Tranen en lichtpuntjes van prinses Margriet 7 934 ZATERDAG 8 MEI 1999 The power of humanity: 'Wat menslievendheid vermag' ,,Als er één moment is om te vragen naar vrede en medemenselijkheid dan is het nu", zegt prinses Margriet. Tijdens de grootste Europese crisis sinds de Tweede Wereldoorlog starten het Rode Kruis en de Rode Halve Maan-beweging vandaag, zaterdag, hun internationale millenniumjaar onder de noemer 'The power of humanity'. Ofwel: „Wat menslievendheid vermag.Ondanks Kosovo. Een gesprek met de prinses (onder voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis en voorzitter van de Standing Commission van het Internationale Rode Kruis) en Rode Kruisdirecteurvan Ham. Prinses Margriet: „Wij maken geen onderscheid. Slachtoffers zijn slachtoffers voor het Rode Kruis. Allemaal moeten ze worden geholpen." fotogpd phil nijhuis e was aangedaan in de vluchtelin- genkampen. Tot tranen toe. „Leed is leed. Je hebt geen over treffende trap in leed. Maar toch was dit voor mij het ergste wat ik tot nu toe heb gezien. Ik kende de verhalen, had beelden gezien op televisie, maar als je er dan in werkelijkheid mee wordt geconfronteerd, is het nog erger. Wat je in de ogen van mensen ziet... je schiet meteen vol. En het laat je ook niet meer los. Een televisiecamera laat één beeld zien, maar het is én, én, én. Op televisie zie je het beeld van een ge sprek met mensen in één tent en niet hoe dicht die tenten op elkaar staan. Hoe ze pro beren de matrassen zo schoon mogelijk te houden. De kinderschoenen netjes op een rij. Heel pathetisch. De wanhoop van de mensen, zoals je aangeklampt wordt. Er ko men meteen mensen om je heen staan die weer een verhaal vertellen. Mensen die een normaal leven leidden in een normaal huis, maar nu al wekenlang ongewassen samen gepakt zitten in een sporthal. Zolang mensen elkaar dit blijven aandoen, zullen er mensen nodig zijn die hulp bieden." Tijdens de grootste Europese crisis sinds de Tweede Wereldoorlog starten het Rode Kruis en de Rode Halve Maan-beweging van daag hun internationale millenniumjaar. Onder de noemer 'The power of humanity'. Ofwel: „Wat menslievendheid vermag." Het klinkt bijna cynisch in een Balkanoorlog die juist laat zien hoe onmachtig de mens is. Prinses Margriet: „Het is vreselijk te zien wat mensen elkaar kunnen aandoen. Ik was sprakeloos bij ons bezoek aan de vluchtelin genkampen. Dit is geen conflict waarbij mensen op de vlucht gaan. Dit is rigoureus mensen uit hun land verdrijven. Dat druist zó in tegen het gevóel van rechtvaardigheid." Maar er zijn ook lichtpuntjes. Directeur J. van Ham: „Op het moment dat wij in Tirana waren, waren er 25.000 vluchtelingen, waar van 23.000 bij mensen thuis." Prinses Mar griet: „Dat was een heel groot contrast: wat mensen elkaar kunnen aandoen en de hulp die mensen spontaan bieden in zo'n straat arm land. Dat contrast zag je ook in Gorin- chem. Er gebeurt iets vreselijks 's avonds, enkele mensen leggen bloemen en er komt een massale stille tocht op gang. Als je alleen naar het geweld kijkt, word je misschien cy nisch, maar je moet het positieve benadruk ken. En dan blijf ik optimistisch. Als' ik in Macedonië en Albanië de hulppaketten zie van zusterorganisaties uit Iran, Libië, IJsland en Zuid-Amerika dan doet me dat goed. Dat wereldwijde netwerk, dat is het mooie van het Rode Kruis. Het is één familie. Je spreekt dezelfde taal, ook al kun je elkaar niet ver staan." De kritiek dat de hulp voor de Kosovaren te Iaat op gang is gekomen, vindt het Rode Kruis onterecht. Van Ham: „De coördinatie door de UNHCR was onvoldoende maar ik zie niet hoe ze sneller hadden kunnen reage ren. Twintig jaar geleden konden we bij het Rode Kruis drie dagen nadenken over wat voor hulp we zouden gaan bieden. Nu vra gen media bij wijze van spreken al wat we gaan doen voordat de ramp zich heeft vol trokken. Mensen denken maar dat we hier permanent helikopters hebben klaar staan die elk moment kunnen uitrukken. Niet dus. Onze kracht zit in de nationale en lokale ver enigingen ter plekke. Vanaf de eerste dag van de oorlog in Kosovo had het Rode Kruis drie duizend vrijwilligers in 45 Albanese plaatsen. Dat kan alleen als je tevoren aan zo'n net werk hebt gebouwd. In het millenniumjaar willen we meer aandacht voor de opbouw van lokale Rode Kruisverenigingen in ont wikkelingslanden. We weten na honderdder tig jaar goed waar (natuur)rampen kunnen terugkeren. Op veel risicovolle plekken staan dan ook voorraden tenten en medicijnen klaar." Aanpassing Het uitbundige feestprogramma in Neder land bij de opening van 'The power of hu manity' is geschrapt. Vandaag geen kinder feest rond de Haagse hofvijver. Geen popfes tival. maar een klein multi-cultureel muziek evenement en vijfenveertig pijlers in de hof vijver met daarop de uitgangspunten van het Rode Kruis. Tegelijkertijd wordt er gedanst op Cuba, Madagascar, in Hongkong, Mongo lië. Thailand, aan de voet van de piramides in Mexico. „Binnen het Nederlandse Rode Kruis hebben we uitgebreid gesproken over de campagne en de Balkanoorlog. Vandaar dat het programma is aangepast. Maar inter nationaal wordt die oorlog natuurlijk heel anders ervaren. Wij denken niet in Europese grenzen. Wij zijn een wereldorganisatie zegt prinses Margriet, die een (onbetaalde) fulltime baan heeft aan haar werk voor het Rode Kruis. Altijd is er wel ergens rampspoed in de we reld. Dat de oorlog dit keer om de hoek is, mag een internationale campagne niet in de weg staan. „Wij willen in dit millenniumjaar de medemenselijkheid benadrukken die lei draad is in de grondbeginselen van het Rode Kruis. Die menslievendheid is onze motiva tie om hulp te bieden. Het is het gevoel dat onze grondlegger Henri Dunant gehad moet hebben toen hij vorige eeuw op het slagveld in Solferino tienduizenden gewonde en dode Oostenrijkse, Italiaanse en Franse soldaten zag liggen die aan hun lot werden overgela ten." Onpartijdigheid is een van de uitgangs punten van het Rode Kruis. Ondanks het feit dat er in en na de Tweede Wereldoorlog er kende fouten zijn gemaakt door het Rode Kruis (oorlogsmisdadigers hebben onder valse voorwendselen reispassen naar Zuid- Amerikaanse landen gekregen), blijft neutra liteit een grondbeginsel. Directeur Van Ham: „Een organisatie die 135 jaar bestaat en 125 miljoen vrijwilligers en leden telt, maakt fou ten." Prinses Margriet: „Als bij het bloedschan- daal in Frankrijk iemand van het Rode Kruis in het verdachtenbankje zit, dan vinden we dat heel vervelend. We bekritiseren elkaar ook maar blijven onze grondbeginselen na leven." Maar is het niet moeilijk om onpartijdig te blijven? Er zijn slachtoffers en slachtoffers die tevens dader zijn. Van Ham: „Maak in deze complexe oorlog maar eens uit wie da der is en wie niet. De slachtoffers van giste ren kunnen de daders zijn van morgen." Prinses Margriet: „Een heleboel hulporga nisaties die voorheen vraagtekens hebben gezet bij onze neutraliteit hebben nu door dat ze meer hulp kunnen bieden als ze zich neutraal opstellen. Als je als handlanger wordt gezien van een van de strijdende par tijen, dan kun je niets meer. Je loopt zelfs het gevaar zelf slachtoffer te worden. Onze neu traliteit is vaak meer praktisch dan ideëel." De huidige hulp van de NAVO-millitairen aan vluchtelingen is voor het Rode Kruis al les behalve vanzelfsprekend. Prinses Mar griet: „We voeren er uitgebreid discussie over. Eigenlijk is de coördinatie van de vluchtelingenhulp een taak van de UNHCR die de hulp uitbesteedt aan niet-gouvertnen tele-organisaties (NGO's) en het Rode Kruis. Met NAVO-hulp riskeer je het verlies van neutraliteit. Als de Serven vinden dat de hulpverlening zich lieert aan de NAVO dan worden wij beschouwd als handlangers van de aanvallers en kunnen ze ons de toegang weigeren tot krijgsgevangenen die misschien wel worden gemarteld. Het Rode Kruis is nu heel actief in Joegoslavië. Op het moment dat we partij kiezen, heb je kans dat we daar niet meer kunnen helpen. Overigens staan de etnische zuiveringen wel op de agenda voor onze grote conferentie in november waar de conventie van Genève en het huma- jiitair recht aan de orde komen." Door het uitgebreide netwerk aan vrijwilli gers op de meest omstreden plekken be schikt het Internationale Kruis over een schat aan informatie. Informatie die nooit bekend wordt gemaakt, „want daarmee ver speel je de toegang tot gebieden waar nie mand komt." Rode-Kruismensen treden in principe ook niet op als getuigen tegen oor logsmisdadigers. Van Ham: „Het is zoals Mandela bij zijn vrijlating zei: het was niet wét ze deden, maar het feit dat ze er altijd waren. Zolang mensen van het Rode Kruis Mandela konden bezoeken, bestond hij." Tolerantie Prinses Margriet heeft niet de indruk dat alle voorgeschotelde ellende mensen apathisch maakt. „Juist in deze crisis worden mensen niet moedeloos. Bijna iedereen wil iets doen. Op de vrijmarkt zag ik mensen die de op brengst bestemden voor Kosovo. Zelfs kleu terscholen zijn bezig geweest met inzamelin gen." Aan betrokkenheid is geen gebrek. Zeker niet als het natuurrampen of oorlogen be treft. Maar het Rode Kruis wil meer dan al leen branden blussen. De hulporganisatie wil een samenleving waar mensen altijd oog en oor voor elkaar hebben. Van Ham: „Als het conflict morgen over is, duurt het voor de slachtoffers nog heel lang. Nu al zie je dat Kosovo aan het wegzakken is in de publieke aandacht, l.aat slaan als er een vredesak koord wordt getekend. In het komend mil lenniumjaar hopen we daarom niet alleen op meer leden en vrijwilligers, maar vooral op meer steun van de idee dat de onder stroom in de samenleving compassie moet zijn: zorg voor mensen die kwetsbaar zijn, die het minder hebben getroffen. Dat kun nen ook de buren zijn. Geef ze aandacht, tijd en menselijkheid. Er is in onze westerse sa menleving zoveel individualisme, competitie en concurrentie." Het Rode Kruis Nederland wil in het mille- niumjaar met 'Power of Humanity' vooral ook laten zien wat ze om de hoek doet. Zorg voor daklozen, eenzame mensen en chro nisch zieken. Een beleid dat jaren geleden in een vreedzaam Europa is uitgestippeld. „Ik dacht dat er een kentering kwam en dan ge beurt er dit. We hadden onze accenten an ders gelegd", verzucht prinses Margriet. De oproep tot compassie en medemense lijkheid komt in een tijd waarin politici en ethici hardop vragen of Nederland geen keu zes moet maken in hulp. „Wie is onze naas te?", legt ethica Heieen Dupuis de natie voor. Prinses Margriet: „Die discussie speelt bij ons niet. Wij maken geen onderscheid. Slachtoffers zijn slachtoffers voor het Rode Kruis. Allemaal moeten ze worden geholpen. Als Rode Kruiser zeg je in principe: zet de grenzen open." Van Ham: „Dat kan wellicht niet, maar we hebben de staatssecretaris wel laten weten dat de discussie over duizend of tweeduizend Kosovaren naar Nederland van weinig ruimhartigheid getuigt. De tanende tolerantie in Nederland is een punt van zorg'' MONIQUE DEKNEGT De emoties worden prinses Margriet te veel tijdens een bezoek aan een vluchtelingenkamp bij de Albanese hoofdstad Tirana. fotonos anp

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 53