Is de Apocalyps nabij f TV WEER Het Gesprek van de Dag Tabaksindustrie onder vuur Kabouter Plop 'Uitgekomen' voorspellingen ZATERDAG 15 MEI 1999 COMMENTAAR De tabaksindustrie in de VS haalt ongetwijfeld even opgelucht adem. Een juryrechtbank in de staat Tennessee oordeelde afgelo pen week dat drie aangeklaagde fabrikanten (Philip Morris, R.J. Reynolds en Brown and Williamson) niet verantwoordelijk kunnen worden gesteld voor de dood van drie rokers uit diezelfde staat. Het ging in Tennessee om veel geld. De advocaten hadden in de media al laten weten, dat ze maar liefst ruim een miljard gulden van de betrokken concerns eisen. Dat is heel wat meer, dan de ruim honderd miljoen gulden die een rechtbankjury in Californie begin dit jaar toekende aan een doodzieke ex-rookster. De vraag blijft of je het de industrie mag aanrekenen, wanneer ie mand na jarenlang roken een ziekte als longkanker of longemfy seem krijgt. Ook al is vastgesteld dat roken verslavend kan zijn, mensen beginnen doorgaans het roken uit vrije wil en weten - op een pakje sigaretten of shag staat dit al sinds jaar en dag - dat te veel nicotine een ernstige bedreiging voor de gezondheid kan be tekenen. In de VS, maar ook in landen als Venezuela, Bolivia, Guatemala, Nicaragua, Panama en binnenkort ook Ecuador en Rusland wor den de laatste jaren in toenemende mate tabaksfabrikanten voor de rechter gesleept. Vooral in de VS hebben veel rokers, die vinden dat hun ziektegeval te wijten is aan nicotinegebruik (productaan sprakelijkheid), met wisselend succes vele miljoenen geïncasseerd. Daarnaast stellen de laatste jaren steeds meer openbare aanklagers in de betrokken landen fabrikanten aansprakelijk voor de gezond- heidskosten van roken. De fabrikanten staan dus aan meerdere kanten onder vuur. Niet voor niets hebben ze vorig jaar met de meeste staten in de VS afspraken gemaakt om in 25 jaar in totaal enkele honderden miljarden guldens te betalen als compensatie voor die extra medische kosten. Het gaat dan zowel om die van onverzekerde rokers, maar ook om de algemene kosten van de volksgezondheid die niet door de verzekeringen worden gedekt. In Nederland is praktisch iedereen al dan niet verplicht verzekerd. Zieke rokers krijgen daardoor vanuit het solidariteitsbeginsel een goede behandeling. In de VS is er geen verplichting tot jezelf verze keren. Wellicht moet men het in de VS maar ook in de andere ge noemde landen daarom zoeken in een extra opslag per pakje siga retten. Je legt dan meteen de extra kosten bij die groep mensen, die willens en wetens dat verhoogde risico op rokersziektes neemt. En wie in dat geval niet solidair wil zijn, die rookt niet meer. Ah je er volledig hebt naast gezeten, dan moet je dat rechtzetten. Het is geen leuk karweitje. Niemand gaat graag door het stof. Maar als het moet, dan moet het. Zo'n openbare boetedoening ben ik verschuldigd over Kabouter Plop. Tjongejongejonge, wat heb ik met dit tv-figuur de plank mis geslagen. Nog maar een paar maanden geleden sprak ik mijn grote waarde ring uit voor Kabouter Plop en zijn vrienden, Ik vond hun kinder programma heel aardig nog steeds trouwens, daar doe ik niets aan af_ maar vooral ook sympathiek. In tegenstelling tot de Telet- ubbies, dat andere populaire kinderprogramma op TV2, hadden Plopje en zijn collega's de speelgoedwinkeh nog niet helemaal vol- geduwd met pluche evenbeelden. Zodat je je kinderen in alle rust naar hun avonturen kon laten kijken, zonder dat je alvast een per soonlijke lening hoefde af te sluiten. Meldde ik toen. Nauwelijks een paar weken later verschenen de eerste Plop-boeken in de winkel. Een kleine literaire uitspatting, hield ik mezelf nog voor. Moet kun nen. Maar in een hoog tempo volgde een stroom van nog meer Plop-attributen. Om niet te zeggen: een lawine. En ah je nu een speelgoedwinkel binnenwandelt en om bijvoor beeld Teletubbie-spullen vraagt, loop je het rhico door de verkoop ster een beetje meewarig te worden aangekeken. 'Ach gut, ja, dat hebben we ook nog. Kijkt u maar achter het schap met de Kabouter- Ploppoppen, tegenover de Kabouter-Plopvideo's. Ja daar, naast de Kabouter Plopmokken. Nee. verder nog. Ziet u de Kabouter-Plop- puzzles? Daar, links naast de Kabouter-Plopkwartetten? Iets voorbij de Kabouter-Plopkleurboeken? Nee, u zit nu weer bij de Kabouter- Plop-cd's. Nee, ja, daar. Intussen toeren ze alweer een tijdje met een Kabouter-Ploptheater voorstelling door het land en schijnt er een Kabouter-Plopfilm in de maak te zijn. Het kan dus alleen nog maar meer worden. Maargoed, ik heb mijn lesje geleerd. De rages rond vier Vlaams sprekende kabouters met uit zichzelf bewegende mutsen en stop woorden als plopperdeplop, luierdelui en klusserdeklus: ik waag mij er niet meer aan. wil buys Koel maar droog Gisteren bleef vrijwel de hele dag de bewolking dominant aanwe zig en vooral tijdens de ochtend vielen er enkele buien, nadien bleef het meestal droog. Elders in het land vielen fikse buien, som mige zelfs met onweer. Doordat de wind langzaam naar het noor den draaide, werd het gevoelig frisser dan de dagen voordien. Om 14 uur meldde Bloemendaal slechts 14,5 graden. Ook in Valken burg en op Schiphol schommelde het kwik maximaal tussen 15 en 16 graden. Vandaag wordt er tussen een lagedrukgebied met centrum in de buurt van Polen en een opbouwend hogedrukgebied boven de Atlantische Oceaan koele maar vochtige lucht uit het noor den over onze streken aangevoerd. Dit maakt dat het vanoch tend meestal vrij zonnig is met slechts hier een daar een klein stapelwolkje. Enkel in het zuiden van de regio komt er nog veel lage bewolking voor, maar het blijft ook daar overwegend droog. Naarmate de ochtend vordert breekt de bewolking in het zuiden open, zodat ook daar de zon haar opwachting kan maken. Vanaf de middag nemen de stapelwolken zowel in om vang als in aantal toe, maar desondanks blijft de zon na- drukkelijk aanwezig. Met uitzondering van een enkel lokaal buitje blijft het op de meeste plaatsen droog. Doordat de wind vanuit het noorden komt blijven de maxima eerder aan de lage kant. De temperatuur in het binnenland loopt op tot gemiddeld 15 graden, terwijl het kwik aan zee stokt op een povere 12 gra den. Gevoelsmatig gaat het daar dan nog iets kou der aanvoelen dan het eigenlijk is. Vannacht wordt het licht tot half bewolkt en blijft het overwegend droog. Tegen de ochtend wordt het wel vrij fris. De minima schommelen dan tussen 6 en 8 graden. Morgen is het 's ochtends vrij zonnig, na de middag komen opnieuw de stapelwolken tot ontwik keling. Het blijft wel meestal droog met maxima die opnieuw gesitueerd zijn tussen 12 en 15 graden, wat trouwens iets te laag is voor de tijd van het jaar. werner van den broeck De Dag des Oordeels, de Apocalyps is nabij. Vuur verzwelgt de aarde. Rivieren kleuren rood door epidemieën, geweld, hongersnood en natuurrampen. Miljoenen vinden de dood. Het is bepaald geen prettig vooruitzicht dat de Franse voor speller Nostradamus (1503 - 1566) ons aan de vooravond van het nieuwe millennium voorschotelt. Angstaanjagende voorspellingen Nostradamus rond millennium 'In het jaar 1999 (en) zeven maanden zal uit de hemel komen een Grote Koning der Verschrikking/ Hij zal de Koning van Angolmoh doen opstaan en daarvoor en daarna zal Mars met veel genoegen heer sen', schrijft Nostradamus. In dit kwatrijn geeft de waarzegger - die al eeuwen stof tot discussies geeft - bij ho ge uitzondering de tijd van rampspoed: 1999. Het aantal maanden is zeven, wat zou betekenen dat in juli de Grote Ko ning der Verschrikking, ook wel vertaald als de Grote Koning van de Angst, uit de hemel komt. Dat laatste is, en dat is vaker zo met zijn voorspellingen van de Fransman, voor velerlei uitleg vatbaar. Volgens sommi gen van zijn aanhangers slaat deze zin snede op een raket die de voorbode is van nog meer ellende. Anderen geloven in een ruimteschip, of een botsing met een komeet. Was Nostradamus een ziener of een charlatan? Al eeuwen spreken interpre tatoren van zijn kwatrijnen elkaar tegen. De een vindt het kul. Ajideren beschou wen Nostradamus als een profeet, een man die de gave had de toekomst te voorspellen. Nostradamus, eigenlijk Michel de Nos- tre-Dame, werd op 14 december 1503 geboren in het Franse stadje Saint-Re- my. Zijn ouders waren kooplui. Hun zoon was intelligent: als tiener beheerste hij de beginselen van Grieks, Latijn en wiskunde. In 1522, Nostradamus was toen nog maar negentien jaar, studeerde hij medicijnen in Montpellier. Drie jaar later wijdde hij zijn geneeskundige ken nis aan de bestrijding van een variant van de builen- en longpest. Waarschijn lijk kwam hij op zijn kruistocht tegen de pest in aanraking met enkele oude tech nieken waarmee hij, volgens de mythen, de sluier van de tijd kon oplichten. Deze gebruikte hij later in zijn leven om in de toekomst te kunnen kijken. Wat moet je met zijn vage voorspellin gen? Wie is de Koning van Angolmoh die zal opstaanNostradamus had er een handje van (imperfecte) anagrammen of betekenisloze woorden te verzinnen. Daardoor kan Angolmois op drie manie ren worden geïnterpreteerd. De eerste manier is de meest eenvoudige: Angol mois kan slaan op een Franse provincie die in de tijd van Nostradamus bestond. De tweede mogelijkheid is dat het ner gens op slaat. Dat Nostradamus na het nuttigen van een kannetje wijn de din gen niet meer helemaal helder zag. De derde uitleg is waarschijnlijker, al is ook die nog steeds heel ver gezocht. An golmois als imperfect anagram zou kun nen slaan op het oude Franse woord Mongoloi (Mongools). De koning - ook te lezen als grootste heerser - van de Mongolen was Djengiz Khan. Deze wre de leider bouwde door oorlogen een groot rijk op en was daardoor direct en indirect verantwoordelijk voor de dood van miljoenen mensen. Nu zal Nostradamus, mocht hij dit be doelen, de komst van de Koning van An golmois metaforisch gebruikt hebben. Letterlijk blijft Djengiz Kahn waar hij hoort, in de grond. De dood van miljoe nen zou derhalve veroorzaakt worden door een even verwoestende heerser als de Mongolenleider. Of misschien is er sprake van een ander soort verwoesten de ellende, een kernramp bijvoorbeeld. Ver gezocht, maar sommige onderzoe kers menen dat deze uitleg juist is. Met Mars refereert Nostradamus zonder twijfel aan de Romeinse oorlogsgod. Samenvattend: volgens een aantal inter pretatoren van Nostradamus' voorspel lingen komt er in juli dit jaar - midden in een oorlogssituatie - een massaal vernie tigingswapen uit de hemel vallen, dat aan miljoenen mensen het leven zal kosten. Maar er volgt nog meer ellende. 'Ah de grote cyclus van de eeuwen wordt ver nieuwd/Ah het bloed, melk, hongers nood, oorlogen ziekte regent/In de he mel zal een vuur worden gezien, met een staart van vonken. Dit kwatrijn voorspelt ook rampspoed Knapenhciat 'Van eenvoudig soldaat zal hij het keizerrijk beërven/ Hij zal de korte rok voor de lange ruilen.' Dit is een van Nostradamus' bekendste kwatrijnen, vermoe delijk over Napoleon. De Fransman groeide van eenvoudige artillerie-officier uit tot een machtig keizer. De korte rok slaat op de jas die Napoleon droeg toen hij nog een gewoon mili tair was of op de korte rok die hij droeg toen hij eerste consul was. Dat hij deze ruilde voor een 'lange rok' zou kunnen slaan op de mantel die hij droeg tijdens zijn kroning tot kei zer in 1804. Ver weg achter in West-Europa zal een kind worden geboren uit arme lui, dat doorzijn toespraken grote aantallen zal ver leiden/Zijn reputatie zal nog groter worden in het Oostelijk domein. Rara. De betekenis van dit kwatrijn werd eerst aan Napoleon toegeschreven. Later meende men dat deze voorspelling sloeg op Adolf Hitier. Argumenten: Napoleons ouders waren niet rijk, maar ook niet arm. Hiders ouders wel. Daarnaast zag Hitier het levenslicht in Oostenrijk, gelegen aan de ooste lijke grens van West-Europa. Hij dankte zijn macht mede aan het door toespraken ophitsen van de massa. En hij zocht 'Le- bensraum' in de Sovjet-Unie (het Oostelijk domein). 'Uit Gastel zal Franco de Assemblee ontbieden/ De ambassa deursgaan hier tegenin en veroorzaken een schisma/ Het volk van Ribiere zal onder de menigte zijn/ En de grote man zal de toegang tot de Golf worden ontzegd. Franco valt te herleiden tot de Spaanse dictator generaal Franco. De naam Ribiere zou een verwijzing kunnen zijn naar Jose Primo de Rivera, de grondlegger van het Spaanse fascisme. De grote man over wie Nostradamus hier rept, zou dan Adolf Hitler moeten zijn. Hem werd in een diplomatiek geschil in 1940 toegang ontzegd tot de Straat van Gibraltar (de Golf). Het volk van Ribiere, vooraanstaande falangisten, bevond zich ten tijde van deze onderhandelingen onder het Spaanse volk. Vlakbij de haven en in twee steden, zullen twee plagen zijn, nooit eerder gezien/ Honger en pest/ Zij, geveld door het ijzer, zullen de onsterfelijke God om hulp smeken. Dit kwatrijn lijkt te slaan op de atoombommen die in 1945 op Hiroshima en Nagasaki vielen. De steden liggen beide aan een haven. De plagen die Nostradamus voorspelt, honger en pest, zijn ook te herleiden. Pest zou kunnen slaan op de stra lingsziekte. Honger kan verwijzen naar een van de sympto men van de stralingsziekte: het continu braken, zelfs zo erg dat het lichaam alle vormen van voedsel direct afstoot. Daar bij komt dat de wereld deze ziekte inderdaad 'nooit eerder gezien' heeft. bij de intrede van een nieuw millenni um. 'Als de grote cyclus van de eeuwen wordt vernieuwd' slaat volgens sommi gen op een millenniumwisseling. De daarop volgende zin lijkt duidelijk, afge zien van het woordje melk. Waarschijn lijk is in de vertalingen van zijn kwatrij nen een foutje geslopen. Nostradamus lijkt eerder het woord laicite te bedoe len, wat vrij vertaald het opkomen van de wereldlijkheid betekent. Godsdienst en kerk verliezen hun macht over het volk, iets wat sommigen toeschrijven Er ivaart een spook door de Nederlandse schouwburgen. Dat spook heet het Kna- penmonster. Ah je meedoet in een to- neehtuk moet je na afloop je costuum keurig op een knaapje hangen. En dat knaapje hang je in de kleed kist. Maar terwijl jij op het toneel staat, sluipt het knapenmon- ster de kleedkamer in. Hij pikt je knaapje mee. Hoe het kan, vraag het me niet, maar twee weken na de première zijn alle oorspronkelijke hanger tjes verdwenen en ver- C" vangen door knaapjes die de acteurs en actri- •- ces in hoeken en gaten hebben gevonden. Nie mand heeft zoveel ver schillende soorten knaapjes gezien ah een beroepsacteur. Hieronder een overzicht van foute knaapjes. 1) type 'Louter ijzerdraad'. Vervormen tijdens ge bruik. Gaan van zo: aan de huidige ontkerkelijking in de westerse wereld. 'In de hemel zal een vuur worden ge zien, met een staart van vonken' is op nieuw multi-interpreteerbaar. Menig aanhanger van zijn voorspellingen ver klaart het vuur in de hemel en de staart van vonken als een meteoriet die de aar de zal treffen. Er is echter geen komeet bekend die tegen die tijd de aarde pas seert en groot genoeg is om onze pla neet in de tijd terug te werpen. Velen menen dat het daarom logischer nen. Houtje van de hanger is gebogen in de vorm van je schouders. Dus je moet iedere keer goed opletten hoe je je jasje weghangt. Anders gaat het model eruit. Vervelend. is dat Nostradamus een raket zag in plaats van een komeet. Hun verklaring is dat de Fransman zo overdonderd zou zijn bij het zien van een raket dat hij het onder woorden trachtte te brengen met iets dat hem wel bekend was. Maar het totale einde der tijden is vol gens Nostradamus nog niet nabij. Hij voorzag de Dag des Oordeels, de dag waarop al het leven op aarde zijn einde kent, in het jaar 3797. En dat duurt nog wel even. harold de haan 6) Type 'Geen dwarslat'. 4) Type 'Losse krul'. Je kunt wel het jasje maar niet de broek kwijt. Goedkoop. 7) Type 'Kopspijker'. De stang waaraan de hangertjes worden opgehangen zit vlak onder de deksel van de kleedkht. Daardoor passen die brede krul-hangertjes niet in de kist. Boven dien zitten aan veel kapstokken van die driehoekjes: r-\ Goedkoop type. De ijzeren krul en het houtje krijgen speling ten opzichte van elkaar. Ah je dit knaapje uit de kist pakt komt je vinger vaak klem te zitten bij punt A. Rommel. 5) Type 'Inkeping. Ziet er zo uit. In de meeste driehoekjes past die brede krul ook niet. Ellende. 3) Type Voorgevormd'. Moeilijk te teke- Iiet is de bedoeling dat je het kostuum aan lusjes ophangt in de inkepingen. He laas hebben lang niet alle costuums van die lusjes. Onhandig. De dwarslat zit met kopspijkertjes aan het kromhout getimmerd op de punten A en B. Die spijkertjes gaan vroeg of laat los zitten. Gevolg: blessures aan hand of pak. Pijnlijk. Samenvatting: een goed knaapje moer dus gemaakt zijn uitéén stuk. Stevig ma teriaal. Met dwarslat. En zonder brede krul. Bij de premiere hebben we 50 van die dingen in de kleedkht. Maar ja: het Knapenmonster. JOOST PRINSEN TEKENING ARCHIEF Nog 231 dagen e we millennium J Reden voor deze in een dagelijkse rug te kijken op 1 ,as gebeurtenissent rek grepen op correi 12 rende data in de ,eI 1000 jaar. Deze* 3V) mei 1940: begin >n. mei 1893: Desgri iul eerste uurrecord !e.' 1969: Rinus de\1ltlf S'wijk in vlam; 1 1940: bombarde Rotterdam; 15 m eerste machineg jj patenteerd. st 15 MEI 1718 zoi Ontegenzeggelijk vt >nc door zijn vinding hi nk van de moderne oo gir enorm. Als JamesP )n 1718 te Londen eer itei sie van een machin je: patenteren, kan hij vermoeden op wei het slagveld zal beii „Maar zeker is datl ca negeweer van groot ee geworden", zegt pr ige Hans Binneveld vai ige damse Erasmus Un ret die zich in militaire Di nis specialiseerde. I ni bijna elke soldaat st De salvo's. Dankzij Put Ut opvolgers komen vt ktt meerdere schoten een geweer, tot dan j| onmogelijkheid bes „Tijdens de Amerik rb geroorlog is de miti tsl het eerst grootscha! ar past", weet Binnevi rei dens de koloniale o lai werd het een veelvi ir bruikt wapen. Het 11 v heel eenvoudig een foi gers neer te schiete: ten we dat dodelijke ge! 'tragisch' omschrijv veld: Historisch oi qj lijk' lijkt me een ben schrijving." De prol rw het dezer dagen troi ar ker dan ooit. De Rot dc studenten hebben! ne op de oorlog gehad :ei alles wat er nu in dt in beurt, is de belangst trd het vakgebied groeit Sir henk ruul ej Tatjana die eerder geerde voor de kalen jJe brouwer Bavaria. TATJANA SIMIC wil» provider World Onhr IC viltjes met haar nietigt. De artieste Online daarom Dat gebeurt HincriaoP drecht. Verder eist spreiding van de dellijk wordt World Online is beurd. General ben van World zegt dat de viltjes m ming van Simic *iji< ,,Ze heeft er zelf fotc|Q( geleverd." Simic site bij World scoort niet best. Ze ternetpubliek minder bekend, naaffo ons gevraagd public! ken voor de site. in samenspraak met meer met bierviltjes" licht Teuben toe n«. zegt dat World Onlin u is gestopt met de vei van de viltjes gaat df toch door. Tatjana weigert commentaar

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2