irante sporten Doping Onuitputtelijke drang naar records De verbeeldingskracht van radioreportages TOP-10 SPORTBOEKEN 1. Fever Pitch - Nick Hornby (voetbal) 2. De Renner - Tim Krabbé (wielren nen) 3. De AFC'ers, De Katjangs, Hoe de Katjangs op de kostschool van Bui- kie kwamen - J.B. Schuil (voetbal) 4. Mysterieuze krachten in de sport - I Joris van den Berg (algemeen) 5. BEST - An intimate biography - Mi chael Parkinson (voetbal) 6. De Goddelijke kanarie - August Wil- lemsen (voetbal) 7. Kampioen van Colombia - Gabriel Garcia Marquez (wielrennen) 8. Cruijff, Hendrikus Johannes Feno meen - Nico Scheepmaker (voetbal) 9. Playing for Keeps - David Alberstam (basketbal) 10. Ball Four - Jim Bouton (honkbal) De definitie van doping: Het toedienen van bedwelmende of stimulerende middelen om hogere prestaties te leveren. Maar wat is de prijs die we voor een hoge re prestatie willen betalen? Hoe ver wil de topsporter gaan om zijn eigen lichamelijke barrières te doorbreken? Hoe groot is de sterfbereidheid onder de atleten in een tijd waarin winnen belangrijker is dan deelne men? Niemand die het weet zolang de spor ter zwijgt. Op de drempel van een nieuw mil lennium is doping nog altijd taboe. Doping is niet van vandaag of gisteren. Ook de Tour de France van 1950 werd niet uitgereden op twee bruine boterhammen en een glas melk. En doping zal er ook morgen zijn. Het is onuitroeibaar kwaad, in sportief (competitievervalsing) èn in ethisch opzicht. De medische wetenschap kan niet voorspel len - laat staan onomstotelijk bewijzen - wat de lichamelijke en geestelijke gevolgen op de lange termijn zijn voor de sporter die syste matisch stimulerende middelen gebruikt. Amfetamine, anabole steroïde en EPO. Dat zijn de drie stimulantia die de afgelopen de cennia in grote dopingzaken naar voren kwamen. Amfetamine heeft dezelfde uitwerking als cocaïne: het geeft de gebruiker een onver moeibaar en onverslaanbaar gevoel. Maar het is niet meer dan een gevoel. Het lichaam raakt wel degelijk (en net zo snel als nor maal) uitgeput, alleen het signaal van die vermoeidheid wordt door de hersenen niet vertaald naar 'gas terugnemen'. Het gebruik van amfetamine is tegenwoordig via doping controle eenvoudig vast te stellen. Anabole steroïde is een middel dat de weefselopbouw in het menselijk lichaam versnelt. Het werkt spierversterkend. In het verleden zijn atleten (Ben Johnson in 1988), zwemmers, krachtsporters en vrij recent ook twee Braziliaanse voetballers en een Austra lische honkballer betrapt op het gebruik van anabolen. Sinds de Tour de France van 1998 heeft ie dereen de mond vol van EPO, een vorm van bloeddoping. EPO zorgt voor de toename van het aantal rode bloedlichaampjes in het bloed, waardoor sneller en meer zuurstof kan worden opgenomen. Het is dezelfde aannpassing die het lichaam van een sporter ondergaat als hij/zij op grote hoogte - in de ijle lucht - enkele dagen achtereen een zware fysieke inspanning levert. Alléén: met EPO kan een sporter vrij eenvoudig het aantal ro de bloedlichaampjes in zijn of haar bloed re guleren. Bovendien is de pakkans via do pingcontroles uiterst klein. Het bewijs dat een wielrenner met behulp van EPO direct tot een grotere prestatie komt, staat zo goed als vast. Wat morgen en overmorgen de consequenties kunnen zijn voor diezelfde sporter, daarover verschillen de deskundigen (zoals meestal) van mening. Het zijn in ieder geval consequenties die sommige sporters als 'aanvaardbare risico's' beschouwen. Daarom is de volgende, en laatste, stap minder ver weg dan veel mensen vermoe den. De wetenschap is immers in staat om de mens te kopiëren (klonen). En wat zou het niet mooi zijn als Piet Keizer, Johan Cruijff, Marco van Basten en Dennis Berg kamp over twintig jaar in één elftal kunnen spelen.... Of gaan we nu een stap te ver? DICK SINTENIE wetenschap. Onder leiding van professor Conconi investeerde Checco in 1983 miljoenen lire's op trainings-, voeding-, medisch en materieel terrein. De resultaten waren verbluf fend, grensverleggend. De intre de van de futuristische fiets (de introductie van het ossekopstuur en de dichte wielen ontketende een ware revolutie), een gedisci plineerd dieet en een geavan ceerd trainingsprogramma be wezen de waarde van de metho- de-Moser. Want wat niemand voor mogelijk had gehouden, ge beurde. Moser verpulverde het werelduurrecord van Merckx en bracht het in de ijle lucht van Mexico tot de nieuwe hoogte van 51 kilometer en 151 meter. Een aantal critici kon weinig waardering opbrengen voor 'de ze hulp van buitenaf die de Itali aanse campionissimo had ont vangen. Die rare fiets en dat we tenschappelijke gedoe zou zelfs verboden moeten worden. Mo ser reageerde laconiek op de kri tiek. „Het is als met de Formule 1: toen sommige renstallen tur bo-motoren gingen gebruiken, kon men dat toch ook niet te genhouden? Maar laat één ding voorop staan: in de Formule 1 kan de motor het doen, op de fiets zijn het het altijd nog de be nen. Ik heb het uurrecord toch niet op de maan gereden?" Had Moser dót gedaan, was hij op 380 kilometer uitgekomen - is la ter berekend. Dat was nog eens grensverleggend geweest. Bui tenaards zelfs. MARC KOK in het Jiinium ale 0.000 geselecteerde par ting, per speler, zijn ge- }gec rorden. De gehele eind- i Chéron. een levens- de huidige beginnende één vingerbeweging te leeft pen :trai|_ lenken in de bestaan- voorheen het resultaat lijkej^d. Dan was je trots op als «pelde je soms een jaar de betreffende stelling als tam. Dan was het erg als tnd lindere speler jouw stel- erd. je je nieuwtje niet weg maar iets anders men voor het slapen de ipdracht om op de 26ste igslndisch met iets ,eeg®en s Ochtends 1 tten olgorde van correctheid m klaar. Het praktische nadeel is dat er tegen- nieuwe wegen worden teel w speelt meer met i beit sco's. Grenzen worden is een ander mens ge- schnabbelende bohé- de maatschappelijke leven, tot keurige goed- npak. ■elijfe heeft het huidige schaak knie, hetgeen pijnlijk door de overwinning e op wereldkampioen T Het doet niet ter za- toekomst, als de mens I voorbereiden op het 1 eens gewonnen kan aani ;ts dat zo snel gaat als ^gelijkheden per secon- zonder twijfel binnen - versnelling in reken- trond 2010 is de mens 'gen, zoals de computer torspelde in 1990. Jpelijke wereld mag het 'schaakspel dankbaar zijn: het puur logische denken van de computer, ondersteund door brute re kenkracht, is vooral ontwikkeld met behulp van de schaaksport. Een ideaal testgebied, met vaste regels en onein dige mogelijkheden. Hoe nu verder? Door alle tijden heen heeft ons edele denkspel zich kunnen handhaven door aanpassingen. Het is de hoogste tijd voor wederom een im puls. Er wordt al geëxperimenteerd met mens plus computer tegen mens plus computer. Dat lijkt me niet de op lossing, dat druist tegen de gouden re gel in dat je niets of niemand mag raadplegen tijdens de partij. Ik stel een geheel nieuw stuk voor. een fantasy-figuur met kameleon-achtige verschijnselen, die in kracht en waarde kaiï veranderen. Tenslotte is het tegen woordig bij oorlogen ook niet meer zo duidelijk wie nu, computergestuurd, ten goede of ten kwade bombardeert Ik zingh vandaegh de Lof van Broeder Jan Cottaar, Die in de Microphoon de Naemen staet te hygen Van allen, die de Roem der gele Truy bedreyghen: Hoort, hoe hy ons verkwickt met kundigh Commentaer Op Wouter Wagtmans styl en hoe met veel misbaer Van Breenen dreyghde halverwege af te styghen, Doch Pellenaers wist hem weer op den Wegh te kryghen En Tarzan peesde door en bracht het voor elkaar. Wie in zijn Clubfauteuil in Hooghheydt is gezeten En slechts naer P.H. Ritters wyze Woorden hoort, Weet niet wat hij ontbeert: wie kan zich met hem me ten, Die ons in Metz beschryft hoe Wim van Est most zwe ten? Vreest niet, hoe hij oock hyght, zyn Stem raeckt niet versleten, En Jan jaeght met zijn Troep tot 't Parck der Prinsen voort. 'Joost', in de Groene Amsterdammer van 9 juli 1955) Radioverslaggevers in de sport waren helden in de jaren vijftig, zo blijkt uit de lofzang op Jan Cottaar. De televisie moest zich nog een plaats veroveren in de huiskamers waar de radio het voor het zeggen had. In de jaren dertig was het Han Hollander die de natie aan het toestel kluis- illustrate incridioustra ter<le met zijn voetbalreportages, in de jaren vijftig deed Jan Cottaar dat met zijn radioverslagen van de Tour de France. Voor de wielerliefhebbers in die tijd geen tv-uit- zendingen van de Ronde (die kwamen pas beginjaren zestig) maar de radiostem van Jan Cottaar. Het werk van Cottaar en zijn collega's - mannen met gleufhoeden, sigaren en in het geval van Cottaar een vlinderdas - werd (dus) nog niet beconcurreerd en ge controleerd door de televisie. En zo konden ze de werke lijkheid soms naar hun hand zetten en zwaar romantise ren. Altijd snikheet daar in Frankrijk, ook als de tempera tuur bij een graad of twintig bleef steken. Was het eens wat kouder dan gewoonlijk in Frankrijk, dan werd ge sproken over 'barre omstandigheden'. Versloeg Wout Wagmans zijn medevluchter in de sprint met een fiets- lengte, dan had Cottaar het over 'een banddikte'. En als Wim van Est 'demarreerde dat het kraakte' bleek hij naar voren gereden om een boterham te nuttigen. De waar heid werd een beetje mooier gemaakt. Maar de reporters konden zich ook toen geen blunders veroorloven. Door pech met de auto bracht Cottaar ooit een van de Tourdagen in de garage door in plaats van achter het peloton. Tijdens zijn doldwaze inhaalrace aan het slot van de etappe ontging het Cottaar dat Wout Wagtmans was uitgevallen, terwijl zijn krantencollega's daarover inmiddels grote stukken naar het thuisfront Hans Böhm is ex-be roepsschaker, presenta tor en freelance-publi cist. hadden doorgebeld. In de tijd van Jan Cottaar vertoefden de verslaggevers de hele dag vlakbij het peloton. Dat kon toen nog omdat de volgerskaravaan niet de gigantische om vang had van tegen woordig. Met die ideale positie werd overigens weinig ge daan: van directe ra- dioflitsen - zoals te genwoordig - was geen sprake. De ra dioverslaggeving tij dens de Tour be perkte zich tot de fi nish-reportage met als hoogtepunt van de uitzending het in terview met de ren ner van de dag. Veel al waren dat onver staanbare mannen die in het Brabants (Wim van Est) of plat Amsterdams (Hein - 'Tarzan' - van Breenen) hun verhaal vertelden. Toen Faanhof na zijn etappezege in 1954 in Bordeaux de microfoon onder zijn neus gedrukt kreeg, waren zijn eerste woorden: Annie, ik hèb 'm. Cottaar haalde ook renners voor zijn spreekijzer die die dag onzichtbaar waren geweest, maar zó lang had den staan draaien rond de commentaarpositie dat hij zich wel verplicht voelde ze voor de microfoon te halen. Het gesprek met Cottaar was voor hen dé kans met thuis in contact te komen. Aan het einde van het interview vroegen ze dan ook altijd: Mag ik even de groeten doen Jan Cottaar, een verslaggever die de verbeelding liet spreken. foto archief anp De verslaggevers waren één met de renners. Ze sliepen met ze, aten met ze, leden met ze mee, moedigden ze aan en voorzagen ze tijdens de koers van eten. Soms mislukte dat. Uit het boek '10 x l our' van Jan Cottaar: 'Wij stonden op de Tourmaler klaar met een verschrik kelijke perzik voor Henk de Hoog, die als een van de laat- sten naar de pashoogte klom. Hij had zijn begerig oog al op de sappige vrucht gericht toen achter hem plotseling een Italiaanse renner - wij zullen nooit vergeten dat zijn naam Ronconi was - achter hem vandaan kwam schieten en met een klauwende greep de perzik uit onze handen graaide'. De verslaggevers waren tevens supporters. Er was veel minder concurrentie waardoor veel binnenskamers bleef. Toen de televisie zijn intrede deed, kon alleen Theo Koomen de concurrentiestrijd met de camera's nog aan. Met zijn drang tot overdrijven, zijn enthousiasme en zijn gevoel voor drama hield hij de romantiek in het wiel rennen levend. Met zijn overlijden in 1984 stierf ook de radioverslaggeving in de Tour. FRED SEGAAR 21-6-88 O hoe vergeefs des doel mans hand zich strekte naar de bal die één minuut voor tijd die Duitse doellijn kruiste Zij die vielen rezen juichend uit hun graf (Jules DeelderJ Het moet almaar verder, hoger, sneller en beter. Er is op de tele visie geen sportevenement of de commentator pakt het schema van het wereldrecord erbij. Maar waarom toch? Is het man-tegen- man-gevecht niet mooi genoeg om te aanschouwen? Blijkbaar niet. De mens herbergt een on uitputtelijke drang om zich te willen profileren. En hoe kan dat beter dan door records te verbe teren. Om in de rijen der onsterfelij- ken te worden opgenomen, is echter meer nodig dan zo maar een record vestigen. Dat de Bra ziliaan Ricardinho Neves in 1994 ruim 19 uur lang een voetbal wist hoog te houden, valt in de categorie knap maar zeker niet interessant. Dit in tegenstelling tot spor ters, die tijdens hun actieve car rière het aureool 'onverslaan baar' verwerven. Wat te denken van de Amerikaanse atleet Edwin Moses, die liefst 122 keer achter een een wedstrijd over 400 meter horden winnend afsloot. Of polsstokhoogspringer Sergei Boebka, die jarenlang op eenza me hoogte door het luchtruim zweefde. Desondanks blijven ander soortige records langer in het ge heugen van het publiek hangen. Vooral onverwachte gebeurte nissen hebben een grote impact. De gouden recordoogst van schaatsster Yvonne van Gennip - vlak voor 'haar' Olympische Spe len van Calgary in 1988 nog ziek, zwak, misselijk en geblesseerd - was iets waar werkelijk niemand op had gerekend. Net als de r0. „football is een uiting van de onafhankelijkheid van de Amerikaanse cul- foto archief reuters gb) eeuw een elitaire sport. foto archief reuters ui versteiten in Noord-Amerika aan ui populariteit. Yale, Harvard, Prin- lits I ceton en Columbia richten een jaar later de Intercollegiate Foot ball Association op en gaan, met aanpassingen, volgens de regels van de Rugby Football Union in Engeland spelen. In 1880 begint de evolutie van kal- American Football pas echt. e Walter Camp van Yale introdu ceert de quarterback (spelverde- otbfi Ier) en brengt het aantal spelers van vijftien terug tot elf. Het ac cent in het American football, in ■erd| vergelijking met rugby, wordt meer op planning, tactiek en strategie gelegd. De sport eist in de beginjaren enkele tientallen slachtoffers, waardoor de sport- kleding (onder andere de helm) wordt aangepast. American foot ball groeit in de 20e eeuw met honkbal uit tot de meest popu laire kijksport van Noord-Ameri ka. Maarten van Bottenburg, so cioloog en auteur van het boek Verborgen competitie (1994), ver klaart het ontstaan en de ver spreiding van American football door de ontwikkeling van de Verenigde Staten als vooraan staande natie. 'Amerikanen be nadrukten hun zelfstandigheid en cultiveerden hun bijzonder heden'. Mede om die reden slaan ook typisch Amerikaanse sporten als basketbal (via sociale instellingen als de YMCA) en honkbal (via het leger) aan. De nieuwe bevolkingsgroepen van Australië en Nieuw-Zeeland zijn historisch gezien nauw ver weven met Engeland, meer dan de Amerikanen. Zij nemen de Britse sportcultuur over en rui men plaats in voor met name rugby en cricket. De populariteit van een inheemse variant van voetbal in Australië - Australian rules op een groot cricket-ovaal - is in dat opzicht opmerkelijk, maar niet geheel onlogisch. Het eigenzinnige Australian rules football - evenals het Gaelic foot ball in Ierland een afstammeling van het wilde voetbal - bestond al voordat in Engeland voetbal en rugby werden gestandaardi seerd. En heeft zijn plaats in de Australische cultuur nooit afge staan. GIJS VAN OOSTEN waanzinnige uitschieter van ver springer Bob Beamon, die tij dens de Spelen van 1968 in Mexico de ongelooflijk geachte afstand van 8.90 meter overbrug de. Maar hoe buitenaards een re cord ook is, eens komt de tijd dat de wetenschap haar inhaalt. Lichtend voorbeeld van deze stelling is Francesco Moser. De Italiaanse wielrenner leek op 32- jarige leeftijd over zijn hoogte punt heen, maar weigerde zich met deze gedachte te verzoenen. Sterker: Moser wilde koste wat kost het onaantastbare we relduurrecord van de grote Eddy Merckx verbeteren en en passant de magische afstand van 50 kilo meter doorbreken. Om z'n har- tewens te verwezenlijken, schonk Moser zijn benen aan de Francesco Moser was in januari 1984 in Mexico City de eerste wielrenner die de magische 50 ki lometer-barrière van het we relduurrecord doorbrak. foto archief ap 1964: Anton Geesink wordt in Tokyo olympisch judokampioen. Geesink groeit op grond van zijn status uit tot 'ambassadeur' van het Nederlandse bedrijfsleven in Japan. 1968: Jan Janssen wint als eerste Nederlan der de Tour de France. Bob Beamon springt in Mexico de onwaar schijnlijke afstand van 8.90 meter. Het we reldrecord zal liefst 23 jaar standhouden; op 30 augustus 1991 landt Mike Powell tijdens het WK in Tokyo vijf centimeter verder dan zijn legendarische landgenoot. 1969: Ajax haalt als eerste Nederlandse club de Europa Cup l-finale en verliest met 4-1 van AC Milan. In 1971, '72, '73 en '95 slaagt Ajax er wel in de Europa Cup voor landskampioenen te winnen. In 1972 en 1995 wordt tevens de Wereldbeker veror- verd. 1970: Feyenoord verslaat Celtic in Milaan (2-1) en wint als eerste Nederlandse club de Europa Cup I; een paar maanden later ver overt Feyenoord ook de Wereldbeker ten koste van Estudiantes. 1972: Een gijzelingsactie van de PLO in het Olympisch Dorp in München eist het leven van elf Israëlische atleten. Schaatser Ard Schenk wint drie maal goud op de Winterspelen in Sapporo. 1974: Het Nederlands voetbalelftal verliest de WK-finale van West-Duitsland (2-1). 1979: Boston Red Sox-pitcher Win Rem merswaal uit Den Haag debuteert als eerste Nederlander in de Major League. 1980: Schaatser Eric Heiden haalt vijf gou den medailles op de Winterspelen in Lake Placid. Joop Zoetemelk wint als tweede Nederlan der de Tour de France. 1985: De Europa-Cupfinale in het Heizel- stadion in Brussel tussen Liverpool en Ju- ventus loopt ernstig uit de hand. Britse hooligans drijven op de tribune Italiaanse voetbalsupporters in de val: 37 doden. 1988: Na Feyenoord en Ajax wint ook PSV de Europa Cup I. In de finale wordt Benfica verslagen na strafschoppen. Schaatsster Yvonne van Gennip wint drie keer goud op de Winterspelen in Calgary. Sprinter Ben Johnson wordt tijdens de Olympische Spelen in Seoul betrapt op het gebruik van doping. Hij moet zijn gouden medaille, die hij won op de 100 meter sprint, inleveren. 1990: Arie Luyendijk wint als eerste Neder lander de Indianapolis 500. 1994: De Braziliaanse autocoureur Ayrton Senna verongelukt op het circuit van Imola. Door het zogenaamde 'Bosman-arrest' gaat het transfersysteem in het professionele voetbal op de helling. 1996: Tennisser Richard Krajicek schrijft his torie door als eerste Nederlander een Grand Slam te winnen. De Hagenaar is op het hei lige gras van Wimbledon de sterkste. 1997: Tiger Woods wint als eerste gekleur de golfer de US Masters in Augusta, één van de vier zogenoemde Majors. 2002: Japan wordt in eigen land de eerste Aziatische wereldkampioen voetbal. 2003: Na een langdurige operatie wordt met succes de schuifdakconstructie van de Amsterdam ArenA verwijderd. 2008: Feest in de ArenA waar al vijf jaar op dezelfde grasmat wordt gevoetbald. 2010: Jeroen Bleekemolen wint als eerste Nederlander de wereldtitel Formule 1 2012: Alle 411 in Tokyo gestarte deelne mers aan de Tour de France worden in New York wegens overtreding van de opiumwet uit de koers gehaald. 2017: Er wordt in Nederland een verbod af gekondigd op wielerwedstrijden op de openbare weg. Door de toenemende ver keersdrukte is het niet langer mogelijk weg wedstrijden te laten verrijden. Het baan- wielrennen floreert. 2026: In Johannesburg wordt de eerste overdekte 400-meter-ijsbaan op het Afri kaanse continent en het zuidelijk halfrond geopend. De Peruaan Oscar Gonzalez wint de 500 meter in 32.33 seconden, net geen wereldrecord. 2030: Het Nederlands voetbalelftal wordt wereldkampioen in Australië, met de volle dig 'gekloonde' viermansvoorhoede: Keizer, Cruijff, Van Basten, Bergkamp. 2033: De Kinheim Orioles winnen de eerste Europe Series van de Parma Dodgers. 2037: De laatste onoverdekte ijsbaan ter wereld (Zakopane in Polen) wordt gesloten.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 43