Leidens ontzet als toneelstuk op De Burcht iX°ofi Eresaluut aan superster Sean Connery in Cannes ia ntwerpen is in de ban van Antoon van Dyck Cultuur Kunst [positie werk vader Jan zoon Casper Luyken minaties or theater tivalprijs Werkmans Wilskracht in De Waterlelie Raphael Kwartet raakt luisteraar New Century Saxophone Quartet: aangenaam en ontspannen DAG 17 MEI 1999 ORE IAN RIISI'AM OU S JS6444 PLV CHEF ANNE! VAN -\4KM N O 1 u; :rken van Sore* ordijk erj 14-17 try International extra feestelijk ,er Cieut, gAtM Poetry Internationa] viert dit jaar zijn dertigste ver- nieuwstei jTóé editie van dit jaar is daarom extra groots en feeste- a 10'22- gericht. De Mongoolse dichter en leider van het schriftloze èr Toevenen, Galsan Tschinag, opent het festival met zijn pdiging van de poëzie'. Daarna ondersteunen acrobaten, schj anten, jongleurs en dansers een keur van internationale •rs in een wervelend en kleurrijk music-hallprogramma, mmage aan de eerste twintigste-eeuwse dichter in het Ne- 1(ise taalgebied: Paul van Ostaijen. Poetrv International gehouden van 12 tot en met 18 juni in de Rotterdamse iwburg. icert Garbage in Groningen jjOENy Garbage geeft op 3 juli een eenmalig concert in De ïpóört in Groningen. De Amerikaanse band behoort sinds a telloze debuutalbum uit 1995 tot de populairste rockgroe- J<> het moment. my de Munk nu ook operazanger cdam Danny de Munk is op 8 september in het Amster- Tcóncertgebouw de centrale figuur op een concert waar- niet alleen musical- maar ook operafragmenten (Puccini rdi) ten gehore brengt. Voor dat doel is hij bezig met een anse studie. De Munk is momenteel nog in de theaters te nde musical 'Blood Brothers'. De voorstelling loopt tot juni. Of hij komend seizoen in een grote musicalproductie ;n"va ;edt, was enige tijd onduidelijk. Inmiddels staat vast dat hij ol krijgt in de nieuwe versie van 'Tsjechov', de musical van irtLong en Dimitri Frenkel Frank. Over de rolverdeling was kend dat Boudewijn de Groot net als jaren geleden de titel- injin teelt. ssist Sandy Coast overleden lURG Na een ziekbed is afgelopen dinsdag in zijn woon- sVoorburg Jan Vermeulen, ooit bassist van de popgroep y Coast, op 54-jarige leeftijd overleden. Jan Vermeulen was oer van zanger/pianist Hans Vermeulen. Samen richtten i' Jonker! $n 'aren zest*g Sandy Coast Skiffle Group op, een kunst* p die na enkele naamswijzigingen uiteindelijk als Sandy I in de loop der jaren vele hits zou scoren met nummers als .your face again', 'Just a friend' en 'True love that's a won- In 1972 had Sandy Coast nog een top-tienhit met 'Sum- lain'. Het jaar 1974 betekende het (voorlopige) einde van y Coast. Hans en Jan Vermeulen vormden de zeer succes- Rainbow Train (met Anita Meyer). De 'Haagse Beatnach' 30 luidde de herrijzenis van Sandy Coast in. De groep rde al snel weer hoog in de hitparade, nu met 'The eyes of stenaar;, nglke':- i 14-17. unlrop. IDAM s openir fghanisti peningsi tte Singe ngaande 5, mat/r B-blic" .J, E. Wuf* De Leidse toneelgroep Het Arsenaal brengt in juli de voorstelling 'OntZ', over de belegering en het ontzet van Leiden in 1574, op De Burcht. Belangrijke figuren als Van der Werff, Van Hout en Van der Does zullen in dit toneelstuk opgevoerd worden, maar ook gewone men sen die belangrijke keuzes moeten maken om de belege ring te overleven. De Burcht. 'OntZ' is geschreven door de artistiek leider en regis seur van Het Arsenaal, Ruud Wessels. Het stuk laat zien hoe het conflict uitgevochten wordt, maar het hoofdverhaal in leiden andre van haelen Het Arsenaal boekte de laatste twee zomers al veel succes met de openluchtvoorstellingen 'Baeto' en 'Lucifer', eveneens in 'OntZ' gaat over de liefdesge schiedenis van Zwaantje Dirk- sen en Joest Cleas. Ondanks de wederzijdse aantrekkingskracht houdt Zwaantje Joest aan het lijntje. Zij heeft een minnaar buiten de stad. Wat begint als een onschuldig liefdesspel ein digt uiteindelijk in een beklem mende situatie. Zwaantje moet, onder invloed van het steeds nijpender wordende conflict, een keuze maken. Parallel aan de romance loopt het verhaal van Dirk Wil- bertsen en Jacob Gerrits in hun gevecht tegen de honger. Tegen deze achtergrond wordt de po litieke strijd gevochten. Vooral de bevrijding en de ontlading bij de mensen fascineerde Wes sels. die van huis uit historicus is. Hij verdiepte zich in Leidens ontzet en met name in de wijze waarop de gewone Leidenaren zich door deze ellendige perio de heengeslagen hebben. Wes sels heeft voor de personages in zijn stuk de namen gebruikt uit de Leidse bevolkingsregisters uit 1574, maar heeft ook zijn ei gen fantasie op de loop gelaten. Het verzet hield stand en na maanden van ondraaglijke mi sère in Leiden geven de Spaan se belegeraars hun beleg op zo dat een golf van opluchting door de stad kan trekken. Het Arsenaal brengt ook deze Leid se overwinning op de beleger aars weer tot leven. Onder mu zikale begeleiding van Wilma Paalman met koor en slagwerk en bijgestaan door speciale ef fecten zullen de acteurs en ac trices ook dit jaar weer het ge vecht met de elementen aan gaan. 'OntZ' wordt gespeeld vanaf 20 juli en beleeft zijn première op donderdag 22 juli. Daarna wordt het stuk nog 18 keer op gevoerd. De laatste voorstelling staat gepland op 13 augustus. Kaarten kosten 27,50 gulden en zijn te reserveren hij de Harte steeg 6 in Leiden, tel. 071- 5140099. Met vertoning Entrapment cannes pieter v Universiteitsbibliotheek rdam wijdt in samenwer- Sgfet het Amsterdams His- Museum (AHM) een instelling aan het werk lustrator en dichter Jan (1649-1712) en zijn [asper (1672-1708). Aan- voor de expositie is het ijnen van de catalogus Casper Luyken te boek van de hand van AHM- hecaris Nel Klaversma en lannema. De catalogus ijft de uit zo'n 1.000 boekbanden bestaande Luy- ken-collectie, "die door de kin deren van Christiaan Pieter van Eeghen (1816-1889) begin deze eeuw is geschonken aan de stad Amsterdam. De tentoonstelling toont een selectie van het werk van de Amsterdamse boekillu stratoren Jan en Casper Luyken, soms ook met de voorstudies. Het materiaal is afkomstig uit het AHM, de Universiteitsbi bliotheek Amsterdam en van enkele bruikleengevers. De ex positie is te zien van 20 mei tot en met 2 juli. De palmbomen aan de Boule vard de la Croisette stonden te schudden bij het oorverdovend gejuich toen afgelopen week end superster Sean Connery zijn opwachting maakte op de trappen van het festivalpaleis. Aan het einde van de rode loper werd hij minutenlang vastge houden in een spervuur van fo toflitsers. Hij zwaaide beminne lijk naar de massa beneden en vormde een erg glamoureus plaatje: In smoking met zwart overhemd, aan de ene arm zijn Franse echtgenote Michelinne, aan de andere arm Catherine Zeta-Jones, zijn beeldschone tegenspeelster in de film 'En trapment'. Die lichtvoetige inbrekers film, deze week al in de Neder landse bioscopen te zien, werd door het festival gepresenteerd bij wijze van speciaal eerbetoon aan de beroemdste zoon van Schotland. Hij heeft tientallen magnifieke films op zijn naam als 'The Man Who Would Be King', 'The Name Of The Rose', 'The Wind and The Lion', 'Ro bin and Marian' en blockbus ters als 'The Rock and The Hunt For Red October'. Deson danks valt tijdens een perscon ferentie toch de vraag die hij al honderden keren gehoord moet hebben: hoe erg hij het vindt om nooit los te komen van Ja mes Bond? Een wenkbrauw wordt lichtelijk opgetrokken als het snerende antwoord komt: „Ja, dat is heel erg. Daar lig ik elke nacht wakker van." Twee dagen later op het ver rukkelijke terras van Hotel Du Cap, 30 kilometer verwijderd van hysterisch Cannes, heeft de 68-jarige filmster zijn mouwen opgestroopt. In de film 'Entrap ment' speelt hij een gentleman- inbreker die in New York op fa buleuze wijze een Rembrandt' wist te stelen en dan door Ca therine Zeta-Jones (eigenijk een agente van edn verzekerings maatschappij) verleid wordt om in Kuala Lumpur de 'kraak van het millennium' te zetten. De paar seconden dat de com puters in de Petronas Twin To wers (het hoogste gebouw ter wereld) even uit balans zijn, worden gebruik om de grootste bank ter wereld een fortuin te ontfutselen. Het is een film waarin niemand wordt ver moord en de voornaamste spanning wordt gegenereerd via geveltoerisme, geavanceerd inbreken en de frappante che mie tussen Connery en Zeta-Jo nes. 'Entrapment' wordt geaffi cheerd met Connery als produ cent, maar dat is in wezen niets bijzonders: „Ik produceer al twintig jaar maar alleen de laat ste acht jaar neem ik er ook de credit voor. Dat ik me aanbe moei tegen het script, de orga nisatie en de afwerking van een film is dus niet nieuw. Nieuw is alleen dat ik dit keer volledig verantwoordelijk ben geweest voor alle productie-aspecten." En dus ook voor het casten van de 39 jaar jongere Catheri ne Zeta-Jones als tegenspeelster die verliefd op hem moeten worden. „En Uc hoef hopelijk niet te zeggen waarom. Ik heb heel veel andere actrices in consideratie gehad, maar we hadden dus iemand nodig die geloofwaardig kon overkomen als ze van gebouwen springt, acrobatisch is en heel erg slim. goed kan acteren en dat ze ook nog een keer uitzonderlijk at tractief is, maakt het helemaal prachtig. Maar vergis je niet: dit mag dan een eenvoudige amu sementsfilm zijn, die rol van de heldin is razend moeilijk om te spelen. Catherine is danseres geweest en beschikt over die bijzondere fysieke souplesse die was vereist. Toen ik haar ont moette, had ik haar nog nooit in een film gezien. Maar toen ze kwam voor een screen test, ge kleed door Armani die alle kos tuums voor ons heeft ontwor pen, was mijn instinctieve im puls onmiddellijk dat ik niet verder hoefde te zoeken. Toen ik later 'The Mask of Zorro' zag onze opnamen waren lang en breed voltooid kon ik ontdek ken dat ik ook niet de enige was geweest die Catherine's brede scala van kwaliteiten naar waarde had geschat." „Ik hoor dezer dagen dat ry van het Theaterfestival tien voorstellingen uit het "en seizoen voor het ko- festival geselecteerd, ijn 'Blaat' van Toneelge- hap Dood Paard, 'De bit enhor: f| van Theatergroep Hol- i/Theater Antigone, 'De duivel' van het Onafhan- Toneel, 'lets op Bach' van ti,« allets C. De la B./Ensem- iplorations, 'My dinner -fAmir'e' van STAN/Cie. De root ma Ongebluste kalk' van The- rui-HofS fep Hollandia/Veenstu- Pereira verklaart' van De 'Romeo en Julia' van Het Üjk Toneel/Holland Fesfi- (coproductie), 'Rotjoch' :t en ges ing Toneelschuur Pro- K/KunstenFESTIVALdes- lolland Festival (copro- HemGdj jjen 'We8 van het Kaai- Vlaams-Nederlands The- Stival 1999 heeft in Brus- laats van 26 augustus tot et 4 .september en in Am- aardent van 2 tot en met 12 i, jan fber. Een erejury van vijf :uweners van een Cultureel Jon- Paspoort zal tijdens het uit de tien producties de r van de Grote Theater prijs van 50.000 gulden VuM 11 b; 'aar v leiden Terwijl de zon zich af en toe door het grauwe wolkendek boorde, musiceerde Harmonie Werkmans Wilskracht er zondagmid dag in De Leidse Hout lustig op los. De muziektent De Waterlelie droeg de klanken van tuba en bügel ver over het water, zodat het leek alsof de eendjes meedeinden op de maat van de muziek. Opa tikte vrolijk met zijn wandelstok de wormen vast uit grond, kleine meisjes zwierden met elkaar over het grasveld en jonge echtparen gaven zich bij het theehuis over aan koffie en appel-slag. Jong en oud vermaakte zich kostelijk op deze zondag in mei. FOTO HENK BOUWMAN E.'ANP Al) b ïpffl een plechtigheid in het olijke Koninklijk Museum Schone Kunsten werd vrij- 'ct startschot gegeven voor fcks exposities rondom de schilder Antoon van festival en een 'Zomer van Ant werpen' met straatanimatie, theater en stadswandelingen. Blikvanger is de overzichts tentoonstelling in het daarvoor verbouwde Koninklijk Museum waar 105 topwerken van Van Dyck, afkomstig uit de belang rijkste musea en privé-collec- ties ter wereld, hangen. Zoveel zijn er nog nooit bij elkaar te zien geweest. Er hangen staatsieportretten van vip s waarin Van Dyck ex celleerde. Vooral aan het Engel se hof was hij gezien. De Britse koningin Elisabeth stond zes van haar Van Dycks af voor de expositie, die niet helemaal toe vallig door de.Brit Christopher Brown is samengesteld. Vanaf 11 september, amper een maand na de sluiting op 15 au gustus in Antwerpen, hangen de doeken in Londen. Brown geldt als een kenner; hij was tot voor kort conserva tor in de Londense National Gallery voor de afdeling 17de eeuwse Vlaamse en Nederland se meesters. Brown kan zich vinden in een van Van Dycks bijnamen, de Mozart van de schilderkunst, vanwege zijn na tuurtalent. Op zijn veertiende kon hij al van alles doen met verf. Daarin overtrof hij volgens Brown zelfs Rubens, ook Ant- werpens trots die Van Dyck tot zijn leerlingen mocht rekenen. Het Rubenshuis herbergt een andere Van Dyck-expositie, die van landschapstekeningen. In het Museum Plantin-Moretus hangen prenten van de schil der, die vrij jong in 1641 in Lon den overleed. Acht exposities, waaronder een met werken van de Japanse monnik Enku (1632- 1695) completeren, het artistie ke deel van het Van Dyck-jaar. sommige vrouwen het me kwa- zich te goed doen aan oude lijk nemen dat ik zo'n jonge te- blaadjes, dat zie je zelden. Ik genspeelster heb. Ze zien dat vind dat je gewoon elk script als een door Hollywood beves- kritisch moet bekijken en ver- tigd vooroordeel; oude bokken volgens de acteurs moet pak- die jonge blaadjes eten, dat is ken met wie het kan werken, acceptabel. Jonge bokken die Goed, Catherine is 40 jaar jon- Sean Connery met echtgeno te (links) en actrice Cathe rine Zeta-Jo nes op de trappen van het festivalpa leis. ger dan ik. So what? Als er een goed script ligt, zou ik best iels willen krijgen met iemand die 40 jaar ouder is dan ik. Besef wel dat het dan gaal om een dame van 108. Dus ik zie het niet gauw gebeuren." muziek recensie li dy van der spek Concert: Raphael Kwartet: Ronald Hoo- geveen, viool. Rami Koch, viool. Zoltin Benyacs, altviool en Henk Lambooy, cello Gehoord: 16/5, Groene Kerkje, Oegst- geest Een strijkkwartet is een goed gesprek tussen vier mensen, aan de opstelling van de strij kers is dat al te merken. Een goede verstandhouding en ab soluut naar elkaar luisteren, naar de intentie achter de zin, is een voorwaarde voor elk sa menspel, maar in 't bijzonder voor het 15de Strijkkwartet in es van Dimitri Shostakovich (1906-1975), een jaar voor zijn dood gecomponeerd. Shostakovich zet hier de vraag en wedervraag zo subtiel en breekbaar uit dat opperste concentratie van de uitvoeren den wordt geëist om dit gesprek als buitenstaander mee te bele ven, of op z'n minst te onder gaan. Het Raphael Kwartet is in staat de luisteraar te raken in een aangrijpende, verstilde uit voering. Een tour de force waardoor wellicht het vooraf gaande Strijkkwartet in g van Haydn aan bloedarmoede leed: te bleek, te lijdzaam en op de fi nale na, te statisch. Maar won derbaarlijk sonoor van klank en onaards mooi speelt, in Shos takovich, de tweede viool die met een treurige melodie aan vangt, ingehaald wordt door een ijle trage lijn van de eerste viool. De cello ondervangt deze triestheid met een donker wee moedig gebaar, waarop de alt zich weer laat meenemen. Vijf adagio's worden aaneen geregen tot een introverte keten van vragen en beschroomde probeersels van oplossingen, verdiept door het zich distan tiëren van tonaliteit. De vier spelers tonen zich verfijnde meesters op hun instrument. Prachtig lopen de zo eigen kleuren van de verschillende strijkinstrumenten in elkaar over; verbreden zich om beur ten in felle uithalen of vermen gen zich in zachte harmonie. Ook na de pauze schildert 'Raphael' opzienbarend mooi in Schuberts 'DeiTod und das Madchen'. Veel dieper en voller wordt de klankkleur, een vurige toorts in de korte heftige ope ning van het allegro. Lieflijk van sfeer is het andante, even opge licht door opmerkelijk snelle syncopen van de eerste viool. Hier laat de alt zich van z'n bes te kant horen in een zoele, even trieste melodie, licht bestookt door kleine nerveuze streekjes van de eerste viool. In het pres to waart bewogenheid en hui vering. Deze toonschilders cre- eren hier in grote overgave een gamma van oplaaiende kleuren in een dreigend opgevoerde dy namiek. Het Raphael Kwartet heeft in de ziel van de muziek gekeken. recensie ken vos Concert: New Century Saxophone Quartet Gehoord 16/5, De Burcht, Leiden, De organisatoren van het Van Dyck-jaar hebben enkele geves tigde modeontwerpers en -ont werpsters in opleiding opdracht gegeven voor 'merchandising producten', geïnspireerd op Van Dyck. Het gaat onder ande re t-shirts die schappelijk ge prijsd zijn. Maar voor een sjaal van Dries van Noten, een van Antwerpens groten in de mode. moet 14.950 frank of 371 euro (meer dan 817 gulden) betaald worden. Maar daarvan zijn er dan ook maar hooguit twintig te koop. muziek (James Boatman) en soms de tenor (Stephen Pol lock). Maar in enkele composities, met name hel speciaal voor de formatie geschreven 'Sax Quar tet No. 2' van Lenny Pickett, worden de rollen omgedraaid. In dit sterk tegen funk-conventies aanleunende stuk - Pickett is vooral hekend van zijn werk met 'Tower of Power' - is de hoofdrol gereserveerd voor baritonsaxofonist Brad Huh bard. In deze compositie wordt op een originele wijze gespeeld met bluesschema's. Het andere nieuwe stuk op het programma is het complexe, maar ritmisch ook zeer strakke 'Saxomorphone' van de New Yorkse componist Ken Valitsky, waarin schrille harmonieën en growls (met de keelholte aangezette klanken) de goede expressieve en ritmische kwaliteiten van de blazers uitbuiten. Begon het optreden met de zonnige, optimisti sche, typisch Amerikaanse klanken van Morton Gould en George Gershwin, waarin de dynami sche kwaliteiten van het kwartet vooral in het zonnetje werden gezet, de middag werd in stijl afgesloten met vrolijke, komische stukken van David Ott ('Downright Slaphappy' uit Three Moods'), I.eonard Bernstein ('Gee, Officer Krup- ke' uit 'West Side Story') en het kermis achtige ragtimestuk 'The Piggly-Wiggle' van de verder onbekende Edward C. Barroll. Dat de laatste twee stukken toegiften waren, geeft aan hoe goed het kwartet zich presenteert in zijn ongeforceer de fijnzinnigheid. Ofschoon het optreden van het saxofoonkwartet uit North Carolina door de stichtingen Burcht Klassiek en Hot House gezamenlijk was aange kondigd, zat de benedenzaal van de Burcht lang niet vol. Het programma voor dit concert, in aan sluiting op opnamewerk in Nederland voor een derde album, bestrijkt een groot deel van de wes terse muziekgeschiedenis, inclusief verwijzingen naar de jazz, maar geen noot wordt geïmprovi seerd. Ook het bekendste materiaal, vijf variaties op 'Ah, vous dirai-je Maman' (Altijd is Kortjakje ziek) van Mozart of de vijf selecties uit de Porgy Bess van George Gerhswin, werden met zulk aanstekelijk speelplezier gebracht dat het publiek makkelijk voor het kwartet gewonnen werd. Door de informele en natuurlijke manier waar op de ftiusici de aankondigingen van de stukken aan anecdotes of kwinkslagen koppelden, ont stond snel een aangename, ontspannen sfeer. Ook het spel van het kwartet (sopraan, alt, tenor, bariton) valt op door een ontspannen benade ring van de soms technisch moeilijke en serieuze stukken. De rolverdeling in de arrangementen is grotendeels conventioneel met veel melodiewerk voor de sopraan (Michael Stephenson), de alt

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27