jYitte jas verruilen voor pyjama valt niet mee t Toekomst defensie leeft nauwelijks Binnenland latuur bepaalt steeds ieer kwaliteit van leven' je dokters hebben moeite met hun rol van patiënt. Ze teveel, hebben de neiging om zichzelf te behande- Wfjen lappen de adviezen die ze zelf aan een patiënt &*Aer\ geven aan hun laars. De behandelend arts beje- Ö*j|hen ook anders dan gewone patiënten. Toch zoe- ook de zieke dokters hulp en troost, soms zelfs bij al- nonfctieve geneeskunde, zo blijkt uit het boek 'Zieke lilie Iers'. Want de dokter is ook maar een mens, al kan ziterefeen patiënt zijn. «DAM ONNO HAVERMANS in of andere manier drong hog niet tot mij door. Ik \e ogenschijnlijk onbewo- nijn geplande zaken af. Te- blijn redactieleden meldde dat het kanker was, maar tet er helemaal uit was. Pas I trein op weg naar huis be- et muntje te vallen. Ik WÊÊkr? De eerste twijfels kwa- ^7ookal probeerde ik ze lur F' te Parere" De uroloog toch gezegd dat het goed >m Ui Thuisgekomen werd de ^^Asterker, zeker toen bevrien- \SSSSlega's, waaronder oncolo- e geschoolden, zich ermee 52, Ltyn bemoeien. Zou je niet dit niatef" ïe niet De eerste roles zijn inmiddels achter n u#' ^een groei. Zoals een pa- v "aj|oit tegen mij zei: 'Vier keer Éar heb ik kanker: als ik ontrole moet.' Dat begrijp heel goed, anders heb je SSïhrijft Ben Crul, oud-huis- Le'dcn en nu hoofdre- van Medisch Contact, (Eekblad voor artsen. In Dokters vertellen Crul en itien andere artsen over k ervaringen toen ze zelf ern- iek waren. Twee van hen lort nadat ze hun verhaal «n opgetekend overleden, pderen vechten nog met jiekte, leren ermee te leven [0.^eren 'n 'iet onzekere be kt ze medisch genezen zijn aard. Het boek is bedoeld de beroepsgroep zelf, te vvie bereid is over de me- |e termen heen te stappen jn lijflirt tijdens het lezen de sen- jvan het loeren door een verteilgat; daarachter worstelt bkter met zijn twee moei- iroepj combineren rollen. ileek die ziek wordt heeft i een ander beeld van een kr gehad dan hij als kind I opgebouwd: hij kan zich, wideringen daargelaten, rtrouwen aan zijn wonder dokter. Maar een zieke dokter kent zijn pappenheimers, hij komt in de verleiding om zijn dokter een augurenknipoog te geven, schrijft psychiater A. van Dantzig. Auguren waren waar zeggers in het oude Rome, die elkaar bij ontmoetingen een veelbetekenende knipoog ga ven. Elkaar maakten ze niets wijs. „En zo zit het", zegt Peter Lens, die het boek samenstelde. „Het is met artsen echt ons kent ons. Een arts kan wel zeg gen dat ik ben genezen, maar ik hoef maar in de literatuur te duiken of op internet te kijken en ik weet precies waar het op staat. Dat maakt de behande ling van een arts zo moeilijk. Hij is zowel dokter als patiënt. Bij mijn promotie-onderzoek in de jaren tachtig dacht ik nog dat een zieke dokter zich als patiënt moet gedragen. Maar hij kan het niet. Tijdens de opleiding en heel het leven wordt je im mers ingepompt dat je dokter bent." Lens was tot zijn pensione ring twee jaar geleden regionaal inspecteur voor de gezond heidszorg in Noord-Holland. Eerder was hij huisarts te Haar lem (tussen 1964 en 1980) en universitair hoofddocent aan de medische faculteit van de Universiteit Leiden (van 1980 tot 1989). Hij promoveerde in 1984 te-Leiden op onderzoek naar het ziektegedrag van huis artsen en hun gezinsleden. „Als huisarts had ik vrij veel artsen in mijn praktijk en ik merkte dat ik tegen hen anders deed dan tegen gewone patiënten, zeker als zo iemand professor was. Je wordt door een arts veel meer op je vingers gekeken dan door een leek. Hij heeft al van alles gedacht en gedaan. Omge keerd werd ik anders bejegend als ik zelf ziek was." Het onderzoek zorgde voor verontrustende conclusies. „Driekwart van de huisartsen had geen eigen huisarts, er was veel zelfmedicatie, ze braken Samensteller Peter Lens: „Ik ga braaf naar mijn huisarts, al heb ik dan wel het lab al laten prikken. Dan denk ik: behandelingen af, gebruikten meer kalmerende middelen en slaapmiddelen, meer antibio- thica en ze lapten adviezen aan hun laars. Recent is het onder zoek herhaald. Inmiddels heb ben meer artsen een huisarts, maar nog altijd eenderde niet. Ook het zelfdokteren en de zelf medicatie is afgenomen, vooral omdat er nu meer vrouwen huisarts zijn. In 1984 was slechts vijf procent vrouw, nu 25 procent. Zij gedragen zich meer als gewone patiënten. Er gaan ook meer vrouwen naar de huisarts dan mannen. Deels komt dat door vrouwenkwalen en zwangerschap, maar een echte verklaring is er niet. Al leen uit de praktijk kan ik zeg gen dat vrouwen toch makkelij ker over hun gevoelens praten dan mannen." Zieke Dokters is een openhar tige aanvulling op dat weten schappelijke onderzoek. „Ik hoop dat ze er van leren om tij dig hulp te zoeken, niet te lang zelf te dokteren", zegt Lens. „En dat medische technologie een hoop vermag, maar dat een humane omgang met de pati ent het belangrijkste is." Hij ci teert Wija Hoekstra-Nienhuis, oud-huisarts te Maarssen: Het ver achterblijven in ontwik keling van menselijke zorg en aandacht voor de patiënt als kwetsbare mens. ten opzichte van de hoogontwikkelde techni sche mogelijkheden en automa tisering in de huidige gezond heidszorg vormt een signaal. Daarbij herbergt het boek een waarschuwing, helder op schrift gesteld door psychiater Van Dantzig: Wanneer de geneeskunde gede finieerd wordt als een poging tot vermindering van lijden, in plaats van als het opheffen van lichamelijke verstoring, dan zouden we terugzijn bij de inte grale geneeskunde van Querido, een aandacht besteden aan li chamelijke, maatschappelijke, relationale en psychologische gevolgen van lichamelijke ver storing. Zolang wij de definitie niet in die zin wijzigen laten wij onze patiënten, waaronder onze zieke collega's, daarmee alleen, zoals wij dan daarmee alleen gelaten zullen worden als onze tijd gekomen is. Met hun openhartige bijdragen laten de achttien artsen zich van hun menselijke kant zien. Soms zoeken ze, net als gewone mensen, hun heil bij alternatie ve geneeswijzen. „Ik moet daar niets van hebben", zegt Lens. „Als inspecteur heb ik daarvan teveel ellende gezien. Maar als ik lees hoe een keiharde chirurg als Rob Wesdorp erover schrijft dan ben ik toch onder de in druk. Hij próat met z'n tumor." Zelf heeft Lens over ziek zijn niets te melden. Hij is nog nooit ernstig ziek geweest. „Ik heb een huisarts en daar ga ik ook braaf naar toe. Al heb ik dan wel het lab al laten prikken. Dan denk ik: 'Dat is handig voor die man!' Ik denk wel altijd dat ik het ergste heb. Kanker. Mijn vrouw wordt er wel eens gek van. Ik probeer haar altijd zo ver te krijgen dat ze naar de huisarts gaat. Soms probeert ze mij te verleiden dat ik haar be handel. Dat gebeurt vaak in art sengezinnen en het leidt soms tot fouten omdat je de afstand mist. Maar ja, als ze drie dagen weigert ik ben wel chantabel Waarschijnlijk gdTtt het in veel artsengezinnen zo." De uitgever is op het idee ge bracht door hoofdredacteur Crul van Medisch Contact. Als in dit vakweekblad een artikel over ziekte bij artsen was ver schenen, stond de telefoon op het redactiekantoor niet stil. De voormalige Leidse huisarts be schrijft zelf in het boek hoe klei- ne incidenten in zijn jeugdjaren hebben bijgedragen aan zijn keuze voor de medicijnenstudie en zijn opstelling tegenover pa tiënten. De pijn van het zetten van de gebroken pols ben ik niet verge- ten. De steun van een aanwezige vader in de gipskamer ook niet. Later heb ik bij al mijn medisch handelen bijna nooit 'nee' ge-', zegd tegen de aanwezigheid van wie dan ook als de patiënt daar om vroeg. Van bevalling tot eu thanasie. Het stervensproces van zijn eigen moeder, terwijl hijzelf' blokt voor het tentamen interne geneeskunde, trekt Crul defini tief over de streep. Naar de komst van de huisarts werd steeds reikhalzend uitge- keken. Het feit dat hij ogen schijnlijk rustig z'n jas uitdeed, ging zitten en deed wat hij be loofde. hielp de familie om we kenlang op de been te blijven. Ook het feit dat we zijn privé- numtner hadden, dat we uitein- delijk alleen gedraaid hebben in de nacht dat mijn moeder over leed, gaf een geruststellend ge voel. Mijn interesse voor het. huisartsenvak is in die tijd ge groeid. Lens ziet in deze bijdrage een bewijs voor zijn stelling dat art- I sen vaak dit beroep kiezen om dat ze al op jonge leeftijd met I de medische stand in aanraking komen. Zelf komt hij uit een medisch nest: vader was bio chemicus en endocrinoloog bij. Organon in Oss, moeder was hoofdverpleegkundige. „Mis- j schien krijg je daar een soort helperstik van. Mijn broer is! ook arts geworden. Een gewei- dig vak, vooral dat van huisarts, ik heb het altijd met veel en thousiasme gepropageerd bij mijn studenten. Sinds kort ben ik zelf weer begonnen als huis arts voor de Kosovaren in Er- melo. Daarnaast doe ik een dag per week spreekuur voor illega len, de Kruispost hier in Am sterdam. Jarenlang heb ik een*, soort managomentsfunctie ge- had bij de inspectie. Dit is back to the basics.'' Zieke Dokters, uitgeverij Van der Wees, Utrecht. Prijs: 39,90. gulden. :RDAG 8 MEI 1999 erda< jittier artsen vertellen in 'Zieke Dokters' over hun ervaringen als patiënt Het natuurgebied Voomes Duin in Rockanje is één van de door natuur monumenten gekochte terreinen. foto cpd cees zorn de verschillende belangen recht worden gedaan. In grote landen met relatief veel ruimte zie je zo'n cultuur niet ontstaan, juist doordat er geen dwang op staat." Wijffels is in Haagse kringen kind aan huis en daarvan wil Natuurmonumenten profite ren, aldus hoofddirecteur Evers. Mede dank zij de leden groei onder Winsemius heeft Natuurmonumenten meer in vloed gekregen. Wijffels: „Ons ledental mag best verder groei en, maar is niet meer zo nood zakelijk als vroeger. Ik zal niet het gezicht van Natuurmonu menten worden. Evers zal het meest zichtbaar zijn. Ik neem de rol aan de achterkant op me." Wijffels laat zich niet verlei den tot een duidelijke uitspraak over de rol van Natuurmonu menten bij de (mislukte) acties tegen de aanleg van IJburg en het referendum daarover. „Ik heb het alleen van een afstand gevolgd. Een afgerond oordeel heb ik niet." Evers kijkt er daarentegen nog steeds tevreden op terug, hoewel de landelijke Vereniging Natuurmonumenten veel kri tiek kreeg op haar rol bij het lo kale referendum. Evers: „Zo'n actie zouden we waarschijnlijk niet weer zo voerpn. Maar het heeft wel degelijk een enorm positief effect gehad. Overhe den en instanties nemen ons nu veel serieuzer dan voorheen het geval was. Vroeger dachten bestuurders nog wel eens: 'laat maar praten, we krijgen onze zin toch wel'. Nu worden we eerder en vaker bij allerlei za ken betrokken. IJburg gaat wel iswaar door, maar ons uiteinde lijke rendement is nog steeds groot." iffels voorzitter Natuurmonumenten Vast kringetje deskundigen voert discussie nu monumenten is een fct van de bestaande orde. inks haar soms duidelijke [tingen is zij geen actie- 8, kan dat als terreinbe- er ook niet zijn. De ver- 1997 rg heeft wel een groot fleet Zij kan haar ideeën, ■4 bezinning koppelen aan verantwoordelijkheid, llijk die voor haar natuur- Via de terreinen kun [mensen ook inspireren of ligen. Preken is een wei- ïciënte manier om je me iver te brengen. Delen van ing is beter." Wijffels (57) is sinds iet alleen voorzitter van daal-Economische Raad, ook van de Vereniging rmonumenten. Gepokt imazeld in de wereld van ledrijfsleven, waarvan de twaalf jaar als topman Rabobank, is dit zijn bestuursfunctie in de na- scherming. De afgelopen was Wijffels wel één van 10.000 gewone leden van trmonumenten, dat hectare natuur bezit en 'nderd medewerkers heeft. >e al wel jaren zelf in de ijk aan natuurbescher- op de lap grond rond uis op de Utrechtse Heu- onder meer door het van de hei." pels, geprezen door zijn janger Winsemius als lenbouwer', is een man en brede, christelijk-soci- aatschappijvisie, van vele en thuis. Een Zeeuws- se polderjongen die als itter van de SER en van rmonumenten de verper- ijking is van zowel het •mische als het ecologi- poldermodel. „Samen je verder, door dialoog en Vroeger bestonden 0-p tussen natuurbehouders Iboerenorganisaties vrij f fre tegenstellingen. Dat is feel minder scherp. Ook pn willen best meewerken patuurbehoud; ook zij evo- 3339jn ——4 zijn belangrijkste doelstel- Wijffels voor de eerste keer in ac tie als SER-voorzitter. Daarnaast hanteert hij nu ook de voorzitters hamer bij Natuurmonumenten. foto anp roger dohmen ling ziet Wijffels de instandhou ding en verdere ontwikkeling van de natuur, die in zijn ogen steeds meer de kwaliteit van het leven bepaalt. Natuurmonu menten moet dan ook een gro tere stem krijgen in het debat over de ruimtelijke inrichting van Nederland, waar ruimte een steeds schaarser goed wordt. Verregaande coalities met verenigingen waartegen Na tuurmonumenten vroeger arg wanend aankeek, zoals ANWB en boerenorganisaties. juicht Wijffels van harte toe. Hij is blij dat natuurorganisaties al een rol spelen bij het voorbereiden van adviezen in twee SER-com- missies. „We zijn in een nieuwe fase beland, waarbij allerlei sa menwerkingsverbanden moge lijk worden. De toenemende schaarste aan land speelt het poldermodel in de kaart. Juist door die grotere dwang moet De brede maatschappelijke dis cussie over de toekomst van zijn krijgsmacht, dreigt een mislukking te worden. Behalve bij aan het ministerie van de fensie gelieerde clubjes leeft het door minister De Grave aange zwengelde debat (vier maanden na de start) nauwelijks in de sa menleving. „Het is een discus sie voor de veiligheidselite", concludeert Jan van der Meu- len van de stichting Maatschap pij en Krijgsmacht. GroenLinks-Kamerlid en de fensiewoordvoerder Ab Harre wijn heeft ook weinig hoop dat het debat over de toekomst van het veertien miljard kostende defensieapparaat leidt tot hefti ge discussies in het maatschap pelijk middenveld. ,Ach, het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) houdt zich ermee bezig, de top van de kerken en clubs als Clingendael, de veiligheid selite dus. En voor de rest leeft het niet, ben ik bang." Boven dien is de discussie volledig on dergesneeuwd door de crisis in Kosovo. Het is angstig stil op de met leuke plaatjes ontworpen Inter netpagina's over de toekomst, van de krijgsmacht. 'Geen reac tie gekregen' melden veel sites waar stellingen de bezoeker tot discussie moeten prikkelen over de zin van vredesoperaties. Het hoofdstuk "Visies' van de nieuwe internetsite Strategische Toekomstdiscussie Defensie (STD) vermeldt slechts vier bij dragen, twee uit kerkelijke hoek en twee van lieden met een mi litaire achtergrond. Ook onder krantenlezers is de belangstel ling voor STD marginaal. De landelijke advertentiecampagne leverde tot nu toe slechts vier honderd reacties op, meldt een betrokkene. De Grave riep vorig jaar op tot een brede maatschappelijke discussie over de krijgsmacht. Hij riep universiteiten, vakbon den. kerken en andere organi saties op bijdragen te leveren. De bewindsman wilde de sa menleving meer betrekken bij de veranderingen die nodig zijn om Defensie klaar te stomen voor de komende eeuw. Als grondslag hiervoor dient Nederlandse militairen controleren hun wapens voordat ze een hulptransport gaan begeleiden op weg naar een vluchtelingenkamp bij Kukes in Albanië. Ingrijpen buiten de landsgrenzen is een belangrijke nieuwe taak voor het Nederlandse leger. foto anp to oudenaarden j zijn hoofdlijnennotitie van eind januari waarin hij aangeeft wel ke richting de krijgsmacht op moet. Minder tactische verde diging van het eigen of NAVO- grondgebied en meer crisisbe- heersings- en vredesoperaties waar ook ter wereld. Ook gaf hij in deze notitie aan waar 375 miljoen gulden per jaar kon worden bezuinigd. Het com mentaar op de hoofdlijnennoti tie vanuit de STD zal volgens De Grave verwerkt worden in de definitieve defensienota die eind dit jaar. Maar velen betwij felen dat, omdat de hoofdlij nennotitie in tegenstelling tot wat de naam suggereert uiterst gedetailleerd is en er ook poli tieke overeenstemming is be reikt binnen de regeringspartij en. Afwijkende opvattingen zijn in dit verband niet gewenst. Een speciale projectgroep, onder leiding van de onlangs ter zijde geschoven defensie woordvoerder B. Kreemers, stuurt de STD aan. Overal in het land worden wisselend be zochte discussieavonden ge houden, soms in aanwezigheid van de minister of staatssecre taris of bijgewoond door één van de bevelhebbers. De directeur van de stichting Maatschappij en Krijgsmacht, Jan van der Meulen, geeft toe dat praten over Defensie op 'werkstuk-niveau' ook niet he lemaal de bedoeling is. „Ik denk niet dat de STD breed weerklinkt in de samenleving. Toch ben ik niet zo negatief. De discussie genereert kennis en studies van defensie-experts, op zowel praktisch als theore tisch terrein. De politiek kan aan de hand daarvan beslissen. Dat is de winst." Maar Van der Meulen erkent dat deze denktanks ook zonder STD wel met hun opvattingen zouden zijn gekomen. Ab Harrewijn mag sinds GroenLinks defensie echt seri eus neemt ook zitting nemen in STD-forums. Maar hij maakt zich geen illusies over de be- trokkenheid van brede lagen van de bevolking. „Deze bijeen komsten worden voornamelijk bezocht door militairen of ex- militairen. Het is meestal het zelfde kringetje. De deelname van GroenLinks is de enige ech te aanvulling, de rest was altijd al met defensie bezig." De woordvoerster van minis ter De Grave, M. Rothfusz, er kent dat de STD nauwelijks pot ten kan breken in de samenle ving. Maar volgens haar ver loopt de discussie wel volgens plan. „Er zijn veel ontmoetin- gen en gesprekken. Maar dat is voor het grote publiek niet zichtbaar. Dat komt later als de meningen en opvattingen bij elkaar worden gebracht", legt ze uit. Op 30 juni wordt de STD afgerond met een grootse slot manifestatie in Den I laag.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5