'inroep assenaar lag fuseren 9 Het kasteel is ook een klein beetje van bi Toerisme in Bollenstreek stagneert CHDR Vrijwilligers gezocht Regio Actie Groen Vlietwijk Voorschoten jan bentveld/interieur to ERDAG 8 MEI 1999 CHEF ERNA STRAATSMA. 071-5356437,PLV -CHEF IUOY NIHOF. 071 -5356416 \ider schuift aan bij Holland Centraal land Centraal en Omroep Wassenaar mogen toch fu- |n. Met succes hebben beide radio-omroepen een lod van het Commissariaat voor de Media aange- liten. Vooruitlopend op de fusie gaat Holland Cen- l met ingang van 13 mei al via de frequenties van de ile Omroep Wassenaar (kabel 92.9 fm en ether 107.9 uitzenden. KNAAR ERNA STRAATSMA Commissariaat voor de ia wees in februari van dit een fusievoorstel van de Een van de redenen voor reigering was dat Holland aal daardoor een te groot idgebied zou krijgen. De ie omroeporgamisatie zou |te dominante positie' ver in. Juridisch gezien is Hol Centraal een 'lokale zen ie vanuit Leiden opereert leroep verwerpt het Com- iaat voor de Media de irgenoemde bezwaren. Commissariaat acht het ■root belang dat Wassenaar tijd houdt bij een lokale >eporganisatie. Aansluiting CR ASe Haagse lokale zender lijkt Ier wenselijk omdat deze primair richt op het Haag- rerzorgingsgebied en een e gemeente als Wassenaar chtigjd°or wellicht weinig aan- krijgt. Holland Centraal al vanaf rasiOfende week in Wassenaar is itvangen, is mogelijk door ontheffing van artikel 64 de Mediawet. Hierin is het ndgebied van de omroep kelijkjeld. >p ht n du eren Holland Centraal gaat op kor te termijn een 'representativi- teitsverklaring' aanvragen bij de gemeente Wassenaar. Het Commissariaat geeft aan de hand hiervan een zendtijdtoe wijzing af. Zodra deze is afgege ven. wordt de fusie bekrachtigd. Dan krijgt Wassenaar wellicht ook een teletekst-programma van Holland Centraal. De om roeporganisatie zal daartoe een aanvraag indienen bij kabel maatschappij Casema. De fusie tussen Holland Cen traal en de Lokale Omroep Wassenaar is ingegeven door een gebrek aan radiomedewer kers in Wassenaar. „De mensen die dat tot vorig jaar december deden, wilden ermee stoppen", zegt Ch. de Waard van Holland Centraal. „En er waren geen opvolgers. Dat was voor ons een concrete aanleiding om een fusie te onderzoeken. We zijn eens met ze gaan praten en het leek ons wel interessant." Holland Centraal richt zich behalve op Leiden ook op Voorschoten, Zoetcrwoudc, Oegstgeest, Warmond, Voor hout, Sassenheim, Lisse, Hille- gom en Noordwijkerhout. Cor den Hollander is lid in de Orde van Oranje Nassau geworden, omdat hij voor het Voorschotens Christelijk Vocaal Ensemble, maar vooral voor Kasteel Duivenvoorde van grote betekenis is. De 85-jarige Voorschotenaar was van 1961 tot 1978 beheerder van het kasteel en fungeert nog altijd zo'n zestig keer per jaar als gids. Verslaggever Jan Preenen maakte zo'n excursie mee. VOORSCHOTEN Cor den Hollander hoeft geen stap te verzetten om met zijn gezelschap van twaalf mannen, vrouwen en kinderen terug te gaan naar de dertiende eeuw. „Hier aan het begin staan we meteen in het oudste gedeelte van het kasteel. Dit is het Voor huis uit 1226. In de zeventiende eeuw zijn de zijvleugels erbij gekomen." Philips van Wassenaer, de eer ste bewoner, kijkt vanaf de muur kritisch toe. Den Hollan der kent hem door en door sinds hij in 1961 beheerder werd en van Amsterdam naar het kasteel aan de Laan van Duivenvoorde verhuisde. Freu le Ludolphine Henriëtte Schim- melpenninck van der Oije had haar persoonlijke bezit kort te voren in een stichting laten on derbrengen. „Toen ik kwam, was er een summier boekje over het kasteel. Daar moest ik het mee doen. Ik ben toen in tal van boeken gedoken. En ik heb uitgebreid met de familie ge sproken. Met de freule vooral. Die heeft me veel geleerd." Toch excuseert Den Hollander zich af en toe als hij door de ge schiedenis wandelt en een deel van de 26 kamers en zalen laat Gids Cor den Hollander leidt zijn gasten rond in de Marotzaal van Kasteel Duivenvoorde. Daniël Marot was de hofarchitect van de Oranjes. FOTO TACO VAN DER EB zien. Bij een portret van een echtpaar haalt hij plotseling een notitieboekje tevoorschijn. „Ja hier heb ik het. Ik heb jaren gedacht dat dit schilderij was gemaakt door Dirk Hals, maar dat blijkt Jan Wouterszoon Stap te zijn. Dat heb ik toevallig pas gehoord, maar ik vergeet zijn naam nog elke keer." De Voor schotenaar is zo bespraakt dat hij zich zo'n zoekactie gemak kelijk kan permitteren. „Ik ben altijd eerlijk in die dingen. Ik fantaseer nooit. Daar hebben de mensen toch niets aan. Soms noteer ik een adres en dan stuur ik iemand later een briefje met de juiste informa tie." Als beheerder zorgde Den Hol lander voor de bewaking en het onderhoud, regelde hij de ont vangsten en gaf hij de aanzet tot concerten. „Tijdens een rondleiding in 1966 liep een vrouw mee die in de Marotzaal opeens begon te klakken met haar tong. Ze wilde de akoestiek uitproberen. Die vond ze met een goed. Het bleek een fluitiste te zijn. Ellen McGillavry. Ik heb meteen contact opgenomen met het bestuur van de stich ting. Ja, er waren alleen van die stoeltjes gekocht. Er werd een oude, statige stoelen in het kas- f podium gemaakt en dat was het teel. Die gebruik je natuurlijk begin van de serie concerten." niet. Daarom werden 150 klap- Hij staat ook wat langer stil bij ER KOMT EEN MOMENT IN UW l|vEN DAT U KIEST VOOR HET ALLERBESTE jstraten Hoofdstraat fraaier de herinrichting van de 'dstraat in Noordwijk aan worden ook vier zijstraten euw bestraat, namelijk de speijkstraat, Gasthuissteeg, slop en het Cleypad. Dat is van de nieuwe elementen it aangepaste en definitieve fdstraatplan dat over tien n op een informatiebijeen- .t wordt gepresenteerd, maken de ontwerpers te- hun keuze bekend voor de krar en, bestrating, lantaarnpa- afvalbakken en fietsenstal- ernei 'n Hoofdstraat. De plannen voor de herin richting van de Hoofdstraat zijn in Noordwijk tot nu toe goed ontvangen, behalve door veel bewoners van de appartemen ten in de straat. Zij vrezen dat de bomen die in de Hoofdstraat komen te staan hun woningen veel licht zulen ontnemen. Het definitieve ontwerp wordt ge presenteerd op een informatie bijeenkomst, dinsdag 18 mei om 20 uur in café De Wels aan de Abraham van Rovenstraat. De gemeente nodigt daar ieder een uit voor een laatste gele genheid om over de plannen mee te praten. VOORSCHOTEN Bewoners van de Vlietwijk in Voorschoten kun nen tot 19 mei aangeven wat hun klachten zijn over bijvoorbeeld zwerfvuil, overhangend groen en grote hoeveelheden onkruid. In het kader van de actie Groen Vlietwijk wordt voor het der de achtereenvolgende jaar door Vlietwijkbeheer grote schoonmaak gehouden. Vlietwijkbeheer is een gezamenlijk project van Bewoners Organi satie Vlietwijk, de gemeente en Woonzorg Ne derland. Huis-aan-huis worden formulieren met een plantenbon verspreid waarop bewoners hun klachten kunnen vermelden. De brieven kun nen vervolgens op het kantoor van Vlietwijkbe heer in het buurthuis aan de Professor Lorentz- laan worden ingeleverd. Op 19 mei worden alle knelpunten verholpen. Op die dag staat voor het kantoor een aantal kramen waar bewoners 's middags vanaf twee uur tegen inlevering van de plantenbon gratis een plantenbak kunnen laten vullen met aarde en plantjes. Op deze manier willen de organisatoren er voor zorgen dat de Vlietwijk een 'fleurige uit straling' krijgt. Tevens krijgen wijkbewoners ad viezen over allerlei soorten tuinplanten. nieuwe rijn 24/2312 JD leiden/telefoon 071 - 5134671 Moondog gejlolen/donderdagavond koopavond. ongeglazuurd porselein. Voor - de zoveelste maal wordt ieder- een op het hart gedrukt de kost baarheden vooral niet aan te v raken. „Kijk. er zitten draadjes aan. Dat betekent dat het alarm meteen afgaat als iemand eraan komt." De bedrading is niet te zien, maar werkt ook onzicht baar voortreffelijk. Den Hollander is een 'gelukkig en bevoorrecht man' dat hij al het zilver, aardewerk, porselein en de vele schilderijen kan laten zien. „Voordat ik in het begin van de jaren zestig met de rondleidingen begon, kon je hier niet zomaar naar binnen. Zodra je je hand door het hek stak, had je al een jachtopzich ter in je nek. Zelf dreigde hij in 1978 ook achter de statige afrastering van het kasteel te verdwijnen. Hij 1 kreeg een hartinfarct en moest stoppen als beheerder. „Ik moest mijn vrouw met de hand op m'n hart beloven dat ik weg zou gaan. Dat was nogal wat. - We raakten de dienstwoning kwijt. Van een uitstekende plaats in het kasteel belanddqv we in een flat in Noord-Hof- land. De overgang had niet grö- ter kunnen zijn." Uiteindelijk heeft Den Ilollan-' der de weg naar Duivenvoorde toch weer als gids teruggevonr* den. Hij heeft in de loop der ja ren alleen wat kleine concessies moeten doen. Vroeger beklom hij met zijn bezoekers in één keer de zeventig treden naar boven. Nu begint hij om tacti sche redenen gewoon een ver dieping lager. „En dan hebben we hier de herenkamer met een Loosdrechts servies. Ik heb dat zelf in het verleden afgewassen, maar mijn vrouw durfde dat nooit. Zij hielp me met alles, de schat, maar daar begon ze niet aan. Zo kostbaar is het. Toen Beatrix en Claus trouwden, is wat tafelzilver uitgeleend voor het diner dat de regering in de Prinsenhof in Delft aanbod. Zat ik naar de televisie te kijken, zie t ik opeens een aantal bekende onderdelen voorbij gaan. Ik stootte meteen mijn vrouw aan:,' kijk, daar staan mijn suiker strooiers en mijn wijnkoelers." Kort tevoren heeft hij zich laten ontvallen dat hij het kasteel nog een klein beetje van zichzelf be schouwt, 'ook al is er niets van mij bij'. Duidelijk is echter dat het kasteel tot het slot van zijn leven alles voor hem zal beteke nen. „Het is een levenswerk voor me. Ik heb wel aan de hui dige beheerder, Arend Slot, ge vraagd of m'n kop onderhand niet te oud is. Nee hoor, zei hij. de mensen willen je graag zien. Daar ben ik blij mee nè. Ik vind het geweldig dat ik als oudste t van de veertien gidsen nog zo'n zestig rondleidingen per jaar mag verzorgen." n: Will van Gessel ftijd: 56 jaar •gerlijke staat: gehuwd, ■ons loep/functie: winkelier bnplaats: Leiderdorp lijk d >lijve [is uu> favoriete plek in Lei- orp? fis natuurlijk de Achthove- older. De Ruigekade. Die wilgen en die twee molens, rind ik zo schitterend. Die die rust. Prachtig. De stil de polder vind ik zo... it). Schitterend. Prachtig ïd. wie zou u wel een weekje •n ruilen? iemand die meer vrije tijd omdat ik op het ogenblik n maar werk en slaap. Daar >en mijn vrouw en ik wel JSt voor gekozen om nu ard te werken. Je kan wel vakantie nemen en lang werken, maar je kan ook ard werken en eerder rusti- an gaan doen. Vanaf 2000 'n we het wat rustiger aan We werken nu samen 130 aer week en dat moet je te lang doen. is uw slechtste eigenschap? 1 wel eens een beetje imerig overkomen. Een je slecht luisteren. Dan heb n idee in je hoofd en dat is ïan helemaal. Dat wil je een r dan opleggen. Mijn w betrapt me daar wel eens )ie waarschuwt me daar wel voor. Die is natuurlijk veel verstandiger. is uw motto? hou de goede dingen en et zo snel mogelijk de ite' Sommigen doen het Ssom. Zo vind ik het ont- nd fout dat sommigen het naar bed gaan nog naar het journaal kijken, laden zich vol met ellende. - fel Minder Duitsers en meer Japanners op visite f'" BOLLENSTREEK- Dat vind ik zo ontzettend slecht. Dat is faliekant fout. Wat zou u doen met een mil joen? Ik moet er eerlijk gezegd bij zeggen: ik hang helemaal niet aan geld. Het zou niet echt aan mij besteed zijn. Ik mis nu ook niks. Ik zou veel weggeven aan mijn kinderen. Niet aan een luxe auto, dat is aan mij niet besteed. Ik kan intens genieten van een boterbloem. Zo'n een voudig bloemetje. Zo klein. Hij glanst zo mooi. Heel eenvou dig. Prachtig vind ik dat. Som mige mensen willen altijd maar meer, groter en mooier. Ja, wat dat betreft ben ik geen goed za kenman, ha ha. Waar heeft u zich de afgelopen week over opgewonden? Die eventuele, verkorte boor- tiinnel door de Achthovener- polder. Daar heb ik me enorm over opgewonden, omdat-ie het hele bijzondere gebied en het Groene Hart zo ontzettend ingrijpend gaat aantasten. Dat is zo ontzettend zonde. Als het doorgaat vind ik het heel erg. In en in triest. Het is een vogelwei degebied en er is een middel eeuwse waaiervormige verkave ling in het gebied. Wat is de grootste fout in uw le ven? In 1986 bestond de winkel 50 jaar en toen heb ik veel zelf ver bouwd. Ik ben constant door gegaan. Ook 's nachts nog wel eens. Op de avond voor de ope ning was ik ingestort. Overbe laste spieren. Ik kon geen luci fer meer beetpakken. Ik zat als een dood vogeltje in de stoel en kon niks meer doen. Dat was zo stom. Beschrijf uw woonplaats in drie woorden. Drie woorden red ik niet. Laat ik het zo zeggen: als er niet ge tornd wordt aan groengebieden is het een uiterst aantrekkelijke woonplaats. Leuk ingeklemd tussen rivieren. Ik moet je even wat laten zien (zoekt in la. pakt een plattegrond). Nee, ik doe het anders, ik geef je een boekje mee (stuift de trap af en komt terug met zijn zelf geschreven wandelboekje 'Langs de zomen van het dorp'). Kijk dit is wat ik bedoel: Leiderdorp ligt zo leuk ingeklemd tussen de Rijn. De Zijl. de Dwarswatering. Dat vind ik zo apart. Waar heeft u een hekel aan? Dat zou ik zo gauw niet weten... Ik kan me wel ontzettend erge ren aan onrustzaaiende plan nenmakerij. De meest krank zinnige plannen worden soms door overheden geopperd. Moeten ze niet doen Daar be reik je niets mee. Bijvoorbeeld een vliegveld in zee. Of plannen om natuurgebieden te bebou wen. Wat wilt u graag nog eens over doen? Als ik iets over zou doen, dan zou ik een ander beroep geko zen hebben. Meer de artistieke kant op. Iets scheppends. Het beroep dat ik nu heb is veel te commercieel. Alleen maar goe deren verstouwen. Daar kun je niet je hele ziel en zaligheid in leggen. Vandaar ook dat boekje. Ik heb al drie jaar geen penseel vastgehouden, dat is absurd. Dat wil ik allemaal inhalen. Mijn pakhuis moet straks een creatieve ruimte worden. TEKST CONNIE VAN UFFELEN OLOF VAN JOOLEN EN PETER BLOK Het aantal toeristen dat de Bol lenstreek bezoekt, stagneert. Dit jaar zijn er bijvoorbeeld minder Duitsers die naar de bloeiende narcissen, tulpen en hyacinten komen kijken. Deze afname wordt voor een groot deel gecompenseerd door meer bezoekers uit Japan en Enge land. De trend in de streek is: meer dagjesmensen en minder overnachtingen. „Het is hier vreselijk rustig." Het hoofd van de VW Lisse, R. van der Zwet, had vijf jaar gele den niet gedacht dat ze deze opmerking begin mei zou ma ken. Zeker niet wanneer ze had geweten dat het dorp na het verdwijnen van de Hillegomsc VW een monopoliepositie in de Bollenstreek zou bezitten. „Niet alleen op ons kantoor is het stil, over de hele linie is het minder. Ik hoor bijvoorbeeld van restauranthouders precies hetzelfde. Ik heb geen idee hoe dat komt. Toch kun je volgens mij wél zeggen dat er meer dag jesmensen komen en minder toeristen in Lisse en omgeving overnachten." Het belangrijkste bewijs voor deze trend ziet Van der Zwet in het aantal overnachtingen dat de informatrices bij particulie ren boeken. „Dat aantal is de afgelopen vijf jaar bijna gehal veerd." In 1994 bemiddelde de VW 2500 keer terwijl dit getal vorig jaar op 1600 lag. Ook dit jaar zet de daling door. De VW in Lisse kan en wil de definitie ve balans voor 1999 nog niet opmaken. Hotel De Nachtegaal van Lis se bevestigt bij monde van sa lesmanager Maryse Waterman dat de laatste jaren minder bus sen voor een overnachting of een lunch komen voorrijden. Desondanks is april volgens Waterman een 'absolute top- maand' geweest. „Mede door ons speciale Tulpenarrange ment, waarbij we twee over nachtingen, diners en een dagje Keukenhof aanbieden. Maar het aantal reserveringen in mei belooft inderdaad nog niet veel goeds. Daarin komt volgens mij niet veel verandering meer. want door het mooie zijn de bloembollen zo zoetjesaan uit gebloeid. En de bloemen zijn en blijven in Lisse toch de be langrijkste publiekstrekker." Touringcarbedrijf Beuk uit Noordwijk zegt vooralsnog niets te merken van een terug loop in het aantal Bollenstreek bezoekers. De specialist in bo!- lenarrangementen rijdt op dit moment nog steeds af en aan van Schiphol naar de Bollen streek. Volgens directeur E. Beuk zit er in deze markt nog steeds groei. Voor de Keukenhof zelf geldt dat niet. Het bezoekersaantal voor het reguliere seizoen komtc naar schatting net als vorig jaat rond de 800.000 uit. Woord voerder Miranda de Keizei hoopt echter dat de Keukenhof dit jaar dankzij de eerste na- jaarstentoon$telling 'Zomerhof boven het miljoen uitkomt. FOTO TACO VAN DER EB Hel CHDR - Centre for Human Drug Research - houdt zich bezig met onderzoek naar en ontwikkeling van geneesmiddelen. Voor de periode half mei tot en met juni zoeken wij: mannen tussen 18 en 45 jaar, niet rokend die tegen een onkostenvergoeding bereid zijn mee te werken aan een van deze geneesmiddel onderzoeken. Het betreft een studie naar een nieuw antistollingsmidde! waarvoor u drie maal een periode van 60 uur in het CHDR verblijft. Tussen de periodes zitten twee weken Bent u geïnteresseerd in deelname? Of wilt u eerst meer informatie? Bel 071-5246435 Buiten kantooruren kunt u uw belangstelling kenbaar maken door de voice mail in te spreken U wordt dan zo spoedig mogelijk teruggebeld, of e-mail recruit@chdr.nl Ons onderzoekscentrum is makkelijk bereikbaar per auto en openbaar vervoer. Zernikedreef 10 (Bioscience Park) 2333 CL Leiden Uitgebreide informatie over lopende onderzoeken, vindt u op onze internet-srte http://www.chdr.nl Lekke olietanks onder molen De Geregtigheid De grond bij molen De Ge regtigheid in Katwijk aan den Rijn herbergt vier onder grondse olietanks. Werkne mers van de gemeente stuit ten vorige week bij toeval op de tanks. Tot voor kort wist de gemeente maar van het bestaan van één tank af op het terrein waar veertig jaar geleden een grasdrogerij stond. Bij het verwijderen van de olietank en de veront reinigde grond daaromheen, stuitte men echter op een tweede exemplaar. Deze tank is vermoedelijk - net als de eerste - lek. De metaaldetector sloeg vervolgens tijdens nader on derzoek op nog twee plaat sen alarm. Ook op die plaat sen is met olie vervuilde grond aangetroffen. De ge meente laat nu een deskun dig bureau bekijken hoe ern stig de vervuiling is, voordat de drie onverwacht opgedo ken olietanks worden uitge graven. De buurtbewoners zijn inmiddels door de ge meente Katwijk geinfor- meerd over de verontreini ging. Een milieudeskundige van de gemeente verwaent echter op basis van de gege vens over diepte, locatie en aard van de verontreiniging dat er geen gevaar is voor de omwonenden.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17