verleg Leidse studenten en politie Leiden Nee, dit was niet echt een eitje' er<- EXAMENS Leiden Regio :<E lo: s linerva-bestuur wil best praten over sloopplannen Ons Doel begint met 'achterban-overleg' WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl GASTHUISWIJK Een lezing over vetplanten uit Ethiopië staat don derdag op het programma in wijkgebouw Aktief aan de Berlage- straat 2. Aanvang 20.00 uur. MEERBURG In het nokki van buurthuis Matilo is vrijdag een in loop voor de jeugd van 12 tot 17 jaar met disco of spelletjes, zoals tafelvoetbal, darten, maar ook het biljart of de pooltafel kunnen worden gebruikt. De toegang is gratis. De disco begint om 19.00 uur en duurt tot 22.00 uur. Het buurthuis staat aan de Zaanstraat 126. MEERBURG Buurthuis Matilo heeft nog plaats op de cursussen Acu Yoga en body conditoning. Acu Yoga is op maandag van 12.00 tot 13.15 uur. Voor 10 lessen zijn de kosten 67,50 gulden. Ook bij de lessen body conditioning op woensdag van 9.00 tot 10.00 uur of van 11.30 tot 12.30 uur zijn nog plaatsen vrij. De kosten voor 15 lessen bedragen 75 gulden. Voor de diverse kinderclubs wordt nog gezocht naar vrijwilligers. Het buurthuis staat aan de Zaanstraat 126 (5412515). NOORD HOUTKWARTIER Met een paardentram, een elektrische tram uit de vorige eeuw en diverse stoomtreintjes is het Isle of Man in de Ierse zee een paradijs voor railliefhebbers. Rolf van Hattum uit Voorschoten doet aan de hand van dia's verslag van enkele reizen die hij naar dit eiland maakte. De Nederlanse Vereniging van Be langstellenden in het Spoor- en tramwegwezen verzorgt deze bij eenkomst die morgen om 20.00 uur wordt gehouden in de ZWN- zaal aan de Rijnsburgerweg 1. Toegang kost vier gulden, NVBS-le- den betalen drie gulden. MIDDEN DE CAMP Zowel voor beginners als gevorderden beginnen onder leiding van kunstschilder Hans de Bruijn op respectievelijk 2 en 9 juni twee driedaagse cursussen Tekenen Schilderen in de Hor tus'. Belangstellenden kunnen zich inschrijven op het bureau van de Leidse Volksuniversiteit-K&O, Oude Vest 45. PANCRAS De hobbycomputerclub houdt woensdag van 19.00 tot 21.00 uur clubavond in Buurthuis De Pancrat. De kosten zijn vier gulden per avond. Het buurthuis staat aan de Middelstegracht 85 (5126243). BINNENSTAD Het samenwerkingsverband van de ouderenbonden COSBO houdt donderdag in het kader van het door de VN uitge roepen internationaal jaar van de ouderen een themadag: Migran ten en Vluchtelingen in Leiden, vroeger en nu. Er wordt van 10.00 tot 15.00 uur een afwisselend programma geboden met een wan deling door Leiden, lunch, en verhalen van mensen over hun erva ringen in het buitenland. Opgave vooraf tijdens kantooruren bij de LWO, Breestraat 117, (5168168) of het Leidse Volkshuis, Garen- markt lb, (5149180). De themadag kost 7,50 gulden. uit de Leidsch Dagblad ANNO 1974 LEIDEN - Het vierde wijkfeest van de wijk Meerburg is in de jubelende zonneschijn afgelopen zaterdag gevierd. Onze fotograaf schoot dit plaatje. foto archief leidsch dagblad Zaterdag 18 mei LEIDEN - "C A moet dicht bij de andere grote za ken zitten en Leiden heeft C A nodig." Aldus wet houder Kret van stadsontwikkeling over de in de Breestraat geplande nieuwbouw van het grootwin kelbedrijf. Hij zei gisteravond in een debat met Udo de Haes van de werkgroep milieubeheer aan de Leidse universiteit, dat je soms iets moet priisgeven om historische panden in stand te houden. Tachtig procent van het winkelend publiek komt uit de wijde omgeving en Leiden bestaat grotendeels dankzij de winkels in het centrum, We mogen het economische hart van de stad niet van voorzieningen beroven, omdat we anders overvleugeld worden door een groot gewest Den Haag", aldus Kret. De AR-man stelt zich scherp op tegen de beloften van de linkse partijen, die z.i. grotendeels de filosofieën van de werkgroep volgen. "Leugenaars tegen beter weten in", noemde hij de linkse partijen in Leiden. SCHIPHOL (ANP) - British Airways heeft de Neder landse betrokkenen bij de kaping van een toestel van de maatschappij op 3 maart van dit jaar, die een einde nam op Schiphol, gisteravond een cocktail party aangeboden om nog eens na te praten over de ze affaire. Zowel de Britse ambassadeur in Neder land, John Barnes, als de voor deze gelegenheid uit Londen overgekomen directeur van British Airways, Basil Bampfylde, uitten nogmaals hun dankbaar heid voor de inspanningen van de betrokken Neder landse instanties. Dat waren directie en inspectie van de luchthaven Schiphol en de dienst luchtvaart van de rijkspolitie. Aanwezig waren ook de vertegenwoordiger van de luchtvaartmaatschappij in Nederland, de Britse consul in Amsterdam, J.L.W. Hobbs, en namens de bemanning van het gekaapte toestel, de gezagvoer der G. Colin Harrison en chef-steward Robin Wright. ANNO 1899 Donderdag 18 Mei GROOT-BRITANNlE-Aanst. Woensdag wordt Ko ningin Victoria 80 jaar. Die zeldzame verjaardag zal allerwegen in het Britsche Rijk feestelijk gevierd worden. H. M. zal de volgende week o.a. het Ken- singtonpaleis bezoeken, waar zij op 24 Mei 1819 geboren werd en waar haar in der vroegen morgen van 20 Juli 1837 de tijding werd gebracht dat haar oom, koning Willem IV, was overleden en zij Konin gin van Groot-Britannië en Ierland was geworden. De 18-jarige prinses was in diepe rust toen de aarts bisschop van Canterbury en lord Conyngham in het paleis kwamen en zij ontving in profond negligé en met loshangende haren hun hulde. Dit paleis, waaraan veel herinneringen zijn ver bonden - koning Willem III en zijn gemalin zijn er gestorven - is sedert nogal verwaarloosd maar Victo ria heeft het in den laatsten tijd laten herstellen en er tal van portretten weder laten ophangen. Deze week is het paleis weder voor het publiek ter bezich tiging gesteld. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ler waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 Bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het leidsch Dagblad. t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB leiden of door contante betaling aan de balie san hel leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. SDAG 18 MEI 1999 maar vondd l van e'e honderdduizenden Ne- andse ouderen kampen een verminderd gehoor. De rhure Wat zegt u? van de 3de Ke: jona|e Hoorstichting geeft le Ka« jg ojyjgafjg met sjecht- jde ouderen. Aan bod ko onder meer de bediening een gehoorapparaat, het Jtten en schoonmaken daar- het testen en vervangen .de batterij, speciale hulp- Tjdelen in huis, communica- begeleiding en hulpverle- e brochure is gemaakt kzij een bijdrage uit het Js Zomerpostzegels. Hij 2,50 gulden per stuk en is rijgbaar bij de Nationale irstichting. Rijnsburgerweg 2333 AA Leiden, tel: 071- 1245. Vak: Wiskunde A havo 1 vraag hoe zijn examen j, is het antwoord een ichtterm van drie letters. ,,Bij itste vragen kon ik me he il niet meer concentre- zegt Wouter Nieuwen- assetias. Hij staat eenzaam in de erkapte okruimte het Leajhet polplein ,-ihet Adel- ,ctuur'fl it College Wassenaar. Dvist het woon niet to en daar- ben ik maar weggegaan, ir ik heb ook niet echt goed ^fd", voegt hij er glimla- end aan toe. Wouter is één de havo-leerlingen die von tèksverklaring Nederlands. Ver volgens begon het lange wach ten op de volgende beproeving. En moet je in de tussenliggende periode nou wel of niet leren? Wouter deed het wel. ,,Na een uurtje was ik met mijn Neder lands klaar, dat viel wel mee. Om de tijd te doden heb ik daarna nog even in mijn wiskun- deboek geke ken." Na een paar minuten krijgt Wouter gezel schap in de rookruimte. ,,Dat arceren is net als bij economie. Bij dat vak snap ik het ook al niet. Nee, dit was niet echt een dat het wiskunde A examen eitje." Jeanine 'Mijn achter- Pnviel. „Op zich heb ik een naam hoeft niet in de krant' nodig. Dan blijf ik namelijk 15,5 staan en dan heb ik di een 6. Maar ik denk niet het is gelukt." or de havo-leerlingen die •skunde A in het pakket heb- nwas het gisteren een zware 8 De ochtend begop met heeft het even gehad. Ondanks een goede voorbereiding viel ook haar het examen tegen. „Ik heb twee eindexamenbundels gedaan en het boek doorgeno men. Dus ik heb er best er wel iets aan gedaan." Maar net als Wouter weet ze niet zeker of de Wouter en Jeanine blazen met medeleerlingen uit in het 'rookhol'. foto dickhogewoning felbegeerde 5,5 is gehaald.,,Ik hoop dat ik uitkom op een klein zesje. Vorig jaar stond ik nog een acht, maar toen had ik ook een andere leraar. jeanine heeft de pauze tussen de exa mens nuttig gebruikt en nog even geleerd. „Een half uur voor het examen ben ik wel ge stopt. Anders word je echt ze nuwachtig." Over het algemeen ziet ze niet tegen haar examens op en heeft ze geen rare ritue len om het lot gunstig te stem men. „Ik neem echt geen geluk- spoppetje mee naar mijn exa men", zegt ze lachen'd. Wat Wouter in de nabije toe komst gaat doen. is nog even de vraag. „Ik denk dat ik volgend jaar maar een oriëntatiejaar ga doen in Amsterdam. Dan loop je bij verschillende studies een paar keer mee met eerstejaars studenten. En dan zie ik wel." Wat leanine volgend jaar gaat doen staat al vast. Ze wil het liefste het vwo gaan doen om daarna een jaar met een vrien din naar Aruba te gaan. „Wat ik daarna ga doen weet ik nog niet. Ik vind trouwens dat we op veel te jonge leeftijd al moe ten kiezen. Ik ben pas zestien, dus ik moet al helemaal jong kiezen." Ze ziet de toekomst wel met vertrouwen tegemoet. „Ik heb een breed vakkenpakket en ik zie wel waar ik terecht kom." lesley grieten» worden verplicht. Minerva- voorzitter N. de Jong meent dat zijn vereniging weinig overlast veroorzaakt. Wethouder Pecht- old beaamde dat de Leidse stu denten zich doorgaans keurig iet vol» jn de s P te spo len. Ooi van secret anks dt politie praat vandaag de Leidse studenten dom nóinigingen over wettelij- maatregelen voor de ihaving van de open- ogieraj forc,e en het gemeen" de Kaïj fchorecabeleid. De ver- jngen zijn bang dat ze tienduizenden gul- negen rsiteit 8 wash lijke reJ s portiers moeten ïn- Roermojen of eigen leden daar- moeten opleiden. Mjjskört moeten uitsmij- de horeca beschik- over een certificaat. qnno havermans egt hij, in." M 1 aan voor i haria atego >ver bui en. Eé: rijver i ii_ iprek over wettelijke maatregelen voor handhaven openbare orde studentensociëteit wordt de politie niet als een 1 Or g beschouwd, behalve als J-Cli Baat om overiast, aldus pschef B. Wijbenga gisteren het debat Student en in het Academiegebouw. u«-dal Seeft Precies genoeg staaft^ vo,or een Se~ vandaag. Wijbenga mde het gisteren niet ge- 'om tot het uiterste te indien de studenten fat- ijk gedrag vertonen'. „Dat ;ent dat we na tweeën 's lts dronkenmansgedrag op it willen voorkomen." omenteel heeft alleen Mi- a in de Breestraat twee da- per week uitsmijters aan de Ze werken zowel preven- door ongewenste bezoe- i te weigeren, als corrige- 'JJJ i,door lastposten buiten de te zetten. De kleinere ver in uitp Deelnemers aan het debat student en stad: uiterst rechts burgemeester J. Postma, daarnaast onder anderen de Leidse politiechef B. Wijbenga, di recteur universitaire ontwikkelingen A. in 't Groen, wethouder A. Pechtold en Minerva-voorzitter Niels de Jong. foto henkbouwman enigingen als Augustinus en Quintus hebben geen portiers en ze hopen daartoe ook niet te „Daarmee zijn we gelukkig echt een provincie stad." dat hij denkt dat het wat aan de plannen veran- maar Minerva-voorzitter Niels de Jong wil bëst wethouder Pechtold praten over sloop van de stu- lensociëteit aan de Breestraat. „We zien geen enke- tden om te vertrekken, maar er is altijd met ons te en", aldus JDe Jong in het debat Student en Stad •ravond in het Academiegebouw. Pechtold zei daar uit te putten. „Want emoties en gevoelens zijn het allerbelangrijkste. Wij moeten met goede alter- 'en komen. wethouder was uitgedaagd in het debat de stel le verdedigen dat Minerva weg moet uit de Bree- In het kader van de Aalmarktplannen zou het hele pand of een gedeelte ervan moeten plaatsmaken voor een pleintje dat, met enkele andere maatregelen, de samenhang tussen Breestraat en Haarlemmerstraat moet verbeteren. Pechtold liet al eerder blijken de be tonnen blokkendoos van de studentenvereniging maar een lelijk gebouw te vinden en dus geen moeite te heb ben met sloop. Minerva bestaat dit jaar 185 jaar, maar zolang zit de vereniging niet op die plek. De historische gevoelens kloppen dus niet helemaal. Bovendien is het een mis verstand dat we Minerva uit de binnenstad weg zou den willen hebben. Nee, we willen de binnenstad le vendiger maken door die donkere vochtige loopgootjes tussen de twee grote winkelstraten te verbreden. Lei den mist de ruimte die andere steden wel hebben. Daarom willen we bij de Waag en op de plek van Mi nerva twee pleintjes maken. Om dat te bereiken heb ben we goed overleg nodig en we gaan op zoek naar een alternatief in hartje binnenstad." De Jong acht het bijna onmogelijk elders in de stad iets te vinden met dezelfde voordelen als het pand aan de Breestraat: goed bereikbaar, veilig en weinig over last. Daar komt de emotie dan nog bij. „We zitten 185 jaar min of meer op dezelfde plek. Dat het heilige grond is wil ik niet zeggen, maar op die plek is het stu dentenleven uitgevonden. Of het nu mooi of lelijk is. Tegen de Aalmarktplannen heb ik niets, ik vind ook dat er wat moet gebeuren. Maar ik denk dat het best mo gelijk is om die steeg aantrekkelijker te maken zonder onze sociëteit plat te gooien." Graag studenten in de raad, maar niet als partij leiden qnno havermans De Leidse politiek zit niet te wachten op een afzonderlijke studentenpartij. Dat viel al thans op te maken uit de reac tie van wethouder Pechtold (D66) op de suggestie van lijst trekker Evelien Prud'homme van de Studenten Groepering Leiden. Volgens Prud'homme maken studenten tien procent van de Leidse bevolking uit, maar zijn ze nauwelijks bij poli tieke partijen betrokken en la ten ze het bij verkiezingen vaak afweten. „Daardoor ontstaat een gat in de democratie", zo zei ze tijdens het debat Student en Stad gisteravond in het Aca demiegebouw. Volgens Prud'homme kun nen studenten het beste hun ei gen belangen behartigen, om dat de bestaande partijen te weinig oog voor hen hebben. In Groningen en Delft zijn vorig jaar studentenpartijen in de ge meenteraad gekozen: in Delft veroverde de partij zelfs een plaatsje in het college van B en W. Initiatieven om in Leiden tot een studentenpartij te komen zijn in het verleden echter steeds gestremd. Volgens Pechtold is dat maar goed ook. Hij zei een groot voorstander te zijn van studen ten in de raad, maar dan via ge wone politieke partijen. „Ik kwam destijds zelf als student in de raad en ook nu hebben we weer studenten in de partij- en.Maar ik ben sterk tegen stu denten-, ouderen-, boeren-, vrouwenpartijen, kortom tegen one-issuepartijen, want je ziet zulke partijen onmiddellijk alle kanten opschieten zodra dat ene item niet aan de orde is. Je kunt niet alle studenten onder één politieke partij vatten. En invloed hebben studenten al lang. Neem mijn eigen partij, die is hier in Leiden groter dan in een vergelijkbare stad als Dordrecht. Ik meen dat dat door studenten komt, die ook op mij gestemd hebben." ps in omgang vra alchthorenden Lïï 'Wat zegt u?' zich a ten te zetten waarvan zowel Ons Doel als de organisatie kunnen profiteren. Tijdens de bijeenkomst leggen vertegen woordigers van vier van derge lijke organisaties (Vluchtelin genwerk, Algemeen Maat schappelijk Werk, Stichting Dienstverelening en de Federa tie Leidse Huurdersorganisa ties) hun ideeën bekend. Ons Doel probeert vervolgens sa men met de bezoekers een keu ze te maken. Het achterban-overleg heeft plaats in de Waag aan de Aal markt in Leiden. De bijeen komst begint om 17.00 uur en duurt tot 20.30 uur. Op de ver gadering blikt de corporatie te rug op 1998 en blikt vooruit op de belangrijkste plannen voor het komende jaar. Woningbouwvereniging Ons Doel begint 1 juni met haar eer ste zogeheten 'achterban-over leg'. Deze bijeenkomst is be doeld als klankbord voor de lei ding van de corporatie. Vroeger gebeurde dat via de algemene ledenvergadering. Maar sinds Ons Doel is omgevormd tot een stichting die geen leden heeft zoekt de corporatie naar an dere wegen om op de hoogte gehouden te worden van de wensen en behoeften van de achterban. Ons Doel heeft, in de hoop het overleg te inspireren, een bedrag van 10.000 gulden be schikbaar gesteld aan een maatschappelijke organisatie, om daarmee projecten op po-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15