Tranen op de top TV WEER Het Gesprek van de Dag Referendum leeft niet Grootste gezin in Efteling Neus verraadt leugens Charles woedend over verslaving zoon Camilla MAANDAG 17 MEI 1999 COMMENTAAR In hun streven Nederland staatkundig te vernieuwen, deinst rege ringspartij D66 niet terug voor de inzet van ouderwetse pressie middelen als stemdiscipline en crisisdreiging. De partij eist dat de partijen die het regeerakkoord hebben ondertekend zich ook in de Eerste Kamer achter voorstellen scharen die uitvoering geven aan wat in dat akkoord is afgesproken. Inzet is de invoering van een correctief referendum, waarover de Eerste Kamer morgen moet stemmen. Het ziet er niet naar uit dat dit voorstel het gaat halen. Een handje vol WD'ers heeft bedenkingen en met de stemmen van de opposi tie tegen, is er in de senaat niet de tweederde meerderheid die no dig is voor een grondwetswijziging. Het is begrijpelijk dat D66, geestelijk vader van de zo moeizaam verlopende staatkundige ver nieuwing in Nederland er veel aan gelegen is dit 'kroonjuweel' te gelde te maken. Toch is het principieel niet juist om van de senaat dezelfde gehechtheid aan het regeerakoord te eisen als van leden van de Tweede Kamer. De Senaat is nota bene opgericht om zonder last of ruggespraak en. met een zekere afstand tot het dagelijkse politieke gewoel aan de overkant, een oordeel te geven over wetsvoorstellen. Als tegen stribbelende senatoren zich bovendien beroepen op hun geweten - een ultiem argument waarvan politici zich betrekkelijk zelden be dienen - dan is de roep om kadaverdiscipline niet erg op zijn plaats. Natuurlijk is het wrang dat men daar bij het CDA geen moeite mee heeft: die fractie zal als een blok tegen het voorstel stemmen, terwijl algemeen bekend is dat sommige leden eigenlijk voorstander zijn. Zo gaat dat in de politiek, ook, of misschien wel juist, als het om fundamentele veranderingen in de samenleving gaat. Rest de vraag of het erg is dat het referendum er vermoedelijk niet komt. Het antwoord is nee. Vastgesteld kan worden dat het thema onder de bevolking nauwelijks leeft. Dat was al zo tijdens de ver kiezingscampagnes en dat is de afgelopen maanden zo gebleven toen duidelijk werd dat de wetswijziging het niet zou halen. Als het om staatkundige veranderingen gaat. geeft Nederland nauwelijks thuis. Men is kennelijk tevreden over de inrichting van ons staats bestel. Over de gekozen minister-presiden hoor je niemand meer, het is hooguit de democratisering van burgemeestersbenoemin gen waarvoor nog enig enthousiasme bij de kiezer bestaat. Het is met andere woorden de vraag of D66 er verstandig aan doet het kabinet op dit punt te laten vallen. Het is niet goed voorstel baar dat de electoraal geplaagde partij met dit thema zijn voordeel kan doen in verkiezingen. D66 verdient bewondering voor de fer me strijd die de partij voor het referendum heeft geleverd, maar ze doet er goed aan haar verlies te nemen zonder het lawaai van een kabinetscrisis. Onbekende, boeiende man Leven Werken is geen spectaculair programma. Een interviewer onderhoudt zich met iemand die op zijn of haar eigen wijze iets heeft gedaan of betekend. En dat gedurende een klein uur. Bijna ouderwetse tv. Je moet je hoofd er bovendien goed bijhouden, want het is bepaald geen lichte kost. Leven Werken staat dan ook zon dagavond laat op het programma. Je vraagt je af hoeveel mensen er naar kijken, want elders op de netten is er jolijt of gedonderjaag ge noeg Gisteravond sprak Chris Kijne met de 85-jarige Engelse journalist en historicus Basil Davidson. Een kleine, gezette, weinig impone rend ogende man, maar wat een boeiende carrière en wat een werk zaam leven. Tijdens de Tweede Wereldoorlog verbleef hij als eenza me Engelsman in Joegoslavië om voor de Britse regering oog te hou den op de strijd van de partizanen. Daarna bracht hij de rest van zijn leven door in Afrika. Zijn streven was om na de ontmanteling van het Derde Rijk mee te werken aan de dekolonisatie van de Afri kaanse volkeren, 'want als wij niet wilden dat nazi-Duitsland ons knechtte, wat voor recht hadden wij dan om in Afrika de heerser uit te hangen?' Ja maar, werd hem steeds tegengeworpen, die Afrikaanse volken hebben helemaal geen historie. Met behulp van archeologen en so ciologen toonde hij aan dat die historie er wel degelijk was geweest en zelfs hoogstaand, maar door de kolonisators eenvoudig was ver nietigd. Die volken kenden daardoor hun eigen geschiedenis niet meer. 'Door bedienden van hen te maken, hebben de koloniale mo gendheden ervoor gezorgd dat de Afrikaanse volken ook hun zelf respect verloren'. Hij schreef er een berg artikelen en vele boeken over. Sommige van de nationalistische leiders die later president werden (Nkrumah, Cabral), waren zijn persoonlijke vrienden. Het huidige geweld in Afrika ziet Davidson als uitvloeisel van het feit dat Afrikaanse landen nog altijd werken met stelsels en gebrui ken van Franseen Britse makelij, maar die zijn uit een hele andere achtergrond tot stand gekomen dan die voor de Afrikaanse volken geldt. Dat is in zijn ogen het grote probleem. 'Ze moeten hun eigen historie weer ontdekken en daaruit hun eigen wetstelsels maken'. Dat duurt naar zijn schatting nog wel een jaar of twintig, dertig en dan pas zal er rust komen. Teleurgesteld is hij wel over de huidige stand van zaken in Afrika, maarzeker niet ontmoedigd. Achter sommige van zijn publicaties staat hij niet langer. 'Als je te veel over iets schrijft, loop je het risico dat je in je eigen staart bijt', zei hij be rustend. Van Basil Davidson had ik nog nooit gehoord, maar wat een inte ressante man. En wat een sieraad van de journalistiek. wil buys Aanvoer van warmere lucht Gedurende de eerste dagen van deze week wordt het weerbeeld be paald door een gebied van hoge barometerstanden boven het Noord zeegebied en zuidelijk Scandinavië enerzijds en een depressie boven de Golf van Biskaje anderzijds. Tussen beide systemen wordt met een oostenwind gaandeweg warmere lucht aangevoerd. Woensdag stijgt de temperatuur hoogstwaarschijnlijk tot boven de 20 graden. De stabiliteit van de atmosfeer laat echter te wensen over. Deze wordt ondermijnd door het zich naar het noorden uitbreidende lagedrukge bied boven Biskaje. Morgen kan er tijdens de ochtenduren in de zuide lijke provincies al enige regen of een bui vallen. Bij ons blijft het nog wel droog maar tijdens de middaguren is er wel een buienkans. De buienkans is overigens maar klein: het grootste deel van de dinsdag staat in het teken van droog weer met dikwijls zonneschijn. De tempe raturen lopen daarbij op tot circa 19 graden. De oostenwind waait ech ter flink door. Over land waait het matig tot vrij krachtig, aan de kust krachtig, windkracht 6. Dinsdagavond neemt de wind geleidelijk in kracht af. Later in de week bevinden de restanten van de depressie zich boven onze omgeving. De buienkansen worden dan ook eerder groter dan kleiner en aan de achterkant van het lagedrukgebied gaat de wind uit de koelere noordwesthoek waaien. Achttien leden telt het grootste gezin van Nederland. Moeder Fenny Flietstra (42), haar man Ynze (45), hun zeven dochters en negen zoons, wandelden zaterdag door de Efteling, tijdens de VN-Dag van het gezin. Uitgenodigd door de bedrijfsleiding werden ze, samen met de grootste gezinnen uit België en Duitsland, in het zonnetje gezet in het attractiepark dat ze normaal gesproken niet zo gemakkelijk met z'n allen kunnen bezoeken, vanwege de kosten. De Flietstra's krijgen dan wel elk kwartaal ongeveer 10.000 gulden aan kinderbijslag, maar hebben uiteraard ook hoge kosten. Het grootste gezin van Nederland, dat in Castricum woont, kan overigens nog groeien, want aan ge boorteplanning doen de milieubioloog en zijn vrouw niet. Uit ge loofsovertuiging. foto anp MENSELIJK Het lijkt erop dat MICKJAGGER en JERRY HALL nu echt gaan scheiden. Momenteel worden de laatste streken gelegd aan de ali mentatieregeling, en eind juni moet de procedure rond zijn, al dus het showbizz-persbureau Wenn. Hall zou kunnen rekenen op een fors deel van Jaggers ver mogen, dat op een slordige half miljard gulden wordt geschat. In februari leek de liefde tussen de Stones-zanger en Hall weer te zijn opgebloeid, toen zij met hun vier kinderen in het mondaine Amerikaanse ski-oord Aspen werd gesignaleerd. Maar Jaggers esca pade met het Braziliaanse model Lucian Morad blijkt toch onher stelbare schade te hebben aange richt. Morad krijgt een dezer da gen een kind van Jagger en ook daar moet de zanger voor dokken. Morads advocaten hebben Jagger om een ouderbijdrage 10 miljoen gulden ge JAAP VAN DER DOEI [hou gend jaar de opvolga HARRY VAN DEN B voorzitter van de v Verkeer Nederland (\|pAM den Bergh vertrekt op onm, tien jaar voorzittersch jj^c tair is dat de maximal n_ D Van der Doef, die on: jql pensioen ging als bu' V00j van Vlissingen en eer cretaris van Verkeere staat was, treedt pas VVN in 2000 de fusie Voetgangersverenigin Stichting KinderenVi LB heeft afgerond. De vc functie van VVN wordfwa; waargenomen door vi pdt Sari van Heemskerck e^eii kot. ak.\ Wake voor de korenwolf De neus zwelt op bij het liegen. Dezewaarheid als een koe" stónd gisteren op de voorpagi na van het Britse zondagsblad The Sunday Times, dat vaak populair wetenschappelijke openbaringen doet. Amerikaanse onderzoekers hebben geconcludeerd dat de neus de leugenaar verraadt. Met name een diepgaande stu die van de gelaatstrekken van de Amerikaanse president Clin ton, tijdens zijn verklaringen over de geruchtmakende affaire rond Monica Lewinsky, nemen elke twijfel weg: Clinton krabt veel minder aan zijn neus als hij de waarheid spreekt dan wanneer hij liegt. Alan Hirsch van de Reuk- en Smaakstichting in Chicago en Charles Wolff van de Universi teit van Illinois doen hun over tuigende bewijsvoering later deze week uit de doeken op de jaarlijkse bijeenkomst van de Amerikaanse Psychiatrische Vereniging. Zonder aan hun neus te krabben. Het lichaamsdeel zwelt door een tijdelijke miniscule vergro ting van weefsel bijna onzicht baar op bij het liegen. Als leu gendetector is de neus geschikt, doch niet volmaakt. Hij zwelt namelijk ook iets bij seksuele opwinding, zo heeft Hirsch eer der ontdekt. Samen met andere lichaamstaal, onder meer de houding van het bovenlichaam, spreekfouten en de uitdruking van de ogen, willen de onder zoekers een manier vinden om leugenaars te ontmaskeren zonder ingewikkelde appara tuur. Er zijn naai' verluidt wel 23 lichaamsuitingen die on waarheden verraden. anp» De Britse kroonprins Charles heeft woedend gereageerd op de cocaïneverslaving van Tom Parker Bowles, zoon van de ge liefde van de troonopvolger. Tom, die ook nog eens de peet zoon is van de prins, bekende gisteren tegenover de Britse krant Sunday Times dat hij co caïne heeft gebruikt. De 24-jarige Bowles, een goede vriend van prins Charles' zoon William (16), haalde vier jaar geleden ook al de media toen hij van de politie een waarschu wing kreeg voor het bezit van marihuana en XTC-tabletten. Prins Charles heeft juist vanwe ge de invloed van Tom op prins William hem ,,de uitbrander van zijn leven verkocht", schrijft het Britse boulevard blad The Sun vandaag. Volgens de krant The Express heeft Charles een lang telefoon gesprek gehad met Tom, die momenteel op het filmfestival in het Franse Cannes vertoeft. De troonopvolger heeft beslo ten Tom niet in het openbaar af te vallen. Een vriend van Tom tipte The Sunday Times de zondagskrant over zijn drugsgebruik, omdat ,,hij zich zorgen maakte over de invloed van Camilla's zoon op de toekomstige koning van Groot-Brittannië. dpa/afp Hollandse Liefde winnaar zand sculptuurfestival 'Hollandse Liefde' is zaterdag winnaar geworden van het ne gende internationale zands- culptuurfestival'op het strand van Scheveningen. Het team van Edith van de Wetering cre- eerde twee huiskamers die de leefgewoonten en sfeer anno 1900 en 2100 weergeven. Het thema van het festival luidde '100 jaar Nederland'. De bou wers begonnen op 8 mei met 30 kubieke meter zand (zo'n 620 kruiwagens) voor een sculptuur met een maximale hoogte van vijf meter. De tweede plaats was voor het team van Elianne in het Veld met 'Doorsnee Ne derland'. Daarbij werd een overstroming van 2,8 miljoen mensen uitgebeeld. De derde plaats was voor '15.000.000 Kaaskoppen, bent U nummer 15.000.001?', van Krista Bakker. anp» straten en kroegen papieren wil koper. ltCI principe overal ten zijn er niet. De prijs paald door loven ei ^anl1 de provisietarievenn 17 mei 1792 komt c xe'1 dering in. Op Wall: ",te Nieuw-Amsterdam 1 straat geheten, spit delaren een aantal leggen die vast in wood Agreement: de New York Stock gelegd. Na een a; groeit de beurs eint de, begin twintigste zijn huidige status: en belangrijkste hai ter wereld. Elke nie c. k Dow Jones-indexdi SVan gers van Tokio totl lec]ei de zakdoeken grijptjare tempel wordt bewo bbei gevreesd. De laatste ]e Gr 1987, maakt een ein het yuppie-tijdperk, aan de hebzucht. In Wu van beleggers echoè >t de woorden van Goi n (Michael Douglas) Wall Street: Greed' erik van der struus vezig iswa club, nnbe gini 14-e van bekende Nederlanders bivakkeerden de afgelopen dagen in een caravan bij één van de laatste hamsterburchten in ons land. De oprukkende stedenbouw, het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen en bijtgrage honden hebben het aantal korenwolven tot drie gedecimeerd. Volgens Das en Boom kunnen die zich niet voortplanten omdat ze vijfhonderd meter uit elkaar zitten. Nu heb ik zo mijn twijfels als een club die zich Das en Boom noemt, zich gaat bezig houden met de bescherming van de ham sters. Er zijn niet zoveel diersoorten waar ik iets van weet, maar als het gaat om deze kleine knaagdieren bezit ik enige deskundig heid. De hond en de kat konden bij ons thuis rekenen op de sympathie die een Kore aanse keukenhulp doorgaans voor deze gro te zoogdieren opbrengt. Na meerdere gene raties goudvissen bleek voor ons kinderen de hamster het enige aaibare alternatief. Het eerste koppel mannetjes dat wij ons, in clusief kooi. aanschaften, noemden wij Knabbel en Babbel, naar een andere succes volle alternatieve relatie in het dierenrijk. Maar Babbel (de naam zegt het al) bleek een vrouwtje en Knabbel (de naam zegt het al) kon niet van haar afblijven. En binnen de kortste keren zaten er in het van blauwe en roze watten gefabriceerde nestje, schuin on der het rad, zeventien naakte, wriemelende kleintjes. Onze euforie over deze wonder baarlijke gezinsuitbreiding ebde al snel weg toen bleek dat Knabbel (de naam zegt het al) de overbevolking in zijn territorium te lijf ging door enkele van zijn nazaten op te peu zelen. De dierenwinkel die ons Knabbel en Babbel als twee mannetjes had verkocht bleek be reid om wat er nog aan nakomelingen res teerde terug te nemen. Ook Babbel deden wij van de hand. en Knabbel kreeg gezelschap van. zo werd ons andermaal verzekerd, een mannelijke nazaat. Waar de medische we tenschap er waarschijnlijk nog tientallen ja ren voor nodig heeft om de man zijn eerste kind te laten baren, slaagden Knabbel en zijn zoon erin om binnen de kortste keren het hokje te vullen met nog eens twaalf kleintjes, die opnieuw met open armen wer den on wangen door de sympatln van de dierenwinkel. Nu namen we alleen Knabbel meet revj terug en - maar helemaal betrouuh n gr die herinnering niet - voor mijn gei [nsc de hij in zijn een tje voor nog eens in e 35 nakomelingen voordat het vuut Hem liezen definitief doofde. Dat schrikb st va de ik Das en Boom maar even mee$ |gesj de dag dat zij met het ministerie va> m bouw in Den Haag overlegt over he van de laatste wilde hamsters en h ten van een fokprogramma op eeni ker in Beekbergen. Mijn eigen wake voor Knabbel en wilde hamsters wilde ik gisteravoi ten met het nuttigen van een Limbu ÖLi meergranen luxe bier, als de laatste' °hu van het etiket daar op profetische tf 8°e< stokje voor had gestoken. Ti j R: 'om De houdbaarheidsdatum van de bleek al vijf jaar verstreken. igsc Kat ja Staartjes: eerste Nederlandse vrouw bovenop Mount Everest De 36-jarige Katja Staartjes uit Alkmaar heeft als eerste Nederlandse vrouw de top van de Mount Everest (8848 meter) bereikt. Haar po ging 'het dak van de wereld' te bereiken, slaag de afgelopen donderdag. Rond half tien 's och tends plaatselijke (Nepalese) tijd bereikte ze de top, zo kon gisteren ten slotte uit haar mond worden opgetekend. Nog 229 nieuwe mille: aan. Reden vooiT,. om in een dagel 5gu terug te kijken o The C rijke gebeurteni wa plaatsgrepen 0[ ponderende dai (0ven gelopen 1000 ja vooi week: 17 mei L Street opgerichi 1899: Opening e desconferentie; 1906: Renbaan 1 open; 20 mei 19 shet bergh vliegt van lerzo naar Parijs; 21 n fsejiJ Wereldvoetbalb opgericht; 22 Charles Aznavoi weer irzi verb De uiterst beperkte mogelijkhe den om te communiceren met Nepal, hadden vrijdag gezorgd voor behoorlijk wat spanning bij Katja's moeder in Alkmaar. Na twee dagen radiostilte werd via omwegen bekend dat in elk geval zeven van de twaalf leden van de internationale expeditie, die al geruime tijd in Nepal ver bleef, de top hadden bedwon gen. Of Katja tot die zeven be hoorde, bleef onduidelijk. Zaterdag kwam het verlossende bericht. De enige vrouw in het gezelschap was er bij. Een jaar van voorbereiding heeft ge loond. Vanaf de berg vertelt ze: ,,Met nog slechts 30 meter van de top, zag ik daar al een groep je van ongeveer tien man staan. Ik voelde tranen opkomen. Wat jammer, dat mijn vader dit niet meer mee kan maken, dacht ik." ,,Ik heb er nooit bij stilgestaan dat ik geschiedenis schreef. Ik herkende twee andere expedi tieleden en drie sherpa's. We namen foto's van elkaar." Het uitzicht was fantastisch, aldus Katja: „Maar doordatje niet helder bent, door zuurstofte kort, geniet je minder intens dan bijvoorbeeld in de Franse Alpen. Er is bovenop Mount Everest geen tijd voor een spiri tueel avontuur." Staartjes begon op maandag 26 april vanuit het basiskamp op 5300 meter aan haar poging het hoogste te bereiken. Na de top te hebben bereikt, kwam ze uiteindelijk doodop terug in het basiskamp. „Ik zat uitgeput in mijn tent; maar ik was blij dat ik het had gehaald en gezond terug ben, zeker om dat tijdens de afdaling het weer steeds slechter werd." Ze is in haar eigen tempo naar boven gegaan en had tijdens de klim naar de top de eerste anderhalf uur last van het zuurstofmas ker. „Verder was het een con stant gevecht met mijn hoofd lamp en twee lagen mutsen. Ik moest het evenwicht zoeken tussen claustrofobie en voorko men dat ik het koud kreeg." gpd Katja Staartjes: „Constant in gevecht met hoofdlamp en twee lagen mutsen." foto anp »naj 17 MEI 1792 Ze zijn laat, de 24 r zichzelf op 17 mei je Manhattan uitro Mei; handelaren voor hi nir verkopen van effec d o' sterdam beschikt d itc del dan al een eem 21-j; eigen gebouw, zij h itiekl: dekt. Maar in New van g de effectenhandel; DICK VAN DER PLAS Wat ik van de wilde hamster weet, past op het etiket van een flesje 'Korenwolf, meer granen luxe bier van de Gulpener Bierbrou werij. ,,De korenwolf - Limburgse naam voor hamster - is het vlijtige beestje dat 's zomers in het Mergelland graankorrels veizamelt om een wintervoorraad aan te leggen: het zogenaamde ham steren. Het flesje maakt deel uit van de verzameling Nederlandse bieren die ik in de jaren tachtig heb aan gelegd en die een complete wand van mijn werkkamer in beslag neemt. (Het voordeel boven post zegels verzamelen is dat je de dubbelen gewoon kunt opdrinken). Eerlijk gezegd bestotiden de belang rijkste wetenswaardigheden op het kleine beugelflesje 'Korenwolf voor mij uit de magische letter- en cijfer combinatie 'Inh. 33 cl. Alc. 5% Vol. Tot deze week, toen de benaderde po sitie van de wilde hamster de Vereni ging Das en Boom aanzette tot de actie "Wake voorde korenwolf. Tal

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2