ei den Regio Opknapbeurt en sloop in Leiden-Noord Busreiziger bij Station staat binnenkort droog Coebel verzet zich tegen nieuwe route buslijn 30 S)e Stemming PvdA wil weten hoe Leiden privacy burgers beschermt BAG 15 MEI 1999 WEGMAN, 071-5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071 -5356430 bat student en stad j. Studenten en stadsbestuurders gaan maandagavond jikaar in discussie in het Groot Auditorium van het Acade- ebouw aan het Rapenburg. Het debat Student en Stad georganiseerd door de Studenten Groepering Leiden en geldt als een verlaat welkom aan burgemeester Post- lie het openingswoord zal uitspreken. De vijf deelnemers |e discussie zelf houden stuk voor stuk een prikkelende in- ig. Zo verdedigt cultuurwethouder Pechtold de stelling erva moet de Breestraat uit' en betoogt politiechef Wijben- it ook studentenverenigingen zich in het belang van de bare orde moeten houden aan het Leidse sluitingstijden- ie. Het debat begint om 19.00 uur. uister bezoekt Leiden Minister voor grote-stedenbeleid en minderheden Ro- i Boxtel (D66) bezoekt aanstaande woensdag de buurt de Haven in Leiden. Om 14.50 uur arriveert hij per boot bij jlpoort om vervolgens richting passantenhaven te wande- ,'an Boxtel wordt daarbij vergezeld door Tjeerd Scheffer, di- ur van Leiden Promotie VW, Johan Klerks, uitbater van het juni te openen grand café Zijlpoort, H. Bosman, directeur- naar van Rederij Slingerland en twee bewoners van de Ver- jurt. De bewindsman laat zich voorlichten over de toe- itmogelijkheden van de passantenhaven, de verbetering en ikkeling van de Ververbuurt en de kop van de Haarlem- traat en het reilen en zeilen van het in aanbouw zijnde lcafé. Om half vier vertrekt Van Boxtel naar de Willem Ba nstraat voor een bezoek aan de kringloopwinkel Het Wa- uis. emamiddag over Aalmarktgebied De gemeente Leiden houdt zondag 30 mei een thema- agover de geschiedenis van het Aalmarktgebied. De bij- imst vloeit voort uit de plannen om dit deel van het Leidse um een grondige gedaanteverwisseling te geven. Tijdens emamiddag staan echter niet die vernieuwingsplannen aal, maar het historische karakter van dit 1000 jaar oude fan de stad. Verschillende sprekers als een kunsthistoricus n architect belichten de de ontstaansgeschiedenis, de eco- sche geschiedenis van het gebied en geven een uiteenzet- an de architectuur in het gebied. Het publiek krijgt tot slot jegenheid om vragen te stellen. De themamiddag is zon- mei in de Waag, van 14.00 tot 17.00 uur. keer Lage Rijndijk gestremd Vanaf maandag is over de Lage Rijndijk geen doorgaand ;r mogelijk. Fietsers kunnen wel blijven rijden. De strem- wegens werkzaamheden gaat zeven tot acht weken duren, ïatde dienst Bouwen en Wonen van de gemeente Leiden rgcentrum Zijloever en de Van Heussenstraat blijven wel cbaar. Het gedeelte tussen de Spanjaardsbrug en de Suma- aat wordt de komende weken gereconstrueerd. Als eerste ;aan troittoirs en fietspaden een opknapbeurt, daarna iet wegdek eraan geloven. Het deel van de Lage Rijndijk de Sumatrastraat en de Zijlsingel gaat na de zomerva- op de schop. Wijkontwikkelingsplan voorziet in ondertunneling Willem de Zwijgerlaan Laat de Willem de Zwijger laan gedeeltelijk onder gronds lopen, bouw een winkelboulevard bij de vernieuwde Groenoord- hallen, sloop de slechte huurwoningen aan de Van Hogendorpstraat en omge ving en neem woningen aan de Hoven en langs de Willem de Zwijgerlaan ste vig onder handen. Dat zijn enkele van de belangrijkste ideeën uit het ontwerp- wijkontwikkelingsplan voor Leiden-Noord (de wijken Groenoord, Noor derkwartier en de Kooi). LEIDEN 'W1M WEGMAN Dit plan, dat volgende week wordt vastgesteld door alle be trokken partijen en daarna offi cieel wordt gepresenteerd, komt voort uit een experiment om achterstandswijken een flinke oppepper te geven. Aan het wijkontwikkelingsplan heb ben tal van organisaties als de bestrokken woningbouwvereni gingen, de politie, de Leidse Welzijnsorganisatie, de ge meente, maar ook veel buurt bewoners meegewerkt. Het plan richt zich op verbe tering van het onderwijs en te rugdringing van de werkloos heid en sociale problemen in de wijk. Maar het voorziet ook in een verbetering van wonin gen en voorzieningen. Omdat de Willem de Zwijgerlaan een barrière is tussen het noordelijke en zuidelijke deel van Leiden-Noord, wordt er gedacht over ondertun neling van deze weg. Om dat te bereiken worden er in het plan ruim 20 projecten voorgesteld. Die lopen uiteen van het voorkomen van het ontstaan van 'zwarte scholen' scholen met louter leerlingen van buitenlandse afkomst via het stimuleren van kleine on dernemingen, het scheppen van meer speelgelegenheid en activiteiten voor de jeugd, tot een rigoureuze aanpak van de inrichting van de wijk. Een van de ingrijpendste voorstellen is de herinrichting van de Willem de Zwijgerlaan. In het wijkontwikkelingsplan wordt de conclusie getrokken FOTO HENK BOUWMAN dat deze weg een barrière is tussen het noordelijke en het zuidelijke deel van de wijk. Om dat te verbeteren zuuden grote delen ondergronds moeten ko men te liggen of ondertunneld moeten worden. Overigens worden ook andere oplossin gen niet uitgesloten. En in het plan is een kaartje opgenomen waarin de weg naar het noor den is verschoven, in de rich ting van de huidige volkstuinen. Het rapport stelt ook ingrij pende maatregelen in het voor uitzicht voor een reeks flats en galerijwoningen. De Hoven, ten noorden van de Willem de Zwijgerlaan, en woningen langs deze weg gelden als matige wo ningen die in de toekomst ste vig onder handen genomen moeten worden. Wat er precies moet gebeuren, staat overigens niet in het rapport. Dat is wel het geval bij de huurwoningen van de WBL in de Van Ilogen- dorpsstraat en omgeving. Daar is zo veel funderingsschade, dat herstel op termijn niet meer lo nend is. In een nieuwsbrief bij de plannen staat dat een onder zoeksbureau heeft berekend dat als alle plannen werkelijk heid worden, er in Leiden- Noord zo'n 500 woningen te gen de grond moeten. Voorts zouden 250 woningen een in grijpende verbetering moeten ondergaan. In het wijkontwikkelingsplan wordt ook vastgesteld dat het aanbod aan winkels nogal ver snipperd is. Daarom wordt na gegaan of het Kooiplein, dat al een forse gedaanteverwisseling ondergaat, kan uitbreiden tot een wijkwinkelcentrum. Extra ruimte voor de winkels zijn eventueel te vinden op de plaats waar nu de Rudolf Stei- nerschool is of op de plaats van buurthuis 't Spoortje. jan bentveldl interieur De PvdA-fractie in de Leidse gemeenteraad maakt zich zorgen over het lekken van persoon lijke gegevens naar commerciële bureaus. Uit onderzoek van het TROS-programma Radar bleek deze week dat overheidsinstanties vrij ge makkelijk informatie verstrekken aan derden. Daarom wil de PvdA van de gemeente Leiden weten hoe zij de privacy van haar burgers be schermt. Raadslid Ed van der Veen heeft over dit onderwerp schriftelijke vragen gesteld. Zo vraagt Vein der Veen of er een schriftelijke instructie bestaat hoe ambtenaren met per soonlijke gegevens van burgers moeten om gaan, of nieuwe ambtenaren direct bij indienst- treden worden geïnstrueerd, of er maatregelen zijn om te voorkomen dat derden toegang heb ben tot de persoonsgegevens en of er sancties op lekken staan. De PvdA'er verwijst naar de Registratiekamer, die bezorgd constateert 'dat er heel wat lekken zitten bij allerlei diensten die op slot horen te zijn'. De kamer houdt toezicht op de Wet op de Persoonsbescherming. LEIDEN ROBBERT MINKHORST De Leidse wijk De Coebel verzet zich tegen de route van buslijn 30 die door de buurt moet gaan rijden. Bestuurslid I. Spruit van de wijkvereniging kondigt een bezwaarschrift hiertegen aan. Bovendien ergert zij zich eraan dat 'wij zo weinig te vertellen heeft over de nieuwe route van de bus'. Burgemeester en wethouders kondigden vorige maand aan dat zij de route van lijn 30 (Ste- venshof-Oegstgeest) wijzigen. Die loopt nu nog via de Boshui- zerkade en de Cornelis Schuyt- laan (voor bejaardencentrum Rijn en Vliet langs) richting sta tion De Vink. Er moeten in De Coebel twee haltes komen, een bij de Rembrandt Scholenge meenschap en een bij de T. Dorseykade. „We meenden dat wij er wat over te zeggen hadden", meent Spruit. De wijkvereniging kwam volgens haar bedrogen uit: de gemeente besloot toch om de route om te leggen via De Coe bel, terwijl het bestuur had aan- Noordwijkers ten niet zeuren ermans moet weg. De eurs moet twee keer zo orden terwijl het colle- noet worden afgeschaft, bedrijf EWR mag niet de mensa moet open en bouwafval moet snel len opgehaald. En o ja, Srs die zich zonder pa- >p Schiphol melden met hetzelfde vliegtuig n vaderland worden te- uurd. Want voor je het ten we hier met 100 van die hongerlijders. Ie aanstaande senator m Vugt een boel te ver maar niet dat hij zijn onder stoelen of ban- ïkt. Er is geen misstand ?reld of onze Driek heeft ttsover te zeggen. Mi tt wethouders, direc- •n aandeelhouders, alle- ijgen ze ervan langs t ze iets willen doen wat iet belang is van de ge- ian. geen type dat zich klak- ïeerlegt bij de wereld nou eenmaal in elkaar s een idealist die Karl est en Che Guevara be- Die de barricaden op nneer het niet lukt om ocratische wijze zijn zin n en die op internet te- ninister van onderwijs »t om te protesteren te- 'olgende verlaging van ebeurs. lid van de Socialistische dat is niet alleen de ste van de oude Marx. een club van actievoer- ook Driek is nog altijd tievoerder dan volks- nvoordiger. De SP is 'b voor mensen die ie- r jaar braaf naar de gaan en voor de rest *an slapen, blind ver- id op een wakkere over heid. Een SP'er blijft na het uit brengen van zijn stem kritisch luisteren en laat als het nodig is ook tussendoor van zich horen. Dat Driek vier jaar lang, 365 da gen per jaar dwars mag zijn - tja, daar is hij nou eenmaal voor gekozen. Maar dat er in de partij nog wat meer egootjes met eigen meninkjes rondlopen - dat kan toch niet de bedoeling zijn. Een SP'er mag overal te genaan schoppen, maar wan neer de afdeling-in-oprichting van de Noordwijkse SP er bij het partijbestuur op aandringt om Driek na een paar domme uitspraken over Somalische vluchtelingen af te voeren dis kandidaat voor de Eerste Ka mer, dan is Leiden in last. Die Noordwijkers moeten van Driek niet zeuren. Hij is immers door het partijcongres op democrati sche wijze op de tweede plek van de senaatslijst geplaatst. Als ze het daar in Noordwijk niet mee eens zijn, hadden ze dat eerder moeten laten horen. Het zijn van die momenten waarop het oude beeld van de SP als een sektarisch gezel schap van gestaalde kaders en slaafse volgelingen weer even wordt opgepoetst. Kritiek op de boze buitenwereld moet, maar wie het waagt om vraagtekens te zetten bij de koers van de grote roergangers, wordt gena deloos verketterd. Volgens partijgoeroe Jan Marij- nissen moet Driek nog veel le-* ren. Dat zal best. Maar de be langrijkste partijprincipes heeft hij in ieder geval al volledig on der de knie. Angstaanjagend Het wethouderschap is een veelzijdige baan. Iets te veelzij dig, soms. Kijk maar naar Alexander Pechtold in de krant van dinsdag. Alexander trok die dag flink van leer tegen het geklungel van bouwer Gesman met de sport hal bij zwembad De Zijl. En streng hoor. Maar wel recht vaardig. Alexander bekende dat hij het gepruts van de man een tijdje heeft aangezien. En dat hij hem zelfs de hand boven het hoofd hield als er weer eens lastige vragen van de pers kwamen over de zoveelste bouwfout en het zoveelste uitstel van de offi ciële opening. Maar nu was Alexander het zat. En in een donderspeech van heb ik jou daar nagelde hij die lui van Gesman publiekelijk aan de schandpaal. Alle fouten aan de hal van de zwabberende dakconstructie tot en met de af gekeurde vloer, en van verkeerd geplaatste buitentrap tot en met de kapotte tegels zijn hun schuld. Ze klunsden maar raak, kwamen met te weinig man of met slechte spullen, ze hebben geen liefde voor hun vak én de gemeente had allang met ze ge broken als dat nog mogelijk was geweest. Ferme taal, toch? Je zou bijna diep ontzag krijgen voor Alexander. lammer alleen dat het wethou derschap een veelzijdig vak is. En dat onze D66-wethouder diezelfde dag ook werd geacht met minister Els Borst, voor het oog van de pers, op te draven bij het verwennen van een stel varende oudjes. Waardoor er in de krant onder het verhaal met stoere taal een foto verscheen van een timide Pechtold die met een dienblad vol koekjes gedwee achter de partijmoeder aandraafde. Maakte dat andere verhaal toch weer een heel stuk minder angstaanjagend. Hoewel je natuurlijk ook kunt zeggen dat die oudjes er nog heel genadig zijn afgekomen. TEKST: RUUD SEP EN WIM WEGMAN Want onderhoud is niet langer nodig met een hoogwaardige kunststof dakkapel van Van der Ploeg. Van der Ploeg: een kei in ku AEA kVEU Kunststof Raamlabrlkant b.v Tel: (071) 331 53 61 Internet: www.vanderploeg.nl iststof dakkapellen gegeven dat bewoners daar niet op zaten te wachten. Dat bleek ook uit een enquête die het be stuur hield. Inwoners hebben de moge lijkheid om bezwaar aan te te kenen, maar Spruit zegt dat het 'er erg op lijkt dat de bus er ge woon komt zoals de gemeente dat wil. En als klap op de vuur pijl zijn de halteborden al ge plaatst." Overigens zijn die een dag later weer verwijderd. Een vergissing, vermoedt wethouder T. van Rij van ver keer. Voor het plaatsen van hal tes is een ander, aanvullend be sluit nodig en dat is nog niet ge nomen, geeft hij toe. De kritiek van de buurt dat die te weinig is betrokken bij het voorstel, wijst de wethouder van de hand. „Er is overleg geweest, maar we zijn het niet eens." De nieuwe route is al opgenomen in de dienstre geling, die binnenkort ver schijnt, zegt Van Rij. Bezwaren kunnen de route wijziging wel tegenhouden, maar niet uitstellen, aldus de bestuurder. Lijn 30 rijdt vanaf 30 mei via een andere route. LEIDEN RUUD SEP TEKENING MAARTEN WOLTERINK Overdekt op de bus wachten en vlakbij het busstation een strip penkaart of een abonnement kopen. Vanaf september moet het allemaal mogelijk zijn bij het busstation op het Stations plein. Na enige vertraging wordt mogelijk nog deze maand begonnen met de bouw van een kaartjeskantoor en een wachtruimte voor busreizigers. Voor het kantoortje moet een deel van de stationsrestauratie worden opgeofferd. Als com- penstatie wordt een deel van de gevel van de restauratie een paar meter naar voren ver plaatst. De bouw van het kaartkan- toor annex wachtruimte is ver traagd doordat de prijs die de aannemer berekende in eerste instantie te hoog was. „We heb ben een bepaald budget waar voor we kunnen bouwen, en we wilden per sé niet het ontwerp aanpassen", vertelt projectlei der stationsgebied P. Prudhom- me. „In het stationsgebied moet je hoogwaardige architec tuur hebben. Daarom zij we opnieuw gaan praten over de prijs. Ik hoop daar deze week uitsluitsel over te krijgen. Als de prijs nu goed is, verwacht ik dat we eind mei, begin juni met de bouw kunnen beginnen." De wachtruimte krijgt in elk geval voorlopig nog geen gezel schap van een terras. Uitbater I. Ponsioen van de stationsrestau ratie heeft zijn terrasplannen voorlopig in de ijskast gezet. Hij vreest voor 'beheersproblemen' wanneer hij vlak bij het bussta tion een terras opent. „Om er voor te zorgen dat je je stoelen niet kwijt raakt, zou je een grote afscheiding om je terras moe ten zetten, en dat past niet op het plein", aldus Ponsioen. Af hankelijk van de verdere ont wikkeling van het Stationsplein houdt Ponsioen de mogelijk heid open om in de toekomst nog wel met een terras te ko men.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13