sLeiden Regio 3 Oktober 'op het randje' 'De Stemming lzoekers verhuizen naar se Studenten Ekklesia Nominatie Stiel voor nationale Erfgoedprijs Terug in de tijd Voormalig 'wegloophuis' aan Oude Vest gekraakt Gezondheidsklachten door antenne Bloemencorso definitief naar Leiden 3AC 8 MEI 1999 WEGMAN, 071 -5356414, PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA, 071 -5356430 ïortocht MC Pegasus houdt morgen haar 5de Pega Toer over 280 route gaat via Leimuiden, Uithoorn en Mijdrecht. In- ren tussen 10.00 en 13.00 uur bij het clubhuis bij het "iiorp aan de Voorschoterweg. Zonder herinnering zijn de 7,50 gulden en 10 gulden met een herinnering. uur- en milieumarkt Bij Molen de Put, vlak bij de Morspoort, wordt vandaag jtuur- en milieumarkt gehouden, zoals altijd tijdens de [ITMEÜhjjke Fietsdag. Er is onder meer een imkerskraam aanwe- ïderen kunnen slootbeestjes vangen en hun eigen but- naken. Wie wil kan bovendien een rondvaart maken in .inter. De markt is een initiatief van gemeenten en natuur - ieuorganisaties in de Leidse regio. Vereniging gaat professioneel leden wei-ven De 3-oktoberoptocht staat dit jaar in het teken van de onvermijdelijke millenniumwisseling. De optocht die dit jaar op maandag 4 oktober 's middags door de stad trekt, krijgt van de organisatie de titel 'Op het randje' mee. Naast verwijzingen naar oud en nieuw 2000, zoals een enorme champagnefles op de laatste praalwagen, zal de optocht worden opgesierd met veel enge en gewaagde acts die in meer figuurlijke zin 'op het randje' zijn. el leiden ruud sep QBBERT MINKHORST elf kwamen gisteren naar Lei den, de twee laatsten blijven om medische redenen wat lan ger in Voorschoten. De dertien asielzoekers zijn zogeheten Dublin-claimanten. Ze zijn via een ander land bin nen de Europese Unie in Ne derland terecht gekomen. Vol gens het Verdrag van Dublin moeten ze in het eerste EU- land waar ze zijn aanbeland asiel aanvragen. De aanvraag in een volgend land wordt auto matisch afgewezen. Om die re den heeft deze groep vluchte lingen bijvoorbeeld ook geen recht op een plek in een van de opvangcentra. Dronkers: „Offi cieel zijn ze hier niet, zo be schouwt de overheid dat. Ze moeten zich maar zien te red den." De Groningse vluchtelingen organisatie Inlia coördineert de opvang in kerkgebouwen. In Leiden blijft de groep van der tien Dublin-claimanten twee maanden, in afwachting van het verloop van de gestarte asielprocedure in het vorige EU-land"waar ze zijn geweest. Onderwijl moeten ze zich wel geregeld melden bij een van de aanmeldcentra bij de grenzen, zoals dat in Zevenaar. Als de vluchtelingen na twee maan den nog steeds onderdak nodig hebben, gaan de Gezamenlijke jamenlijke Diakonieën den vangen een groep tien vluchtelingen op. werden de asielzoe- dergebracht in de Stu- Ekklesia aan het Rapen- n in het wijkgebouw k in de Herenstraat, naai predikant A. Dron- ent op steun (ook finan- in de kerkelijke achter- den huisvest met liefde ingen, maar 'alles moet aald worden'. „We kun- willen ons hier niet aan ;en. We moeten ook de tieid werk niet onder- i. Ik doe een beroep op 'ers", zegt de predikant, aal Centrum De Bakke- eidse Studenten Ekkle- l/redeskerk en het wijk- Staalwijk werken sa- willen de asielzoekers prettig mogelijk verblijf Met hen musea bezoe- sporten, noemt s als voorbeelden. De it coördineert met en- leren de opvang. week werd al bekend lertien vluchtelingen die landen in Voorschoten hadden gekregen, iden zouden verhuizen, is nog niet bekend waar erdak konden krijgen, in zondag is daarover k Diakonieën voor ze op zoek uit genomen. De eerste naar andere woonruimte. Het thema van de optocht werd gisteravond bekend gemaakt tijdens de algemene ledenver gadering van de 3 October-Ver- eeniging. Het bestuur van de vereniging is al weer druk bezig met de organisatie van het laat ste Leidens Ontzet van de eeuw. Daarbij zal de werving van nieuwe leden in de nabije toekomst extra aandacht krij gen, en een stuk professioneler worden aangepakt. De vereni ging heeft een bureau in de arm genomen om een wervende fol der te ontwerpen, en is zelfs be zig met een eigen web-site. De 3 October-Vereeniging telt óp dit moment rond de 6000 le den, maar dat zouden er op korte termijn minimaal 10.000 moeten worden. Volgens de grafisch ontwerper die voor dit doel is ingehuurd, moet de ver eniging hiertoe meer uit te schaduw treden. „Het gezicht van de 3 October-Vereeniging moet explicieter naar buiten komen. De doelgroep is er, het is nu zaak om ons zichtbaar te maken", aldus de ontwerper. Met de folder, die in juni klaar moet zijn, zal het bestuur voor al jonge gezinnen en studenten gaan bestoken. De jacht op nieuwe leden is voor een belangrijk deel ingege ven door financiële motieven. De tientjes van de leden zijn hard nodig om de op termijn teruglopende kermis-inkom- sten te compenseren. Daar naast wil het bestuur extra in komsten genereren door het vorig jaar ingezette experiment met sponsoring voort te zetten. De vereniging is in gesprek om met verschillende bedrijven een sponsorcontract te sluiten. De ledenvergadering ging gisteren akkoord met de oprichting van een speciale stichting waarin de sponsoractiviteiten worden on dergebracht. Het eerste spon sorcontract - de driejarige over eenkomst die vorig jaar werd gesloten met energiebedrijf EWR - staat overigens nu al op losse schroeven als gevolg van de fusie van het bedrijf. Naast een groot aantal tradi tionele onderdelen, belooft de viering van Leidens Ontzet dit jaar ook veel spectakel. Zo telt de kermis meer dan 150 attrac ties, waaronder een constructie waarin het publiek een vrije val van dertig meter kan beleven. Wie liever niet zelf de lucht in gaat, kan zich op 4 oktober ook gewoon vergapen aan acroba ten die op geheel eigen wijze aan bungee jumping doen en ook zonder elastiek van 45 me ter naar beneden duiken. Een koorddanser die op eenzame hoogte over de stad heen wan delt, moet het feest compleet maken. Stiel, de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden, is genomi neerd voor de zogeheten Na tionale Industrieel Erfgoed Prijs 1999. Staatssecretaris F. van der Ploeg zal op 8 juni in de burgerzaal van het stadhuis in Leiden de definitieve win naar bekendmaken en deze een geldbedrag van 10.000 gulden en een oorkonde over handigen. De prijs wordt eens in de drie jaar toegekend aan een persoon of particuliere or ganisatie die zich bezighoudt met een project waarmee de publieke belangstelling dan wel waardering voor het indu striële erfgoed wordt vergroot. De jury nomineerde Stiel 'voor de samenhangende wij ze waarop zij de afgelopen ja ren de Leidse monumenten van bedrijf van techniek onder de aandacht van een breed publiek heeft gebracht'. Zo zette Stiel een wandelroute uit, met een bijbehorend gids je, langs verschillende panden en complexen die in het verle den een rol speelden ln de Leidse industrie. Ook bracht de stichting een boek uit over de geschiedenis van zeven Leidse bedrijven en verzorgt zij de uitgave van het tijd schrift Stielz. Behalve Stiel is ook de Ne derlandse Bruggen Stichting (NBS) genomineerd. De Na tionale Erfgoed Prijs werd voor het eerst uitgereikt in 1996, aan Stichting De Boven ste Polder in Wageningen, voor de restauratie en herbe stemming van een voormalige steenfabriek. n Festival van het Levenslied lack White en De Plantage irogrammering van de den van het Leids Festi- het Levenslied zijn op ste moment een paar 'eranderd. De voorron den op de woensdagen 9 mei afgewerkt in ne- dse cafés. Van deze lijst echter twee kroegen afgevoerd: Black White en De Plantage. De eer ste kroeg is op last van de poli tie twee weken gesloten na klachten over geluidsoverlast. Als vervanging zijn café 't Cen trum aan de Nieuwe Beesten markt en Einstein aan de Nieu we Rijn toegevoegd. De finale, waarin gestreden wordt om de Mary Bey bokaal, vindt op 18 september plaats in de Leidse Schouwburg. leiden Oude tijden herleefden gistermiddag in Leiden. Vanaf het uitvaartcentrum van Ad Sanctos en Eenvoud, 't Leidse Huys aan de Gitstraat zette een uitvaartstoet zich in beweging richting begraaf plaats Rhijnhof. In een zwarte koets, getrokken door paarden en com pleet met dragers, werd aan de laatste wens van de overledene vol daan. Diens vader was namelijk eigenaar geweest van een stoeterij. Vandaar de liefde voor paarden. FOTO MARK LAMERS leiden robbert minkhorst Een groep krakers heeft het ou de onderkomen van het 'weg loophuis' voor jongeren aan de Oude Vest in Leiden bezet. De eigenaar van het gebouw, wo ningbouwvereniging Leiden (WBL) is vrijwel direct door de politie op de hoogte gebracht, maar heeft daarop geen actie ondernomen. Onduidelijk is waarom. Saillant gegeven is dat de buurt tot mei vorig jaar veel overlast ondervond van het Jongeren Krisisinterventiecen- trum Leiden (JKL) dat op num mer 181 zat. Met toestemming van de gemeente, toen nog ei genaar van het gebouw, werden jongeren opgevangen voor wie de thuissituatie onhoudbaar was geworden. Dat gebeurde echter in strijd meffiet bestem mingsplan. De buurt, onder aanvoering van L Archer, te kende uiteindelijk protest aan. Leiden trachtte vervolgens het JKL te legaliseren door het be stemmingsplan te wijzigen, maar daar stak uiteindelijk de Raad van State een stokje voor. Het opvanghuis is daarna ver huisd naar de Lage Rijndijk. WD-fractievoorzitter M. Schultz heeft de afgelopen da gen nog uitgezocht of burge meester en wethouders zouden kunnen optreden tegen de kra kers, omdat zij in de veronder stelling verkeerde dat de ge meente het pand in eigendom had. Dat in de nacht van 1 op 2 mei krakers hun intrek in num mer 181 hebben genomen, vindt ze triest voor de omwo nenden. „Het is dramatisch voor de buurtbewoners die zo veel moeilijkheden hebben ge had met het wegloophuis dat ze nu hier mee worden geconfron teerd. Al staat niet vast dat de krakers voor overlast zorgen. Maar wij kunnen er niks mee." Waarom de woningcorpora tie de krakers niet heeft laten wegsturen, weet Schultz niet. Ze vindt het wel onzorgvuldig van de corporatie dal die het gebouw zo lang onbewoond heeft gelaten. Bij de WBL was gistermiddag niemand bereik baar voor commentaar. De WD-politSca betwijfelt of de bezetting wel legaal is. Het pand was sinds 29 april onbe woond, maar zou officieel pas enkele dagen later, op 4 mei, leeg komen te staan. Krakers mogen een gebouw pas bezet ten als dat minimaal een jaar onbewoond is geweest. Schultz gaat in de eerstvol gende vergadering van de com missie ruimtelijke ordening wethouder T. van Rij vragen welke plannen er zijn met het gebouw. Van Rij weet daar nu het antwoord nog niet precies op. Bij zijn weten wil de WBL het gebouw of opnieuw verhu ren, of de ruimtes als apparte menten verkopen. leiden carlos ponit :en geweld, woon sport die een compleet Ro- iger tot moes slaat is •son die als Braveheart Ie presteert bij de Engel- s is kunst, of een verlde- int van de Schotse na- tcn ïeesink die in een olym- inale een Japanner te- nat werkt is sport, maar iezelfde Geesink 35 jaar floerd door steekpen- l dat is gewoon nieuws. |»dschoppen van een e passant is zinloos ge- laar bommen gooien op ■Bagdad of Belgrado is of leen bepaald moment in piedenis juist weer bij- zinvol. Iknokpartij is de andere larin had burgemeester Jtma deze week een id als een koe bij de l Mensen die elkaar voor I half dood slaan, doen rnlijke geweldpleging en I worden gestopt. Maar pnsen die onder toezicht k scheidsrechter wat iche disciplines door el- jsselen, doen op hun ge len wijze aan sport en 1 vooral hun gang kun- pr valt er niets op aan te dat de burgemeester de een vechtsportgala It en een andere keer een Brkofjjk evenement geen ~d in de weg legt. dt pas vreemd wanneer blijkt dat de gemeente het eve nement dat door mocht gaan totaal over het hoofd heeft ge zien, terwijl de organisatoren eerlijk vertellen dat hun knok partijen in niets verschillen van de knokpartijen die kort tevo ren nog ten strengste verboden waren. Want wat doet Postma in die situatie? Hij gaat nog eens informeren bij een hand vol gemeentelijke slaapkoppen en vraagt: hebben wij mis schien zitten slapen? Nee, be zweren de gapers hem, de orga nisator mag zeggen wat hij wil, maar wij weten zeker dat het hier om een gewoon sporteve nement gaat. De organisatie heeft dat van tevoren zelf ge meld. dus is het zo. En boven dien: Als het geen sport zou zijn, hadden de organisatoren een speciale vergunning moe ten aanvragen, en dat hebben ze niet gedaan. Bewijs te over dat het gewoon sport is. Dit soort logica is aan de burge meester wel besteed. Dat kan hij zelf ook! Dus pakt hij de poster er nog eens bij en leest: „Total Control". „Zie je wel", concludeert de burgervader met hese stem. „Het staat zelfs op de poster dat alles onder controle is. Nee, dat zit wel goed..." Free fighters en dwergwerpers, hanenvechters en zeehonden- knuppelaars weten in het ver volg hoe ze hun feestjes moeten noemen. Als het sport heet, mag in Leiden alles. Déja vu Ach. Tsja. Keulen en Aken zijn ook niet in één dag gebouwd. Meten is weten, en morgen is er weer een dag. Het schijnt de Leidse wethou- derij niet licht te vallen om een besluit te nemen over de toe komst van Aalmarkt en omge ving. De heren wethouders rie pen deze week zelfs de pers bij een om te melden, dat ze een aantal besluiten voor zich uit hadden geschoven. Dat is dan ook weer een besluit, zullen we maar denken. Ze hadden trouwens nóg een besluit genomen. Naar alle za ken waar ze nog geen besluit over hebben genomen wordt een onderzoek ingesteld. Waar uit we weer kunnen conclude ren, dat we over de besluitvaar digheid van de wethouders niet al te somber hoeven te zijn. Er worden wel degelijk knopen doorgehakt aan de Breestraat. De studie van de Haagse pro jectontwikkelaar MAB naar de mogelijkheden van het winkel gebied rond de Aalmarkt ligt al een jaartje in de laden van de wethouders. Hoogste tijd dus voor een paar 'haalbaarheids studies'. 't Is alleen jammer, dat die studies allemaal herhalings oefeningen zijn, of anderszins overbodig. Zo laten de wethouders onder zoeken, of de ondergrondse Boommarktgarage wel nodig is. Dat is al een paar keer eerder gedaan. Onderzoek naar de vraag of de Steenstraat en het Kort Rapenburg al het extra verkeer naar de garage kunnen verwerken is evenzeer overbo dig. Het antwoord is nee. Het extra argument dat de wet houders geven voor het ver- keersonderzoek - namelijk dat er bebouwing komt op het Van Gend Loosterrein en dat er daardoor meer verkeer komt - is ook al flauwekul. Daar is nu een parkeerterrein voor acht honderd auto's en rijden be stelbusjes af en aan. Er komt ook een nieuw onder zoek naar de beste plek voor de tweede zaal van de Stadsge hoorzaal. Da's ook al het zo veelste. Het leven van Leidse wethouders heeft een hoog déjè vu-gehalte. Maar daar zijn ze zelf verantwoordelijk voor. Het leukste is wel, dat de wet houders besluiten over een me gabioscoop en een dancing in het Aalmarktgebied laten af hangen van 'de ontwikkelingen rond de Lammermarkt en de- Lakenhal'. Daar horen we dus nooit meer iets van. tekst: ruud sep en aad rietveld Hoofdpijn, gesuis en gepiep in de oren. Sinds er op het dak van de flat aan de Zuster Mei boomstraat in de Stevenshof een GSM-antenne staat, heeft Karei in 't Hout er last van. En dat zijn klachten een gevolg zijn van de in februari door tele foonbedrijf BEN in gebruik ge nomen antenne, staat volgens hem buiten kijf. „Ik ben ervan overtuigd dat mijn gezond heidsklachten te maken hebben met de radiomagnetische gol ven die van deze zender afkom stig zijn. Mijn overtuiging put ik uit het feit dat het in Zwitser land verboden is deze zenders boven ziekenhuizen, scholen en woningen te plaatsen," al dus In 't Hout. De Leidenaar is niet de enige die last heeft van de antenne. Ook zijn buurman Dirk Smit heeft klachten, maar geeft wel toe dat zijn problemen ook een andere oorzaak kunnen heb ben. Hij had al last van de an tenne voordat deze door Ben werd ingeschakeld. De telefoonmaatschappij is zich van geen kwaad bewust. „Al onze GSM-antennes waar van er vijftien in leiden staan, zijn geïnstalleerd volgens de in ternationaal gestelde normen", vertelt woordvoerder Henny van der Heiden. Toch gaat TNO aanstaande maandag op kosten van Ben metingen uitvoeren aan de Zuster Meiboomstraat. „Om de bewoners gerust te stellen hebben wij besloten de ze vrij kostbare meting van ruim 15.000 gulden te laten uit voeren. Mocht blijken dat dit een fysiek probleem van de be woners is, dan zijn wij bereid onze antennes een paar meters te verplaatsen." In 't Hout vind dat het onder zoek in zijn woning een vervolg moet krijgen in de vorm van een landelijk bevolkinsonder- zoek. „Op die manier moet dui delijk worden wat voor conse- qenties radiomagnetische gol ven hebben voor de gezond heid van de mens." Van der Heiden staat achter de sugges tie van de klager, maar geeft wel aan dat Ben niet van plan is om voor de kosten van zo'n onder zoek op te draaien. „Zo'n on derzoek is een taak voor de lo kale overheid." Maar de lokale overheid vindt een groot onderzoek niet nodig. Verantwoordelijk wethouder Tjeerd van Rij: „Onderzoeken en rapportages hebben uitge wezen dat als men zich aan de internationale vastgestelde nor men houd, dit geen conseqen- ties kan hebben voor de ge zondheid. Een eigen onderzoek vind ik niet zinvol." Overigens zijn de verschillen de telefoonbedrijven al druk bezig om de wildgroei aan GSM-antennes een beetje in te dammen. „Op verschillende plaatsen in Nederland werken wij al samen hij het plaatsen van antennes", laat technisch manager Roderick van Houten namens de gezamenlijke be drijven weten. „Het voorstel van de leidse WD om dat ook hier te gaan doen, is voor ons dan ook bespreekbaar. Maar ik heb de indruk dat ze in I>eiden pas met ons in overleg willen treden wanneer ze hun stand punt ten aanzien van de plaat sing van GSM-antennes hebben bepaald." tekening: maarten wolterink Het Rijnsburgs bloemencorso doet zaterdag 7 augustus definitief Leiden aan. Vooral dankzij de inspanningen van Leiden Promotie/VW is de organisatie nu zeker van voldoende sponsor geld om de stoet dit jaar weer door de stad te sturen. De Businessclub Leiden treedt dit keer op als hoofdsponsor van het evenement. De route van het Rijsnburgs bloemencorso is niet nog bekend, maar Leiden Promotie/VW zegt goede hoop te hebben dat in elk geval de Haarlemmerstraat en de Breestraat in de tocht worden betrokken. Op dit momen vindt daar- over nog overleg plaats met de gemeente Zeker is al wel dat de praalwagens om twaalf uur 's middags worden gestald op het Beestenmarkt plein. Daar staan de wagens dan anderhalf uur ter bezichtiging alvorens ze verder rijden naar Katwijk. Het was lange tiid onzeker of het Rijnsburgs bloemencorso wel naar Leiden zou komen. Aanvankelijk kostte het wat moeite om spon sors te vinden die wilden opdraaien voor de kosten van een rit door de stad. Die bedragen ongeveer 25.000 gulden. tf&JMGÊMfiU!" vikI l!rrr< Vil Ëfrft.kfflQj 1 A Mfef u Pt SfWtntA ■mxl ho&et'jk Kj-uJEfJ n I r's'u UMAft tf Juywl OdWF. J rAtM:mi!Prrr- t*W ilAUÉS L lU (HÈfe 4

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13