,eiden Regio Zorgen om acties van vuilnisdienst Magere opkomst bij Leidse 'lunch-actie' Brandweer Leiden op Europese kaart Vrienden Meelfabriek: behoud hele complex De gemeente mag wel een tank huren om ons hier uit te krijgen PAG 18 ME11999 (tlan schopt deuk in politiewagen Een 36-jarige Leidenaar schopte gistermiddag een deuk politiewagen omdat hij boos was dat hij even daarvoor uor twee agenten was aangesproken over het feit dat hij in het m der Werfpark voor de nodige overlast zorgde. Hij mishan- |de daar onder meer verschillende malen zijn hond. Na het mincident' namen de politiemensen de man mee naar het ifeau waar hij opnieuw voor veel overlast zorgde. Ter kalme- igis hij enige tijd in de cel opgesloten. ^S-lot nden 5pel en i hebt Entreeprijs Para Normaal Beurs Een enkel kommaatje maakt soms een wereld van ver- hil. In de entreeprijs van de Para Normaal Beurs, bijvoor- eeld. In de krant van gisteren stond abusievelijk dat een toe- jngskaartje voor deze beurs 1250 gulden kost. Dat moet echter •vendic ijn: 12,50 gulden. tingSbS J a uie re Cursus Internet jipENr In de maand juni kan in het Leidse Volkshuis kennis jorden gemaakt met internet. Welke informatie kan op het web evonden worden, hoe worden e-mails verstuurd, wat is een 31 n lomepage en wat is de digitale stad Leiden? De cursus bestaat Waars 'tv*er bijeenkomsten °P woensdag van 20.00 tot 22.00 uur en iinhet Leidse Volkshuis, Garenmarkt lb (5149180). Exclusief esmateriaal zijn de kosten 100 gulden. ROBBERT MINKHORST Een vrouw wil net aan haar krentenbol beginnen. „Ze moe ten ophouden met fluiten", wil ze eigenlijk tegen haar actievoe rende collega's in het atrium van het Leidse stadsbouwhuis zeggen. „Zo jagen ze de men sen alleen maar weg. Hun eisen ken ik niet. Ik heb wel andere dingen aan mijn hoofd." Het is lunchtijd als de ambte narenvakbonden Abvakabo en CFO in het gebouw aan de Lan- gegracht een werkonderbreking houden. Aan de oproep om te komen luisteren naar de onder handelaars van de bonden, Xander den Uyl en Willem-Jelle Berg, en de Leidse wethouder Hans Baaijens van personeels zaken wordt amper gehoor ge geven. Baaijens zit overigens ook in de bestuursdelegatie van de VNG die de gesprekken met de vakbonden over een nieuwe CAO voert. Het zijn vrijwel alleen maar medewerkers van de reinigings dienst die zich in T-shirts en sweaters van de Abvakabo of de CFO hebben gehesen. Traditie, zeggen de bonden. In het atrium hangen vier spandoe ken. Enkele actievoerders bla zen onophoudelijk op hun fluitje. Berg pookt het smeulende vuurtje in zijn openingstoe spraak wat op. „Onze eisen zijn absurd genoemd", begint hij verontwaardigd. „Wij hebben hele redelijke eisen." „Wij bieden een reële koop krachtverbetering", zegt Baaij ens daar op. „Ik constateer dat de bonden achteruit onderhan delen. De vakbonden trekken zich terug." De wethouder ver wijst naar de spaakgelopen on derhandelingen in maart. De bonden hadden een compro mis voorgesteld en toen de ge meenten dat afwezen, grepen ze terug op hun oude eisen. Actievoerders plakken wethouder Baaijens onder de stickers. „Dat schiet natuurlijk niet op", vindt Baaijens. De gemeente Leiden heeft ongeveer 1.500 ambtenaren in dienst. Zo'n vijftig van hen heb ben het werk neergelegd en zijn naar het atrium gekomen. Den Uyl geeft toe dat het enthousi asme onder de Leidse ambte naren om actie te voeren, hem wat tegenvalt. „Leiden heeft wel een krachtige traditie. Blijkbaar hebben we de mensen niet he lemaal goed weten te bereiken. foto henk bouwman We moeten daar extra aandacht aan besteden." Baaijens vindt de povere opkomst in het stadsbouwhuis bemoedigend. „Het merendeel van onze me dewerkers vindt ons bod niet eens zo slecht, schat ik." De dienst milieu en beheer maakt zich zorgen over mo gelijke stiptheidsacties van de vuilnismannen. Als er geen akkoord komt tussen de bonden en de gemeenten over een nieuwe arbeidsovereenkomst, wordt vanaf ko mende vrijdag een week lang alleen huisvuil opgehaald dat netjes aan de straat is gezet. Zowel de vakbonden als de gemeenten verwachten niet dat er voor het einde van de week overeenstemming is over de nieuwe ambtena- ren-CAO. de mensen de komende dagen goed voor te lichten. Delemarre denkt onder andere aan het plaatsen van advertenties en van een oproep in de Stads krant. De voorlichter vreest voor het aangezicht van de Leidse bin nenstad. „Het wordt daar al gauw erg. Er hoeven niet eens zo veel zakken te blijven staan, om de straten er vies uil te laten zien." Delemarre is bang dat mensen uit balorigheid achter gebleven vuilniszakken kapot trappen. Voor de medewerkers van de reinigingsdienst is dat 'besmet vuil'. De veegploeg mag de rotzooi die ontstaat door rondzwervend huisvuil niet opruimen. „De stiptheids actie is het wapen dat ze kun nen gebruiken. Het heeft direct gevolgen voor de stad." De kans dat de reinigings dienst vrijdagmorgen met de actie begint, is groot. Dat bleek gisteren bij de werkonderbre king in het Stadsbouwhuis aan de Langegracht, waar ongeveer vijftig ambtenaren op af waren gekomen. De woordvoerders van de vakbonden Abvakabo en CFO, en ook wethouder Hans Baaijens, die namens de VNG met de bonden onderhandelt, zeiden dat het arbeidsconflict hoogstwaarschijnlijk niet voor vrijdag is opgelost. LEIDEN ROBBERT MINKHORST Woordvoerder Fons Delemarre ziet het angstbeeld al voor zich: „Dat wordt dus een probleem." De ervaring is dat een aanzien lijke groep inwoners haar vuil niszakken of minicontainers niet correct aan de straat zet en daarom gaat de buitendienst de komende dagen Leidenaars daarop attenderen. „We zoeken de publiciteit." Alleen zakken met het Komo- keurmerk verdwijnen in de vuilniswagen. Volle containers waarvan ue klep niet dicht is, of die niet op de groene streep staan, of niet met 'de kam' naar de straat zijn gericht, worden niet geleegd. Puin dat niet is ge bundeld in pakketjes, blijft lig gen. Dat geldt ook voor voor werpen die langer zijn dan twee meter. Inwoners mogen niet meer dan twee kuub grofvuil langs de weg zetten. Bovendien mag dat niet zwaarder zijn dan dertig kilo. Oud papier en be drijfsafval haalt de gemeente wel op. „Een aantal mensen neemt het niet zo nauw met de regels. Normaal zijn onze mensen wel coulant", aldus Delemarre. „En als iedereen zich stipt aan de regels houdt, is er geen enkel probleem." Daarom heeft mi lieu en beheer er alle belang bij Aan de vooravond van het de bat in de commissie cultuur over de Meelfabriek, doen de Vrienden van de Meelfabriek een laatste beroep op de poli tiek om het hele complex te be houden. B en W willen alleen de meest in het oog springende onderdelen van het complex la ten staan. Hoewel de Meelfabriek een aaneenschakeling van aan- en verbouwingen is, vormt het complex voor de Vrienden een samenhangend geheel dat uniek is in Nederland. „Niet voor niets meent de Rijksdienst voor de Monumentenzorg dat de Meelfabriek tot de top-3 van het Nederlands industrieel erf goed behoort", schrijven de Vrienden in een brief aan alle raadsleden. Wanneer zoals het college voorstelt zes van de der tien bouwdelen worden ge sloopt, dan wordt de waarde van het monument aangetast. Stemt de politiek in met het voorstel van burgemeester en wethouders, dan vrezen de Vrienden bovendien voor nog verdere rampen. Doordat her gebruik van een gedeeltelijk ge sloopt complex relatief duur is, zal het misschien nodig blijken om bij de Meelfabriek omvang rijke nieuwbouw neer te zetten om uit de kosten te komen. „Of - nog erger - er zal moete wor den besloten de zeven in eerste instantie gespaarde gebouwen alsnog te slopen en op het ter rein volledige nieuwbouw te plegen." De commissie cultuur verga dert vanavond vanaf 20.00 uur in de raadzaal van het stadhuis over de Meelfabriek. Debat SP Leiden over Kosovo man en een woordvoerder van de Stichting Vluchtelingenwerk. Blokker is verbonden aan de vakgroep internationaal recht van de Universiteit Leiden en VN-specialist. Oversloot werkt bij de vakgroep politieke weten schappen en is Rusland-des kundige. Iloman is in dienst van het instituut Clingendael. Het debat begint om acht uur in zaal 028 van het WSD-com plex aan de Cleveringaplaats. De SP in Leiden houdt donder dagavond 20 mei een debat over de oorlog in Kosovo. De SP wil spreken over alternatieven voor het geweld in Joegoslavië en over de situatie van de hon derdduizenden vluchtelingen. Aan het debat nemen Harry van Bommel (Kamerlid namens de SP) deel, en dr. N. M. Blok ker, dr. J. Oversloot, dhr. Ho medei SPOR 1 Hogendorpstraat en omgeving ziet niets in sloopplannen Ua's zijn het niet, maar paleis- ^loch zeker, zeggen buurtbe- oers. De meeste huizen aan |Van Hogendorpstraat in Lei- ^•Noord zijn verbouwd en n bewoners zijn er aan ge- cht geraakt. Een gezin ging In jaar niet op vakantie om de uken, de woonkamer en de l i n mooi te maken. En nu de =j rbouwing net klaar is, lezen in de krant dat het huis plat Jr zijn getikt." Catharina ijn-Sierat kan er met haar itand niet bij. Zij en haar ii wonen 43 jaar in de Van ;endorpstraat. Weg wil ze meer. „Ik heb wel eens een lurvrouw gehad dat ik dacht: wou dat ik morgen weg kon. ben ik blij dat ik ben geble- De Leidse geeft een rond- ding door haar huis. Ze praat schelle toon, haar man die een luie stoel ligt te dutten lapt onverstoord verder. :ijn-Sierat laat de keuken- stjes zien. Pas geschilderd ze, en dat kostte een ver- figen. „We zijn al zes jaar niet vakantie geweest." ar van de ongeveer nderd woningen aan weers- den van de Van Hogendorp- aat is de Woningbouwvereni- ig Leiden. Sloop geeft meer idement, denkt de vereniging daarom kiest zij voor af- lak. Kleijn-Sierat is tegen, 'en denkt de hele buurt erover'. Ie hebben er allemaal heel indig over gesproken. Me er, u vindt er niet een in de straat die zegt: ja." Riek Ruygrok wil best een nieuwbouwhuis. „Als het een mooi huis wordt, vind ik het prima. Het moet geen huis wor den van 1000 gulden per maand. Dat is voor mij niet op te brengen." Ruygrok vindt dat haar woning er slecht aan toe is. Ook al komt er over vijf jaar een nieuw huis voor in de plaats, ze wil tot die tijd niet 'op deze manier blijven zitten'. De woningcorporatie moet het huis opknappen. De muren zijn rot, de stenen gaan los zitten en de vloer ligt scheef, zegt ze. De huurprijzen zijn jaren gele den bevroren en daarom woont iedereen zo goedkoop, laat Jan- ny van der Blom weten. De be woners hebben dat afgedwon gen, juist omdat de woningen in een matige staat verkeren. De grote renovatie van zo'n twintig jaar geleden heeft daar niet veel aan kunnen verande ren en is volgens Kleijn-Sierat zelfs de oorzaak van de scheve vloeren. Bij iedereen in de straat is de vloer tien tot twintig centimeter verzakt. „Ik woon hier met veel ple zier. Het is een leuke, gezeflige buurt vindt Van der Blom. „Mijn kinderen zijn hier opge groeid. Mijn dochter is hier van huis uit getrouwd. Ik vind de sloopplannen helemaal niet goed. Er is best nog wel wat van te maken." In het ontwerp- wijkontwikkelingsplan voor Lei- den-Noord staat echter: 'Vanuit bouwtechnisch en financieel perspectief is het volgens de woningbouwvereniging niet haalbaar om deze woningen te r waren geen slinkse trucs, ure bontjassen of dames van lezier voor nodig. Zwart geld im bobo's om te kopen even- En zelfs kroonprins Wil- m Alexander en zwaarge- richten Anton Geesink en Eri- alerpstra werden niet in de trijd geworpen om een goed roordje voor 'ons' te doen. De lewijzing van de Europese ampioenschappen atletiek roor brandweerlieden is geheel olgens de regels en dus vlek- eloos verlopen. De bestuursle- len van The European Fire Ser ices Sports Federation waren rsnel uit en gunden de orga- lisatie aan Leiden. We waren tamelijk de enige stad die zich andidaat had gesteld, openhagen, Hannover, New- astle en Stuttgart, om maar ens een paar namen te noe- nen, gingen ons ooit voor. In eiden wordt het sportfestijn 'oor spuitgasten van vrijdag 8 tot en met zondag 10 septem ber 2000 gehouden. De accom modatie van Leiden Atletiek in de Leidse Hout is het decor voor deze strijd met zo'n 200 deelnemers (mannen èn vrou wen) uit heel Europa. Tot grote tevredenheid van de 49-jarige Guus Sloos, ooit winnaar van de 400 meter en 10 kilometer op zo'n EK, brandweerman in Leiden, atletiekfanaat, lid van de Road Runners en regelneef van de organisatie. Sloos is na melijk ook nog eens afdelings voorzitter atletiek van de Ne derlandse Brandweer Sport Bond en door een achillespees blessure momenteel uitgescha keld voor 'actieve' sport. Dè aangewezen man dus om in Leiden het EK mede te organi seren. Nationaal sportcentrum Pa pendal bij Arnhem bleek te duur om de atleten te herber gen maar de brandweer op renoveren'. Kleijn-Sierat sprak onlangs met een buurvrouw over de sloopplannen. „Zij en haar man hebben tien jaar gespaard. Toen durfden- ze eindelijk te verbouwen. Ze zit nu mooi en leest dan in de krant dat het huis wordt gesloopt. Ze weet zich geen raad." Kleijn-Sierat en haar man eigenlijk ook niet. „Mijn man heeft alleen AOW en de huursubsidie houdt eens op. Dat is wat de politiek doet: ze zet de kleine man onder druk." Van der Blom denkt wel dat de buurt actie gaat voeren. „Maar mijn man is 76 en ik ben 72", zegt Kleijn-Sierat. „Wat moeten wij dan nog voor actie voeren?" In verzet gelooft ze wel. „De gemeente mag wel een tank huren om ons hier uit te krijgen." periode absoluut niet aan toe komt. Hij is een fors aantal uren per week met de organisa tie bezig maar krijgt daarvoor wel uitzonderingsverlof plus administratieve ondersteuning. Momenteel is hij druk met het organiseren van de ontvangst voor alle deelnemers op het stadhuis en de officiële ope nings- en sluitingsceremonie in de Leidse Hout, compleet met muziekkorps, Ter afsluiting is er een feestavond op Valken burg. Alle deelnemers krijgen voordat ze naar het EK afreizen een boekje over Leiden. „Zo staat de brandweer van Leiden op de Europese kaart", consta teert Sloos tevreden. Collecteren Guus Sloos heeft het druk met het regelen van 1001 dingen voor het EK atletiek voor brandweerlieden. „Van een bosje bloemen tot een blauwe blazer." foto henk bouwman vliegveld Valkenburg zorgde voor een uitstekend alternatief. Onder de rook van Leiden kun nen de deelnemers op het ma rinevliegkamp overnachten, eten en drinken. Dat scheelt een slok op een borrel. Want de begroting van 30.000 gulden voor het evenement is nog niet helemaal sluitend. De ploegen betalen weliswaar inschrijfgeld en er zijn bijdragen van de Eu ropese federatie en de perso neelsvereniging van de Leidse brandweer maar financiële steun van „sponsors blijft wel kom. Het EK, dat eens in de drie jaar wordt gehouden, begint vrij dagavond 8 september met een cross door waarschijnlijk het Panbos in Katwijk, de achter tuin van vliegveld Valkenburg. Daarna zijn er twee dagen baanwedstrijden. Alle discipli nes komen aan bod behalve de vijf- en de tienkamp. Leden van Leiden Atletiek hebben de or ganisatie van het wedstrijdge deelte in handen. Het EK staat open voor ieder een die bij de brandweer werk zaam is. Als spuitgast, als admi nistratief medewerker maar ook een sportinstructeur in dienst van de brandweer is ge rechtigd om mee te doen. Het is overigens geen toeval dat er een EK voor brandweerlieden is. Sport is een belangrijk on derdeel van hun training. Een Leidse brandweerman heeft el ke dienst (24 uur op 48 uur af) circuittraining maar moet ook binnen een half uur zes kilo meter kunnen hardlopen. Nu de toewijzing definitief is, heeft Sloos zijn handen vol met het regelen van 1001 dingen. Hij onderhoudt intensieve con tacten met zijn eigen comman dant, het gemeentebestuur, Valkenburg en Leiden Atletiek. Overal gaat hij achteraan. Van een bosje bloemen tot een blauwe blazer. Van vlaggen tot vervoer. „Neemnoudelogis- tiek. Deelnemers komen aan op Schiphol, Zestienhoven, in Hoek van Holland met de boot en per trein op Leiden Cen traal. Iedereen moet op tijd per bus worden afgehaald en keu rig in Valkenburg worden afge leverd. Om van daar weer naar de atletiekbaan te worden ge bracht. Daarnaast neemt een groot aantal deelnemers zijn partner mee. Ook voor die mensen is er een programma en moet er hotelaccommodatie worden geregeld. Want vaak wordt er aan het EK ook een vakantie geknoopt." Vakantie waar Sloos rond die Een vooruitziende blik kan de Stichting Vluchteling in elk ge val niet worden ontzegd. De af deling Leiden zoekt collectan ten voor de collecte in het ka der van de wereldvluchtelin- genweek die van 29 augustus tot 4 september wordt gehou den. De Stichting Vluchteling moet niet worden verward met Vluchtelingenwerk en is bij ve len beter bekend als giro 999. De organisatie helpt vluchtelin gen in de hele wereld door jaarlijks meer dan 100 projec ten in 40 landen te steunen. De opbrengst van de septem ber-inzameling komt ten goede aan de slachtoffers van het ge weld in Kosovo. Als de vluchte lingen nog in kampen verblij ven, wordt daar geholpen. Kunnen ze al terugkeren, dan hebben zij hulp nodig om op de rokende puinhopen een nieuw bestaan op te bouwen. Wilt u collecteren voor Kosovo dan kunt u 5121185 of 5146526 bellen. Wel na 20.00 uur. E- mailen kan ook: H.Mudde@ inter.nl.net. ERIC-JAN BERENDSEN

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13