Economie Beurs Philips-topman incasseert 10 miljoen aan optiewinst ZATERDAG 8 MEI 1999 TERD Flinke winststijging voor Univest Amsterdam Beleggingsfonds Univest heeft het eerste kwartaal een winst geboekt van 46,6 miljoen gulden. Dat is een stijging van 32,5 procent. Op de verkoop van panden maakte het bedrijf een boekwinst van 11,6 miljoen. Het belegd vermogen in onroe rend goed daalde door de verkopen naar 2,7 miljard. Beursgang Goldman Sachs succesvol new york De beursgang van de Amerikaanse zakenbank Gold man Sachs is succesvol verlopen. Het aandeel is op de New Yorkse effectenbeurs met 32,8 procent gestegen tot ruim 70 dol lar. De Amerikaanse zakenbank beëindigde daarmee een 130- jarige historie van bankieren via partnerschappen. Van der Moolen breidt belang VS uit Amsterdam Het Amsterdamse hoekmans- en optiebedrijf Van der Moolen gaat zijn belang in de Amerikaanse branchegenoot Surnamer Weissmann uitbreiden van 40 tot 59 procent. Suma- mer is op Wall Street specialist in meer dan 50 fondsen. amsterdam anp Philips-bestuursvoorzitter C. Boonstra heeft afgelopen maand bijna 10 miljoen gulden verdiend bij de verkoop van zijn 90.000 opties. Dit blijkt uit bij de Stichting Toezicht Effec tenverkeer (STE) gedeponeerde stukken. Sinds 1 april moeten bestuur ders van beursgenoteerde on dernemingen hun transacties in eigen bedrijfaandelen of op ties melden bij de beurswaak- hond STE. Die verzamelt de ge gevens in een openbaar regis ter, waardoor er meer duidelijk heid ontstaat over de handel wijze van directeuren. Boonstra kwam in actie na de publicatie van de optimistisch getinte kwartaalcijfers en de positieve reactie op de beurs. Philips liet op 22 april een winst zien die steeg van 707 miljoen naar ruim 1 miljard. De 90.000 opties verzilverde Boonstra op 29 april tegen een koers van 81,73 euro per stuk, waardoor hij in totaal 16,1 miljoen incas seerde. Na aftrek van de in- koopkosten bleef er bijna 10 miljoen voor Boonstra over. De instelling van een register werd nodig geacht, omdat in het verleden beleggers vaak ne gatief verrast werden door ver kooporders van topmanagers. De directeuren van bijvoor beeld DAF en Tulip kwamen negatief in het nieuws, nadat zij hun bedrijfsaandelen min of meer in het geheim hadden verkocht. Kort na de transacties kwamen de bedrijven in moei lijkheden. Boonstra daarente gen heeft de opties gekregen als een beloning voor zijn werk. Uit het STE-overzicht blijkt dat ook andere directieleden behoorlijk actief zijn bij de han del in aandelen van hun eigen bedrijf. J. Ariëns, directeur bij de felbegeerde Nationale Inves teringsbank (NIB), incasseerde na de verkoop van 4.000 opties een winst van ruim 168.000 gul den. Ariëns profiteerde van de koersstijging na het bod van ABP en PGGM op de bank. Hij verkocht zijn opties voor 29,95 euro, de koers van het eerste pensioenfondsenbod. De be stuurder van NIB heeft nog 55.645 opties op de plank lig gen, zo blijkt uit het STE-over zicht. Huidige beurswaarde: 3,8 miljoen. De optieregelingen zorgden enige tijd geleden voor flinke commotie in politiek Neder land. Zelfs premier Kok liet zich uit over de volgens hem 'exhi bitionistische zelfverrijking' toen de hoge optiewinsten van bestuurders bekend werden. Vooral verzekeraar Aegon en ING lagen onder vuur. Inmid dels roomt de belastingwet een deel van de overwinst af. ECONOMISCH KORT Het Franse supermarktconcern CASINO, samenwerkingspart ner van Ahold, heeft de netto winst vorig jaar zien stijgen van 170 miljoen tot 215,4 miljoen euro (475 miljoen gulden). De omzet groeide van 11,63 mil jard tot 14,15 miljard euro (31,2 miljard gulden). Het Britse concern WHIT- BREAD (bier, pubs, restaurants en hotels) heeft in het eind fe bruari afgelopen boekjaar een stijging van de brutowinst voor belasting geboekt met drie pro cent tot 1,22 miljard gulden. De omzet groeide met 2,9 procent tot 11,4 miljard gulden. De bier divisie, waaronder in licentie gebrouwen Heineken valt, boekte een omzetgroei van 1,2 procent tot 3,35 miljard gulden. Beleggen zonder visie loont De aanblik van de wereldeco nomie is in de afgelopen maan den duidelijk verbeterd. Terwijl de Amerikaanse economie goed op stoom blijft, krabbelen de emerging markels onverwacht snel op uit het dal. Alleen in Eu ropa stellen de ontwikkelingen wat teleur. De vrees voor een wereldwijde recessie is uit de lucht en dat is op de financiële markten goed te merken. De aan delenmarkten rea geren wereldwijd positief op de be richten. waarvan vooral de cyclische ondernemingen profiteren. Economische ont wikkelingen zijn nauwelijks te voor spellen. Daardoor is 'timing' een van de moeilijkste as pecten van het be leggen. Met ge zond verstand en wat economische kennis kan een belegger de gevolgen voor zijn portefeuille nog wel in schatten. Het probleem is ech ter het feitelijk handelen op de ze informatie. Mensen zijn van nature onze ker en gaan op zoek naar beves tiging. Daardoor stapt menig belegger pas in de markt als hij eerst de hele meute voor heeft zien gaan. Andersom is ieder een bang om de Fit te missen, zelfs als ze aan hun water voe len dat de markt te ver is door geschoten. Wij hebben een onderzoek naar de potentiële bijdrage van 'ti ming' gedaan op basis van dag data vanaf 1900 voor de Dow Jones, de populairste Ameri kaanse beursindex. Het gemid delde jaarrendement bedraagt 6,4 procent (exclusief dividend) over deze periode. Vervolgens introduceren we de 'perfecte ti- HERMAN KLEIN Beleggingsanalist KBW Wesselius mer'. Deze heeft een beleg gingshorizon van vijfjaar en stapt telkens op het hoogste punt gedurende die vijf jaar uit de markt. Deze fictieve belegger behaalde gemiddeld 10.0 pro cent over de afgelopen 99 jaar. Tot slot introduceren we de ab solute loser, een belegger die telkens op het laagste punt uit de markt stapt (wederom over een periode van vijfjaar). Deze blijkt een gemiddeld rendement van -4,7 procent te halen. In het slechtste geval, instappen vlak voor de krach van okto ber 1929, zou deze belegger zelfs ne- gen-tiende van zijn oorspronkelijke ver mogen zijn kwijtge raakt. De les die we uit dit onderzoek kunnen trekken is dat 'ti ming' een risicovol le onderneming is. Met 'timing' op basis van goede voorspellingen kan het rende ment een paar procent worden opgekrikt, maar daar tegenover bestaat wel het gevaar van een flinke ondermaatse rende- mentsontwikkeling. Om succesvol te 'timen' zijn moet u goed geïnformeerd zijn en niet aarzelen met handelen, want markten reageren snel op nieuwe informatie. Een gerust stellende gedachte is dat een passieve belegger op langere termijn slechts een paar pro cent rendement misloopt ten opzichte van een belegger met het perfecte marktgevoel. En daarbij heeft hij weinig reden tot slapeloze nachten, want op basis van de bovengenoemde Amerikaanse dataset heeft hij slechts negen procent kans dat zijn aandelenportefeuille over vijf jaar minder waard is dan holl.groen rente holl.int rente holl.stall.rek hooge h pp aand nl hooge h. pp opt nl hooge h. pp vast nl hooge h. pp l.o.mixl hooge h pp dep nl hooge h. pp. M hooge h. pp hoogeh pp. - openingskoers hoogste koers in 12 mnd. laagste koers in 12 mnd vorige koers (slotkoers) laatste koers -• slotkoers vorige week slotkoers deze week advieskoers laten bieden exclaim ex dividend gedaan en bieden effectief rendement gedaan en laten bieden en ex dividend laten en ex dividend gedaan en laten ex dividend gedaan en bieden ex dividend hoogste koers laagste koers stopkoers slotkoers 2 beursdagen terug

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10