Oude Grieken eerden moeder al TV WEER Anti-dieetdag: 'Dik kan heel mooi zijn' 1 Het Gesprek van de Dag 239 Nieu treinrec VRIJDAG 7 MEI 1999 COMMENTAAR Fraude terecht aangepakt Zorgverzekeraars Zilveren Kruis en Zorg en Zekerheid gaan fraude in de medische sector te lijf. Zowel medisch specialisten die sjoe melen met nota's als verzekerden die proberen de verzekering op te lichten, kunnen op een harde aanpak rekenen. Een terechte stap, nu blijkt dat fraude met zorgverzekeringen (ziektekosten) schrikbarend toeneemt. Cijfers over 1997 - het meest recente onderzoek - maken duidelijk dat zorgverzekeraars steeds vaker te maken krijgen met oplichting en fraude. Enerzijds betreft dat medisch specialisten die verrich tingen in rekening brengen die nooit zijn gedaan of die tarieven opvoeren die hoger zijn dan wettelijk is toegestaan. Anderzijds zijn er verzekerden die met vervalste nota's proberen geld binnen te halen, waarop zij geen recht hebben. De precieze omvang van de schade die zorgverzekeraars en via de premies dus ook de verzekerden die zich wel keurig aan de regels houden daardoor lijden, is niet békend. Afgaande op onderzoek van de Economische Controle Dienst van twee jaar geleden moet het ergste worden gevreesd: 72 medisch specialisten waren door gesjoemel met nota's destijds goed voor 22 miljoen gulden. Hoe wel zeker is dat de meeste specialisten zich wel aan de regels hou den, mag worden aangenomen dat de totale schade door fraude met zorgverzekeringen een veelvoud van dat bedrag is. Afgezien van de omvang is mogelijk nog belangrijker de voor beeldwerking die uitgaat van de aanpak van fraude. In een tijd dat de overheid probeert gebruikers en aanbieders van voorzieningen in de gezondheidszorg kostenbewust te maken door soms ingrij pende maatregelen - bijvoorbeeld via bijbetaling voor sommige medicijnen en het aanpakken van de inkomsten van apothekers - kan niet worden toegestaan dat tegelijkertijd geld wegvloeit door misbruik van of fraude met ziektekostenverzekeringen. Door snel in te grijpen, bijvoorbeeld door het inzetten van een fraudeteam zoals Zorg en Zekerheid doet, kan worden tegenge gaan dat meer mensen het slechte voorbeeld volgen en zo het be leid van de overheid ondermijnen om te komen tot een betaalbare en voor iedereen toegankelijke gezondheidszorg. Assessment: oprukkend virus, Vroeger namen directeuren of andere mandarijnen in het bedrijfsle ven personeel aan opgrond van hun eigen inzicht, kennis en erva ring. Maar de managers van tegenwoordig lijken daar steeds min der toe bereid te zijn. Daar zijn nu experts voor die (tegen riante ho noreringen) bekijken of iemand voor iets geschikt is. Dus uitbeste den maar. Het laatste snufje op dit terrein, als we althans het programma Zembla van gisteravond mogen geloven, zijn de assessment-bu reaus of -centres. Ik had er nog nooit van gehoord, maar ze schijnen gelijk onkruid uit de grond te schieten. En er gaan miljoenen in om. Het is een flinke business geworden', zei een kerel, pardon assessor, van zo'n bureau voldaan, 'we zijn de modegril voorbij'. Een 'indu strie' werd het ook al genoemd 'met wachtlijsten en al'. Dat zo'n bezigheid wordt opgesierd met zo 'n dikdoenerige Engelse term vervult me al met grote achterdocht. Dan heb ik de neiging meteen aan lajelicliterij te denken. Waarom nou niet in je moers taal duidelijk gemaakt wat je precies doet? 'Assessment staat voor schatting, waardering. Het komt in dit geval neer op het beoordelen van mensen op hun gedrag, het meten van hun geschiktheid voor een bepaalde functie. Met behulp van een psychologische test, een intelligentietest en twee rollenspellen poogt men dat vast te stellen. Eerlijk gezegd zag ik niet zo'n groot verschil met wat tot voor kort ordinair een psycho technische test werd ge noemd, maar dat zal wel aan mij liggen. In de uitzending viel een paar keer het woord 'wetenschappelijk' met betrekking tot deze carrièretest. Helaas werd niet duidelijk ge maakt waar dat wetenschappelijke nu eigenlijk op stoelt. Hoe ko men de (ik krijg het woord bijna niet uit m'n strot) assessoren tot hun oordeel? Wie controleert hen? Ook werd geeti enkel inzicht ge geven in de resultaten van assessment in de praktijk. Een rechtsbijstandsjurist met een aardig cynisch hoofd legde even het misbruik uit dat van assessment door bedrijven of instellingen kan worden gemaakt en ook wel wordt gemaakt. Mensen die een bepaalde functie bekleden en met wie wat problemen zijn. worden soms gedwongen om een assessment te ondergaan om te zien of ze nog geschikt zijn voor hun werk. Zo kunnen ze eventueel worden geloosd. Bij reorganisaties moeten mensen niet zelden solliciteren naar hun eigen functie en daar komt volgens hem steeds vaker ver plicht assessment aan te pas. 'Een oprukkend virus', zo betitelde de ze jurist assessment. wil buys Redelijk weer op landelijke fietsdag Het boven noordelijk Europa gelegen luchtdrukmaximum werd tijdens de afgelopen nacht versterkt door een nieuwe, uit de poolstreken af komstige hogedrukcel. Aan de oostflank van het systeem houdt de aanvoer van poolkou aan. Voor ons is deze ontwikkeling van secundair belang. Bepalend voor het weerbeeld in West-Europa is een depressie op het midden van de oceaan en een, vergeleken met het Scandinavi sche, minder tot de verbeelding sprekend hogedrukgebied boven het midden van Europa. Tussen het Atlantische laag en het Europese hoog waait de wind uit richtingen tussen west en zuid en daarmee worden uitlopers van storingen naar het Noordzeegebied gedirigeerd. Een dergelijke storing trekt vanavond en de komende nacht met flinke regen en onweersbuien over ons land. Morgen klaart het op maar in de middag kan er opnieuw een regen of onweersbui tot ontwikkeling ko men. Alleen vlak aan zee blijft het op de meeste plaatsen droog. Kort om voor de landelijke fietsdag zijn de weersomstandigheden redelijk. Wel staat er een matige, in de kustgebieden vrij krachtige zuidwesten wind. De temperaturen stijgen tot maximaal 18-19 graden. In de kustgebieden is het een fractie minder warm. In de nacht van zaterdag op zondag bereikt een volgende storing ons land. Daardoor neemt de bewolking weer toe en kan het enige tijd re genen of motregenen. Later op zondag komt de zon af en toe tevoor schijn en loopt de temperatuur in een zuidelijke tot zuidoostelijke stro ming op tot boven de 20 graden. Na het weekeinde nemen de regen kansen weer toe en gaan de temperaturen iets omlaag. Na de regen van gisternacht en ochtend werd het 's middags droog maar de zon kwam er niet aan te pas. In het zuiden van het land arri veerde warme en vochtige lucht waarin flinke regen- en onweersbui en tot ontwikkeling kwamen. In de regio Sittard moest de brand weer er aan te pas komen om kelders leegte pompen. In Limbricht viel 38 mm in een half uur. Niet alleen moeder, ook de commercie spint garen bij moederdag die zondag wordt gevierd. Al jaren is deze dag goed voor topdrukte in win kels en op veilingen. Dat beeld wordt bevestigd door cijfers uit onder zoeken. Ruim zestig procent van de Nederlandse huishoudens doet iets aan moederdag, zegt het marktonderzoekbureau Trendbox. Ook lan den als België, Duitsland, Italië, Groot-Brittannië, Scandinavië, de Ver enigde Staten en Japan, vieren zondag de feestdag voor moeders. Amerikaanse Anna Jarvis uitvindster huidige feest Over het ontstaan van moederdag doen allerlei verhalen de ronde. De eerste tekenen van een feestdag voor moeders vinden we bij de oude Grieken. Zij kenden speciale lenteriten ter ere van Rhea, de moeder der goden. En in de Mid deleeuwen zou er een 'Moeder Zondag' hebben bestaan. Op de zondag vóór Pasen kwamen de kinderen na de kerkgang naar het ouderlijk huis om moeder te verwennen. De vrouw die onze huidige moederdag waar schijnlijk heeft uitgevonden, heette Anna Jarvis en woonde in het Amerikaanse stadje Crafton in de staat West-Virginia. Anna, die overigens zelf nooit moeder is geworden, beschouwde het lief hebben en eren van moeders als haar voornaam ste taak in het leven. Haar eigen moeder had maar liefst zeven kinderen verloren en wijdde zich ondanks haar verdriet aan de zorg voor an deren. Anna's moeder stierf in 1906 op... inder daad de tweede zondag in mei. Na haar dood begon Anna een ware promotie campagne binnen de katholieke kerk om een dag voor alle moeders vast te stellen. De eerste moe derdag in West-Virginia werd in 1907 gevierd. Maar Anna was nog niet tevreden. Ze benaderde zelfs de Amerikaanse president Wilson en die was zo gecharmeerd van haar idee dat hij in 1914 moederdag uitriep tot nationale feestdag. Moederdag past perfect bij de toenemende be langstelling voor het gezin en het sociale leven, constateert Trendbox-onderzoeker Fred Schip per. „Mensen trouwen vaker en veel vrouwen gaat zo tegen het millennium aan hard nadenken over kinderen. Mensen krijgen interesse in de 'zachte waarden' als gezelligheid, sfeer, iets doen voor een ander. Geld, werk en luxe is niet meer het enige dat telt. Moederdag past heel goed in dit tijdsbeeld." anne marie van der kolk Soep, diverse soorten brood, kaas en spek staan op tafel. Demonstratief schuiven leden van de vereniging van dikke mensen Obesitas aan. Gezamen lijk staan zij zo voor de eerste keer stil bij de anti-dieetdag, waarop behalve gege ten ook gewandeld en gezwommen wordt. De pers is massaal op het etentje van Obesitas af gekomen. Niet iedereen blijkt daar gelukkig mee te zijn. Een groot deel van de aanwezigen wil niet voor de camera's verschijnen. Veel dikke mensen treden liever niet op de voor grond. Een enkeling voelt zich zichtbaar ongemakkelijk. Een aantal leden van de vereniging laat zich toch fotograferen achter de mooi gedekte tafels. ,,Ik wil best op de foto, maar niet op het moment dat ik een hap neem," waarschuwt een vrouw. „Het is niet zo dat dikke mensen veel eten," zegt Jo Harkema uit Stein. Ze maakt zich kwaad over de blikken die ze krijgt als ze in de stad een ijsje eet. „Het wordt door iedereen maar aangenomen dat mensen daardoor dik zijn, maar daar klopt niets van." „Het is de obsessie van het slank zijn die vandaag de dag overheerst," zegt pen ningmeester Mieke van Spanje. Volgens haar wordt de druk vanuit de maat schappij sommige dikke mensen te veel. „Er zijn mensen die zo ongelukkig zijn met hun lijf, dat ze drastisch op dieet gaan. En al die afslankmethodes zijn lang niet allemaal gezond. Sommige mensen laten zich opereren om af te vallen. Dat daaraan risico's verbonden zijn, weet Van Spanje maar al te goed. „Dit jaar zijn twee mensen van onze ver eniging door een operatie overleden. Een als gevolg van complicaties, de an der stierf op de operatietafel." De talloze afslankmiddeltjes en pillen die op de markt komen, noemt ze 'onkruid'. „Ze helpen niet. Er zijn allerlei producten en die werken alleen voor de periode dat je ze gebruikt. Obesitas geeft daarom een WÊimsm Tijdens de anti-dieetdag werd niet alleen gegeten, maar ook gezwommen door de leden van Obesitas. blad uit waarin we uitleggen wat goed en slecht is." Volgens Van Spanje groeit de vereniging, die nu 750 leden telt, hard. Opvallend is dat negentig procent van de leden vrouw is. „Mannen hebben minder last van dit probleem," verklaart Van Spanje. „Maar zij die er last van hebben, hebben het vaak heel erg. En juist omdat ze hier tussen zo veel vrouwen terechtkomen, is het moeilijker voor hen om zich aan te melden." „Ik ben lid geworden omdat ik wilde zwemmen," vertelt Jo Harkema. „Dat is het enige dat ik niet deed. Omdat men sen uit het dorp dan zeggen: 'Die en die was er ook en het zag er niet uit'. Toen zag ik een advertentie van de vereniging met badpakken voor dikke mensen." Die zagen er goed uit, dus meldde ze zich aan. „En dik zijn kan ook heel mooi zijn en heel gezond," zegt penning meester Van Spanje. Dan vindt ze het genoeg geweest en vraagt de pers te vertrekken, zodat ze ongestoord kan gaan eten. Werkdruk Laatst was er een EO-programma aangekondigd over transseksualiteit Ik wou dat zien. Helaas bij de EO waren ze er kennelijk op het laatste moment voor teruggeschrokken om zo'n hache lijk onderwerp aan te pakken. In plaats daarvan was er een programma over de immense werk druk bij de politie. Op de Vel uwe kon men het niet meer aan. Ziekteverzuim was er het gevolg van, waardoor de gezonde collega 's nog meer onder druk kwamen te staan. Ook waar ik woon staat de politie onder zware druk. Ik heb daar onlangs nog een opmerkelijk staaltje van gezien. Op de fiets was ik met mijn hondje naar de bakker gereden. Nadat we een prokorn-broodje hadden gekocht, gingen wij welgemoed weer naar huis. Op de mooiste laan in ons dorp was mijn hondje niet meer vooruit te branden. Bij elke boom wilde ze zich er in alle rust van vergewissen of daar een hondenplasje was gedaan. Als ik ongeduldig werd en zachtjes riep: 'Ga nou mee,keek ze verwijtend op. In haar ogen las ik de boodschap: 'Baas, omdat jij nou zo'n ontzaglijk goeie neus hebt dat je niet eens van je fiets af hoeft te stappen om al die heerlijke geurtjes te kunnen ruiken, hoefje mij die al die verrukkelijke par- funis die ik met mijn gebrekkige orgaan dicht bij de grond moet opsnuiven toch nog niet te ontzeggen?'Tegen die logi- 'J ca is uiteraard weinig in te brengen, Yr M dus ik liet haar bij elke boom haar J gang gaan. I Terwijl we daar zo bezig waren, kwam er een politieauto aanrijden. De rood witte wagen stopte naast ons. Langzaam ging het raampje open. Aandachtig be keek een agent de verrichtingen van mijn hondje. .Aan zijn schrandere oogopslag kon ik zien welke gedachte zijn brein I doorkruiste. 'Dit hondje maakt aanstalten MAARTEN 'T HART om op een volgens de Algemene Politie Verorde ning verboden grasstrook zijn gevoeg te doen. Met andere woorden: de Hermandad verwachtte een hete daad. Ik maakte mij niet ongerust. Mijn hondje doet zijn hete daden altijd 's morgens vroeg in m'n tuin en voegt daar een enkele keer 's avonds nog iets warms en dampends aan toe. Midden over dag werpt hij nooit iets. Ik liep dus geen risico. De twee heren in de auto, beiden duidelijk gete kend door de zware werkdruk, konden dat na tuurlijk niet weten en zaten derhalve samen met argusogen naar mijn hondje te loeren. Mijn hondje is een snujfelmaniak. Laat je haar haar gang gaan, dan wordt op plaatsen waar een voorganger het schijtverbod heeft overtreden elke vierkante centimeter met een verbijsterende nauwkeurigheid onderzocht. Misschien dat daarom die twee agenten zo geïnteresseerd wa ren. Ze konden daar nog wat van leren. In geval van misdrijf moeten ze immers ook alle met rood lint afgezette centimeters uiterst nauwkeu rig onder de loep nemen. Toch heb ik mij er op die laan oprecht over verbaasd dat twee agenten zoveel tijd en zoveel geduld hadden om het ge snuffel van een hondje gade te slaan. Als mijn hondje op een bepaalde plek uitgesnuffeld was en wij beiden optrokken naar de volgende boom, trok ook de auto naast ons op en stopte weer op de plek waar wij gestopt waren. Zo hebben wij geduldig zonder een woord te wisselen, een hele laan met bomen afgewerkt. Ik schat dat we toch gauw twintig minuten bezig zijn geweest. Spijtig genoeg zonder resultaat voor beide heren. Ik had ze graag een dampende drol gegund. Maar ik neem aan dat het bij zoveel werkdruk toch bui tengewoon ontspannend voor beide functiona rissen moet zijn geweest om een klein, zwart hondje te volgen. MENSELIJK Een boze PAMELA ANDER SON is in Monte Carlo in ra zernij van het dure jacht van PRINS ALBERT afgestormd toen haar beleefd werd ge vraagd haar naaldhakken te vervangen door een paar bootschoenen. De na haar operatie nog altijd rondbor stige Anderson was in Frankrijk om de World Mu sic Awards te presenteren. Zij had zich daan/oor opge doft als Brittannia kompleet met drietand. Prins Albert had Pamela en de andere sterren van het festival uit genodigd om vooraf een glaasje champagne en een toastje kaviaar te komen nuttigen op zijn schip. Maar Pam was geschokt toen haar werd verzocht een paar an dere schoenen aan te doen. In woede verlieten zij en haar echtgenoot rocker Tommy Lee het schip. „Het was een belachelijk ge zicht", aldus een feestgan ger tegen het showbizzpers- bureau WENN. „De veilig heidsdienst wilde niet dat zij zichzelf aan boord pijn zou doen of het dek bescha digen. Maar blijkbaar is mo de heel wat belangrijker voor Pammie." fotomap De Australische labrador BARNEY heeft als eerste hond ter wereld een hoorapparaat gekregen. Barney had geluk, want zijn baasje is een arts aan de Universiteit van Queensland in Brisbane. Zij vond de hond eni ge tijd geleden bij de universiteit. Hij bleek aan een ernstige oorinfec tie te lijden, waardoor een deel van zijn oorkanaal moest worden ver wijderd. Vervolgens werd bij Barney een nieuwe methode toegepast, die het mogelijk maakt dat gehoorapparaten direct in de schedel wor den aangebracht. De operatie is geslaagd, en tests hebben uitgewezen dat Barney weer hoort als de beste. «"i MILLE N N nog dagen Off Nog 239 dagen en nieuwe millenniun aan. Reden voor de Da om in een dagelijks W' terug te kijken op beel rijke gebeurtenissen plaatsgrepen op co ponderende data ii gelopen 100 jaar. 3 1536: Delft door br; Jf' woest: 4 mei 1626: go Minuit op Manhatt In mei 1945: bevrijdin ij do 6 mei 1937: HiniDp burg ontploft; 7 me n(j Dien-Bien-Phoe va od 1902: 30.000 dodenjnd Mont-Pelee; 10 me begin WO II; 11 me OJ Desgrange rijdt eeri |aa« record: 12 mei 196S )g de Wipper zet S'wij a8 vlam. 7 MEI 1954 leS 'Dien-Bien-Phoe is gev De sombere boodscha op 7 mei 1954, als beki wordt dat 'een rode vlo de vallei heeft overspoi Dien-Bien-Phoe. De mL J( klanken zijn voor veler tijd verbonden aan een slag, die het einde bete de Franse koloniale he 111 pij in Indo-China. Waa vechten zij daar, de sol van het 13e Demi-.- Légion Etrangère, het 4 .T' leurs marocins, het lei ment de Chasseurs pal^, tes en het 2e Bataillon^ Dien-Bien-Phoe is het» van militaire misrekeni 1{ bovenal van met elkaai Q( singen komende persoi hartstochten. Na Duinl heeft Frankrijk nooit m verbluffende nederlaag den. In het afgelegen vlakte bij de grens met denkt Frankrijk aan hei jjJ van 1953 de ideale plek ben gevonden om de V mese onafhankelijkhei lt( te kunnen bezweren. dc ïrl parachutisten worden |js| omsingeld door Vietna troepen en leiden vana 1954 dramatische verlii ,er houden moed - zelfs te ter weten in - en de be\ bers zijn duidelijk: „UI rachutist. U bent daart sneuvelen." Maar na di fr de mei 1954 rouwt Frai de westerse wereld trei mee. De veldslag is vei henkruul» Vader en zoon Ha Maik de Rijk uit Blai hebben het Nederlaj record 'De meeste D lometers in 24 uur' i broken. Het oude rel (uit 1993) stond op l[ over Nederlands spi verreden kilometers Blaricumse duo wisfl tien kilometer aan v plakken. De recordpoging, tweetal door het heil voerde, verliep zondl te veel problemen. Ij treinreizigers begonl hun recordpoging b station in Dalfsen. 7 den vervolgens via L| den, Woerden. Roer! mond, Nijmegen, UB Arnhem, Winterswijff Deventer naar UithJ Alleen op het station Leiden moesten vadl zoon met hun getuiÉ Emine Ozyenici en f Stam rennen om def naar Woerden te hall Eén minuut later dail pland, om 23.58 uuri reikten ze de finish iiT Groningse UithuizeiT Om het record opgefl men te krijgen in hetj Guinness Book of Rej hebben Hans en MaL> Rijk nog een officiee ces-verbaal nodig. I les volgens plan verl e zal de Blaricumse btf meester De Winter dj voor op dinsdag 11 n zorgdragen. Of het rt ook daadwerkelijk if nieuwste editie van i Guinness-book kom nog niet zeker. De u ver is namelijk niet plicht alle records te|< bliceren. ffii!

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2