UIT Leiden is meer an een korfbalclub Honkballer Joost slaat zijn duizendste honkslag Sport il CLUB VAN DE WEEK SLOOS sport (©AG 17 MEI 1999 chef willem spierdijk 071 5356464. plv -chef janet van dijk. 071 -5356463 GESPROKEN Co Adriaanse in Vrij Nederland: Wie denkt dat ik mijn mond roer om de aandacht van gro te clubs te trekken, snapt er he lemaal niets van. Idem: Wat mij betreft pakken we de relschoppers op en ruilen we ze uit tegen Kosovaren. In het lege Kosovo kunnen hooligans mooi puinruimen en helpen aan de wederopbouw. Dit zal wel ver gaan. maar laten we ze in 's he melsnaam voortaan zo hard straffen dat het niet meer loont om tijdens de huldiging van een voetbalkampioen agenten aan te vallen of een winkel te plun deren. Columnist Auke Kok over Co Adriaanse in HP/De Tijd: ..Hij heeftalles van Louis van Gaal, dat maakt hem zo irri tant. Reken maar dat er boven zijn bed een poster hangt van een trainer die tijdens de Cham pions League-finale een karate- sprongetje maakt. Idem: ..Co is namaak, blijf je denken, dit kan niet goed gaan. Maar het gaat steeds beter. Heel verve lend allemaal. Danny Blind, op de vraag of hij monogaam is, in HP/De Tijd: ..Ja. al jaren. Idem, over zijn grootste mis lukking: ..Het feit dat ik er lang over na moet denken, geeft al aan dat er niets is wat me op dat front dwarszit. Of het moet zijn dat ik hieraan meewerk. Mijn hele carrière is het me gehikt dit soort vragen te omzeilen. Dat ik het nu toch doe. zit me eigenlijk enorm dwars. Het is een kut-in terview. Cees Priem in Elsevier: ..Mensen die de watersnood ge kend hebben, vallen niet meer om van een tegenslag in het le- Idem, over zijn inzamelingsac tie voor Kosovo: ,,De actie was met een telefoon tje rond. Alle ploegen hebben meegedaan, tweehonderd ren ners lieten hun premies vallen. In een wip had ik 65 duizend gulden bij elkaar. Kijk aan die relschoppers in Rotterdam hoef je het niet te vragen. Die hebben niets meegemaakt, anders zou den ze niet zo gewelddadig uit de hoek komen. Losgeslagen wild is het. Geen discipline in militaire dienst, op school mo gen ze alles zeggen, opvoeding van de ouders wijzen ze af. Wij in het peloton zijn andere men sen, wij weten wat afzien is. Idem: „Veel jonge gasten in het pelo ton kunnen wat. Neem de Belg Vandenbroucke: een toprenner. Hij is zijn geld bij Cofïdis - 3 miljoen gulden - waard. Vandenbroucke zal niet zo gauw naar beneden donderen. Recordinternational handhal Lamhert Schuurs over zijn aanrijding met een paard in De Volkskrant: „Natuurlijk ga je na zo'n dreun relativeren, je neemt je voor meer tijd aan je gezin te beste den, maar dat is na een paar weken weggeëbd en dan pak je het ritme weer op, waarbij je je lekker voelt. Idem, over zijn deelname aan een ultraloop in de Himalaya: „Op die hoogte word je inder daad emotioneel. Ik heb he le stukken huilend afgelegd. Je loopt op het dak van de wereld en je ziet niemand om je heen. Je liep op kammen waar nooit een jeep kon komen. Ilet was twee meter breed en links vier honderd meter recht naar bene den en rechts vijfhonderd. Als je daar valt, vindt niemand je meer. Op zulke plekken ga je je afreageren. Clarence Seedorf in Sport week: „De aandacht van topclubs streelt mijn ego en bevestigt dat ik over mijn eigen toekomst niet zo hoef in te zitten. Idem: „Iedere journalist die me voor het eerst uitgebreid spreekt, zegt naderhand hoe verrassend-ie het vond, hoezeer-ie zich in mij vergist had. Dat is dus het ver schil tussen een beeld van ie mand hebben en iemand leren kennen. Dat misverstand heb ik allang geaccepteerd. Al héél lang. Anna Kournikova in Sport week: „Als het publiek zich aan het eind van de wed- strijd je borsten en je billen niet herinnert, heb je het niet goed gedaan. /an de oeiersi ?mentfl ord), di Voorzitter Arnout van Lunteren (links) en secretaris Chiel Slierings op het veld van KZ Leiden. wij, net zoals andere verenigin gen, naar goede sportieve pres taties. Maar dat moet nooit ten koste gaan van de sfeer van een ontmoetingsplaats, wat wij óók willlen zijn. Iedereen is er na melijk heel erg op gesteld om na de trainingen en wedstrij den nog even na te praten in de kantine. Je kunt ons het beste zien als een volkse vereniging waarbij sfeer en prestatie heel veel met elkaar te maken heb ben. Daarnaast is zo goed als iedereen altijd bereid om te helpen bij het organiseren van evenementen. En als je dan ziet hoeveel vrije tijd daarin wordt gestoken, merk je hoe belang rijk de club voor de leden is." Op sportief gebied wordt met name van de A-junioren veel verwacht. Want ook de Al kan, na de goede voorbeelden van het eerste en tweede senioren team, binnenkort kampioen worden. En zo lijkt het inten sieve trainingsprogramma dat acht jaar geleden werd opge start een schot in de roos te zijn geweest. „Het is de eerste ploeg die het gehele program ma heeft doorlopen", vertelt Van Lunteren. „Het is een zeer talentvol team dat in de toe komst voor nog meer succes sen moet gaan zorgen. Over een paar jaar zullen we weten of we op het goede spoor zit ten, maar daar heb ik wel ver trouwen in. Mits andere clubs onze talenten niet wegkapen." Daarmee zijn we op een inte ressant punt terecht gekomen, want er worden wel eens verte genwoordigers van de concur renten op de groene mat aan de Montgomerystraat waarge nomen. Van Lunteren: „In het verleden hebben de vijf Leidse clubs hierover altijd een soort gentlemen 's agreement gehad. Dat hield dus in dat we eikaars leden met rust zouden laten. Helaas is die afspraak door Sporting Trigon eenzijdig op gezegd, wat ik overigens wel kan begrijpen. Er zijn andere wetten gaan gelden, ook in de korfbalwereld. Ik vind alleen wel dat je de club op de hoogte moet brengen als je spelers wil benaderen. En dat gebeurt nu nog niet." Voorlopig heeft de club haar talenten nog weten te behou den. Vooral de intensieve bege leiding en het vele praten met toekomstige topspelers heeft hieraan meegeholpen. „Op die wijze willen we duidelijk ma ken dat het gras niet altijd groener is bij een andere ver eniging", vat de preses dit be leid samen. Voorlopig is het gras bij KZ Leiden groen zat om mooi te kleuren bij het rood blauwe tenue. „Een prachtig tenue toch", zegt se cretaris Slierings. „Heeft wel iets Barcelona-achtigs." tekst raymond grimbergen foto's henk bouwman team van de week KZ1 Met een overwinning van 11-6 nam het eerste team van KZ Lei den het kampioenschap in de zondagafdeling Rijndelfland mee uit Etten-Leur. In Leiden aangekomen kon het feest beginnen. Een feest waar iedereen binnen de vereniging al op had gerekend, want de ploeg had aan een gelijkspel genoeg. Zelfs bij verlies zou naaste concurrent Unicum haar laatste drie wedstrijden moeten winnen om gelijk te komen met de Leidse korfballers. Dan zou een beslis- singivedstrijd moeten uitmaken wie zich kampioen kon noemen. Maar met dit worst case scenario werd al snel korte metten ge maakt. Het team van aanvoerster Lucienne Bastiaans is een mix van oude re en jongere spelers. „Maar we kunnen het prima met elkaar vin den. Ook buiten het korfbal om zien we elkaar regelmatig", zegt de aanvoerster. Het team dat nu kampioen geworden is, moest overi gens in de zaalcompetitie nog door de zure degradatie-appel heen- bijten. „Daar zullen we het maar niet over hebben", lacht ze. „Het geluk was gewoon niet aan onze kant. Maar sommige wedstrijden hebben we ook echt door eigen stommiteiten verloren. Nee, dan is het natuurlijk veel leuker om kampioen te worden. Lu cienne Bastiaans vertelt: „In het begin was het een gelijkop gaande wedstrijd. Maar toch keken we op een gegeven moment tegen een 4- 2 achterstand aan. Gelukkig konden we snel langszij komen en met de rust stonden we alweer met 6-5 voor. In de tweede helft zijn we uitgelopen naar de overwinning, waarna het feest kon beginnen. Terug met z'n allen in de bus was het al een gekkenhuis. Zingen, hossen, drinken, van alles. Echt heel leuk. Maar wil je verder nog wat weten? Anders ga ik weer door met feesten. Naam: KZ Leiden. Oprichtingsdatum: 1 september 1933. Ledenaantal: 244, van wie zo'n 125 jeugdleden. Contributie per maand: 8 gulden tot en met 22 gulden (jeugd) en 28 gulden (senioren). Ledenaanmelding: U71-5760486 (Chiel Slierings). Hoogtepunt: hel driehonderdste lid in 1993. Dieptepunt: degradatie van de veldkorfballers naar de afdeling, drie jaar geleden. krijgt een wedstrijdbal aangeboden door: Vijf Meiplein 17 - Leiden - Tel. 071 - 576 01 44 1 ertussenin] 'VALLEND \ANWEZIG op la? e i all* Dennis Krijgsman, tijd: 26 jaar. is vani tp: profvoetballer, inenca de fas maar Dennis Krijgsman veer 1 I gisteren weer eens in de n de i van eredivisionist Spar- het i i speler die van trainer ?t 25Ü verse aan het einde van hielde eizoen mag vertrekken, ten de gistermiddag tegen ik uit) ma Sittard twee van de Mark effers voor zijn club. Sprei| /er? Iiinf je nou noemt jezelf Bij de: Ikijker spelen? 'emke iijn geval kan je dat wel zo de M ten, ja. Ik wacht maar wat de. In tien gaat. Eerst hoop ik )e Spï net Sparta de nacompetitie e. ien. anew eiden neer kreeg je te horen dat d wad igmoet? akkeli1 ir 1 april moest Sparta laten ile: de nof zij met mij wilden se alsi 'fla/i ik heb uit de krant veedel ijl vernemen dat ze geen i Vela ptelling meer hebben. Dat ,03 op ierdaad raar. Je mag toch ;te i« tcliten dat je bij het be lde s wordt geroepen of dat je maai blijk iets krijgt te horen. /edstii) ijkepl w? van t nog geen concrete belang- Nico' tg voor me. Het liefste blijf )-plus de eredivisie spelen. Voor 12,34 to heb ik toch 7 goals in 18 uswa tijden gemaakt. Ik weet 'rder i at Den Bosch een paar keer rencot me is komen kijken, maar i momenteel met een an on de jongen bezig. Toch hebben B viel Dr het komende seizoen ners he spitsen nodig. Den netsd i heeft niet alle middelen on de ben transfervrij. Het lijkt ngen tl ieat om voor die club te inn .14).) merttussen maak je een lan- vootl os naar Everse? ratho eb de trainer nu kunnen hard iten dat hij ongelijk heeft. pend eeft gezegd dat ik goed heb itgecS xld, verder niets bij zon- in nJ eestje in het clubhuis van KZ Leiden aan de Mont- beideiï üystraat duurde gisteren aanmerkelijk langer dan n8en j eek daarvoor. Maar daar was dan ook alle reden toe: zij een overwinning van 11-6 op ELKV in het Bra- Etten-Leur konden de Leidse veldkorfballers zich elijk kampioen van de zondagafdeling Rijndelfland en dit dame- oeisten n de j 'ningea ien. Dus werden er weer, net als vorige week, bloe- anse" voor de spelers en speelsters van het eerste team te n? cht. En kon het feest langer dan vijf minuten duren. zeven dagen geleden maakte een fout in de uitsla- raat) is' jst een abrupt einde aan de vreugde. KZ Leiden lehaald ;nóg een punt nodig te hebben voor het definitieve cle 1)0 pioenschap. Maar een dag voor de wedstrijd waren Zuid-West al zeker van hun zaak: ,,We kunnen de tar gei sen niet opnieuw teleurstellen." °sd club van de week ?en op haar i Ie bond fanden een fe als de meeste korfbalclubs land Ai ndt ook KZ Leiden haar efinitiei prong in een speeltuinver- ort vei ing Daar was het dat de ty- j i Nederlandse sport - ont- KZ Leiden ending eld door de Amsterdamse L - tnvijzer Nico Broekhuysen irhet eerst fanatiek werd de B< efend. KZ heeft haar wor- sinds I in speeltuinvereniging Zui- wartier, maar ook in 'Ons dat eveneens in Zuid- erbaasA gevestigd is. „In 1992 zijn densik efuseerd", vertelt voorzit- ïale a mout van Lunteren. „Ons nieui ld was op dat moment bezig een nieuwe locatie volle i teken omdat de gemeente >lland ouwel had besloten hun veld voor nieuwbouw te gebruiken. Toen ze de fusie voorstelden, zagen we eigenlijk geen reden om daar niet op in te gaan. We za ten in dezelfde wijk, dus we hadden hetzelfde ledenbereik." Dankzij de samensmelting tus sen zaterdagverenigng Ons Ei land en zondagclub Zuider kwartier is KZ Leiden een ver eniging geworden waar het he le weekend de ballen in de manden kunnen worden ge mikt. Maar niet iedereen van het kleinere Ons Eiland volgde zijn club in de fusieplannen. „Ongeveer de helft van de iets minder dan honderd leden haakte af', weet secretaris Chiel Slierings nog. „Ik kan het me ook wel voorstellen dat met name oudere spelers niet staan te springen om met de leden van een andere club te integre ren. Toch vind ik het nog best een behoorlijk aantal, hoewel ik het aan de andere kant moeilijk vind om te zeggen met welk percentage je echt blij moet zijn." De secretaris roemt vooral het organisatietalent bij de leden. „Verbazingwekkend", noemt hij het. „Soms vraag ik me echt af hoe ze het voor elkaar krij gen. Zoals de familiedagen of het jaarlijkse feest met Konin ginnedag. Het organiseren van de traditionele fancy-fair op 30 april is inmiddels uitgegroeid tot een complete presentatie van deze vereniging. En dan staat de kantine hier echt prop vol met enthousiaste mensen. Uniek vind ik dat." Op dit mo ment telt de club 244 leden, waarvan er zo'n zeventig actief zijn als vrijwilliger. Voorzitter Van Lunteren: „Over vrijwilli gers hebben we inderdaad niet te klagen. Maar dat betekent niet dat we niet ons uiterste best moeten doen om die ook te behouden." De preses is zich ervan bewust dat KZ Leiden een belangrijke functie naar haar leden toe heeft: „Natuurlijk streven ook Marcel Joost heeft geschiedenis ge schreven in het honkbal. De 38-ja- rige slagman van Kinheim sloeg zater dag als eerste Nederlander in de thuiswedstrijd tegen Twins (13-3) zijn duizendste honkslag. De verre velder, die uitkwam voor Pirates, Haarlem Ni- cols en Kinheim, is bezig aan zijn twintigste seizoen en speelde 700 competitiewedstrijden. In 1996 tijdens de Olympische Spelen van Atlanta speelde de Amsterdammer zijn 153ste en laatste interland. Duizend honksla- gen: een opmerkelijk record voor een spraakmakende sportman. Bondscoach Jan Dick Leurs, van 1981 tot 1991 coach van Haarlem Nicols, vindt dat hij eigenlijk drie avonden nodig heeft om Marcel Joost te om schrijven. Zo uniek is de speler. „Joost en ik hebben een bepaalde relatie. We hebben vaak Vnet onze neuzen tegen elkaar gestaan. We hebben met elkaar leren leven. We kennen elkaar al heel lang, vanaf zijn tijd bij Jong Oranje. Hij was toen al een ruwe diamant. Hij is een van de jongens die de Ameri kaanse scouts hebben gemist. Deze man had de meeste power die ik ooit heb gezien. Dat hebben ze onder schat. Marcel had heel ver kunnen ko men in de Verenigde Staten. „Joost, die kon alles op een veld. Het is een bijzondere jongen. Een prima gozer. Hij was er altijd als je hem no dig had. Als de wedstrijd zo dood als een pier was, dan kwam hij altijd met de klap die je nodig had. Dat kon hij als geen ander. Ik vind het een super prestatie dat hij zijn duizendste honk slag slaat. Ik had ook niet verwacht dat hij zo lang zou doorgaan met honkballen. Joost is natuurlijk wel op een andere manier gaan slaan dan in zijn grote tijd. een paar jaar terug. Hij spreidt zijn honkslagen nu meer. Vroeger was hij een man van de lange klap. Nu prikt hij de ballen er tussen door. Hij weet goed hoe hij dat moet doen." Loek Loevendie, begin jaren zeventig coach van loost bij de peanuts en pu pillen van Pirates, karakteriseert Joost aldus: „Marcel was een echt Amster dams jochie, uit de Jordaan. Hij train de altijd hard en deed altijd zijn best. Ook in de peanuts wilde hij altijd win nen. Hij had de pest aan verliezen. Hij is weinig veranderd. Ook toen al moest je nooit tegen hem zeggen 'mooie klap' als de bal toch was ge vangen. Hij riep dan: 'Krijg de kolere, wat heb ik daar aan'. Zo was hij." Ronald Stoovelaar, ex-speler van Pira tes, groeide op met Joost in de jeugd. „Marcel heeft het hart op de tong. Wat in hem opkomt, gooit hij eruit. En dat kan wel eens botsen met andere mensen. Ze zeggen dat het een moei lijke jongen is, maar als je hem kent en je weet hoe hij is, dan kun je daar maickelijk mee omgaan. Dan is er heel goed met Marcel te werken." „Marcel is iemand die vrij makkelijk leeft. Het honkbal neemt hij wel seri eus. De meesten van onze leeftijd zijn op een bepaald moment na hun op leiding werk gaan zoeken en zich gaan settelen. Hij deed dat niet. Hij is daar in toch makelijker. Honkbal is alles voor hem. De meesten werken en honkballen daarnaast. Bij Marcel is dat andersom. En dat maakt van hem eigenlijk de enige honkbalprof in Ne derland." Bernie Beekman, coach van Kinheim: „Ik ken Marcel uit de tijd dat ik als coach van de nationale ploeg van Ca nada tegen Nederland speelde. Invita- tietoernooien in Taiwan, de Haarlem se honkbalweek van 1988. Marcel is echt een vechter. 'A boy who enjoys to play'. Een werker, een speler die moeilijk was om uit te krijgen." „Marcel heeft een-positieve invloed op mijn team. Marcel heeft veel lol in het honkballen op het moment. Het is echt lekker om met hem te werken. Ik vind dat niet verrassend, hoewel som migen dat misschien wel denken. Ik verwachtte dat het zou zijn, zoals het nu is. Want als je al zo lang speelt zo als Marcel, dan moet je wel plezier hebben in het honkbal. Fred van Groningen Schinkel, sinds 1971 scheidsrechter in de hoofdklasse: „Ik ken Marcel goed. En dat is niet al te positief. Maar ik moet zeggen: het gaat de laatste jaren beter. Hij is rede lijker en genuanceerder. Heeft met de leeftijd te maken, maar hij is nog altijd het schoffie van het honkbal. Marcel is een brutaaltje met een soms te gro te mond, maar met een klein hartje. Dat klein hartje laat hij niet vaak zien, maar ik neem het wel waar. Het ene moment in vuur en vlam en een uur later is hij weer de kleine man. Scheidsrechters hebben geen ontzag voor hem. Zijn gedrag en zijn woor den werken averechts. Wat Joosts waarde voor het Nederlandse honkbal is zou ik je niet kunnen zeggen. Vol gens mij niet veel. Het is een goede slagman en outfielder. Zijn gedrag op het veld heeft daar een hoop van weg genomen." Robert Eenhoorn, ploeggenoot bij Ni- cols in '87 en '88: „Marcel is een ge voelige jongen. Iemand die zich af schermt van de buitenwereld, maar voor het team perfect is. Een honkbal ler die er altijd staat als het moet. Die mensen lijken niet onder de indruk van de situatie, hebben een perfecte concentratie. En heb je gezien hoe hij er uit ziet? Hij is in tien jaar niet ver anderd. Hij is zelfs misschien wel ster ker geworden. Ik denk dan ook dat Marcel door kan gaan met honkballen zolang hij wil. En je ziet, hij kan het spelletje ook niet missen. Vergeet trouwens ook niet dat hij na die dui zendste dit jaar nog veertig honksla gen slaat en dat hij nog wel effe een paar jaar doorgaat. Joost is nog lang niet uitgehonkbald." Gerlach Halderman, teamgenoot bij Nicols ('81-'89) en coach van Kinheim in '93-'95 en 1998: „ïk denk dat ik Marcel redelijk ken. Dat beeld dat de buitenwereld van hem heeft klopt wel aardig. Ruwe bolster, blanke pit. Hart op de tong. Voor een medespeler is het moeilijker met hem om te gaan dan voor een coach. Medespelers zijn meer gelijken en daar zal hij eerder zijn mond tegen opendoen. Die krij gen de wind eerder van voren. Marcel is een persoon die je wel of niet leuk vindt. Maar er staat wel iemand op het veld. En dat zie je niet al te veel Het vingertje van Joost gaat omhoog nadat hij zijn duizendste honkslag heeft gesla gen. FOTO ANP meer in het Nederlandse honkbal. Dat is jammer, want het publiek komt toch af op dat soort mensen. Dat Mar cel die duizendste honkslag slaat is leuk voor hemzelf, maar er zal geen tekst nan do boers standbeeld komen op de Grote Markt, foto anp De Nederlander zal het verder aan zijn reet roesten dat Marcel deze mij paal bereikt."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23