Senaat stelt Peper voor bijna onmogelijke taak De vijf Bijlmerscenario's: van crisis tot sorry Binnenland Weinig animo voor voettocht Onderkoelde baby net op tijd gevonden Mysterieuze ziekte woedt bij melkkoeien ftO 17 MEI 1999 de 24 17 mei: n uitro chiktd n eein irieven komt Wall! erdam n, sprt aantal ■n aan ntigste itatus: ste h< ke nies idex di o tot L gr'jpf j; laatste :en ein idperk cht. In i echoé an Got iglas) reedi tuus» mapping uit Pieter Baan Centrum Een 21-jarige tbs-patiënt is gistermiddag ontsnapt uit Meijers Instituut, een onderdeel van het Pieter Baan voor h4n in Utrecht. Tijdens het luchten klom hij met grote n effec dover een muur en verdween. De politie zette een zoek- touw, maar heeft de man vooralnog niet kunnen vin- 21-jarige patiënt was sinds februari in de psychiatrische w, zij li itiekliniek opgenomen wegens een veroordeling voor het van geweldsdelicten. kop™ itersbazen uit bus gehaald 3e Dril' - P°litie heeft gisteravond in Alkmaar een 34-jarige oven e üammer^en een 40-jarige Amstelvener uit een bus ge- j i gearresteerd. Het duo zou bij het verlaten van de veer- ixel-Den Helder drie mensen het ziekenhuis hebben in- n. Een van de slachtoffers, een 40-jarige inworter van »lder, liep ernstig oogletsel op.Slachtoffers en verdachten en op Texel een voetbaltoernooi bij. Na afloop hebben Jvezigen flink drank ingenomen, alvorens de gasten per isTinh 'svvaarts gingen- Het gezelschap van een Amsterdamse club, onder wie de verdachten, gedroeg zich volgens de Dnbeschoft tegenover de andere passagiers toen men Drie omstanders, die er iets van zeiden, kregen ein( 34- en 40-jarige 'sporters' meteen klappen. I oenenclaim KBB bij Den Haag Koninklijke Bijenkorf Beheer (KBB) eist miljoenen van de gemeente Den Haag wegens inkomstenderving, ederbedrijf zegt dat de Bijenkorf en de Hema in die stad jaren 1996,1997 en 1998 7,5 miljoen gulden aan inkom- bewo ibben gemist door de werkzaamheden aan de tramtun- le Grote Marktstraat. KBB heeft berekend dat de Bijen- de afgelopen drie jaar bijna zes miljoen gulden schade eleden door de verminderde bereikbaarheid. Voor de tou dat bedrag op anderhalf miljoen gulden liggen. KBB door de vertraging die de bouw van de tunnel heeft op- nog een claim voor de jaren vanaf 1999. rocommissaris asielzaken' 'AMScheidend lid van de Europese Commissie Van den steunt het idee van premier Kok om een Europese Com- voor asielzaken in te stellen! Op deze manier zou de issie sneller en doeltreffender kunnen optreden, meent Broek. Hij zei dat gisteren in het televisieprogramma hof. Kok lanceerde het plan vorige week. Van den Broek van uit dat Prodi, de huidige voorzitter van de commis- voor het voorstel voelt. Bij de samenstelling van de e commissie zou de Italiaan al met de nieuwe functie re- 10 [houden. D0I )volge EN BI Ie verc ar|dh dam» De man die zaterdag door buurtbewoners dood in rekt of 3niflg aan jg Rijsoordstraat in Rotterdam werd aangetrof- tterscl jjfo door een 16-jarige jongen uit die plaats te zijn neerge- aximi m [je jongen heeft zich een dag na het schietincident bij l'e on j(je gemeld Ren ruzie zou de directe aanleiding zijn ge ils bi* voor hgj doodschieten van de 31-jarige man uit Rotter- sneec keere It pas s fusie eniginj i doodgeschoten in woning •rn: bewaakt parkeren toeristen De VO kerch Li Burgemeester en wethouders van Hoorn willen met de chartervaartmaatschappijen om de tafel om te praten J wore ewaakte autostallingen voor toeristen. Het idee is een re- ip de vernielingen aan twintig auto's van Duitse toeristen ekeinde. Onbekenden krasten onder meer hakenkruisen ak. Vier auto's - waaronder een met Nederlands kenteken in vlammen op. De Hoomse wethouder en loco-burge er G. van der Meer verstond zich dit weekeind op het po- ireau met meerdere Duitse auto-eigenaren, aan wie hij keer van de gebeurtenissen overbracht. C-fans bij voorbaat aangehouden Ui De politie heeft gisterenvoor de voetbalwedstrijd FC te-NAC bij het Arke-stadion een groep van veertig NAC- ,ee. reventief ingesloten en overgebracht naar het politiebu- 01111 n Enschede. De supporters waren zonder voetbalkaartje 8 inschede gekomen. Daar daagden ze fans van FC Twente 7is 11 t NAC-supporters waren met eigen vervoer van Breda 'UUJ. ^ngelo gereden. Daar namen ze de trein naar Enschede. 'n st van de politie moesten de bestuurders, nadat ze enige ■*«3 ^es'oten waren geweest, hun auto in Hengelo weer opha- 'c w m daarna pas hun medepassagiers bij het bureau in En- 'r Ie in te laten stappen. Daarna konden de supporters onder eent >ez'enc' 0o8 van be politie weer richting Breda vertrekken. ns maakt het goed na operatie min Lü! Volgens de behandelend artsen in het Academisch its te ihuis in Utrecht maakt de 87-jarige Prins Bernhard het he u goed' na een operatie aan de luchtpijp, aldus de Rijksvoor- tgsdienst gisteren. Prins Bernhard werd vrijdagochtend in Je 80 geopereerd aan en vernauwing van de luchtpijp als van littekenweefsel. De prins had al enige tijd last van emigheid. Bij onderzoek bleek dat een aantal kraakbeen- 1 tiet goed meer functioneerde. De artsen hebben het verholpen door ii> de luchtpijp een buisje in aan te Wanneer de prins weer naar huis kan, is nog niet be- Referendum wordt hachelijke zaak Minister Peper van binnenlandse zaken staat morgen in de Eerste Kamer voor de schier onmogelijke taak om een handvol WD-senatoren toch vóór de invoering van een correctief referendum te laten stemmen, waarbij de be volking politieke besluiten kan terugdraaien. Als hem dat lukt, is de kans groot dat het wetsontwerp zo is afge zwakt dat de onafhankelijke senator Bierman tegen zal stemmen. Bij een volledige opkomst van de Eerste Ka mer zou dat voldoende zijn om het 'kroonjuweel' van D66 om zeep te helpen. den haag anp Het gaat in de Senaat niet al leen om het referendum, waar mee de WD in het regeerak koord heeft ingestemd, ook het voortbestaan van de Paars-2 staat op het spel. D66-leider De Graaf herhaalde dit weekeinde nog eens het dreigement dat de Democraten uit het kabinet stappen wanneer WD en PvdA niet unaniem het referendum steunen. Dat scenario had Meer coördinatie PvdA en SPD bij belastingheffing maastricht anp De PvdA en de Duitse geestver wanten van de SPD willen geza menlijk optrekken om te ko men tot meer coördinatie in de belastingheffing in Europa. Tij dens een conferentie van Ka merleden, bondsdagafgevaar digden en andere kopstukken van beide partijen zijn daarover zaterdag in Maastricht de eerste afspraken gemaakt. Het uitein delijke doel is dat de 105 be staande belastingverdragen tus sen de EU-lidstaten onderling plaats maken voor één enkel multilataraal akkoord. Maar het zal nog heel wat jaren vergen voor het zover komt. Zo werden beide partijen het erover eens dat landen elkaar niet moeten beconcurreren bij het aantrekken van bedrijven door allerlei belastingvoordelen te bieden. Er moet duidelijk heid komen over douceurtjes bij het heffen van de belasting en allerlei subsidies. Zo dient er een gèmeenschappelijke grondslag te komen voor het heffen van de vennootschaps belasting of een belasting op de winst van bedrijven. PvdA en SPD vinden bovendien dat moet worden gestreefd naar een minimum-tarief in (üe ven nootschapsbelasting. De werk geversorganisaties kijken met argusogen naar de plannen van de sociaal-democraten op dit punt. Zij vinden dat concurren tie via belastingtarieven in Eu ropa wel mogelijk moet blijven. Veel aandacht was er voor het plan van PvdA-staatssecretaris Vermeend van financiën om een vermogensrendementshef- fmg in te voeren. Om een einde te maken aan al het belasting technische gegoochel op dit terrein, wil hij er in het nieuwe belastingstelsel van uitgaan dat iedereen 4 procent rendement behaalt op zijn of haar vermo gen. Daarover wil Vermeend 30 procent belasting heffen, waar mee er een vermogensbelasting komt van 1,2 procent. Financi eel specialist Poss vande SPD noemde het een 'interessant model', dat mogelijk navolging verdient. Beide partijen waren het er over eens bij de belastinghef fing arbeid zo min mogelijk te belasten, zodat arbeid goedko per wordt en er dus banen bij kunnen komen. WD-senator Wiegel al enige weken geleden voorzien. Wiegel zei toen te verwachten dat D66 de politieke druk zou opvoeren. Hij koppelde dat aan de moei lijke positie, waarin D66 is ge komen door de zware kritiek van de Bijlmercommissie op haar minister Borst. Wiegel is een van de vijf libe rale Eerste-Kamerleden die principieel tegenstander zijn van het referendum. Maar is het natuurlijk de vraag of die principes zo sterk zijn als de zaak op scherp staat. Van Eeke- len, ook een van de vijf, zei gis teren de stemming te willen uit stellen. Dan zou de grondwets wijziging pas weer in de nieuwe Eerste Kamer aan de orde ko men. Omdat de verhoudingen daarin voor het D66-plan waar schijnlijk ongunstiger zijn, rie pen de Democraten dat idee onmiddellijk een halt toe. D66 zette de afgelopen dagen oud- leider Terlouw in om de libera len op andere gedachten te brengen. Volgens de vroegere vice-premier zijn de WD-sena toren moreel gebonden aan het regeerakkoord en is het niet meer dan een kwestie van poli tiek fatsoen om akkoord te gaan met het voorstel. Een echte band met het re geerakkoord heeft de Eerste Ka mer niet, want dat wordt door de fracties in de Tweede Kamer gesloten. Maar pikant is dat de dwarsliggende liberalen zich den haag Zeker tweehonderd vredesactivisten uit verschillende landen zijn gisteren vertrokken van het Vredespaleis in Den Haag voor een voettocht van 200 kilometer naar het NAVO-hoofdkwartier in Brussel. Dat is veel minder dan de zeshonderd die werden verwacht. Niettemin is het organiseren de 'Voor Moeder Aarde' tevreden over de op komst. De wandelaars willen met hun actie aan dacht vestigen op de historische uitspraak van het Internationaal Gerechtshof op 8 juli 1996 dat 'niet alleen het gebruik, maar ook het dreigen met kern wapens in het algemeen in strijd is met het inter nationaal recht.' De deelnemers hopen op 27 mei aan te komen. foto anp kennelijk ook niet gebonden voelen aan het verkiezingspro gramma van de eigen partij, want daarin wordt het referen dum juist bepleit. Als Peper de liberalen tege moet komt door het referen dum af te zwakken, zal senator Bierman zich stellig tegen het keren. Bierman, die de Groenen en een aantal provinciale partij en- vertegenwoordigt, is voor stander van de volksraadple ging. Maar hij vindt dat het plan door een aantal wijzigin gen is verworden tot een tan- denloos monster. Zo voelt hij niets voor het huidige voorstel, waarin 600.000 handtekeningen nodig zijn om een landelijk re ferendum te houden. „Peper moet met een beter voorstel ko men. Hij moet bij voorbeeld die drempel verlagen. Dan stem ik voor." Zie ook pagina 2: commentaar Verontwaardiging over aanhouding Indiaanse politica beticht politie Schiphol van racisme mexico-stap ka trien gottlieb correspondent „Ik wil niet meer naar Euro pa", zei Rosalina Tuyuc na dat zij 24 uur was vastgehou den op Schiphol vorige week. Tuyuc reisde met haar dochtertje Ixchel van vier maanden via Nederland naar Italië op uitnodiging van een Italiaanse instelling. De Indiaanse parlementariër zou daar verslag doen van het onlangs in Guatemala gepubliceerde rapport van de Waarheidscommissie (REMHI) over de schendin gen van mensenrechten tij dens de burgeroorlog in haar land. Bij aankomst in Nederland werd Tuyuc aangehouden door de Luchthavenpolitie, die de vrouw ondanks haar officiële accreditatie en gel dige paspoort niet verder liet reizen. Rosalina Tuyuc had maar twaalf dollar bij zich, en dat was volgens de Ne derlandse autoriteiten een onvoldoende 'economische garantie' voor een kort ver blijf in Europa. Tuyuc ver klaarde dat al haar onkosten betaald zouden worden in Italië. Desalniettemin moest zij bijna anderhalve dag wachten voordat zij weer in mocht stappen. Toen de autoriteiten haar identiteit hadden nagetrok ken was het al te laat voor Tuyuc om nog deel te ne men aan de conferentie in Rome. Ze bracht de nacht op een bank door, met alleen geld voor een fles water. Schiphol verstrekte een wiegje voor haar baby. Volgens de parlementariër is de aanhouding een vorm van 'ernstig racisme' ten op zichte van Latijnsamerika nen, helemaal als het om passagiers van Indiaanse af komst gaat, zoals zijzelf. Zij vertelde dat het niet de eer ste keer is dat douanebe ambten nauwelijks kunnen geloven dat zij afgevaardigde is van het Guatemalteekse parlement. In de Verenigde Staten ondervond zij meer dere malen problemen aan de grens. Daarom reisde zij sindsdien met officiële pa pieren. Maar in Nederland, een land dat in Latijnsameri- ka bekend staat om haar to lerantie en gastvrijheid, mocht dat niet baten. De Nederlandse ambassa deur in Guatemala, de heer Arend Pieper, bood nader hand zijn verontschuldigin gen aan voor de wrange ont vangst in Amsterdam. Maar Rosalina Tuyuc wil voorlopig niet meer naar Europa. eindhoven anp Een pasgeboren vondelingetje heeft zijn leven vermoedelijk te danken aan twee Eindhovena- ren. Die vonden het jongetje in de nacht van zaterdag op zon dag kort na vier uur in een brandgang in het stadsdeel Strijp. De boreling had niets aan en was danig onderkoeld. Het kind, dat is opgenomen in een ziekenhuis, maakt het naar omstandigheden goed. De politie kwam vrij snel na de vondst de moeder op het spoor. Het gaat om een 20-jari- ge vrouw die nog bij haar ou ders woont, vlakbij de plek waar het kind is gevonden. Ze had haar zwangerschap uit schaamte negen maanden voor haar ouders verborgen gehou den, aldus een woordvoerder van de politie. Ook de moeder is opgenomen in het zieken huis. Het kind was enkele uren oud toen de Eindhovenaren het aantroffen. Het tweetal was door de brandgang op weg naar huis. Het was op dat moment bitter koud, tegen het vries punt. Het kind lag te huilen. Een van de mannen heeft de baby met zijn jas toegedekt, ter wijl de ander de GGD waar schuwde. Wat zich rond de geboorte precies heeft voorgedaan, is nog onduidelijk, aldus de zegs man. Ook staat nog niet vast wie de baby in de brandgang heeft achtergelaten. De moeder is dermate overstuur, dat de politie haar nog niet kan verho Na inenting met verontreinigd vaccin ruswuk anp Een mysterieuze ziekte woedt op een aantal veehouderijen. Koeien worden door een nog onbekende oorzaak ziek en kwijnen langzaam weg. Een aantal dieren is voor onderzoek overgebracht naar de universi teiten van Hannover en Utrecht, meldde het Agrarisch Dagblad. De klachten zijn aan het licht gekomen na de sterfte onder koeien in februari door een ver ontreinigd vaccin tegen de koeiengriep (IBR).' Ongeveer 120 koeien overleden na inen ting. De Stuurgroep IBR-bestrij- ding riep toen op om alle ziek teverschijnselen bij koeien te melden. De nieuwe klachten zijn vol gens de Gezondheidsdienst voor Dieren van een andere aard. Niets wijst er vooralsnog op dat het om een besmet vac cin tegen IBR gaat. In totaal zijn er op tien tot twintig veehoude rijen melkkoeien ziek gewor den. Op sommige bedrijven is het aantal zieke koeien opgelo pen tot dertig. De Gezondheidsdienst inven tariseert de nieuwe klachten. Het universitaire onderzoek heeft nog niets opgeleverd. De dienst acht het onwaarschijnlijk dat mensen gevaar lopen als zij met zieke koeien in aanraking komen. Na de zware besmetting in fe bruari gaven LTO-Nederland en de Gezondheidsdienst voor Dieren het advies om alle koei en op besmette bedrijven te ruimen. Zo'n advies ligt er nu niet. Boeren moeten zelf beslis sen wat ze met de koeien doen den haag KOOS van wees Na de schermutselingen van de afgelopen weken begint morgen het echte politieke ge vecht rond het rapport van de Bijlmercommissie. Gaan er koppen rollen of niet? Hierbij vijf scenario's voor de afwikke ling van het debat. Scenario 1: Niemand stapt op De op verjaardagsfeestjes en onder Binnenhof-deskundigen meest gehoorde opvatting. Ie dereen is schuldig, dus nie mand voelt zich verantwoorde lijk, is een van de achterliggen de gedachten. Maar ook de ver gaande consequentie dat als er één gaat, de rest dient te vol gen, geeft voeding aan de ver wachting dat iedereen dan maar blijft zitten waar hij zit. Want wie zit er echt te wachten op een kabinetscrisis? De ontwikkelingen stellen de aanhangers van dit scenario in het gelijk. Zowel de betrokken bewindslieden als de fractielei ders Dijkstal, De Graaf en Mel- kert hebben hun verdedigings linies betrokken. Het eindrap port telt tal van zwakke plekken en maakt de conclusie niet waar dat de Kamer te vaak on duidelijk, onjuist, ontijdig en onvolledig is geïnformeerd. Dat het rapport met tal van voor beelden komt om die conclu sies te staven hindert niet. Het gaat erom de indruk te wekken dat er weinig van deugt, en dat aftreden van kabinet of indivi duele ministers daarom werke lijk een stap te ver zou gaan. Een welgemeend 'sorry' zou voldoende moeten zijn, vinden de critici van de commissie. Scenario 2: Het Offer: Borst Nummer 2 op de lijst van meest gehanteerde theorieën stelt dat het kabinet een zoenoffer moet brengen. Na de verhoren schreeuwt de publieke opinie om maatregelen, en het eind rapport van de commissie noopt daar ook toe. Maar om dat Kok (geen regie, tijdens het verhoor de halve waarheid sprekend) en Jorritsma (lichtte de Kamer onjuist en onvolledig in over lading en uranium) te belangrijk zijn, lijkt Borst (te laat begonnen met gezond heidsonderzoek) de pineut. De minister van volksgezond heid is het boegbeeld van D66 in het kabinet, maar haar partij is niet perse nodig voor PvdA en WD. Ook zonder D66 heb ben beide partijen een meer derheid in het parlement. The oretisch zijn bij een vertrek van D66 uit dit kabinet geen nieuwe verkiezingen nodig. Onder de aanhangers van dit scenario betekent een vertrek van Borst echter niet automa tisch dat D66 zich terugtrekt uit het kabinet. Roger van Boxtel, voormalig woordvoerder volks gezondheid van zijn partij en nu minister van grote steden beleid en integratie, zou haar als vice-premier moeten opvol gen. Volgens dit scenario bete kent het offeren van Borst dus geen kabinetscrisis. Scenario 3: Het kabinet valt Een veelgehoorde stelling, maar weinig voor de hand liggend. Geen van de onder vuur liggen de ministers zal vrijwillig het veld ruimen, en de kans dat een meerderheid van het parlement het vertrouwen opzegt in élle kopstukken van dit paarse kabi net is nihil. Een enquête is aar dig, maar het moet wel leuk blijven. Niemand wil een kabinetscrisis: het volledige raderwerk staat stil, alle fraaie plannen gaan in de ijskast in afwachting van een nieuw kabinet, dat mogelijk weer heel andere leuke dingen voor de mensen wil. Afstand doen van de macht doet ook pijn. Opvallend in dit verband zijn de verdedigende woorden die PvdA-kamerlid Van Gijzel al tij dens zijn verhoor sprak over WD-minister Jorritsma, die be ter haar best had gedaan dan andere ministers. Op zijn beurt heeft WD-leider Dijkstal Borst als in bescherming genomen. Dit weekeinde stelde PvdA- fractievoorzitter Melkert zich vierkant achter premier Kok op.' Maar of dat echt nodig was, is een tweede. Kok zit zo hoog in de hiërarchie, dat niemand zich kan voorstellen dat hij écht on der vuur komt te liggen. Scenario 4: Borst én Jorritsma weg Uitgesloten. Dat leidt tot de val van het kabinet, zie scenario 3. Over Borst hadden we het al, maar Jorritsma is van een ander kaliber. De WD zal niet toe staan dat Jorritsma, tot voor kort beschouwd als een serieu ze kandidaat voor de functie van eerste vrouwelijke premier van Nederland, het veld moet ruimen. Annemarie mag dan geblunderd hebben, het is wel ónze Annemarie, vinden ze bij de WD. Als zij weg moet, dan stapt de WD uit het kabinet en zijn nieuwe verkiezingen nodig. Bij de WD zijn ze ook niet on der de indruk van al die kwalifi caties van de commissie. Ze lei den tot inflatie. Als het kabinei zoveel te verwijten valt, dan val len die aan Jorritsma's adres (onvolledige en onjuiste infor matie aan de Kamer) in de cate gorie vergissinkjes en foutjes Moet een minister nou ook al daarvoor opstappen? Scenario 5: Kabinet weg, maar niet nu Een scenario dat ervan uitgaat dat de enquête zoveel schade berokkent aan het kabinet dat het later alsnog ten val komt Niet helemaal ondenkbaar, maar wel onwaarschijnlijk. Een kabinet dat huizenhoge proble men overleeft, wordt eerder sterker dan zwakker. Aan de an dere kant kunnen andere pro blemen, zoals bijvoorbeeld het referendum, door de enquête aangeslagen bewindspersonen net het beslissende duwtje gi ven. Vraag is dan wel of het als nog wordt toegerekend aan de enquête. ten voor de wereldranglijst ;n V001 tf&i In de RAI in Amsterdam waagden 599 kaartspelers 1 dage! afgelopen weekend aan een onderlinge krachtmeting in ijken 0 The Gathering'. Dat is een strategisch en fantasierijk urteni waa"n kaarten exotische landen, vreemde schep- ijgers en toverspreuken vertegenwoordigen. De Grand ..sterdam werd mede georganiseerd door 'Wizards of the de dal tovenaars van de kust) uit Seattle (Verenigde Staten), en 000 ja voor de wereldranglijst. foto gpd capital photos Tiei 1 jerichiLfzoek na verkrachting door tbs-er ■ningf 0 ten» Het ministerie van justitie stelt een onderzoek in verlof van de tbs-patiënt die afgelopen woensdag een ister van de Van Mesdagkliniek in Groningen verkracht- 5 het derde interne onderzoek binnen een jaar. Er lopen lerzoeken naar drugssmokkel binnen de kliniek en ver- n seksuele relaties tussen vier medewerksters en enkele in. De 39-jarige man was op verlof samen met een vrou- -öegeleider. In het Noordlaarderbos verkrachtte hij haar 22 mi ,0p de vlucht. Donderdag meldde hij zich uit eigen be weer bij de kliniek. De man was veroordeeld voor po- doodslag en was al zeven jaar in behandeling. pen op entie; baanl nei is gtva s; 21

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3