99 mcf m 'Kosovaren als menselijk schild' GOED KOOP li' 57* Buitenland NAVO wijst Italiaans plan voor Kosovo af Al-Fayeds naam duikt op in spionnenschandaal Doema komt zeventien stemmen tekort voor 'impietsjment' Jeltsin Drieduizend gulden betaald om Bibi weg te stemmen \Q 17 ME11999 Ireigt hulp aan Rusland te stoppen De Europese Unie dreigt de voedselhulp voor Rusland Bfilal ï'en als Moskou niet snel de distributieproblemen op- noodhulp ter waarde van 880 miljoen gulden moest de je winter door helpen, maar staat medio mei nog steeds J-opslagplaatsen of is 'onderweg'. De Europese minis- ibuitenlandse zaken bespreken de kwestie vandaag met ssische collega. Eind vorig jaar besloot de EU tot de jjp', maar van meet af aan bestonden er grondige twij- leiover de noodzaak als de haalbaarheid van de voedsel- 30nl'^1 irten. De hulp van een kleine negenhonderd miljoen gul- staat voornamelijk uit graan, varkensvlees en melkpoe- derland betaalt daar 45 miljoen aan mee. mer neit voert kiesrecht vrouwen in Koeweit voert als een van de laatste landen in de we- 071 -5] ürecht voor vrouwen in. Te beginnen met de parle- serkiezingen van 2003 zullen vrouwen zich bovendien "nnm aat kunnen stellen voor een zetel in de volksvertegen- jging of voor andere openbare functies. Het kabinet heeft Ho9h gisteren goedgekeurd. Dat deelde de vice-premier van 'l-emiraat aan de Arabische Golf gisteren mee. lingen in cel na beramen aanslag SUN ISCI Miiiur hue De politie van de Amerikaanse stad Port Huron in de Üchigan heeft vier leerlingen opgepakt die een slachting school voorbereidden. De kinderen variëren in de leef- elf tot veertien, zo maakte een lokale plaatsvervangend aanklager gisteren bekend. De autoriteiten grepen in >n medeleerling hen had verteld dat de vier plannen om het vuur te openen op hun medeleerlingen en een ontploffing te brengen. Ze hadden de wapens weten te itigen bij hun ouders. De twee veertienjarigen zullen be erden als volwassenen, de andere twee zullen vandaag voorgeleid aan een kinderrechter. sjeskoor doorbreekt traditie Voor het eerst in negenhonderd jaar weerklonken gis- dag meisjesstemmen in de majestueuze kathedraal van jise Winchester. Sinds de kerk in de elfde eeuw in gebruik a enomen. is er alleen door mannen gezongen. Sommige ihebben geschokt gereageerd. Initiatiefneemster van de nkoppige zanggroep is een meisje dat vijf jaar geleden d mocht worden van het jongenskoor. Na te hebben ge- met juridische stappen stond het kerkbestuur haar toe jks in de kathedraal te zingen. In een reactie benadrukten lelijke autoriteiten de faam van het jongenskoor niet te aantasten en de meisjes altijd apart van de jongens te la gen. lag op ambassadeurswoning De woning van de Duitse ambassadeur in Griekenland iravond getroffen door twee granaten van onbekende nst. Volgens ooggetuigen ontplofte slechts een daarvan, akte het dak van het gebouw zonder veel schade aan te Er vielen geen slachtoffers. De afgelopen weken zijn in ediverse aanslagen gepleegd door groepen die ziet) ver tegen de NAVO-acties in Joegoslavië. Eind vorige maand een door de linkse Revolutionaire Cellen opgeëiste bom- gin een Atheens hotel een vrouw het leven. Ruim een eleden ontplofte een autobom voor de residentie van de andse ambassadeur in de Griekse hoofdstad. Daarbij vie- m slachtoffers. minaliteit VS naar laagtepunt CTON De criminaliteit in de Verenigde Staten is in 1998 et zevende achtereenvolgende jaar gedaald. Het aantal e geweldsdelicten als moord, verkrachting en gewapende Jen nam ten opzichte van 1997 met zeven procent af. Uit jaarlijkse criminaliteitsrapport van de FBI blijkt dat het moorden ten opzichte van 1997 met acht procent is ge- Daarmee verminderde het aantal moorden tot een ni- ran ruim dertig jaar geleden. De Amerikaanse minister van Janet Reno, noemde gisteren een aantal oorzaken van ingvan de criminaliteitscijfers. Ze wees öp de toegeno- telvaart en het aantal veroordelingen, de stabilisering van igsmarkt, de strengere gevangenisstraffen en het verbeter- itieoptreden. R bestraalde dissidenten b De veiligheidsdienst van de voormalige DDR, de Stasi, lalde gedetineerde dissidenten met röntgen en mogelijk (activiteit. Een Oost-Duitse voorvechter voor burger- id diende al een aanklacht in en een groep ex-activisten 6 mdische stappen ondernemen, meldt het Duitse week- Ier Spiegel. Volgens het tijdschrift ontdekten onderzoekers 1989 kort na de val van de Berlijnse Muur stralingsappara- neen Stasi-gevangenis in Gera. Die verdween kort daarna i. Volgens een röntgenspecialist, die de machine toen- j. was het apparaat verstopt achter een gordijn in een ewaar gevangenen worden gefotografeerd. lir noemt 30 juni einddatum vrede De Britse premier Blair heeft 30 juni genoemd als 'ab- einddatum voor de partijen in het Noord-Ierse vredes- Voor die datum moet de vorming van een regionale re- gm Belfast zijn afgesloten. Dat zei een woordvoerder van emier zaterdag tegen de Britse televisiezender BBC. Het ste struikelblok voor een vredesregeling is het feit dat de stantste UUP niet met het katholieke Sinn Féin in de rege- vil zitten zolang het Ierse Republikeins Leger IRA zijn wa- niet inlevert. egtuig met Clinton bijna gebotst [celes De piloot van het presidentiële vliegtuig Air Force leeft Clinton zaterdag op het nippertje gered van een bot- met een forensenvliegtuig. De piloot van de Boeing 747 Ie afdaling naar Los Angeles ingezet toen het automatische 'systeem op ongeveer drieduizend meter hoogte aangaf et toestel onmiddellijk moest stijgen om een botsing met Jein passagiersvliegtuigje te voorkomen. Witte Huis- dvoerder Lockhart verklaarde later dat hoewel de vliegtui- elkaar op driehonderd meter warerl genaderd, er geen spra- geweest van werkelijk gevaar voor de president. De Air For- ne landde na de uitwijkmanoeuvre zonder verdere proble- ivrede in Suriname groeit mribo_« De Nationale Democratische Rartij (NDP) van «se ervaart het als een grote schande dat de regering van zij als grootste partij deel uitmaakt, niet in staat blijkt werkelijk verbetering te brengen in de levensomstandighe- «n het Surinaamse volk. Bouterse zelf eist het vertrek van esident van de Centrale Bank van Suriname, Henk Goed- Het vertrouwen in hem is geschaad, zegt Bouterse, die le'ijk doelt op de dramatische waardedaling van de Surf te gulden in de afgelopen dagen. Over de reden die de re- 'g noemt voor de grote koersval, de recente vangst van ze- tonderd kilo cocaïne op Schiphol, zegt de NDP niets. •positie vormt blok tegen Golkar De drie belangrijkste oppositiepartijen van Indonesië *n hun krachten gebundeld om eendrachtig oppositie te tn tegen de regerende Golkar-partij van president Habibie, '«ft de leider van de grootste islamitische organisatie in In- sie, Abdurrahman Wahid, tegen een Japanse zondagskrant hard. Volgens Wahid is de samenwerking gericht op een «volle campagne voor de eerste vrije verkiezingen in 44 °P7 juni. Het gaat om een krachtenbundeling van de Na- JeBewustwordings Partij (PKB), de Strijdende Indonesi- Democratische Partij (PDI Perjuangan) van Megawati Soe- 'Putri en de Nationale Mandaat Partij (PAN) van moslim- 'Amien Rais. Hoofddoek kost Turkse politica staatsburgerschap ISTANBUL «JESSICA LUTZ CORRESPONDENT Het lef om als eerste vrouwelijk parlementslid het Turkse parle ment met hoofddoek te betre den, is Merve Kavakci duur ko men te staan. Dit weekeinde is haar officieel het Turkse staats burgerschap ontnomen. Kavak ci had sinds twee maanden een dubbele nationaliteit en is nu nog alleen Amerikaanse. Turkije erkent de dubbele na tionaliteit, maar Kavakci had haar nieuwe nationaliteit moe ten melden bij een Turks con sulaat. Dit tot nu slechts voor de vorm bestaande artikel is door de interimregering aange grepen om korte metten te ma ken met haar. Kavakci werd op 18 april ge kozen voor de pro-islamitische Partij van de Deugd, maar be ëdigd werd ze nooit. Toen ze - met hoofddoek om - het parle ment betrad, maakte de Demo cratisch Linkse Partij zo'n op hef dat de zitting moest worden geschorst. De kwestie-Kavakci vormde tevens een struikelblok in de coalitiebesprekingen tussen Ecevit en de ultra-rechtse Partij van de Nationalistische Bewe ging, die tweede werd in de ver kiezingen. De ultra-nationalis ten verdedigden namelijk het recht hoofddoeken te dragen op universiteiten en in openba re functies. Om te kunnen rege ren, zagen ze hier van af. Deze week zou Ecevit zijn ka binet bekend maken. Zijn echt genote verklaarde echter dit weekeinde haar reserves te hebben gezien het pro-religieu ze standpunt van de partij. Toen de premier gisteren ver klaarde de bezorgdheid van zijn vrouw te delen, zegde de natio nalistische partijleider de af spraak van vandaag af. Schuster op kop in Slowakije BOEDAPEST HANS GERSTEN CORRESPONDENT Rudolf Schuster heeft zaterdag de eerste ronde van de Slo waakse presidentsverkiezingen gewonnen. De kandidaat van de vier regeringspartijen kreeg ruim 47 procent van de stem men. De vroegere premier Vla dimir Meciar eindigde met ruim 37 procent als tweede van de in totaal negen kandidaten. Een tweede, beslissende ronde tussen Schuster en Meciar vindt over twee weken plaats. Dat de verkiezingen op een tweestrijd Schuster-Meciar zou uitdraaien, was voorzien. Ver rassend was echter dat de tot voor kort nog als eer! serieuze kandidate geziene Magda Vasa- ryova geen rol van betekenis kon spelen. De voormalige ac trice en enige wouw onder de negen kandidaten werd met amper 6,5 procent van de stem men derde. De zes overige kan didaten kregen nauwelijks stemmen. Volgens politieke commenta toren in Bratislava zal Meciar over twee weken niet in staat zijn Schuster van een overwin ning af te houden. De voor sprong van ruim tien procent die de pragmatische burge meester van Kosice, de tweede stad van het land, op zijn rivaal heeft, lijkt daarvoor te groot. Het ligt bovendien" voor de hand dat het grootste deel van de kiezers die zaterdag niet voor een van de twee koos, in de tweede ronde op Schuster zal stemmen. BIEFSTUK 500 gram CEP TISSUE TOILETPAPIER chloorvrij gebleekt pak 24 rollen J«r7 99 DEL MONTE ANANAS blik 580 ml. van.249- Aanbedmgtn geldig van ma 17 t/m Twee Joegoslavische krijgsgevangenen vandaag vrij BRUSSEL CPD-ANP De Joegoslavische leider Milosevic gebruikt Kosovaarse vluchtelingen als menselijk schild voor militaire kampe menten. De NAVO verklaart met die stelling de tientallen burgerslachtoffers die afgelopen vrijdag vielen bij een bombardement op het dorpje Korisa in Kosovo. De Alliantie benadrukte afge lopen weekeinde dat het bij de aanval op Korisa om een 'legi tiem militair doelwit' ging. Er bevond zich een commando post voor Servische troepen, met tien stuks artillerie en mili taire voertuigen. Kort voor de aanval was er volgens de pilo- Ook het Duitse ministerie van defensie beschikt over informa tie dat'vluchtelingen in Korisa als 'schild' zijn gebruikt. Harde bewijzen zijn er nog niet omdat inspectie ter plekke onmogelijk ten nog geen spoor van eventu ele vluchtelingen. De gevechts vliegtuigen wierpen in totaal tien bommen af. De NAVO ont kent de beschuldiging van de Joegoslavische autoriteiten dat er splinterbommen zijn ge bruikt. Volgens de Servische media zijn er minstens 87 men sen gedood. Het bondgenoot schap betreurt dat ten zeerste. De twee Joegoslavische mili tairen die op een Amerikaanse basis in Duitsland worden vast gehouden, zullen vandaag wor den wijgelaten. Dat heeft een MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Het was een bittere nederlaag voor de Russische communisti sche leider Zjoeganov. Zater dagavond kwamen zijn com munisten en hun bondgenoten zeventien stemmen tekort in het parlement voor de 'im- pietsjment' 'van president Jel- tsin. De communisten wisten di rect waar de schuldigen zaten: de ultra-nationalisten van Zjiri- novski en Ons Huis Rusland van oud-premier Tsjernomyr- din, die tegen stemden of zich van stemming onthielden. „Jul lie hebben Rusland verraden, jullie hebben het moederland verraden", schreeuwde een huilende communistische afge vaardigde nadat de uitslag be kend was gemaakt. Zjoeganov stelde na afloop vast dat alle vijf aanklachten te gen Jeltsin, variërend van geno cide op het Russische volk tot schuld aan het beginnen van de oorlog in Tsjetsjenië, een royale meerderheid hadden gehaald. Het was een schrale troost. De benodigde tweederde meerder heid kregen hij en zijn bondge noten niet. Jeltsin had het debat groten deels in zijn buitenhuis vlakbij Moskou gevolgd. De al jaren kwakkelende president was wel woordvoerder van de bevelheb ber van het Amerikaanse leger in Europa bekendgemaakt. De twee zullen worden overgedra gen aan het Rode Kruis. Het is niet bekend op welke wijze zij naar Joegoslavië zullen worden overgebracht. De Amerikaanse defensiemi nister Cohen zei dat de vrijla- ting van de militairen niet moet worden uitgelegd als een ver zwakking van de standpunten van de NAVO. De Serviërs wer den half april door het Kosovo Beyrljdingsleger UQK opgepakt en overgedragen aan de Ameri kaanse troepen in Albanië. Volgens een vertrouweling van Milosevic kan de oorlog om Kosovo binnen tien dagen voorbij zijn. loegoslavië zou met Rusland, Duitsland en de Verenigde Staten om de onder handelingstafel willen gaan zit ten. Gematigde Albanese lei ders als Rugova zouden daar eveneens welkom zijn. Dit zegt de Servische bankier Karic in een interview met het het Ame rikaanse weekblad Newsweek. ROME» HANS GELEUNSE CORRESPONDENT De NAVO heeft gisteren afwij zend gereageerd op een voor stel van de Italiaanse premier D'Alema om de bombardemen ten op Joegoslavië te stoppen. Volgens D'Alema zou de NAVO daartoe kunnen besluiten als Rusland en China zich bereid verklaren een Veiligheidsraad resolutie te steunen, waarin de NAVO-eisen tot Servische te rugtrekking, terugkeer van vluchtelingen en stationering van een internationale vredes macht in Kosovo zijn verwerkt. NAVO-woordvoerder Shea reageerde met diplomatieke dankzegging voor elk initiatief dat vrede in Kosovo naderbij kan brengen. Maar hij bena drukte dat overeenstemming over een VN-resolutie niet ge noeg is om de NAVO-acties te staken. „Er zijn resoluties ge noeg; het probleem is dat Milo sevic weigert ze uit te voeren", zei hij. D'Alema lanceerde zijn 'vre desplan' gisteren in een inter view met het dagblad La Re- pubblica. Als Milosevic zo'n re solutie niet uitvoert, dienen on der VN-vlag grondtroepen naar Kosovo te worden gestuurd, vindt D'Alema. „Het is ondenk baar dat de NAVO alieen grond troepen stuurt. Dat zou onge looflijke risico's met zich mee brengen, inclusief een herople ving van de Koude Oorlog." D'Alema staat onder grote binnenlandse druk. Het verzet in het land en binnen zijn cen trum-linkse regeringscoalitie tegen de NAVO-acties neemt met de dag toe. Zaterdag sugge reerde Veltroni, de voorzitter van D'Alema's eigen partij, De mocraten van Links, dat het de hoogste tijd was voor een rege ringsinitiatief. Bovendien voeg de een belangrijke partij uit de coalitie, de Volkspartij, zich bij de drie andere partijen die al eerder stopzetting van de acties eisten. De groeiende weerstand on der de Italiaanse bevolking te gen de oorlog uitte zich gisteren in een vredesmars van circa zestigduizend betogers van Pe rugia naar Assissi. Flessenpost na 85 jaar terecht AUCKLAND AP De brief die soldaat Thomas l lughes dj> 'i septèmbei 1914 in een fles stopte en in zee gooide terwijl hij onderweg was naar het front is einde lijk bezorgd. Niet aan zijn vrouw, aan wie het schrijven was geadresseerd, maar aan zijn dochter, van wie hij 85 jaar geleden afscheid nam om mee te vechten in de Eerste Wereldoorlog. De man die de flessenbrief vond, de 43-jarige Brit Steve Gowan kwam de brief van daag hoogstpersoonlijk bij de bejaarde Emily Crowhurst in Auckland, Nieuw-Zee- land. Haar vader sneuvelde twee dagen nadat hij de groet had verstuurd op het slagveld in Frankrijk. Een emotionele Crowhurst zei dat de brief een leegte vulde in haar leven. Ze was pas twee jaar toen haar vader voor de laatste keer het huis verliet. Een Russische communiste huilt van teleurstelling nadat bekend is geworden dat president Jeltsin niet zal worden afgezet. foto epa sercey chirikov even kort in het ziekenhuis ge weest. „Een routine-controle", zei zijn woordvoerder, die er aan toevoegde dat het staats hoofd heel rustig op de uitslag had gereageerd. Jeltsin had gegokt en weer ge wonnen. Met het ontslag van zijn populaire premier Prima kov, kort voor het beslissende Doema-debat, had hij de afge vaardigden opnietiw tegen zich in het harnas gejaagd. Hij over leefde omdat zijn tegenstan ders, zoals zo vaak, weer ver deeld waren. Ook waren velen bang voor de reactie van de al tijd onberekenbare Jeltsin als ze wel voor 'impietsjment' hadden gestemd. LONDEN HARM HARKEMA CORRESPONDENT Is er eigenlijk wel een onder werp van belang in Groot-Brit- tannië waarmee de Egyptische miljardair Mohamed al-Fayed niet iets te maken heeft? Als ei genaar van het Ritz-hotel in Pa rijs en als vader van Dodi al- Fayed was hij in 1997 zeer nauw betrokken bij het auto ongeluk waarbij zijn zoon en diens vriendin, prinses Diana, om het leven kwamen. Toen voetbaltrainer Kevin Keegan vorige week bereid bleek de belangrijkste vacature in het koninkrijk te vervullen, die van bondscoach van het Engelse elftal, was het Al-Fayed die hem daarvoor toestemming moest geven. Al-Fayed is name lijk niet alleen baas van het wa renhuis Harrods, maar ook van de voetbalclub Fulham, waar Keegan nog een lopend con tract had. En gisteren dook zijn naam opeens op in het spionnen- schandaal dat sinds kort de ge heime dienst MI6 teistert. MI6 is ontredderd sinds vorige week 115 namen van geheim agenten openbaar zijn gemaakt. De be schuldigende vingers wezen de eerste dagen in de richting van een ex-spion van de dienst, de J naar Genève uitgeweken Ri- chard Tomlinson. Verscheidene kranten meldden,gisteren ech ter dat MI6 nu ook onderzoek verricht naar mogelijke betrok- 5 kenheid van Al-Fayed. Bewijzen voor een kwalijke rol van Al-Fayed zijn er (nog) j niet. Wel publiceerde The Sun- day Times gisteren opmerkeüj- j ke gegevens. Zo kent Al-Fayed Tomlinson. Al-Fayed onder- j houdt ook al jaren contacten met het Amerikaanse tijdschrift Executive Intelligence Review dat vorige week de namen van de spionnen publiceerde nadat het deze via e-mail had aange leverd gekregen. Al-Fayed is vorige week voor de zoveelste keer het door hem fel begeerde Britse staatsbur gerschap geweigerd. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL ELKE DAG GOED NIEUWS 53 CORRESPONDENT Bij vliegtuigladingen vol komen ze vandaag vanuit Amerika en Europa het land binnen: Israëliërs die kos te wat kost hun stem willen uitbrengen. Gisteravond al landde op het vliegveld van Tel Aviv een tot de laatste plaats bezette jumbojet van de Amerikaanse maat schappij TWA, voor de gelegenheid omgedoopt tot 'Air Barak'. Het zijn vooral de supporters van de Israëlische oppo sitie die bereid zijn een flink bedrag neer te tellen voor het wegstemmen van premier Benjamin 'Bibi' Neta nyahu. Voor de meeste Israëliërs hebben deze verkie zingen maar één thema, en dat is de toekomst van de minister-president. Geen andere premier heeft ooit zo veel emoties opgeroepen. „Om je de waarheid te zeggen: ik wil niet dat Bibi ge woon verliest. Hij moet te kijk worden gezet, hij moet worden vernederd", vertelde een van de passagiers van de TWA-vlucht het dagblad Ha'aretz. Volgens haar zijn de vliegtuigtickets 'uitgeschreven in bloed'. „Dit hele vliegtuig barst van de emoties. De toekomst van het land staat op het spel. Ik heb het gevoel dat hel land opnieuw veroverd moet worden, net als in de On afhankelijkheidsoorlog." De passagiers van de TWA-vlucht waren merendeels goed betaalde werknemers in de Amerikaanse high tech industrie. Met als vertrekpunt de Amerikaanse westkust hadden ze drieduizend gulden voor een ticket betaald. De afgelopen nacht en vanochtend zijn er nog eens tientallen goedkopere chartervluchten aangeko men, speciaal georganiseerd door Israëlische gemeen schappen in de Verenigde Staten. Sommige kiezers be talen zo niet meer dan vierhonderd gulden voor een retour New York - Tel Aviv. De enige voorwaarde is dat ze een Israëlische identiteitskaart bezitten en dus stemgerechtigd zijn. Maar weinig Israëliërs kunnen in het buitenland stem men. Dat voorrecht is alleen weggelegd voor diploma ten en andere regeringsvertegenwoordigers, zeevaren den en voor soldaten in Zuid-Libanon en andere be zette gebieden. Een deel van hen heeft in de afgelopen dagen zijn stem kunnen uitbrengen, wat nu een pro bleem veroorzaakt. Wat moet er gebeuren met de stemmen die zijn gegaan naar premierskandidaten die zich op het laatste moment hebben teruggetrokken? De verkiezingscommissie zal zich daarover beraden als de voorlopige uitslag bekend is. Als het probleem de uitslag niet kan beïnvloeden zal er geen actie worden ondernomen. Verkiezingsdag is in Israël een officiële vrije dag. De stembussen sluiten vanavond om tien uur plaatselijke tijd (negen uur Nederlandse tijd) en onmiddellijk daar na zullen de twee nationale televisiezenders de resulta ten bekend maken van de schaduwverkiezingen. In 1996, toen Netanyahu het opnam tegen de zittende premier Shimon Peres, leden de opiniepeilers een be schamende nederlaag. De schaduwverkiezingen voorspelden een kleine over winning voor Peres, maar toen de Israëliërs de volgen de ochtend wakker werden en de radio aanzetten hoorden ze dat Netanyahu met een verschil van 29.000 stemmen (0,9 procent) de nieuwe premier was gewor den. Afgaande op de peilingen van de afgelopen paar weken zal zoiets zich niet herhalen. Barak heeft een stevige voorsprong op Netanyahu - veel groter dan destijds Peres - en het verschil is tot de laatste dag ge groeid.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5