Bij DAF half miljoenste vrachtwagen de deur uit Economie ntocor in belangstelling n Johnson Johnson icces voor boeren in audezaak Heino Krause FNV begint bureau voor beroepsziekten Milieugroepen: Shell moet plannen in Afrika staken x. v.-.' jrv Piepers poten TPG somber over express in Europa Europese verzekeraars betalen miljarden voor nazislachtoffers Philips en IBM samen in spraaktechnologie ER J m ■derij Doeksen neemt Spido over •rdam Doeksen Transport Group neemt Spido over inclu- dochterondernemingen van de Rotterdamse rond- lederij. Spido is nu nog volledig eigendom van WEA Be- uit Utrecht. Doeksen wil met de overname haar positie in openbaar) vervoer over water versterken. Ook zoekt het be naar een grotere rol in de toeristische industrie en de ver van schepen voor evenementen. Spido (omzet 10 miljoen ■n) heeft zo'n honderd personen in dienst. Binnen de nieu- oep blijft Spido zelfstandig, met behoud van de eigen [iteit. De overname heeft voor het personeel geen negatieve lgen, verzekert Doeksen. Doeksen is vooral bekend van de diensten tussen Harlingen en Vlieland en Terschelling. ;uw CAO-bod van gemeenten De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) 1 vandaag in een poging stakingen af te wenden, een nieuw gedaan aan de bonden. De werkgevers bieden voor een jarige CAO nu een loonsverhoging van 5,25 procent, 0,25 ent meer dan het oude bod. Het overleg over de CAO voor 30.000 gemeenteambtenaren zit al geruime tijd in het slop. onden hebben voor volgende week een serie stakingen ;ekondigd. In verscheidene steden zal een dag geen open- vervoer rijden. De bonden eisen voor een eenjarige CAO oonsverhoging van 3,5 procent en een structurele verho- van de eindejaarsuitkering met 1 procent. oei koopkracht vlakt enigszins af jtburgHuishoudens in Nederland zullen dit jaar hun jkracht minder snel zien stijgen dan in 1998. Een stijging 0,75 h twee procent ligt in het verschiet, aldus het Jaarboek aartsverdeling 1999 van het Centraal Bureau voor de Statis- CBS). Hogere premies voor de ziektelasten zijn de reden de groeivertraging van de koopkracht. De toeneming van isten overvleugelt de loonstijgingen, die in de nieuwe CAO's opgesloten. Door een verlaging van de directe belastingen e sociale premies steeg de koopkracht vorig jaar met twee rie procent. esdner Bank via VPV in Nederland hol» Dresdner Bank Luxembourg, onderdeel van de op na grootste bank van Duitsland, koopt vermogensbeheer der Palthe Voüte (VPV) uit Gouda. De overname biedt idner toegang tot de Nederlandse markt, waarop het tot nu [liet actief was. VPV keerde in 1989 het Rotterdamse Robeco lig toe om een eigen vermogensbeheerder op te zetten. Tien later richt VPV zich vooral op zeer vermogende particulie- n institutionele beleggers. Met in totaal 23 werknemers be rt VPV ruim 1,5 miljard. Onder de vleugels van de krachtige ,dner moet het beheerd vermogen in drie jaar kunnen ien tot 2,5 miljard, is de verwachting. Dresdner Bank be kt over een groot internationaal netwerk en is onder meer naar van de Britse zakenbank Kleinwort Benson. oonspecialist Roslin naar Geron park Het Amerikaanse biotechnologiebedrijf Geron Cor- tion neemt de Schotse branchegenoot Roslin Bio-Med Roslin Bio-Med is opgericht door wetenschappers van het in-instituut dat faam verwierf met het gekloonde schaap y. Dolly zag in 1996 het levenslicht als eerste zoogdier dat gekloond uit een cel van een volwassen dier. Ook Geron is pionier op het gebied van klonen. Samen met Roslin denkt tedrijf versneld transplantatietherapieën te kunnen ontwik- i tegen onder meer suikerziekte, de ziekte van Parkinson, eer en hartkwalen. Dat moet gebeuren door het kweken van weefsel uit gekloonde cellen van patiënten. irkoop pe's blijft flink groeien •n« De verkoop van pe's in Europa is in het eerste kwartaal dit jaar flink blijven groeien. Ten opzicjite van dezelfde pe- e in 1998 was er een toeneming met twintig procent tot iets r dan zeven miljoen stuks. De groei in Nedërland bedroeg procent, zo blijkt uit cijfers van Dataquest. Dit onderzoeks- schrijft de aanhoudende groei toe aan de populariteit internet en de flinke daling van de prijzen. De verkoopgroei mtallen kwam vooral voor rekening van de consument. Die it 61 procent meer apparaten. De afzet-op de professionele kt groeide met 13 procent. onno havermans chnologisch bedrijf Cento- taat in de belangstelling Johnson Johnson. De ikaanse fabrikant van dro- ij-artikelen en medicijnen alle aandelen Centocor emen. Met de overname Dlgens de Amerikaanse Wall Street Journal ruim üljard gulden gemoeid. Fi- eel directeur I. Cooijmans le Europese vestiging van >cor in Leiden weigert elk nentaar. Ook de hoofdrol- rs in Amerika zwijgen, transactie kan binnen een rond zijn, aldus de krant, iet opkopen van Centocor lohnson Johnson zich felbegeerde positie op de t van medicijnen tegen iekten te verwerven. Het if, dat een moeilijk jaar naakte waarin enkele 'en met medicijnen mis- n, kan in de slag met de urrentie wel een opsteker liken. itallen miljoenen schadevergoeding nog: de boeren hebben ook huisaccountant Ernst Young voor de rechter gesleept. Het accountantskantoor zou met jaarrekeningen hebben ge knoeid. Zuivelgigant Friesland Coberco Dairy Foods moet zich eveneens verantwoorden voor de rechter over de overname van het bedrijf in 1991. In reactie op het vonnis liet voorzitter Lakeman van Sobi (aandeelhoudersorganisatie) weten dat door de affaire enke le tientallen boeren hun bedrijf mpesten beëindigen. „In plaats vein dat Heino Krause geld uit keerde aan de leden kregen zij een rekening. Om aan die ver plichting te kunnen voldoen heeft een aantal boeren zijn be drijf noodgedwongen ver kocht." Vertrekkende president Cor Baan laat gezond bedrijf achter Bond verwacht claims voor burn-out en RSI In zijn laatste weken als DAF-president mocht Cor Baan gisteren een feestje organiseren: de aflevering van de half miljoenste vrachtwagen. De feesttruck ging naar hetzelfde Bra bantse bedrijf dat op 1 september 1949 de eerste DAF-truck kocht. Baan, de man die begin 1993 DAF als een feniks uit de as van de failliete voorganger liet herrijzen, wees op het suc ces van zijn bedrijf. De op volger van Van Doorne's Automobielfabriek levert 10,2 procent van de zwaar dere vrachtwagens in Eu ropa. In Nederland is het marktaandeel zo'n 35 pro cent. eindhoven anp In de beginjaren produceerde de vrachtwagenpoot van de fa milie Van Doorne maar een fractie van het huidige DAF Trucks. De 250.000ste wagen werd in september 1984 afgele verd. De laatste vijftien jaar zijn dus net zoveel vrachtwagens gebouwd als in de eerste 35 jaar. Overigens is de productie juist onlangs nog terugge schroefd, van 110 naar 96 trucks per dag. Volgens Baan ligt dat aan de verslechterde markt door de neergaande con junctuur. „We hebben gezien dat de markt terugloopt en on ze productie daarop aange past." Baan neemt eind juni af scheid van de vrachtwagenbou wer, waarvan de aandelen in middels in handen zijn van de Amerikaanse gigant Paccar. De scheidend directeur voorspelt dat DAF de komende jaren meer zal samenwerken met de Amerikaanse zusterbedrijven bij de ontwikkeling van nieuwe auto's. „We moeten kijken wat we samen kunnen doen. Maar dat kost tijd, we zijn pas twee utrecht anp FNV Bondgenoten begint een bureau dat claims gaat indie nen voor leden die een be roepsziekte hebben. De bond verwacht jaarlijks enkele hon derden miljoenen voor de le den te kunnen incasseren. Is de actie succesvol, dan gaat een percentage naar FNV Bondge noten. P. Ulenbelt, arbodeskundige van FNV Bondgenoten, ver wacht dat de eerste jaren onge veer 2.000 claims per jaar zullen worden behandeld. Ongeveer 30.000 tot 40.000 mensen ko men per jaar in de WAO door hun werk. Vaak gaat het om be drijfsongevallen. Ulenbelt denkt dat vooral mensen met RSI (muisarm), burn-out en ziektes veroorzaakt door het werken met chemicaliën zullen aankloppen. De lagere WAO-uitkeringen zijn volgens hem de oorzaak er van dat steeds meer mensen hun werkgever aansprakelijk willen stellen voor hun ziekte en de gevolgen daarvan. „Het zijn communicerende vaten. Hoe slechter de uitkeringen, hoe meer claims", zegt hij. FNV Bondgenoten hoopt dat werkgevers, uit angst voor scha declaims, meer aandacht gaan besteden aan arbeidsomstan digheden. „Dat is ons uiteinde lijke doel", aldus Ulenbelt. Be schuldigingen dat door het FNV-initiatief Amerikaanse toe standen ontstaan wijst hij van de hand. „Als je aan een collec tieve regeling gaat knoeien, gaan mensen nu eenmaal op een andere manier hun zaken proberen te regelen." Het indienen van schade claims is de afgelopen jaren sterk toegenomen. „Bij ver keersongevallen gebeurt het steeds vaker. Ook in de medi sche wereld zie ik een toename. Mensen accepteren geen fou ten van medici. De beroeps ziekten zijn achtergebleven." Volgens Ulenbelt is het de afge lopen jaren makkelijker gewor den succes te boeken bij het in dienen van claims. „De bewijs last is omgekeerd. Werkgevers moeten nu aantonen dat zij al les hebben gedaan om te voor komen dat iemand ziek wordt." Volvo staakt strijd om Scania gothenburg anp-dpa Met vuurwerk in de productiehal werd gisteren de aflevering van de 500.000ste DAF-vrachtwagen gevierd. foto anp marcel antonisse het gebruiken van bepaalde componenten." De DAF-baas is niet bang voor de komst van Europese gi ganten, zoals die zouden kun nen ontstaan door een overna me van Scania door Volvo. „Volvo heeft nu 20 procent van de aandelen van Scania, dat lees ik ook in de krant. Maar wij zijn nu onderdeel van de op een na grootste truckbouwer in de hele wereld", riposteert Baan. Hij sluit echter niet uit dat moeder Paccar in de toe komst een tweede truckbouwer koopt. Vanaf 1 juli wordt James Car- dillo de hoogste man bij DAF. Een Amerikaan, wat volgens sommige vakbonden duidt op een koerswijziging. Baan ge looft daar niet in. „Cardillo is een man uit het vak. Hij heeft ook in Frankrijk een fabriek ge leid, dus hij kent de Europese markt. Trouwens, er werken hier 32 nationaliteiten. Dat zou den dan allemaal vreemde een den in de bijt zijn? Naar ie mands paspoort kijk ik niet." Bus- en vrachtwagenfabrikant Volvo staakt zijn overnamepo gingen van Scania. Het con cern streeft nu naar samen werking om een front te vor men tegen marktleider Daim- lerChrysler. Bestuursvoorzitter Leif Jo hansson van Volvo verklaarde gisteren dat DaimlerChrysler ruim tweemaal zo groot is als zijn eigen concern. „Volvo en Scania moeten beide goed op passen dat ze niet door Daim lerChrysler overreden wor den." Om hun positie te verster ken, kunnen Volvo en Scania beter samenwerken op het ge bied van toeleveranciers en de ontwikkeling van motoren en modellen, aldus Johansson. Scania kan dan meedoen aan de samenwerking die Volvo al heeft met het Japanse Mitsu bishi. Volvo verkocht eerder dit jaar zijn personenwagendivi sie aan Ford. Het wil zich toe leggen op vrachtwagens en kocht daartoe een belang van dertien procent in Scania. Het breidde dat belang vorige week uit tot twintig procent met de bedoeling om het be drijf geheel over te nemen. Maandag liet Scania's groot aandeelhouder Investor weten zijn belang te hebben vergroot met als doel Volvo buiten de deur te houden. Eerst garanties voor effect oliewinning amsterdam anp jaar samen." Een geheel nieu- heel anders zijn dan in Europa, we vrachtwagen ontwikkelen is „Je moet denken aan de ont- niet mogelijk, weet Baan, om- wikkeling van elektronica, de dat de wettelijke regels in de VS toepassing van materialen en Milieuactiegroepen willen dat Shell tijdelijk stopt met de plan nen voor oliewinning in de Afri kaanse staten Tsjaad en Ka meroen. Ze willen eerst garan ties voor de milieu- en sociale effecten en de verdeling van de opbrengsten. Vandaag was er een parlementslid uit Ka meroen op de aandeelhouders vergadering aanwezig om daar de bezorgheid over de plannen te uiten. Er is vooral angst dat het leefgebied van de inheemse bevolking en de natuurlijke hulpbronnen worden aange tast. De olieleiding loopt bij voorbeeld door het regenwoud. De olievelden liggen in het zuid-westen van Tsjaad. Via een pijpleiding door Kameroen moet de olie naar exportpunten aan de Atlantische Oceaan. Centocor produceert het middel Reopro, dat wordt ge bruikt tegen stolling van de bloedplaatjes na dotteropera ties. Reopro is in Europa nog niet toegelaten, maar in de VS zorgde het middel vorig jaar voor een omzet van 755 miljoen gulden. Analisten verwachten dat die omzet de komende ja ren zal verdubbelen. Centocor onderzoekt of Reopro ook bij andere hart- en vaatziekten kan worden gebruikt. In afwachting van Europese erkenning voor Reopro is Cen tocor in Leiden begonnen met testproductie. Dat gebeurt in de nieuwe fabriekshal in het Bio Sciencepark, die onlangs in ge bruik werd genomen. Op zijn vroegst over een jaar kunnen hier daadwerkelijk medicijnen worden gemaakt. Ook voor een medicijn tegen de ziekte van Crohn is goedkeuring aange vraagd. Verder maakt het be drijf het middel Panorex, ter be strijding van darmkanker. -.ju. K vl: -vTrv - A-% i'.i serooskerkeDe tijd lijkt te hebben stilgestaan. Ondanks alle automatisering en mechanisatie in de landbouw worden in Serooskerke op het Zeeuwse Walcheren nog steeds aard appelen gepoot met behulp van een paard. De 57-jarige boer Adrie Verhagen doet het al ruim veertig jaar op deze manier en heeft er geen enkele behoefte aan over te stappen op modernere methoden. foto anp leo vogelzang Shell is voor veertig procent bij het project betrokken. Exxon is verantwoordelijk voor de uit voering en ook Elf is er bij be trokken. In 1996 kreeg het con sortium een productielicentie voor dertig jaar. In een artikel in Shell Venster van begin dit jaar zegt het con cern dat het olieproject de hei de landen juist welvaart kan brengen. Er worden diverse voorbeelden aangehaald die moeten aantonen dat er met respect voor milieu en mens wordt gewerkt. Exxon heeft mi lieu-effectrapportages laten uit voeren. Het bedrijf onder schrijft ook het standpunt van Shell ten aanzien van mensen rechten. Shell-topman M. Moody-Stuart verwerpt de kri tiek dat de olieophrengsten ver dwijnen in de zakken van een kleine meerderheid. amsterdam anp De TNT Post Groep (TPG) is ontevreden over haar express activiteiten in Europa. In omzet en volume bleef de pakket dienst het eerste kwartaal ach ter bij de verwachtingen. Voor naamste oorzaak is de tegenval lende economische groei in Eu ropa, aldus TPG. „Teleurstellend", zo typeerde bestuursvoorzitter A. Scheep bouwer gisteren de ontwikke lingen van de snelle pakket dienst. TPG streeft naar een winstmarge van zes tot acht procent, maar express scoorde het afgelopen jaar niet meer dan 4,4 procent. Een tegenval lend cijfer, vooral omdat ook al in 1997 een zelfde winstmarge werd behaald. Express is bin nen TPG goed voor 39 procent van de omzet en 14 procent van het bedrijfsresultaat, het bedrag dat met normale werkzaamhe den wordt verdiend. In 1998 bedroeg het bedrijfsresultaat 1,45 miljard gulden. De groei van de TPG-divisie hapert sinds midden 1998. Behalve economische tegen wind, zijn er ook interne tegen vallers. Zo gaat de opening van nieuwe depots (Luik, Duiven) met meer aanloopkosten ge paard dan verwacht. londen rtr/anp Europese verzekeringsmaatschappijen gaan de werkelijke waarde uitbetalen van levensverzeke ringen die slachtoffers van de holocaust voor de Tweede Wereldoorlog hebben afgesloten. Ver moedelijk gaat om een bedrag van twee tot acht miljard gulden. Een polis waarop destijds een be drag van 6.000 gulden zou worden uitgekeerd, is nu 200.000 gulden waard. Bij de uitbetaling wordt namelijk rekening gehouden met devalua ties en inflatie. Het is de uitkomst van twee da gen van overleg in Londen tussen diverse joodse groeperingen, waaronder het Joods Wereldcon gres, de staat Israël en de verzekeraars. Vorig jaar kwam er ook al een overeenkomst tot stand, maar die werd van joodse zijde aangevochten omdat die lang niet alle rechthebbende slachtof fers en hun nabestaanden betrof. Binnenkort be gint de procedure om de claims vast te stellen en de rechthebbenden te informeren. De overeenkomst kwam tot stand dank zij de International Commission on Holocaust Era In surance Claims. Deze commissie staat onder voorzitterschap van Lawrence Eagleburger, oud- minister van buitenlandse zaken van de VS. Vol gens Eagleburger was de moeilijkste kwestie het vaststellen van de waarde van de claims en zaken als nationalisering van maatschappijen na de oorlog. Een speciale commissie gaat werken aan een formule om de exacte bedragen te kunnen vaststellen. Eind mei komt die met een rapport, waarna de voltallige commissie in juni in Jeruza lem bijeenkomt. De verzekeringsmaatschappijen kunnen voor die tijd al tot betaling overgaan. Het juiste bedrag kan dan later worden aangevuld. De verzekeringsmaatschappijen kwamen de laatste tijd meer en meer onder druk te staan om de slachtoffers van de holocaust en hun nabe staanden volledig tegemoet te komen. De Ameri kaanse staat Cafifomië dreigde vorige week nog maatschappijen die dwars lagen met naam en toenaam te noemen en ze eventueel te dwingen hun activiteiten te staken. China grootste groeimarkt voor bloemensector peking peter blok China wordt binnenkort de grootste groeimarkt voor bloemkwekerijproducten. En daarvan moet de hoogwaardige Nederlandse bloemensector zo optimaal mogelijk zien te profi teren, omdat ze op dit moment wereldwijd een enorme voor sprong heeft. Dat heeft Jaap van der Veen, de voorzitter van het product schap Tuinbouw en leider van de officiële tuinbouwdelegatie, op de wereldtentoonstelling Ex po '99 in het Chinese Kunming gezegd. Van der Veen ziet voor al kansen voor de export van zaaigoed, plantmateriaal, bloembollen en technisch ver nuft vanuit Nederland. amsterdam anp Philips en IBM gaan samenwer ken om de spraakherkennings technologie voor computers te verbeteren. Beide bedrijven verwachten er veel van in de toekomst. Deskundigen schat ten dat de markt voor dergelijke produkten in 1997 goed was voor iets minder dan een mil jard gulden. In 2005 zal dat vol gens hen zo'n tien miljard zijn. Tot nu toe wordt de spraak- techniek vooral toegepast in pe's. Binnenkort zal hij echter ook worden verwerkt in andere apparaten. Te denken valt bij voorbeeld aan spraakchips in laptops, telefoons en andere consumentenprodukten. Philips en IBM zullen elkaar over en weer licenties verlenen op hun nieuwe ontdekkingen op het gebied van spraakher kenning. Op die manier gaan zij voortborduren op eikaars uit vindingen. Eerder kondigde Philips al aan allianties te zijn aangegaan met Intel en Corel. Bovendien wordt het Free- speech-product van het con cern gekoppeld aan WordPer fect Suite 2000. Nu werken hij Philips zo'n 700 mensen die zich bezighou den met spraakproducten. Bin nen afzienbare tijd zullen dat er 1200 zijn. Softwarereus Micro soft en Intel hebben voor spraakherkenning samen geïn vesteerd in de Belgische onder neming L&H.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9