Jorritsma wil opties voor jonge ondernemer ontzien Het internationale karakter van Nederland ZATERDAG 15 MEI 1999 Bij Ispat hogere omzet en minder winst Amsterdam Het Indiase staalconcern Ispat, dat een notering heeft op de Amsterdamse effectenbeurs, heeft de nettowinst in het eerste kwartaal van dit jaar scherp zien dalen van 92 miljoen dollar tot 6 miljoen dollar (12,4 miljoen gulden). De omzet nam toe van 683 miljoen dollar tot 1,1 miljard dollar en de staalpro- ductie ging omhoog van 2,24 miljoen ton tot 3,57 miljoen ton. De groei was vooral toe te schrijven aan overnemingen. Heineken tracht geding te ontlopen zoeterwoudeHeineken tracht te voorkomen dat het maandag voor de Amsterdamse rechtbank komt lot een kort geding over uitvoering van de CAO. De vakbonden FNV Bondgenoten en CNV Bedrijvenbond hebben het geding aangespannen omdat de bierbrouwerij volgens hen ten onrechte de arbeidstijdverkor ting inroostert per half uur, en niet in hele of halve dagen tege lijk. Volgens een Heineken-woordvoerster heeft de advocaat van het bedrijf gisteren de bonden benaderd om de zaak in der minne te schikken. 'Vrijstelling voor bepaalde periode' menlo park anp Minister Jorritsma van econo mische zaken wil de belasting op opties voor startende onder nemers afschaffen. „Ik ben er zelf voorstander van dat over een bepaalde periode vrijstel ling wordt gegeven", zei de mi nister gisteren na een informa tieve tocht langs bedrijven in het Amerikaanse Silicon Valley. De starters krijgen overigens de vermindering alleen als ze al hun personeelsleden van opties hebben voorzien. Of de opties volledig vrijgesteld worden, wordt nog besproken met het ministerie van Financiën. Door ze niet te belasten, krij gen jonge bedrijven de moge lijkheid personeel uit te betalen met opties in plaats van salaris. Daardoor blijft de loonlast laag en hebben de starters een gro tere kans om te overleven. Bij de maatregel denkt Jorritsma vooral aan de jonge entrepre neurs in de automatiseringswe reld en bij de biotechnologiebe drijven. Volgens de minister zou het ideaal zijn als de star ters die deelnemen in het Twin- ningsproject ook van de rege ling profiteren. De optieregelingen hebben in Nederland in het verleden voor veel ophef gezorgd. De politiek belastte de optieregelingen on langs veel zwaarder, nadat de directeuren van ING en Aegon tientallen miljoenen guldens verdienden op hun goudgeran de regelingen. Door de ingreep kwamen echter jonge bedrijven die nauwelijks geld verdienen in de problemen. Die maakten eveneens veelvuldig gebruik van de rechten. De opties werden uitgekeerd als een deel van het salaris, waardoor de ondernemer niet al te veel loon hoefde uit te be talen. Jorritsma kwam in actie na signalen uit de onderne merswereld. „Als het bedrijf geen geld heeft om salaris uit te betalen, zijn opties een goed plan." Wanneer de versoepeling moet ingaan, is nog niet be kend, maar de minister hoopt dat alles voor 2001 geregeld is. Zelfs invoering in 2000 wordt voor mogelijk gehouden. Hoeveel de overheid aan be lastinginkomsten misloopt, is onbekend. „Het gaat niet om een groot bedrag. Dat valt wel te doen", zegt Jorritsma. Per jaar beginnen in Neder land duizenden een eigen on derneming. Door het aantrek kelijk maken van de opties hoopt Jorritsma de bedrijvig heid te stimuleren. Vergeleken met de Verenigde Staten kent Nederland volgens haar nog steeds een te laag aantal begin nelingen. Door de vrijstelling lukt het Nederland misschien ook kost bare Nederlandse softwaredes- kundigen terug te halen naar eigen land. In Silicon Valley is de optieregeling de drijfveer voor de personeelsleden. Ze krijgen bij een startersbedrijf weliswaar relatief weinig loon, maar de opties worden goud waard als het bedrijfje naar de beurs stapt. Ebay-bestuursvoorzitter M. Whitman, verantwoordelijk voor het via internet werkende veilinghuis Ebay, zag de waarde van haar opties na de beurs gang vorig jaar omhoog schie ten tot 1,3 miljard dollar. Dat kwam, omdat de koers van Ebay explodeerde met ruim duizend procent. DAMRAK IN PERSPECTIEF Afgelopen week heeft Neder land het internationale karakter van haar economie weer eens duidelijk gemaakt. Zo maakte de effectenbeurs bekend dat de handelstijden zullen worden verruimd. Momenteel loopt de handel van 9.30 uur tot 16.30 uur. In de toekomst zal dit wor den uitgebreid van 9.00 uur tot 17.30 uur. De effectenbeurs wil hiermee de openingstijden gelijk trekken met de openingstijden van in ternationale beurzen. Feitelijk gaat het er om de handel in Amsterdam te houden. Verder was Heineken in het nieuws. Enkele weken geleden speelde een mogelijke overna me van het Spaanse Cruzcam- po. Afgelopen week deden ge ruchten de ronde dat de Neder landse bierbrouwer in gesprek was met het Britse Whitbread Beer. I leineken maakte tenslot te zelf bekend een bod uit te brengen op twee Zwitserse brouwers waarin Heineken al een belang van meer dan vijftig procent heeft. De matige groeiperspectieven van de Nederlandse biermarkt zal eroverigens voor zorgen dat Heineken in het buitenland zal blijven zoeken naar potentiële overnamekandidaten. Het internationale karakter pakte voor Aegon enigszins ne gatief uit. De verzekeraar heeft het premie-inkomen in de Ver enigde Staten iets zien dalen door de lagere verkoop van een bepaald soort koopsompolis sen. De'veramerikanisering' van Aegon stokte hierdoor enigszins. Over heel 1998 werd meer winst in Amerika behaald dan in Nederland, maar in het eerste kwartaal zorgde Neder land voor de meeste winst. Beleggers ontvingen de cijfers die Buhrmann vorige week vrij dag na sluiting van de beurs be kend heeft gemaakt negatief. De koers dook maandag bijna tien procent naar beneden om in de loop van de week enigs zins te herstellen. De handelaar in papier denkt over een aantal jaar een behoorlijk deel van de omzet via internet te genereren. Iii tegenstelling tot Amerikaan se beleggers waar internet een hot issue is, moesten Neder landse beleggers hier blijkbaar niets van hebben. Nedlloyd kwam woensdag met de cijfers over het eerste kwar taal. Het verliesvan de onderne ming lag aan de bovenkant van de verwachting, waardoor het aandeel een behoorlijk verlies moest incasseren. Net als we al bij andere ondernemingen heb ben gehoord, ziet ook Nedlloyd verbetering optreden in de han del met Azië. Overigens is de onderneming na de verkoop van haar Euro pese distributie-activiteiten aan Deutsche Post druk bezig om te kijken hoe de opbrengst rendabel kan worden genves- teerd. Voor het einde van dit jaar zal Nedlloyd hierover dui delijkheid verschaffen. Wellicht dat ook aandeelhouders Ned lloyd een 'superdividend' tege moet kunnen zien. Naast verlenging van de ope ningstijden van de effecten beurs betekent de verdere in ternationalisatie van de Neder landse economie ook dat de Amsterdamse effectenbeurs va ker open zal zijn. In de volgen de jaren zal ook op Hemel vaartsdag. Tweede Kerstdag en andere dagen waarop in Neder land traditioneel de deuren dicht blijven, worden gewerkt. Voor de belegger is dit wellicht een voorproefje naar een echte Europese effectenbeurs en dan is de uitbreiding van het aantal handelsdagen nog maar 'n as pect... JACQUES BOELEE Beleggingsadviseur Wijs Van Oostveen

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 8