Leidsch Dagblad Barak stevent af op winst 10 27 Beschadigd schilderij van Picasso 'goed te herstellen' Zangeres zonder Naam-expositie in Leidse Lakenhal Koelkast is minder zuinig TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. ^-hooligans komen op bes Van Barneveld af tid en Litmanen ven altijd Ajacied n veroorzaakt bloedbad )uits-Frans grensgebied ag 1999 IO.OO en 32 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42003 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2,40 /inke wek van de Dag Katja Staartjes: tranen op top Mount Everest Economie Mercedes-kindje Smart redt het toch niet Kerk en Samenleving •Cultuur en Kunst Frans Bromet in vier documentaires op zoek naar God Ere-saluut in Cannes voor Sean Connery LEIDEN ANNET VAN AARSEN Stedelijk museum De Lakenhal gaat de volgende eeuw in met een grote ten toonstelling over Mary Servaes-Beij, de koningin van het levenslied die vorig jaar oktober op 79-jarige leeftijd over leed. Van 17 december tot en met 2 april duurt de expositie die bedoeld is als eer betoon aan de Zangeres zonder Naam. Behalve vele foto's, zijn er tal van spul len te zien, die Mary Beij tijdens haar loopbaan had verzameld. Gouden platen natuurlijk, maar ook bijvoorbeeld de jurk die ze voor haar al lereerste optreden had gemaakt", ver klaart Mia van Itterson van De Lakenhal. „Met deze tentoonstelling willen we de Zangeres zonder Naam eren. Ze was een Leidse. Hier is haar carrière begonnen." Het museum krijgt de Mary Beij-col- lectie voor bijna een half jaar in bruik leen van de familie van de zangeres. „Maar we zouden haar nalatenschap graag permanent overnemen", zegt Van Itterson. Lakenhal-directrice J. Bolten is daarover nog steeds in overleg met de zaakwaarnemer van de familie. Vlak na de dood van de Zangeres zon der Naam brak in Leiden een discussie los over wat er met de nalatenschap van Mary Beij moest gebeuren. Fans willen een apart museum voor de koningin van het levenslied, terwijl cultuurwethouder A. Pechtold meent dat de Zangeres zon der Naam een plekje moet krijgen in De Lakenhal. Jetteke Bolten denkt er eigen lijk hetzelfde over als wethouder Pecht old. „De Lakenhal heeft de plicht op waardige wijze aandacht te besteden aan een van Leidens beroemde bur gers", verklaarde ze na de dood van de Zangeres zonder Naam. „Ik vind dat Lu cas van Leyden en Mary Beij onder één dak horen." Als 'opwarmertje' richt De Lakenhal volgende maand alvast een vi trine in met spulletjes van de Zangeres zonder Naam. HET WOORD IS AAN Peter Ustinov Narren zijn personen die, sinds er computers bestaan, de mensheid méér nodig heeft dan ooit tevoren. Ü21°l Drie kandidaten trekken zich terug uit Israëlische premiersverkiezing - r Het ziet er naar uit dat Ehud Barak van de Arbei derspartij morgenochtend al de nieuwe premier van Israël zal zijn. Drie van zijn vier opponenten zijn het afgelopen weekeinde uit de race gestapt en volgens de opiniepeilingen ziet het er slecht uit voor de zitten de premier Benjamin Ne tanyahu. Hoewel deze zelf gisteren nog zei dat hij ze ker is van winst, lijkt het er niet op dat hij het gaat red den. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Barak zei vanmorgen bij het uitbrengen van zijn stem opti- "mistisch te zijn over de uitslag van de verkiezingen. De Arbei derspartij heeft campagne ge voerd onder de naam 'Eén Isra ël', samen met de Gesher-partij en de kleine progressief-religi- euze partij Meimad. Sinds een maand is Barak in de opiniepei lingen langzaam maar zeker uitgelopen op Netanyahu. Een gisteren gepubliceerde peiling geeft hem 52 procept van de stemmen, tegen Netanyahu 42. In dat resultaat was nog geen rekening gehouden met het te rugtreden van Mordechai, Bis- hara en Begin. Mordechai stond al weken lang onder zware druk van bin nen en buiten zijn centrumpar tij om op te geven ten gunste van Barak. Maar het duurde tot gisterochtend voor de stijfkop pige oud-minister van defensie bekendmaakte dat hij het voor gezien hield. Hij raadde zijn aanhang aan te stemmen op de centrumpartij en op Barak als premier. Zaterdagavond al had de eni ge Arabische kandiaat in de ra ce om het premierschap het bijltje er bij neergegooid. Azmi Bishara vertelde dat hij met zonnige perioden SITST T22* 10720* »719* iSj?, 50% 40% 20% KISSS 30% 30% 50% Uitgebreid weeroverzicht op paginaQ VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland3 Buitenland5 Cultuur27 Economie Ultra-orthodoxe joden dansen op straat om hun steun te betuigen aan Nethanyahu. De huidige premier ligt in de opiniepeilingen voor de verkie zingen van vandaag achter op de linkse kandidaat Barak. 'Eén Israël' een aantal afspra ken heeft gemaakt, die de Ara bische minderheid ten goede komen. Gistermiddag maakte Begin, kandidaat van de ultra-nationa listische 'Nationale Unie', be kend dat ook hij het voor gezien houdt. Hij wil vermijden dat hij de schuld zou krijgen van Neta nyahu's nederlaag, doordat hij het rechtse kamp heeft gesple ten. Begin heeft zijn aanhang niet uitdrukkelijk aangeraden op Netanyahu te stemmen. „Ze kunnen best zelf uitmaken wie ze als premier willen", zo zei hij. Het terugtreden van Bishara, Mordechai en Begin betekent een zware slag voor de regeren de Likudpartij. Netanyahu had erop gehoopt dat in ieder geval Mordechai en Begin zouden aanblijven. In dat geval had misschien geen van de kandi daten de vijftig procent ge- JEROME DELAY haald, zodat een tweede ronde noodzakelijk was geworden. En in een Israëlische verkiezings campagne kan in veertien da gen veel gebeuren. Pagina 5: Drieduizend gulden betaald om Bibi weg te stem men Consumentenbond vraagt om maatregelen AMSTERDAM ANP Het schilderij van Picasso dat gisteren in het Stedelijk Muse um zwaar werd beschadigd, is waarschijnlijk goed te herstel len. Restaurateurs trekken die conclusie na een eerste onder zoek, aldus een woordvoerder van het museum. Gisteren vernielde een 41-ja rige man het Vrouwelijk naakt voor tuin uit 1956. Het museum wil nog niet zeggen hoeveel de schade bedraagt. Het museum is hiervoor verzekerd. De waar de van het wefkstuk wordt ge raamd op enkele tientallen mil joenen guldens, aldus de woordvoerder. De politie heeft gisteren een 41-jarige man aangehouden die zich bij dagblad De Telegraaf had gemeld als vernieler van di verse schilderijen in het Stede lijk Museum. Bij het kranten concern werd de man rond half zes in de middag gearresteerd. De politie trof hem een mesje en een entreekaartje voor het Stedelijk Museum aan. De man heeft nog niet bekend. Of hij degene is die het bewuste schil derij heeft vernield is nog niet duidelijk. De man was eerder uit een psychiatrisch zieken huis in Utrecht ontsnapt, waar hij in gedwongen opname zat. Het schilderij Vrouwelijk naakt voor tuin is 1.30 bij 1.62 meter groot en komt uit de col lectie van het Stedelijk Muse um. Het is in 1981 aangekocht. Een woordvoerder noemt het doek een „bijzonder geliefd schilderij". Het Stedelijk Museum heeft meer te maken gehad met mensen die schilderijen ver nielden. In november 1997 zet- te een toen 44-jarige man het mes in het schilderij Cathedra van Barnett Newman, nadat hij elf jaar daarvoor al lV7io s afraid of Red Yellow and Blue van de zelfde kunstenaar bewerkte. DEN HAAG JAN PETER VERSTEEGE Van acht van de tien koelkasten op de Nederlandse markt blijkt de informatie op het zoge noemde energielabel niet te kloppen. De ijskasten zijn min der zuinig dan wordt gesugge reerd. Dat concludeert de Con sumentenbond in de Consu mentengids, die volgende week wordt uitgegeven. De Neder landse consumentenorganisa tie heeft naar aanleiding van het onderzoek de Economische Controle Dienst gevraagd actie te ondernemen. Sinds 1996 zijn elektronica- producenten in Europa ver plicht om wasmachines, koel kasten en droogtrommels te voorzien van een energiestic ker. Op basis van het elektric- teitsverbruik krijgen de toestel len een sticker opgeplakt van categorie A tot en met G. Klasse A is het zuinigst, G 'een energie vreter. De Consumentenbond valt op dat bij nameting van de opgegeven energieresultaten de fabrikanten zich steeds in hun eigen voordeel 'vergissen'. Overigens blijken de ervarin gen in België niet anders. Van morgen werd bekend dat uit een bredere test van de Belgi sche Consumentenbond blijkt dat het merendeel van de pro ducenten van wasmachines, koelkasten en droogtrommels er een soortgelijk 'vergissings- beleid' op na houdt. De Belgi sche bond roept collega-bon- den op gezamenlijk initiatieven te nemen tot onafhankelijke tests. 6,7 Gesprek van de Dag2 Gezondheid/Strips14 Kerk en Samenleving10 Regio9,11,12,13 RTV/programma's15 Sport17 t/m 25 Uitgaan26 In De Kleine Engel in Lisse treedt de Canadese country band South Mountain op, waan/oor een kortingsbon op de pagina Uitgaan. Verstekelingen uit Kosovo in Vennepse truck NIEUW-VENNEP PETER VOSKUIL Een Nederlands konvooi met hulpgoederen voor Al banië heeft op de terugweg ongemerkt drie verstekelin gen meegenomen. Dat ver telde de Nieuw-Vennepse initiatiefnemer Nies Mid delkoop dit weekeinde bij zijn thuiskomst. De chaf- feurs hebben de jonge vluchtelingen uit Kosovo in de Italiaanse plaats Bari la ten ontsnappen. „Die jongens zaten uitge rekend in die ene vracht wagen die bij de grens niet gecontroleerd werd", ver telt Middelkoop. Onvoor stelbaar wat een geluk. We ontdekten ze pas in Bari. Ze waren op het dak van een vrachtwagen gesprongen, hebben een gat in het zeil gesneden en zich in de laadruimte laten vallen." „We hebben hen niet bij de politie aangeven. De vrachtwagens hebben we in een kringetje gezet zodat ze er makkelijk ongezien uit konden kruipen. En toen zijn we gewoon even koffie gaan drinken. Ik hoop dat ze een nieuwe toekomst vinden." |a, ik wil ccn abonnement op het Icidsch Dagblad. Na dc eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: iD Per maand Per kwartaal O automatisch if. 9l>.90| lomatlsch (f. 33.70) Oacceptgiro (I. 97.90) Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. /dop. zonder postzegel. OF BEL 071-51 28 030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag "Lan£ iart zullen Jari Litma- Janny Blind altijd blijven. Zo innig is de ssen hen en de club. len jullie missen, rgeten doen we jullie stamelde voorzitter van Praag na de d tegen RKC Waal- nhij de spelers een met inscriptie gaf. eeg bovendien van rgemeester H. Groen sterdam de sportme- inde stad. Eerder ;onder anderen Rinus deze onderscheiding, mij heel veel", zei waardering van de is toch het belang- lar doe je het voor." Het scenario voor het duel met RKC was perfect. Blind en Litmanen namen met een overwinning afscheid van het Amsterdamse publiek. Litma nen nam beide treffers voor z'n rekening. Blind speelde z'n 493ste officiële wedstrijd voor Ajax, voor Litmanen was het z'n 221ste. Of ze volgende week in de laatste wedstrijd van het sei zoen, tegen NAC, zullen spe len is twijfelachtig. Blind tobt al maanden met een knie blessure en speelde tegen RKC naar eigen zeggen vrij wel zeker z'n laatste wedstrijd als prof, terwijl Litmanen last heeft van allerlei kwaaltjes. Pagina 17: Toppers in tra nen bij afscheid rige Duitser heeft gis- de buurt van de Duitse irücken een bloedbad it. In het Duits-Franse lied doodde de man ïsen en verwondde hij Ongeveer tweehonderd politieagenten zetten ind een grootscheepse :ht op touw naar de —ad begon in disco- anadu in het Duitse Dil- (gi ivaar de man rond vijf ochtends twee perso en doodschoot. Vervol- ?,doD :'loot hii z'ch met twee een weg naar buiten en «Jde daarbij vier bezoe- 0(K horna drong hij een na- en woning binnen en rdde het daar woonach- ins-Britse echtpaar. De 11-jarige dochter van het stel raakte gewond. Daarna vluchtte hij naar Frankrijk. In de grensplaats Sierck-les-Bains bracht hij een 39-jarige vader van twee kinde ren in zijn woning om. Hierna probeerde hij een passerende auto tot stoppen te dwingen, maar doordat hij de banden van het voertuig stukschoot, werd het onbruikbaar. Ook een tweede, voorbijrij dende auto kon hij niet tegen houden. Pas de derde auto wist hij te bemachtigen. De vrouwe lijke bestuurder en een passe rende brandweerman raakten daarbij gewond. Later verwis selde hij weer van auto. De dader is diverse keren voor geweldpleging en roof ver oordeeld. De politie vermoedt dat hij nog over een wapen en munitie beschikt. Iplan asielzoekerscentrum loord op Marianne Vaatstra iielzoekerscentrum in heeft een ontruimings- jen voor het geval latie uit de hand loopt wraakacties in ver iet de moord op Marian- tstra. Andere asielcentra 3 L ruim e gereserveerd ewöi ^telingen uit Kollum op nsdtf en- beg Centraal Orgaan Opvang 'n w eker,s (C0A) lieeft de 'n ^°ord-Nederland per waagd zich klaar te ma- 1(21 >or de tijdelijke opvang Kbllumer asielzoekers. n loerder Van Bastelaar 'e COA in Den Haag OO i van een logische stap. „Het zou gek zijn als we niet zouden weten waar we de be woners moeten onderbrengen als de onrust onder de plaatse lijke bevolking escaleert." Vorige week had het asielzoe kerscentrum De Poelpleats in Kollum al extra veiligheids maatregelen ingesteld. De poli tie had 24 ME'ers paraat in Bui tenpost. De maatregelen zijn genomen vanwege de geruch ten dat de dader van de moord op Marianne Vaatstra uit Zwaagwesteinde onder asiel zoekers zou moeten worden ge zocht en de dreigende taal die daarop in de geruchten volgde. Er zijn nog geen aanhoudin gen verricht in de moordzaak. Litmanen nemen afscheid van hun supporters. FOTO HANS VAN WEEL spanningsveld. De massaal aanwezige politie hield de hooligans in bedwang én bui ten de deur. Van Barneveld schreef, ge heel volgens het scenario van zijn hoofdsponsor, de eerste editie van de Branstaff Mas ters op z'n naam. De twee voudig Embassy-winnaar won in de finale met 5-4 van de Engelsman Martin Adams. en volksheld Raymond ing men meveld zorgde giste- a.chtB! ir opschudding bin- huiten het Indoor- intrum van Eindho- binnen het sportpa- spanning om louter opcuilllllg Ulll HJUIC1 vheuK ve redenen om te snij (uiten ontstond door van ruim honderd ters' van PSV een

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1