ROLLEND door Holland Toerisme Berichten van daar beneden Op audiëntie bij 'de koningin' AFLAAT £7 ME11999 n van v. ver iNVR/ REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN I 22 31 rwinti e prij; gd-re II. veq euw ravel AO SHI 10-4 DEN DOBBELSTEEN 2-41 na 23 van het vermaar- ide-album 'Texel' be- -^Jac P. Thijsse hoe hij klas langs de pastorie 1 binnenfietst en er met- vanzelF weer uitrolt gisch. Het kleine dorp lijk lieftalliger geworden wag lartslelijke, horizonver- V(K e graansilo is gesloopt - Ven 'en bult. Maar nooit ver- afes lat die zó hoog is. Op de alen ;van de Langwaal krijgt inte) itant in-line skater plot- S o' n vaart, dat er razend- keuze moet worden t tussen twee kwaden: ;n ongeleide projectiel ■^fmeltjesweg opstormen tl onverwijld in het gras ferm storten, voor de laatste moge- Notbremse wordt dit •el toeristen op Texel wel sn Ie id. Vertrouwend op z'n ismede z'n voor alle ze- gehuurde elleboog- polsbeschermers ij zich zijdelings naar n komt met de schrik arna hij enigszins ont- ssen de boterbloemen n kruipt. Boven hem n leeuwerik het uit van ïen en een rij uitgehup- tmmetjes, tegengehou- prikkeldraad, grinni- e. Niets bezeerd, niets egaan, dus voort maar ichting Den Burg. Dat ns ook verdacht hoog In-line skates, rolschaatsen met vier of vijf wieltjes achterelkaar, hebben geen remmen. Maar toch hoeft dat geen bezwaar te zijn om door Holland te 'schaatsen'. Zolang de route maar over stille weggetjes voert. En die zijn er voldoende. Zelfs in de randstad en zeker op Texel. 'Skaten'. Alweer een nieuwe manier om je vakantie door te brengen. ,liq boven het maaiveld uitsteekt. De naar verse koffie en warme broodjes geurende Liza Mar leen van kapitein Peter Burgers was vanochtend vroeg, met alle skaters aan boord, uit Alkmaar vertrokken. Verrukkelijke tocht door een oud land. Het poppe- dijnerige, langs het Noordhol- landsch Kanaal geregen Koe dijk, de merkwaardige vlotbrug gen bij onder meer Sint Maar ten, de trits stoere windmolens voorbij 't Zand en tenslotte de sluis bij Den Helder. Daar volg de het mooiste stuk: de over steek naar Texel. Het druilde. Maar zelfs een juichende zo merzon had niets toegevoegd aan het imponerende schouw spel dat de als een meeuw over het Marsdiep stuivende veer boot van Texels Eigen Stoom boot Onderneming (TESO) bood. De pont koerste naar 't Horntje; de Liza Marleen - een tot va rend hotel omgebouwde Finse vislogger - naar het iets noord- oostelijker gelegen haventje van Oudeschild. Want pas daar zouden de rolschaatsen worden ondergebonden. Vlak bij het pronte zeemanskerkje dus, het wit gesauste godshuis aan de De Houtmanstraat waarin zee helden als Michiel de Ruyter en Cornelis Tromp, wachtend op gunstige wind, 'de oeffeninge van de ware Godsdienst' bij woonden. En waarin de debu tant in-line skater met een kaarsje in zijn hand ook best om de steun van de Almachtige had willen vragen. Want het was al tegen de mid dag en er moest op z'n minst zo'n 25 kilometer worden afge legd. Ongeoefend. De anderen hadden gisteren al van de Zaanse Schans bij Zaandijk naar Alkmaar geschaatst. De ene groep dwars door het natte hart (Graft, De Rijp, Stompeto- ren); de andere langs en door de duinen (Heemskerk, Bak- kum, Limmen). Dat was van ochtend in de roef van de boot nog een hele discussie geweest: wie de mooiste route had afge legd. Besloten werd pas een oordeel te vellen als de foto's klaar waren. 'Maar ik weet nu al zeker dat De Rijp het wint', had een van de deelneemsters met dromerige blik gezegd. 'Zo mooi, zo echt...' En nu rolt de debutant in-line skater dan op zijn dooie akker tje richting Den Burg. 'Het wes telijk luchtje/doorgolft met een zuchtje/mijn flodderend haar' dichtte mr. P. L van de Kasteele al in 1844. Hij - de skater - kent Texel als zijn broekzak, maar geniet opnieuw met volle teu gen. Het eerste stuk had hem, via Dijkmanshuizen en de IJze ren Kaap vroeg in de middag naar de buurtschap Oost ge voerd. Naar zijn smaak - samen met de Hoge Berg - het mooi ste hoekje van Texel. Het mot- terde niet meer en vanaf een bankje had hij naar het schelle pierik, pierik van de visdiefjes geluisterd. En naar de altijd ru ziezoekende scholeksters geke ken natuurlijk. En naar de par mantige, met opgetrokken vleu gels door het lage water stap pende kluten, zijn lievelingsvo- gel. Schaatsen op Texel. In de lente nog wel. Hij had er zelfs nooit van durven dromen. De andere skaters was hij reeds lang uit het oog verloren. Ze waren alle windrichtingen uitgewaaierd. In groepjes van twee, van vier... Maar ook waren er - die net als hij - in hun eentje aan de rol waren gegaan. Vrijheid, blij heid. In Den Burg, dat nu ang stig dichterbij kwam, hadden ze afgesproken voor een kop kof fie. Of iets sterkers natuurlijk. Op Texel - wist hij uit ervaring - dronken ze rare bittertjes. Maar misschien dat zo'n bla rentrekkend juttersdrankje hem courage zou geven, voor het laatste stuk terug naar Oude schild. Z'n voeten begonnen behoorlijk pijn te doen. Later, tevreden terug op het schip, had hij zich verbaasd over die gedachten. Het uurtje rust in Den Burg had hem zo'n goed gedaan, dat hij tussen de bloeiende tuinwallen door tóch naar het topje van de Hoge Berg was geschaatst. Lastig, die hellende Schansweg. Maar het smartengeld maakte alles goed. Want wie Texel - de skippeboete (schapenschuurtjes), de stolp boerderijen en de matglanzen de Waddenzee achter De Schans - in één keer in al zijn puur Hollandse schoonheid wil zien, moet bij 't Sandershuis gaan staan. En - als hij tenmin ste geen in-line skates aan z'n voeten heeft - maar even niet aan de komende afdaling over het Skillepaadje denken. Want heus, dat komt ook best goed. Cycletours, een van oor sprong in fietsreizen gespeci aliseerde touroperator, noemt het 'vakanties op rol letjes'; arrangementen waar in zowel Noord-Holland als Texel op in-line skates kun nen worden verkend. Een speciaal voor dat doel omge bouwd schip doet dienst als varend hotel (met 2-, 3- en 4-persoons hutten) en trekt van etappeplaats naar etap peplaats. Er zijn twee routes uitgezet, die beide in Amsterdam be ginnen en eindigen. Traject 1 voert via Volendam, Hoorn, Enkhuizen, Texel en Alkmaar terug naar Amsterdam en traject 2 legt diezelfde route in omgekeerde volgorde af. Geschaatst wordt er onder meer in Waterland (Oranje sluizen - Volendam), door West-Friesland (Hoorn - Enkhuizen), op Texel en tus sen de Zaanse Schans en Alk maar. Afstand naar eigen keuze tussen de 25 en 75 ki lometer. Prijs: 395 gulden per persoon, inclusief 3 over nachtingen vol pension en professionele begeleiding. Skates (inclusief pols- en kniebeschermers) kunnen eventueel worden gehuurd voor 27,50 gulden per arran gement. Informatie en reserveringen: Cycletours, Keizersgracht 181, 1016 l)R Amsterdam, telefoon 020.627.40.98. Van Dyck Holland International organiseert de komende maanden spe ciale reizen naar de overzichtstentoonstelling van het werk van de Britse hofschilder Antoon Van Dyck, die van 15 mei tot en met 15 augustus in drie verschillende musea Antwer pen wordt gehouden. Er kan worden gekozen uit vijf arrange menten met één of twee overnachtingen in drie- en vierster- renhotels. De prijzen liggen tussen de 93 (inclusief toegangs kaartje voor één museum) en 629 gulden (toegang tot alle drie exposities). Informatie: Het ANVR-reisbureau. Eskimoland In het Museon aan de Stadhouderslaan 41 in Den Haag is tot 10 januari volgend jaar de tentoonstelling Eskimoland te zien. De expositie die werd genoemd naar het gelijknamige boek van Nobelprijswinnaar professor dr. Niko Tinbergen be handelt het verleden, heden en toekomst van de eskimo's (of inuit, zoals zij zichzelf noemen) op Groenland. Hart van de het gebodene vormt de internationaal befaamde collectie van het Museon, die voor het eerst in zijn geheel te zien is. Informatie: telefoon 070.338.13.39. leeds verder segmenterende tijdschriften- t is verrijkt met een kwartaalblad voor lief- prs van Australië en Nieuw-Zeeland. Het (Going) Down Under*. In het gedeeltelijk in uitgevoerde magazine wordt de loftrompet en over geschiedenis, natuur, cultuur, be- 'rs en toeristische mogelijkheden. Ook de ei- in in de Stille Zuidzee krijgen aandacht, net lentenummer staat onder meer een stuk de geneeskrachtige werking van eucalyptus sen ander artikel gaat over de Maori-tattoo's 'w-Zeeland), die inmiddels wereldwijd po- zijn. Going Down Under' bevat tal van foto's, maar het wat stugge," matglanzende !r en de soms matige scherpte van het beeld- daal, doet veel bijdragen niet optimaal uit- >Ni en. De hele opmaak doet wat ouderwets aan. jY «lend is het gebruik van Engelse termen. De >te koppen zijn zelfs helemaal Engels, terwijl ftikelen toch in het Nederlands zijn gesteld, een bladtitel als 'Going Down Under' zou de •bezoeker in verwarring kunnen brengen. I De aspergetijd is in volle gang. 'Het witte goud', of 'de koningin der groenten', zoals de bijnaam luidt, wordt nog tot Sint Jan (24 juni) gestoken. Voor VWs en res taurants in de belangrijkste asper- gegebieden van onsïand (Salland, Noord- en Midden Limburg en Zuid-Oost Brabant) reden extra uit te pakken met speciale (culi naire) arrangementen en festivi teiten. Een fietstocht van 35 kilometer, een kijkje achter de schermen bij een aspergeteler, een bezoek aan een museum en een asperge- lunch, vormen de ingrediënten van het 'Culinair dagje Salland'. Het kan voor f. 27,50 worden ge boekt bij de VWs in Ommen, De venter en Raalte. Voor deelnemers aan het 3-daags hotelarrangement in Raalte, Nijverdal of Vilsteren (prijs vanaf 215,— inclusief 2 overnachtingen, ontbijt en een as pergediner) is het 'dagje' gratis. Op het voorplein van havezathe Schoonheten in Heeten (bij Raal te) speelt zich op 16 mei de jaar lijkse Aspergemanifestatie af. Er zijn proeverijen. kookdemonstra ties en presentaties van restau rants. Aspergetelers vertellen over het teelt- en groeiproces en geven demonstraties op een nagebootst aspergebed. Wie het allemaal in het echt wil zien, kan zaterdag 5 juni terecht op de open dag bij zes Sallandse aspergetelers. Alle eve nementen en arrangementen staan in de brochure 'Salland As- pergeland', die gratis verkrijgbaar is bij de VW's in Deventer, Om men en Raalte. Onder het motto 'Op audiëntie bij de Koningin' biedt de VW Venlo een 2-daags weekendarrangement aan (aankomst of vrijdag of zater dag). De gast kan kiezen uit zeven hotels in drie prijscategorieën, vanaf/. 110,-- per persoon, inclu sief een vier-gangen aspergediner, overnachting met ontbijt, een be zoek aan het Nationaal Asperge- en Champignonmuseum in Horst-Melderslo en bezichtiging van graanbranderij De Ijsvogel in Arcen, die op ambachtelijke wijze aspergelikeur stookt. Het arrangement kan worden ge boekt bij de VW Venlo. Daar is ook een gratis asperge-brochure verkrijgbaar, met daarin onder meer een overzicht van alle asper gefestiviteiten, zoals de Asperge- markt in Arcen (23 mei), het As- pergefeest in Grubbenvorst (23 mei) en de 3-daagse fietstocht Tour d'Asperges in Venray (4-6 ju ni). Langs de aspergevelden zijn verschillende fiets- en autoroutes uitgezet. Ze dragen namen als Ko- ninginneroute (60 km). Witte Goudroute (65 km) en Stpkersrou- te (70 km). In Zuidoost-Brabant voeren twee aspergefietsroutes door de Kem pen (30 km) en de Peel (32 km). De routebeschrijvingen kosten één gulden per stuk en zijn ver krijgbaar bij alle VW's in het ge bied. Op de routekaartjes staan ook de adressen van restaurants waar kan worden aangeschoven voor een asperge-maaltijd. Informatie: VW/ANWB Deventer, telefoon 0570.61.31.00. VW Ommen, telefoon 0529.45.16.38. VW/ANWB Raalte, telefoon 0572.35.24.06. VW Venlo, telefoon 077.320.77.74. Regio VW Kempen De Peel, telefoon 040.232.31.62. Senioren-vakanties Bij de Stichting Senior Vakantieplan te Bussum verscheen zojuist de brochure 1999. In het programma 'met extra aan dacht en zorg voor ouderen' is vooral veel plaats ingeruimd voor themareizen (met onderwerpen als bridgen, tekenen, schilderen en tuinieren). Ook zijn er trips voor 'minder mobie le deelnemers' en 'slechte wandelaars' in binnen- en buiten land. De brochure wordt op aanvraag (telefoon 035.693.30.17) gratis toegezonden. Ve luwe Het regionaal bureau voor toerisme voor de Veluwe verscheen zojuist de brochure 'Veluwetips'. De 100 pagina's tellende gids bevat onder meer plaatsbeschrijvingen en een toeristisch ABC met informatie over bijvoorbeeld attractieparken, musea en fietsverhuurders. De uitgave kost fl. 2,50 en is gratis ver krijgbaar bij de WV-kantoren op de Veluwe. Ook is het moge lijk de brochure aan te vragen bij het Gelders Bureau voor Toerisme, telefoon 026.333.20.33. Er worden dan wel porto kosten berekend. Enkhuizen-Stavoren Rederij Naco verzorgt ook de komende maanden weer drie dagelijkse retourvaarten op het traject Enkhuizen-Stavoren. De eerste boot vertrekt om 08.45 uur vanuit Enkhuizen; de laatste om 18.15 uur vanuit Stavoren. De overtocht die even tueel kan worden gecombineerd met bijvoorbeeld een bezoek aan het Jopie Huismanmuseum te Workum of een fietstocht door Gaasterland, duurt 80 minuten. Meer informatie: VW Enkhuizen, telefoon 0228.313.164. Koninklijk museum Het Belgisch koningshuis heeft sinds kort een eigen museum. Het is ondergebracht in het 'Hótel Bellevue', pal naast het Koninklijk Paleis aan het Paleizenplein 7 te Brussel. De per manente expositie omvat onder meer een fantastisch alle gaartje parafernalia, spullen dus die vroeger althans naar de lezing van Wim Sonneveld - op Paleis Soestdijk voornamelijk tussen de rododendrons werden gemieterd. Maar naast alle 'goedbedoelde' geschenken bevat de collectie ook brillen, studentenspullen, Kuifje-albums en het klimtouw dat de grootvader van de huidige koning Albert I niet van een dode lijke val in de Ardennen kon behoeden. Ook is de werkkamer van de 'Rot Triste', koning Boudewijn zaliger te zien. Het mu seum is open van dinsdag tot en met zondag van 10 tot 17 uur. IV! Wat moet je als toerist met bedelaars? Ik heb ze over de hele wereld gezien. Zoals die man zonder be nen in BombayHij bewoog zich voort op een soort skatehord en afzetten deed hij met z'n handen. Hij reed kilometers lang op met onze door het drukke verkeer sukkelende bus. Schreeuwend, sakkerend, k wattend... Heel anders dan die blinde vrouw met smerig kiruije in irana- da. En dat fluisterende waterhoofd met mini-armpjes en -been tjes in Saigon (slachtoffer waarschijnlijk van het beruchte agent orange-gif). Of die brutale, met onze taxi meerennende jochies in de havella de Hocis. de grootste sloppenwijk van Rio de Janei ro. 'Hé gringo, hé gringo!, dolldddddrs.' Wat moet je als toerist met bedelaars? 'Niets geven' luidt het onveranderde advies van de lokale bevol king. l)oe je het wel dan kom je nooit meer van ze af en ben je in een mum van tijd het middelpunt van dertig collega's. Dat Ls waar. Dus proheer ik op reis professioneel smeketide blikken te ne geren, kijk ik vlug een andere kant op als ik zo'n zielepoot tegenkom en maak ik per maand trouw 45 gulden over aan Guancarlo, een Poster l'a- rentskindje in de Dominicaanse Re publiek. Als aflaat.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 31