Een computer aan je broekriem Tijd uoor Dis Multi Media Helikopterslag Zappen naar de dood na beelden van Cuba 15 MEI 1999 samenstelling frank buurman en 1/ ithou rijge- -ij] ie kun biec 30 O® nceerde gevechts jpiers, sterke enk, min een grond- omdat ze tanks rote afstand vaak itraft kunnen ver- - I en, zijn een be- 1/ |ie inspiratie voor de makers luchtsimulatoren. tpache Longbow Ivan Jane's en Apache van Mi- ose kunnen de bbers al echte rs in huis halen, met Apache Ha softwarehuis works komt daar logeens een Russische he Ier bij. Met dit spel kan be de Amerikaanse Apache jow namelijk ook de Rus- Havoc worden gevlogen, jvoc, het behendige zusje el logge werkpaard Hind, mdei« ekendste product van de üche Mil-fabriek doet niet 1 onder voor de Apache, is veel minder populair jjn tegenhanger. Dat zal e maken hebben met het li de Apache al veel langer en zijn waarde al bewe- eeft. pache Havoc speelt merkt ei gaat om een zeer kleuri- likoptersimulator. De heli- :hrifti szelf hebben intense ca- lagekleuren en het vlieg- an een Russisch helikop- iip heeft wel wat weg van isketbalveld in de Ameri- profcompetitie. In hoe dat realistisch is is niet ijk, maar vliegen met de leen de Havoc krijgt er is vrolijks door, terwijl het iaat om het grimmige oor- idrijf. Het went snel en oet gezegd dat de beelden nizijn. Apache Havoc is de mooiste simulaties de kleurige verpakking ïrigens een goed spel, het- niet wil zeggen dat je even achteloos met de helikopter kunt wegvliegen. Apache Havoc is een serieuze simulatie met het gebruikelijke dikke hand boek en een bedieningspaneel dat het gehele toetsenbord be strijkt. Na enkele uurtjes stude ren moet het echter mogelijk zijn om de Apache of de Havoc in de lucht te houden. Vliegen kan in Cuba, Georgië en Zuidoost-Azië, en dan wel voor beide partijen. Als Havocpiloot kun je dus Apaches als vijanden tegenkomen en omgekeerd. Zo wel computergestuurd als in mensenhanden in een netwerk. Gevechtshelikopters zijn aan vallend sterk maar kunnen slecht tegen afweerraketten, dus het is een kwestie van voor zichtig rondvliegen, schuilen achter heuveltjes en dergelijke, snel toeslaan en hard wegvlie gen. Er zijn diverse losse mis sies om te vliegen, maar het meest interessant is de lange campagne van het spel. Een echte uitdaging, omdat er ook een tijdslimiet is. Apache Havoc-is een nieuw hoogtepunt op het gebied van helikopte'rsimulaties, een spel voor doorzetters dat nipt snel zal gaan vervelen. Min. systeemeisen: Pentium 166, 32 Mb, Windows 95/98. 3D- kaart aanbevolen. Beschikbaar gesteld door Infogrames. PAUL HOUKES In elke vliegtuigcabine of trein- coupé zijn ze te vinden: de za kenlieden die met hun draag bare computer op schoot of op het uitgeklapte tafeltje probe ren hun reistijd nuttig te beste den. In principe zijn de moder ne notebook- en laptop- pc's daar geschikt voor, maar echt makkelijk gaat het nog niet. De accu van een draagbare com puter is meestal na een uur of drie, vier leeg en in het vliegtuig kun je het deksel, waarin het beeldscherm is ondergebracht, niet gemakkelijk openklappen als de passagier in de rij voor je zijn stoel wat te ver naar achte ren gekanteld heeft. Ook is dik wijls een bezwaar dat andere passagiers gemakkelijk kunnen meelezen wat je zit te doen. Over een poosje zijn die proble men opgelost. Dan heeft de za kenreiziger zijn complete pc aan de broekriem hangen of in zijn overhemdzakje zitten. Het monitorbeeld wordt vlak voor zijn hoofd op een virtueel scherm geprojecteerd, onzicht baar voor andere mensen in zijn omgeving. De bediening van de computer gebeurt niet met een toetsenbord, maar met gesproken instructies. Een leuk stukje science fiction, dat echter geen fictie meer is. Het computerbedrijf IBM toon de onlangs tijdens een presen tatie in Amsterdam een wer kend prototype van zo'n com puter, niet groter dan een walk man. Deze 'Wearable PC', zoals IBM hem noemt, is een com plete personal computer met een 233 MHz Pentium MMX- processor, draaiend onder Windows 98, in een behuizing van 120 bij 80 bij 26 mm met een gewicht van nog geen 300 gram. Het apparaat heeft een werkgeheugen van 64 MB en een door IBM ontwikkelde Mi crodrive, een harde schijf-unit van ongeveer 40 bij 30 mm groot met een opslagcapaciteit van 340 MB. Op de Wearable PC wordt een headset aangesloten waarin be halve twee oortelefoons ook een piepklein monitortje is op genomen, dat aan het eind van een steeltje is gemonteerd. Dat beeldschermpje wordt vlak voor één van de ogen gedraaid en levert dan een schermbeeld De pc past in de borstzak en het scherm is maar een paar vierkante cen timeter groot. foto PR op, dat op een afstand van een centimeter of twintig voor het hoofd van de gebruiker lijkt te zweven. Momenteel gaat het nog om een scherm dat uitslui tend grijstinten weergeeft in een resolutie van 320 bij 240 beeldpunten, maar IBM werkt al aan een verbeterde versie met een SVGA kleurenscherm. De bediening van de Wearable PC gebeurt met een trackpoint- apparaatje dat in een van de handen wordt gehouden, en met de stem, want de pc kan via spraakherkenningssoftware overweg met gesproken com mando's. Desgewenst kan via de ingebouwde USB-poort een normaal toetsenbord en een gewone muis worden aangeslo- Belangstelling Het werkende prototype van deze computer van de toe komst is in vier maanden tijd ontwikkeld in het research-la- boratorium van IBM in Yamato, in Japan. Volgens Phil Hester, vice-president van IBM en ver antwoordelijk vor de techni sche ontwikkeling bij het be drijf, duurt het nog wel een jaar voor het apparaat in de winkel ligt. Dat er belangstelling voor zal bestaan, daar is hij zeker van. „We verwachten niet dat mensen al joggend hun e-mail zullen willen lezen: daar is het ding niet voor bedoeld. Maar in het vliegtuig, in een wachtka mer of op elke andere plek on derweg kan zo'n apparaat een uitkomst zijn". Een prijs van de machine is nog niet vastgesteld, maar Hester verwacht dat die in de buurt zal komen van de gemiddelde lap top-computer. Op een paar duizend gulden moet je dus wel rekenen. De broekriem-pc is een goed voorbeeld van de ontwikkelin gen in de onderzoekslaborato ria van IBM. Een belangrijk the ma bij vrijwel alle research die daar plaatsvindt is miniaturise ring. De harde schijf die in het apparaatje is ondergebracht is een ander voorbeeld. Deze Mi crodrive heeft een schijf die zo groot is als een muntstuk. Toch past daar 340 MB aan informa tie op. De fabrikant, die het schijfje binnen enkele maanden op de markt brengt, denkt vooral aan toepassing in palm top-computers en digitale foto camera's. In dergelijke appara ten wordt tot nu toe vaak een zogenaamde compact flashcard gebruikt voor de opslag van ge gevens. De harde schijf heeft echter een aanzienlijk grotere opslagcapaciteit dan die kaart jes. Een digitale camera met zo'n schijfje zou enkele tiental len beelden in de hoogste reso lutie en zonder compressie kunnen opslaan. IBM is ook bezig met de ont wikkeling van GSM-telefoon- toestellen waarmee je niet al leen mobiel kan bellen, maar waarmee je ook kunt Internet ten. Hester demonstreerde tij dens de presentatie een toestel met aan de onderzijde een spiegel, die in uitgeklapte stand precies voor het oog komt te zitten. Op die spiegel wordt vanuit de onderkant van het toestel een beeld geprojecteerd. Je kunt er op elke willekeurige plaats mee inbellen bij je Inter net-provider, waarna je op je gemak je e-mail kunt lezen of kunt surfen op het Web. Net als met het miniatuur beeldscherm van de broekriem-pc moet je er wel even aan wennen om op de juiste manier - met één oog - naar het beeld te kijken, maar na enige oefening blijkt dat uit stekend te gaan. Examentraining et is een schrikbeeld voor sommi- aankomende automobilisten, hel eorie-examen met de dia's; meer- uzevragen die je alleen maar met of nee hoeft te beantwoorden, aar je moet ze wel bijna allemaal ia ied hebben. eANWB heeft hier iets aan gedaan oor de officiële examentraining nu n Tik op cd-rom uit te brengen. De •ram is een multimediale aanvul- igop het ANWB-theorieboek 'Sla- n in het verkeer'. De gebruiker T'. m nu de bekende dia's met ver- erssituaties op zijn computer- teidscherm brengen en zich der- ilve optimaal voorbereiden. zijn 300 vragen met foto beschik- lar, in de vorm van echte (gespro- in) examens met beperkte tijds- uur, maar het is ook mogelijk ze te ngschikken op thema zodat de rakke punten kunnen worden bij- spijkerd. Wie moeite heeft met het tienen van voorrang kan zich hier isspeciaal op gaan richten, ei programma is simpel en gebrui ksvriendelijk. Het enige minpuntje dat het wat traag werkt, in. systeemeisen: 80486 PC, 8 Mb im, Windows 95/98. Prijs: 34,95 plden. PETER VAN DER HOEST Dank zij de BBC heb ik die zaterdag een nacht lang door mijn woonkamer lopen drentelen, met op mijn netvlies de krankzinnige beelden van een do cumentaire over begraven op Cuba. Hebben wij in ons land de dood keu rig begraven, in Cuba graven ze de dood na drie jaar weer op. Dat zit zo. Omdat volgens het communistische principe ook dode Cubanen gelijk zijn aan elkaar en dat principe op een kerkhof goed zichtbaar moet zijn, ziet de algemene begraafplaats van Ha vanna er gelijkvormig uit. Duizenden betonnen bakken liggen er, zonder opschrift of ornamentje en met een tussenruimte van enkele centimeters, naast elkaar. In die bakken worden de eenvoudige vurenhouten kisten met de overledenen geplaatst en ver volgens gaat er een loeizware beton nen deksel op. Na drie jaar krijgen de nabestaanden een briefje thuis dat zij moeten ver schijnen voor de zogenaamde 'exhu mation', de ruiming van het graf. Er zijn twee van zulke ruimingen per dag. De opgeroepen families krijgen een volgnummertje en lopen dan, met zakdoekjes vol eau-de-cologne tegen de mond gedrukt, achter een chagrijnige overheidsfunctionaris aan. Nadat de families achter een dranghek hebben plaatsgenomen, geeft deze gevoelloze staatsdame de grafdelvers opdracht de deksels van de betrokken graven te lichten, de kisten er uit te halen en ergens op een zandpad neer te zetten. Deze al even ongevoelige grafdelvers kiepe ren zonder veel ophef de deksels er af en mikken verveeld briefjes met nummers in de kist, nummers die corresponderen met de nummers die de wachtende Cubanen in hun han den geklemd houden. Dan begint er een ritueel waar ik niet van heb kunnen slapen. De doden, nog keurig opgebaard in hun bloe metjesjurken, zwarte pakken of kin- derpyjamaatjes, worden dan door Oiilch cemeteries i Informatie over begraven In de: Uitvaart Encyclopedie: info begraven Rouw- en grafsymboliek in onze: Vanltas Symbolen pagina Naar buitenlandse begraafplaatsen: To foreign cemeteries: Frankrijk/France Parijs/Paris: Père Lachais Pjrij s/Paris: _M o 111111 art re hun familie uit hun kisten gehaald en overgeheveld naar kistjes van pakweg vijftig centimeter lang, twintig diep en dertig hoog. Jurken en pakken worden hoog opgetild om zodoende de botten er makkelijker uit te kun nen kloppen. In de kisten krioelt het van de insecten, die een goed heen komen zoeken. Schedels met soms nog volle haardossen kunnen maar net in de smalle kistjes. Niet voldoen de vergane lijken mogen pas na toe stemming van de staatsdame voor eventjes terug in hun betonnen rust plaats. Nog hoor ik het klapperen van vallen de ribben en ander gebeente. De Cu banen moeten van Fidel Castro zelf reukstoffen meenemen om in de kist jes te sprenkelen; zo wordt de ergste stank weggenomen. Dan gaat het dekseltje op het doosje, wordt er met zwarte verf op de zijkant de naam van de overledene gezet en wordt dat kistje bijgezet in een gigantische loods, waar tienduizenden van zulke kistjes opgestapeld staan. Op het zandpad zijn de delvers dan al aardig gevorderd met het in elkaar rammen van de lege kisten. 's Lands wijs, 's lands eer, zou mijn overleden moeder zeggen, maar ik zie de eer niet. Dat communisten de dood zien als het 'On Zinnige', als het willekeurige einde, als de ontkenning van het leven, als Het Niets, okay, dat snap ik nog wel. Maar in Cuba wor den mensen verplicht hun 'rotzooi' achter hun kont op te ruimen en dat noem ik 'vernederen als middel om te onderdrukken'. Om de zinnen te verzetten keerde ik mij die nacht dus maar tot het inter net. Zouden er eigenlijk sites over de dood en over begraven zijn, en wat leren die sites mij dan? Tot mijn ver bijstering vulde AltaVista mijn scherm met honderden adressen. En achter die adressen gaat soms won derlijk mooi vormgegeven en zeer in teressante informatie schuil. Wat me vooral opviel, is dat hier nu eens geen domkoppen aan het werk zijn ge weest, geen ziekelijke freaks, maar in tegere mensen en/of organisaties die allemaal op hun eigen manier de dood als uitdaging of kenmerk van het leven zien: als absoluut einde, als voortzetting van het aardse leven in enigerlei vorm, als overgang, als tota le omzetting van het leven, als verlos sing, of zelfs als straf. Vaak lijkt het de bedoeling de eigen levensverwerkelij- king in verbondenheid met anderen betekenis te geven. Hoera. Biedt het internet toch ook nog iets goeds. Ik heb een aantal van die sites aan het einde van dit verhaal voor u op een rijtje gezet, maar beter nog kunt u zelf Yahoo! of AltaVista aan het werk zet ten. Eén site heb ik tot het ochtendgloren bestudeerd. Die bevat onder meer een kolossale collectie 'laatste woor den' van beroemde mensen, met links naar sites waarop hun levensge schiedenis is opgetekend. Drugsgebruiker Lenny Bruce (1925- 1966), de om zijn obsceniteiten ge liefde en vooral gehate Amerikaanse humorist, sprak tegen de man die hem vond, John Judvich: 'Do you know where I can get any shit?' Toneelschrijver George Kelly, oom van Grace Kelly, mompelde tegen zijn nicht, toen ze hem een afscheidskus gaf: 'My dear, before you kis? me goodbye, fix your hair. It's a mess'. Om in stijl van dit verhaal te blijven besluiten we met de laatste woorden van socialist/communist Karl Marx (1818-1883). Tegen zijn huishoudster, die hem vroeg of hij nog iets wilde zeggen, riep hij: 'Go on, get out! Last words Eire for fools who haven't said enough!' http: //members.aol.com/wordplays/graves. html http://www.begraafplaats.org/be- graaf.htm http://www.geocities.com/Athens/ Acropolis/6537/index.htm http://www.xs4all.nl/androom/dead- /dead.htm http://www.potifos.com/tpg/ http://www.serve.com/diavolo/grave/ http://www.rootsweb.com/cemetery/ http://www.findagrave.com/ Een wekelijkse rubriek waarin ongeveer vijf websites worden belicht die nieuw of origineel zijn, dan wel inspelen op de actualiteit. Afgelopen woensdag begon in Cannes het wereldberoemde filmfestival. Tot en met 23 mei bevindt alles en iedereen, die maar iets met film te maken heeft zich in de Zuid-Franse badplaats. Hoogtepunt is uiter aard de uitreiking van de Palme d'Or, of Gouden Palm, zoals wij de hoogste onderscheiding van het festival kennen. Dat gebeurt voor de 52e keer en wie be nieuwd is naar de geschiedenis of juist de actualiteit wil volgen, kan de komende tijd terecht op de speciale site. www.festival-cannes.org Wie het over film heeft komt natuurlijk nauwelijks om de naam van Alfred Hitchcock heen. De 'Master of Suspence' heeft zó veel prachtige films ge maakt, dat een speciale website niet meer dan logisch is. Heel veel informatie over het leven en het werk van Hitchcock. Van een aantal films (Psycho, The Birds, The 39 Steps en nog een stuk of wat) zijn ook videobeel den te zien. Voor de liefhebbers van 'enge' films een absolute must. www.hitchcock.nl/ned.htm U wilt 183 gulden korting heb ben op een systeem voor tegen winkeldiefstal? Of betaalt u lie ver 1700 piek minder voor een infrarood-saunacabine van dik vijfduizend gulden? Een roest vrijstalen pannenset met een PC verbeteren Een PC is door de snel le technische ontwik kelingen meestal al weer verouderd op het moment dat je hem koopt, vandaar dat op waarderen interessant kan zijn. De processor kan tegenwoordig makkelijk vervangen worden, en geheugen bijplaat sen is ook een fluitje van een cent. Wie het toch wat griezelig vindt om zonder kennis van zaken in zijn PC te gaan wroe ten kan de cd-rom 'Upgraden in de praktijk' van IDG Com munications (uitgever van Computertotaal, het blad van de Hobby Computer Club) als spoedcursus gebruiken. Com puterkenner Herbert Blan- kesteijn legt slap voor stap uit in instructiefilmpjes uit hoe het moet. Ook is er veel ach tergrondinformatie aanwezig over de opbouw van de PC, de werking van de verschillende componenten en dergelijke. De gebruiker leen dus gelijk de PC wat beter kennen. In de cursus wordt aandacht besteed aan de processor, het geheugen, de harde schijf, de grafische kaart, modems, scanners en software. Ook Davi Adres 2000 Davilex blijft scoren met Davi- Adres, het populaire program ma om een adressenbestand mee te beheren. Davi-Adres 7 was al een topper in 1997, maar inmiddels is het pro gramma weer aanzienlijk op gewaardeerd en dat heeft ge leid tot Davi-Adres 2000. Davi lex heeft goed geluisterd naar zijn klanten en Davi-Adres op nieuw ontworpen. Het programma is nu nog be ter afgestemd op de gebruiker. Met name de sorterings- en selectiemogelijkheden ziin sterk uitgebreid. Ook is de in tegratie met andere Windows- programma's sterk verbeterd. Het programma heeft meer ingebouwde intelligentie ge kregen: zo worden aanhef en adressering automatisch gege nereerd, wordt bij eeriverjaar dag automatisch gewaar schuwd en wordt bij het af korting van 33 procent kan ook. Deze artikelen en nog honder den meer zijn te vinden op Kor- tingNet, waar bedrijven hun speciale aanbiedingen kwijt kunnen. Of de korting ook niet gewoon in de winkel te krijgen is, valt natuurlijk moeilijk na te gaan. Tenslotte betaal je bijna nergens adviesprijzen... www.kortingnet.nl Jongeren hebben hun eigen be levingswereld, hun eigen mu ziek, hun eigen interesses. En dus zijn er speciale bladen, spe ciale tv-programma's en dus ook een speciale website. S'cool is de naam met een verwijzing met het veel gebruikte mode woord 'cool'. De laatste nieuw tjes uit de showbusiness, mu ziek, film en uiteraard ook alles over computers. www.scool.nl Het schijnt dat 'snelle' vis goed is voor het cholesterolgehalte. Een haring verplaatst zich snel ler dan een mossel en dus... Die wijsheid komt van de huisarts en is niet te vinden op de site van het Nederlands Visbureau. Maar verder treft u er alles aan wat maar met vis - en dan na tuurlijk vooral met het eten er van - te maken heeft. Een prima database met honderden visre- cepten vormt de kern van de si te. www.tijdvoorvis.nl software kan worden opge waardeerd om een computer sneller te maken. In principe kan ieder onderdeel van een computer worden vervangen, tot en met het moederbord, maar wie zover gaat om dat te vervangen (op beurzen liggen vaak goedkope pioederbor- den) moet serieus overwegen of het geen lijd wordt voor een geheel nieuwe computer. De meeste snelheidswinst wordt nog altijd geboekt door meer geheugen bij te plaatsen. Het vervangen van de processor is vooral interessant als er een goedkoop, sneller exemplaar beschikbaar is. De cursus 'Upgraden in de praktijk' geeft een helder beeld van computerverbete ring: de cd-rom is ideaal voor beginners. Systeemeisen: Pentium, 16 Mb Ram, Windows 95/98. Prijs: 39,95 gulden. drukken automatisch de let tergrootte aangepast zodat het adres altijd op een etiket past. Er zijn aparte formulieren voor personen, huishoudens en bedrijven. Meerdere perso nen kunnen worden gekop peld aan een huishouden of een bedrijf. De printmanager verzorgt persoonlijke mailings (bij ge boorte, trouwen of verjaarda gen) drukt enveloppen, orga- nizerbladen met adressen voor de papieren agenda en handige telefoon- of adreslijs ten. Ook Internet-tocpassin gen, zoals e-mail, zijn vanzelf sprekend ingebouwd. Davi-Adres 2000 wordt uitge bracht in drie versies, Express, Normaal en DeLuxe, die respec tievelijk 49,95, 99 en 199 gul den kosten. Het programma heeft een Pentium nodig met 16 Mb geheugen. •oordraadsel ONTAAL: Waal; 3. koraalbank: 6. muzieknoot: 9. thans; 10. geliefde van Zeus: 'dendicht; 14. muziekinstrument; 16. vruchtengelei: 19. spil; 20. ;U°ot: 21. runderbiefstuk: 26. vertrouwd: 27. kerel: 29. lusthof; 31. J 32. loofboom; 33. moed; 34. takje. AAL: «mmedaanse godsdienst; 2. aanwijzend vnw.: 4. dochter van Cadmus: ^nvoeging; 7. Amerikaanse boerderij; 8. gemalen product: 11. 13. zoldering; 15. persoonlijk vnw.; 17. voorzetsel; 18 aanwijzend kwaal: 22. kerkgebruik: 23. landbouwwerktuig; 24. doopakte: 25. ndheid; 28. lof; 30. lidwoord. E van vrijdag: un'° mtaal: 1. Springer: 5. omnivoor: 6. lama; 8. nors: 10. twist: 12. kliek. tól: 1- Smoren: 2. renner; 3. nevel: 4. enorm; 7. alibi: 9. stuk: 11. tuk. HEINZ //c- VY/C fiS/Y X&V&& krOM/jA/, //tr ££AS V&OLMS - /^sv, //er wooa/D£

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 33