eiden Regio Plan Leiden-Noord goed ontvangen 4jl - iet mes in de wipkip Meerburg feest Discussie over oorlog en vrede oorstichting maakt alkmanbrochure Begin werkzaamheden aan de Lage Rijndijk IAG17MEI 1999 m wegman. 071-5356414. plv -chef herman joustra. 071-5356430 isterie Nieuwe Rijn opgelost Het mysterie rond de twee tanden die vrijdagochtend in bioedplas op de Nieuwe Rijn waren gevonden, is opgelost. 23-jarige Leidenaar heeft zich op het politiebureau gemeld \Jj je mededeling dat de tanden toebehoorden aan een huis- Deze man van onbekende leeftijd verblijft op dit mo- ibij zijn ouders in Pijnacker. Hij wilde de tanden wel terug tdeze door een tandarts opnieuw in de mond zouden wor- jlaatst. Navraag bij het LUMC leerde echter dat dat door je tijdsverloop niet meer mogelijk was. Het slachtoffer [nu een andere, kostbare oplossing bedenken. De politie het verlies van de tanden op een eenzijdig ongeval waar- iol een grote rol heeft gespeeld. Lgen (14) draagt pistool Surveillerende agenten zagen vrijdagmiddag op de hoek ttjéSteenstraat en de Narmstraat twee jongens een joint Tjen. Bij een van de twee, een 14-jarige Alphenaar, werd een y gevonden. Weliswaar bevatte het wapen geen magazijn ]usook geen kogels maar de schrik was groot. Dat was de lervan het wapen echter niet aan zijn verstand te brengen, id het pistool van een vriend geleend om 'stoer' te doen. ers met elkaar op de vuist De wapenstok moest worden gebruikt om zaterdagoch- jaan de Hoge Rijndijk twee vechtende broers (28 en 30) te len. De jongste was uit geweest en besloot met een borrel eel op bij zijn broer en diens vrouw langs te gaan. Dat werd niet in dank afgenomen maar de knokpartij begon pas de ongenode bezoeker in de woonkamer begon te plassen, denbotj 28-jarige Leidenaar werd meegenomen naar het bureau thij voor de nodige overlast zorgde door agenten te bedrei- beledigen en bespugen. ght ontbijö /rozijm ra Normaal Beurs in Pieterskerk ge In de Pieterskerk strijkt zondag 23 en maandag 24 mei rde achtste keer de Para Normaal Beurs neer. Op deze rs kunnen bezoekers terecht voor allerlei zaken op het Ivan new age en alternatieve geneeswijzen. Behalve een be- tje aan helderzienden en paragnosten, kan het publiek ook nismaken met klankhealing, reiki, tarot, astrologie, edelste- aurafotografie. En verder met massagetechnieken en hyp- 'P herapie. Daarnaast is er een aantal lezingen. De beurs, die 'P m 1120 deelnemers telt, is op zondag en maandag open van tot 19.00 uur. De entree bedraagt 1250 gulden. fstal uit vrachtauto i» Aan de Kennedylaan is zaterdagnacht het zeil van een irkeerde vrachtwagen opengesneden. Uit de auto zijn ver ens 43 dozen met seksartikelen weggenomen. Vanaf het ionsplein is het afgelopen weekeinde een bestelauto gesto- Deauto was een mobiel magazijn voor diverse producten ider horloges. De waarde van de buit wordkgeschat op ton, exclusief auto. leiden Vrolijke gezichten zater dag tijdens het wijkfeest in Meerburg. De bezoekers konden zich daar vermaken met een reeks van activiteiten: van rom melmarkt tot countrydance, van demonstraties van een honden vereniging tot een ritje in een ponywagen en van tobbetje ste ken tot oud-Hollandse spelle tjes. Ook dit jaar luisterden be woners van het opvangcentrum voor asielzoekers het feest op. Ze gaven onder meer een mode show. Het was overigens de laatste keer dat het opvangcen trum medewerking verleende. Later dit jaar verhuist het naar het gebouw Nieuweroord aan de Rijnsburgerweg. Volgens Brigit Koek, een van de organisatoren, was de belangstelling voor het wijkfeest zaterdag groot. Tijdens het wijkfeest was ook nog een veiling gepland van kunstwer ken die door buurtbewoners, be woners van het asielzoekerscen trum en een aantal Leidse kun stenaar zijn vervaardigd. De vei ling is, om dat dat organisato risch beter uitkwam, verplaatst naar een later tijdstip. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Secretaris van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) Mient Jan Faber en minister van Defensie Frank de Grave discussiëren op woensdag 26 mei over vredes- strategie. De beide sprekers ge ven aan hoe in hun ogen de vrede het beste kan worden ge diend en met welke middelen. Deze bijeenkomst was al eerdei aangekondigd maar uitgesteld in verband met het uitbreken van de oorlog in Kosovo. Nu staat de discussie onvermijde lijk in het teken van dit conflict. Maar ook de vredesstrategie op de langere termijn staat op het programma. Iedereen kan mee doen aan de discussie. De bijeenkomst, die wordt georganiseerd door Internatio nal Christian Fellowship, is in de Vredeskerk aan de Van Vol lenhovekade in Leiden en be gint om 20.00 uur. Toegang is gratis. Het wijkontwikkelingsplan voor Leiden-Noord is bij ver schillende vertegenwoordigers uit de wijken goed ont vangen. Dat blijkt uit de eerste reacties op de voorstel len. Het wijkontwikkelingsplan bevat tal van ideeën om de komende tien jaar het woonklimaat, het onderwijs en de inrichting van de wijk ingrijpend te verbeteren. Het plan moet overigens nog definitief worden vastgesteld door de betrokken partijen. Belangrijke wijzigingen wor den echter niet meer verwacht. leiden wim wegman I '-it— !jljl'^tionale Hoorstichting honderdduizend gulden ^^Jidie van minister Borst van HBgezondheid om een 'walk- c|, jrochure' voor jongeren te *n. De folder van de in Lei- gevestigde stichting moet lükers van draagbare mu- ipparatuur waarschuwen gehoorbeschadiging die ontstaan door het gebruik* koptelefoons. Veel jongeren n de volumeknop maxi- open. De brochure zal vertellen dat het best wat IbaToflerkan. onderzoek van TNO n onlangs naar voren dat ;ehoorverlies bij jongeren elijk te maken heeft met het gebruik van walkmans. TNO adviseerde de minister maatregelen te nemen om de herrie via koptelefoons terug te dringen. Daarvoor doet de mi nister een beroep op de Hoor stichting, die de brochure in september klaar wil hebben. Doelgroep vormen de leerlin gen van het voortgezet onder wijs. Eerder al maakte de Hoor stichting de brochures Zuinig op je oren (voor de basisschool) en Moet je horen (onlangs ver schenen, voor de lagere klassen van de middelbare school). De stichting, die vier jaar bestaat, stimuleert ook wetenschappe lijk onderzoek naar slechtho rendheid. Hein Tweehuysen en Bram Pa ter uit Noorderkwartier, overi gens beiden bij de plannenma kerij betrokken, zeggen dat ze veel punten van de wijkbewo ners in de plannen terugvin den. Pater: „Er is heel behoor lijk naar de bewoners geluis terd." En Tweehuysen: „Door de wijk daarbij te betrekken, zijn veel meer dingen bespreek baar gemaakt. Ik denk dat dit beter werkt dan wanneer de ge meente van bovenaf een plan had neergelegd. Dan zijn men sen eerder geneigd daartegen te hoop te lopen." Accenten Bram Groeneweg, secretaris van wijkcomité De Kooi, is over het algemeen te spreken over het plan. Al vindt hij wel dat sommige accenten anders ge legd mogen worden. „In het wijkontwikkelingsplan ligt veel nadruk op investeringen in al lerlei fysieke zaken, en minder in sociale onderwerpen. Ik zie dat liever andersom. Meer aan dacht voor mensen dan voor stenen, zeg maar." Ook vraagt hij zich af hoe verschillende sloopplannen bij bewoners val len. „Dat zal nog heel wat moeite kosten om mensen daarvan te overtuigen." Bram Pater noemt als een van de belangrijkste punten uit het plan de voorstellen voor de Groenoordhallen, waarbij on der meer ideeën voor een win kelboulevard worden gelan ceerd. „Wat mij betreft moet het keihard doorgaan. Dat le vert heel veel banen op." Positief noemt hij ook de voorstellen voor particuliere woningverbetering 'als er dan ook inderdaad voldoende geld voor de bewoners komt en de plannen om de Willem de Zwij gerlaan ondergrond te laten lo pen. Hij is er niet voor om de weg naar het noorden te ver schuiven. „Dat gaat ten koste van de voLkstuinen en wellicht de sportvelden." Over de voorstellen om de slechte huurwoningen in de Van Hogendorpstraat en omge ving te slopen, heeft hij ge mengde gevoelens. „De huizen zijn aan de buitenkant inder daad niet best. Maar krijg je ooit nog zulke goedkope wo ningen terug? Bewoners zullen in nieuwbouwhuizen honder den guldens per maand meer betalen. En kunnen ze dat wel opbrengen?" Positief Tweehuysens indruk van het plan is positief. „Al denk ik niet dat de gemiddelde wijkbewoner het idee heeft dat hij heel veel invloed heeft gehad op het plan." Hij heeft geen zaken ge zien in het plan die hem niet bevallen. „Alleen die opmer king om het Kooiplein uit te breiden ten koste van de Vrije School of buurthuis 't Spoortje. Daar hebben we nooit over ge discussieerd. Ik vind het niet goed dat zo'n voorstel dan zo maar in het rapport wordt ge- Emiel van Aelst, betrokken bij tal van initiatieven en groepen in Groenoord, vindt de plannen mooi. „Vooral het ondertunne len van de Willem de Zwijger laan en de opknapbeurt van de Groenoordhallen. Maar ik vraag me bij alles wel af: wat komt er uiteindelijk van terecht? We hebben in het verleden veel mooie plannen gehad waar we later niet zo veel meer van hoorden." Laurier hoopt op flinke bijdrage Rijk leiden wim wegman De uitvoering van het wijkontwikkelingsplan vergt forse uitgaven. Toch verwacht wethouder Jan Laurier (GroenLinks/wijkbeheer) dat het allemaal haalbaar is. .Als je dat niet verwacht, moet je die voorstellen niet opschrijven. Dan leidt dat alleen maar tot teleurstellingen. Zeker, het is een kostbare zaak. Maar we hopen via het Grote-Stedenbeleid, waaruit dit plan is voortgevloeid, het nodige geld te kunnen bin nenhalen." Laurier wil op dit moment nog niet ingaan op afzonderlijke voorstellen uit het plan. Wel wil hij kwijt dat het wijkontwikkelingsplan 'heel aardig in de buurt komt' van wat hij van tevoren had gehoopt. „Ik denk dat deze aan pak, met het betrekken van de bewoners erbij, geslaagd is." Hij is vooral tevreden over de samenhang in het plan. „Al is het niet zo dat wanneer één steentje omvalt, de hele boel omgaat." Belang rijk vindt hij ook dat al op betrekkelijk korte termijn met onderdelen uit het plan kan wor den begonnen. Andere zaken, zoals de sloop van de Van Ho gendorpstraat en omgeving, zullen nog heel veel overleg en tijd kosten. „Maar de toekomst visie in het plan is duidelijk. Mensen kunnen zien waar het met de wijk, op een positieve manier, naar toe gaat. Dat vind ik winst." Laurier nuanceert de cijfers die een onder zoeksbureau berekende over het aantal wonin gen dat gesloopt, opgeknapt en nieuw ge bouwd moet worden. Flet bureau becijferde dat er in totaal zo'n 500 bestaande huizen ver dwijnen. Laurier: „Dat wil echter niet zeggen dat al die woningen tegen de vlakte gaan. Er verdwijnen ook huizen als ze met andere wor den samengevoegd tol grotere woningen." 'Willem de Zwijgerlaan naar Slaaghwijk leiden wim wegman Ondertunneling van de Willem de Zwijgerlaan op zijn huidige plek is voor woningbouwver eniging De Sleutels nog niet voldoende. Als het aan directeur A. Lepelaar ligt, schuift deze drukke verkeersweg op naar de Slaaghsloot in de Slaaghwijk. „Of dat ten koste gaat van grond van de volkstuinders, kan ik nog niet zeggen. Maar ik denk wel dat het een logische oplos sing is. De Willem de Zwijgerlaan is dan weg uit het bewoonde gebied en het hart van Lei den-Noord komt vrij voor winkels, kantoren en woningen." Het wijkontwikkelingsplan voorziet erin dat de hoven, ten noorden van de Willem de Zwij gerlaan, grondig onder handen worden geno men. Lepelaar sluit sloop van sommige delen op voorhand niet uil. „Maar dat moeten we nog goed onderzoeken." Zijn collega J. de Greef van Woningbouwver eniging Leiden meldt dat sloop van de Van I lo- gendorpstraat en omgeving niet voor 100 pro cent vaststaat. „De problemen met die huizen zijn groot, ik denk ook wel dat het die kant uit gaat, maar de zaak moet eerst gedegen worden onderzocht." De Greef noemt het wijkontwik kelingsplan een goed plan. „Er is aandacht voor vernieuwing van de huizen, maar ook voor welzijn en economie." ep.. tonk.. iiieep tonk. De i kraakt en de wipkip slaat tz'n kop tegen de grond, teveel een wipkip kan heb- n. is tegenwoordig nog zo'n fije de enige uitdaging waar aberijder voor staat, wijzen idige onderzoeken uit. Mi- 'dappei a de Winter, hoogleraar kin- en jeugdstudies aan de iversiteit Utrecht, kent een Ie: „Ze worden ook ge- uikt om projectielen mee af schieten." Wipkippen zijn li, zegt professor De Winter. wipkip is een fantasieloos 'Paraat. Ik zie het als hét sym bol voor de beperkingen die gemeenten kinderen opleggen om buiten te spelen. Op een paar vierkante meters worden een paar wipkippen neergezet. Gemeenten denken al gauw dat ze het dan voor elkaar hebben. Kinderen hebben veel meer nodig." Leiden heeft vrijwel de hoogste wipkippendichtheid van Ne derland. Koploper, zo meldt het meinummer van het tijd schrift J/M voor ouders van kinderen van 4 tot 14 jaar, is waarschijnlijk Almere. Op korte afstand gevolgd door Haarlem en dus Leiden. Leiden, laat J/M ons geloven, is een waar wip- De Blauwe Steen, die al 700 jaar In de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt yan de stad Onder redactie van Ad van Kaam en Eric-Jan Berendsen kippenwalhalla. Fons Delemarfe, voorlichter bij de gemeente, heeft laten uit zoeken hoeveel van deze speel tuigen er over de stad staan verspreid. Hij komt tot een to taal van bij benadering 365 wipkippen. „Een verdwaalde wipkip zit daar niet bij." De af deling milieu en beheer weet alleen de cijfers van de plekken met twee of meer speeltoestel len. Op die driehonderd plaat sen staan 1.100 toestellen. Even doorrekenen leert dat een op de drie speelapparaten dus een wipkip is. Delemarre vindt dat op zichzelf niet veel. „Maar veel of weinig is een waarde oordeel. Het is wel zo dat als er een plekje over is, al gauw een wipkip wordt neergezet." De voorlichter zegt dat dat beleid is van de gemeente. Micha de Winter vindt dat jam mer. De hoogleraar verwijst naai' een onderzoek van bureau Akta uit Utrecht, waar ook het blad J/M aan refereert. Daaruit blijkt dat een wipkip een jong kind hooguit één minuut kan boeien. De Winter is ook vice- voorzitter van de landelijke or ganisatie voor speeltuinwerk en jeugdrecreatie (Nuso) en die pleit ervoor om het mes in het aantal wipkippen te zetten. Ook de Stichting Keurmerk, die in opdracht van gemeenten speelruimte-beleidsplannen schrijft, loopt niet over van en thousiasme als het om de wip kip gaat. „Mocht het mij wor den gewaagd", zegt projectlei der Wim Vanheest bij de stich- Leiden heeft een hoge wipkippendichtheid. ting, „dan zou ik geen wipkip pen adviseren. Fen kind kan zich heel eventjes op een oli fant wanen. Maar het houdt kinderen maar kort bezig.' „Het is zeker niet zo dat in Lei den een grote wipkipslachting op touw wordt gezet", ant woordt Delemarre op de kri tiek. „Als de buurt er om vraagt, is het toch niet aan de gemeente om te zeggen: Dat is toch niet leuk. een wipkip? Ik zelf vind een wipkip er al leuker uitzien dan een duikelrek." Wel houdt de gemeente rekening met de kinderpopulatie in een wijk. De Stevenshof is wat dat betreft een goed voorbeeld. Oudere kinderen hebben ande re wensen en daarom worden speelplaatsen aangepast. „Maar niemand heeft last van een wipkip", waarschuwt de voorlichter. „Een hangplek ligt veel moeilijker. Cum fraude Hij goochelt niet alleen met knopen, ook al is zijn naam ontstaan tijdens Sail '95. De Heineken Knopenman ver baast het publiek met allerlei attributen en kaarten waardoor hij keer op keer ongeloof weet te wekken en met zijn (h)eerlij- FOTO HENK BOUWMAN ke humor de lachers op zijn hand krijgt. Als een ware groot meester stelt hij alles in het werk om gasten optimaal te vermaken met zijn verstands- verbijsteringwekkende myste ries. Is de Knopenman een geniale gewetensloze gentleman-op- lichter of een goochelaar cum fraudé? Het antwoord krijgt u aanstaande woensdag vanaf 22.00 uur in danssalon In Casa aan de Lammermarkt. robbert minkhorst eric-jan berendsen leiden suzanne barbier Veilig Fietsen op de Lage Rijn dijk: deze wens lijkt nu echt in vervulling te gaan. Vanmorgen gaf wethouder T. van Rij (ver keer) het startsein voor de werkzaamheden aan de Lage Rijndijk. Symbolisch kroop hij zelf ook even achter het stuur van de freesmaschine om een stuk asfalt te verwijderen. „Voortaan krijgen de fietsers voorrang op de Lage Rijndijk", vatte Van Rij het doel van de operatie samen. De herinrichting van de Lage Rijndijk houdt de invoering in van eenrichtingverkeer van de Zijlsingel tot aan het kruispunt met de Sumatrastraat. Vanaf dit kruispunt tot aan de Span- jaardsbrug blijft verkeer in bei de richtingen mogelijk. Over de hele Lage Rijndijk worden nieu we trottoirs en vrijliggende fietspaden aangelegd. De weg wordt over de hele lengte aan zienlijk versmald van vijf naar drieënhalve meter. Eind juli moet hel eerste deel, van de Spanjaardsbrug naar de Suma trastraat klaar zijn. De werk zaamheden aan het tweede deel duren tot november. Voor de fietsers blijft gedurende de hele periode een strook vrij, au to en busverkeer zullen alterna tieve routes moeten volgen. Petra de Groot uil de Van Heussenstraat, lid van de doe en denkgroep Lage Rijndijk, toont zich tevreden met de her inrichting, al kan het volgens haar nog beter. „Het liefst had de groep gezien dat ook het deel naar de Spanjaardsbrug eenrichtingsverkeer zou krij gen, maar het is een vooruil- gang. We zijn hier vaak genoeg klem gereden." Ook P. Schuur van de fietsersbond was van morgen een tevreden man. „Het heeft lang geduurd voor dat de fietsnota is goedgekeurd. Het werd tijd dat er iets gebeur de want we hebben hier genoeg ongelukken gehad." Lezing over katholieke armenzorg meente-archief. Dit is inmid dels geïnventariseerd door me- vrouw W. Wansbeek-Zijbrands Het eerste exemplaar van deze inventaris wordt morgenavond overhandigd aan gemeentear chivaris T. Schelhaas. Mevrouw Wansbeek houdt daarna een le zing over de katholieke armen zorg. De afdeling Rijnland van de Ne derlandse Genealogische Ver eniging houdt dinsdag een le zing over de geschiedenis van de katholieke armenzorg in Lei den. De lezing is georganiseerd in samenwerking met de Ver eniging Jan van Hout en de Stichting Sint Maarten. De laat ste organisatie heeft haar ar chief, dat vanaf 1739 loopt, in bewaring gegeven bij het ge- De aanvang is 19.45 uur in de lezingenzaal van het Gemeen te-archief aan de Boisotkadc.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9