Een reeks van 1', Sporthistoricus Stevens is zich nog aan het 'invechten' der Topsporter als lustobject Electra 600: De vroegste vermelding van het scha ken komt uit Midden-Perzië en dateert uit de zesde eeuw. De naam schaken komt van het Perzische woord voor heerser, sjah. 1660: Paardenkoersen worden in Engeland voor het eerst op ronde of ovale banen ge houden. 1661: Het beroepsroeien op de Theems in Londen bereikt met tienduizend beoefe naars een hoogtepunt. 1754: Royal and Ancient Golf Club of St. Andrews (Schotland) wordt opgericht. De vereniging speelt in de 18de en de 19de eeuw een voorname rol in de ontwikkeling van de golfsport. 1763: De eerste melding van een Elfsteden tocht. 1814: The Pugilistic Club onderwerpt het boksen in Engeland aan standaardregels. 1863: Oprichting van de Engelse voetbal bond (Football Association). Acht jaar later volgt de Rugby Football Union (rugby). 1874: Aston Villa FC uit Engeland heft als eerste club entreegelden voor een voetbal wedstrijd. 1879: Haarlemmer Pim Muiier introduceert voetbal in Nederland. Hij richt de Haarlem- sche Football Club (HFC) op. 1882: De oorsprong van het judo. De Ja panner Jigoro Kano is de geestelijk vader van de verdedigingssport. In Japan wordt nog steeds jaarlijks de Kano Cup georgani seerd, een van de sterkst bezette judotoer nooien ter wereld. 1888: In het tennis wordt het gemengd- dubbel op toernooien gespeeld. De tennis club ontpopt zich als 'huwelijksmarkt' voor het establishment. 1889: Op het Museumplein in Amsterdam wordt het eerste wereldkampioenschap all- roundschaatsen gehouden. 1890: Pim Muiier blaast de Elfstedentocht nieuw leven in. De sportpionier uit Haarlem doet er solo 12 uur en 55 minuten over. 1893: Andy Bowen en Jack Burke boksen de langste partij uit de historie. De pugilis ten staan liefst 7 uur en 19 minuten tegen over elkaar. De partij eindigt na 110 ronden 'onbeslist'. Jaap Eden wordt de eerste Nederlandse we reldkampioen allroundschaatsen. 1896: De eerste moderne Olympische Spe len worden in Athene gehouden. 1903: De eerste Tour de France gaat van start. Maurice Garin wordt winnaar. Het Koninklijk Nederlands Korfbalverbond wordt opgericht. Korfbal is van oorsprong een Nederlandse sport, waarvoor de Am sterdamse onderwijzer Nico Broekhuysen de regels bedacht. 1909: Schaatser Minne Hoekstra zegeviert in de eerste Elfstedentocht die door zeven rijders wordt voltooid. De Fries heeft 13 uur en 50 minuten nodig om de finish te berei ken. Henk Angenent doet er in 1997 zes uur en 49 minuten over en laat 16.674 schaatsers achter zich. 1924: In Chamonix worden de eerste Olympische Winterspelen gehouden. 1934: Het Nederlands voetbalelftal is voor het eerst deelnemer aan een WK-eindronde en strandt in Italië op Zwitserland: 2-3. 1935: Professor Max Euwe verslaat de Rus sische grootmeester Aljechin en kroont zich tot wereldkampioen schaken. 1936: De donkere Amerikaanse atleet Jesse Owens verstoort de Olympische Spelen van nazi-leider Adolf Hitler. Owens wint in Ber lijn vier gouden medailles. 1948: Atlete Fanny Blankers-Koen verovert op de Olympische Spelen van Londen vier gouden medailles. Bij thuiskomst krijgt de huisvrouw uit Hoofddorp als blijk van waar dering van het Nederlandse volk een fiets aangeboden. In een periode van zeventig jaar heeft de tennismode een grote veran dering ondergaan. In 1927 schrijven de kledingvoorschriften kousen en een rok tot over de knieën voor. Een strak aangesneden broekje en een klein topje volstaat aan het einde van de twintigste eeuw. Op de foto links achtvoudig Wimbledonkampioene Helen Wills-Moody en rechts het Russische tienersterretje Anna Koumikova, in 1997 op Flinders Park in Melbourne. foto's archief anp epa De gespierde lijven van topsporters zijn allang geen werktuigen meer tot het breken van records alleen. De tijd dat de katoenen broekrok het meest erotische kledingstuk van de tennisster was, is voorbij. De sporter van nu betreedt bij voorkeur in uitdagende kledij de sporta- rena of staat naakt of verhuld naakt in de Playboy, Nieuwe Revu, Sportweek of reclamespot. Of je nu Katarina Witt, Rintje Ritsma, An na KoernikoVa, Martina Hingis, Marianne Timmer, of Dani heet, be halve sportieve prestaties telt de uiterlijke verschijning. Erotiek en sport gaan tegenwoordig hand in hand. De inmiddels overleden hardloopster Florence Griffith, besteedde voor de start veel aandacht aan haar make-up en haar rood-gelakte centimeterslange nagels. Wielrenster Leontien van Moorsel, op de fiets ook altijd op en top verzorgd, liet onlangs weten dat zij sommige rensters selecteert op uiterlijk, 'want het gezicht wil ook wat'. Onder tussen worden tijdens het spel de rokjes korter en glimmender en hijgen buiten de baan de bladenmakers en reclamebureaus om nog meer. Inmiddels is het zover dat de aandacht op meer is gebaseerd dan sport alleen. Het jonge Russische tennissterrretje Anna Koernikova is de verpersoonlijking van Nabokovs duistere fantasieën en draagt dan ook niet geheel verrassend de bijnaam Lolita. De blonde sportster hoort niet eens tot de top-tienspeelsters, maar is wereldberoemd en gewild bij velen. Kennelijk wil de sportfan tegenwoordig graag meer dan een wereldrecord, een mooi doelpunt, of een mooie smash. Ajax-voetballer Dani is bij de meisjes een van de populairste spe lers van Nederland, en niet omdat hij ze er wekelijks achter elkaar in- schopt. Sporters beantwoorden aan het moderne schoonheidsideaal. En natuurlijk staan de sponsors te trappelen om de vraag bij het bre de publiek uit te buiten. Topsport als lustobject. HENDRIK-JAN HUURDEMAN Ten tijde van de klassieke Olympiade - gehouden van 776 voor Christus tot 369 erna - was sport een geliefd en respecta bel onderwerp voor dichters. Zo beschreef de Griekse tragediedichter Sophocles (495-405) een uiterst spannende wagen race, waarbij de held jammerlijk veronge lukt. En als de menigte hem uit de wagen ziet vallen, stijgt er een schreeuw van ontzetting op om de jonge man, met wie het na zulke prestaties zo slecht afloopt nu eens slaat hij tegen de grond en dan worden zijn benen de lucht in geslingerd, tot andere menners zijn paar den met moeite tot stilstand weten te brengen en hem bevrijden, zo erg bloedend dat geen van zijn vrienden het deerlijke lijk nog herkent Ze hebben hem meteen verbrand. (Vertaling Pé Hawinkels) TOP-10 SPORTFILMS 1. Leve het bruine monster (voetbal) 2. Field of Dreams (honkbal) 3. When We Were Kings (boksen) 4. Cool Runnings (bobslee) 5. Raging Bull (boksen) 6. Nummer 14 (voetbal) 7. Hoop Dreams (basketbal) 8. Chariots of Fire (atletiek) 9. Jerry Maguire (American football) 10. The Natural (honkbal) De jonge leeftijd van het vak sportgeschiede nis tekent zich af als de deur van Theo Ste vens' werkkamer openzwaait: er passen net twee mensen in. Maar zo klein als de ruimte is, zo groot is het enthousiasme van Nederlands enige 'doce rende' sporthistoricus. Sinds drie jaar houdt de 61-jarige hoogleraar van de Universiteit van Amsterdam zich bezig met de relatie tussen sport en maatschappij. Een paar jaar geleden keek dr. Theo Stevens, historicus met Indonesië als specialisatie, eens kritisch naar zijn collega's. Hij werd er neerslachtig van. Hij zou zijn laat ste jaren niet uitzitten als docent Economische en Socia le Geschiedenis. Stevens wilde iets einders; iets wat nie mand einders deed. In bed schrok hij wakker en ineens wist hij wat hij ambieerde. De volgende dag was Stevens de eerste sporthistoricus van Nederland. Drie jaar later is hij zich nog altijd aan het 'invechten'. Het vak staat nog in de kinderschoenen. Er is weinig geld voor onderzoek, een centraal instituut is er nog niet (Ste vens' grootste wens) en hij weet niet waar alle literatuur zich bevindt. Hij heeft zelf een kaartenbakje aangelegd. „Sportarchieven, daar moeten we mee beginnen. Men sen moeten hun plakboeken bewaren. Inderdaad; inle veren als ze er vanaf willen. We moeten de sportgeschie denis nog in kaart brengen. Om Thorbecke ten tijde van de invoering van de Nederlandse democratie te citeren: 'We staan nog met de spade aan onze schouder'." Stevens heeft geen pasklaar antwoord op de vraag waarom Nederland achterloopt op het buitenland waar sport serieuzer wordt genomen. Hij zegt dat de intellec tueel van vroeger 'weerzin' voelde bij sport; dat sport voor de dommen was; dat sport het lichaam verheerlijkte ('de geest, daar ging het om') en dat studenten pas ge schiedenis konden studeren als ze het gymnasium had den doorlopen. „De studenten kwamen vooral uit gezinnen met aca demische achtergrond waar weinig werd gesport. Ja, een beetje golfen, tennissen en roeien. Geen volksporten. Ei genlijk forceerde premier Dries van Agt twintig jaar gele den de doorbraak door er openlijk voor uit te komen dat hij een wielerliefhebber was. Hij liet zich zelfs op de race fiets fotograferen." Veel stelliger is Stevens over de begindatum van sport in Nederland. 'De waterscheiding' ligt in 1870. Neder land industrialiseerde, spoorwegen werden aangelegd. De 'zuigkracht' van de stad nam toe. „Later kregen de mensen meer vrije tijd. En - heel aardig, vind ik - binnen het leger nam de belangstelling voor sport toe om de li chamelijke conditie te verbeteren. Geleidelijk aan werd Bira van Siam wint de eerste Grand Prix van Nederland op het circuit van Zandvoort. 1952: Wim van der Voort en Kees Broek man winnen de eerste Nederlandse olympi sche medailles (drie keer zilver) op de Win terspelen. 1953: Watersnoodwedstrijd in Parijs. Ne derlandse voetballers die in het buitenland als prof spelen winnen van Frankrijk. Oprichting Nederlandse Beroeps Voetbal Bond; een jaar later wordt het betaald voet bal in Nederland ingevoerd. De Nieuw-Zeelandse alpinist Sir Edmund Hillary bereikt met zijn sherpa Tenzing als eerste de top van de Mount Everest (8848 meter). Hoe ontwikkelt sport, in al zijn ver schijningsvormen, zich in de vol gende eeuw? Over uiteenlopende onderwerpen zoals geweld, corrup tie en commercie heeft hoogleraar Theo Stevens een uitgesproken me ning. Voetbalvandalisme: „In de sport is het probleem van de relschoppers niet op te lossen. Die jongens zijn zwaar aan de drugs, dus als je het wil oplossen dan moet je de drugs wegnemen. Het probleem heeft niets met voetbal te maken. Vroeger vochten de Dijkers en de Pleiners in Amsterdam tegen elkaar. Daar vie len ook doden bij. Nu concentreert het zich op sport. Het grote gevaar van de voetbalrellen voor de 21e eeuw is dat we het niet meer in de hand hebben. Ik wil dan ook niet in de buurt van Amsterdam en Rotter dam zijn tijdens het EK 2000. Ie kunt voorspellen dat dat uit de hand gaat lopen." Doping: „Ook een onoplosbaar probleem. Doping is onherkenbaar als het in je lichaam zit. En de men sen willen blijven winnen. Ook al zou je twee divisies maken; sport met- en zonder doping. Dan nog zou in de groep zonder doping ge rotzooid worden. Want de mens wil winnen. Want winnen betekent: ik ben er, ik besta." Corruptie binnen grote sportbon den als het IOC: „Het IOC zou op genomen moeten worden in de Verenigde Naties. Dan wordt het open en beschermd. Nu is het een klein groepje heren dat de dienst uitmaakt. De vraag is of het valt in te passen in de VN. Maar het is een oplossing tegen corruptie." De toekomst van grote sporteve nementen als de Champions Lea gue, Superbowl en Wimbledon: „Het is massaal en daarom aantrek kelijk om te doen, er naar te kijken en er aan te verdienen. De Champi ons League is er in 2050 ook nog wel." Commercie: „Die skyboxen, dat is toch een apart wereldje. Kijk nu naar dat EK en de ArenA. Het zijn eilandjes. Onaantastbaar. Dat is het: met geld is alles te koop. De com mercie zal nog wel even toenemen. Geld staat centraal in de sport. Vroeger had je bijvoorbeeld de Ron de van Naarden, een wielerkoers. Die is er nu niet meer. De vedetten zijn niet meer te betalen. Dus die wedstrijd verdween. Dat is inder daad misschien wel de dood van de sport. Ik geloof dan ook voor de toekomst in de Ronde van Naarden onder de achttien jaar. Of voor vrouwen. We zullen meer de recrea tieve kant op gaan. Ik zal er geen traan om laten als mensen zich gaan afkeren van de topsport." Voetbal is de populairste en meest mondiale sport van de 20e eeuw. roroi Niet alle sporten zijn bedachte spelvor men (korfbal, handbal) of afgeleiden van be staande activiteiten zoals lopen, fietsen of zwemmen. De evolutie van het middeleeuwse voetbal heeft aan het einde van de 20e eeuw een reeks van verwante sporten opgeleverd. Het moder ne voetbal, rugby, American football en Australian rules voet bal zijn familie van elkaar. De vier varianten van voetbal hebben een belangrijk kenmerk: ze zijn het product van de beoe fenaars en de cultuur van een land. Voetbal (Europa, Zuid- Amerika en Afrika), rugby (Wales en Nieuw-Zeeland), American football (Verenigde Staten) en Australian rules football werden populair omdat ze meer zijn dan sport. Ze verschaffen landen en volken de mogelijkheid uitdruk king te geven aan hun identiteit en bieden het individu de gele genheid aan te sluiten bij een so ciale groep. Engeland geldt als de baker mat van de sport. In de 17e en 18e eeuw zijn paardenrennen, cricket, roeien en boksen door het establishment behoorlijk ge organiseerde sporten. De indu strialisatie in de 19e eeuw zorgt - door de toename van handel, transport en communicatie - voor een snelle verspreiding van sport. Vooral 'football' wordt po pulair onder leden van de arbei ders- en middenklasse. De privé-scholen nemen sport na 1800 op in hun onderwijspro gramma's en besluiten het 'wil- Australian mies football bestond al voordat rugby en het moderne voetbal werden gereglementeerd. foto archief reuters de voetbal' aan spelregels te on derwerpen. Omdat iedere school dat weer anders doet, ontstaat er tijdens 'football'-wedstrijden verwarring of de bal wel of niet met de hand gedragen mag wor den. De school van Rugby stelt de regels op van het zogenaam de Rugby Football waarin het is toegestaan de bal met de hand te dragen. Winchester, Charter- house en Eton spelen de 'kicking game', met de voet dus. Het moderne voetbal wordt in 1863 gestandaardiseerd door de oprichting van de Football Asso ciation (de term soccer, in het Engels synoniem voor voetbal, is afgeleid van association). De toen meer elitaire rugbysport verenigt zich in 1871 in de Rugby Rugby eeuw splits I ci Lea;:, t jü Theo Stevens, hoogleraar sportgeschiedenis aan de Uni versiteit van Amsterdam, zal er geen traan om laten als mensen zich in de toekomst afkeren van topsport foto united photos de boer jur encelchor winnen een doel in de sportbeleving. Het wedstrijdele ment en de concurrentiestrijd deden hun intrede; zoals dat ook in de maatschappij gebeurde. En dat is nu nog zo. Speel drie wedstrijden slecht in het eerste- elftal van Ajax en je staat er naast." Dat is precies de reden waarom hij het initiatief van Jo- han Cruijff ook zo 'fantastisch' vindt om een half jaar voor het derde millennium de Johan Cruyff University op te richten. Een HBO-opleiding voor sporters die in de ra ce naar de top zijn afgevallen en graag een 'tweede kans' willen. Het is een aanwijzing dat sport steeds meer gein- stitutionaliseerd wordt. „Ik heb Cruijff direct een fax ge stuurd met het verzoek om ook sportgeschiedenis te on derwijzen. Maar ik kreeg nog geen antwoord." NANDO BOERS De mens onderscheidt zich van het dier door handenschudden en na denken. Door de intrede van de com puter. op het scheiden van het tweede millennium, zal dat typische menselij ke denken in een andere dimensie te recht komen. We geven opdrachten om niet zelf te hoeven denken. Nu nog als tijdbesparing maar al snel zal. die besparing onderdeel zijn van het ver wachtingspatroon. Zonder denkver- sneller, zoals laptop, mobiele telefoon, of persoonlijke digitale assistent, is de toekomstige mens gelijk de hulpeloze slak zonder huis. Er bestaan al apparaten (toepasselijk James genaamd) die op eigen kracht twee kaartjes voor het volgende con cert van The Rolling Stones boeken in Londen, de vliegtickets regelen, het hotel reserveren (drie sterren, zoals be kend) en de bijbehorende data blokke ren in de elektronische agenda. Pas dan laat James een kort signaal horen zodat de opdrachtgever weet 'het is ge regeld'. Het enige probleem is voorlo pig nog dat er te weinig Jamessen zijn om met elkaar te communiceren. Er zijn legio voorbeelden om te begrij pen dat de computer, de meest ingrij pende uitvinding van de mens tot nog toe, een andere wereld bewerkstelligt. Om die grote veranderingen te illustre ren neem ik als voorbeeld de schaak wereld, mijn moederland. Het schaakspel is in zijn oervorm ont staan rond 500 en keer op keer mee versneld met de tijd. De manier van oorlog voeren lag ten grondslag aan het schaakspel. De koning is het be langrijkste stuk gebleven, als de strijd is verloren wordt de koning verban nen. niet geslagen. De cavalerie is al tijd met elegant springende paarden gedaan. De katapult stond symbool voor de toren, moeilijk wendbaar maar sterk rechtdoor. De adviserende wij zen, wichelaars en profeten, zijn de raadsheren. Het massalp weergegeven door acht strategisch worden op| grootste metamorfose h( raai ondergaan, als verleng koning eerst het zwakste i ter, in de 16e eeuw, getij tot koningin, het sterkste We; In de loop der tijd zijn oo gevoegd die op natuudfl versnelling brachten. Zoals waarbij koning en toren s zet worden verzet, met al de koning meer bescherm Mde toren wordt geactiveerd en-passant regel, waarbij schietende pion toch nog wordt gegrepen. In mijn eigen schaakcaa lnin diverse versnellingen meeg 1970 speelden we 40 zette» half uur bedenktijd per pep k partij dan nog niet beëind ''na er afgebroken en later, s Inie gende dag, verder gespeej w s je dan niet alleen vooiL volgende tegenstander a eens die afgebroken stel ren. In de tachtiger jaren zetten in twee uur, direct nog eens 20 zetten Ier. Pas daarna werd de pJ ken. Sinds 1990 spelen we één keer uit. Door mogen tie van computers is de partij verleden tijd. ie je ipdr; lm Wat ook niet meer hoeft, i met koffers vol boeken: ken, encyclopedieën met openingen, je favoriete) eigen bibliotheek bestal tallen toernooibulletins i °Se^ de gekriebelde aantekening Parijs eens twee koffers md uren denkwerk uit mijn i waren, keek ik nog jarei naar Franse partijen. Tp zien we de profession! rig met laptop inchi hed« sch

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 42