ier weken op menselijke mestvaalt Kosovo y~j »ïeuwe NAVO slaat verkeerde weg in Binnenland 'Liever op de schommel dan achter de geraniums' éèr? met de ndiwk. JMargriet Brandsma kon op den duur geen afstand meer nemen Cit0r( 'JOHN OOMKES Margriet ijT zeulde vier weken d in Macedonië en Al- Over de menselijke ■■Alt van een oorlog die iajn mag hebben. Op neel van een gewapend dat is uitgegroeid tot de bedreiging van de vre- ^^Juropa sinds het einde Tweede Wereldoorlog, n het hartje van haar 82, U iats Haarlem, gekweld :e na een maand afzien hoofdredactie van het irnaal werd teruggeroe- la< (gelucht omdat ze hel- r ogen heeft dat haar in om beroepsmatig af nemen van het drama gevreten door de inten- in de gebeurtenissen, kun je geen verslag ieeft ze meegenomen uit Albanië. Niets dan een tot op het bot gevoelde ver beid - die echter wegvalt bij de ontberingen die Kosovaarse vluchtelingen krij- verstouwen. Niets dan verdriet over het lot van toevallige passanten - verdriet zijn beurt weer verzuipt in de poel van ellende waarin meer dan 800.000 land- in on ;ers het hoofd boven water moeten zien te houden. (Het Oog op Morgen) als tv heeft ze zich nooit beperkt tot het claustrofobische wereldje aan het Binnenhof, maar ook tal van reportages gemaakt in het buitenland (zoals het Zuid- Afrika van Nelson Mandela). Ze moest op stel en sprong naar de Balkan, maar kwam met haar team in het niemandsland bij Blace aan toen de Macedoniërs het provisorische kamp voor de eerste keer hadden geruimd. Daarna liep Brandsma geen moment meer achter de ge beurtenissen aan. Zowel gedu rende de eerste twee weken in Macedonië als tijdens de laatste veertien dagen met standplaats Tirana toonde ze zich een 'ro ving reporter' van de oude stempel. Toen de wereld na da gen genoeg kreeg van dezelfde shots van voortzeulende kans loze sloebers, die al dan niet door grenswachten worden verjaagd, toog ze er zelf op uit. Liet ze de beelden het verhaal vertellen achter die eerste chao tische entrees. Hoe oude man nen verkommeren in een Alba nees ziekenhuis omdat ze geen penny meer hebben - en zon der poen begin je niets in een door de maffia en armoede ge domineerd land. Hoe Kosova- ren de laatste zorg besteden aan hun geliefden, die wel de grens haalden maar bezweken - en hopen dat die ooit worden herbegraven in eh... Margriet: „De Duitsers hebben er zo'n perfect woord voor: Heimat." ..Je brengt gewoon wat je ziet. Je hoeft er niets voor te doen: het gebeurt voor je ogen. Dat probeer je zo goed mogelijk over te brengen in de huiska mer. Dat is op zich vrij eenvou dig: dramatischer maken dan het is, kan niet. Minder drama tisch maken ook niet. Je staat vaker voor het dilemma: kan ik dit wel uitzenden?, dan voor de vraag: is het nieuws? Voor mij persoonlijk ligt de grens bij de achtergrond een drui- ermis. Alleen dankzij de van Moeder Natuur Cederlanders er in hun sober te bele- veel beleden solidariteit Kosovaren is op straat u't9 lar de achtergrond ge- si nst i. Het reuzenrad roept teuilhnering op aan de beel- armee de VRT een dag n m, »eeft getoond hoe Koso- vluchtelingen zich e ru n vermaken in een ïentshal in Antwerpen. 3ers van zinloos geweld de werkelijkheid ont- met behulp van een sch geweer en een in- computer-simulatie- Isma heeft toch iets omen uit Albanië, zo rt ze zich opeens. Een ikening. Een geschenk i meisje van negen uit dat haar basisschool ïad vereeuwigd en over :en onderwerp 'maakte' Jeugdjournaal. „Er Margriet Brandsma van het NOS Journaal: „Voor mij ligt de grens aan wat je kunt uitzenden bij de menselijke waardigheid." FOTO UNITED PHOTOS DE BOER CYNTHIA VAN DUKE staan Servische tanks voor de school, met rokende lopen", zegt Margriet. „Dat meisje ver werkte de werkelijkheid door ze na te tekenen. Het heeft grote indruk op me gemaakt. Ze zat in een 'schooltje' in een van de opvangkampen. De onderwij zers en onderwijzeressen zijn zelf vluchtelingen en proberen die kinderen afleiding te geven, zich te laten afreageren. Dat doen ze dan ook. Een ander kind, van zeven, acht jaar te kende het plaatselijke voetbal veld, met op de voorgrond ie mand die doodbloedt.1' Margriet Brandsma (41) ge niet grote bekendheid als parle mentair verslaggever. Ze kent de loopgraven en hinderlagen van de residentie als geen an der. Ze schreef (met Pieter Klein) een onthullend portret van Jan Pronk en schreef samen met Frits Bolkestein het 'verkie- zings- en formatiedagboek' Haags Duet. Zowel voor radio Bij gebrek aan tenten slapen Kosovaarse vluchtelingetjes in het Macedonische opvangkamp Blace in de openlucht. FOTO REUTERS PAWEL KOPCZYNSKI menselijke waardigheid.' „Bij een van onze laatste rap portages zie je mensen ujtgeput de grens overkomen nadat ze waren verjaagd uit Prizren, de laatste grote plaats die door de Serviërs is geruimd. Mij viel op hoe de mensen die uit de kar spronge ;n, eerst telkens over iets heen stapten. Het bleek een ou de, verz.wakte vrouw te zijn, die net bijkwam en gebaarde dat ze water wilde hebben. Dat ben ik gaan halen. Ze kon het amper tot zich nemen. Ik zei tegen de cameraman: als ze het begeeft zenden we die laatste slok niet uit, hoor je? Nadat ze toch iets was opgeknapt, heb ik vreselijk gehuild. Ben door de anderen gelukkig goed opgevangen. Het was het teken dat het beter was terug te keren naar Nederland." Kosovo was een welvarende provincie van Joegoslavië, voor dat de etnische schoonmaak dit voorjaar begon met de moord op veertig dorpelingen bij Racak. Margriet Brandsma: „Je werkte wel met een tolk, maar over het algemeen ontmoet je in de kampen en op de trans porten veel mensen met een opleiding, die weten wat er in de wereld te koop is. Ze pakken je uit eigen beweging vast: waar kom je vandaan? Ik wil met je praten! Vaak draaiden we al zo dra we het gesprek begonnen, soms wilden ze het niet omdat ze bang waren voor familie die nog in Kosovo zat." „Op een van de laatste dagen was er een vrouw die in Prizren als telefoniste had gewerkt voor de waarnemers van de OVSE die drie dagen voor het begin van de bombardementen Koso vo hadden moeten verlaten. Ze had een kind bij zich van een jaar of zes, volledig kaalgescho ren. 'Wat is dat?', vroeg ik. 'Ik heb haar gereed gemaakt voor het kamp', zei ze. Waanzinnig! Dan besef je dat die mensen wisten wat hen te wachten stond: ze zijn echt zo lang ge bleven als kon. Ze keken naar BBCWorld, CNN en Belgrado, zagen op hun tv hoe de niets ontziende milities van Arkan dichterbij kwamen. Die vrouw zei: ik wist dat ik hier kwam en toch is het erger dan ik zag." Brandsma belde iedere avond wel even naar huis, naar daar waar het leven geordend is en onthecht. Ze merkte dat hier in Nederland vragen leven die journalisten daar op de Balkan overslaan. Margriet: „En dan bedoel ik echt iets zo voor de hand liggends dat je jezelf wel voor je kop kan slaan. Of die Kosovaren, die berooid de grens oversteken, niet liever de klok hadden willen terugdraai en naar januari en februari, toen ze nog leefden in de veilig heid van zijn eigen huis? Vin den ze niet dat de NAVO on middellijk moet stoppen met bombarderen omdat het veel erger is dan voor de bommen vielen? 'Natuurlijk niet', vertel len ze je stuk voor stuk. 'Deze ellende was toch gekomen. De Serven zijn alleen veel feller ge worden sinds de bommen. Dit is iets waar we doorheen moe ten, willen we ooit in de toe komst veilig kunnen leven in ons eigen land.' Niet één uitge zonderd! Tot mijn stomme ver bazing. En als je hoort over de gruweldaden van de speciale Servische milities, telkens weer. met overtuigende regelmaat, dan besef je ook waaróm de Kosovaren zo denken. Ze heeft voorzichtig gebla derd door Nederlandse kran ten, en ja, ook de analyse gele zen van De Volkskrant die schreef dat het Nederlandse ka binet pas achteraf de aanvallen fiatteerde. „De ministers Kort hals en Pronk zouden faliekant tegen de oorlog zijn geweest. Als dat zo zou zijn, stap dan op! Het gaat wel ergens over: oor log! Daar mag je geen onduide lijkheid over laten bestaan. Aan de andere kant: dat is ook heel erg Nederlands." (c 7 MEI 1999 954 Oppasgrootouders genieten van hun kleinkinderen Een opa achter de kinderwagen of een oma met een draagzak; nie mand kijkt er meer van op. Nu vader en moeder beiden carrière maken, worden de kinderen steeds vaker naar de grootouders ge bracht. En opa en oma vinden het heerlijk. „Ik heb het gevoel dat ik alles inhaal wat ik vroeger heb gemist." UTRECHT ANOUK MIDDELKAMP De huiskamer van de familie Zimmerman lijkt in niets op die van een opa en oma. Geen ge raniums voor de ramen en kan ten kleedjes op tafel, maar een grote kast met speelgoed en kindvriendelijke meubels. In plaats van klassieke muziek galmt uit de boxen 'Hansje Pansje Kevertje'. En de logeer kamer is helemaal omgebouwd tot een kinderkamer. Gijs (58) en Wil (56) Zimmerman uit Utrecht zijn oppasopa en -oma. Drie dagen per week passen ze van acht uur 's morgens tot vijf uur 's middags op hun twee kleindochters Cilia (3) en Eline (1). Omdat hun dochter werkt en dus oppas nodig heeft, maar ook omdat ze het zelf leuk vin den. „Het is hard werken", zegt Gijs. „Maar het is het leukste wat er is. We genieten iedere dag van die kleintjes." Toen dochter Astrid bijna vier jaar geleden zwanger bleek, bood Wil al snel aan op te pas sen. „Ik was net gestopt met werken en het leek me heerlijk om weer met kinderen in de weer te zijn." Een bijkomend voordeel was dat Gijs net met pensioen was gegaan. Cilia en Eline proberen on dertussen de tafel onder te klie deren met stiften. Wil spreekt hen streng toe. „Dat mogen ze hier dus niet. Thuis krijgen ze meer vrijheid, maar ik hou er mijn eigen regels op na. Ik wil niet dat ze m'n hele huis op z'n kop zetten en dat weten ze heel goed." De grootouders hebben geen expliciete afspraken ge maakt met hun dochter over de opvoeding van de kinderen. Volgens Lenny Duijvelaar, auteur van 'Het oma- en opa- boek', neemt het aantal groot ouders in Nederland snel toe. „Er zijn naar schatting nu drie tot vier miljoen grootouders en er komen er steeds meer bij", zegt de auteur. De oorzaak hiervan is dat senioren steeds ouder worden en dus ook lan ger grootouder zijn. Een andere oorzaak van het groeiende aan tal opa's en oma's is het grote aantal scheidingen. Dick van Rietschoten (49) uit Den Haag, die samen met zijn vriendin één dag per week op zijn nu vijf maanden oude kleinzoon past: „Sommige kinderen hebben wel acht grootouders, om nog maar niet te spreken van de overgrootouders." Volgens de jonge grootvader komen er dan ook steeds meer oppasopa's en -oma's. „Om mij heen zie ik ook steeds meer mensen op hun kleinkinderen passen." Lenny Duijvelaar: ,,Als aan staande ouders kunnen kiezen tussen een kinderdagverblijf of de grootouders, is de keus snel gemaakt. Een opa en oma zijn vertrouwder en bovendien veel goedkoper." De schrijfster merkt daarnaast op dat groot ouders steeds vitaler en actiever worden. „Waar vroeger de kleinkinderen op zondagmid dag op visite kwamen en een koekje uit de koektrommel kre gen, rollen ze nu samen met opa of oma over de grond of zitten ze met hen op de schom mel. Het leeftijdsbegrip van ou dere mensen is bijna helemaal komen te vervallen. Ouderen staan nog volop in het leven." Peuterzwemmen Gijs en Wil Zimmerman zijn het levende voorbeeld van onder nemende grootouders. Ze gaan winkelen met hun kleindoch ters, bezoeken regelmatig de dierentuin en eens per week gaat Gijs met Cilia naar het peuterzwemmen. Tussen de ve le moeders en een enkele vader vormen ze daar een opvallende verschijning. Gijs: „In het begin keken mensen er wel raar van op dat ik als opa met mijn kleindochter ging zwemmen. Maar nu is het heel gewoon." Zimmerman houdt zijn klein dochter goed in de gaten in het peuterbadje. „Ze is zo vlug dat je er constant op moet letten", zegt hij. „Maar daar ben je na een tijdje wel aan gewend." In het nabijgelegen bad trekken mensen van Zimmermans leef tijd langzaam baantjes. „Als ik die mensen zie zwemmen, voel ik mezelf heel jong", zegt de grootvader. „Je zult mij met geen mogelijkheid achter de ge raniums zien zitten. Daarvoor voel ik me nog veel te vitaal." Bij hun grootouders mogen kinderen vaak meer dan bij hun ouders. Anique Duijvelaar (53), die één dag per week op haar kleindochter van drie jaar past, vindt bijvoorbeeld dat bij oma alles moet kunnen. „Ik wil dat mijn kleinkind vooral veel ple zier heeft als ze bij mij is. Het opvoeden laat ik wel aan mijn dochter over." De grootmoeder heeft dan ook geen afspraken met haar dochter gemaakt over de opvoeding van de klein dochter. „Ze vindt mijn manier van opvoeden prima en ik die van haar ook. Daar bestaat geen enkele discussie over." Carla Guit (57) uit Woubrug- ge, oma van een tweejarige kleinzoon, overlegde juist wél met haar dochter over de op voeding van het kleinkind. „We hebben van tevoren besproken hoe mijn dochter haar kind wil de opvoeden. Zo wil ze dat er niet gesnoept wordt. Ik heb me daar helemaal aan aangepast." Moeder en dochter spraken af na een half jaar te evalueren hoe het oppassen ging. „Maar dat bleek helemaal niet nodjg", lacht Guit. „Er waren helemaal geen problemen." Lenny Duijvelaar vertelt dat de meeste oma's en vooral ook opa's het heerlijk vinden om op de kleinkinderen te passen. „Vroeger hadden mannen het onderling over auto's en nu vertellen ze hoe geweldig hun kleinkinderen zijn." Ook Wil Zimmerman merkt dat haar man veel meer betrok ken is bij zijn kleinkinderen dan vroeger bij zijn eigen kinderen. Duijvelaar: „Grootvaders heb ben vaak het gevoel dat ze iets in te halen hebben. Ze genieten dubbel en dwars van de klein tjes." Kinderliedjes Gijs zit inmiddels met Eline op schoot naar de Teletubbies te kijken. Hij kent de namen van alle figuren uit zijn hoofd en wijst zijn kleindochter objecten aan op het scherm. Lachend geeft hij toe dat .hij regelmatig naar kinderprogramma's kijkt. „Je wordt er wel een beetje sim pel van", zegt hij. „Ik ken ook alle tachtig nummers van de cd met kinderliedjes uit mijn hoofd. Je moet toch een beetje met de kinderen meegaan." Gijs en Wil hebben geen ge pland programma in hun hoofd als de kleinkinderen 's och tends worden gebracht. „We eten eerst samen een boterham en laten ze daarna hun gang gaan. Als ze aangeven dat ze met de blokken willen spelen, doen we dat. We proberen wel een beetje zinnig met ze bezig te zijn. Er komen hier geen su personische computerspellen in huis." Gijs vertelt dat ze wel iswaar het nodige met de kin deren ondernemen, maar „we zijn niet de hele dag dolenthou siast bezig met opvoeden. Af en toe zijn we het even zat en dan laten we ze gewoon hun gang gaan. Dat moet ook kunnen." Op de vraag of het opgroeien bij oudere mensen wel goed is voor een kind, antwoordt Duij velaar dat het juist iets toevoegt aan de opvoeding van het kleinkind. „Het is goed als het in aanraking komt met meerde re generaties. De ouders zijn vaak druk met allerlei zaken en moeten tussendoor ook nog een kind opvoeden. Bij opa en oma is het lekker rustig en kan een kind tot zichzelf komen. Daar is er volop tijd om bijvoor beeld een uur lang een boekje voor te lezen. De ouders heb ben het daar veel te druk voor." Voor meer informatie over op pasopa's en -oma's: Lenny Duijvelaar en Anjo Geluk, 'Het oma- en opa-boek. Tips en ideeën voor plezier met uw kleinkind. Uitgeverij Kosmos; ISBN: 90-215-9237-1. PTen pnr weken \jYoe°i op der de wot, wakker wo roten vntA de vojefs, r»e<k h»!en hydc. poet Cti een flesje vsijn is* de koel lost \A/e zjjen eer. i/os op rrn/iz&njAcAit Kdtriperesi is p?s vrijheid -4 erTvjtejntie Kampeermagazme '99 is uit, vol informatie, tips, adressen Vraag het gratis aan. Telefoon 020 - 607 11 42 (werkdagen 10 tot 16 00 uur), fax 020 - 685 61 99, e-mail kampeermagazine&rai.nl De leiders van de NAVO, op 25 april bijeen in Washington. ergste vrezen. Het verlangen naar een schone oorlog die in één klap alle zonden van de we reld wegneemt, vertroebelt het zicht op de werkelijkheid. Want niets van wat de NAVO zei te willen bereiken met de bom bardementen is daadwerkelijk bereikt. Integendeel, we zijn al leen maar verder van huis. De toenemende humanitaire catastrofe, de consolidatie van Milosevic' macht en het toene mende gevaar van grootschali ge escalatie werpen 'een smet je' op het NAVO-ingrijpen en zijn blijkbaar niet voldoende om te laten zien dat dit nou precies het resultaat is van een gebrek aan bescheidenheid en militaire terughoudendheid, en het beantwoorden van geweld met nog meer geweld. De NAVO heeft grote inschattings fouten gemaakt, heeft zich la ten verleiden tot een sprong in het duister, en heeft gekozen voor een middel dat erger is dan de kwaal. Het uitschakelen van de Joego slavische media brengt terecht Nederlandse journalisten in verzet. Wellicht dat straks lera ren protesteren tegen het plat gooien van schoolgebouwen en pastoprs tegen het in de as leg gen van eeuwenoude kloosters. Ongetwijfeld zullen naar mate de NAVO meer burgerdoelen bestookt grotere groepen de waanzin ervan inzien. Dat die verschuiving van militaire- naar burgerdoelen plaatsvindt zal niemand zijn ontgaan. Het is echter de logica daarvan of zelfs de noodzaak van die verschui ving (die voortkomt uit de ho peloze poging om met illegale luchtacties een land naar vrede te bombarderen), die zou moe ten worden ingezien. Ingecalculeerd Het nieuwe strategische con cept van de NAVO, met als kerntaak 'crisisbeheersing' zon der VN-mandaat, wordt in Kos ovo ten doop gehouden. Koso vo is geen geïsoleerde actie waar zo af en toe iets fout gaat. Dit is het, dit is de toekomst van de nieuwe NAVO-doctrine, niet meer en niet minder. Net zoals gras niet harder gaat groeien wanneer je eraan trekt, kun je ook niet met extreem ge weld van buiten mensen dwin gen vreedzaam met elkaar sa men te leven. Een 'slimme' raket die zich tientallen kilometers vergist en op het centrum van de Bulgaar se hoofdstad Sofia terechtkomt in plaats van op het voorziene doel in Servië is all in the game'. Bommen op treinen en bussen, het hoorter allemaal bij en is op voorhand ingecal culeerd. Schone oorlogen be staan niet. Evenmin bestaan er oorlogen die een klein beetje internationaal-rechtelijk legaal zijn. De keuze om geweld te ge bruiken is zo ingrijpend dat die niet halfhartig gemaakt kan worden. De legitimiteit ervan en het accepteren van het feit dat er slachtoffers zullen vallen zouden als voonvaarden hel derder moeten zijn dan bij eni ge andere politieke keuze het geval was. FOTO REUTERS KEVIN LAMARQUE De Nederlandse regering en de overgrote meerderheid van het parlement zijn hiermee ak koord gegaan toen zij de NAVO-aanvallen op Joegoslavië goedkeurden. Zij verleenden de NAVO zelfs het recht om dat in de toekomst voortaan op eigen houtje te doen wanneer en waar zij dit nodig acht. De om standigheden die het broeiende conflict in Kosovo vlam deden vatten - armoede, etnische tweedeling, gebrek aan uitzicht op een betere toekomst - doen zich voor in tal van landen in de regio. De nieuwe NAVO, de we reldgendarme tegen wil en dank, kan zich alvast gaan voorbereiden op ingrijpen in Macedonië, Albanië, misschien zelfs Bulgarije, Roemenië of Moldavië. Als niet de economi sche en sociale ontwikkeling van de Balkan voorrang wordt gegeven staan Europa nog hete tijden te wachten. De NAVO- top van Washington en het Kosovo-experiment werpen een lange schaduw vooruit. Jan Marijnissen is partijleider en voorzitter van de Tweede- Kamerfractie van de Socialisti sche Partij. agen gedenken wij de lit de Tweede Wereld- :n vieren wij een dag onze herwonnen vrij- nazi-Duitsland. Het e dagen die ons herin- i het feit dat we een n hebben. Het is op an dat verleden, de ver- ngen van de Tweede )orlog, dat de wereldge- hap besloot het mono- er het gerechtvaardigde ,c telijke geweld te leggen erenigde Naties en de iveek stemde de Tweede massaal tegen een motie jSP die een VN-mandaat Jr elk NAVO-optreden Ihaar eigen verdragsge- Jat ook de volledige fjnks-fractie deze in het ktionaal recht verankerde I tafel veegde, doet het even vergeten toen vo- 070 ek de leiders van de ne- 0251 NAVO-landen in Was- 025! i besloten om verder te et een nieuw Strategisch it dat dit monopolie iekt en de NAVO naast •laatst. Ondertussen Kosovo de nieuwe the- n praktijk gebracht. De n Joegoslavië en de top in Washington van ril zijn mijlpalen die ggevend zullen blijken ■schiedenis van de inter- tie verhoudingen tussen 'r De bombai dementen (°er^osiavië markeren de de- verandering van de fan verdedigings- naar organisatie. ndamentele gedaante- ig van de grootste mili- ganisatie van de wereld 't geruisloos. Zonder appelijk debat zet de laar eigen handvest en de Verenigde Naties kant. De oorlog in Koso- r- eerste in een potentieel ige reeks 'conflictbe- [3 gen' of 'militaire cam- zoals het eufemistisch (enoemd. Vanaf nu acht 'O zich gerechtigd om iten het verdragsgebied NQ icipe overal ter wereld) /eniëren. ook zonder i nwtvan ''^staten wordt illen of bedreigd, en ds zonder toestemming Veiligheidsraad.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5