Vredesplan stopt NAVO niet Hoofddoekje drijft Turkije naar nieuwe politieke crisis Het Verenigd Koninkrijk blijft voorlopig verenigd Buitenland tou De Russische president Jeltsin heeft gisteren strompe- een krans gelegd bij het graf van de onbekende soldaat. De ïtigheid maakte deel uit van de festiviteiten waarmee de en de 54ste verjaardag van de overwinning op nazi-Duits- vierden. De 68-jarige Jeltsin liep stram. Minister van defen- ergejev en aantal hoge militairen grepen hem vast toen hij evenwicht verloor op de trappen voor het Kremlin. De pre- it lijkt bij tijd en wijle verward. Zo bracht hij woensdag zijn ewerkers in verlegenheid toen hij op een bijeenkomst in [remlin plotseling de tekst kwijt was van zijn openingstoe- iken niets meer zei. Jeltsin sukkelt al jaren met zijn zwakke ndheid. FOTO EPA mppiloot hinderde rechtsgang jeune» Een militaire jury in het Amerikaanse Camp Le- j. heeft gisteren de straaljagerpiloot die vorig jaar in Noord- een kabelbaanongeluk veroorzaakte schuldig bevonden ibstructie van de rechtsgang. Bij de ramp kwamen twintig - ;en om het leven, onder wie een Nederlandse. Volgens de ïeeft kapitein Ashby de rechtsgang tegengewerkt door sa- met zijn copiloot een videofilm van het ongeluk uit het el te halen en te vernietigen. Hij kan hiervoor tien jaar krij- In een eerder proces was Ashby vrijgesproken van zwaar - beschuldigingen. Toen ging het om de vraag of hem Ij! rd of dood door schuld kon worden aangerekend. g>a Het Chinese regime bemoeilijkt het kijken naar buiten- ie tv-stations. De censuur heeft volgens waarnemers te ma- net de komende tiende verjaardag van de bloedig onder- :e studentenrevolte op het Plein van de Hemelse Vrede in ig, op 4 juni. Sinds deze week is het verboden om zonder jïinning apparatuur aan te schaffen die de ontvangst van Z mlandse zenders mogelijk maakt. Bovendien mag er niet worden gekeken naar Franse, Duitse, Spaanse, Italiaanse jreaanse satelliet-stations. De uitzendingen van Ameri- se en Japanse zenders zijn wel toegestaan. Vooral moderne leschikken vaak over centrale schotelantennes, waarmee in buitenlandse stations kunnen worden ontvangen. nden vergoedt één erectie per week :n De Britse regering vindt één erectie per week genoeg, eeft gisteren besloten dat het Britse ziekenfonds één Via- >il per week vergoedt. Anders zouden de kosten de pan uit i. Groot-Brittannië telt 2,5 tot 3 miljoen impotente man- Een pil kost er omgerekend ruim zestien gulden. Eind ja- 'waren de Britse huisartsen in het geweer gekomen tegen Jiesluit Viagra alleen te verstrekken aan mensen die een en- of prostaatoperatie hebben ondergaan. Dobson heeft st gisteren uitgebreid met getroffenen door prostaatkanker, iekten, polio en de ziekte van Parkinson. Jaien vallen surfers Brazilië aan e janeiro» Bestuurders in de Braziliaanse deelstaat Pernam- censureert satelliet-tv hebben het surfen op zee verboden. Zij besloten daartoe t een 21-jarige surfer beide handen kwijtraakte door een al van een haai. Volgens de lokale pers zijn de laatste jaren dan dertig meldingen geweest van haaien die voor de kust le hoofdstad Recife zwemmers en surfers bedreigden. Het 3d kan een zware klap toebrengen aan het toerisme. De ie den bij Recife behoren tot de populairste van Brazilië, en 6 )ge golven zijn zeer in trek bij surfers. j llennium: lege treinen door tunnel De tunnel onder het Kanaal blijft in de nacht van 31 ti mber op 1 januari gesloten voor passagiers en vrachtwa- Dat gebeurt uit vrees voor problemen rond het millenni- Een woordvoerster zei gisteren dat in de nacht van de jaar- (J Bling door de tunnel wel lege treinen blijven rijden. „Zij tes- let systeem, om er zeker van te zijn dat alles goed blijft wer- Volgens de woordvoerster is Eurotunnels computerappa- r 'millenniumproof„Maar onze systemen zijn verbonden andere bedrijven, zoals de Britse spoorbeheerder en de se elektriciteitsbedrijven. We willen zekerheid voor alles." dental aardbeving Iran naar 26 ij De zware aardbeving en zo'n vijftig naschokken die gis- e i Iran troffen, hebben inmiddels zeker 26 levens geëist. Dat 11 len de Iraanse media. De meeste slachtoffers waren kinde- Z die om het leven kwamen toen huizen instortten. Het i6 spersbureau IRNA meldde honderd gewonden. Volgens IR- onden er twee aardbevingen plaats met een kracht van 6,8 7 rond de steden Shiraz en Kazerun in de zuidelijke provin- ars. Het is niet duidelijk of ook de nabijgelegen ruïnes van Jd-Perzische stad Persepolis beschadigd zijn. inier III vijftig jaar op de troon £0» De bijna 76-jarige vorst Rainier III viert morgen in de itaat Monaco zijn 50-jarige ambtsjubileum. De weduwnaar irt over een amper twee vierkante kilometer groot land, 30.000 onderdanen uit 122 verschillende staten wonen, de dood van zijn echtgenote, oud-filmster Grace Kelly, bij iuto-ongeval in 1982, is het erg stil geworden rond de vorst, erzoeken voor troonsafstand ten gunste van zijn zoon Al- (41) is hij tot nu toe niet ingegaan. Rainier volgde op 9 mei jn zijn grootvader Louis II op. Rainiers moeder Charlotte had t< voordien afstand gedaan van de troon. Rainiers Grimaldi- stie vierde twee jaar geleden haar 700-jarig bestaan. up velt president Guinee-Bissau I-lome President Vieira van Guinee-Bissau heeft gisteren :n staatsgreep politiek asiel gevraagd in Portugal. Zijn troe- :apituleerden voor de rebellen onder leiding van generaal i imané Mané. Aan de overgave gingen zware gevechten I- if. Er kwamen waarschijnlijk rond honderd mensen om, vie zeker de helft door een granaat op een kerk waar men- -ich hadden verscholen. Volgens een betrouwbare bron in ;f ar. de hoofdstad van buurland Senegal, zal Portugal positief u et asielverzoek reageren. Mané was in januari vorig jaar als ^bevelhebber van het leger ontslagen. Donderdag werd ■ttoos bestand tussen Vieira en Mané verbroken. 3 oaat mag zijn moeder begraven - !mg. De Bosnische Kroaat Drago losipovic, die met vijf overdachten voor het Joegoslavïë-tribunaal in Den Haag te- staat wegens oorlogsmisdaden, mag dit weekeinde de be- nis van zijn moeder in Bosnië bezoeken. Op verzoek van tdvocaten hebben de rechters van het tribunaal besloten onder escorte te laten gaan. Maandag wordt hij terugver- in het VN-cellenblok in de Scheveningse gevangenis. Jo- hc 44) was een van de tien Bosnische Kroaten die zich in ber 1997 vrijwillig bij het tribunaal meldden. Hij wordt er- 'erdacht te hebben deelgenomen aan een slachting onder iwoners van het dorpje Ahmici in Centraal-Bosnië. Daarbij uien in 1993 minstens 102 moslims om het leven. istanbul jessica lut7 correspondent „Zoals een vampier zich voedt met bloed, zo leeft de Partij van de Deugd op de religieuze ge voelens van ons volk." Met de ze woorden kondigde de Turkse hoofdaanklager Savas gisteren aan dat hij een verbod gaat ei sen op de pro-islamitische par tij, die bij de verkiezingen van 18 april als op twee na grootste uit de bus kwam. De aanklager eist tevens dat de partijleiding een verbod wordt opgelegd om gedurende vijf jaar aan politiek te doen, en dat alle 110 parlementsleden van de partij uit die functie ont zet worden. De Partij van de Deugd is volgens Savas de ideo logisch identieke voortzetting van de twee jaar geleden verbo den Welvaartspartij. Twee delen van het dossier Vein de aanklager zijn gewijd aan bewijsvoering dat er geen verschil bestaat tussen de Partij van de Deugd en de Wel vaartspartij. Als de aanklager zijn zin krijgt, zijn onmiddelijk nieuwe verkiezingen nodig, omdat een vijfde van de parle mentszetels dan leeg staat. De gehele procedure kan echter een jaar duren. Het derde deel van de aan klacht betreft het vrouwelijke parlementslid Merve Kavakci. Afgelopen zondag verscheen zij met een hoofddoek om in het parlement voor de beëdigings ceremonie. De gemoederen lie pen zó hoog op dat ze de zaal moest verlaten zonder haar eed af te leggen. Haar optreden werd als een regelrechte uitdaging van het seculiere systeem opgevat. „Die hoofddoek symboliseert 100.000 doden in Algerije", zei president Demirel later. Hij noemde Kavakci tevens een "buitenlandse agent'. De open bare aanklager heeft het bureau van de president verzocht om meer informatie over die be schuldiging. Er wordt gewezen naar buurland Iran. Kavakci zou zijn geïnspireerd door isla mitische revolutie die daar twintig jaar geleden plaatsvond. De partijleiding verklaarde begin deze week achter Kavakci te staan, omdat zij zich tenslot te mét hoofddoek verkiesbaar gesteld had. Daar had niemand tegen geprotesteerd. Bovendien verbiedt geen'enkele wet het betreden van het parlement met hoofddoek. De vice-voor- zitter van de partij zegde echter gisteren zijn lidmaatschap op uit protest tegen de meinier waarop zijn partij de zaak op de spits drijft. Inmiddels circuleren ook vi deo-opnamen van een bijeen komst, twee jaar geleden, van de Islamic Association for Pales tine in de Verenigde Staten, waar Kavakci's ouders wonen. Op de bijeenkomst zou het om streden parlementslid haar Alliantie erkent 'afzwaaiendodelijke clusterbom boven Nis De NAVO-bombardemen- ten op Joegoslavië gaan onverminderd door, ook nu het westen en Rusland het in principe eens zijn over een vredesregeling voor Kosovo. Pas als de Joegoslavische leider Milo sevic zijn troepen terug trekt en de vluchtelingen naar huis laat gaan, is het bondgenootschap bereid zijn militaire acties op te schorten. brussel cpd De alliantie heeft toegegeven dat een zogenoemde cluster- bom, die werd afgegooid boven de luchthaven van de Joegosla vische stad Nis, gisteren klaar blijkelijk is 'afgezwaaid' en is te rechtgekomen in een woon wijk. Servische media meldden eerder dat een ziekenhuis en een marktplein waren getrof fen. Er zouden vijftien doden en tientallen gewonden zijn ge vallen. De NAVO zei opnieuw dat er geen sprake is van opzet telijke aanvallen tegen burgers. Een clusterbom verspreidt een groot aantal kleine bomme tjes, en is zeer doeltreffend. De kleine gele bommetjes zijn uit gerust met parachuutjes, die de snelheid afremmen en ervoor zorgen dat de explosieven over een groot gebied worden ver spreid. Verslaggevers ter plaatse hadden gemeld de gele houders en hun parachuutjes te hebben gezien. Gisteravond werden ook weer zware bombardementen op Belgrado uitgevoerd. Volgens ooggetuigen zijn verscheidene gebouwen geraakt, waaronder de Chinese ambassade en het nabijgelegen Hotel Joegoslavië. Verder waren er meldingen dat elders in Belgrado het ministe rie van binnenlandse zaken en twee politiebureaus zijn getrof fen. In het grootste deelte van de stad viel ook het licht weer uit. NAVO-diplomaten zeiden gisteren niet bevreesd te zijn voor het afbrokkelen van de pu blieke steun voor de bombarde menten, ondanks de blunder in Nis. „De etnische zuivering die Milosevic doorvoert, wordt ook steeds scherper. De burgers in het westen zien dat heus wel", aldus een diplomaat. Milosevic wijst intussen de eisen die aan zijn regering wor den gesteld van de hand. Hij zou alleen humanitaire eenhe den willen accepteren, eventu eel begeleid door VN-vredes troepen met licht geschut. De NAVO heeft er echter al op ge wezen dat het vredesplan dat door de zeven grote industrie landen en Rusland is overeen gekomen, met geweld kan wor den opgelegd als de VN-Veilig- heidsraad het heeft aanvaard. In kringen van het Kosovo Bevrijdingsleger (UQK) is ver deeld op het G8-akkoord gerea geerd. Een deel van de U^K'ers staat er geheel achter, anderen vinden de teksten veel te zwak. Het bondgenootschap is zeer ingenomen met het principe akkoord over Kosovo. Volgens In tranen kruipt een bewoner van Nis door de restanten van zijn totaal vernielde woning. De NAVO erkende gisteren dat een boven het vliegveld van de de stad afgeworpen clusterbom was afgezwaaid, en een woonwijk had getroffen. Er vielen volgens Joegoslavië vijftien doden. FOTO EPA BORIS SUBASIC Shea kan de daarin voorziene worden geleid. Rusland is juist internationale troepenmacht tegen een te grote rol van de alleen maar door de NAVO NAVO. Ivanov benadrukte gis teren dat ook hij de overeen komst 'nog geen doorbraak' vindt. „Die is er pas als de ge vechtshandelingen zijn beëin- digd." steun verklaard hebben aan de Palestijnse terreurorganisatie Harnas. Moslims strijden volgens haar in Kashmir, Albanië, Tsje tsjenië en Algerije tegen een 'zionistisch complot'. „Als God het wil, zullen alle moslims in de 21ste eeuw verenigd zijn on der één vlag. Voor mijn jihad (heilige oorlog) heb ik de poli tieke arena gekozen", zou ze volgens de krant Hiirriyet heb ben gezegd. Indonesië ziet bosbranden met vrees tegemoet JAKARTA THEO HAERKENS correspondent Indonesië en zijn buurlanden houden hun hart vast, want de eerste bosbranden in het droge seizoen zijn weer uitgebroken. Op Zuid-Sumatra zijn zo'n vijf tien brandhaarden ontdekt. Ook in het Maleisische deel van Borneo staan bossen in brand. In 1997 en vorig jaar ging de regio maandenlang gebukt on der een deken van rook, die miljoenen mensen de adem af sneed en het luchtverkeer deels lamlegde. Bij zo'n duizend branden ging tien miljoen hec tare bos verloren. De economi sche schade werd becijferd op zo'n 18 miljard gulden. De branden worden veroor zaakt door landeigenaren, die het bruikbare hout hebben ge kapt en de restanten snel en ef ficiënt willen opruimen. In 1997 zorgde de ongebruikelijke droogte ervoor dat deze tradi tionele methodes volledig uit de hand liepen. De Indonesische autoriteiten willen uitbreiding van de bran den nu voorkomen, ook om de relatie met de buurlanden niet in de waagschaal te stellen. Er zijn harde maatregelen aange kondigd. Zelfs als ze niet ver antwoordelijk zijn voor het ont staan van de branden, kunnen eigenaars van plantages wor den aangepakt. 1 louttabrikan- ten kunnen hun kapvergunning kwijtraken. Maleisië bood Indonesië gis teren hulp aan in de vorm van speciaal opgeleide brandweer lieden en moderne materialen. Volgens de Aziatische Ontwik kelingsbank zijn beide landen nu beter voorbereid op brand bestrijding dan in het verleden. Met satellieten kunnen begin nende branden sneller worden opgespoord. Toch vindt de bank het nodig om ook kleine boeren te wijzen op de risico's van vuur. Zij zou den nauwelijks beseffen hoe desastreus hun activiteiten kunnen uitpakken. Verpleger bekent moord op ruim 150 Brazilianen rio de janeiro «dra De politie van de Braziliaanse stad Rio de Janeiro heeft giste ren een verpleger gearresteerd, die meer dan 150 patiënten heeft vermoord. De 42-jarige Edson Guimaracs streek na elke moord provisie op van begrafe nisondernemers, als die de door hem vermoorde patiënt ter aarde bestelden. De moorden reeks had tussen januari en april dit jaar plaats in een van de meest gerenom meerde ziekenhuizen van de stad. De politie verdacht de ver pleger, die inmiddels heeft be kend, al langer van de moor den. Hij zou vooral terminale pati ënten hebben gedood om hun families daarna bepaalde be grafenisondernemingen aan te bevelen. Van de firma's kreeg hij vervolgens provisie als de fa milies van hun diensten ge bruik maakten. londen harm harkema correspondent Schotland-kenners zeiden het eerder al: de Schotten zouden bij hun eerste verkiezingen voor een eigen parlement sinds 1707 niet zó avontuurlijk zijn dat ze onmiddellijk voor volledi ge onafhankelijkheid zouden stemmen. Ze zou den eerst wel eens willen zien hoe het in zijn be voegdheden beperkte parlement gaat werken. De uitslag van de donderdag gehouden verkie zingen getuigt van die voorzichtigheid: Labour, dat een tegen het onafhankelijkheidsstreven ge richte campagne heeft gevoerd, behaalde met 56 zetels een forse overwinning. De naar onafhan kelijkheid strevende Scottish National Party (SNP) haalde weliswaar 35 zetels, maar dat is bij lange na niet de helft van de 129 te verdelen stoe len. Toch is daarmee het Verenigd Koninkrijk van En geland, Schotland, Wales en Noord-Ierland niet voorgoed gered. De sluimerende onafhankelijk- heidsgevoelens zijn zeker niet verdwenen. SNP- leider Alex Salmond hoopt erop dat het eigen Schotse parlement naar meer zal gaan smaken, en dat uiteindelijk de roep om afscheiding ster ker wordt. Onafhankelijkheid, zo riep Salmond kort geleden al uit, is nog slechts een kwestie van jaren. Dat valt echter nog te bezien. Als Labour, met de al even unionistische Conservatieven en Libe raal-Democraten erin slaagt het nieuwe parle ment tot een succes te maken, zullen de kiezers geen behoefte hebben aan een vergaand en on bekend onafhankelijkheidsavontuur. Hooguit zal dan de macht van Westminster nog iets verder worden ingeperkt, met een Brits federatief ko ninkrijk als eindresultaat. Nogal wat Labour-kop- stukken zouden daar geen moeite mee hebben. De Unionisten hopen verder van ganser harte dat de SNP de komende jaren door onderlinge strijd veel van zijn aantrekkelijkheid zal verliezen. Die hoop is niet irreëel. De SNP vormt een ver gaarbak van verschillende politieke meningen, met slechts het onafhankelijkheidsstreven als bindende factor. Daarbij komt de parlementaire onervarenheid van de meeste fractieleden. Slechts een paar van hen zijn nu vertegenwoor digd in het Britse parlement in Londen. Ruzie, denkt Labour, zit dan in klein hoekje. De afgelopen weken al drongen enkele scheurtjes in het SNP-bolwerk tot de buitenwereld door. Strevers naar strikte Schotse onafhankelijkheid ergerden zich mateloos aan lijsttrekker Salmond, die vooral kiezers trachtte te paaien met sociaal democratische onderwerpen als versterking van gezondheidszorg en onderwijs, maar het streven naar onafhankelijkheid nauwelijks voor het voet licht bracht. Gisteren werd verwacht dat dit ver schil van mening de komende tijd nog tot forse aanvallen op de positie van Salmond zou kunnen leiden. Iemand die daar al langere tijd voortdurend last van heeft, is de leider van de Britse Conservatie ven, William Hague. Geplaagd door onder ande re een ideologisch vacuüm - de middenkoers die Hague zoekt wordt al zeer succesvol bevaren door Tony Blair -, zijn de Conservatieven op lan delijk niveau nog steeds even impopulair ais twee jaar geleden, toen ze de smadcliikste verkie zingsnederlaag uit hun geschiedenis Kregen te verwerken. Hague ligt intern dan ook onder vuur van onder anderen de rechtse Thatcherites' in zijn partij. Gisteren kon Hague eventjes opgelucht ademha len. Bij tegelijkertijd met de Schotse verkiezingen gehouden gemeenteraadsverkiezingen in grote delen van Engeland herwonnen de Tories de meerderheid in zo'n veertig gemeenteraden, en verloor Labour er achttien. De Tories wonnen in totaal zo'n 1.300 zetels op een totaal aantal te verdelen zetels van zo'n 13.000, en Labour ver loor er ongeveer duizend. De winst van de Conservatieven werd verwacht, want de laatste verkiezingen in 1995 waren over dreven goed voor Labour uitgepakt. Niettemin kon Hague nu pronken met de extra zetels. Maar ook Labour was tevreden. Het verlies bleef bin nen de perken en de partij bleef de grootste in de meeste gemeenteraden.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7