Bram Nauta: in de ban van de chips Multi Media Grondtroepen in actie Koop waardig broertje van grote encyclopedie Net seolukt DAG 8 MEI 1999 Hoogleraar Universiteit Twente ontwerpt op de vierkante millimeter Bad Vi uxe 1 e 7 p. adk O el over te doen, het in- an grondtroepen in 5 km vanwege de vele slacht- ook v lie daarbij zullen vallen. .0117-; it is het bedenkelijk om ia te spelen op de com- '4naar wie de oorlogssi- Wargasm' speelt kan •dige indruk krijgen van grondoorlog anno 1999 er inhoudt. En dat zon- 'erlies van mensenle- at'zoliteraard. m Wargasm doet wel- rmoeden dat de speler itische bevrediging kan in het voeren van oor- "tT^fcar het gaat om niets minder dan een simu- eie et hedendaagse tanks, in het ne en 'ie'*'coPters- Ge- iand door softwarehuis DID, lnf0. van hele goede vliegs- 1.016 es zoals Total Air War en Ie makers van het spel )ing b en dat het gaat om een r. Soi op Internet: een oorlog en Ei toekomst, waarbij lan- s en n aar op een virtueel slag- Aanvi lijf gaan in plaats van el- ne, wi het echt af te maken. »m Ei| t een utopie, maar zeker ailing bij dit spel in ieder ge- t/Pink tegen andere spelers 0492 (er Wereld op Internet in jdperk kan treden, gasm kies je een gebied vereld waar een oorlog is en ga je er met je happen op af. De speler ert een hoeveelheid ma- en moet met de nodige Idigheid arriveren op het d, want als wie midden de vijandelijke troepen al merken dat zijn een- Ilabiel wordt gedecimeerd, dat het aanbeveling it eerst een verkennings- iver het oorlogsterrein te maken. Gaat het om berg- of bosachtig gebied, dan verdient het aanbeveling om veel infan terie en helikopters mee te ne men. Die kunnen zich goed verbergen in het terrein en al lerlei hinderlagen leggen. Gaat het om grasvlaktes en woestijn, dan zijn de zware tanks op hun best. Het aardige van Wargasm is dat de speler op elk gewenst mo ment een andere rol kan spe len. Als soldaat heb je de be schikking over mitrailleur, gra naatwerper en tijdbommen, de helikopterpiloot heeft raketten, de tankcommandant kan met granaten andere tanks uitscha kelen of infanterie neermaaien. De munitie is beperkt, dus on herroepelijk komt het moment dat er bevoorrading moet ko men door middel van vrachthe likopters, die overigens kunnen worden neergehaald door de vijand. Wargasm ziet er hele erg mooi uit met een 3D-versneller: met name de explosies en weersver anderingen zijn spectaculair in beeld gebracht. Het spel is enerverend om te spelen, maar veel diepgang heeft het verder niet, het blijft beperkt tot rond rijden, -lopen of -vliegen en schieten. Wie de producten van DID gewend is zal de strategi sche en tactische aspecten waarschijnlijk missen. Maar wie zorgeloos een uurtje er op los wil gaan knallen (en er hoeft geen dikke handleiding te wor den doorgenomen) kan met Wargasm heel goed uit te voe ten: er is actie genoeg in deze virtuele grondoorlog. Min. systeemeisen: Pentium 166, 32 Mb ram, Windows 95/98. Prijs: 99 gulden. Beschikbaarge- steld door Infogrames Benelux. Nauta. „De snelste pc's staan overigens bij de mensen thuis. Om spelletjes op te doen. Dus eigenlijk is de drijvende kracht van de chips-industrie vrij ordinair spelletjes! foto cpd charles van tendeloo ALPHONS HUISKES We zijn er inmiddels afhankelijk van ge worden, want ze zitten bijna overal in. In horloges, cd-spelers, wasmachines, koffie zetters, strijkbouten, telefoons en natuur lijk in computers. De Integrated Circuits, in de volksmond beter bekend als chips, wor den steeds kleiner. 'Een complete pc zo groot als een sigaar, dat duurt geen jaar of vijf meer', voorspelt prof. dr. ir. Bram Nau ta, hoogleraar IC-ontwerpkunde aan de Universiteit Twente en het onderzoeksin stituut MESA+. Als jongen van een jaar of twaalf bouwde Bram Nauta met een vriendje een FM-zen- dertje na. Hij wist niet precies hoe, maar het apparaat werkte. Zijn stem was bij de buurvrouw op de televisie te horen. Zij was er niet echt blij mee, maar Bram des te meer. De fascinatie voor elektrotechniek bleef. Ruim twintig jaar later werkt hij als hoogle raar en ontwerper van Integrated Circuits aan de grenzen van de wetenschap. Het is architectuur op de vierkante millimeter en de resultaten zijn verbluffend. Deze plaat jes zo groot als de nagel van een pink, met daarop - onzichtbaar voor het blote oog - miljoenen elektronische onderdeeltjes, zit ten bijna overal in. Ondanks de geringe af metingen worden deze chips steeds sneller en sterker. Nauta: „De eerste computer, de ENIAC uit 1946, vulde enkele kamers en verbruikte net zo veel stroom als nodig was om tien huizen te verlichten. Het digitale horloge of de zakrekenmachine van nu heeft al meer rekenkracht dan die oude computer, ge bruikt amper stroom en de batterijen gaan jaren mee." De commercie is de drijvende kracht ach ter de revolutionaire ontwikkeling van de chips. „Kijk maar eens naar de pc," zegt Nauta. „De snelste pc's staan overigens bij de mensen thuis. Om spelletjes op te doen. Dus eigenlijk is de drijvende kracht van de chips-industrie vrij ordinair: spelletjes! Maar de IC-business is wel een zeer serieu ze aangelegenheid. Het gaat om een enor me industrie, inclusief de bijbehorende software-ontwikkeling. In een luxe auto zit tegenwoordig voor meer geld aan elektro nica dan aan staal." „Elke 18 tot 24 maanden komt er al 27 jaar achtereen een nieuwe generatie chips op de markt. Zo lang er geld mee kan worden verdiend, is er ruimte voor investeringen in nog krachtiger IC's. Die trend zal zich nog wel een jaar of twintig voortzetten. Die groei is uniek. Stel je voor dat elke twee jaar de auto's twee keer zo ver zouden kunnen rijden op één liter benzine en dat 27 jaar achtereen. Dan zouden we nu met één liter benzine om de wereld kunnen rijden..." Klein, kleiner, kleinst en zoveel mogelijk elektronica op een honderdste millimeter, dat is de uitdaging voor de IC-ontwerper. Ook dat heeft een commerciële achter grond. „De prijs per vierkante millimeter chip is constant. Hoe meer elektronica je erop weet te krijgen, hoe voordeliger het wordt. De gebruiker merkt dat op twee manieren. Bepaalde elektronische producten worden goedkoper. Een digitaal horloge bij voor beeld kost bijna niets meer en voor een paar piek heb je een digitale ansichtkaart, waar overigens wel net zo veel elektronica in zit als in een radio. Aan de andere kant zie je dat de prijs van bepaalde producten gelijk blijft, maar dat ze steeds beter worden. Neem de pc's. Die kosten nog steeds rond de drieduizend gul den, maar ze kunnen steeds meer. Binnen kort pluk je complete speelfilms van het in ternet." Het ontwerpen van chips is creatief werk, vindt Nauta. „Je kunt met het blote oog niet zien wat je aan het doen bent, maar het ontwerpen is net zoiets als een boek schrijven of schilderen, waarbij de schoon heid wordt bepaald door de elegantie waar mee het probleem is aangepakt. Waarbij de ontwerper gemak heeft van zijn eigen uitvindingen. Zo wordt de pc gebruikt om de 'bouwtekening' van de chip te simuleren en de werking te testen. Het is vergelijkbaar met een vluchtsimulator in de vliegtuigwereld.'' Nauta mag dan gefascineerd zijn door de chips, voor een groot deel van de buiten wereld blijft het een gesloten boek, beseft de professor.Als je een gsm-telefoon open maakt, zie je niet veel meer dan wat kleine zwarte plaatjes. 'Is dat alles?', reageren mensen dan. Maar er gaat een hele wereld achter schuil. Acht miljoen onderdelen op een paar vierkante millimeter, die het nog allemaal doen ook! Dat is eigenlijk net zo iets als acht miljoen mensen van wie er niemand ziek is. Het heeft iets magisch. Vanuit zijn kennis en enthousiasme over zijn vak betreurt Nauta het dat maar weinig jongeren zijn spoor willen volgen. Het aan tal eerstejaars elektrotechniek in Twente daalde in vijf jaar tijd van 220 tot slechts 71 vorig jaar. Dit jaar waren het er met 95 aan meldingen weer wat meer, maar het is nog steeds veel te weinig. „De sector heeft meer werk dan mensen. Wereldwijd groeit de werkgelegenheid in de IC-sector met twin tig procent. Als alle elektrotechniekstuden- ten in Duitsland nu zouden slagen, dekt dat nog maar een derde van de personeels behoefte van een bedrijf als Siemens. En dan heb ik het nog maar over één bedrijf." De geringe animo voor het vak heeft vol gens Nauta grotendeels te maken met een verkeerd imago. „Er is het beeld van de 'nerds', de dikke jongetjes in te kleine over hemden die de hele dag aan de soldeer bout hangen. Dat is dus helemaal niet zo. Het gaat om vlotte jonge mensen en niet om saaie, zweterige types. Het is hier een gezellige keet." Volgens Nauta kunnen de beginnende IC- ontwerpers op prachtbanen rekenen. „Dit is een internationaal vak. Niet alleen de mi crokosmos van de chip, ook de macrowe reld gaat voor je open. Ik ben voor mijn vak de hele wereld al over geweest. En het ein de van de technische ontwikkelingen is nog lang niet in zicht." 041 'e Grote Encyclopedie van Easy Compu- 635, ing heeft een klein broertje gekregen: de en h Gouden Serie-Encyclopedie, een com- jub Dact naslagwerk op één cd-rom. Volgens ironc de doos staan er 50.000 artikelen en een CM Kroot aantal afbeeldingen en grafieken op. AR Dat zal zo zijn, maar een groot aantal on- om ierwerpen wordt niet zo uitputtend be- Goe landeld als je soms zou willen. Veel zoektermen worden afgedaan met maar I' een paar regels tekst, bij andere onder- bro werpen heb je meer succes en is er een rtarc edelijke hoeveelheid informatie beschik- aar. Een echt patroon hebben we daarin niet kunnen ontdekken, e pagina's in de encyclopedie zien er op iet eerste gezicht uit als webpagina, met in de tekst tal van koppelingen naar an dere pagina's. Toch is de encyclopedie ;een html-document. Dat blijkt als je een aar alinea's door middel van knippen en plakken naar een tekstverwerker wilt ha len, iets wat met een webpagina moeite loos kan. Hier lukt dus niet. In een van de menu's van het programma zit wel een functie om een complete pagina te kopië ren. In dat geval blijkt er van de opmaak niets over te blijven: alleen de kale tekst wordt via het Windows-prikbord overge zet. Op de startpagina kun je kiezen voor en kele thematische hoofdstukken, zoals de Tijdslijn: een historisch overzicht door de eeuwen heen, of de Interactieve home pages (merkwaardig: ook hier weer die suggestie van een webdocument). Dat blijken wat aardiger opgemaakte, thema gerichte onderdelen te zijn. Ook bevat het startscherm Magische Landkaarten. Dat magische valt wel mee: het gaat om een atlas met snelkoppelin gen naar de aardrijkskundige onderwer pen, die in de tekst worden behandeld. Op de kaart van Nederland blijken alleen de grootste steden opgenomen. Ook is de stedeninformatie in het tekstdeel van de encyclopedie beperkt. Voor het zoeken van een bepaald begrip in de encyclopedie is het Zoekwerktuig beschikbaar. Hierin kunnen ook alle af zonderlijke multimediaonderdelen van de encyclopedie worden opgezocht. Dat zoekscherm werkt vrij goed, al moet je er in het begin wel een beetje aan wennen dat elk afzonderlijk tabblad invloed heeft op het uiteindelijke resultaat. Eerder in gevoerde selectiecriteria worden blijkbaar niet automatisch gewist. Dat kan bij een volgende zoekvraag dus voor verwarring zorgen. Wie een kwartiertje met de encyclopedie stoeit, kan vrij aardig zijn weg door het product vinden. Merkwaardig genoeg zit er een vrij uitgebreide papieren handlei ding bij; die hadden we bij zo'n goedkope uitgave nou juist niet verwacht. Maar kort en goed: voor een prijs van nog net geen vier tientjes ben je met dit naslagwerk op cd-rom beslist niet bekocht. - Een wekelijkse rubriek waarin ongeveer vijf websites worden belicht die nieuw of origineel zijn, dan wel inspelen op de actualiteit. Dingen die gratis zijn vormen een geliefd onderwerp op het internet. Programma's, MP3- spelers, screensavers, briefkaar ten en nog heel veel meer is te vinden voor degene die goed kan zoeken. En daar ligt meteen het probleem. Maar geen nood. Diverse organisaties doen dat voor je. Zoals Freelinks. In een uitermate handige lijst staan al le onderwerpen op een rijtje en in het hoofdframe wordt de nieuwste vondsten behandeld. Voetbal Online V Dat er veel Nederlandse voet balsites zijn, zal geen verwon dering wekken. De populairste sport in ons land verdient na tuurlijk ook een goede coverage op het internet. Bijna alle be taalde clubs hebben eigen sites en de meeste doen daar leuke dingen mee. Voor goede, actue le informatie kun je terecht bij Voetbal Online, een keurige site met heel veel duidelijke info en het laatste nieuws. Niet alleen Nederland, maar ook de be langrijkste Europese competi ties komen aan bod. www.voetbalonline.nl Komende woensdag beginnen de examens voor de middelbare scholen. Wie na afloop van een bepaald vak wil controleren hoe goed of hoe slechts hij of zij het heeft gemaakt, kan terecht bij het Internet College, een sa menwerkingsverband van De Digitale Stad en het Spinozaly- ceum in Amsterdam. De ruim SAMENSTELLING FRANK BUURMAN EN IAN VAN OER NAl 150.000 examenkandidaten mavo, havo en vwo kunnen en kele uren na afloop de uitslagen vinden. Behalve dat kunnen ook via de site klachten worden ingediend en kan er worden 'gechat' met lotgenoten. www.intemetcollege.nl/examens In een multi culturele samenle ving als Nederland wonen na tuurlijk heel veel mensen met hun eigen keukengeheimen en uiteraard kent ook Nederland zelf heel veel bijzondere recep ten. Bij De 1 lollandse Pot staan ze allemaal op een rij met ook een speciale sectie voor recep ten uit Grootmoeders Tijd. Ie dere week komt er een nieuw recept bij, ondermeer van le zers en lezeressen. www.dordt.nl/koken/home.htm Over de komst van de euro is natuurlijk heel wat te doen. Het bedrijfsleven is uiteraard al een stukje verder dan de particulier, maar voor iedereen zijn er nog tal van onduidelijkheden. Bij Euroscanner staan 'alle' sites, die betrekking hebben op de nieuwe Europese munteenheid, bij elkaar en op die manier is het handig de juiste informatie te vinden. Beter dan met een gewone zoekmachine, die ook alle andere termen waar 'euro' in voorkomt zal laten zien. De hoofdpagina's zijn in diverse talen, waaronder Nederlands, op te vragen. www.euroscanner.com BSA benadert bedrijven De Business Software Alliance (BSA) is begonnen met een nieu we campagne om bedrijven te stimuleren legale software te ge bruiken. Ruim 12.000 kleine en middelgrote bedrijven worden benaderd. Met name de grafische sector, administratieve be drijven en utiliteitsbouw zijn doelwit. De BSA vermoedt dat in deze sectoren nog vaak illegale software wordt gebruikt. De di recteur van het bedrijf wordt gevraagd een overzicht te geven van alle software die wordt gebruikt. Doet hij dat, en bant het bedrijf illegale software verder uit, dan zal geen schadevergoe ding worden gevraagd over illegaal gebruik in het verleden. De BSA voegt bij de brief aan het bedrijf een programma dat een overzicht maakt van alle software op een computer. Bedrijven die niet meewerken kunnen controles verwachten en eventueel hoge boetes. business Software Alliance Optische muis Microsoft komt met een ge heel nieuw ontwerp van de computermuis. Op de Ameri kaanse computerbeurs Comdex presenteert de on derneming een muis die zon der balletje aan de onderkant door het leven gaat. Het in- voerapparaat werkt optisch: de muis 'kijkt' zelf naar zijn positieveranderingen en geeft die met een nauwkeurigheid van 18 miljoen keer per se conde door aan het compu tersysteem. Een gewone muis verwerkt 'slechts anderhalf miljoen instructies per secon de De IntelliMouse Explorer heeft een oplichtende rode onderkant en een staartlicht. Het rode licht dat door de muis wordt uitgezonden speelt een rol in de IntelliEye- techniek, waarmee de muis bewegingen worden gevolgd. Het heen en weer bewegen van het aanwijsapparaat kan op praktisch elk oppervlak ge beuren. Ie hebt dus ook geen muismatje meer nodig om het apparaat soepel te kunnen be wegen. Ook worden er niet langer broodkruimels, stofdeeltjes en papiervezels in het inwendige verzameld, zoals met gewone muizen wel het geval is. Deze vervuiling zorgt bij de gewone computermuis nogal eens voor storingen. De Explorer-uitvoering heeft twee functieknoppen die de gebruiker zelf kan program meren. De muis krijgt een ver koopprijs in de buurt van de 150 gulden. Er kornt ook een model zonder extra knoppen, dat rond de 110 gulden gaat kosten. Geïnteresseerden moeten nog wel even wachten. De muizen komen pas in september op de markt. PUZZEL SW00RDRAADSEL XJNTAAL: 4. puntig staafje; 7. boei; 10. waterstand; 12. mager; 13 'keTnoot; 14. asvaas; 15. voor (Latijn); 16. bazige vrouw; 17. werk; 19. voegwoord; 20. muurholte; 21. gesloten; 22. nal computer; 23. bosgang; 25. muzieknoot; 27. uitroep; 28 vïegtuig; 29. muzieknoot; 30. kledingstuk; 32. persoonlijk 33. gebak; 35. scheepsvloer; 36. hoeveelheid. IC AAL; 'er in Siberië; 3. amfibie; 4. schrijfgerei; 5. voorzetsel; 6 'ling; 8 deel v.h. been; 9. hardhorend; 11. afdeling; 13 j<sel; 17. Europeaan; 18. bevel; 22 wandelplaats; 24. zwarte 1] 26 programmapunt; 30. knoros; 31. tennisterm; 33. onlijk vnw.; 34. deel v.e. bureau. sing van vrijdag: ntaal: tentie; 5. rondelen; 6 week, 8. nasi; 10. renet; 12. keten, faal: l. Aarden; 2. tennis; 3. nieuw; 4. Irene; 7. Ernst; 9. Irak; i'

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 29