'Het zijn en blijven pin-ups' CHRISTIE'S Cultuur Kunst Schone Schijn In Leiden werkt de grote trom nog prima Kinderen exposeren in Katwijks Museuii ZATERDAG 15 MEI 1999 jan rijsdam. 071-5356444. piv chef annet v Toneel in Snouck Hurgronjehuis leiden Theatergroep Het Getij brengt op vrijdag 21 mei in het Snouck Hurgronjehuis aan het Rapenburg de première van het toneelstuk 'ZOG' op de planken. ZOG is gebaseerd op een ver haal uit de Griekse mythologie en gaat over de ontvoering van de dochter van de Griekse oppergod Zeus en de godin van de vruchtbaarheid Demeter. Theatergroep Het Getij is samenge steld uit jonge acteurs in opleiding. De voorstelling begint om 20.00 uur. Kaarten kosten 17,50 gulden en zijn van heden te re serveren: tel. 010-4263878. Musici onderbreken concerten amsterdam Musici van het Radio Kamer Orkest en het Radio Symfonie Orkest zullen morgen hun concerten in respectieve lijk het Concertgebouw in Amsterdam en het Muziekcentrum Vredenburg in Utrecht onderbreken. Ze willen loonsverhoging (zeven procent over drie jaar), vermindering van de werkdruk en een onkostenvergoeding voor de vaak peperdure instrumen ten. Nederlandse musici klagen al jaren over hun te lage salaris en over een te hoge werkdruk. Benefiet-kunstveiling Lionsclub leiden De Vrouwelijke Lionsclub L.C. Leiden Lakenstad houdt morgen in samenwerking met Veilinghuis onder de Boompjes een benefiet-kunstveiling. De opbrengst komt ten goede aan een afdeling voor palliatieve zorg in het St. Elisabeth Gasthuis hof in Leiden. De veilingmeesters, onder wie wethouder van Cultuur Alexander Pechtold, zullen onder meer zeefdrukken, aquarellen, sculpturen en keramiek onder de hamer brengen. De veiling heeft plaats in Veilinghuis onder de Boompjes aan de Nieuwstraat 38, van 11.00 tot 15.00 uur. Vandaag is het Kijkdag van 11.00 tot 17.00 uur. René Froger in De Kuip leiden In het interview met René Froger, afgelopen woensdag in de Uitbijlage van het Leidsch Dagblad, werd gewag gemaakt van een concert in De Kuip op 27 mei. Voor alle duidelijkheid: het genoemde concert heeft plaats op 27 mei 2000, vlak voordat daar het EK voetbal losbarst. Komende maandag treedt Froger op in de Leidse Stadsgehoorzaal. Fotograaf Erwin Olaf (40) portretteert twaalf oudere dames in gewaagde kleding Onderhoudei th kabbelende komedie Met zijn blauwe tekenstift trekt de tijd een beverig lijntje op haar ooit zo aanbeden kuiten. En nog een, en nog een. Op een dag is de eerste spatader een feit. En wat te denken van die licht beschaduwde bovenlip? En die steeds talrijker wordende roestvlekken op de rug van haar handen? De oudere mens is nogal eens onderwerp van hoon en spot. Seks is voor de bejaarde uit den boze. Oudere mensen en seks-appeal, bah, vies! De letters AOW lijken te staan voor: Afgeschreven, Oud, Weg er mee. Fotograaf Erwin Olaf levert in zijn serie 'Mature, 12 Millenium Pin-Ups' op ironische wijze commentaar op dat verschijnsel. Miami fiiii^ngii i£i HET HOLLANDS INTERIEUR kosteloze taxaties Christie's Amsterdam organiseert op 29 september 1999 een veiling rondom 'Het Hollands Interieur tussen 1600 en 1830'. waarin schilderijen, zilver. Europees porselein en glas, Aziatisch ceramiek, meubelen en grafiek uit de 17de, 18de en vroeg 19de eeuw worden aangeboden. In het kader van deze veiling organiseert Christie's de volgende taxatiedagen: 18 mei 1999 Restaurant Landgoed Groenendaal, Groenendaal 3, Heemstede 19 mei 1999 Kasteel Duivenvoorde, Laan van Duivenvoorde 4, Voorschoten Specialisten zijn aanwezig tussen 10.00 en 16.00 uur om kosteloos advies en schattingen te geven. Voor meer informatie: Yvonne Ploegsma (020) 575 52 54 Cornelis Schuytstraat 57, 1071 JG Amsterdam Tel.: (020) 575 52 55 Fax: (020) 664 08 99 www.christies.com leiden cees van hoore Met minstens zoveel behoed zaamheid als zijn Amerikaanse collega Serrano laat Olaf ter ge legenheid van zijn 40-ste ver jaardag zien dat seks-appeal net als gezelligheid geen tijd kent. Met een vette knipoog fotogra feerde hij twaalf oudere dames in gewaagde kleding. Op 1 juni exposeert hij zijn al bij voorbaat spraakmakende se rie pin-ups in de Kunsthal in Rotterdam. En daarna kachelt al dat eeuwenoude bloot door naar musea in Rome en Parijs. Erwin Olaf heeft als fotograaf altijd al belangstelling gehad voor de mens wiens uiterlijke verschijning sterk afwijkt van de heersende schoonheidsdoc trine: slank, blond en lang. Hij veroorzaakte opschudding met zijn foto's van dikke vrouwen en mensen met het syndroom van Down. Niet om de burgers te shoqueren. maar om te laten zien dat de schoonheid niet al leen maar het eigendom is van de mens die beantwoordt aan het door televisie en andere media wijd verbreide schoon heidsideaal. „Mijn inspiratiebron voor de ze serie is een boek met pin- ups uit de jaren vijftig geweest", zegt hij. „Ik ben te vergelijken met de man die even een pakje sigaretten is gaan halen en veertig jaar later pas terugkomt. En die vrouwen zijn maar blij ven zitten. In het badschuim, in hun Coco Chanel-bikinietje, op hun berenvacht, veertig jaar ouder geworden." „Ik heb een advertentie in de kranten geplaatst. Daarop kwa men zo'n 30 brieven binnen van vrouwen in de leeftijd van 61 tot 90 jaar. Ik heb hen het pin-up-boek laten zien en doorgesproken wat ik van hen verlangde. Wat me zo opvalt bij vrouwen van die leeftijd is dat ze niet zielig zijn. Als mannen hun vrouw door een scheiding of de dood verliezen, zijn ze meteen zo larmoyant. Vrouwen niet. Die maken er nog wat van. Vaak zie je daarbij ook een gre tige. seksuele inhaalmanoeuvre. Ze willen het leven tot op de bodem leegdrinken. Dat heeft volgens mij natuurlijk veel te maken met de emancipatie." „Het was mij er niet om te doen seksfoto's van die vrou wen te maken. Ik heb sommi gen gefotografeerd met de te pels bloot, maar gek, dan wordt het meteen soft-porno. Nee, ik wilde die vrouwen zo mooi mo gelijk op de plaat krijgen, maar wel met de beschadigingen die de tijd heeft aangericht. Je ziet het er misschien niet aan af, maar er is met de computer van alles aan die foto's gemanipu leerd. Doe je dat niet, dan kwak je ze bij wijze van spreken zo tegen het behang aan. En dat was niet de bedoeling." „Er is tijdens het fotograferen altijd een moment waarop ik verliefd raak op mijn modellen. Op Claudia bijvoorbeeld, die op dat berenvel zit en die bont laarsjes draagt. Eerst was het al lemaal nog een beetje onwen nig. Maar toen haar kapsel was gedaan en ze een beetje mooi was gemaakt, zag je ineens dat ze zich in haar rol begon in te leven. En ineens was er die smachtende blik in haar ogen. En dan is het bij mij van tak- tak-tak!, dan schiet ik meteen een heel rollletje vol. Het ge beurt in een paar seconden. Op dat moment wacht ik." „Fotograaf Paul Huf, die in de zeventig is, kwam toen we met die foto bezig waren de studio binnen. 'Goh, wat is dat voor een lekker ding?', zei hij spon taan. Door de manier waarop we die lichamen hebben gema nipuleerd, krijg je een trompe l'oeil -effect. Maar daarnaast denk ik dat veel oudere man nen oudere vrouwen nog steeds opwindend vinden.De blik waarmee ze die vrouwen bekij ken, groeit mee met hun leef tijd. Ze kijken aan de rimpels voorbij. Ze kijken naar hun ge lijken." „Maar je ziet op die prenten natuurlijk wel het één en ander. De ouderdom gaat vooral in de huid zitten. En dat gebeurt met ons allemaal. Lubberend vel, spatadertjes, striae. En ook dat gekerfde houtsnijwerk in de kop valt niet tegen te houden. Maar zoiets geeft, gek genoeg, ook een hoop vrijheid. Ik had vToeger het idee dat ik door on zichtbare camera's in de gaten Leiden is museumstad, Leiden was in 1997 cultuurstad van de ze provincie, Leiden heeft z'n cultuurpaleizen voor vele mil joenen guldens verbouwd en Leiden zit er qua boekhandels warmpjes bij. Toch - cultuur wethouder A. Pechtold (D66) wijst daar keer op keer op als weer eens deftig wordt gedaan over kunst met een grote 'K' - is het Kunst en Genoegen (spreek uit: Kaaah en Gaj) dat het meest tot de verbeelding van het Leid se volk spreekt. Deze christelij ke muziekvereniging heeft im mers een aantal wereldtitels in de wacht gesleept Er is geen aardbewoner die beter trom melt, tettert en marcheert dan de jongens van K&G. Dat Leiden vooral trommel- stad is, blijkt ook vanavond weer in de Stadsgehoorzaal. Daar komt de Senegalese mees- terdrummer Aly N'Diaye Rose allerlei exotische potten en pannen geselen voor een rela tief groot publiek. In Maas tricht, Groningen en nog een stuk of vier steden zijn z'n op tredens afgelast. De vrees was daar dat het aantal trommels op het podium het aantal men sen in de zaal zou overtreffen. Volgens Bart Vieveen van de Stadsgehoorzaal is Rose's toer- nee door Nederland slecht ge pland want veel mensen zijn met vakantie. Bovendien is Ro se's rondreis "last minute-werk' geweest waardoor de publici- teitsmachine te laat in werking is gesteld. Maar voor zijn Leidse optreden gingen in de voorver koop toch al zo'n 200 kaarten de deur uit, zonder noemens- Meesterdrummer Aly N'Diaye Rose komt de exotische potten en pannen geselen. foto susanne kurz waardige inspanningen op het in Leiden altijd prima, gebied van marketing en pro- Dat Leiden gek is op al dat motie. Vieveen vertrouwde op tromgeroffel, weten ze in de de grote trom, want die werkt Stadsgehoorzaal maar al te goed. In elk seizoensprogram ma van het muziekpaleis aan de Breestraat wordt dan ook veel ruimte ingebouwd voor de 'sector slagwerk'. Circle Percus sion slaat Leiden nooit over en bij de VW blijven ze maar den ken dat al die Japanners die er om de Stadsgehoorzaal komen vragen toeristen zijn. Mooi dat de leden van Osaka Da Da Da Dan Tenko of Taiko tot Tablas, die in eigen land al lang zijn vervangen door vernuftige digi tale klopgeesten van Sony, in Leiden nog aardig wat centen bij elkaar rammen. In het nieuwe seizoen komen ook nog de Korean Drums en Cesar Zuiderwijk en zijn Per- cossa Percussion aan de beurt. De laatste onder het motto 'Alle gekheid op een stokje'. Wie be kend is met de drumsolo's waarmee hij Golden Earring's 'Radar Love' al enkele decennia onnodig lang ophoudt, kan 's mans optreden nu al uitteke nen. Maar in Leiden staan ze er vast weer voor in de rij. Ook voor Slagerij van Kampen. Al leen in Leiden weet men dat je daar niet voor tartaartjes en karbonades terecht kunt maar voor trommelvellen. Dat al die slagwerkers een volstrekt overbodig ambacht uitoefenen, is nog altijd niet doorgedrongen. Cultuurwet houder Pechtold heeft hier de hand in gehad. Tot op de dag van vandaag weert hij alles wat naar house ruikt. Hij zegt dat te doen uit angst voor xtc en an dere randverschijnselen. De de echte reden is dat in de dance- cultuur elke beat uit een doosje komt. Trommelvellen worden in die scene als berenhuiden beschouwt: die trek je toch ook niet meer aan? Pechtold wil Lei den niet villen. Gelijk heeft-ie. We kunnen met de Taptoe en de optocht op 3 oktober toch moeilijk een ritme-box op een praalwagen door de Breestraat laten rijden. wim koevoet theater recensie dick van teyui Carrousel met De ernst van Ent Oscar Wilde. Vertaling en regie ifl 1 Veldhuizen. Gezien: 14/5, U erdi Leiden. Vanavond herhak iffrt „Ik geloof hem niet, maar doet niets af aan de s van zijn antwoord, langrijke kwesties komt hé tijd aan op stijl, niet op u Te heid." Gwendolen en Cecily, twee begeerde dames ernst van Ernst, vatten matiek goed samen: uitspr dve hoeven niet waar te zijn, a maar aantrekkelijk overkm en/of voor vermaak Machtsverhoudingen formeel gerespecteerd en achterste van je tong laatje IMt zien. Toch gaat het even m0'1 wanneer zij denken dezj fink" verloofde te hebben. Je kujdbra venslang gedrild zijn als waardig lid van de Engelse ciety, in extreme omstandii EfSl den schemert de mens er 0 doorheen. De voornaam van hun komstige levensgezel is eer r 's langrijke voorwaarde voc nise dames. Dus heten Alge Moncrief en Jack Worths fonn nodig Ernst, wat tot kom situaties leidt. Lady Brad intussen probeert de tour in handen te houden, zod geen verkeerde huwelijkei stand komen. Uiteindelijk ken Algy en Jack of inden Ernst te heten of de voonT/\r vervalt: eind goed al goed lA plot is wat ingewikkelder, dat is onbelangrijk. Dat zei de zelf ook: „Ik ben niet in om een handeling te Dlaa oept on< i.D )C luudi Claudia. Toen haar kapsel was gedaan en ze een beetje mooi was gemaakt, was er ineens 'die smachtende blik in haar ogen'. foto erwin olaf werd gehouden. Nu ik veertig ben, is dat verdwenen, al ren ik nog wel elke week naar de sportschool. Maar ik voel me toch meer ontspannen." „Je ziet dat vrouwen zich, als ze ouder worden, beter verzor gen. Mannen niet. Die laten dat schaamhaar maar alle kanten op woekeren. Ze gaan ervan uit dat hun vrouw hen toch wel mooi vindt. Vooral bij hetero's zie je dat. In homokringen heb ben ze dat toch beter door. Die hetero-mannen hebben nog nooit van een tondeuse ge hoord. Terwijl vrouwen yan hun leeftijd het nog hebben over een bikinilijn." „Ik heb die vrouwen niet voor joker willen zetten. Zeker niet. Ik wil ze op de één of andere manier toch verheffen. Niet protserig op een voetstuk plaat sen, maar de schoonheid, de tragische schoonheid die ze nog hebben, eruit halen. Impli ciet is mijn werk een commen taar op dat van mijn collega's. Zij werken vaak confronterend. Kwak het er maar op, laat dat verval maar zien. Ik doe dat subtieler. Pas bij nadere be schouwing zie je de verwoes ting. Maar het zijn en blijven pin-ups. Waarmee ik niet wil zeggen dat ze in de cabines van vrachtwagens moeten komen te hangen". Lachend: „Misschien is het openbaar vervoer wel een idee." Wilde was eerst gevierd cietykringen en werd er da ^d, door zijn iets te openlijke moseksualiteit uit verwi) oor dus hij wist waar hij het had. Zelfs in Engeland word ZJ' genwoordig anders tegen soen aangekeken. Als satin gen een dubbele moraal' het stuk zijn functie vei Maar hoe moet je het dai len? Matin van Veldhuizen trouwde vooral op haar acii n^r Daar is met coryfeeën als) lies Heuer en Cas Enklaar reden toe, maar je hoopt op meer dan een aangen [*q| kabbelende komedie. H maakt de meeste indruk haar gespreide armen en se gebaren. Als een kantek pr£jei koorddanseres vaart ze dof ruimte. Mooi om te zien, ze staat veel verder weg v< (toneel)werkelijkheid dan andere spelers. Door hel trast vraag je je af waarom; apart wordt gezet. Konde mochten de anderen daan tegenover stellen? jen leiden andre vanhaelen aty van duk Tweeëndertig kinderen, van Kinderatelier Jeanette de la Par- ra, exposeren vanaf vandaag schilderijen, tekeningen en ob jecten in het Katwijks Museum. Dat gebeurt onder het motto 'Katwijk in Zee'. Aanleiding voor de expositie is het tienjarig bestaan van het kinderatelier, in de leeftijd van 4 tot 12 jaar. Op woensdagmiddagen ont vangt Jeanette de la Parra, die haar opleiding volgde aan de Koninklijke Academie voor Beeldende kunsten in Den Haag, twee groepen van 16 kin deren, in de leeftijd van 4 tot 12 jaar, in haar atelier aan het Kat- wijkse Andreasplein. Begonnen wordt altijd met het bespreken van bepaalde thema's en kun stenaars, waarna de kinderen aan het werk gaan. De vervol making van tekeningen en schilderijen neemt, net als bij echte kunstenaars, vaak enkele weken in beslag. Er wordt vrij, of naar een bepaald thema, op verschillende formaten ge werkt. De tekeningen die in de loop van het jaar zijn gemaakt gaan pas aan het eind van het cursusjaar in een passe-partout mee naar huis. Voor de tentoonstelling in het Katwijks Museum is het werk besproken van kunstenaars als Picasso, Escher en Mondriaan. Als thema werd gekozen voor 'Katwijk onder water' waarna de kinderen aan de slag gingen. Het resultaat, dat vanaf 18 mei in het museum te zien is, toont vooral onderwater-taferelen van acrylverf op triplex. Veelal in een Karei Appel-achtige stijl hebben de kinderen hun fanta sie de vrije loop gelaten over wat zich onder de waterspiegel voor de kust van Katwijk af speelt. Opvallend is hoe vaak de legendarische Brittenburg op de panelen is afgebeeld. De ruï nes van dit bouwwerk, waarvan niet duidelijk is of het gaat om een Romeins kasteel, een Karo lingisch fort of een middel eeuwse burcht, liggen op de zeebodem nabij Katwijk. De la Parra ziet ziet meer in de schilderijen dan alleen de weergegeven voorstellingen. Zij 'leest' het humeur van haar kin deren erin terug en zegt te kun nen merken of een kind thuis problemen heeft, gepest wordt op school of stiekem heel erg verliefd is. De la Parra: „Vooral dat laatste merk je direct. Aan de afbeeldingen zelf, maar ook aan het kleurgebruik. Meestal gebruikt zo'n kind dan veel ver schillende kleuren, waarbij de favoriete kleur het meest terug komt. De vrolijkste kinderen hebben vaak ook de meeste fi guren in hun schilderij." „Het omgekeerde zie je ook. Er is een meisje, dat nogal nog al blasé is, heel weinig met kleuren bezig is, weinig gede tailleerd en met veel dezelfde fi guren. Ze is ook altijd erg snel klaar. Dit soort dingen heb je in de kunst. Je geeft jezelf heel erg bloot met je werk." Op de tentoonstelling zijn verschillende technieken te be wonderen: pastel, gewassen pentekeningen, acrylverf op pa neel, tegels van klei en driedi mensionale objecten. Op zaterdag 29 mei wordt een 'inloop kinderochtend houden in een enigszins) kende vorm, omdat deze geen inschrijving nodig is deze ochtend zijn kinderen sen 6 en 12 jaar van 10 (fL 12.00 uur welkom in het wijks Museum. Na een ron ding kunnen de kinderen, der leiding van Jeanette i Parra, zelf aan de slag. hij 1 fan C 'Katwijk in Zee', 10 deratelier Jeanette de la Pi Te zien tot en met 19 dinsdag tot en met za van 10.00 tot 17.00 uur. dagen gesloten. ig. N ijk." 'Vissenvolkje' van Johanna Rovers (6 jaar), te zien in het Katwijks Museum.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18