Secretaris-generaal bisschoppen wil 'rijpe' priester 'Verzet tegen eenwording hardnekkiger dan gedacht' li De Grave wil bezinning leer 'rechtvaardige oorlo Kerk Samenleving 'De eerste tijd': 30 jaar te la< REDACTIE AAD RIETVELD, 07) VANDAAG HMD 1 Efrem de Syriër (306- 373) heeft de kerkmu- O ziek geïntroduceerd in de christelijke kerk, MEI wat hem de eretitel 'Harp van de Heilige Geest' opleverde, én de dag 18 mei op de hei ligenkalender. Aanvankelijk schreef Efrem hoofdzakelijk gedichten. Hij leefde toentertijd als kluizenaar in een grot boven de stad Edessa en kwam maar af en toe beneden. Tijdens één van zijn afdalingen ontdekte hij dat ketters veel aanhang verwierven door hun boodschappen te zin gen op de melodie van oude volksliedjes. Efrem formeerde daarop een vrouwenkoor en bestreed de afvalligen met hun eigen wapenen. Het vrouwenkoor had groot succes. Zo groot dat Efrem zijn invloed wist aan te wenden om rij ke edelen te bewegen hun voorraadkelders te openen tij dens een hongersnood. Bovendien zette hij een ziekenhuis op voor zwangere vrouwen en kleine kinderen. Genoeg re den voor een heiligverklaring. Efrem de Syriër werd even wel nooit opgenomen onder de patroonheiligen van de kerkmuziek. Laatste Avondmaal weer te bezichtigen milaan Na een restauratie van ruim twintig jaar is het wand- schilderij Het Laatste Avondmaal van Leonardo da Vinei bin nenkort weer te bezichtigen. Het schilderij van 4.20 bij 9.80 me ter geldt als het belangrijkste van Leonardo da Vinei (1452 - 1519). De restauratie van het doek, dat de laatste tijd nauwelijks nog zichtbaar was, heeft ruim 13 miljoen gulden gekost. Het schilderij is vanaf 31 mei te bezichtigen in de kerk Santa Maria delle Grazie in Milaan. Bezoekers worden in groepjes van 25 tot 30 personen toegelaten. Ze mogen dan gedurende maximaal 15 minuten het schilderij bewonderen. Twintig jaar na het ont staan van het werk, geschilderd op een vochtige muur, trad al de eerste schade op. In vijf eeuwen is het schilderij zeven keer gerestaureerd. Gowans nieuwe generaal Leger almere De Brit John Gowans (64) is gekozen tot generaal (hoofd) van het internationale Leger des Heils. Hij volgt de Amerikaan Paul Rader op, die sinds 1994 het Leger leidde. Ra der gaat met pensioen. Gowans diende het Leger in Engeland, Frankrijk, de Verenigde Staten en Australië. Sinds 1997 is hij hoofd van het Leger des Heils in Groot-Brittannië. Gowans en zijn echtgenote werden in 1955 officier. Hij is bekend als schrij ver van onder meer christelijke musicals. Het Leger des Heils werd in 1878 in Londen door de methodist William Booth opge richt om te strijd tegen armoede en ziekte. De organisatie telt ongeveer drie miljoen heilssoldaten in 104 landen. Oecumenische delegatie naar Albanië geneve Een oecumenische delegatie bezoekt deze week Alba nië en Macedonië om de humanitaire situatie in die landen te bekijken. Ook willen de Wereldraad van Kerken, de Konferentie van Europese Kerken en de Lutherse Wereldfederatie met het bezoek hun solidariteit met de kerken daar en met de vluchte lingen tot uitdrukking brengen. Beide landen herbergen samen ruim 660.000 vluchtelingen uit Kosovo. „Berichten uit Macedo nië en Albanië wijzen op ernstige schendingen van humanitaire principes", aldus Elizabeth Ferris van de afdeling internationale betrekkingen van de Wereldraad. „Gezinnen zijn uiteen gerukt, in enkele vluchtelingenkampen worden militairen gerecruteerd en er zijn vragen over de betrokkenheid van de NAVO bij de hulpverlening." De delegatie is uitgenodigd door de Orthodoxe Kerk van Albanië en het Macedonische centrum voor interna tionale samenwerking. Kerken moeten opkomen voor dieren utrecht De kerken moeten meer hart hebben voor de dieren in Nederland. Zij zouden methoden van de bio-industrie aan de kaak moeten stellen. Het gebruik van bijvoorbeeld legbatterijen en kalverboxen moet worden afgewezen. Dit stelt theoloog S. Schenderling, die op 21 mei aan de Universiteit Utrecht promo veert. Het is volgens hem hoog tijd dat de kerken een duidelijk standpunt innemen en zo mogelijk een voortrekkersrol gaan spelen. De theoloog wil met zijn proefschrift het debat over mens en dier in de kerk aanzwengelen. Dat dat nog niet op gang is gekomen, heeft te maken met de grote 'agrarische achterban' van de christelijke partijen, vermoedt Schenderling. „De afwe gingen die moeten worden gemaakt tussen economische belan gen en ethische aspecten, maken de discussie moeilijk en ge voelig", stelt hij. „De kerk moet zorgen dat de ethische aspecten weer gaan meetellen; ook als dat betekent dat de consument meer moet betalen." Discussieavond 24-uurseconomie noordwukIn het Pastoraal Café in het Buurthuis in Noordwijk debatteren donderdag 27 mei plaatselijke politici, vertegen woordigers van de middenstand en kerkelijke organisaties over de voor- en nadelen van de 24-uurseconomie. De discussie wordt in de vorm gegoten van het VARA-programma Lagerhuis en staat onder leiding van Piet-Jan Barnhorn. Na de inleiding verdedigen de aanwezigen hun stellingen. De discussieavond begint om acht uur en de toegang is gratis. ipre utrecht anp De Nederlandse bisschoppen moeten zich bezinnen op de identiteit van toekomstige priesters. Ze zouden de leeftijd voor de priesterwijding moeten verhogen van 25 tot 30 jaar. Rij pe priesters kunnen wellicht een einde maken aan de crisis in de Rooms-Katholieke Kerk. Dat zegt G. Stevens, de nieuwe secretaris-generaal van de rooms-katholieke bisschoppen conferentie. Zodra de bisschoppen leken inschakelen als pastoraal wer kers, ontstaat volgens Stevens de noodzaak om het profiel van de priesters opnieuw te formu leren. „Ik vind het een ongun stige ontwikkeling als pastoraal werkers en priesters ambtscol lega's mogen heten. Dat is niet zo", vindt Stevens. Een priester moet volgens de secretaris-generaal intellectu eel, spiritueel en qua menselij ke rijpheid 'een stevige figuur' zijn. Hij dient in het hart van het kerkelijk leven een 'levende herinnering aan de Christus' te zijn. Stevens betwijfelt of jonge priesters aan dat profiel kunnen voldoen. „Een kerkcrisis is vaak een priestercrisis", citeert hij kardinaal Joseph Ratzinger, voorzitter van de Vaticaanse congregatie voor de geloofsleer. Stevens, die op 24-jarige leef tijd tot priester werd gewijd, kondigt de komst aan van een bisschoppelijk document over de medewerking van leken met de priesters. De bisschoppen conferentie moet zich volgens hem ook bezighouden met de relatie met andere christenen en joden en met ethische kwes ties als euthanasie. G. Stevens, de nieuwe secretaris-generaal van de bisschoppenconferentie. foto cpd oecumenisch adviesorgaan van naris in katholiek Nederland de bisschoppen. zegt te hechten aan vruchtbare De hoogste ambtelijk functio- relaties met vernieuwingsgezin- Stevens is al negen jaar lid van het hoofdbestuur van de Sint Willibrordvereniging, het de groepen als de Acht weging. Als katholieken kaar zijn, moet het volgt vens mogelijk zijn de 's van de Geest' op te spc daarop in te spelen. Ooi bisschop Gijsen van Rot heeft de nieuwe secret! neraal zich ondanks de ningen in het bisdom no jnigir dentificeerd met welke dan ook. Stevens was onder werkzaam als hoogleraai0 niek recht aan de Universiteit Nijmegen rjnge Katholieke Universiteit! t;( Van 1969 tot 1988 wash;1 ter van de kerkelijke ree s P° van het bisdom Roermo BH ol heeft dat werk, zegt hij, met plezier gedaan." Mj j. vens bleef loyaal aan i schop die hem voor da had gevraagd. polit maa in c Blei ziet hereniging kerken stranden hilversum anp „Het elan is er uit." Dr. Karei Blei, voormalig secretaris-gene raal van de Nederlands Her vormde Kerk, mist de spirit in het herenigingsstreven van de kerken. „Het is de laatste jaren een uiterst moeizaam proces. Het geloof is weg uit het Sa- men-Op-Weg-Streven", aldus Blei. Hij vindt dat de vormge vers van het herenigingsstreven echt door moeten gaan met hun missie of de zaak alsnog af blazen. „We moeten niet door gaan met dit gemodder." Blei herinnert eraan, dat het Samen-Op-Weg-proces van de hervormde, gereformeerde en Evangelisch-Lutherse kerken in Nederland ooit begonnen is met een missionaire oproep, dat de gescheidenheid van ker ken vanwege de 'zaak van het Evangelie' niet langer kon wor den geduld. „Die fameuze op roep van 18 hervormde en gere formeerde predikanten aan het einde van de jaren zestig werd opgepikt door de synode en klonk door tot in de jaren tach tig. Dat is nu helemaal weg, op geslorpt door organisatorische maatregelen. Het elan is er uit. Kennelijk zit de vereniging van de drie kerken er niet meer in", meent Blei. De voormalige secretaris-ge neraal van de Nederlandse Her vormde Kerk irriteert zich voor al aan de moeizame houding van zijn eigen kerk in het hele proces. „Er groeit binnen mijn kerk een geest die mij steekt. Men wil zoveel aan de bezwaar den toegeven, in de hoop dat ze dan wel meekomen. Het idee leeft dat we vooral geen kerk scheuring moeten riskeren. Uit eindelijk komt er dan een meer federatief verband dan één kerk, waar het toch om begon nen was." Volgens Blei moeten er een keuze worden gemaakt. Door gaan met het fusieproces of stoppen. „In geestelijke zin wil het proces niet vooruit, terwijl de problemen bij de gezamen- BOEKBESPREKING Eind jaren zestig zorgde de Duitse amateur-archeoloog Erich von Döniken voor be roering met het boek 'Waren de goden cosmonauten?' Zijn antwoord was 'ja' en hij voer de voor deze stelling veel be wijzen, vragen én antwoor den aan omtrent bouwwer ken en andere overblijfselen uit antieke tijden. De Azteken hadden landingsbanen ge maakt voor ruimteschepen, de piramides dienden als gi gantische herkenningspunten voor de goden, en de God die de Israëlieten uit Egypte voer de bewoog zich, getuige de in het Oude Testament ver meldde stofwolk, voort in soort UFO. Von Döniken maakte een for se financiële klapper, want zijn boeken - er volgde een hele reeks - werden bestsellers over de hele wereld. Wetenschap pers nemen zijn theorieën met een korrel zout. Maar zijn voorbeeld kent zo'n dertig jaar later nog steeds navolgers. Door een stoet van bekende gegevens over het verleden te herinterpreteren en aan een ;idin; 5 lil speculatieve theorie te verbin den, krijg je boeken met sensa tionele conclusies die, volgens de auteurs, alle op feiten be rusten. En terecht, want na vraag leert dat de naakte infor matie meestal juist is. Alleen de interpretatie van die feiten is en blijft onderwerp van dis cussie. Het boek 'De eerste tijd' van de Amerikaan ZechariaSi behoort tot deze categog Ook hij heeft het over bii aardse wezens en staaft door diep in de wereld va oudste beschaving uit hei Midden-Oosten te duike van de Sumeriërs. Maan» Stonehenge komt aan bot onderbouwing van zijns: ling, dat de eerste mensa lts leid werden door superis bezoekers van andere pL 0I!' ten. Sitchin reisde de wen om bewijzen te vinden vo het ingrijpen van de 'god r De eerste tijd is bedoeld v een breed publiek en info meert uitvoerig over tijdn ningen, oude religieuze g bruiken en volkeren uitp torische tijden. Soms ga Sitchin zo diep in op det dat het voor een leek m« is bij de les te blijven. Eè is zeker: als de schrijver i n-ot boek dertig jaar geledeni markt had gebracht, had! ongetwijfeld meer stof dc opwaaien. Titel: De eerste Tijd Uitgever: Tirion Auteur. Zecharia Sitchin 350 pagina's - prijs f 39,50 it will doo rtez P schaarsbergen anp Karei Blei: „Geloof is weg uit Samen-Op-Weg proces." lijke organisatie van drie kerken overwonnen zijn." Blei wijst op het probleem dat er nog steeds geen overeenstemming bestaat over de naam van de nieuwe kerk. „De gezamenlijke officiële kerkorde kan zo niet worden vastgesteld. Formeel kunnen we het dus niet eens worden over de eenwording van de drie kerken. Deze gang van zaken is geen reclame voor de kerk. Het imago lijdt er gruwelijk onder." Blei erkent dat het oecume nisch getij veranderd is, maar is toch verrast door de wending die het Samen-Op-Weg-proces inmiddels heeft genomen. „Ge durende mijn periode als secre taris-generaal waren er tijden dat er echt bewust en energiek werd gestreefd naar kerkhereni- ging. De omstandigheden zijn moeilijker geworden. Het verzet tegen de eenwording binnen mijn kerk is aanmerkelijk hard nekkiger dan gedacht. Ik zie bo vendien aarzeling bij de syno de. Dat was niet zo toen ik in functie was." De toepassing van de leer over de rechtvaardige oorlog op conflicten als die in Kosovo is problematisch. Toch is een be zinning op die aloude kerkelijke traditie cruciaal voor een ethi sche beoordeling van gewa pend ingrijpen. Dat vindt mi nister De Grave van Defensie. De minister sprak gisteren op een bijeenkomst in Schaarsber- gen met vertegenwoordigers van kerken en krijgsmacht over de Strategische Toekomstdis cussie Defensie (STD). De ker ken hebben gepleit voor nor men, waaraan het beleid van de krijgsmacht kan worden ge toetst. „Kosovo maakt duidelijk dat we het niet alleen over theorie hebben", zei De Grave. „Het verschil tussen oorlog en vrede is aan het vervagen. Nederland ligt er vredig bij, maar Neder landse militairen verrichten oorlogshandelingen op de Bal kan. Daardoor zijn ethische af wegingen inzake het gebruik van geweld nog klemmender geworden." De kerken haalden de leer van de rechtvaardige oorlog van stal. Die stelt dat geweld alleen legitiem is als het een recht vaardig doel dient, in opdracht van een wettig gezag geschiedt, burgers ontziet, in verhouding staat tot het doel en het uiterste middel is. Generaal-majoor G. p uit het; fps cl Roozendaal zette vraag bij die criteria. Wat is een vaardig doel en wie is hei gezag, vroeg hij zich i N vraag kwelde ook K. Biel - ken over een rechtvaardij f|( log is onmisbaar, maai a loos onmogelijk", vonddi secretaris-generaal vani derlandse Hervormde Ke 0'^ I. Bakker van de Raa Kerken maande De Gr? ,n(je al zijn kaarten op militaii pen te zetten. Nederland volgens haar meer doem moedebestrijding en he sterken van de internal rechtsorde om conflict voorkomen. „Militaire inj kan alleen als andere mi hebben gefaald." and; beg WEEROVERZICHT BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht.1 maart 1860) Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Ten noorden van Trondheim be wolkt en van tijd tot tijd regen. In het zuiden perioden met zon en meest droog. Maxima van 10 graden in het noorden tot 20 bij Oslo. Zweden: Perioden met zon en droog. In het noorden meer wolken en kans op regen. Maxima van 12 in het noorden tot 22 in het zuiden. Denemarken: Vrij zonnig en droog. Middag- temperatuur rond 20 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Flinke zonnige perioden en meest droog. In het zuiden van Engeland en Ierland meer bewol king en kans op regen of onweer. Maxima vandaag rond 15 gra den, morgen in het zuiden iets hoger. België en Luxemburg: Toenemende bewolking en enke le (stevige) regen- en onweers buien. Drukkend warm met maxima van 20 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Wisselend bewolkt en enkele (stevige) regen- en onweersbui en. Tussendoor ook zon. Middag- temperatuur 20 tot 24 graden. Portugal: Zowel zon als enkele regen- en onweersbuien. Vandaag nog een krachtige wind, daarna afne mend. Maxima tussen 17 en 21 graden. Madeira: Redelijk zonnig en waarschijnlijk droog. Maxima rond 21 graden. Spanje: Perioden met zon, maar ook en kele regen- of onweersbuien. Meeste buien in het noorden. Maxima van 15 graden aan de kust van Galicie tot 26 in het zuiden van Spanje. Canarische Eilanden: Zonnig, maar ook een paar sta pelwolken. Droog. Maxima tus sen 22 en 26 graden. Marokko: Westkust: flink wat zon en alleen in het noorden kleine kans op een bui. Maxima van 23 in het noorden tot rond 30 in het zui den. Tunesië: Zowel zon als sluierwolken. Mid- dagtemperatuur 25 tot 35 gra den. Zuid-Frankrijk: Van tijd tot tijd stevige regen- en onweersbuien. Tussendoor wat zon. Maxima rond 21 graden. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon, maar ook kans op een regen- of onweersbui. Maxima rond 22 graden. Italië: Zonnige perioden, maar ook bui en. Meeste buien in het noorden en langs de westkust. Maxima van 23 in het noorden tot rond 30 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Enkele regen- of onweersbuien. Verder zonnige perioden met maxima van 25 graden. Malta: Zon, maar ook kans op een bui. Middagtemperatuur rond 30 gra den. Griekenland en Kreta: Droog en veel zon. Maxima tus sen 25 en 30 graden. Turkije en Cyprus: Droog en veel zon. Maxima tus sen 25 en 32 graden. Duitsland: Flink wat zon en droog. In de Ei- fel en het Zwarte Woud enkele regen- of onweersbuien en meer bewolking. Maxima tussen 20 en 25 graden. Zwitserland: Wisselend bewolkt en enkele ste vige regen- en onweersbuien. In het oosten de meeste zon. Maxi ma 20 tot 25 graden. Oostenrijk: Flinke zonnige perioden met kans op een regen- of onweers bui. Middagtemperatuur oplo pend tot 25 graden. Polen: Vrij zonnig en droog. Maxima op lopend tot rond 20 graden. Tsjechië en Slowakije: Droog en veel zon. Maxima oplo pend tot 25 graden. Hongarije: Droog en veel zon. Maxima oplo pend tot 25 graden. WOENSDAG 19 MEM 999 Zon- en maanstanden Zon op 05.41 Zon onder 21.31 Maan op 09.35 Maan onder00.53 ^Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.05 19.38 06.38 19.11 Laag 02.50 15.30 02.31 15.11 Weerrapporten 18 mei 08 u station weer wind Amsterdam halt bew, ono 9 Eindhoven Den Helder Rotterdam Aberdeen onbew. onbew zwaar bew. licht bew onbew. 10 7 25 18 0.0 nnsbruck onbew. Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg Madrid halt bew. w4 zwaar bew. w*0 regen ono 7 half bew. o4 regen z3 licht bew. z 1 licht bew w s. 0 KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071 -5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma t/m/vr. 18.00-19 30 Zaterdag 10.00-12.00 ui DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) LF. Klem Schiphorst (adjunct) bewolkt SS onweer warmtefront regen sneeuw V koufront rik opklaringen hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hect0 pasCal REDACTIE F Blok, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W F. Wegman, chef redactie Leiden Z I TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 331 023- 5320 216 Redactie. 071- 5321 921 Hoofdredactie 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 to 071-5356 230 i RUBRIEKSADVERTENTIES 071 -5128 030 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging vtff het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,-b betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (birrt |aa worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE lis Voor mensen die moeilijk lezen, sled hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is ei ri het regionale nieuws uit het Lei Dagblad op geluidscassette beschtó hoo informatie 0486-486486 n h (Centrum voor Gesproken Lectuur. G n (- Wa nnw 4 11 1 0.0 nnw3 16 8 0.5 Buenos Aires n Casablanca li Johannesburg z Los Angeles li New Orleans z 30 25 0.2 13 11 0.0 2.1 13 0.0 20 12 0.0 19 13 0.0 27 19 0.0 New York hall bc 19 12 0.0 29 17 0.0 24 16 0.0 25 12 0.0 33 18 0.0 11 7 7.0 ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonc feestdagen) Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum- tel. 071-5269111. chi

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14