Poelmeer neemt extra maatregelen 01 Je krijgt niet zomaar een plekje in Voorschoten - "«Witl Jfe; M»#ï fjfr BBL vraagt ingrijpen Peper in kwestie gemeentesecretaris Wassenaar wil af van Haaglanden Regio ijd m ^0 17 MEI 1999 CHEF ERNA STRAATSMA. 071 -5356437.PLV -CHEF IUDY NIHOF. 071 rechtpt met gestolen creditcard imp Wij ïdsveet )n bet» l acht ing varj hun in. Bove g zien is." Zou as van G. Hi( I niet I entaar. f. Een poging om bij een tankstation langs de A4 te nét een gestolen creditcard, kwam een 17-jarige Hage- >en 20-jarige Rotterdammer te duur te staan. De kassier benzinestation zag, dat de kaart op naam van een tond. Hij deed navraag over de creditcard, en die bleek d als gestolen geregistreerd te staan. De politie werd Iwaarschuwd, en de twee mannen zijn korte tijd later juden. ier geschept in Wassenaar Een 34-jarige fietser is zaterdagmiddag in Wasse- ;hept door een automobilist. Een 34-jarige Wassenaar- Ie fietser over het hoofd toen hij de kruising van de Dr. aan en de Hofcampweg overstak. De fietser is met on- jjetsel overgebracht naar het Bronovo-ziekenhuis in Den natiezuil Zoeterwoude onthuld Vijf informatiezuilen moeten fietsers en wande- joeterwoude op de hoogte brengen van de agrarische ten in het dorp. Het eerste bord is gisteren onthuld bij loerderij Rustdam aan de Zuidbuurtseweg. Het was een [ctiviteiten tijdens de derde, goed bezochte polderdag in Hide. De infozuil bij Rustdam komt te staan bij de [olen aan het Molenpad. De overige vier zuilen krijgen tjein de Geerpolder (twee stuks), langs het Gelders- Kerkepad en langs de Hofweg. Het idee voor de infor- lilen is afkomstig van de Westelijke Land- en Tuinbouw itie (WLTO). De WLTO vroeg de gemeente toestem - ir het plaatsen van één zuil met infomatie over de agra- ictor. De gemeente besloot vervolgens er vijf te plaat- irensliep loopt tegen de lamp Naar eigen zeggen omdat een slijpsteen brak, re- Jën23-jarige scharensliep uit Amsterdam voor het slij- j vier messen vrijdag maar liefst 1100 gulden aan een ou- Jvoonster van de Rusthofflaan in Sassenheim. De Sas- nse kon niet meer dan driehonderd gulden betalen, Ide scharenslijper aankondigde dat hij de volgende dag l)u komen met zijn vriendin om de rest van het geld op te f)e twee kwamen inderdaad terug en werden prompt in lag gegrepen door de gewaarschuwde politie. Tegen de msterdammers is proces-verbaal opgemaakt wegens op- Voor 25ste maal geraniummarkt VOORSCHOTEN JAN PREENEN Sjef van Beek weet nog precies wanneer er één keer slechte producten werden aangeleverd op de geraniummarkt in Voor schoten. „Tien jaar geleden. Ie mand pakte uit en ik zag het meteen. Niet om aan te zien. De planten deugden van geen kant. Als je een heel klein bloe metje hebt met een lange steel dan is het niets. Nou, het was ook niks. Die hoefde dus niet meer bij ons terug te komen. Het was inpakken en wegwe zen, brief erachteraan en afvoe ren." Het was de uitzondering die de regel bevestigt dat onder de linden in de Voorstraat in Voor schoten 'altijd kwaliteit' wordt aangeboden. Daarom wordt de markt ook voor de 25ste maal gehouden. Zaterdag lopen op nieuw duizenden bezoekers door de Voorstraat. De 55-jarige Van Beek houdt het op tien vijftienduizend. Hoe hij aan dat aantal komt, is een raadsel. Kaartjes worden niet verkocht, geteld wordt er ook niet. Het zal z'n ervaring wel zijn. Hij is al 27 jaar bestuurslid van Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde Groei en Bloei af deling Leiden en omgeving en van meet aan bij de markt be trokken. Eerst als 'een soort manusje van alles', sinds vijf tien jaar als een van de organi satoren. Een van de consequenties daarvan is dat zijn wekker van morgen al om vijf uur is afgelo pen. „Zeven uur moeten we hier zijn. Ik woon in Leiden. Dan moet je wel vroeg je bed uit." Van ochtendhumeur is Duizenden mensen bezochten zaterdag de traditionele geraniummarkt in de Voorschotense Voorstraat. echter bepaald geen sprake. „Mooi weertje hè voor de markt? Beetje blauw, beetje be wolkt. Prima." Van Beek heeft alleen op werkdagen een vaste stek. Dan onderhoudt hij als medewerker van de hortus de Clusiustuin. In zijn vrije tijd zwerft hij door de regio van de ene naar de andere markt. Hij zal niet zo snel wor tel schieten. Dat blijkt ook in Voorschoten, waar hij langs alle kramen loopt. „Zo, dan hebben we hier Segaar's Tuincentrum. Die mensen stoppen ermee. Verdomd jammer. Altijd goede kwaliteit. Lekker knus." Even verderop staat kwekerij Nieuw Boschgeest uit Voorschoten. „Dit vind ik nou mooi. Zo'n schitterende overzichtelijke op stelling met allemaal verschil lende kleuren. Net een bollen veld." De prijzenkast, die tussen de ort sgeboi p, :ndijk li lal. De ite mi orden één en iel rpse g van Jacobs* nadat* e aann y( /e vera in en ei eentebe inige log n dens dt itwerp rste reai ■li konr 'eper van binnenland- moet ingrijpen in de zaken rond de nieuwe gemeentesecreta- vindt de lokale partij mgen Leiderdorp raadsfractie van BBL igt in een brief aan Pe- emeester en wethou- het 'schenden van de tische rechtsbeginse- verzoekt de minister Dirigeren'. de partij vindt dat B en ld lichten met de cor- icitatieprocedure voor we gemeentesecretaris. heeft de huidige ad- :retaris, N. Rigter, uit- om te solliciteren, 'en t het voornemen om licitanten op te roepen, ure is en wordt niet ex- n aann aiging ppen rverenij imte in g niet definio t plan waar fJU itaat l 'B en W handelen in strijd met de wet' tem gemeld'. Daarmee handelt het college in strijd met de gemeentewet, schrijft BBL in de brief aan de minister. In een begeleidend persbericht gebruikt fractielei der A. van Dijk harde woorden: B en W bedrijven 'onwettige achterkamertjespolitiek' en hel pen 'democratie en openbaar heid om zeep'. Die beschuldigingen hebben ook betrekking op het vervolg van de kwestie. BBL heeft vra gen gesteld aan B en W, maar die willen daarop niet ingaan, onder verwijzing naai' een raadsvergadering waarin al over de kwestie was gesproken. Deze antwoordbrief is als 'vertrouwe lijk' gewaarmerkt. Onnodig, schrijft BBL aan de minister, om vervolgens ook de gemeen teraad een veeg uit de pan te geven. Die legt zich in meerder heid neer bij de koers van het college, en moet daarom even zo door de minister eraan wor den herinnerd dat 'het op deze wijze schenden van de demo cratische rechtsbeginselen niet geoorloofd is', aldus BBL. De affaire rond de nieuwe ge- meentesectetaris begon eind maart, toen bleek dat de huidi ge gemeentesecretaris van Lei derdorp, G. van Hofwegen, op zeer korte termijn zou vertrek ken. Wekte die gang van zaken al verbazing bij de gemeente raad, de snelheid waarmee wet houder A. Roest (CDA/gemeen- tepersoneel) repte van Rigter als 'favoriete kandidaat' voor de opvolging, zorgde pas echt voor commotie. Verschillende raads fracties toonden zich bezorgd over deze gang van zaken en verlangden van Roest dat hij de vastgelegde procedure correct zou afhandelen, en zich in het vervolg zou onthouden van dit soort uitspraken. Toen al weigerde de fractie voorzitter van GroenLinks, R. Manshanden, plaats te nemen in de selectiecommissie: een paar dagen later volgde D66- leider E. Grootaarts, omdat Roest toch weer publiekelijk zijn voorkeur uitsprak voor Rig ter. Vervolgens gaf Roest in een persverklaring toe dat hij fout was geweest. Ten onrechte, zo schreef hij, had hij de indruk gewekt dat de benoeming van de nieuwe secretaris 'een gelo pen race' was. Niemand van het college was vanmorgen be reikbaar voor commentaar. t Vi ia de itijden 1 in l uiige: ardvoe kt dat deze - e ram' eiliglit li l""!-' pN Wij zij t naar r zijn lat je asset n allt eten :i. Mei uit. ?r getf chtste „Diei ar de Drojefl daar Zwemmers die de afgelopen twee weken een baantje trokken in Poelmeer lazen zaterdag dat de legionella- bacterie in het douchewater van het Oegstgeestse zwembad huisde. Dat is gebleken uit een 'preventieve controle'. Hoezo 'preventief? In Leiderdorp werkt het gemeentebestuur onbedoeld heel hard aan een ongewenste ontwikkeling: een brede, goed geoliede racebaan maken van de Engelendaal. De directie van het Oegstgeestse zwembad Poelmeer besloot on langs tot een 'preventieve contro le' op de eventuele aanwezigheid van de legionella-bacterie. Nadat 23 bezoekers van de Westfriese Flora in Bovenkarspel bezweken aan de veteranenziekte, die deze bacterie veroorzaakt, is iedereen immers op zijn hoede. En wat ze niet hadden gehoopt kwam uit: de legionella-bacterie werd aangetroffen in het douche watersysteem van het zwembad. Uit 'voorzorg' werd meteen een grote hoeveelheid heet water (van 70 graden) door de leidingen ge stuwd. Want de legionella-bacterie overleeft een hoge temperatuur niet. Goed gehandeld, denk je in eerste instantie. Uitstekend dat het lei dingwater wordt gecontroleerd, na zoveel onheilsberichten over de veteranenziekte. Het zou niet best zijn als er nog meer slachtoffers vallen. Maar bij nader inzien roept de gang van zaken toch wat vragen op. We hebben het hier namelijk over een zwembad: een inrichting waarvan de bassins periodiek wor den gecontroleerd volgens de re gels van de Wet Hygiëne en Veilig heid Zwembaden. Vanwege de strenge regels voor wat betreft de circulatie, verversing en desinfec tie kan de legionella-bacterie zich niet ontwikkelen in het zwembad water. Je zou dus verwachten dat een Zwembad Poelmeer is weer schoon, r zwembad de risico's van besmet ting goed kent en eenzelfde zorg vuldigheid betracht als het gaat om de circulatie en verversing van douchewater. Waarom is pas nu, nadat de bacterie daadwerkelijk is aangetroffen, besloten tot een tweewekelijkse spoeling van de lei dingen met heet water? Er zijn weliswaar geen ziektegevallen be kend, maar om deze doorspoeling te betitelen als 'voorzorgsmaatre gel' gaat ook weer iets te ver. Het zelfde geldt voor de term 'preven tieve controle'. Hoezo preventief? Dat de legionella-bacterie zeer goed gedijt in lauwwarm water was toch al jaren bekend? De soms wat hysterisch aandoen de angst voor de veteranenziekte doet denken aan de eerste berich ten over aids. Massale belangstel ling was er in die tijd voor het hou den van een aidstest. Waarna ie dereen gelukkig weer bij zinnen kwam: een aidstest is in het geheel niet preventief en in veel gevallen ook niet noodzakelijk. Zo is het ook met de veteranen ziekte. Een preventieve controle op de aanwezigheid van de legio nella-bacterie mist zijn doel. Spoel de leidingen gewoon regelmatig met heet water. Dan kunnen on heilsberichten achterwege blijven. Simpel toch? Zesbaans De Engelendaal en het winkelcen trum Winkelhof in Leiderdorp zijn onlosmakelijk met elkaar verbon den. De weg is ooit aangelegd als grens van de bebouwde kom, maar die grens is al lang verlegd. De vierbaansweg leidt nu tussen woonwijken door en voert veel ge bruikers naar het winkelcentrum. Er zijn in de loop der jaren tal van suggesties aangevoerd door tegen standers van deze 'racebaan dwars door het dorp'. Zo zou aan beide kanten een strook moeten worden afgesloten voor het autoverkeer en moeten worden veranderd in een vrije busbaan. Een andere oplos sing zou zijn om het doorgaande verkeer om Leiderdorp heen te lei-1 den. Aanvankelijk werd ook gedacht aan rotondes om de weg veiliger en overzichtelijker te maken. Ge lukkig voor Winkelhof heeft PvdA- wethouder Victor Molkenboer daarvan afgezien. Het zou de boodschappers van heinde en ver re alleen maar ophouden en even tueel zelfs afschrikken. Hij heeft voorrang gegeven aan de groene golf. Dat trekt verkeer aan en al 1 roept Molkenboer dat dat niet de bedoeling is, is dat voor het win kelcentrum wel mooi ipeegeno- men. Niet voor niets is inmiddels de He- ma als trekker binnengehaald. Weliswaar een Hemaatje en lang niet zo groot als de andere winke liers hadden gewild, maar toch. Duidelijk is dat Winkelhof aantrek kelijker wordt en meer verkeer aanzuigt. Dat maakt ook Leider dorp weer wat belangrijker en machtiger. Want op hoeveel gebieden ook wordt samengewerkt in de regio, voorop staan toch de eigen belan gen. In het streven groter te groei en, zou Leiderdorp er goed aan doen om Leiden verder leeg te ha len. Het heeft het voordeel van de ruimte, terwijl Leiden is dichtge slibd. De Engelendaal kan gemak kelijk worden verbreed tot een zes- of zelfs achtbaansweg met ook nog eens vrije busbanen. Tegenstan ders van dat grootse denken kun nen altijd nog verhuizen naar Lei den waar vanzelf winkelruimte vrijkomt. ERNA STRAATSMA EN JAN PREENEN planten staat, bewijst dat Van Beek niet zomaar iets zegt. „Al leen zullen er wat ons betreft geen prijzen meer bijkomen. De bekers waren altijd voor de aankleding, maar de deelne mers vonden dat allemaal te duur. Het kostte ook te veel tijd. zeiden ze, om alle kramen op een heel aparte manier aan te kleden." Een vrouw tikt Van Beek op de schouders. „Sorry hoor me- FOTO DICK HOGFWONING neer, maar kan ik volgend jaar hier ook staan met een kraam?" Ze handelt in curiosa. Van Beek zegt niets toe, maar geeft be leefd zijn telefoonnummer. „Dat maak je nou nergens an ders mee hè. De belangstelling is altijd erg groot. Ik heb nu 31 kramen. Meer kan ik er echt niet kwijt. We hebben zelfs een wachtlijst moeten aanleggen, zo populair is deze markt. Het Lange Voorhout in Den Haag en Voorschoten springen er in deze regio uit." Of de vrouw veel kans maakt, valt te betwijfelen. Als hij bijna bij het achterste deel van de markt is aanbeland, keert Van Beek plotseling om. „Antiek en curiosa vind ik altijd wat min der. Dat hoeft voor mij eigenlijk ook niet. Een plantenmarkt is een plantenmarkt. Deze dingen horen er niet helemaal bij. We ven en kantklossen weer wel. Die maken het levendig. Maar goed. ik heb het niet alleen voor het zeggen. Anderen in de com missie houden wel van antiek en curiosa." Kwaliteit staat in alle gevallen echter voorop: Zoals de vaste planten van Dik Siemons uit Zwaanshoek. „Drie jaar geleden hebben ze me gevraagd om hier te komen staan. Zc hadden me gezien in Noordwijk. Je komt hier niet zomaar tussen. Zo van, ik meld me aan dan is het wel goed." Hij is een van de nieuwko mers tussen oudgedienden als Adri Hendriks van plantencen trum Roucoop, die een vergelij king maakt met de jaarlijkse paardenmarkt. „Heel oud Voor schoten komt hier op af. Van heinde en verre komen ze om plantjes uit te zoeken, maar na tuurlijk ook om de banden weer aan te halen." Of zoals Joke Huijbens van 'Asarum Natuur lijke Decoraties' uit Leiden het zegt: „Het is altijd gemoedelijk. Net een reünie waar je je vrien den weer terugziet Sjef van Beek bloeit verder op, voorzover dat nog kan. Zelf kijkt hij ook uit naar enkele ge raniums voor thuis. „Een stuk of zes, zeven. Meer kan ik er niet kwijt in m'n fietstassen." Weinig reacties na bericht over legionella Zwembad Poelmeer in Oegstgeest gaat binnen twee a drie weken zijn douchewatersysteem wijzigen om de verspreiding van legionellabacteriën voortaan te voorko men. Het spoelsysteem wordt geautomatiseerd, zodat doucheleidingen ook 's nachts worden doorgespoeld. Daarnaast gaat het bad de afstand die het water van de boiler tot de tappunten moet afleggen verkorten van vijf tien meter tot 'zo kort mogelijk'. gerust kunnen stellen." Er hebben zich geen mensen met gezondheidsklachten bij het zwembad gemeld. De Oegstgeestse huisarts die het afgelopen weekeinde dienst had zegt, dat hij het bericht over de legionella-bacterie za terdag in de krant heeft gelezen. Hij is niet op de hoogte van het bericht dat de GGD vrijdag heeft verstuurd aan alle dienst doende artsen. Hij heeft de af gelopen twee dagen zo'n vijf te lefoontjes gehad van ongeruste mensen. Volgens hem was het allemaal loos alarm. „Een kwar tier geleden nog belde er een jongen die zei: 'Mijn moeder is al drie weken verkouden. Komt dat door het zwemmen in Poel- CONNIE VAN UFFELEN Het bericht over de legionella- bacterie in de douches van Poelmeer heeft niet tot veel re acties bij zwemmers geleid. Slechts negen bezoekers belden het afgelopen weekeinde om meer informatie over mogelijke besmetting met de veteranen ziekte te krijgen. „Het waren alleen telefoon tjes van mensen die met hun kinderen hier onder de douche hadden gestaan, iets gehoord hadden over de besmetting en zich vervolgens afvroegen of dat nou kwaad kon", zegt zwembadmanager D. van der Bent. „We hebben ze allemaal Discussie over verkeersplan Leiderdorp Onder de titel 'De valkuilen van het verkeerscirculatieplan' houdt de afdeling Leiderdorp van D66 dinsdag 25 mei een fo rumdiscussie. De Leidse wet houder Tjeerd van Rij zal er de degens kruisen met Ed Groot aarts (fractieleider D66 Leider dorp), Han Weber (voormalig Statenlid en verkeersdeskundi- ge van de Vereniging voor Ne derlandse Gemeenten), en Ran dy Koo vELn de organisatie van klanten van het openbaar ver voer Rover. Centraal in de forumdiscus sie staan vragen als 'Wordt het VCP dan toch een autoplan?', 'Zal de interactieve planvor ming de best georganiseerde schreeuwers doen winnen?', en 'Waar blijft de politiek als grote belangenafweger?' De discus sieavond vindt plaats in de Mu- zenhof in Leiderdorp en begint 's avonds om acht uur. Auto gestolen HOOFDPÓRP Een 56-jarige man uit Voor schoten is zaterdag in Hoofd dorp zijn auto kwijtgeraakt. Het voertuig werd 's middags gesto len vanaf een parkeerplaats aan de Polarisavenue. Erg onder de indruk van het bericht over de bacterie is de huisarts niet. „De bacterie heeft waarschijnlijk al jaren in die lei dingen gezeten. Door de geval len bij de Flora wordt nu alles gecontroleerd. Als je graaft, vind je ook wat. Zoekt en gij zult vinden!" Wethouder G. Kempen (volksgezondheid) is tevreden over de maatregelen die het zwembad heeft genomen. Poel meer heeft vorige week maan dag, na het bekend worden van een besmetting met een op dat moment nog onbekende bacte rie, direct de leidingen ge spoeld. „Het kan zijn dat het bij dit incident blijft en dat twee keer per week spoelen voldoen de is. Het is even afwachten nu. Ik heb alle hoop dat het over is, nu er twee keer in de week met water van 70 graden wordt ge spoeld. Het zwembad zelf vol doet in elk geval aan alle eisen. Ik heb wel geadviseerd dat als je eenmaal iets constateert je het niet moet achterhouden, maar open moet zijn." Gemeente zoekt verbond met Bollenstreek ERNA STRAATSMA Wassenaar wil zich na 2003 uit het samenwerkingsbied Haag landen terugtrekken. In plaats daarvan hoopt de gemeente zich aan te kunnen sluiten bij gemeenten in de Duin- en Bollenstreek en de gemeente Voorschoten. Dat schrijven burgemeester en wethouders in een brief aan de vaste ka mercommissie van de Tweede Kamer voor binnenlandse za ken. Wassenaar reageert hiermee op een recente brief van mi nister Peper (binnenlandse zakenj over de 'urgente nood' van de gemeente Den Haag. Volgens de minister is samen voeging van Den Haag met een aantal omliggende ge meenten een van de manieren om de Haagse ruimtenood te lenigen. Een andere oplossing zou de vorming van een stads provincie zijn. Wassenaar is tegen beide voorstellen. Tegen eerdere plannen voor de vorming van een stadsprovincie heeft de gemeente zich met succes ver zet. De vorming van een stadsprovincie is, na jaren van discussies tussen de betrok ken gemeenten, op de lange baan geschoven. Wel maakt Wassenaar sinds 1995 deel uit van het regionaal samenwer kingsverband Haaglanden. De daarin deelnemende gemeen ten werken onder meer samen op het gebied'van woonruim teverdeling. Wassenaar wil nu echter van die samenwerking af, om dat het meer overeenkomsten ziet met een aantal noordelijk gelegen gemeenten. Voor een deel werkt Wassenaar al sa men met gemeenten in de Duin- en Bollenstreek. Zo maakte Wassenaar met Kat wijk en Valkenburg een geza menlijk woningbouwplan voor vliegveld Valkenburg. Met de Leidse regiogemeen ten werkt Wassenaar samen op het gebied van vuilverwer king. Voor de toekomst hoopt Wassenaar voorts op een nau we samenwerking met buur gemeente Voorschoten. Vanavond discussieert de raadscommissie bestuursza ken over de brief van B en W.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13