iPORT oordwijk overklast 'Vogels' Blind en Litmanen, toppers in tranen bij afscheid Schumacher lonkt naar eeuwige roem oda op de lucht voor iipporters Lm SPIERDIJK. 071-5356464. PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071-5356463 rink bij De Rijnkanters Jan Siemerink geeft morgen een tennisclinic bij zijn .réniging De Rijnkanters. Vanaf 15.30 uur verzorgt Sie- fctennisles aan de junioren van de Rijnsburgse club. Be- Lelf training geven aan de junioren, krijgt Siemerink mor- sddag ook nog les van zijn eerste trainer, Herman van der |en. Om 18.00 uur speelt de Rijnsburgse tennisprof een nstratiepartijtje tegen het Rijnsburgse jeugdtalent Bart van Idie vorig jaar nummer één van Nederland was in de leef- sse tot en met 16 jaar. Jereenkomst voor jonge spelers' Trainer Louis van Gaal van Barcelona heeft top- jn Europa opgeroepen een overeenkomst te sluiten om (ij elkaar jonge spelers weg te lokken. Van Gaal reageert op n van Arsenal om de 17-jarige middenvelder Fernando io da Silva van Barcelona aan te trekken. De Engelse kam- Izou de jeugdinternational voor vijf miljoen gulden een ]ng contract hebben aangeboden. De speler, kortweg Nano Imd, verdient nu zeshonderd gulden per week. Barcelona Jno willen niets zeggen over de belangstelling, maar Van fioudt rekening met een vertrek. „Het zou niet de eerste lijn dat Arsenal zoiets doet." De Britse club van Dennis tamp en Mare Overmars trok al diverse jeugdige voetbal- li Frankrijk aan. Arsenal legde in eigen land voor zes mil- ulden de 15-jarige Jermaine Pennant van Notts County ÏDit soort situaties kan je alleen voorkomen als de clubs Aken maken. Toen ik in Nederland trainde, hebben we het Ibeerd, maar het pact werd verbroken." Ie Riekerink assistent-trainer Ajax Jan Olde Riekerink (36) is vanaf volgend seizoen de eeassisistent van coach Jan Wouters. De oud-speler van j, Dordrecht en Telstar is nu bij Ajax in dienst als trainer eA-jeugd en van het tweede team. Voor de huidige assis- rainer Heini Otto wordt een andere functie gezocht. Bob- larms blijft bij het eerste elftal betrokken als assistent- en iltrainer. Jan Wouters zei na Ajax - RKC dat Otto en hij de- types zijn. „Ik wil iemand naast me die me aanvult. Jan is dere dingen wat beter dan ik." ions naar Rijnsburgse Boys Jimmv Simons speelt volgend seizoen bij Rijnsburgse De spitsspeler van FC Lisse was niet tevreden bij zijn hui- jub. Simons kwam drie jaar geleden van Marken naar Lis aar haalde hij met z'n club de titel en stapte vervolgens naar Sparta. Na een jaar keerde hij weer in Lisse terug. De lap van Simons is opmerkelijk omdat hij via een sponsor C Lisse bedrijfsleider werd in een sportzaak. Rijnsburgse is nog op zoek naar een verdediger-Daarvoor is Gilbert lent van Tonegido kandidaat. Wel legde de club Albert de van de w Katwijk vast. De Haas was in Katwijk jarenlang in voor spits Hans Zwaan. Dubbelslag Ferrari in Monaco Het publiek in Monaco juicht de twee Ferrari's toe na de zege van Micael Schumacher en de tweede plaats van Eddy Irvine. Michael Schumacher had de overtreffende trap gevonden. „Rijden voor Ferrari is prachtig, races winnen voor Ferrari is fantastisch, maar de beste cou reur ooit zijn, dat is absoluut top." Gisteren op de zonover goten baan van Monaco schreef de Duitse coureur weer - een nieuwe bladzijde in de geschie denis van het legendarische renstal. Hij won z'n zestiende Grand Prix voor de Scuderia Ferrari en dat is er al een meer dan de vorige recordhouder, Niki Lauda, die in totaal vijftien overwinningen boekte. Schumacher heeft dan einde lijk het goede spoor te pakken. In zijn derde jaar voor Ferrari is het grote doel - de eerste we reldtitel sinds Jody Scheckter tl979) - reëler dan ooit. De vroeger zo breekbare renstal heeft onder leiding van de ge passioneerde coureur de zaak jes voor elkaar gekregen. Het heeft miljoenen gekost en 'Schumi' is zelfs de best be taalde sportman ter wereld ge worden. Maar in Italië zullen ze zeggen dat hij er elke cent van waard is. Het einde is zelfs nog niet in zicht. In totaal won Sc humacher al 35 keer een Grand Prix, waarmee hij op de derde plaats staat achter Prost (51) en Senna (41). Als de Duitser nog een paar jaar doorgaat - en niets wijst op enige slijtage - maakt hij nog kans de grootste aller tijden te worden. Eddy Irvine maakte het Ferra- ri-feestje in Monaco compleet. De Ier werd tweede achter zijn teamgenoot, waarmee de Scud eria voor het eerst op het stra- tencircuit van het vorstendom een dubbelslag sloeg. Als Mika Hakkinen verliest, draagt hij de teleurstelling van heel Finland op zijn schouders. Ferrari diende Mcl-aren een zware slag toe en dat was van het gezicht van de verliezer af te lezen. Maar hij relativeerde snel: „Dit is een speciaal circuit, waarop de Ferrari's enigszins in het voordeel zijn. Gelukkig ko men er nog andere wedstrijden dit jaar." Schumacher onder streepte het gelijk van de verlie zer. „Straks in Barcelona denk ik dat de McLarens weer in het voordeel zijn." Maar niet alleen de auto ver loor gisteren, ook de rijder was niet vrij te pleiten van enige schuld. Na de kwalificatie van zaterdag vond Hakkinen zich terug op pole-positie. Uitbun dig riep hij dat het team een briljante prestatie had geleverd, maar zondag bij de start ver prutste de Fin al dat werk op een knullige manier. Hij ging weg met te veel wielspin, waar door Schumacher hem al in de eerste bocht voorbij was. Dat was ook gelijk de enige geslaagde inhaalmanoeuvre van de hele race. Alle prestaties ten spijt, was Monaco in feite een dodelijk saaie wedstrijd. Sc humacher profiteerde op zijn speciale manier van Hakkinens fout en spoot weg. Na achttien ronden was hij al twaalf secon den los, na 39 ronden aJ 45. „Die start was doorslagge vend", zei Schumacher later. Monaco bevestigde weer zijn reputatie dat inhalen op het cir cuit vrijwel onmogelijk is. En ook op een ander vlak hield Monaco een traditie in ere: er kwamen slechts acht rijders over de finish. De rest van het veld was gesneuveld in vang rails of door motorpech. hutsend zwak IJsselmeen'ogels simpel aan de kant gezet Iwijk piekt op de juiste momenten. Met enige vrees het eerste nacompetitieduèl om het zaterdagkam- ischap tegen IJsselmeervogels tegemoet gezien. De was ongegrond. De zaterdagkampioen van vorig in bleek op alle punten een klasse minder. Noord- iverklaste de vleugellamme 'Vogels' en was aan de 5 van IJsselmeer nog mild voor de geplaagde Spa- irgers: 0-3. urg gertjan van geen In de afgelopen twee weken hield IJsselmeervogels zich ech- air en overtuiging deelde ter meer bezig met wat nu al tot wijk zaterdag aan de de meest beladen affaire in het zijde' van sportpark De vissersdorp wordt gerekend iaat een ferme psycholo- dan met de wedstrijden in de tik uit. De voor de gele- nacompetitie. Het 'ontslag' van id in het blauw gestoken topspelers Pascal de Bruyn en Wijkers heersten op alle Gérard van der Nooy - de twee n en moeten verbaasd hadden hun vertrek aangekon- n gestaan over het zwak- digd en intensief speurwerk van meer van de gastheren, trainer Erik Assink leerde dat resvolste club uit de his- het duo door buurman en te- van het zaterdagvoetbal vens aartsrivaal Spakenburg sinds 1970 twaalf afde- was weggekocht was - trok zo'n Iels, zeven zaterdagkam- zware wissel op de rest van de chappen en werd vier selectie, dat een gedegen voor algeheel amateurkampi- bereiding op het duel met loordwijk, dat in de rang- Noordwijk niet mogelijk was. Ier tijden keurig tweede Assink antwoordde desge- kan 'slechts' bogen op ze- vraagd dat hij 'honderd procent delingstitels en twee alge- achter de beslissing van het be- btels. Ook in onderlinge stuur stond' om de twee weg te intaties had Noordwijk de sturen. „Je denkt toch niet dat leken tegen. Van de 23 ik anders ga antwoorden. Ik rijden eindigden er veer- heb ook mijn middelbare i Spakenburgs voordeel school afgemaakt", zei hij licht in dat van Noordwijk. geïrriteerd. Tussen de regels door was echter op te maken dat hij zijn sterrenduo er, on danks alle sentimenten, liever bij had gehad. Mét aanvallende middenvelder Van der Nooy en vrije verdediger Pascal de Bruyn is IJsselmeervogels im mers een topploeg. Dat Noordwijk in de eerste tien minuten nog enig respect toonde voor de roodwitte op ponent was wel te begrijpen. IJsselmeervogels strooide de laatste tijd met heldhaftige tek sten in de pers alsof de gelede ren weer helemaal waren geslo ten. Waarop die uitspraken ge baseerd waren, is echter ondui delijk. Zonder De Bruyn en Van der Nooy speelde de thuisclub als een onsamenhangend ge heel, dat qua positiespel een voetballesje kreeg van de gas ten. IJsselmeervogels hanteerde, als het al in balbezit was, zon der resultaat de lange bal. Enig overleg in aanvalsopzet was de thuisploeg vreemd. Zelfs spits Melrik Beukers was nagenoeg onzichtbaar. De Hans Kraay jr van het amateurvoetbal - Beu kers heeft een imposante 'ere lijst' van schorsingen - kwam maar één keer in scoringsposi- tie, maar zijn inzet werd door Lucas ten Brinke van de doellijn gewerkt. Dat de spits zijn leven heeft gebeterd, werd wel duide lijk. Waar hij vroeger bij tegen slagen nogal eens in negatieve zin opviel, hield de populairste speler van IJsselmeervogels zich dit keer opmerkelijk rustig. Het typeerde de gelatenheid, die bij de thuisclub heerste. As sink: „Er was geen agressie. Dit was minimaal wat wij hebben laten zien. Eigenlijk was het niks. Ik heb geen 'gele-kaartsi- tuatie' gezien." Dat er inder daad geen waarschuwing werd uitgedeeld werd, was overigens te danken aan scheidsrechter Kleiker. Patrick van Dam kreeg de nodige aanslagen op de achillespezen te verwerken. De Noordwijkse spits is wat dat be treft echter veel gewend en het typeert zijn klasse dat hij te al len tijde rustig weet te blijven. Van Dam presenteerde zich we derom als hét aanspeelpunt bij Noordwijk en stond aan de ba sis van menige aanval. Meer dan ooit kreeg hij zater dag steun van zijn medespelers. Met name de onvermoeibare rechtermiddenvelder Wim de Jong, centrale middenvelder Ar nold Reinders en linkervleugel verdediger Patrick de Jong ex celleerden. Vleugelaanvallers Rocky Pitti en Marco Kleijn wa ren daarbij een plaag voor de IJ sselmeprvogels-verdediging en het centrale verdedigings duo Cees Smit/Lucas ten Brin ke neutraliseerde het gevaar in de lucht. Daarbij maakte keeper Marco Korff zijn rentree. Een mri-scan wees afgelopen week uit dat zijn kuitspier voldoende inspanning kon verdragen om een rentree te rechtvaardigen. Dat het superieure veldspel pas in de 37ste minuut resul teerde in een doelpunt, was te wijten aan en oude Noordwijk se kwaal: een gebrek aan over leg als de aanval afgerond moet worden. Patrick de Jong gaf het goede voorbeeld. De linkervleu gelverdediger ging vanaf het ei gen strafschopgebied op avon tuur, vond Van Dam in de com binatie en rondde met een schuiver af. Drie minuten na rust beslis ten de bezoekers de wedstrijd. Marco Kleijn zette met een knappe steekpass Wim de Jong vrij in het strafschopgebied. Van Dam hoefde de voorzet slechts in het doel te lopen: 0-2. Dat Noordwijk de opponent vervolgens niet vermorzelde, wekte verbazing. Alsof het de gastheer niet wilde kleineren, strandde de ene na de andere aanval in schoonheid. Melrik Beukers - hij draaide knap weg bij Ten Brinke maar schoot voorlangs - had de spanning j- Noordwijker Marco Kleijn wordt op de huid gezeten door Michael van den Berg (liggend) en Henk Huygen van IJsselmeervogels, maar blijft wel in balbezit. foto cpl nog enigszins kunnen terug brengen, maar in de blessure tijd zorgde invaller Michael van der Laan voor de derde treffer. Hij verzilverde een penalty die was toegekend nadat Jelle Kor- bee was vastgehouden door Rob Hopman: 0-3. Het niet veel later klinkende eindsignaal maakte een einde aan de helletocht van IJssel meervogels. Noordwijk kan ko mende zaterdag thuis tegen DOVO, dat pas dit weekeinde via winst op GVW (2-1) de titel in de hoofdklasse B binnen sleepte, de volgende stap zet ten. Hoewel de Veenendalers voetballend hoger moeten wor den ingeschat dan IJsselmeer vogels, zijn de roodwitten uit de badplaats op basis van afgelo pen zaterdag nu de grote favo riet voor de zaterdagtitel. IJsselmeervogels Noordwijk 0-3 (0 1). 37. Patrick de Jong 0-1. 48. Patrick van Dam 0-2. 90. Michael van der i .Mn n (penalty) Straf» hoppenserie IJsselmeervogels: Stemerdinl man, Koelewijn (80. Hofman), gen. Van den Berg; Kwakkel. I) flos, De Graaf (7f>. Van dc Gi Klein (70. De Harder); Henkers BOS. Noordwijk: Korff; Van Kins, Smit Brinke, Patrick dc Jong; Wim de Reinders, Azier; Kleijn Koi Van Dam, Pitti (80. Van der laan) jDEGPD 'stje waarmee Roda JC ren het bereiken van pees voetbal vierde, is op een fikse tpartij. Tachtig suppor- van de ploeg uit Kerkra- Jakten 's avonds, onder wd van alcohol, voor de ine van het stadion S met elkaar. Spelers eerden de boel te sus- maar moesten om geen ®en op te lopen in veilig- Worden gebracht, el spelers waren getuige de schermutselingen, io Vrede: „Ik zag trou- fns, onder wie vrouwen ónderen, huilend naar en rennen. Sommigen onder het bloed. Het is ijpelijk dat je eigen •rters tot zoiets in staat 'De familie' zwaait twee echte Ajacieden uit AMSTERDAM GPD Aan het einde van de ereronde vielen de twee elkaar in de armen. Jari Litmanen en Danny Blind, ze maakten alles mee bij Ajax, ze wonnen alle bekers, schalen en cups: ze huilden. Het afscheid - gistermiddag tegen RKC (2-0) - was 'een beetje sterven' voor de twee top voet bailers. Een Fin en een Zeeuw, maar ze werden echte Ajacieden genoemd. Ze voelden zich na dertien (Blind) en zeven (Litmanen) jaar ook Ajacieden. Daarom waren er tranen. Alsof de oudste zoons het ouderlijk huis verlieten. De hele familie huilde een beetje. Danny Blind (37 jaar, 493 duels, 36 doelpunten, aanvoerder en sinds '86 Ajacied) en Jari Litmanen (28 jaar, 221 duels. 125 doelpun ten, Europees topscorer (34) van de club en sinds '92 Ajacied) zijn niet bepaald de meest emotionele types onder de broodspelers. De Zeeuw noemde zichzelf 'eigenlijk heel nuchter', en de Fin gaat door voor een 'ijskonijn'. Ze konden er niets aan doen. Blind had er natuurlijk tegenop gezien. Zo vaak had hij zijn af scheid met nog een seizoen uitge steld. De laatste dagen, toen het moment akelig dichtbij was geko men, had hij zich proberen in te beelden hoe het zou zijn, zijn laat ste werkdag als betaald voetballer. Het was zinloos, besefte hij. Na 83 minuten en 03 seconden kreeg Blind zijn wissel. Een symboli sche. De oudste (37) maakte plaats voor de jongste - debutant Kevin Bobson is nog maar 18. Alsof ge zegd moest worden: met de toe komst van Ajax komt het wel goed. De Arena zong: 'Wie kent hem niet, Danny Blind, Danny Blind, is een echte Ajacied'. In het hoekje van de dug-out begon het met een traantje in de ooghoeken. Maar na vijf minuten waren de mouwen van het trainingsjasje doorweekt en na tien minuten werd er een droog reserveshirt aangesproken. En tijdens de ereronde kreeg hij zijn zoontje in de gaten. De kleine Blind huilde tranen met tuiten. De aanvoerder was ontroerd. Jari Litmanen maakte - noodge dwongen - de negentig minuten vol. Maar de Ajax-fans vergaten ook de Fin niet. Op zijn hurken in de middencirkel huilde de mid denvelder. Blind sprak mooie woorden, over respect en waarde ring, Litmanen vond het enige toepasselijke woord. „Tsja", stot terde de buitenlander. Wat wés er te zeggen op deze trieste feestdag? Woorden, hoe warm en oprecht ook, waren niet nodig tussen de spreekkoren, de liederen, cadeaus, het vuurwerk en de spandoeken. De verbondenheid tussen fans en spelers was er. als een gevoel. Blind - hij kreeg de sportme- daille van de stad Amsterdam - moet stoppen. De ouderdom kwam met gebreken. Voor deze ene wedstrijd werd hij speciaal nog opgelapt. Voor één keer, las hij uit de leer van oud-trainer Van Gaal, was de geest sterker geweest dan het lichaam. Maar, bekende dc aanvoerder gistermiddag, als die 'rotte knie' minder rot was ge weest, dan was hij toch nóg een jaar doorgegaan. „Het is moeilijk te stoppen met een bezigheid die je altijd heel leuk hebt gevonden", legde hij uit. De Zeeuw houdt zijn pak aan; hij wordt bij Ajax volgend seizoen directeur spelersbeleid. Jari Litmanen heeft minstens net zo veel lichamelijke ongemak ken. Het lichaam is echter nog een stuk jonger. Litmanen vertrekt uit vrije wil. Barcelona is de meest waarschijnlijke nieuwe werkgever. Een uur na de tranen sprak Blind al als de man met het pak aan. „Morgen nog even nagenie ten, een krantje lezen en dan is het over. Dan gaan we verder." Als di recteur, als beleidsmaker. Uitspra ken over de toekomst van de club, over dp spelers die gehaald moe ten worden, deed hij nog niet. „Pas in het nieuwe seizoen, en ei genlijk nog later", gaf hij aan. Blind is er niet voor de kortste ter mijn. 'De laatste der Mohikanen', ver telde een groot spandoek boven de F-side. De laatsten? Ergens in het achterveld liep doelman Ed win van der Sar mee in de op tocht. Hij hield zijn handen op de rug en zijn strakke blik vertelde een heel verhaal. Alsof ook hij stil letjes afscheid aan het nemen was. Binnen, na de persconferentie, verzuchtte trainer Jan Wouters van de moeilijkheden en compli caties bij het halen van opvolgers, nieuwe spelers. Maar er zullen nieuwe spelers komen. Nieuwe 'echte Ajacieden'. Zoals Shll.m Pettersson - de Zweedse spits van weleer zat op de tribune al voor de wedstrijd werd toegezongen. Met litmanen werd een nieuw lid van de familie in de armen geslo ten. En misschien zal de half volle Arena volgend seizoen Jan van Halst wel toezingen: 'Wie kent hem niet, een echte Ajacied'.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17