Amsterdam is in de race voor Intel Economie Internetveilinghuis Ebay krijgt Nederlandstalige veilingsite crosoft aast op kabel 1 Deutsche Telekom oering euro zorgt voor uw verzamelgebied Norway krijgt veel bekijks 'QpHMIiMl 'DaimlerChrysler wacht boete van 224 miljoen wegens prijsafspraken' Handelsoverschot Japan naar record Productie stadsauto Smart wordt mogelijk stopgezet aartverzekeraar krikt winst op CjE\V EN» Uitvaartverzekeraar Dela heeft in 1998 de vvinst op xitnïet ruim vijf procent tot 54,7 miljoen gulden. Vorig fUR jj^et ruim vijf procent joi de coöperatieve Eindhovense verzekeraar een record jjsseii af: 59.526. De directie van Dela rekent erop de ster- dit jaar 'tenminste' te kunnen handhaven. Het aantal rden In Nederland en België nam met bijna 100.000 toe SFnJ wee miljoen. In Nederland verzorgt Dela één op de ze- parten. Het aandeel van crematies hierin steeg vorig jaar n procent tot 56 procent. |.Mart moet megaboete betalen 24 0Oj. Het Amerikaanse detailhandelsconcern Wal-Mart i ran een rechtbankjury 624 miljoen dollar (bijna 1,3 mil- ilden) betalen aan zijn voormalige partner Valores in „Valores was naar de rechter gestapt omdat Wal-Mart in inder druk van CIFRA, de grootste detaillist in Mexico, een utie-overeenkomst heeft opgezegd. De 624 miljoen dollar °Ui |^;ag dat Valores zegt te hebben kunnen verdienen als teenkomst minimaal 25 jaar had bestaan, zo schrijft de jon Antonio Express-News. Het is overigens niet uitgeslo- 3t dezelfde jury Wal-Mart behalve de gederfde winst ook n aparte boete laat betalen. tr reclamedrukwerk in brievenbus u tgAM_; Bedrijven en instellingen verzonden vorig jaar ruim '1 üjard folders en krantjes. Dit blijkt uit cijfers van de bran- reniging DMSA. De Nederlanders kregen in 1998 1,4 mil- uks aan geadresseerd reclamemateriaal in de bus 8,4 it). Het bedrijfsleven besteedde hieraan ruim 3,2 miljard i,een toename van negen procent. De stapel met onge- éerde foldertjes en krantjes groeide nog sneller met veer- tocent tot 8,7 miljard exemplaren. Hier werd 15,6 procent 6<: miljard gulden meer voor uitgetrokken. In tien jaar tijd is 11 urne aan reclamemateriaal toegenomen van vier miljard i miljard stuks. Isers niet eerlijk over staatssteun Duitsland heeft de laatste jaren de Europese Commissie iï latisch om de tuin geleid, zegt eurocommissaris Van 4! (concurrentiezaken) in een vraaggesprek met het Duitse o.g lad Fociis. Van Miert haalt een voorbeeld aan van een ie voor een niet nader genoemd concern van 485 miljoen 16 miljard gulden). De EC gaf toestemming, maar het uing al snel failliet. De Duitse regering heeft met opzet jrheid verdoezeld, aldus Van Miert. Hij meent dat Duits- 03 jet langer model kan staan ten aanzien van Europese in Tentieregels. Zelfs in Italië gaat het beter, zegt hij. De si- 3® in Duitsland is te vergelijken met die in het Italië van 22 r, zo zegt Van Miert. Afspraak met Kremlin staat vi» Het Internationale Monetaire Fonds (IMF) verwacht 11 nieuwe Russische regering zich houdt aan de afspraken 13 v ontslagen premier Primakov vorige maand met het fonds emaakt. IMF-topman Camdessus zei gisteren dat het l:;. »teid is samen te werken met de nieuwe leiders vanjlus- lij kijkt 'verwachtingsvol' uit naar 'een spoedige oplos- in de politieke meningsverschillen in Rusland", zodat het jj'j: :onomisch weer op poten kan worden gezet'. Het IMF n Je Primakov eind april onder voorwaarden 4,5 miljard W (9,2 miljard gulden). Camdessus is momenteel in Malei - irde conferentie van de Apec (zie ook de pagina Econo- Beurs). ring» het A |DAG 17 MEI 1999 san jose anp 2,7! Qj erikaanse softwarecon- sjo crosoft en de Duitse uit- ertelsmann willen met andere ondernemingen elnet van Deutsche Te- open. De partijen pra- ïkele weken met elkaar, zou het probleem zijn. nann wil niet meer be- 06i n negen tot tien miljard erwijl het Duitse tele- ósi cern er dertig miljard ow »r wil hebben. 30t iirsvoorzitter Sommer 018 futsche Telekom zou p een strategische sa- oj'S hng met een Ameri- telecomconcern. m IH.GPD »ring van de euro, de ie eenheidsmunt, is een os:: voor de muntgekke ver- if Dat zeggen de be- 0li imismaten. Door toe- 95,n in de Grieken, die hun lgQ_v thrift op de euro willen, munt een Europese en jonale keerzijde. Dit be- een nieuw verzamel- intstaat bij de invoering munt. ationale keerzijden to- I staatshoofd, zoals in nd en België, of ver- de motieven van het rij mt- en architectuurver- de deelnemende lan- 'derzocht wordt of het naast de 'gewone' 'egeld een herdenkings- aant ebrengen. den d Psnurriismaten merken ;CU 1 er bij de verzamelaars Flemende vraag is naar - Zij proberen zo snel hun collectie com- maken, omdat ze bang 1 ze de ontbrekende straks moeilijk meer in kunnen krijgen. Dit gevolg dat de prijzen -■ mien bij de handel en Nse veilingen in de lift Het internetveilinghuis Ebay, een van de meest besproken beursfondsen van Amerika, maakt deze zomer zijn de buut in Nederland. Ebay wil een Ne derlandstalige veilingsite openen. Het bedrijf uit Silicon Valley heeft inmid dels Nederlander Van Swaay benoemd tot vice-directeur. Hij moet vanuit een nieuw kantoor in Amsterdam de Euro pese expansie vorm geven. Ebay onderhandelt met onder meer KPN-dochter TNT voor het transport van de geveilde goederen door Euro pa. De Nederlandse Ebavsite hanteert de gulden als betaalmiddel. Het volle dig op internet gerichte veilinghuis ging in september 1998 naar de scher menbeurs Nasdaq en wordt geleid door de 42-jarige Meg Whitman. Zij is op papier een van de rijkste vrouwen van het land. Haar aandelenoptiepak- ket kent inmiddels een waarde van 2,6 miljard gulden. De beurswaarde van Ebay - omzet in eerste kwartaal 68 mil joen gulden - wordt geschat op onge veer 44 miljard gulden. Het aandeel Ebay steeg sinds de beursintroductie met meer dan duizend procent. Whitman werkte in 1997 nog bij speelgoedconcern Hasbro en contro leerde als manager de verkoop van Te- letubbies. Een headhunter benaderde haar of zij Ebay wilde leiden. De ex pansie ging na haar komst zo snel dat er al snel een nieuw hoofdkantoor moest worden gebouwd. Ebay kent in middels vier miljoen leden die vooral afkomstig zijn uit de VS. Maar ook buiten Amerika is er inte resse. Zo veilen inwoners uit Gua- tamala en Ghana hun handwerk via Ebay. waardoor ze de dure tussenhan del mijden. Whitman denkt ^Jat Ebay de internethandel fundamenteel ver andert. Sommige Amerikanen verko pen de gehele dag spullen en hebben daarvoor zelfs afscheid genomen van hun vaste baan, zo vertelt Whitman trots. „Ebay is een manier van leven voor ze geworden." Wie zijn inktpatronen, gouden pen nen, schilderijen of kunstwerken via Ebay wil veilen, geeft een creditcard nummer op en kan aan de slag. Frau de wordt op die manier beperkt. Elke koper kan elektronisch een beoorde lingsformulier invullen over de verko per. Zo kan iedereen zien of de veiler betrouwbaar is of niet. Wie veel nega tieve reacties krijgt, wordt verwijderd Ebay kent inmiddels ruim 1.600 ca tegorieën die in totaal ruim twee mil joen te verkopen producten bevatten. Als een artikel is verkocht, krijgt Ebay een paar procent van de opbrengst. „Bij Christies ben je zeker veertig pro cent van de opbrengst kwijt", zegt de nieuwbakken miljardair Whitman. Chipfabrikant wil centrum voor handel via internet opzetten plaats van een belang te nemen met geld of aandelen, zou hij het kabelnet willen inbrengen. Microsoft schuift de laatste tijd steeds meer op richting te lecom en multimedia. Kortgele den nam het een belang in het Amerikaanse AT&T voor tien miljard gulden. AT&T, van oor sprong een telefoonmaatschap pij, werd door de recente over name van MediaOne de groot ste op het gebied van kabel-tv in de VS. Vorige week werd be kend dat Microsoft met Cable Wireless praat over een deelne ming van dertig procent in de divisie kabel-tv van het Britse Intel, de grootste chipfabrikant ter wereld, overweegt zich te vestigen in Amsterdam. Met het nieuwe bedrijf richt het Amerikaanse concern zich op de verwerking van gegevens over verkopen via internet. Nog voor de herfst neemt Intel een besluit over de investering die maximaal 200 miljoen gulden gaat kosten. Intel-bestuur- der Grove pleegde daarover het afgelopen weekeinde overleg met minister Jorritsma (economische zaken) in het hoofdkantoor van Intel. zet afkomstig uit de verkoop van computerchips, maar dat aandeel gaat omlaag. De servicesector bij Intel zal in een paar jaar tijd miljarden dollars omzetten, zo venvacht het concern. Nu al wordt vijftig procent van de onderzoekskos ten gestoken in de ontwikkeling van producten voor e-commer- santa clara Amsterdam is niet de enige kandidaat. Ook Londen is in de race. De nieuwe Intel-dochter wil kleinere firma's het werk uit handen nemen bij de handel op internet (e-commerce). „We richten ons op bedrijven die geen automatiseerders of grote computersystemen hebben", aldus Grove. De investering is volgens hem erg duur, maar 'Intel kan het betalen'. Omdat de dochter zich richt op heel Europa wordt er een enorm computerpark aange legd met tussen de 2.000 tot 5.500 machines. Die moeten de informatie opslaan en verwer ken. De verkoop via internet gaat het helemaal maken, zo denkt Grove. De groeicijfers zijn hoog, omdat ook kleinere bedrijven hun spullen via het wereldwijde computernetwerk gaan aanbieden. Tot nu toe is tachtig procent van Intels om- Amsterdam maakt een goede kans, omdat de stad een goede infrastructuur heeft op tele- communicatiegebied. Daar naast omarmt de Nederlandse regering de informatietechno logie en kent ons land een libe rale telecommunicatiewetge ving. Nederland moet de 'Informa tion Gateway' van Europa wor den. Zo besloot het kabinet vo rig jaar 142 miljoen gulden uit te trekken voor de aanleg van een nieuw internet-netwerk (Gigapoort) dat universiteiten, onderzoeksinstituten en bedrij ven met elkaar verbindt. Het Amerikaanse concern IBM be sloot wegens de aanleg van Gi gapoort een nieuw onderzoeks instituut in Zoetermeer te vesti gen dat zich gaat bezighouden met hei ontwikkelen van inter net-producten. Ook de Amerikaanse net werkleverancier Cisco over weegt de Amsterdamse vesti ging met vierhonderd mensen uit te breiden wegens het Giga poort-project. Cisco heeft veel ervaring opgedaan met de aan leg van een soortgelijk netwerk in de VS. De Nederlandse dochter van het Amerikaanse internetcon- cern öme heeft ondertussen ook een bijdrage van Intel ont vangen. De chipmaker steekt 36 miljoen gulden in öme Benelux dat daarmee allerlei informatie programma's verzorgt voor ka bel-internetgebruikers. Doel is het internetgebruik te stimule ren. Dat komt Intel goed uit. want een groeiend gebruik zorgt voor een stijging van de vraag naar computers met In tel-chips. Groves concern bezit vijftien procent van de aande len van de Benelux-dochter. Nederlandse kabelmaatschap pijen en öme uit de VS contro leren het resterende aandelen kapitaal. Bremen In de Duitse havenstad Bremen trok afge lopen weekeinde de Norway veel bekijks. Het para depaardje van Norwegian Cruises, met 315 meter lengte wereldwijd de grootste in zijn soort, moest een aantal routine-reparaties ondergaan. Tijdens het vertrek gistermiddag stonden drommen mensen op de kade toe te kijken op het moment dat de gigant langzaam uit het dok van Lloyd Shipyard werd ge trokken en naar een gewone ligplaats in de Bremer haven werd gebracht, foto reuters peter mueller munchen opa Het handelsoverschot van Ja pan is in 1998 gestegen tot de recordhoogte van 17,6 procent of 15.227 biljoen yen (257,34 miljard gulden). Dat heeft het ministerie van financien in To kyo vanmorgen bekendge maakt. Nooit eerder zag Japan zich met zo'n groot handels overschot (export min import) geconfronteerd. Het overschot had nog groter kunnen zijn, als de export in 1998 niet was te gengevallen. Het oude record stamde uit 1992. Toen bedroeg het overschot 15.003 biljoen yen (bijna 254 miljard gulden). Volgens het ministerie van fi nanciën is het onwaarschijnlijk dat het handelsoverschot de komende maanden zal blijven groeien. Het Duitse autoconcern Daim lerChrysler staat een boete van meer dan 200 miljoen mark (224 miljoen gulden) te wach ten. Dat maakt eurocommissa ris Van Miert belast met het concurrentiebeleid duidelijk in een vraaggesprek met het Duit se weekblad Focus. Volgens Van Miert heeft de Europese Unie harde bewijzen dat de Duitse autoproducent zich in vier Europese landen schuldig heeft gemaakt aan ille gale prijsafspraken. „Dit is een soortgelijk geval als bij Volks wagen. Daarom zal de boete even hoog of nog hoger zijn", voorspelt hij. De Europese Commissie leg de Volkswagen in 1998 een boe te van 200 miljoen mark op, omdat het concern systema tisch had verhinderd dat dea lers in Italië VW-modellen aan Duitsers verkochten. De auto's waren in het Zuid-Europese land veel goedkoper dan in Duitsland. Inspecteurs van de Commissie deden na klachten van burgers eind 1996 invallen bij Mercedes-importeurs in Ne- een jaarpenning. Het setje van zes munten heeft een nominale waarde van 8,90 gulden. De eerste Europese muntreeks zal bestaan uit een serie van acht munten: een, twee, vijf, tien, twintig, en vijftig eurocent plus de een en twee euro. Hoewel de nominale waarde iets lager is (ongeveer 8,50 gulden) zal een jaarset van de euro duurder uitvallen, om dat de set twee munten meer bevat. Als de prijs van een jaar setje in elk van de elf deelne mende landen straks achttien euro kost (ongeveer veertig gul den), moet de verzamelaar elk jaar een flink bedrag op tafel leggen. Om de munten gemakkelijk te herkennen wordt gebruik ge maakt van een gekleurde lege ring. De laagste drie denomina ties rood (een, twee en vijf eu rocent), de volgende drie zilver kleurig (vijf, tien en vijftig euro cent) en de twee hoogste deno minaties (een en twee euro) in bicolour. Het is de bedoeling dat de een euro een zilverkleu rig midden krijgt, gevat in een goudkleurige rand en de twee euro een goudkleurige midden, gevat in een zilverkleurige rand. Behalve de muntstukken ko men er zeven euro-biljetten, die zich onderscheiden door hun toenemend formaat en hun kleur: vijf euro - grijs, tien euro - rood, twintig euro - blauw, vijftig euro - oranje, honderd euro - groen, tweehonderd euro - geel en vijfhonderd euro - vio let. Deze biljetten zijn minder interessant voor de verzamelaar omdat zij er in alle deelnemen de landen hetzelfde uitzien. Kleurig 'Mercedesjeblijkt moeilijk te verkopen den haag gpd De Smart lijkt weer net zo snel te ver dwijnen als hij is gekomen. Het stads- autootje slaat niet echt aan. In Neder land wordt het doel van drieduizend verkochte auto's per jaar niet gehaald en ook in de andere Europese landen verkoopt de kleinste Mercedes niet. Het streefgetal van 80.000 exemplaren per jaar wordt niet gehaald. Als de verkoop van 80.000 exemplaren van de Smart dit jaar niet lukt, dan wordt de productie stopgezet, zegt Jür- gen Schrempp, bestuursvoorzitter van het wereldconcern DaimlerChrysler, in het Duitse weekblad Der Spiegel dal vandaag verscheen. Volgens het Duitse weekblad heeft Schrempp de verkoop van zijn nieuwste 'love baby' op scherp gezet. De verkopers van het slimme wagentje krijgen nog een half jaar de tijd om de streefgetallen te halen. „An ders draai ik de geldkraan dicht", dreigde topman Schrempp. „In Nederland blijft de verkoop sterk achter bij de verwachtingen", geeft een woordvoerder van Mercedes Neder land de ongerustheid over de verkoop van de Smarts weer. Het doel is om drieduizend handige en fel gekleurde stadsautootjes per jaar te verkopen, maar dat lukt nie.t. De 'Smarttorens' langs de snelweg bij Utrecht en Rotter dam lijken meer een monument van onbeholpenheid dan een piek van gro te verkopen. Het kleinste model Mercedes biedt plaats aan twee personen en in de kof ferruimte kan net een krat bier staan. Ideaal voor in de stad dacht de ontwer per. de Zwitserse horlogemaker Nicho las Hayek, over zijn geesteskind de Smart. Klein is de Smart zeker, maar wellicht kopen yuppen meer dan een Kopers van een nieuwe auto lopen nog niet echt warm voor het Smart-stadstautootje. De producent zit nog met flinke onverkochte voorraden. foto epa werner baum krat bier als ze boodschappen doen. Overigens was het oorspronkelijk de bedoeling de Smart te lanceren als de 'Swatch-auto'. Het wagentje was im mers het resultaat van een samenwer kingsverband tussen de trendy horlog efabrikant Swatch en autobouwer Mer cedes-Benz. Inmiddels echter doet Swatch al niet meer mee aan het pro ject. Nederland is een kleine markt voor het boodschappenautootje Smart. „Er valt nog weinig over te zeggen. Officieel hebben we nog geen reactie uit Duits land gekregen. Dus ik kan ook niet be vestigen of het bericht in Der Spiegel klopt", meldt de woordvoerder van Mercedes Nederland. Wel is duidelijk dat de Smart geen trend heeft gezet. De grote verkopen moeten komen uit Duitsland, Frankrijk, Spanje en Italië. Maar ook daar waren net als in Neder land de verwachtingen hoger, dan de werkelijke verkopen nu laten zien. Het gaat DaimlerChrysler zo'n twee tot drie miljard mark kosten om de pro ductie van de Smart te stoppen, vol gens Der Spiegel. Dat geld is nodig voor een sociaal plan voor de 1.700 werkne mers en voor compensatie van de dea lers. Daarnaast moeten ook de leveran ciers van onderdelen schadeloos wor den gesteld. derland, België en Spanje en het Mercedes-hoofdkwartier bij Stuttgart Mercedes maakt deel uit van DaimlerChrysler. Het onder zoek richtte zich op de periode 1985 tot 1996. DaimlerChrysler zou in die tijd speciale lage ta rieven hebben gehanteerd voor grote bedrijven, zoals taxibe drijven in Duitsland. In België, Spanje en Nederland zouden dealers opdracht hebben gekre gen niet aan buitenlanders te verkopen. Gemeenten en bonden hervatten informeel overleg eindhoven anp De ambtenarenbonden en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) lijken elkaar weer enigszins te naderen. Mid den volgende week spreken ze elkaar in een poging uit de im passe over de CAO te komen. Dat overleg is nog informeel, benadrukt werkgeversonder handelaar, de Eindhovense wethouder Scherf. De ambtenarenbonden hou den zich op de vlakte. Ze erken nen dat er over en weer ge sprekken zijn, maar willen vol gens onderhandelaar Van Bo ven van de CFO (CNV-bond), de broedende kip niet storen. Ook Den Uyl van de AbvaKabo zegt niet in welke richting de oplossing is te vinden. De gesprekken over een nieu we CAO voor de 180.000 ge meenteambtenaren strandden eind maart op de loonpara- graaf. De bonden eisten 3,5 procent loonsverhoging voor een jaar plus een eindejaarsuit kering van een procent. Het ge meentebod bleef steken op 5,25 procent voor een tweejarige CAO. Inmiddels zijn er sinds 15 april overal in het land acties, van manifestaties en werkon derbrekingen tot stakingen van het openbaar vervoer in diverse steden. Ook deze week staan er weer acties op de rol. Beide bonden zeggen dat die door gaan, ongeacht de toenadering tussen beide partijen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7