Kerk Samenleving 'Kader van de rooms-katholieke kerk is acht mei-erü Controversieel enkelbot in Israël Museum Nederlandse zigeunc houden bedevaartsdiei ZATERDAG 8 MEI 1999 VANDAAG 8 Veertien jaar geleden, op 8 mei 1985, kwam Paus Johannes II naar Nederland. Een aantal als kri tisch beschouwde katholieken werd verboden tijdens het bezoek iets te zeggen dat een pleidooi had kunnen vormen voor een progressievere kerkelijke koers. Er werd een tegenmanifestatie gehouden op het Malieveld in Den Haag waar zo'n 10.000 kritische katholie ken bijeenkwamen. De progressieve katholieken organi seerden zich in de Acht Mei Beweging, die elk jaar op of rond 8 mei één of meerdere manifestaties gehouden. Meer behoudende rooms-katholieken eren vandaag de pestheilige Macarius, die een kleine tien eeuwen geleden stierfin Gent, aan de pest. Macarius schijnt een rusteloze pelgrim te zijn geweest, die zijn christelijke loopbaan be gon als patriarch van Antiochië. In Palestina werd hij naar verluidt, wegens zijn bekeringsdrang onder joden en mos lims, gemarteld en met de kruisdood bedreigd. Hij ont kwam aan zijn belagers en zette zijn pelgrimage door in Europa, waar hij eindigde in de Gentse Sint-Baafsabdij. Gregorius van Nazianza schreef een groot deel van zijn leven in eenzaamheid over geloofskwes ties zoals de heilige drieëenheid en het priester schap. Door kerkelijke autoriteiten wordt hij ge- eerd als kerkvader en -leraar. Onder het volk is hij minder populair. Dat was hij al niet tijdens zijn leven in de vierde eeuw na Christus. Aanvankelijk wilde hij monnik worden maar zijn vader, Gregorius de Oudere, wijdde hem tot priester. Hoewel hij zich nauwelijks met de actieve ziel zorg onder de mensen bezighield, werd hij later ook nog tol bisschop van de stad Sasima benoemd. Daar heeft hij zich echter nooit laten zien. In plaats daarvan trok hij zich terug op zijn landgoed en hervatte zijn schrijfwerk. Glas-in-iood Nicolaaskerk vernieuwd Amsterdam In de ramen van de Sint Nicolaaskerk in Amster dam is het originele glas-in-lood opnieuw aangebracht. De aannemer verwacht de restauratie deze maand te kunnen af ronden. De restauratie van de kerk, die een jaar in de steigers heeft gestaan, heeft dertien miljoen gulden gekost, foto anp Politie vreest aanslag op paus Boekarest Verscheidene Roemeense kranten zinspeelden gisteren, bij het begin van het bezoek van de paus aan Roe menië, op de mogelijkheid van een aanslag op de kerkvorst. „De politie vreest een aanslag" kopte het dagblad Libertatea. Volgens de krant heeft de politie kortgeleden veertien Koer den aangehouden die een aanslag op de 78-jarige kerkleider zouden hebben beraamd. Ongeveer 8000 politiemensen en militairen zijn op de been om het historische pausbezoek in goede banen te leiden. Hogeschool kampt met tekorten Amersfoort De Evangelische Hogeschool (EH) in Amers foort kampt opnieuw met financiële tekorten. De orthodox- protestantse school komt het lopende schooljaar 250.000 gulden tekort op een begroting van 1,6 miljoen gulden. De begroting voor het komende seizoen, dat na de zomervakan tie begint, vertoont een gat van ruim drie ton. Het tekort dreigt volgens directeur H. Bos de komende jaren structureel te worden. Het aantal giften daalde de afgelopen vijf jaar van 1,4 miljoen tot 1 miljoen gulden. In een brandbrief roept de EH alle vrienden van de school op tot een grotere betrokken heid. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Velp (Gld.) (Protestantse Kerkgemeenschap Velp), mw. ds W C P. Weersma te Venray. Aangenomen: naar Giessen-Oudekerk-Peursum, T C. Verhoef te Huizen pred. bgw werkz. (evangel, projecten IZB) redactie aad rietveld Henk Baars één jaar voorzitter van AMB Op zestien verschillende locaties in twaalf steden viert de Acht Mei Beweging van daag het veertienjarig bestaan. De kriti sche rooms-katholieken worden nu een jaar aangevoerd door Henk Baars. Hij ver telt over de toekomst van de beweging, haar bestaansrecht, zijn worsteling met een standpunt over de oorlog in Kosovo en geeft een reactie op recente uitlatingen van hulpbisschop De Jong van Roer mond, die stelt dat Acht Mei-sympathisanten zich maar beter bij de protestantse kerk kunnen aansluiten. onno van 't klooster Het centrale thema van de jaarlijkse voering van de Acht Mei Beweging (AMB) is 'Sporen van Ge rechtigheid'. Er is binnen dat thema genoeg ruimte voor een eigen invulling door de verschil lende deelnemers. Zo gaat het in Den Bosch over gerechtigheid in San Salvador, in Bergen (NH) over 'zusterschap', en in Nijmegen over de Kruis heren die het 60-jarig professiefeest vieren van mede-oprichter Leo van Noort van het AMB. Maar de meeste plaatsen hebben toch gekozen voor het door de koepelorganisatie aangedragen thema. De AMB ontstond veertien jaar geleden, op 8 mei 1985. Tijdens het bezoek van paus Johannes Pau- lus II aan Nederland werd een aantal kritische katholieken verboden een pleidooi te houden voor een meer progressieve koers in de kerk. Speerpunten voor de kritische rooms-katholie ken waren, en zijn nog steeds, zaken als het vrou welijk priesterschap, leken met pastorale be voegdheden, ruimere toegang tot de heilige com munie, het aanvaarden van anticonceptiemidde len en officiële roomse standpunten over relaties en seksualiteit in het algemeen. Omdat de paus en behoudende medestanders geen oor wilden verlenen aan dergelijke ideeën werd op het Malieveld in Den Haag een manifes tatie gehouden onder de titel 'Het andere gezicht van de kerk'. Daar kwamen zo'n 10.000 kritische katholieken bijeen. De progressieven verenigden zich in de Acht Mei Beweging, die elk jaar op of rond 8 mei een manifestatie houden. Dit keer zijn er dus 16 bijeenkomsten. 'De AMB komt naar u toe', schrijft voorzitter Baars in de folder. Vorig jaar kwamen op de AMB-dag minder mensen opdagen dan voor heen. Volgens Baars omdat de manifestatie werd gehouden in Maastricht. Bovendien zou ook de AMB last hebben van verdeeldheid. In kerk en media veronderstelden dat het einde van de beweging nabij was. Henk Baars wijst die doemscenario's resoluut van de hand. „Wat de opkomst dit jaar zal zijn is afwachten." De voor zitter ziet de AMB als 'een thermometer waaraan je kunt aflezen, hoe in veel parochies en andere geloofsgemeenschappen de vlag erbij hangt'. „Elkaar overtuigen van de noodzaak om positief aan de slag te gaan is wellicht het belangrijkste doel van 8 mei 1999", schrijft hij. De behoudende hulpbisschop De Jong van Roer mond deed onlangs nog een duit in het zakje Henk Baars: „Je moet gevoel hebben voor nieuwe gezagsverhoudingen en openstaan voor nieuwe ontwikkelingen." foto united ph0\^el door te zeggen, dat critici van de rooms-katholieke leer beter naar de protestantse kerk kunnen overstappen. „Alles wat de Acht Mei Beweging voorstaat is te vinden in de protestant se kerken. Waarom maken ze dan geen positief gebruik van de godsdienstvrijheid", vroeg hij zich af. Eind mei heeft Baars een gesprek met De Jong over zijn uitlatingen. „Ik heb het idee dat de hulpbisschop de protestantse kerken niet in een juist licht ziet. Althans die indruk wekt hij", zegt Baars. Hij wil in dat gesprek naar voren brengen, dat in België en Duitsland de tegenstellingen bin nen de rooms-katholieke kerk minder groot zijn, omdat in die landen vanuit Rome een minder polariserend aanstellingsbeleid rond bisschop pen is gevolgd. „De AMB overkoepelt zo'n 117 organisaties bin nen de rooms-katholieke kerk", legt Baars uit. „Dat is niet mis. En het zegt mij onder meer dat het leven sterker is dan de leer. Ook al denken sommigen daar anders over. Het kader van de rooms-katholieken is veel 'achtmei-eriger' dan velen doen voorkomen. Met achtmei-erig bedoel ik: gevoel hebben voor nieuwe gezagsverhoudin gen, en openstaan voor nieuwe ontwikkelingen in de samenleving." „Er ontstaan binnen de kerken, ook de rooms-katholieke wereld, de laatste jaren ver schillende kleine groepen, zoals de charismatici, die sterk op de geloofsbeleving 'an sich' georiën teerd zijn. Het zijn in wezen a-politieke bewegin gen. Belangrijk is het evangelie en het beleven van dat evangelie met elkaar, met de groep, het samen doen, samen zijn en zingen. Daar is niets mis mee, integendeel. Maar het ontbreekt in die stromingen vaak aan een besef dat er in de'sa- menleving, diaconaal en voor vreemdelingen of vluchtelingen, ook iets moet gebeuren. Iets meer dan een snelle pakkettenactie. Iets meer dan sen timentaliteit." „Acht Mei kun je typeren als een beweging die beide componenten van dat kerk-zijn in de gaten houdt. Geloof is een zaak van het hart, dat is ook voor ons zeker. We hebben ook een lange katho lieke traditie, die je niet zomaar uitvlakt, zoals De Jong suggereert. De AMB wil eerder gezamenlijk zoeken, in de erkenning dat dingen voortdurend kunnen veranderen." „Kosovo is zo'n kwestie. Wij, de Navo, bombar deren een beschaafd volk terug naar de middel eeuwen. Maar bij het leiderschap van Servië zet ik toch ook grote vraagtekens. Als ik eerfkoi van een jongetje van dat in zijn vlucht gbdu door een bom, denk ik: dat had mijn joi zoon Rogier kunnen zijn. Ik weet dus etlct g wat je daar nu van moet vinden. Maar q geven moment moet je toch naar buitel er en mensen de gelegenheid geven daar Ami over te praten." Ook voor de volgende manifestatie, op 1 2000, staat het thema alweer vast. 'Jongf en jonge kinderen', is dan het onderweÉ „We hebben de laatste tijd nogal over a komst nagedacht. Na veertien jaar een I weg te hebben bewandeld, vinden we <f is om meer inhoudelijk met die levensJ welijke onderwerpen bezig te zijn waarl sen mee worstelen. Een eerste aanzet zen voor een cultureel pedagogisch thel ouders en kinderen. Omdat wij merkenf mensen bezighoudt. Het gaat over alles wel kinderen als ouders meemaken, wa twijfelen, hoe ze met dingen omgaan." „Dat betekent overigens niet dat we on; g schappijkritische onderwerpen laten va ra wel dat we ons accent iets meer gaan le wat Duitsers noemen de 'Sitz im Leben' jeruzalem* anp Twee bijbelse slechteriken en een rechterenkelbot. Dat zijn de hoogtepunten die de millen niumtoeristen vanaf juni tussen pelgrimages en kerkbezoeken door naar het Israël Museum in Jeruzalem moeten lokken voor een inleiding in de archeologie van het christendom. Bezoekers gaan langs de twaalf voor het christendom belangrijkste vondsten die het museum in zijn bezit heeft. De millenniumtoerist begint zijn reis door de tijd bij de Dode- Zeerollen. Vervolgens komt de bezoeker oog in oog komt te staan met onder meer een steen waarop de naam van Pontius Pilatus gebeiteld staat, en een knekelhuis waarin de botten van Kajafas begraven la gen. Beide artefacten zijn de enige archeologische bewijzen voor het bestaan van de twee personages uit het Nieuwe Tes tament. Daarnaast kunnen de toeristen zich vergapen aan een snipper van een 2700 jaar gele den geschreven priesterzegen - de oudste teruggevonden bij beltekst. Het cafetaria serveert bovendien bijbelse spijzen en dranken. Het meest omstreden station op de route is een zelden ge toonde replica van het met een ijzeren nagel doorkliefde enkel gewricht van Jehochanan, een van de velen die circa 2000 jaar geleden de kruisdood stierven. Het dertig jaar geleden gevon den bot van de anderszins on bekende man is het tot nog toe enige tastbare overblijfsel van de onder de Romeinen bijzon der populaire kruisiging. Geruime tijd is onder de cu ratoren gediscussieerd over het al dan niet tentoonstellen van deze vondst in het kader van het christelijke museumpad. De bezoekers zouden ten onrechte het idee kunnen krijgen een heilige relikwie te zien: de enkel van hun Heiland. Het laatste wat het Israël Mu seum wil is zich voegen in de lange rij instituten die claimen een stukje van Jezus' doornen kroon, het kruis of de lijkwade te bezitten. den bosch anp Het rooms-katholieke Pasto raat Woonwagenbewoners in Nederland (PWN) houdt zon dag 16 mei tijdens een dienst in de Sint Janskathedraal in Den Bosch een zigeunerbede vaart, waarmee de Nederland se Sinti de twintigste eeuw willen afsluiten. Volgens het PWN is terug blikken op de laatste honderd jaar voor veel Sinti een pijnlij ke zaak. Een van de zwartste dagen noemt de on 16 mei 1944. Veel Nec| Sinti werden die kamp Westerbork gehj totaal zijn meer da miljoen zigeuners in <f de Wereldoorlog om I gebracht. De organisatie zegi mende eeuw 'hoopvl moet te zien. Tijdens! Den Bosch speelt het lijk Zigeunerorkest een jonge Sinti eenprari dans uit. 'zei n li; WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Vrij zonnig met alleen in het noorden en oosten soms wolken velden. Zondag in het zuiden toenemende kans op regen. Maxima uiteenlopend van 5 gra den in het noorden tot 16 plaat selijk in het zuiden. Zondag in het zuiden minder zacht. Zweden: Droog en zonnige perioden,maar ook wolkenvelden. Zondag later op de dag in het zuiden toene mende kans op regen. Middag- temperatuur rond 12 graden, in het noorden lager. Denemarken: Tamelijk veel wolken en enkele regen- en onweersbuien. Zondag geleidelijk droger. Maximum temperatuur ongeveer 15 gra den. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd regen. In het zuidoosten veel droger en meer zon. Maxima van 12 graden in Schotland tot 19 in de omgeving van London. België en Luxemburg: Perioden met zon en vrijwel over al droog. Middagtemperatuur rond 19 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Zaterdag in het oosten nog kans op een bui. Verder.droog en gere geld zon. Maxima oplopend naar ongeveer 22 graden. Portugal: Flinke perioden met zon, maar in het noorden wat meer wolkenvel den. Zondag in het noorden klei ne kans op wat regen. Maximum temperatuur tussen de 18 en 26 graden. Madeira: Tamelijk veel zon en droog. Maxima rond 21 graden. Spanje: Tamelijk veel zon en droog, za terdag in het uiterste noordoos ten nog een kleine kans op een bui. Maxima oplopend naar 21 graden in het noordwesten en tot ruim boven de 30 in Andalusie. Canarische Eilanden: Tamelijk veel zon en droog. Maximumtemperatuur rond 24 graden. Marokko: Westkust: Geleidelijk meer zon en droog. Maximumtemperatuur rond 23 graden. Tunesië: Perioden met zon, maar ook en kele wolkenvelden en vooral zon dag kans op een onweersbui. Maximum temperatuur rond 27 graden Zuid-Frankrijk: Zaterdag nog veel bewolking en stevige regen- en onweersbuien. Zondag op de meeste plaatsen droog en veel meer zon. Maxima oplopend naar 25 graden, in het uiterste zuidoosten iets minder warm. Mallorca en Ibiza: Droog en steeds meer zon. Maxi ma rond 25 graden. Italië: Zaterdag in het midden en zui den droog en veel zon. In het noorden geleidelijk meer wolken en kans op een regen- of on weersbui. Zondag ook in het midden kans op onweer, dan in het uiterste noordwesten droog. Maxima tussen 21 en 25 graden. Corsica en Sardinië: Eerst veel zon, maar in de loop van zaterdag toenemende bewol king en later kans op een regen- of onweersbui. Zondag geleide lijk weer droog en meer zon. Maximumtemperatuur tussen 23 en 28 graden, zondag iets lager. Malta: Droog en overwegend veel zon. Maxima rond 24 graden. Griekenland en Kreta: Tamelijk veel zon en droog. Maximumtemperatuur oplopend naar ongeveer 24 graden. Turkije en Cyprus: Veel zon en droog. Maxima rond 20 graden, op Cyprus tot 24 gra den. Duitsland: Veel bewolking en geregeld stevi ge regen- of onweersbuien. Zon dag van het zuidwesten uit droog en meer zon. Maxima ongeveer 20 graden. Zwitserland: Tamelijk veel wolken en perio den met regen. Zondag droog en veel meer zon. Maximumtempe ratuur oplopend naar 21 graden. Oostenrijk: Van het westen uit veel bewol king en regen- en onweersbuien. In het zuidoosten eerst nog zon. Maxima rond 20 graden, zondag iets lager. Polen: Zaterdag in het oosten nog zon. Verder veel bewolking en enkele regen- en onweersbuien. Majcima dalend naar ongeveer 15 graden. Tsjechië en Slowakije: Van het westen uit bewolkt en enkele stevige regen- en on weersbuien. Zondag in Tsjechie geleidelijk droog en wat zon. Maximumtemperatuur rond 22 graden. Hongarije: Perioden met zon en vooral zon dag ook enkele regen- of on weersbuien. Maxima rond 23 graden. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 REDACTIE F Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio j. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties 071- 5323 508 Familieberichten: 023— 5317| 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071-531591 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag v; 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTEN| 071-5128 030 Maandag t/m vrijdag w 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging! het automatisch afschrijven v; abonnements- geld, ontvangen tl betaling. VERZENDING PER P< Voor abonnementen die per postfll worden verzonden geldt er aan portokosten per verschijndag. I LEIDSCH DAGBLAD OP CASSl Voor mensen die moeilijk lezen,f hebben of blind zijn (of eei leeshandicap hebben), is ei van het regionale nieuws u Dagblad op geluidscassette bestl informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectt ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u (uitgezondcfl feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis. tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 onweer -w- sneeuw -r- hagel L windrichting H 19 temperatuur -1000— Stockholm licht bew. no 5 16 8 0.0 Warschau on bew ver. 1 17 8 0.0 Wenen lichtbew zzo6 13 9 02 Zünch half bew. no 3 23 7 0.0 Bangkok half bew z3 33 26 0.0 Buenos Aires onbew. zw7 14 10 0.1 Casablanca half bew. nno3 22 17 0.0 Johannesburg lichtbew. w.s.0 20 16 0.0 Los Angeles zwaar bew. z4 21 14 0.0 New Orleans onbew n4 27 20 0.0 New York regen no 6 16 13 1.0 Tel Awv licht bew. wnw3 30 17 0.0 Tokyo onbew. zw2 25 15 0.0 bewolkt regen opklaringen mist zonnig

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14