k verwezenlijk eigenlijk de droom van mijn vader' Mens e Jet inkt en schaar de geschiedenis te lijf Leiden Regio IK BIJZONDER JAG 17 MEI 1999 A WEGMAN. 071-5356414. PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA. 071 S356430 Mohammed Sayem, voorzitter van Moultaka, de overkoepelende organisatie van Marokkaanse verenigingen in Leiden, gaat werken in zijn geboorteland Jopt dat hij begin dit jaar heeft gezegd dat dansen en blowen, indruist tegen Marok- normen en waarden. En ook dat al die Ma- daaron se jongens die 's avonds willen stappen, net „Op o bij de stichting Moultaka aan de Leidse Lan- ristusv [terecht kunnen. Dat werd in het jongeren- t weeri i't Stathuys subiet gepareerd door een vaste r die opmerkte dat hun vaders en ooms en 'k een; iaar al komen. En Marokkaanse jongens zijn Sinti h betreft niet anders dan Nederlandse. Die keerde eer ook niet met hun ouders naar de kroeg, en over iltematief van Sayem werd toen op zijn Jwend gezegd niet op,waarde geschat. Dat betekent •Een nt hij geen voeling heeft met Marokkaanse jon- dat wij lij heeft zelf nog een tijd als vrijwilliger in het ncentrum 't Stathuys gewerkt en later als be- volge jacht. De interviewer moet begrijpen dat hij nu nerkingen tijdens de discussieavond met een 'een 1 ggende gedachte heeft gezegd, i wel i ndersteun wel degelijk wat ze doen in jonge- [rum 't Stathuys. Maar ik zou graag willen i ze een actiever beleid voerden. Ontmoeting eatie is prachtig. Het is alleen een middel t uiteindelijke doel: Vorming, educatie en en wikkeling, daar gaat het om." n zit in één van de lokalen van de stichting ika (voor hulpverlening aan- en belangenbe- ng voor Marrokanen in Leiden) en doet zijn l -jl ringen voor een groot schoolbord met het ibisch alfabet. Voor Marokaanse tieners die oedertaal niet machtig zijn. Hij weet waar hij raat. Hij was zelf een vaste bezoeker van het e jongerencentrum Stats aan de Haarlem- jt. Maar drinken en blowen stonden toen de agenda. Het was theater en volksdansen, jpt ook wel dat je nu nog maar weinig Ma- - jongen zover krijgt. Dat neemt niet weg s hem een ontmoetingsplek zoals 't Stat in niet voldoende is: zelfs die functie het jongerencentrum niet Sinds er asbest is ontdekt in het centrum, [deuren gesloten. Coördinator Carola Eppink zich zorgen over Marokkaanse jongeren die meer een thuishaven hebben en gaan rond- in de stad met alle negatieve gevolgen van- lyem gelooft dat het niet zo'n vaart zal lopen, ien Noord wordt al twee jaar lang gevraagd maatschappelijk werker die zich met de Ma- jongeren bezighoudt. Daar gebeurt ook al niks zonder dat jongeren op straat voor zorgen. En trouwens er is inmiddels al ver- 1 ruimte gevonden aan de Langegracht in Er moet wel binnen korte termijn iets be ien. Maar laat ze eens een keer zelf iets orga- Zelfontwikkeling? „Juist zelfontwikkeling." zou natuurlijk dolgraag mee willen denken inmaar het traject jongerenwerk van Moul- it het binnenkort zonder Sayem doen. Hij juni terug haar Marokko. Hij gaat zich ighouden met de problematiek van een an- leratie Marokkaanse migranten, roep die in de jaren zestig en zeventig naar ld kwam om de economische malaise te ■hten, wilde maar een korte tijd blijven. De "V^Kdenis pakte anders uit. Twintig jaar en heel jjfcisherenigingen later zijn ze er nog. Nu pas .2 houders en grootouders gebruik van de moge- om te terug te keren en een nieuw bestaan mwen." Nee, niet Nederlands en ook niet Marokkaans. Als hij dan toch moet kiezen, noem hem dan maar een Nederlander van Marokkaanse komaf. Of beter nog (langzelfoverleg), gewoon: Mohammed Sayem. De voorzitter van Moultaka, de overkoepelende organisatie van Marokkaanse verenigingen in Leiden, richt zich liever niet teveel op tegenstellingen. Want het gaat om de overeenkomsten en samenwerking tussen autochtone en allochtone bevolking. In juni gaat Sayem voor drie jaar terug naar Marokko. Om daar leiding te geven aan het remigratiesteunpunt. „Remigratie is eigenlijk de droom van mijn vader, die ik nu in feite overneem." FOTO HENK BOUWMAN Met de nodige culturele kleerscheuren. „Dat hele ideaal om terug te keren is voor een deel een romantisch ideeal. Je krijgt met ontzettend veel Nederlandse bureaucratie te maken. Een Marok kaans echtpaar dat remigreert krijgt automatisch de Marokkaanse nationaliteit en moet afstand doen van de Nederlandse. Zo gauw ze hun kinderen en klein kinderen willen opzoeken in Nederland moeten ze door een hele procedure van onoverzichtelijke vi- sumaanvragen heen. Een ander voorbeeld. Stel dat een Marokkaans echtpaar zijn dagen wil slijten in Marokko nadat de man in Nederland arbeidsonge schikt is verklaard. In het kader van de aangescherp te regelingen rond de WAO moet die man herkeurd worden. Als hij langer dan negen maanden in een ander land dan Nederland verblijft, vervalt zijn Ne derlandse verblijfstatus. Wordt hij goedgekeurd dan moet hij dus in Marokko een nieuwe baan zien te vinden. En herintreding is in Nederland al moeilijk genoeg, laat staan in Marokko waar de werkloosheid een stuk hoger is. Die mensen moeten zich ook voor de tweede maal aanpassen. Je moet niet vergeten dat ze de eerste keer, toen ze naar Nederland kwamen, ook heel wat te verwerken kregen. De houding van Nederlanders tegenover gastarbeiders bijvoorbeeld. Wantrouwen en achterdocht." Vader Sayem heeft dat ook meegemaakt. Hij kwam als eerste van de familie in de jaren zestig naar Ne derland en is er nu nog steeds. Maar het was de be doeling om op een goede dag terug te keren naar zijn geboorteland. Een heel ander 'oriëntatiepunt' dan dat van Mohammed die nu 'in zijn plaats' terug gaat. Die kwam kwam als vijftienjarige om te stude ren met de bedoeling te blijven. Hij maakte zijn mid delbare schoolopleiding in Leiden af. Woonde vanaf zijn 19e op zichzelf en ging direct van de Pabo het jongerenwerk in. De wereld van oriëntatiepunten, de sociale betrokkenheid, het o zo Nederlandse circuit van de cultureel maatschappelijke vorming lag hele maal open. Is hij zelf niet bang dat er misschien iets teveel van die vergadercultuur in hem is gaan zitten om te kunnen aarden in de Marokkaanse gemeen schap. „Daar kan ik vrij kort over zijn. Ik weet het niet. Voor mij is dit een uitdaging. En elke uitdaging draagt risico's in zich. Ik probeer het in ieder geval voor de eerste anderhalf jaar en bevalt het goed ge noeg dan plak ik die andere er nog aan vast. Of ik er uiteindelijk ook ga wonen is een vraag voor later zorg. Ik heb meer dan de helft van mijn leven hier in Nederland doorgebracht. Een groot deel van mijn sociale vorming heeft hier plaatsgevonden. Wat grappig is is dat ik ga bijna weer terug naar huis ga. Berkane de stad waar ik gestationeerd ben ligt maar zo'n twintig kilometer van mijn geboorte dorp Taforalt in het noordoosten." Hij herinnert zich nog de markt op dinsdag. En de verhalenvertellers daar, de straatacrobaten en de muziek. „En nog een klein beetje van mijn middelbare schooltijd in Berkane. Mijn vader, die toen al naar Nederland was vertrokken, stond erop dat ik mijn opleiding ook in Berkane zou afmaken. Mijn moeder en zeven van mijn broers en zussen zaten al in Ne derland en ik wüde niet achterblijven. Ik weet nog goed dat ik een heel rooskleurig beeld had van Ne derland. een welzijnsland, waar vrijheid van me ningsuiting heerst en waar een individu veel kansen had. Het had ook voor een deel te maken met nieuwsgierigheid. Maar zo gauw ik in Nederland kwam. begonnen de problemen al. Mijn vader had een huis dat te klein was voor ons allemaal en moest naar de vreemdelingenpolitie. Die wist wel een op lossing voor ons probleem: ik moest maar weer te rug naar Marokko. Hij heeft toen echt gevochten voor mijn verblijfsvergunning." „Als kind besef je niet wat er dan allemaal aan de hand is. Je raakt vervuld van een enorme angst om dat je alleen weet dat je niet bij je vader, moeder en broertjes en zusjes mag zijn. Maar het is hem uitein delijk toch gelukt." Hij heeft dat doorzettingsvermogen van zijn vader geërfd én nodig gehad. Ook al had hij altijd goede contacten met medeleerlingen, het gevoel dat nij al tijd dubbel zo hard moest presteren dan zijn autoch tone vriendjes bleef. En discriminatie was er wel na tuurlijk, maar je kon er nooit je vinger achterkrijgen. Afgezien dan van dat hele duidelijke en nare voorval op oudejaarsnacht '85. Op de Breestraat buiten het LVC staken een groep skinheads Sayem neer. Hij werd opgenomen in het ziekenhuis en het scheelde maar een haartje of hij was er niet meer geweest. Maar wil de interviewer alsjeblieft niet teveel de na druk op dat 'incident' leggen. „Dat dikt weer die tegenstellingen aan." Nee, hij is niet verbitterd. Waarom zou hij. Daar schiet hij toch niets mee op. „We hebben nu volks vertegenwoordigers. Mensen actief binnen het stu dentenleven, schrijvers. Voorbeeldfuncties te over, mensen die jonge Marokkanen een hart onder de riem kunnen steken. De cabaretier Najib Amhali, en Mohammed Rabbae, Kamerlid van GroenLinks heb ben hier al een praatje gehouden. We houden spor tieve activiteiten, themadiscussies en richten ons op al het positieve dat we hebben bereikt. Het gevaar schuilt juist in een negatief zelfbeeld. Als je helemaal niets doet vul je dat negatieve zelfbeeld helemaal volgens dat verwachtingspatroon in. Het is wel ver domd moeilijk hoor. Ik kom wel eens jongens tegen die zeggen: waarom zou ik mijn opleiding afmaken? Als ik klaar ben kom ik toch niet aan de bak. En de concrete voorbeelden daarvan ken ik. Jongens die na een telefonische sollicitatie zijn aangenomen en zo gauw ze hun gezicht laten zien bij hun werknemer in spe opeens te horen krijgen dat er eigenlijk toch geen werk is." Hij heeft dat zelf aan den lijve onder vonden, maar hij vindt het niet relevant namen te noemen. „Dan gaat het weer over die tegenstellingen. Laten we trots zijn op wat we al hebben bereikt. 1 lij is een idealist. En alles dat hij doet komt voort uit dat idea lisme. „Voor mij speelt niet de nationaliteit maar het individu. En het mooie van Nederland is ook dat daadwerkelijk je idealen kan verwezenlijken. Die overlegcultuur die ligt me wel. Het is mijn vader mis schien niet gelukt. Hij wilde toch nog altijd terug. Maar ik heb nu een beetje zijn droom van de remi gratie voor hem verwezenlijkt." slt AC'GPD pele toeslag»' dden.1 L>01J lulatie van beeldmateriaal alle tijden. In het digitale te m k is het zelfs een fluitje aire n n cent Beeldmanipulatie ezegdi ove wijze kenmerkte de uurVan Jozef Stalin in de Fe: unje Foto's en schilderij- locuiT: [(jen verminkt om ieder armen van jn ongenade gevallen gewöjnfn uit te wissen, dan wel ïin of Stalin meer toe- ivers te bezorgen bij par enkomsten. De Brit David heeft in de loop van de dertig jaar een indruk- 'erzameling aange- ian originele en bewerkte uit de Stalin-periode. honderd foto's uit die tie zijn nu te zien in m aan het Spui in Den Lenins weduwe Nadezj- nepskaja in 1935 bij Stalin teerde tegen de doodstraf Lev Kamenev, die met an- 8 30m' Bolsjewieken van het eer- tr terecht stond in een van itentib owprocessen van die tijd, italin haar tot de orde. Als ch niet aan de partijlijn zei hij, zou de partij wel ndere weduwe voor Lenin Want de partij, zo voeg- eraan toe, kan alles. En (gebleken. Brit David King, maker onder meer een fotografi- oiografie van Leon Trotski, Ier in 1984 mee geconfron- 'oen hij in Moskou de wo- bezocht van de familie van asset ^der' beeldhouwer, grafi- !n fotograaf Alexandr Rod- Lo. Hoewel Rodchenko, n san-e*- ran de groten van de Russi sche avant-garde, al in 1956 was overleden, was zijn huis nagenoeg onveranderd. „Schil derijen van de meester leunden tegen de muren", zou King la ter optekenen, „alsof hij er zo juist de laatste hand aan had gelegd." In de boekenkast ston den de fotoboeken, die Rod chenko in de loop van zijn le ven had samengesteld, waaron der het zeer merkwaardige Tien jaar van Oezbekistan, over de eerste tien jaar van Oezbekistan onder het 'heilzame' Sovjetbe- stuur. „Bladeren in Rodchenko's exemplaar van Tien jaar van Oezbekistan", aldus King, „was als het openen van de deur Andy Warhol is met pop-art een van de meest vooruitstrevende kunstenaars van deze eeuw geweest. Geïnspireerd op zijn beroemde werken 'Flowers' en 'Dollars', introduceert de Bijenkorf twee nieuwe eaux de toilette Andy Warhol Lady (30 ml ana* 47.50) en Andy Warhol Man (50 ml vanaf 75,-1. Tijdens de demonstratiedagen van 17 t/m 22 met op de parterre van de Bijenkorf Amstelveen, Arnhem. Den Haag. Eindhoven. Rotterdam en Utrecht, ontvangt u bij aankoop van een Andy Warhol-geur een schitterende reproductie. naar de plek van een verschrik kelijke misdaad." Drie jaar na de publicatie van het boek had Stalin in 1937 een grote zuive ring verordonneerd onder de Oezbeekse partijleiders. De portretten van degenen die wa ren 'verdwenen' of geliqui deerd, moesten worden verwij derd, hun namen mochten niet meer worden genoemd. Wie zich daar niet aan hield, liep het risico zelf te worden gearres teerd. King: „Het album werd plotseling illegale literatuur. Rodchenko zag zich gedwon gen met dikke zwarte Indische inkt zijn eigen boek te schen den. De macabere resultaten zijn zowel wreed als angstaan jagend." Op de tentoonstelling 'De grote leugen, bewerkte foto's uit het Rusland van Stalin' in Stroom in Den Haag zijn onder meer die door Rodchenko zelf ontluisterde foto's te zien naast vele andere, soms primitief, soms met precisie, bewerkte fo to's uit Stalins tijd. De staatsre- toucheurs maakten er soms een vreemd potje van. Kameraden komen en gaan. Op een foto van een toespraak van Lenin vanaf een houten po dium staan aanvankelijk ook Trotski en Kamenev. Zij worden na hun val getransformeerd tot vijf traptreden die naar het po dium lopen. Nikolai Jezov, die als chef van de geheime politie in 1938 in ongenade viel en in 1940 werd geëxecuteerd, is op een foto van een wandeling langs het Moskou-Wolgakanaal met Stalin en Molotov tot be tonnen leuning gedegradeerd. David King, van wie in 1997 het uitgebreide album 'The Commissar Vanishes' (De com missaris verdwijnt) verscheen, maakte voor deze expositie zelf een keuze van ruim 100 foto's uit zijn collectie originele en bewerkte foto's uit de Stalin-pe riode. Ir. Jan Wijle van Stroom, projectleider kunst in de open bare ruimte, zag de expositie bij toeval tijdens een verblijf in Berlijn en was er meteen door geïmponeerd. Wijle hoopt dat de tentoonstelling, die eerder in onder meer Boedapest te zien was en straks doorreist naar Washington en als het lukt Rus land zelf, vooral veel scholieren zal aantrekken. Want het gaat tenslotte ook om de vraag wat waarheid is. Met de dood van Stalin in 1953 kwam er overigens geen einde aan de geschiedverval sing door middel van foto's of schilderijen. In 1947 schilderde Vladimir Serov Lenin, terwijl hij de Sovjetmacht uitriep op het tweede Congres van de Sovjets. Achter hem stonden onder meer Stalin en Dzjerzjinski, de eerste chef van de Tsjeka, de voorloper van de KGB. Het schilderij kreeg een jaar later de Stalin Prijs. In 1962 moest Serov echter op bevel van Chroesjt- sjov het hele schilderij over doen. De destalinisatie vereiste dat Stalin en Dzjerzjinski wer den vervangen door revolutio nairen uit het volk. De grote zuiveraar zelf was nu ook weg gezuiverd. De geschiedenis werd op zijn George' Orwells nog een keer 'herschreven'. De grote leugen, bewerkte foto's uit het Rusland van Sta lin. Stroom, Spui 193, 4e ver dieping, Den Haag. Tot en met 29 mei. Op 27 mei van 15.30 tot 18.00 uur: lezing over beeldmanipulatie en filmver toning 'De val van Berlijn', compilatie van sequenties over Stalin met en zonder Be- ria. DUIVENBERICHTEN De Bijenkorf zet de toon. de Bijenkorf (2^) P.V. De Rijnklievers H. van der Star 1: T. Kraan 2, 7; M. Hogenboom 3, 8; F. Ladan 4, 5, 6; G. van der Poel 9. 10. P.V. Leiderdorp D. v. Seggelen 1, 3: W. Tolboom 2: A. Petit 4: M. Reijerse 5. 7; W. de Roode 6, 10: B. v. Mil 8; comb. Hartevelt 9. P.V. De Vriendenclub F. v.d. Nieuwendijk en Zn. 1, 2, 9, 10: Comb. v. Weeren/Pracht 3; R. v.d. Nieuwendijk 4; Th. Habraken 5: IJ. Vinkenstijn 6, 8: L. Koopman 7. P.V. Blauwkras P. Landesbergen 1, 7. 8, 9; R. v.d. Geer 2, 3, 6: H. Sladek 4; comb. v.d. Blom 5, 10. P.V. Het Oosten S. van Iterson 1, N. de Groot en zn. 2, 3, 4, 8. 9: P. Mooten 5, 7, 10: P. van Putten 6. t de Leidsch Dagblad ANNO 1899 Woensdag 17 Mei LEIDEN - De nieuwe leerstoel in de psychiatrie aan de Leidsche universiteit zal vermoedelijk worden be zet door dr. G. Jelgersma, geneesheer-directeur van het sanatorium te Arnhem. GEMENGD NIEUWS - Het postpapier, dat in het 'Hotel Den Ouden Doelen' in Den Haag ter beschik king van de gedelegeerden ter Vredesconferentie staat, bevat een brievenhoofd, dat er zeer oorlog zuchtig uitziet: kanonnen, geweren, granaten, sa bels, enz. Maaral dat moordtuig is onschadelijk op de wijze, waarop het is voorgesteld. Aan de bajonet van een der geweren is een spin bezig rustig haar net te spinnen, de sabel ligt gebroken, het sluitstuk van het kanon is onbruikbaar gemaakt, en ten overvloe de zit op den mond de duif, draagster van den olijf tak. Het g I symboliseert de rust der ANNO 1974 l v H LEIDEN - Gistermorgen reed Cees Montagne nog als vrijgezel rond in zijn auto; gistermiddag om half drie stapte de Roodenburger het huwelijk in op het Leidse stadhuis. Samen met Alie Bonarius. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 17 mei LEIDEN - Op een verkiezingsbijeenkomst in De Burcht heeft het PvdA-raadslid Cees Waal, een van de vier lijsttrekkers van deze partij, een felle aanval gelanceerd op het huidige college van B. en W. en de daarin vertegenwoordigende partijen: CDA en WD. "Nog nooit had Leiden zo'n rechts college en nog nooit was de leiding zo zwak, zo zwak dat noch de ambtenaren, noch de gemeenteraad, noch de burgerij wist wat het college eigenlijk wilde. Waar schijnlijk wist het college dat zelf ook niet". Waal gaf de goed gevulde zaal de hoop, dat de lucht nu zou opklaren, niet alleen door het vertrek van recht se wethouders ("We wensen de heer Kret veel sterk te en de we wensen ook de gemeente Sassenheim veel sterkte"), maar ook door de uitslag van de sta tenverkiezingen: „Deze uitslag heeft laten zien dat een linkse raad. een links college geen onwezenlijke droom is. maar tot de reële mogelijkheden behoort". „De nieuwe lijst van de WD geeft weinig hoop: zij is Foto's In deze rubriek kunnen worden mibesield door binnen veertien davert na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wil) op ie sturen naar hel Ix-idxch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus S I, 2300 AB leiden of door contante betaling aan de balie van hel Leidsch Dagblad aan de Roosevellstraat 82. IJ ontvangt de foto binnen drie weken. volgens de nummer twee van deze lijst, kolonel Wes- sels, allerbelabberst. Het CDA munt, zoals gebruike lijjk, uit door tweeslachtigheid en onduidelijkheid." Waal trok tot slot de vergelijking tussen de Spaan se bezetting van vierhonderd jaar geleden en het be leid zoals dat de afgelopen vier jaar door B. en W. is gevoerd. "Vierhonderd jaar geleden begon de bloei na een zware en moeilijke tijd. Ook nu heeft Leiden een zware en moeilijke tijd achter de rug. Maar nu is er de kans om het rechtse juk af te schudden, zoals vierhonderd jaar geleden het Spaanse juk is afge schud". LEIDEN - Frans van der Zeeuw, in de afgelopen pe riode van vijf jaar jeugdtrainer van Roodenburg en daarvoor werkzaam (als eerste man) bij SJZ, D0C0S en LFC en opnieuw DOCOS, zal zich voor een jaar als oefenmeester verbinden aan zaterdag derde klas- ser Rijnsburgse Boys. „Het contract ligt al klaar aldus Van der Zeeuw "en dat zal een dezer dagen worden getekend."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11