grote rol in deze were 'De duvel speelt nog een Kerk Samenleving ZATERDAG 15 MEI 1999 VANDAAG In Vlaanderen ligt het oude bedevaartsoord voor geesteszieken, Geel. Daar liggen de relie ken van de heilige Dymphna, die op 15 mei wordt vereerd. Dymphna was een Ierse prinses die rond de zevende of achtste eeuw leefde. In Ierland wordt ze gelijkgesteld met een prinses Damnat, die nog wordt aanbeden in de plaats Monaghan. De vader van Dymphna wilde na de dood van zijn vrouw met zijn eigen dochter trouwen. Zij weigerde, vluchtte naar het vasteland en trok zich terug in de bossen rond Geel. Ze werd bij haar vlucht begeleid door de priester Gerebern. Haar vader wist haar toch weer te vinden en vermoorde eerst Gerebern. Omdat Dymphna bleef weigeren haar vader tot echtge noot te nemen, vermoordde hij haar met zijn zwaard. In de middeleeuwen werden geesteszieke mensen naar Geel gebracht voor genezing. Lukte dat niet dan stonden er in woners van het dorp klaar om hen thuis te verplegen. Soms vindt een dergelijke vorm van thuisverpleging van daag de dag nog plaats in Geel. Nu zowel de katholieke als sommige protes tantse kerken de bijna in onbruik geraakte biecht in ere willen herstellen, is het misschien aardig de geschiedenis van de heilige Boheem se priester Jan Nepomucenus (1345-1393) in herinnering te brengen. Hij is patroon van de biechtvaders en be schermheilige tegen verdrinking en watersnood. Nadat hij de biecht had afgenomen van de vrouw van koning Wen- ceslaus IV weigerde hij de koning te vertellen, wat de ko ningin hem onder het biechtgeheim had toevertrouwd. De koning martelde Nepomucenus om achter het geheim te komen, maar die bleef zijn eed trouw. Dat kwam hem duur te staan. De koning verdronk de plichtsgetrouwe priester in de Moldau. Zijn mond werd daarbij openge sperd met een stuk hout. Ruim driehonderd jaar later blijkt bij de opening van zijn graf in de Dom van Praag, dat zijn tong nog intact is. Een wonder dat menig beeldhou wer inspireerde om bruggen in Tsjechië, Slowakije, Oos tenrijk en zelfs één in Nederland (te Swalmen in Limburg) te versieren met het beeld van Nepomucenus. Meer Joden willen Nieuwe Testament Amersfoort De vraag van joden naar het (christelijke) Nieuwe Testament neemt snel toe. Dat zei Eric Browning, secretaris van de Engelse Vereniging tot verspreiding van geschriften in het modern Hebreeuws, op de landdag van de Nederlandse zuster organisatie, de stichting Israël en de Bijbel in Amersfoort. Met een totaal van 70.000 exemplaren in de afgelopen twaalf maan den heeft de Engelse vereniging meer nieuwe testamenten ge drukt dan ooit tevoren. Ze worden niet alleen verspreid onder joden in Israël, maar ook in ruim dertig andere landen. Ook de stichting Israël en de Bijbel, die dertig jaar bestaat, ervaart toe nemende openheid onder joden voor lectuur over Jezus Messi as. Die gaat overigens in Israël gepaard met hevig en soms ge welddadig verzet van orthodoxe joden. In maart werd het huis van een Messiasbelijdende jood, de voorganger Jozef Sjoelam, in brand gestoken. Paus op TV tijdens eeuwwisseling Vaticaanstad Het televisiestation van het Vaticaan wil rond de millenniumwisseling een televisieuitzending verzorgen, die over de hele wereld gevolgd kan worden. In het programma zijn vieringen van over de hele wereld van de millenniumwisseling te zien. Het is de bedoeling dat kijkers ook live kunnen reageren op het programma. Onbekend is of paus Johannes Paulus II persoonlijk vragen van kijkers zal beantwoorden. Tal van me dia- en communicatiebedrijven doen mee aan het project, zoals CNN, de Italiaanse RAI en China Central TV. Ook het Europees Ruimtevaartcentrum, Microsoft, Philips en Sony hebben hun medewerking toegezegd. Maagd der Armen bezoekt Hillegom hillegom Het Mariabeeld uit het Belgische Banneux komt op 29 mei naar Nederland. In 1933 waren er in Banneux zeven ver schijningen van Maria als Maagd van de Armen. Sinds de er kenning van dit wonder, vijftig jaar geleden, reizen duizenden pelgrims elk jaar naar Banneux om de kapel en het Mariabeeld te zien en er te bidden. Het beeld wordt opgesteld in de dagka pel van de Martinuskerk in Hillegom, waar het te bezoeken is op dinsdagavond en zaterdagmorgen. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Middelharnis, J. Maas te Oud-Beijerland; te Nieuw- en St Joosland en Ritthem, G. van Driesten, kandidaat uit Streefkerk. Aangenomen: naar Haren (buitengewone wijkgem. WH) (parttime), R.J Immink te Midsland en Hoorn (Terschelling). Bedankt: voor Barendrecht (buitengewone wijkgemeente), A.A. Floor te Genemuiden; voor Delft (wijkgemeente Binnenstad Bethlehemkapel), P.L. de Jong te Delfshaven. WEEROVERZICHT BUITENLAND 15 MEI 16 MEI Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: In de noordelijke helft meest droog en af en toe zon. In het zuiden, met uitzondering van de omgeving van Oslo meer bewol king en perioden met regen. Maxima tussen 7 en 14 graden. Zweden: Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Zondag in Midden-Zweden iets meer wolken. Maxima tussen 8 en 13 graden. Denemarken: Wolkenvelden, soms ook wat zon en een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 13 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Oost-Schotland mogelijk een bui, verder meest droog en zon nige perioden. Maxima 14 tot 17 graden. België en Luxemburg: Eerst enkele wolkenvelden en kans op een buitje. Zaterdagmid dag en zondag van tijd tot tijd zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima 15 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Geregeld zon, maar ook kans op een bui. Middagtemperatuur tus sen 16 en 20 gradfen. Portugal: Flinke zonnige perioden, maar ook een. enkele bui. Langs de westkust kans op mist. Maxima tussen 18 en 25 graden. Madeira: Zonnige perioden en kans op een bui. Maxima 21 graden. Spanje: Flink wat zon, maar in het noor den en midden meer wolken en kans op een regen- of onweers bui. Maxima van 18 graden aan de kust van Galicie tot bijna 30 in het zuiden van Spanje. Canarische Eilanden: Flink wat zon en kans op een bui. Maxima tussen 23 en 28 graden. Marokko: Westkust: zonnige perioden en een enkele onweersbui, met na me in het noorden. Maxima van 20 in Tanger tot 28 in Agadir. Tunesië: Zaterdag nog zonnig. Zondag meer bewolking, maar wel droog. Maxima tussen 30 en 36 graden. Zuid-Frankrijk: Zonnige perioden, maar ook een lokale onweersbui. Maxima 20 tot 25 graden. Zondag later op de dag steekt de Mistral op. Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig, maar zondag wat meer stapelwolken en kans op onweer. Middagtemperatuur rond 25 graden. Italië: Zonnige perioden, maar ook een enkele regen- of onweersbui. Maxima 25 tot 30 graden. Corsica en Sardinië: Droog en veel zon. Maxima rond 25 graden. Malta: Zonnig met maxima van 31 gra den. Griekenland en Kreta: Zonnig. Middagtemperatuur van 24 graden aan zee tot 34 zater dag in het binnenland. Turkije en Cyprus: Droog en veel zon. Maxima tus sen 25 en 34 graden. Duitsland: Wisselend bewolkt en enkele buien, maar ook zon. Middag temperatuur tussen 13 en 18 25 C3': resen opklaringen windrichting 19 temperatuur lagedruk H hogedruk w. y REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma. chef redactie Regio Leiden R I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W F Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 Familieberichten 023- 5320 216 Redactie 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 531 ADVERTEN1 Maandag t/m vrijdag v; 071- 5356 230 RUBRIEKSADVH Maandag t/m vrijdag v; 071-5143 545 ABONNEMB bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro per half jaar (acceptgiro! per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een madi het automatisch afschri|veni abonnements- geld, oi betaling. VERZENDING?! Voor abonnementen die perp worden verzonden geldt een aan portokosten per verschijf LEIDSCH DAGBLAD 0P( Voor mensen die moeilijkH hebben of blind zijn (of ee leeshandicap hebben), is efl van het regionale nieuws Dagblad op geluidscassette informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezfll feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendieni INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis tel 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. Exorcist Arie van Duin pleit voor samenwerking met psychiaters graden. Zwitserland: Afwisselend zon en wolkenvel den. Vooral zondag kans op forse buien, soms met onweer. Mid dagtemperatuur rond 20 graden. Oostenrijk: Afwisselend zon en wolkenvel den. Op beide dagen kans op een onweersbui. Maxima rond 20 graden. Polen: Wisselend bewolkt en, soms ste vige, regen- en onweersbuien. Middagtemperatuur ongeveer 15 graden. Tsjechië en Slowakije: Afwisselend zon en enkele bui en, soms met onweer. Maxima 16 graden. Hongarije: Wolkenvelden en geregeld bui en, soms met onweer. Maxima ongeveer 20 graden. ZONDAG 16 MEI 1999 Zon- en maanstanden Zon op 05 45 Zon onder 21.26 Maan op 06.53 Maan onder22.39 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.53 17.15 04.26 16.48 Laag 00.24 12.55 00.05 12.36 onbew. licht bew niet ontv regenbui licht bew Luiemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Moskou WÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊi C O L O F I LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Geloof het of niet: de duivel bestaat echt. In honderden gedaanten. Demonen horen bij het leven. Soms nemen ze er zelfs bezit van. Slachtoffers stellen zich ervoor open via occulte experimenten als glaasje-draaien of seances. Met alle bizarre gevolgen van dien. Arie van Duin (76), gepensioneerd pastoor, wordt er nog regelmatig mee geconfronteerd. Hij is een autoriteit op het gebied van duiveluitdrijvingen: de officiële exorcist van het bisdom in Noord-Holland. Het Rituale Romanum, de handleiding voor hem en zijn collega's is dit jaar, na eeuwen, door het Vaticaan vernieuwd. „Wie in onze tijd de duivel niet ziet is blind", zegt Van Duin. door GERARD VAN ENGELEN Arie van Duin, duiveluitdrijver. Vriendelijk en zelfverzekerd. ,,Ik ben er absoluut van overtuigd dat veel mensen in instellingen voor geesteszieken baat hebben bij een exorcist als aanvulling op therapie en pillen." En: „Driekwart van de pastoraal werkers neemt de duivel niet meer serieus. Het is triest hoe weinig collega's nog geloven in zijn macht." Hij is West-Fries in hart en nieren. Werd geboren in Warmenhuizen, werkte twee jaar als priester in de psychia trische inrichting van Medem- blik en negen jaar in Hoorn. Vervolgens ging hij naar Haar lem-Noord en Hilversum, waar hij een bloeiende jeugdbewe ging oprichtte. Om daarna te rug te gaan naar Haarlem waar hij zijn loopbaan zou uitdienen als pastoor van de Sint Jan de Doper parochie. Op de punten van zijn kraag zitten zilveren kruisjes gespeld. Maar hij gaat wel degelijk met zijn tijd mee. De computer is net uitgezet. Tussen de ingelijs te afbeeldingen van Jezus en twee forse gipsen kerstgroepen hangt een rek vol videobanden. Bij het afscheid zal hij een frag ment van een KRO-programma over exorcisme laten zien waar in hij figureert. Spotten De enig erkende Noord-Hol landse exorcist woont in de pastorie, een fantasieloos stukje nieuwbouw aan de Amster damstraat, midden in Haarlem. Tussen de moderne lage be bouwing valt de ernaast gele gen toren van de gesloopte kerk erg uit de toon. Als een opge stoken vinger priemt het histo rische overblijfsel de lucht in. Misschien is het wel daarom, dat de emeritus pastoor zijn exorcist-werkzaamheden in de sacristie achter de toren uit voert. De duivel moet weten dat er niet valt te spotten met de kerk. Zijn eerste 'er is meer tussen hemel en aarde'-ervaring had hij thuis, vlak na de oorlogsja ren toen hij als priesterstudent bij zijn ouders logeerde. De veestapel was vergiftigd door een jaloerse dorpsgenoot. Vier van de tien koeien waren al be zweken toen vader Van Duin de pastoor inschakelde. „Die kwam direct, besprenkelde de koeien met wijwater en sprak wat spreuken. De zes andere zieke koeien bleven leven en genazen. Dat is me altijd bijge bleven." Exorcisme, geesten bezweren. Tot 1972 maakte het nog vast onderdeel uit van de priester wijding. Met het Rituale Roma num in de hand worden al eeu wen woningen, auto's, slaapka mers, schepen gezegend. „Om ze te beschermen tegen de aan vallen van boze krachten." Dat boek met rituele spreuken is dit jaar door het Vaticaan aange past. Belangrijkste richtlijnen: eerst artsen en psychiaters in schakelen, dan pas exorceren. En vooral geen media betrek ken bij duiveluitdrijvingen. Sensatie De vrij onschuldige vorm van 'geestje wegjagen' is altijd alge meen aanvaard. Eigenlijk hangt het scherpe sensatieluchtje er pas omheen sinds de spraak makende film The Exorcist uit 1973. Actrice Linda Blair werd daar afgebeeld als een door de duivel bezeten schoolmeisje, dat zichzelf verminkt met een kruis, rokend uit haar oren bo ven het bed zweeft, haar moe der onderkotst en uitscheldt en met verschillende stemmen spreekt. De exorcist die haar bevrijdt ziet zich uiteindelijk gedwongen een sprong uit het raam te maken om zo de de mon te vernietigen. De film ver oorzaakte discussie en op schudding. Zoveel zelfs dat hij bijvoorbeeld pas sinds dit jaar in Engeland vertoond mag wor den. Verband tussen de film en het afschaffen van de wijdingen als duiveluitdrijver is er volgens Van Duin niet. Hij heeft de film gezien. „Natuurlijk. Er zit veel waarheid in. Maar de sensatio nele manier waarop het ge- Aanvaard je het bestaan van God" bracht werd, gaf mij een verve lende bijsmaak." Op de vraag hoe het dan echt zit, komen voorzichtig de ver halen over Van Duins eigen er varingen. Zijn eerste 'klant' was een vrouw die met haar echtge noot meedeed aan een ge spreksgroep. „Ze was veran derd in een heel achterdochtig, angstig figuur. Tijdens de ge sprekken die ik met haar en haar man voerde, bleek dat ze zich bezighielden met trans cendente meditatie. Ik heb haar de naam van de mantra ge waagd waarop ze zich tijdens dié meditaties concentreerde en toen heb ik die mantra bevo len om te verdwijnen uit haar lichaam. Ze begon allemaal slijm op te geven en haar man moest haar voeten vasthouden, zegt Arie van Duin, „dan aanvaard je ook het bestaan van de duivel." foto c pd omdat ze hevig begon te tril len." Het lukte, zegt hij. De wouw kwam tot rust en het echtpaar stopte met de meditatiesessies. Of hij overstuur was? „Nee hoor. Als je in dienst van God functioneert, wat kan jou dan overkomen?" Van Duin voerde naar schatting twintig exorcisme-sessies uit sinds de jaren tachtig. Hij heeft anecdotes te over. Zoals over de sessie waarbij hij van een meter afstand opeens hard in zijn ge zicht gespuwd werd toen hij de naam van Maria noemde. „Mensen die bezeten zijn, rea geren daar heel heftig op." En die keer dat een Amsterdam mer tijdens een gebed in de sa cristie ineens overeind vloog en begon te schreeuwen en te brullen. „Toen dat gebeurde, schrok ik me te pletter. Het ene moment zit je samen rustig te bidden, het andere moment ge beurt er zoiets. Achteraf heb ben we erom kunnen lachen. Hij gedroeg zich als een aap mens. Het duurde niet lang. Ik heb de kwast in het vat met wij water geduwd en die stevig ge hanteerd. 'In naam van Jezus Christus, stop!', riep ik. Toen zakte hij uitgeput en kletsnat in elkaar." Grommen Begin vorige maand heeft Van Duin voor het laatst iemand be handeld. Tijdens het gebed be gon de man te grommen, met zijn ogen te rollen en hevig te schudden. „Maar hij bleef wel netjes zitten." Zijn langste ses sie? „Die heeft ruim* n duurd. Die man moe ook nog drie keer ten Wat dat kost? Niks ni r kan het niet, het is G Daar kan ik toch gee; a wagen?" Dan pakt Jomanda,| um uit Tiel, het toch aan? Van Duin: „Jor schijnbaar goede dij stelt mensen daardo 1 voor invloeden van il I de kant. Door geld te 1 voor wat ze doet, is j bezig. Ze staat aan di 1 de duvel. Zo simpeli A Triest De exorcist voelt ziet roepende in de woes duvel speelt nog wel een grote rol in deze Ook al hebben veelt 'i' hem uit gemakzucht Pr verdrongen. Driekw, m pastoraal werkers ne 0 niet meer serieus. Hi hoe weinig collega's 1 ven in zijn macht. Ti 'e toch heel logisch is.i iril bestaan moet aanva;e c het bestaan van God 8C En als je de ellende* ;n moraliteit om je hee 'e I nemen. Wie in onze re vel niet ziet, is blind f „Ik ben er absoluut 'P1 tuigd dat veel mens* 11 en andere instelling* geesteszieken baath een exorcist als aan: ie de therapie en piller m' doven alleen. Ze ner n 1 weg. Ik denk dat vee ters en psychologen K aan geloof kansen vu 'c gaan om mensen te Ire Daarom pleit ik era re voor om meer exora leiden." „Eigenlijk zou er ooi a| menwerking moetet tussen exorcisten en rs atrie. Het zou fijn zi die beroepsgroepei mensen de gave vai bezaten. Er is trouw psycholoog die zich gemeld met een pal man hebben we sai helpen. In een and* men we tot de com geen sprake was van heid, maar van een storing." Omstreden Hij is zich ervan be denkbeelden omsti „Het zij zo. Ik geloo bisschop Bomers v heeft me indertijd t niets gewaagd of hi mijn emeritaat eenl me kon blijven doen eist. Eigenlijk is het een onderdeel vani wijding zo maar is< waag me ook nogs waarom. De kerk hi nooit duidelijkheid ven." Behalve in Noord-I er volgens het secre de RK Kerkparochif de exorcisten werkz bisdommen Utrech terdam (1). In Roen reert al enkele jaren I nik uit Tegelen, die: stemming van hetb veluitdrijvingen uitv

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14