Op de grens van geschiedenis en herinnering Fotoboek geeft uniek beeld van Leiden en omgeving in de jaren 1890-1940 in korte tijd kan een wereldbeeld totaal veranderen. Klepperden er in 1890 nog vele paardenhoeven door Leiden, een kleine tien jaar later was de eerste auto, een Benz Com fortabele 3,5 pk met een maximum snelheid van 30 kilometer per uur, eigendom van jonk heer J. Schorer aan de Haagweg dé beziens waardigheid in de stad. Gevolgd door een heuse Stadsbusdienst met bussen die rond 1923 geen vaste haltes hadden: iedereen die meewilde stak gewoon zijn hand op. In het boek Leiden en omgeving in foto 1890- 1940 worden de ontwikkelingen van een klein dorp naar een ondernemende studentenstad in beeld gebracht. Veel tafereeltjes komen nooit meer terug, zoals het dampende en snuivende vee dat op een nieuwe eigenaar wacht op de wekelijkse beestenmarkt in het hart van de stad. Het karakteristieke water in Leiden is niet verdwenen, al zijn sommige grachten 'om hygiënische of verkeerstechni sche redenen' voorgoed gedempt. Ook het verleden van de omliggende dorpen komt tot leven in nostalgische zwartwit-foto's van his torische plekjes, waarvan sommige steeds verder in de vergetelheid wegzakken. Het boek hoort bij de expositie van histori sche foto's van Leiden en omgeving in Stede lijk Museum De Lakenhal. De foto's uit het Gemeentearchief zijn geselecteerd ter gele genheid van de tentoonstelling De Dageraad van de Moderne Kunst die nog tot en met 29 augustus in het Leidse museum te zien is. De plaatjes tonen de overgang naar een geïndu strialiseerde maatschappij. We krijgen een beeld van een samenleving 'op de grens van geschiedenis en herinnering'. Leiden krijgt er op 1 augustus 1896 in één klap 8500 inwoners bij, als de stad buiten haar singels treedt om het omringende platte land van buurgemeenten te annexeren en qua oppervlakte bijna drie keer zo groot wordt. Het gaslicht op straat verdwijnt met de komst van de electriciteit. De electrische tram vervangt de stoomtram: de laatste maakte de paardenkracht al tot een bezienswaardigheid. Een dagje strand wordt bereikbaar door de blauwe tram die naar Katwijk en Noordwijk rijdt. Er worden nieuwe huizen, laboratoria en scholen gebouwd. Vrouwelijke studenten en algemeen kiesrecht doen hun intrede. Ook de nijverheid en de industrie maken ontwik kelingen door. De welvaart groeit en emancipatiebewegin gen komen tot bloei. Drie sociaal bewogen hoogleraren stichten in 1899 het Leidse Volkshuis dat onder de bezielende leiding komt van directrice Emilie Knappert. Hoewel de Leidse universiteit nog altijd een mannen- bolwerk is, wordt in 1900 een Vereeniging voor Vrouwelijke Studenten te Leiden (WSL) opgericht, de vrouwelijke tegenhanger van studentencorps Minerva. Prinses Juliana wordt als Leidse studente in 1927 lid van de WSL. Beroemde Nobelprijswinnaars zoals Einstein en Lorentz doen in de jaren '20 aan de Leidse universiteit baanbrekende vond sten over de werking van de natuur en ons heelal. In het boek zien we ook huiselijke tafe reeltjes, zoals het plaatje van een moeder en haar zoon. Ze zitten gemoedelijk bijeen. Het moet rond 1915 zijn geweest. De streng kij kende vrouw schilt de aardappelen, haar zoon vult bëugelflessen met bier. Een klein hondje parmantig tussen hen in. Zoveel is er nou ook weer niet veranderd... CAROLINE VAN 0VERBEEKE Het boek Leiden en omgeving in foto 1890-1940 is voor 27,50 gulden te koop in Museum De Lakenhal aan de Oude Singel 28-32 in Leiden. Lezers van het Leidsch Dagblad kunnen het boek vanaf 12 mei voor 22 gulden aanschaffen op het kantoor aan de RooseveTtstraat 82. De Leidse Breestraat omstreeks 1929, met diverse winkels, zoals het borduuratelier, maatkleermakerij, beddenwinkel en De Bonneterie. De Voorstraat in Voorschoten, met pomp, burgemeesterswoning, Ambachtshuis en café Deurloo, in 1890. Pensioen Kruyt/Zeerust in Katwijk aan Zee aan het eind van de 19de eeuw. Veemarkt op de Leidse Beestenmarkt, circa 1910. (Gezien vanaf de Steenstraat richting Oude Singel.) Arbeiders van de firma Hartevelt (De Fransche Kroon) lossen rond 1900 een schuit met vaten gedist aan de Langegracht in Leiden. De inmakerij van conservenfabriek De Sleutels (aan de Morsweg), omstreeks 1930. Spoorwegovergang (met spoorlijn Leiden-Haarlem) aan de Rijnsburgerweg in 1930.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 52