Bedrijven in Alphen klem Bank Alphen sponsort computerles aan Turken Rijn Veenstreek OP MAAT GEMAAKTE PERFECTIE BIJ VAN TIL tbreiding Cistron uit Vrede telecombedrijven 'ehebben allemaal talent waarmee we elkaar aanvullen Voorweg met kunst verrijkt bAG 8 MEI 1999 —ran» wiimura Van Til's afdeling Slaapkamerdesign heeft een speciale studio met alle kastenprogramma's van het beroemde merk Noteborn. Een echte specialist op dit gebied die ons In staat stelt op maat gemaakte perfectie te leveren. Indeling, maten en uitvoering zijn even flexibel als er mensen en wensen, en grote of kleine slaapkamers zijn Inloopkasten, schuinewand kasten, hoekopstellingen. Van Til Noteborn draaien er hun hand niet voor om. Opgepakte Alphenaar weer vrij De 29-jarige Alphenaar die woensdag door de politie is opgepakt omdat hij een 21-}arige vrouw zou hebben beroofd, is gisteren weer vrijgelaten. Na uitgebreid politie onderzoek bleek hij niets met de beroving te maken te hebben gehad. Twee mannen dwon gen de vrouw op de President Kennedylaan onder bedreiging van een mes geld te geven. Ze gingen er in een auto vandoor De poli tie vond op aanwijzingen van de vrouw de auto en arresteerde de eigenaar ervan. De politie zet het onderzoek voort. kverkoop in bieb geflopt iDe verkoop van boeken in de Ter Aarse bibliotheek is ïéf geflopt. Het boekenwinkeltje dat de bieb een paar jaar de is gesloten omdat er te weinig werd omgezet. De bieb •t Beukenpad was één van de vier bibliotheken in Noord- d-Holland die meedeed aan de proef van bibliotheekcen- robliblio. Problilio zette het project op in dorpen waar loekhandel is. In de andere dorpen werd het project al ir eerder stopgezet. De Alphense boekhandel Haasbeek t filiaal in de Ter Aarse bieb nog een jaar langer de tijd Haasbeek het lezen graag bevordert. De secretaris van de jse bibliotheek C. Janssen-Wilms vindt het jammer dat aject is geflopt maar heeft er wel begrip voor dat Probiblio koop heeft stopgezet. „Het gaat natuurlijk niet goed met nkel als je zelf je grootste klant bent." lergrondse afvalcontainers «nuDg-RUNPUK» Rijnwoude laat eind deze maand vijf on- mdse containers in de Willem Kloosstraat in Hazerswou- ndijk plaatsen. De drie glas- en twee papierbakken komen i achterzijde van de winkels, ter hoogte van de achterm an de supermarkt. Bovendien komen er twee boven- se kledingcontainers. Deze kunnen niet ondergronds om kleding dan vochtig en dus onbruikbaar wordt. Zodra de ners op hun plek staan, worden de bakken op het trottoir i Da Costasingel, bij school De Tweeklank, weggehaald. tel reconstructie Dorpsstraat-Oost A/ouDE-DORPDe reconstructie van Dorpsstraat-Oost in >woude begint pas op 6 september. Aanvankelijk was het loeling dat de straat er dan al pico-bello bij zou liggen. De ng moest echter worden bijgesteld omdat het waterlei- jdrijf er eerst aan het werk is. Het bedrijf is hiermee voor iwvakantie klaar. Omdat de Dorpsstraat niet open mag tijdens de jaarmarkt die eind augustus wordt gehouden, le gemeente besloten pas daarna te beginnen. De aanne- ïgint met het stuk tussen de Gemeneweg en het Am- iplein. Daarna volgt het deel tot aan het Raadhuisplein, ovember moet dit stuk klaar zijn. Als het weer dat toelaat, •rvolgens de straat tussen het Raadhuisplein en de Gere- p de schop. Het deel tussen de Gerelaan en de Groene olgt pas in maart volgend jaar. i miljoen schade bij Akzo ieim» De schade van de brand die gisteren woedde bij Jobel in Sassenheim wordt geschat op tien miljoen gul- is kostbare apparatuur verloren gegaan en het getroffen oek- en trainingscentrum moet in zijn geheel worden ge- Aan het eind van de middag werd nog steeds nageblust, kndvveer kon het gebouw nog niet in en kon daardoor ook Iets zeggen over de oorzaak van de explosie, waar de [mee begon. Bij de explosie en de brand raakte overigens Ind gewond. Er waren op het moment dat de brand uit- pm kwart over vier gisterochtend, in het trainingscentrum pensen aan het werk. an den rijn van voorpagina tbreiding van Cistron oort uit onvrede over de ide telecombedrijven, genaar-directeur D. ter )e. „Die houden de prij- ïnstmatig hoog terwijl technische ontwikkeling en jaarlijks halveren en keer zoveel door een kan. Bovendien gebrui- meeste nieuwkomers op commarkt de telefoonlij- n de monopolisten en wereldwijd naar de opste aanbieder. Daar- ebeurt het geregeld dat I 's avonds niet kunnen omdat de lijnen bezet )e kwaliteit van hun [erlening is daardoor la- jaar vertelt dat zijn be- n eigen glasvezelnetwerk langelegd en internatio- jnen heeft gekocht om het internet- en telefoonverkeer uit binnen- en buitenland goed te regelen. Naast het Alphense bedrijf heeft Cistron een vesti ging in de Verenigde Staten en zijn er vergevorderde plannen voor een filiaal in Australië. Om de groei te kunnen voort zetten verhuist het Alphense bedrijf binnenkort van de On dernemingsweg naar een groter pand aan de Handelsweg in het bedrijventerrein Rijnhaven West. Begin dit jaar werkten er nog zeventien werknemers in het Alphense bedrijf. De groeiende mogelijkheden voor nieuwe telecombedrijven naast de KPN, biedt nu ook Cis tron expansiemogelijkheden. „Jarenlang konden we noodge dwongen niet groeien, omdat we geen eigen infrastructuur konden aanleggen. Nu ver wacht ik dat onze omzet vol gend jaar is gestegen van 3,1 miljoen naar 12 miljoen gul den." rs en zussen Castelijn vieren opening van hun nieuwe meubelfabriek alphen aan den run saskia buitelaar Elf Alphense Turken zijn deze week begonnen aan een cursus om te leren omgaan met de com puter. De Turks Islamitische Kulturele Vereniging in Alphen aan den Rijn wil hiermee de kennis over de mogelijkheden van de computer onder Turken vergroten en hen stimuleren om er een voor hun kinderen te kopen. De Rabobank be taalt de cursus en stelt daarvoor ruimte en com puters beschikbaar. In Turkse gezinnen is, in tegenstellipg tot bij de meeste Nederlanders, de computer niet in ieder huishouden te vinden. Volgens U. Ugur van de Turkse vereniging komt dat doordat de technolo gische achterstand bij 30-jarige Turken gemid deld even groot als bij Nederlandse 55-plussers. „We willen de computervrees wegnemen. Want zo lang ze geen kennis hebben van computers, weten ze nooit wat zij. maar vooral hun kinderen er mee kunnen." Die krijgen weliswaar op school computerles, maar kunnen niet thuis oefenen. Ugur vreest dat Turkse kinderen daardoor een achterstand oplo pen in hun ontwikkeling ten opzichte van hun Nederlandse leeftijdsgenoten. „Computers ma ken immers deel uit van hun dagelijks bestaan, ook later op hun werk." Hij hoopt dat de cursus de ouders stimuleert om een computer aan te schaffen. De cursus wordt op zes bijeenkomsten gege ven in het gebouw van de Rabobank aan de Laan der Continenten door een Turkse docent. De deelnemers leren om te gaan met tekstverwer* kingsprogramma's en internet. Voorlopig doen er alleen mannen mee, maar als het project aan slaat begint na de zomer een cursus voor vrou wen. Honderd jaar De Rabobank betaalt het project uit het Rabo Sa menspelfonds dat vanwege het honderdjarig be staan van de Alphense vestiging is opgericht. Kleine projecten, die ten goede komen aan de Al phense gemeenschap, kunnen daaruit worden betaald. Ouderen, jeugd en ondernemers zijn de speciale doelgroep. Zo begon de bank vorig jaar met computerlessen voor ouderen, het zoge noemde seniorweb. Dat project was voor Ugur aanleiding om het Turkse initiatief onder de aan dacht van de bank te brengen. Verder organiseerde de Rabobank met een groep scholieren begin dit jaar een feest voor 600 jongeren en kunnen ondernemers de komende maanden eenmalige workshops volgen. Ook is de bank betrokken bij het plan van de gemeente, het jongeren netwerk en de bibliotheek om een jongeren informatiepunt (IIP) in te richten. In zo n IIP of cybercafé, dat wellicht een plek krijgt in de bibliotheek, kunnen jongeren achter de computer duiken of informatie krijgen over on derwerpen zoals onderwijs, werk, drugs en seks. Een voorstel daarvoor ligt bij de gemeente. De behandeling daarvan heeft door de wethouders wisseling in december, toen wethouder J. Korver namens de PvdA uit het college stapte, een tijdje stil gelegen. nen een hecht team: de :ussen en twee broers in. Vijf jaar geleden na- Uen (33), Marieke (32), - en Coen (28) Castelijn meubelen in Rijpwete- er van hun vader. Deze ieren ze met hun dertig 'erkers de officiële ope- an een gloednieuwe fa- an de Lasso-Zuid in Roe- idsveen. is deze vrijdagochtend de fabriek. Vanwege de opening op donderdag >pen dag op zaterdag ligt luctie stil. Zittend aan de met vader Gerard en Corrie praten ze na grote belangstelling bij iele opening. Overigens pening niet de enige re- een feest te geven. Ze deze week ook het veer- bestaan van het bedrijf uitbrengen van een collectie kantoormeu- die is ontworpen door kker. Tondlegger van het be- Gerard Castelijn, de va- i het viertal. Veertig jaar i begon de scheepstim- n bij jachtbouwer Van )or zichzelf als meubel- in Rijpwetering. In het ad hij één werknemer in Henk Opdam. „Een all- akman die er nog altijd zoon Jan. Ook kreeg Castelijn enige tijd ver van zijn broer Giel. Het edrijf aan de Zuidweg in personeelsbestand oppervlakte. In januari d Castelijn senior zijn er aan zijn kinderen, aal uilden ze niets lie- in de voetsporen van der treden. „Tja. waar- Jan, Ellen, Marieke en Coen Castelijn (op de foto van links naar rechts) bij de spuitmachine in hun gloednieuwe fabriek aan De Lasso-Zuid in Roe- lofarendsveen: „Wat vader in zijn eentje deed, doen wij nu met zijn vieren." om", peinst Marieke. „Het zit in het onderbewustzijn. We zijn heel vertrouwd met het bedrijf. Anderen gingen in de vakanties stek steken en bollen pellen. Wij hebben dat nooit gedaan, omdat we altijd in de fabriek te recht konden." Wat hun vader in zijn eentje deed. doen ze nu dus met z'n vieren. Elkaar voor de voeten lopen is er niet bij. „Pa en ma hebben het allemaal heel goed geregeld", lacht Marieke. „We hebben allemaal een talent waar we elkaar mee aanvullen." Ellen vertelt dat ze het liefst met cijfers en rekenen bezig is. Zij doet de financiën. Marieke zegt de 'meeste babbels te hebben van de vier'. „Ik doe de verkoop en onderhoud relaties. Samen met Coen doe ik het modellen- en reclamebeleid." Coen is ook de uitvinder. Hij denkt altijd na over meubels maken, construc ties bedenken en ontwerpen. Jan is de technikus. „Hij zorgt ervoor dat alles wat wij bij el kaar babbelen voor elkaar komt", zegt Marieke over haar broer. Hij heeft ook de dagelijk se leiding. Het bedrijf toont aan dat fa milie en zaken doen uitstekend samen kunnen gaan. „We heb ben best wel eens woorden", zegt Coen. „Juist omdat je el kaar zo goed kent, geef je me kaar sneller een snauw, maar na vijf minuten is het over." El len is het met hem eens: „Je kan jezelf zijn, als je je ergert zeg je dat, maar dan ben je het kwijt ook." Wel houdt het viertal bewust 'de aanhang' erbuiten, Coen: „Dat is een advies van de ac countant. Hij zegt: zolang het directe familieleden zijn die een bedrijf runnen, gaat het goed. Maar als er aanhang bijkomt, gaat het mis. Dat heeft hij al een paar keer meegemaakt." Het enige nadeel is, denkt Ma rieke hardop, dat je privé elkaar niet zo vaaJc ziet. „Je ziet me kaar immers de hele dag al." De 5500 vierkante meter gro te fabriek op De Lasso-Zuid draait sinds begin dit jaar. De bovenverdieping is voor het grootste deel een showroom met een eigen stijl kantoormeu belen. Beneden is de fabriek met een 'machinale ruimte', een meubelmakerij waar het handwerk wordt verricht, de spuitmachine en een uitdamp- ruimte. Opvallend is de 'mot verbrandingsinstallatie'. De Castelijnen verbranden al het brandbare afval in deze oven, en gebruiken de vrijkomende warmte voor de productiepro cessen en de verwarming van het gebouw. Marieke: „We heb ben geen aansluiting op gas en olie. Voor de verwarming zijn we self-supporting." Wie een kijkje wil nemen bij Castelijn Projectmeubelen is vandaag tussen elf en drie uur welkom op De Lasso Zuid 25 in Roelofarendsveen. Alphen is te laat met het ontwikkelen van nieuwe bedrij venterreinen. Als de uitgifte van grond voor bedrijven in het huidige tempo doorgaat, is er over vier jaar een te kort. Daarvoor vrezen zowel de Vereniging voor Onder nemingen in Alphen (VOA) als de Kamer van Koophan del (KvK) Rijnland. VOA-voorzitter J. Stoop spreekt maandag op de jaarvergadering over het dreigende te kort. „Dat is het enige dat wij kun nen doen: er voortdurend op hameren. De beschikbare ruim te op de bestaande industrie terreinen is over vier jaar volge bouwd. De Gnephoek is in beeld, maar een nieuw bedrij venterrein ontwikkelen duurt vijf tot zeven jaar. Bovendien kan Alphen niet zelf bepalen wat er met de Gnephoek ge beurt. Het is afhankelijk van de provincie en het Groene-Hart- beleid van minister Pronk." Ook B. Schuttenbeld, ad junct-secretaris van de Kamer van Koophandel (KvK) Rijn land, is bang dat er over enkele jaren een 'gat' ontstaat. „Er gaat een moment komen dat er een hele krappe markt ontstaat. Ze ker nu het met het gunstige in vesteringsklimaat hard gaat met de bedrijventerreinen." Een onderzoek naar de mo gelijkheden aan de zuidkant van de polder Gnephoek tussen Alphen en Koudekerk, de zoge noemde Noordelijke Rijnoe vers, moet deze zomer klaar zijn. Een bureau voert dat uit in opdracht van de KvK. de VOA, de provincie Zuid-Holland en de gemeenten Alphen en Rijn woude. Voor Alphen is niet al leen het bedrijventerrein van belang, maar ook de rondweg die er omheen moet komen om de Burgemeester Bruins Slot- singel te verbinden met de Leidse Schouw. De extra hrug over de Rijn die daarvoor nodig is, is al jaren een vurige wens van Rijnwoude. In de ogen van Stoop hebben de gemeenten echter niet zo veel te willen, want de Gnep hoek staat, na de Oostvlietpol- der, op de tweede plaats als slibstortlocatie. „Tien jaar gele den was bouwen in de Gnep hoek voor de gemeente Alphen nog onbespreekbaar, maar met die stort in het vooruitzicht wil Alphen wel nadenken over een bedrijventerrein, wellicht in combinatie met woningbouw, want Kerk en Zanen is ook een keer vol", zegt Stoop. Nog steeds is het politiek een gevoelig onderwerp, meent Schuttenbeld. Als Alphen de komende twintig jaar mag blij ven groeien om de kleine ker nen in het Groene Hart te ont zien, is daarvoor mogelijk de hele Gnephoek nodig, denkt hij. „Maar als de mogelijkheid om de rondweg veel noordelijker aan te leggen, achter de Am- bachtenbuurt en Ridderveld langs, in het onderzoek wordt meegenomen, zal die om poli tieke en maatschappelijke rede nen wel worden afgekeurd." De Alphense wethouder D. van der Veen Meerstadt laat via een woordvoerster weten dat Alphen zich richt op een herin richting van de Noordelijke Rijnoevers. Daardoor moet 10 tot 15 hectare nieuw bedrijven terrein ontstaat, waar bedrijven 500 tot 750 mensen werk kun nen verschaffen. Dat gebied be slaat ongeveer eenvijfde van de Gnephoek. De rondweg die dat terrein scheidt van de rest van de polder is volgens de wethou der een harde contour. Dat wil zeggen dat daarbuiten niet mag worden gebouwd. Bij de pro vincie kan vanwege de vakan- tietijd niemand reageren. nieuwe wetering Leden van de Werkgroep Cultuur Alkemade waren gisteren druk bezig met het plaatsen van zo'n twintig kunstwerken over de hele lengte van de Voorweg in Nieuwe We tering. De werken zijn voor drie dagen geleend van kunstenaars uit de omgeving. Op de foto houdt Marije Mommers een 'buitenboom' van Herman Bet- tonville in haar handen. Milly Bakker sleept een object van be- tondraad en keramiek van Mar- nell van Zoelen mee naar een plek terwijl Miranda Castelein een houten vrouwenfiguur van Josien Haarsma bij zich heeft. De beelden komen in tuinen, boten of vlonders van particulie ren te staan. Deelnemers aan de fietsroute die Promotievereni ging Alkemade heeft uitgezet, kunnen ze vandaag bewonderen. Bij de start tussen negen en een uur bij café-bar 't Veen in Roe lofarendsveen krijgen de fietsers een boekje met uitleg bij de ex positie. Ook staat er vandaag tussen kwart over tien en kwart over elf en tussen kwart over twaalf en kwart over één een ac cordeonist op de Voorweg. Zon dag staan de werken er ook nog. De tijdelijke expositie langs de Voorweg komt in de plaats van de Made-tentoonstelling, die jaarlijks in het dorpshuis De Al keburcht werd gehouden. „Het leek ons leuk om nu iets buiten te doen", aldus Mommers.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19