New Labour winnaar in Schotland Akkoord niet echt duidelijk Buitenland 'e Wierookoffer Pleidooi Rugova voor stationering vredesmacht Voorzitter Gil-Robles moet eurosalaris regelen stien doden bij aardbeving in Iran Bij een aardbeving in Zuid-Iran zijn vanochtend zeker iïen doden gevallen. De beving had een kracht van 6,5 op de bal van Richter. Tal van dorpen ten zuidwesten van de stad faz zijn vernield of zwaar beschadigd, aldus een ambtenaar i het ministerie van binnenlandse zaken. Bijna zeventig men- I raakten gewond. Soldaten, agenten en andere hulpverleners 1 naar het rampgebied gestuurd. nerikanen ontvoerd uit Macedonië hington De drie Amerikaanse soldaten die eind maart in den vielen van het Joegoslavische leger zijn wel degelijk tvoerd' uit Macedonië en vervolgens overgebracht naar Joe- lavië. Zij zijn in het begin ook ernstig mishandeld. Dit heeft erikaanse ministerie van defensie gisteren bekendge- ;t. De drie soldaten werden vorige week vrijgelaten en be ien zich inmiddels bij hun eenheid in Duitsland. iperkoe dood na kioonpoging qria Een mislukte poging om de Zuidafrikaanse superkoe dal Magnum Superstar te klonen, heeft geleid tot het voor- g overlijden van deze melkmachine. Superstar was wereld- ^Jirdhoudster hormoonvrije melk. Haar hoogste melkgift op ■■dag moet 124,2 liter zijn geweest. De mislukte kioonpoging SHjeurde in samenwerking met het Schotse Roslin Institute, be- JmA van het gekloonde schaap Dolly. De wetenschappers gaan ^nwel voor een herkansing. Ze hebben vlak voor de dood van ^Koe de eierstokken van Superstar leeggehaald en gaan nog AW keer proberen met de eicel van Superstar een genetisch ïtieke koe te maken. ivee doden door ontplofte tanker magen In de omgeving van Dormagen niet ver van Lever- j en in Duitsland is de afgelopen nacht op de Rijn een tanker ploft en in brand gevlogen. Ook een nabijgelegen schip vatte n. Volgens de politie zijn twee mensen om het leven geko- i. Tien mensen werden gewond. De brandweer heeft het r inmiddels onder controle. De explosie deed zich voor tij- s het laden van brandstof. Het schip moest in totaal 2000 brandstof innemen. Op het moment van de ontploffing was eveer de helft daarvan aan boord. Fayed wordt weer geen Brit den» De Egyptische zakenman en eigenaar van het Britse enhuis Harrods, Mohamed Al Fayed, krijgt weer geen Brits tsburgerschap. De al ruim 35 jaar in Groot-Brittannië woon- tige Al Fayed liet weten de beslissing te zullen aanvechten. 995 werd hem al het Britse staatsburgerschap zonder op- van redenen geweigerd. Al Fayed, wiens zoon Dodi in 1997 en met zijn vriendin prinses Diana bij een auto-ongeluk in js om het leven kwam, is een omstreden Figuur. Hij is ervan chuldigd werknemers af te luisteren en door klanten van ^frods gehuurde kluisjes te doorzoeken. calan uitgeleverd in ruil voor geld' OBI* De Koerdische leider Abdullah öcalan is door invloed figuren in Kenya aan Turkije verkocht voor 5 miljoen dol- 'Het Kenyaanse parlementslid Mukhisa Kituyi heeft dat ten staan van het parlement in Nairobi verklaard. Volgens hem (den hoge functionarissen bij justitie en andere hoogge- itste mensen, wiens naam hij niet wilde noemen, betrokken geweest bij de overeenkomst. Onderminister Ruto verklaar- liets van de zaak te weten. Kituyi zei dat het oorspronkelijk ledoeling was dat Kenya de rebellenleider een veilige door- it naar Zuid-Afrika zou verlenen, waar hij met instemming president Mandela asiel zou krijgen. Ij eun Finnen voor NAVO nooit zo laag inki Tweederde van de Finnen wil geen lid worden van de VO. De steun voor dit idee is nog nooit zo laag geweest als Dat blijkt uit een peiling van de krant Helsingin Sanomat. peiling onder 1.000 mensen door het instituut Taloustutki- s geeft aan dat 66 procent tegen is en 21 procent voor aan- ting bij de alliantie; 13 procent weet het niet. Twee maanden de NAVO-bombardementen op Joegoslavië was 52 procent ;n en 31 procent voor. De Finse regering zegt nauw met de den. intie te willen blijven safhenwerken zonder lid te worden. c k|irkse riep op tot heilige oorlog jara Merve Kavakci, een afgevaardigde van de Partij van de Lgddie voor grote opschudding zorgde door het parlement It een hoofddoek te betreden, is er gisteren in de Turkse pers 1 beschuldigd dat zij in 1997 tot een heilige oorlog heeft op- pepen. Kavakci deed dit in een toespraak op een islamitische perentie. De conferentie was georganiseerd door de Islamiti- e Commissie voor Palestina, een groep die in Israël verbo- b is omdat zij ervan wordt verdacht als financier op te treden t de Palestijnse terreurorganisatie Harnas. De hoogste Turkse klager heeft het constitutionele hof vandaag gevraagd de is- liitische Partij van de Deugd te verbieden. ritse held D-Day overleden iden' De Britse D-Day held majoor John Howard is op 84-ja- k leeftijd overleden. Howard leidde de aanval op de Pegasus Ig tijdens de geallieerde invasie in Normandië. Onder aan- èring van Howard landden op 6 juni 1944 de eerste geallieer- Ttroepen met zweefvliegtuigen bij de strategisch belangrijke ig om deze op de Duitsers te veroveren. De militairen kregen opdracht mee de brug in handen te houden tot de troepen ide stranden moesten bestormen hen zouden bereiken. De pratie was een succes. Howard dankte veel van zijn roem aan lfilm De Langste Dag. De Brit en de succesvolle inname van Pegasus Brug komen in die film uitgebreid aan de orde. Dndense metro krijgt sexy stem ipen» Mededelingen via de omroepinstallatie in de Londense Jtro zullen voortaan worden uitgesproken door een sexy Juwelijke stem, die lijkt op die van Marilyn Monroe. Uitge- jid onderzoek heeft uitgewezen dat reizigers zo'n stem het jest op prijs stellen. Lange tijd werden de op bandjes opgeno- n beroemde Londense metro-mededelingen zoals 'Mind the i' uitgesproken door een autoritair galmende mannenstem, kenwoordig is een onpersoonlijke, vrouwelijke computer- n te horen. In het onderzoek kregen reizigers talrijke stem- a te horen. De nieuwe stem zal binnen enkele maanden te ten zijn. inderen besturen Marswagentje ihingtonVoor de volgende Amerikaanse missie naar Mars gen honderd kinderen helpen een wagentje over de planeet aten rijden. De volgende missie is Mars Surveyor 2001, die in 2 op de planeet landt. Het wagentje heet Marie Curie en is i tweelingzus van de robot Sojourner die in 1997 enige tien- ag C en meters over Mars aflegde. De kinderen zullen in een na- ;n S 'ootste Marsbasis op aarde zij-aan-zij werken met de opera- r rui5 van Sojourner en de wetenschappers in het project. Via in- jnk net zullen andere kinderen in de wereld de verrichtingen van qraI i kameraadjes kunnen volgen en nabootsen met zelfge- akte modellen van Marie Curie. 1 uit irönbonezen dood aan cholera orl* SRI4_. Zeker 25 vluchtelingen uit Ambon die tijdelijk waren iergebracht in vluchtelingencentra in Buton, zuidoost-Sula- T,v 5i, zijn omgekomen door cholera. Honderden anderen zijn in ziekenhuis opgenomen. Volgens een lokale overheidsfunc- fiaris in Buton zijn vies water en erbarmelijke levensomstan- heden in de kampen, de oorzaak van de sterftes. Bijna 50.000 lbonezen, voornamelijk moslims, zijn gevlucht nadat in ja- tri gevechten tussen moslims en christenen op de Molukken wraken. Hierbij kwamen 300 mensen om In de centra in Bu- zijn 42.000 Ambonese vluchtelingen ondergebracht. Extreem lage opkomst verkiezingen New Labour, de partij van de Britse premier Tony Blair, is bij histo rische verkiezingen voor het eerste Schotse parlement vannacht als overwinnaar uit de bus gekomen. Toen vanochtend de meeste stemmen waren geteld, zag het er naar uit dat New Labour 57 zetels van de te verdelen 129 zetels in de wacht had gesleept. De op één na grootste partij wordt de naar onafhankelijkheid strevende Schotse Nationale Partij SNP, met 37 zetels. De opkomst van de verkiezin gen was extreem laag. Volgens de Britse omroep BBC is slechts 30 procent van de kiezers gaan stemmen. londen harm harkemain Londen twee jaar geleden in Schot- correspondent land volledig van de kaart werden weggevaagd, herstelden zich enigszins De Conservatieven, die bij de verkie- en sleepten achttien zetels in de zingen voor het landelijke parlement wacht. De liberaal-democraten haal den zestien zetels. Omdat Labour geen absolute meerderheid heeft gehaald, zal moeten worden samengewerkt met één van de andere partijen. Vermoede lijk worden dat de liberaal-democraten die inhoudelijk het dichtst bij Labour in de buurt komen. Premier wordt de huidige minister voor Schotland, Do nald Dewar. Het Schotse parlement krijgt grote bevoegdheden op het gebied van on der andere gezondheidszorg, onder wijs en justitie en krijgt van Londen een jaarlijks budget van zo'n veertig miljard gulden te verdelen. Ook krij gen de Schotten een gelimiteerde mo gelijkheid om de inkomstenbelasting te verhogen of de verlagen. Ook in Wales in gisteren een parle ment gekozen, dat veel minder be voegdheden krijgt dan dat in Schot land. In Wales werd pas vanochtend begonnen met het tellen van de stem men. Uit de laatste opiniepeilingen van gisteravond laat bliikt ook in Wales sprake van een afgetekende overwin ning voor New Labour. Onduidelijk was nog of New Labour de absolute meerderheid in de wacht heeft ge sleept. Volgens de peilingen is de partij goed voor 29 tot 33 van de 60 te verde len zetels. Concurrent is de nationalis- i Vietnamese man steekt wierook aan bij het graf van een omgekomen Vietnamese strijder. Deze mannen, zelf oorlogsveteranen, zijn hiervoor vijfhonderd kilome- Gisteren herdachten de Vietnamezen de 45ste verjaardag van de overwinning van Vietnam op de Fransen. foto fpa Frederic j brown tische partij voor Wales, Plaid Cymru, met 14 tot 18 zetels. Conservatieven en liberaal-democraten stonden respec tievelijk op vijf tot negen en vier tot acht zetels. Bij tegelijkertijd in Engeland gehou den verkiezingen voor nieuwe ge meenteraden moet New Labour naar het zich vanochtend liet aanzien ter rein prijsgeven. De Conservatieven wonnen in totaal zo'n 1.000 zetels (op een totaal aantal te verdelen zetels van zo'n 13.000). De winst van de Conser vatieven was verwacht, want de laatste verkiezingen in 1995 waren overdre ven goed voor New Labour uitgepakt. Reislustige Brit heeft dubieus verleden moskou hans hoogenduk correspondent Het was een sensationeel be richt waarmee de in Wales ge boren zakenman Peter Llewel lyn en de bouwer van het Rus sische ruimtestation MIR vori ge week kwamen. Peter Llewel lyn zou 200 miljoen gulden be talen om een week te mogen doorbrengen in het oude ruim testation. Dat zou de redding voor MIR betekenen, want de Russische staat wil de geld kraan in augustus dichtdraai en. Na de mededeling dat een nieuwe schatrijke sponsor was gevonden, zijn journalisten de achtergronden van Peter Lle wellyn eens gaan onderzoeken. De resultaten zijn net zo ver bluffend als de aankondiging van de miljoenen-injectie. Over de hele wereld melden zaken mensen, overheidsinstellingen en particulieren dat ze kapita len van de 51-jarige Llewellyn tegoed te hebben. Hij zou de Amerikaanse staat hebben op gelicht, in Europa aandelen in een nepfirma hebben verkocht en in Australië een miljoenen schuld hebhen achtergelaten Verder heeft hij zich ten on rechte uitgegeven als admiraal van de Britse vloot, agent van de spionagedienst M5, body guard van de koningin, hoofd van de veiligheidsdienst van de Britse ex-premier Major en me dewerker van Scotland Yard. Maar de Russen houden vast aan hun nieuwe hoop. Volgen de week vrijdag zal duidelijk moeten worden of Llewellyn een spel speelt. Dan wordt hij namelijk met 20 miljoen gul den cash in het Kosmonauten centrum Sterrenstad verwacht rome ap-gpd De Kosovaarse leider Ibrahim Rugova heeft gisteren gepleit voor de stationering van een in ternationale vredesmacht in Kosovo en voor deelname van de NAVO aan een dergelijke troepenmacht. Rugova zei voorts dat de Servische strijd krachten uit Kosovo moeten worden teruggetrokken en alle gevluchte etnische Albanezen moeten kunnen terugkeren. Hij zei dit op een persconferentie in Rome. Rugova bleef met zijn voorstellen dicht bij de over eenstemming die eerder op de G8 in Duitsland was bereikt. Tot woensdag was aangeno men dat Rugova door de Servi sche leider Milosevic in gijze ling werd gehouden. Maar die dag dook hij met gezin plotse ling in Rome op. Rugova's aan komst was vooral door de Itali aanse partijen - zowel in oppo sitie als regering - die tegen de bombardementen zijn, met grote vreugde begroet. In de media echter werd het plotselinge opduiken van Rugo va in Rome wat cynischer beke ken. „Hij is een pion in een spel dat wordt ontwikkeld door Moskou, gespeeld door Milose vic en met belangstelling ge volgd door de informele diplo matie van het Vaticaan. De Amerikanen slaan het echter met wantrouwen gade", schreef de correspondent in Belgrado van het dagblad La Repubblica. Vermoed wordt dat Rugova, die al tijdens de Rambouillet- onderhandelingen niet op één lijn zat met de politieke verte genwoordigers van het Kosovo Bevrijdingsleger, UQK, een par tij gaat vormen die op een ge weldloze manier streeft naar een vorm van autonomie voor Kosovo waarmee ook de Servi sche regering zou kunnen le- Albanië heeft Rugova gisteren al politiek asiel aangeboden. De Britse regering heeft hem en zijn gezin uitgenodigd voor een verblijf in Engeland. BONN PAUL KOOPMAN correspondent Het hotel Petersberg, waar de ministers van de zeven grootste industrielanden en Rus land gisteren een akkoord over Kosovo slo ten, heeft een verdachte reputatie. De Brit se premier Chamberlain sliep in hetzelfde etablissement in 1938 'Hotel Luxus' gehe ten tijdens één van zijn vergadermara thons met de Duitse kanselier. Uit het ak koord dat Chamberlain en Hitier op deze plaats voorbereidden, trokken zij allebei diametraal tegengestelde conclusies. Hitier zag de weg geopend voor een niets ont ziende veroveringsoorlog, terwijl Chamber lain ervan overtuigd was dat de vrede tus sen het Derde Rijk en West-Europa was be zegeld. 'Peace in our time' riep de premier later in Londen, wat de geschiedenis inging als één van de meest naïeve uitspraken ooit. Het zelfde 'Peace in our time'-gevoel waarde gisteren een beetje rond in hotel Peters- berg. Wat was er nu eigenlijk afgesproken? Kan de NAVO. met instemming van Rus land, straks Kosovo binnenvallen? Of is de enige begaanbare weg een diplomatieke? Oorlog of vrede? De acht aanwezige minis ters hadden er allemaal, zo bleek na afloop van de vergadering, hun eigen opvattingen over. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Albright concludeerde dat de 'effec tieve internationale vredesmacht' waarvan in de slotverklaring sprake is, een robuuste NAVO-macht betekent, met deelname van zwaar bewapende Amerikaanse en Britse militairen. De Russische minister Ivanov las deze frase echter anders: een effectieve macht is in zijn ogen niet zwaar bewapend en wordt zeker niet gedomineerd door NAVO-landen die nu aan de operatie 'Al- lied Force' deelnemen. Soortgelijke inter pretatieverschillen waren er over de vraag Van Aartsen vindt besluit G8 'doorbraak' den haag gpd WD-minister Van Aartsen van buiten landse zaken is verheugd over het be sluit van de zeven belangrijkste indu strielanden en Rusland (de G8) om geza menlijk te werken aan een oplossing voor de Kosovo-crisis. „Het is érg be langrijk dat Rusland nu de aanpak van de NAVO steunt en onderschrijft.'1 Het besluit houdt onder meer in dat er na de oorlog veiligheidstroepen naar Kosovo gaan om de terugkeer van de Kosovaren te begeleiden. Volgens Van Aartsen zou de kern van deze troepen macht moeten worden gevormd door NAVO-eenheden, aangevuld door troe pen uit Rusland en andere OVSE-lan- den. De bewindsman wilde niet aange ven of ook Nederlandse troepen hiervan deel moeten uitmaken. In het verleden heeft Nederland zich echter positief uit gelaten over het leveren van manschap pen voor veiligheidstroepen. De instemming van Rusland is volgens Van Aartsen zo belangrijk, omdat het isolement van de Joegoslavische leider Milosevic hierdoor wordt versterkt. „De druk op Milosevic is dank zij de instem ming van Rusland heel erg groot gewor den. Het negatieve punt is echter dat Milosevic nog geen teken heeft gegeven of hij ingaat op onze voorwaarden. Maar voor Milosevic moet het nu ook duide lijk zijn dat hij volstrekt geïsoleerd komt te staan." ooit zonder toestemming van Milosevic mag binnentrekken. 'Desnoods', vindt Al- Maar deze kwesties mogen hoe belangrijk ze ook zijn niet de aandacht afleiden van de centrale boodschap. En die luidt dat Rusland langzaam maar zeker naar het Westen is opgeschoven. Ivanov, die enkele weken geleden nog hel en verdoemenis preekte over de NAVO-bombardementen op Joegoslavië, ging in Bonn op de foto met een aantal 'Westersehaviken' zonder dat een onvertogen woord viel. Er kwam een gezamenlijke verklaring met gezamenlijke 'principes voor de aanpak van de Kosovo- crisis. En Ivanov verklaarde zich bereid de komende weken met het Westen verder te onderhandelen. Praten doen de Russen overigens al met het Westen, en hoe. Na een maand van ver bitterd zwijgen, liggen de diplomatieke ka nalen weer wijd open. Albright onthulde gisteren dat zij de laatste weken 'dagelijks' met haar Russische collega belt. Ook Jeltsin en Clinton zijn sinds de NAVO-top in Was hington weer on speaking terms'. En op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel wordt verheugd opgemerkt dat ook de Russische speciale gezant voor Kosovo, Tsjernomyr- din, het licht begint te zien. „Hij heeft zich verdiept in dit conflict en kan niet meer naast de gruwelen in Kosovo kijken.' Het moet voor Milosevic een onprettige ge waarwording zijn. Nadat zijn militaire ap paraat door aanhoudende bombardemen ten is gekortwiekt, zijn economie als gevolg van de oorlogskosten en embargo's steeds meer verlamd raakt, verliest hij nu lang zaam maar zeker ook één van zijn laatste bondgenoten: Rusland. Het gezamenlijk optreden in Petersberg is daarvan de eerste duidelijke illustratie. Een militaire, econo mische én politieke isolatie kón de combi natie zijn die Milosevic op de knieën dwingt. Daarvoor is het wel van groot be lang dat de toenadering tussen Moskou en het Westen beklijft. Nu al 'Peace in our ti me' roepen, zou niet alleen voorbarig zijn, Om verder gezichtsverlies te beperken De kans dat Gil-Robles erin slaagt de kwestie voor 10 juni te regelen, wordt minimaal ge acht. De eurofracties van PvdA, D66 en Groenünks stellen daarom voor als Nederlanders vast het goede voorbeeld geven door een nationale gedragscode in te voeren, totdat het euro parlement orde op zaken heeft gesteld. De WD steunt het ini tiatief, de CDA-eurodelegatie is afhoudend. De christen-demo craten zeggen zelf al een code voor declareren te hebben, rnaar is bereid een voorstel van de andere partijen 'te bestude ren'. Hel CDA was de enige Neder landse eurodelegatie die woensdag tegen aanscherping van de onkosten- en salarisre gels stemde. Tweede Kamer fractieleider De Hoop Scheffer is allerminst gelukkig met de opstelling van zijn Europese partijgenoten. Hij laat weten dat euro-delegatieleidster Maij Weggen en haar team de ver keerde keuze hebben gemaakt. „De Kamerfractie had duidelijk een andere afweging gemaakt", aldus De Hoop Scheffer. Voor alsnog heeft deze berisping geen gevolgen voor de rol en fiositie van Maij-Weggen als ijsttrekster bij de euroverkie zingen. straatsburg marc peerperkorn correspondent Europees-parlementsvoorzitter Gil-Robles start een wanhoops offensief om nog voor de ver kiezingen in juni een nieuwe fraudebestendige onkosten- en salarisregeling voor de europo litici op tafel te leggen. Gil-Ro- bles kreeg deze opdracht gister avond van de fractieleiders van de Europese partijen, in een poging verder gezichts- en stemmenverlies te beperken. De fractievoorzitters vrezen een dramatisch lage verkiezingsop komst, nadat het parlement de ze week weigerde het riante en misbruikgevoelige declaratie stelsel te veranderen. Gil-Robles zal komende we ken intensief onderhandelen met de lidstaten van de Euro pese Unie. Die moeten una niem hun goedkeuring geven aan een salarisplan. Het vorige plan sneuvelde bij gebrek aan een overgangsmaatregel voor europarlementariërs die er fi nancieel op achteruit zouden gaan. De regeling voorzag in een maandsalaris van 12.500 gulden, gekoppeld aan een streng declaratiesysteem. Voor vele europolitici betekent dit een inkomensverlies van tien duizenden guldens per jaar. Tribunaal legt Aleksovski 2,5 jaar cel op den haag anp Het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag heeft vandaag de Bosnische Kroaat Zlatko Aleks ovski veroordeeld tot 2,5 jaar celstraf. De straf komt vrijwel overeen met de tijd die Aleks ovski heeft doorgebracht in voorarrest. Het Tribunaal ge lastte zijn onmiddellijke invrij- heidsstelling. Het Tribunaal achtte niet be wezen, zoals aanklager Nie mann had bepleit, dat de Repu bliek Kroatië rechtstreeks be trokken was bij het gewapend conflict tussen Bosnische Kroa- ten en Bosnische Moslims. Nie mann wilde Aleksovski ook ver oordeeld zien wegens groot schalige misdaden van Kroaten. Niemann had minimaal tien jaar cel geëist. Aleksovski was in 1993 com mandant van de Kaonik-gevan- genis, vlakbij Busovaca in Cen t raai-Bosnië. Het Tribunaal, voorgezeten door de Portugees Rodrigues, verklaarde bewezen dat Aleksovski zich schuldig heeft gemaakt aan ernstige mis handelingen van in de Kaonik- gevangenis gedetineerde mos lims. Bovendien deed hij niets om te voorkomen dat zijn per soneel zich te buiten ging aan gewelddadigheden, terwijl hij wist dat deze op aanzienlijke schaal voorkwamen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7