Ongeloof op Baldeneysee a Jessica Gal ondergaat bloedonderzoek Van de Bilt win sterke stratenm Cricketwedstrijd Ajax gestaakt na reeks incidenten Sport Hade\vyc|rr Jansen zo ij voor 'pov Van Schaarenburg wint tweemaal Han Kulker wil zelf ook wat leren van marathontraining MAANDAG 17 ME11999 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV -CHEF JANET VAN Dl* De vraag of Nederland weer tot de toplanden in de roei- wereld behoort, krijgt pas een antwoord bij de WK in St. Catherins, Canada, eind augustus. De zes klinkende overwinningen bij de 90ste Hügel Regatta in Essen gaven wel een indicatie dat het wel eens een positief antwoord zou kunnen zijn. Oranje imponeerde op de Baldeneysee. Duizenden keken met ongeloof toe, de Nederlanders in cluis. Na drie jaar heeft de gouden Holland Acht van de Olympi sche Spelen een waardige op volger. Met de routiniers Nico Rienks op de slagplaats en Niels van der Zwan in het midden schip maakte de Holland Acht II stoom op weg naar Sydney 2000. In Essen won de acht zo wel zaterdag als zondag in be hoorlijk sterke velden. „We zijn ineens weer de favoriet in de wereld", merkte Nico Rienks droogjes op. Het deed hem zichtbaar genoegen. Coach Kris Korzeniowski kreeg er natte ogen bij. Opgeza deld met de erfenis van de Hol land Acht I kon hij alleen maar jonge roeiers opleiden. De suc cesmaker voelde zich ontwikke lingswerker. De Amerikaan deed het desondanks met enor me bezieling. Hij gaf zelfs niet op toen de roeibond vorig jaar bij de hopeloze WK in Keulen het achtproject dood verklaar de. In de winter kreeg Korzeni owski Rienks en Van der Zwan erbij. Gestopten, in spierkracht de minderen van bijvoorbeeld Geert-Jan Derksen, maar enorm getalenteerd en boven dien ervaren. De beide 'goden' stimuleer den de jeugd en plotseling speerde de acht als een torpedo door het water. Zaterdag met overmacht, zondag in een spec taculaire sprint zegevierde de Holland Acht II over Frankrijk, Roemenië en wereldkampioen Verenigde Staten. „De invloed van Rienks en Van der Zwan is enorm", gaf Korzeniowski toe, „maar hij heeft wat achter zijn rug zitten. De coach kreeg lof van zijn roeiers. Zij stonden hem de oorkonde af van de overwin ning onder de woorden: 'Voor alle support de afgelopen ja ren'. Korzeniowski heeft gele den en bevindt zich nu in een situatie om eindelijk te kunnen oogsten. voor cht.l izevi jstee u#nóÊ e pioei Zuic Judoka kan niet naar EK haarlem cpd Jessica Gal heeft zich over de teleurstelling van haar afzegging voor het Europees kam pioenschap judo heen gezet. De 27-jarige judoka heeft de kracht- en conditietraining hervat, maar zal voorlopig nog niet aan ju dotraining toekomen. Een trombose in haar linkerbeen houdt haar de komende maanden van de tatami. „De klachten zijn verdwenen, maar toch mag ik nu geen en kel risico nemen. Alle resten van de stol lingsfactoren moeten eerst helemaal uit mijn bloed zijn voordat ik de draad weer oppak." Gal slikt bloedverdunners, een therapie drie tot zes maanden staat. De verhoogde stolling van het bloed wordt daarmee teruggebracht. Het risico van een contactsport als judo is dat als gevolg van de therapie bloedingen, inwendig dan wel uitwendig, eerder kunnen optreden. Drie jaar geleden is bij Gal achteraf een trombose in haar rechterbeen vastgesteld, maar toen is geen bloedonderzoek verricht. Gal: „Er is nu wel door een internist bloed afgenomen. Op 25 mei heb ik een volgende afspraak. Ik hoop dan de resultaten te ver nemen." De blessure liet de nationaal kampioene geen andere keus dan af te zeggen voor het EK, dat donderdag in Bratislava begint. Gal stemt haar trainingen af op het wereldkam pioenschap dat in oktober in Birmingham wordt gehouden. Het WK is de eerste kwa lificatiemogelijkheid voor de Olympische Spelen volgend jaar in Sydney. Gal rekent erop dat ze haar beschermde status in de gewichtsklasse tot 57 kilo niet kwijtraakt als gevolg van de blessure. „Het EK heb ik snel van me afgezet om dat deelname tegen elk medisch advies zou zijn ingegaan", berust Gal in haar situatie. „Ik heb in de afgelopen maanden laten zien dat ik in mijn klasse de beste in Neder land ben. Ik vind het dus redelijk als ik naar het WK ga. Maar bij de judobond weet je het nooit wie het voor het zeggen heeft." zwemmen belinda van der gaag Met het NK voor de deur ver scherpten de zwemmers van LZ'86 dit weekeinde hun li mieten. De Leidse afgevaardig den leverden deze prestatie op de limietwedstrijd in het 50- meterbad van Drachten. Louis van Schaarenburg ver beterde zijn oude limieten op de 100 meter schoqjslag en de 200 rug. De eerste afstand leg de hij af in 1.12.71 en de twee de in 2.18.80. Beide prestaties waren goed voor een eerste plaats. Lenneke van Schaik be haalde de limieten op de 200 vlinder (2.45.47) en de 200 rug (2.39.57). Dit leverde een tweede en derde plek op. Dieuwertje Ver meulen zwom dezelfde afstan den in 2.48.17 en 2.36.62. Zij werd hiermee derde en twee de, hoewel de 200 vlinder niet snel genoeg was voor een li miet. Lorette Velting zwom de 200 en de 100 vrij wel binnen de limietstijden. In 1.06.65 leg de ze de 100 meter af, terwijl ze 2.21.38 nodig had voor de dubbele afstand. Mark Drenth had voor de 200 vrij en de 200 vlinder respectievelijk 2.09.24 en 2.35.45 nodig, enkele tien den van seconden te veel voor een limiet. Ook de zwemmers van De ZijlLGB werkten dit weekein de aan haar limieten. Zij deden dit op de limietweÖstrijd in Zaandam. Er werd goed gezwommen, maar deze wedstrijd leverde geen (nieuwe) limieten op. Ro bin Sprinkhuizen tikte als eer ste aan op de 100 rug in 1.00.06. Op de 200 school werd hij tweede in 2.38.68, zijn beste seizoen tijd op deze slag. Tanja Ammerlaan zwom een tweede plaats op de 100 vrij (1.04.30). Op de 100 vlinder werd zij in 1.20.21 derde. De jonge Lavi- nia Molenaar won de 50 vlin der in 48.98. dick van run Bij de voor Nederland cesvol verlopen Hug hebben Eeke van Nes wych Jansen (beiden the) overwinningen g pekC respectievelijk de da Pf beltwee en de dame> rr twee Leidse roeisten zo flink bij aan de a elijk I landse overwinningen ien Hadewych lansen geen beter intemati buut wensen, kampioen op (een roei-apparaat) i$ bij de ploeg gehaald extra kracht in de gen. Jansen is nog e onervaren roeister slechts vier jaar gi roeien bij Asopos deV Haar vermogen op meter bracht haar aandacht van de bond Ze is nu met elf anderi in de race voor een (ei als de plek in de Holland Ai indtc vrouwen. De definitie wordt binnenkort va ing staat voor Jansen dit h Xec meer een uitzending WK in Canada op hei erwij; Haar ploeg verraste vijand door op de Ba efend voor het eerst sinds 1 inspi eens internationaal winning te boeken, laatste plaats verbaasd mes zichzelf tijdens di ;efus« ste internationale oc Imoi van dit jaar. De nieu. ad w; coach Rene Mijnden nog de succesvolle de gouden Holland dit keer zijn vrous len in 6.18.27 winner boten van Duitsland rijk. Zowel op zateri zondag lieten Van Né ploeggenoot Piëta hoeck in de finale se dames achter zit ren ploeg, vorig jaar i op het WK en al vaandeldraagsters derlandse roeien, constante races aan voor het grote werk! zoen. Het succes van dé waarin Leidse roeiers werd gecomplementt Job Jansen (Njord), lichte acht ook een ning boekte. Weden een Duitse ploeg naar de plaats verwezen. nd'd; Leidsch Dagblad Marathongroep maakt goede vorderingen Han Kulker vindt een aan dachtig oor als hij aan een van de lopers van de Leidsch Dagblad Marathongroep uit legt hoe een hartslagmeter om het lichaam moet worden aan gebracht. De Leidenaar, zesde op de 1500 meter tijdens de Olympische Spelen van Seoel, heeft er plezier in om de veelal onervaren sporters te begelei den. „Deze mensen hebben nog echt beginnersenthou- siame. Ze bezitten de innerlijke motivatie." De voormalige topatleet geeft tegenwoordig aan verschillen de sporters training. Zo bege leidt hij de hockeysters van Amsterdam - zij verloren het afgelopen weekeinde de strijd om de landstitel van Den Bosch -, de hockeyjeugd van LOHC en enkele toptennis- sters, onder wie Amanda Hop mans. „Ik vind het leuk om van die projecten te doen, maar ik wil er zelf ook wel wat van le ren", zegt Kulker, die het geven van trainingen combineert met zijn werk als systeemontwikke laar. „Dit is voor het eerst dat ik om ga met een grote recreatieve groep. Vooral het organisatori sche aspect vind ik leuk. Daar in ligt voor mij de uitdaging. Bovendien heeft dit een hoog amusementsgehalte. Deze mensen willen van alles leren; over voeding en hoe een hart slagmeter werkt. Met zijn drie- en - Frans Kortekaas; Tim Brouwer de Koning en ikzelf - hebben we de schema's ge maakt", aldus Kulker. Die schema's zijn in twee blokken onderverdeeld: de periode voor de Singelloop en de weken er na. Maar waar nodig worden de trainingsopdrachten bijge steld. „Zo kwam er net een man naar me toe die enige tijd ziek is geweest en in de ko mende tijd ook nog de Elfste dentocht wil fietsen. Dan pas je het schema, dat toch maar richtlijn is, aan." Kulker is verrast over de vorde ringen die de leden van de Leidsch Dagblad Marathon groep de afgelopen weken heb ben gemaakt. „Zes weken gele den heb ik voor het laatst de groep met snelste lopers ge traind. Ik ben er verbaasd over hoe snel het gaat. Je ziet echt dat er verbeteringen zijn. De verschillen tussen de lopers onderling zijn veel kleiner ge worden." Maar Kulker beweegt zich be wust niet alleen binnen de atle tiek. „Daar ken ik alles al. Daar om is het leuk om bij andere sporten rond te kijken. Die sporters benaderen je toch an ders dan atleten. Je hebt daar meer mogelijkheden om je te Oud 1500 meterloper Han Kulker instrueert het gebruik van een hartslagmeter tijdens de training van de Leidsch Dagblad marathongroep. ontwikkelen." Volgens de Lei denaar is het lang niet zo dat die topsporters alles weten. „Het valt me op dat tennissers vrij weinig weten over fysieke trainingen." Of het nou beginnende of top sporters zijn, Kulker deelt graag trokken voel. Als Amada Hop- zijn kennis. „Ik vind het leuk mans aan het tennissen is dan om mensen die vrij 'blanco' zit ik op het puntje van mijn binnenkomen, sporttechnisch stoel." het nodige bij te brengen. Maar ik moet wel bekennen dat ik tekst peter van der hulst me meer bij topsporters be- foto loek zuyderduin cricket anton diedrich De wedstrijd tussen Ajax en Pak/Suc- cess leverde gisteren geen resultaat op. Dat resultaat zal door de KNCB moe ten worden bepaald, nadat de Rotter dammers weigerden verder te spelen. De bezoekers stonden op 66 voor vijf, in antwoord op het Ajax-totaal van 198 voor acht. Toen kort achter elkaar twee batsmen door de umpire werden uitgegeven, verliet Pak/Success woe dend het veld. Vlak daarvoor had de Leidse captain Dirk Hensel een bot sing met teamgenoot Adam Westman moeten bekopen met acht hechtingen, terwijl de schouder van Westman uit de kom schoot. „Niets wees erop dat dit zou gaan gebeuren", aldus een verbaasde Hen sel. „Het is raar hoe zo'n incident kan escaleren, als één speler te hevig pro testeert." De captain neemt zijn pet af voor de door Pak/Success belaagde umpire. „Er werden hem, zeker voor cricketbegrippen, ernstige verwensin gen naar het hoofd geslingerd, maar hij bewaarde zijn kalmte", prees Hen sel scheidsrechter Van Keulen. In een over van Antonjacobs vielen twee wickets. De eerste was een LBW, drie ballen later ving keeper Leendert Herkemij achter het wicket een bal, die van de handschoen van de batsman kwam. 'Uit', vond de umpire. Maar de batsman wees. dat de bal zijn schou der en niet zijn hand had geraakt en trapte het wicket omver. Pak/Success besloot, nadat de ook langs de kant hoog opgelopen gemoederen enigs zins gesust waren, niet meer verder te willen spelen. Even eerder was Hensel gewond ge raakt aan zijn hoofd, toen hij en West man tegelijk op een hoge vangbal af gingen. Westman ving de bal en raakte met zijn been het hoofd van zijn aan voerder. Bij het neerkomen schoot de schouder van de Australiër uit de kom, Hensel bleef liggen met een bloedende hoofdwond en moest de botsing beko pen met een bezoek aan het zieken huis. De schouder van Westman werd ter plaatse teruggezet. In de eerste inning had Ajax zich van 62 voor vijf teruggevochten tot 198 voor acht wickets. De partnerships van Aat van de Polder met Tom Thomas (58) en Rick Verhaar (52), laat in de in ning, gaven de Leidenaars een verde digbaar totaal. Van de Polder bleef met 61 runs not out. Gelegenheidsopener Westman scoorde 42 runs. Ajax leek op weg naar de eerste over winning van het seizoen. Westman pakte drie wickets en Jacobs, onbe speelbaar voor de batsmen, rekende twee man in. Daarna barstte de on enigheid los. De umpires hebben een rapport op gemaakt over de wedstrijd. De zaak zal door de bond verder worden afgehan deld. atletiek wilmar kortleever Erika van de Bilt heeft dit week einde haar visitekaartje afgege ven. In Utrecht won de Leidse een stratenmijl waarin ze een groot deel van de nationale top versloeg. Van de Bilt moest het in de Domstad onder anderen opne men tegen het duo Yvonne van der Kolk en Carine van Dorp. Dat duo was namens het Utrechtse Hellas tot thuisfavo- riet bestempeld. De baanaüetes gingen hard van start, maar op enige afstand controleerde Van de Bilt de wedstrijd. In de twee de van de drie rondes achter haalde ze de koploopsters om vervolgens hard door te trekken en solo naar de eindstreep te gaan. Daar bleek ook Wilma van Onna, vorige maand nog ruim voor Van de Bilt nationaal kampioene 10.000 meter, over een langere adem te beschikken en tweede te worden. „Het was ontzettend jammer dat ik donderdag niet mee kon doen aan die 3000 meter in Vught waar Silvia Kruijer en Wilma 8.54 en 9.03 liepen", vond Van de Bilt. „Ik was net terug van een cursus in Duits land voor mijn nieuwe baan. Maar dat soort tijden komt nog wel." Bij de mannen werd Joost la Lau in zijn eerste wedstrijd van zijn seizoen zevende, met 4.03 zeven seconden achter de Keniaanse winnaar Francis Marwa. Dezelfde Marwa won een dag eerder in Hoorn de 800 meter van de Hollandia recordwed strijden. Dat was na de Lisser Ter Specke Bokaal de tweede wedstrijd in het Nationaal Baancircuit. Kogelslingeraarster Renate Beunder was namens Leiden Atletiek de enige die aan de weg timmerde met een over winning. 54,94 was de beste worp van het seizoen, maar nog ruim verwijderd van haar eigen nationaal record. Een beste seizoenstijd was er ook voor Saskia Engels op de 400 meter (58,47), terwijl Nicole van Grieken van De Spartaan en Donna DeWitt van Leiden Atletiek teleurstelden 1500 meter: zevende tiende. Succes was er op k voor de grootste reg enigingen, die alledrie eftii konden afvaardigen landelijke finales van ren- of veteranenco AAV '36 maakte de fa jeugdafdeling weer twee ploegen in del eerste klasse, zij het da esp gens dit keer met 25 .36 iver; één punt overhielde eizo twaalfde plaats ten tp:f van Prins Hendrik uit ina Meerkamper Mark' "effe en Wouter-Jan Sprei] de 400 meter) veiir meeste punten. Bij dei de vorm van Femke solo 2.14,93 op de m, duidelijk stijgende. In mei de klasse staat De Spai net de jongens derde. In de veteraneno organiseerde Leiden zelf de wedstrijd waa g. ploegen zich makkeü ri ten voor de finale: de in de eerste klasse als« vrouwen in de tweede vierde. Henk van Velzi gst te met zijn 15.41,03 op lem meter de meeste i» "cli Spartaan eindigde a Leidse vrouwen, maai basis van twee wedstii de. Hun mannelijke pi ten bleven ver van maar hadden in Nico wel de beste 40-plus de gelederen. Zijn 12,34 tal ten en 40,43 discuswei trij. den een week eerderi lat. ste-divisie-seniorencoif'ut niet misstaan. De deelname aan van De Zijl/LGB vid met 137 deelnemers 't Katwijker Jan Knetsd ik de halve marathon dei be weinig in te brengen Uithoornse winnaï n. (1.16.27 om 1.22.14). vallende deelnemer Moraal, die in de voort nis op de Leiden Maratlid leb wedstrijd kwam hard ize ook weer hardlopend naar huis in OegstgeeJ 'kiji den De Holland Acht II heeft het lek boven. FOTO AP

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 22