Vlordechai kan Israël tweede verkiezingsronde besparen Buitenland Gefrustreerde ex-spion prikt Britse geheime dienst lek PAG 15 ME11999 s voor mij een onverwacht Dat was de reactie van Ser- rvatii lasjin, tot woensdag eerste vi- lier en minister van binnen- saken van Rusland, toen hij dat Boris Jeltsin hem tot in- remier had benoemd, verrassend kan het nu ook ;t zijn geweest voor de 47-ja- st, die de rang van kolonel- ilheeft. Een week tevoren sin op bruuske wijze duide- laakt dat hij zijn vertrouwen akov totaal had verloren. Tij- n zitting in het Kremlin on- hij zijn toespraak, keek boos sprak na een lange stilte ïverheffing: „Waar is de per- eerste plaatsvervanger, red.)? tt dicht bij mij te zitten." In, de altijd roze wangen nog er gekleurd, stond op en nam commentaar plaats vlakbij tshoofd. Zo is zijn houding weest. Stepasjin is absoluut an het bejaarde staatshoofd, kmoet hij de veiligheidsga- oor Jeltsin zijn als deze vol ar met pensioen gaat. Want sve' in één ding vreest, dan is het toekomst, vooral als de n' blaten aan de macht komen, leno: Teest hun wraak. Zijn naam et verbonden aan de cata strofaal verlopen privatiseringsope ratie die een handvol figuren im mens rijk heeft gemaakt, maar ook tientallen miljoenen in de diepste el lende heeft gestort. Maar ook stellen zijn tegenstanders hem verantwoor delijk voor het bloedvergieten tij dens de slag om het Witte Huis in 1993. Het volk is ook niet vergeten dat hij de man was die het startsein gaf voor de bloedige oorlog in Tsje tsjenië. Misschien loopt Jeltsin fysiek geen enkel gevaar na zijn vertrek uit het Kremlin, maar of hij dat zelf ook zo ziet is zeer de vraag. Minstens zo be langrijk voor hem is dat hij niet de geschiedenis in wil gaan als de man met bloed aan zijn handen, maar als de kampioen van de democratie en als staatsman die het communisme heeft verslagen. Wat dat laatste be treft zal Stepasjin weinig voor hem kunnen doen. Wat zijn veilige af tocht in het jaar 2000 betreft, liggen de zaken anders. Stepasjin stond als minister van bin nenlandse zaken aan het hoofd van ruim een miljoen politiemannen en van sterke para-militaire eenheden met een omvang van enkele hon derdduizenden. Daarnaast heeft hij enkele jaren de geheime dienst KGB geleid, en daar zitten nog veel vrien den. In verschillende kranten werd al gesuggereerd dat hij de ideale man zou zijn om de noodtoestand uit te roepen en het land - in naam van het staatshoofd - per decreet te regeren. Gesuggereerd wordt dat hij zijn pro motie te danken heeft aan de miljar dair-politicus-intrigant Berezovski, die na een paar moeilijke maanden weer helemaal terug schijnt te zijn in het Kremlin. Ook oud-vice-premier Tsjoebais gaat prat op zijn her nieuwde contacten met de Jeltsin- clan, en onderstreepte de rol die hij heeft gespeeld bij de val van promier Primakov. Is Stepasjin hun pion in het spel om de macht en wie is deze bebrilde, al tijd rustige man met zijn blozende appelwangen eigenlijk? „Stepasjin heeft de reputatie van een wat kleur loze, eerlijke man, die niet erg door tastend is, maar ook niet erg cor rupt", zei de politieke commentator van de krant Sevodjna in een inter view. Hij werd in 1952 geboren als zoon van een marine-officier in de Siberi sche havenstad Port Arthur (nu Loesjoen in China). Stepasjin, ge trouwd en vader van een zoon, stu deerde rechten. Het grootste deel van zijn beroepsleven was hij in dienst van het ministerie van bin nenlandse zaken. In de jaren zeven tig werd hij 'politiek officier' bij de 'ideologische politie' van de com munistische partij. Daarna doceerde hij aan de militaire academie in Sint Petersburg, waar hij promoveerde. In de jaren negentig begon Stepasjin zijn politieke carrière. Hij werd geko zen in de Opperste Sovjet, de parle mentaire voorganger van de huidige Doema. In die tijd knoopte hij rela ties aan met Jeltsin en andere libera len. In 1994 werd Stepasjin hoofd van de geheime dienst KGB. Met toestemming van Jeltsin hervormde hij de in FSB omgedoopte kolos. Stepasjin was een van de voorstan ders van de oorlog tegen de opstan dige Tsjetsjenen, nadat zijn geheime pogingen het bewind van de toen malige Tsjetsjeense heerser Doeda- jev omver te werpen op een fiasco waren uitgelopen. In 1995, toen de Tsjetsjeense tenorist Basajev de Rus sische stad Boedjonovsk overviel, duizenden mensen gijzelde en een bloedige slag uitvocht met de Rus sen, rolde ook Stepasjins politieke hoofd. In de luwte van het presidentiële ap paraat likte hij zijn wonden om in 1997 terug te keren als minister van justitie. Een jaar later volgde zijn be noeming tot minister van binnen landse zaken. Acht weken geleden werd hij door Jeltsin tot eerste-vice- premier bevorderd, een duidelijk signaal voor Primakov dat diens da gen waren geteld. Woensdag volgde, tot verrassing van Stepasjin, de bekroning voor zoveel loyaliteit aan de Jeltsin-clan. Hij werd benoemd tot interim-premier, hoewel het zeer de vraag is of het parlement akkoord zal gaan met zijn kandidatuur. Mocht hij toch worden bevestigd, dan krijgt Rusland een politieman aan de top, die staat voor wet en orde, maar beslist niet de kei harde havik is waarvoor velen hem verslijten. En Jeltsin heeft in hem een premier bij wie zijn belangen - ook zijn particuliere - in vertrouwde handen zijn. LONDEN HARM HARKEMA CORRESPONDENT De Britse geheime dienst voor het buitenland, MI6, is in haar hart getroffen door de publica tie op het internet van tiental len namen van geheim agenten van de dienst. De publicatie is vrijwel zeker het werk van een wraakzuchtige oud-spion van de dienst, de 35-jarige Richard Tomlinson, die tegenwoordig in Genève woont. Op een Amerikaanse internet site werden woensdag 115 na men van Britse spionnen gepu bliceerd. De woordvoerder van MI6, schout-bij-nacht David Pulvercraft, zei dat door de pu blicatie levens in gevaar zijn ge bracht. Volgens minister v^n buitenlandse zaken Robin Cook is een deel van de geopenbaar de agenten onecht, maar klop pen andere namen wel degelijk. Cook repte van 'een bijzondere onverantwoordelijke en gevaar lijke daad'. Pulvercraft riep de Britse media op het internetadres niet te ont hullen, en die hielden zich daar keurig aan. Donderdag werd op Brits verzoek de pagina afgeslo ten door de betreffende Ameri kaanse internetaanbieder. De Britse regering vreest echter dat in de tussentijd de namen al zijn gekopieerd door organisa ties en landen die daar belang bij hebben. De Britse kranten stonden bol van het schandaal. Volgens The Guardian is dit de grootste klap ooit voor de geheime dienst. „Een nachtmerrie-achtig sce nario", aldus de krant. De Daily Telegraph vergeleek de onthul ling met het ontploffen van een atoombom in het hoofdkwar tier van de dienst. Tomlinson zei echter dat het al lemaal wel meevalt, en dat MI6 de ernst van de onthulling overdrijft. De nu genoemde na men zouden ook in een verkla ring staan die hij vorig jaar - in het kader van een andere zaak - heeft afgelegd voor een Parijse rechtbank. Maar volgens de Britse regering zijn die namen toen nooit in verband gebracht met MI6. Hoewel Tomlinson later op de dag stelde in het geheel geen namen te hebben gepubliceerd, was er niemand die dat nog ge loofde. Temeer niet daar hij de afgelopen weken heeft gepro beerd de lijst via andere inter- netkanalen te openbaren. Tot eergisteren echter slaagde de geheime dienst erin die pogin gen te verijdelen. Tomlinson geldt op het ogen blik als een van de belangrijkste Britse staatsvijanden. Reden voor zijn gedrag lijkt een men geling van wraak en wanhoop. Tomlinson trad in 1991 in dienst van MI6. Hij had daar voor de perfecte papieren: hij werkte in de City, maar belang rijker was dat hij in Cambridge was afgestudeerd in de lucht vaarttechniek, en in de week einden allerlei moorddadige en overlevingstechnieken leerde bij een vrijwillige divisie van de SAS, het elitekorps van het Brit se leger. Eenmaal in dienst ver richtte Tomlinson onder de co denaam 'T' James-Bondachtige karweitjes in Bosnië, Moskou en het Midden-Oosten. Maar zijn bazen bleken not amused toen hij intern drukte maakte over vermeende Servi sche schenkingen aan de Con servatieven. Toen ook de infil tratie van een netwerk van han delaren in chemische wapens in het Midden-Oosten de mist in ging, werd Tomlinson in 1995 ontslagen. Hij zou een on geleid projectiel zijn. De ont- eerde spion wilde in beroep gaan tegen zijn ontslag, maar die mogelijkheid werd hem onthouden door MI6: de natio nale veiligheid zou dan in ge vaar komen. Sindsdien is het oorlog tussen Tomlinson en zijn voormalige werkgever. In 1997 ging hij voor een halfjaar de gevangenis in, nadat hij een Australische uit gever de opzet had toegestuurd van een boek dat hij over MI6 wilde schrijven. Tomlinson werd daarmee het eerste slacht offer sinds 1961 van de draconi sche Wet op de Officiële Gehei men die M16 en MI5 (de bin nenlandse veiligheidsdienst) een enorme en oncontroleerba re macht toekent. Na zijn vrijlating vond Tomlin son de Britse grond te heet on der zijn voeten geworden, en week hij uit naar zijn geboorte land Nieuw-Zeeland, van welk land hij ook nog een paspoort had. Maar MI6 bleef hem ach tervolgen en liet hem daar ar resteren, waarna hij uitgewezen werd. Hetzelfde overkwam hem vervolgens in de Verenigde Sta ten en in Frankrijk. Als een op gejaagd dier vond hij ruim een half jaar geleden enige beschut ting in het Zwitserse Genève. Maar, claimt Tomlinson, ook hier wordt hij geregeld gepest en bedreigd. Enigszins begrijpelijk is dat wel, want sinds zijn vertrek uit Groot-Brittannië, maakt de voormalige spion de kwalifica tie 'ongeleid projectiel' meer dan waar. Verschillende malen eerder al heeft hij via kranten of internet voor MI6 bijzonder pijnlijke beschuldigingen ge daan. Zo was het Tomlinson die stelde dat wijlen Henri Paul, de chauffeur van prinses Diana tij dens haar dodenrit, een MI6- agent was. Tomlinson is voor die bewering nog onder ede ge hoord door een Parijse recht bank. Ook claimde hij - al ver voor de huidige Balkanoorlog - dat MI6 een plan had om de Joegoslavische.presidcnt Milo sevic te vermoorden. Op zich is dat niet onmogelijk: MI6 heeft niet alleen in James- Bondfilms, maar ook in het echt een licence to kill. Wie weet moet Tomlinson zich na zijn nieuwste onthullingen dan ook pas echt zorgen gaan ma ken. Partijleider Centrum Partij haalt slechts acht procent van stemmen in opiniepeilingen zou kunnen rekenen op niet meer dan 8 procent. Een paar maanden geleden was dat nog 20 procent. In de tweede ronde zou Barak met 50 procent winnen van Ne tanyahu (42 procent). „Als we ervan overtuigd raken dat Morde- chai niet langer de man is die Netanyahu kan verslaan, dan sluit ik niets uit", ant woordde Dalia Rabin vorige maand op de vraag of de Centrum Partij zich uiteindelijk achter Barak zal opstellen. Inmiddels heeft ze laten blijken dat de partij, wat haar be treft, Barak mag gaan steunen. Ook Am- non Shachak is van mening dat Mordechai er beter aan doet het voor gezien te hou den. De andere twee kopstukken in de partij, Ronni Milo en Dan Meridor, twijfelen er eveneens aan of het verstandig is op de in geslagen weg voort te gaan. De CP-leiders denken er hard over te bijten in het lokaas dat 'Eén Israël' (een lijstverbinding van de Arbeiderspartij met twee kleine progres sieve partijen) heeft uitgezet. Als Mordechai besluit Barak te steunen, dan mag hij in een centrum-links kabinet minister van defensie worden. De CP krijgt nog één of twee andere ministerszetels, plus een belangrijke ambassadeurspost. Shachak ziet zich al als Israëls vertegen woordiger in Washington. Barak heeft dui delijk gemaakt dat deze aanbieding nog maar een paar dagen geldt, dus de druk op Mordechai van de kant van kandidaat-mi nisters is enorm. Mordechai is een koppige man, maar vol gens peilingen zijn de meeste Israëli's er nu van overtuigd dat hij snel het bijltje er bij zal neergooien, gevolgd door Benny Be gin, van de extreemrechtse Nationale Unie, en de arabische nationalist Azmi Bishara. Die laatste twee kunnen ieder re kenen op hooguit 3 procent van de stem men. Het aanblijven van Begin na een te rugtreden van Mordechai zou het rechtse kamp splitsen. Dat zou Barak al in de eer ste ronde de benodigde 50 procent kun nen opleveren. Het laatste wat de Nationa le Unie wil, is een linkse overwinning. 'Eén Israël' is al druk aan het onderhande len met Azrpi Bishara. De arabische kandi daat is in principe bereid de strijd op te ge ven en zijn aanhang te adviseren op Barak te stemmen, ook in een eventuele tweede ronde, maar alleen in ruil voor harde ma teriële toezeggingen aan de arabische min derheid. Barak heeft daar in principe geen moeite mee, maar wil voorkomen dat wei felende joodse kiezers hem gaan beschou wen als 'kandidaat van de arabieren'. aagd m Yitzhak Mordechai kan overtui- wiruien." De Centrum Partij belooft )g steeds aan alle Israëliërs die ge- hebben van premier Benjamin Neta- i Het probleem is alleen dat nie- het meer gelooft. De opiniepeilin- jie Mordechai maanden geleden de- esluiten een gooi naar het premier- te doen, geven hem nu een schame- t procent van de stemmen, hij koppig verder gaan, of kan hij beter bekendmaken dat hij kansheb- tud Barak zal steunen? In het laatste zullen waarschijnlijk ook de twee e kandidaten' in de race om het pre- chap zich terugtrekken. De verkie- itrijd kan dan maandag al in de eer- endelinde worden beslist. 'uï [aal-majoor buiten dienst Mordechai n man van overhaaste beslissingen, ote ma inister van defensie in Netanyahu's et dreigde hij menigmaal met aftre- aa' Is er geen vaart zou worden gezet 2e rhet vredesproces, maar hij voegde de daad bij het woord. Uiteindelijk de premier hem in januari van dit n jgenhandig het kabinet uitbonjouren. ia kostte het Mordechai nog een d wikken en wegen voor hij de Likud fl pen toetrad tot de nieuwe Centrum de opiniepeilingen in februari lie- en dat hij de meeste kans maakte om aken" verkiezingen te verslaan, cature' Wjmeteen tot partijleider benoemd, ■noeming ging ten koste van de po- :e luitenant-generaal en oud-stafchef in Shachak, die tot dan toe werd be- wd als de stemmentrekker van de Je in het Koerdische deel van Irak ge il i iMordechai geniet hoog aanzien on- I e uit de Arabische wereld afkomstige a V Üsche joden. lak is een typische vertegenwoordi- nde ashkenazische (uit Oost-Europa istige) gevestigde orde in Israël. Hij "Drllestijds een goede vriend van de in vermoorde premier Yitzhak Rabin, Arbeiderspartij, en nog steeds van vrouw Lea en hun dochter, Dalia /mooAof-Rabin. eemt het Shachak kwalijk dat hij ma meegeholpen aan de oprichting van 'erl ntrum Partij, in plaats van Ehud Ba- steunen. Pijnlijker nog voor haar is ichter Dalia nu de zesde plaats bezet ïjn m CP-kandidatenlijst. Die laatste ver Verscheurde posters in Tel Aviv brengen de prognose voor de Israëlische verkiezingen onbedoeld aardig accuraat in beeld. Barak (links) lijkt een forse overwinning te gaan halen op Netanyahu, wiens beeltenis hier vrijwel is verdwenen. foto epa sven nackstrand klaart haar besluit uit tactische en emotio- nee overwegingen. Ze wilde met een scho ne lei beginnen.Als ik in de Arbeiders partij was gebleven, was iedereen me blij ven behandelen als Yitzhaks dochter", zei ze vorige maand. „Het zag er bovendien begin dit jaar naar uit dat de Arbeiderspartij niet zou kunnen winnen. Dat gaf ons het idee voor de Cen trum Partij. Het moest een politiek tehuis worden voor mensen die om enigerlei re den niet voor de Arbeiderspartij of de Li kud wilen kiezen, maar die een andere re gering willen en een andere minister-pre sident. Eerst moeten we van Netanyahu af, en daarna moet er het een en ander veran deren zodat Israël een democratie kan blij ven. Dat was de idee achter de Centrum Partij." Het leverde alles bij elkaar een nogal ma ger partijprogramma op. Premier Neta nyahu maakte daar dankbaar gebruik van in een televisiedebat dat hij twee weken geleden aanging met Mordechai. Maar tot verrassing van de televisiekijkers behield de CP-leider het overwicht door te blijven hameren op Netanyahu's onbetrouwbaar heid. Het leverde hem in de opiniepeilin gen geen meetbaar voordeel op, maar het schaadde wel het aanzien van de premier. De laatste paar weken heeft Ehud Barak langzaam maar zeker zijn kleine voor sprong weten uit te breiden. Deze week gepubliceerde peilingsresultaten geven hem in de eerste ronde 42 procent van de stemmen, tegen Netanyahu 37. Mordechai Een vrolijk moment op een verder voor Rusland donkere politieke woensdag: vetrekkend premier Primakov omhelst vice-pre mier Valentina Matvijenko. Zijn beoogde opvolger Stepasjin (uiterst rechts) lacht wat zuinigjes mee. foto »ap» it ar tass

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7