'Pienter pookje' staat voor nieuwe doorbraak i Xeonardo 250 versterkt -Segment van kwartliters )pstapmodel' Husqvarna HUISMAN Verzekeringsvoordeel voor eigenaren van een Daihatsu Weg en wiel Snelle diesel nu ook in Alfa 145/146 Voor- en nadelen ligfiets op een rij JDAG7MEI 1999 JÏ5I- ^ia Nederland BV had klaar- U 'slijk haast met het aankon- rantiji van hun nieuwste mo- ;ara*ooter. Want als er op za- Jigmorgen per koerier pers- men worden rondgedeeld, jt er wel wat bijzonders aan iand zijn. En dat was er ook, «ge de beschrijving van lia s Leonardo 250, een gevormde kwartliter vier- jmotorscooter. Hoewel geen orvermogens zijn opgege- is dit model geschikt voor ;en met een beperkt A-rij- js. In de Leonardo huist iggende vloeistofgekoelde Ier, die is voorzien van een iggende nokkenas en -eekleps kop. Uiteraard likt de tweewieler over een gaal koppeling waar- er niet geschakeld hoeft te len. Standaard zijn ook een em in het voor- en ach- iel, instelbare schokdem- len een tank met een [dstofinhoud van 9,6 liter, •en opgegeven brandstof verbruik van '1 op 22' is de emissie van schadelijke gassen dusdanig laag, dat de Leonardo voldoet aan de Euro 1-wetge ving, die medio september van kracht wordt. Aprilia noemt het 145 kilogram zware model mo del liefkozend een maxiscooter, wat onder meer moet blijken uit de opbergruimte onder het zadel waarin twee helmen kun nen worden opgeborgen. Wie wil, kan de motorscooter uit rusten met een windscherm, een smallere 'sportruit', een topkoffer en diefstal bemoeilij kende elektronica. De Leonardo 250 kost 10.790 gulden en is daarmee goedkoper dan de concurrentie. Die bestaat in de kwartliter viertakt motors- cooterklasse uit de Honda Fo resight (12.995 gulden), Suzuki Burgman (11.990 gulden) en Yamaha YP 250 Majesty (12.490 gulden). De Leonardo staat al te pronk bij de dealers in de kleu ren 'nero shadow' en 'blu emis- phere'. de importeur 'Dual Purpose', oftewel voor meerdere doelein den geschikt. Cagiva Nederland deelde tevens mee dat de Cagi va Mito 125 en de futuristisch vormgegeven Planet 125 tegen een introductieprijs van 10.489 gulden bij de dealers opgehaald kunnen worden. De Mito 125 heeft zeven ver snellingen en zal in de kleur stelling geel/zwart te bewonde ren zijn; de Planet 125 is lever baar in een zwarte, gele of 'bat man-grijze' uitvoering. Ook de Cagiva Gran Canyon 900IE is er in een nieuwe kleurstelling: mat-zwart met rood. Ie introductie van de Hus- iaTE 410 E onderneemt it de Italiaanse Cagi- iep behorende Husqvarna ïgen een poot aan de jv jd te krijgen bij bezitters 1 het beperkte A-rijbewijs, deze van oorsprong zeer jnte off-road motor te voor- es'Mvan een elektrische starter iet vermogen terug te bren- 'tot 33 pk is deze 'Huskie' Inenteel in ons land het eni- nodel in het zandhazenseg- jt. De Husqvarna TE 410 E (15.790 gulden en is volgens eelzijdige issan Cabstar E jan heeft het bedrijfswagen - ïma uitgebreid met de Cab- E. Dit veelzijdige model met rijbewijs B gereden •den en is verkrijgbaar in ve- Itvoeringen. De auto is er af 27.995 gulden exclusief gamma van de Nissan Cab- 'E is erg uitgebreid. Zo vari- thet laadvermogen van 10 tot 1.905 kilo. Daarnaast |de klant kiezen uit twee [bases, twee dieselmotoren (wee cabineversies. De Cab- E is af fabriek verkrijgbaar t een aluminium laadbak. Bieerprijs daarvoor bedraagt DO gulden. Versies met een maximum laatbare massa van 2.800 ki- iebben een 2.3 liter diesel tor met 75 pk, de uitvoerin- l met een maximum gewicht 13.500 kilo hebben een 110 Sterke 3.0 liter turbodiesel. Gazelle Yamaha-oas Batavus Batavus elektra Tomos 100% service meer dan 100 modellen topkwaliteit in tweewielers tweewielers b.v. 'ok mobiliteit voor Seat occasions ïasions van de Seat-dealer met het Zekerheidspakket tden verkocht, zijn sinds t ook verzekerd van een mo- teitsservice. Ruim een jaar eden begonnen de Seat-dea- i in ons land met een univer- I programma voor gebruikte o's onder de naam Seat aler Occasion. Deze gebruik- tuto's gaan vergezeld van I zekerheidspakket. Dit ïdt in dat de auto niet ouder lan 5 jaar of meer dan 1.000 kilometer heeft gere den. dat er een jaar garantie geldt, dat de klant een omruil- garantie heeft en een afleve ringscertificaat krijgt, op 71 punten of via een ANWB-keu- ring is gecontroleerd en dat er een gratis duizend kilometer controle wordt uitgevoerd. Per 15 april is dit zekerheids pakket uitgebreid met een mo biliteitsservice. Daarbij is de ko per in heel Europa (met uitzon dering van Rusland) verzekerd van vervoer als de auto onver hoopt mocht uitvallen. W Ihatsu heeft een speciale au- ferzekering geïntroduceerd ^alleen geldt voor rijders van Japanse merk. Hiermee pt Daihatsu vooruit op de Ücondiging van diverse ver teringsmaatschappijen die premie willen gaan koppelen 1 het merk van de auto. De Ihatsu Autopolis biedt een •ot aantal voordelen, omdat premie en de voorwaarden sciaal zijn toegespitst op de Ihatsu-eigenaar. Dit verzeke- gsproduct is tot stand geko- in samenwerking met ord Braband Verzekeringen n Delta Lloyd), een maat- lappij die onder toezicht at van de verzekeringskamer Nederland. Volgens Daihatsu Sft onderzoek uitgewezen dat Daihatsu-eigenaren minder schade veroorzaken dan rijders van andere merken. Enerzijds heeft dit te maken met het rij gedrag en het aantal kilometers dat men per jaar rijdt. Ander zijds is het aantal Daihatsu.'s dat gestolen wordt kleiner (alle modellen zijn uitgerust met een startonderbreker) en zijn de re paratiekosten bij de Daihat- sudealer in geval van schade concurrerend te noemen. Met de Daihatsu Autopolis betaalt de klant dus niet mee aan de hogere premies, die voor ande re merken zouden moeten gel den, zegt Daihatsu. Dit alles heeft geleid tot een zeer scher pe premieaanbieding in combi natie met een aantal andere gunstige voorwaarden. REDACTIE PETER LODEVMIKS FIETSSTROOK Alfa Romeo is weer bij het be gin begonnen. Na de succesvol le afronding van het gamma met de sportieve limousine 166 is de Italiaanse fabrikant met de kleinste serie aan de slag ge gaan. De 145 en 146 hebben een nieuw front met andere koplampen, een nieuwe grille, bumpers in de carrosseriekleur met stootstrips, nieuwe wiel- deksels en bredere banden. Alfa Romeo spreekt zelf graag van een geheel vernieuwde mo delreeks, maar in werkelijkheid gaat het om uiterlijke verfijnin gen. die de 145 en de 146 meer in lijn brengen met het succes nummer 156 en de 166. Belangrijker echter is de op waardering van de uitrusting van de 145/146. Met name op het gebied van veiligheid is die met sprongen vooruit gegaan, omdat ABS, gordelspanners en airbags voor bestuurder en pas sagier voortaan op alle versies standaard zijn. Zij-airbags zijn bovendien leverbaar. Met uit zondering van de 1.4 Twin Spark in basisuitvoering heb ben alle typen elektrisch be- dienbare ramen vóór, centrale portiervergrendeling en mist lampen vóór. Nog een waardevolle toevoe ging aan de serie is de voortref felijke 1.9 liter common rail dieselmotor uit de 156. Deze di rect ingespoten turbodieselmo tor maakt gebruik van de door (Alfa-moeder) Fiat bedachte common rail-techniek, waarbij de brandstof permanent onder hoge druk in een voorraadJei- ding zit. Via elektronisch ge stuurde injectoren wordt de brandstof in een afgepaste hoe veelheid per cilinder ingespo ten. Deze inspuitmethode heeft twee belangrijke voordelen. Door een korte voorinspuiting kan het lawaai van de diesel motor sterk beperkt worden en de hoge druk zorgt voor veel vermogen en nog meer trek kracht. Dat laatste is te zien aan de opgave van Alfa Romeo, want die vermeldt een maxima le trekkracht van liefst 260 Nm, een waarde die eerder bij een ii Utei motoi behoort Ilei topvermogen bedraagt 105 pk. In de praktijk is de Alia 145 1.9 JTD, zoals de typeaanduiding voluit luidt, een buitengewoon kwieke auto. Vanaf iets meer dan stationair toerental gaat de turbodiesel energiek aan de slag en presteert als een vlotte benzinewagen. Daarbij is het geluidsniveau opvallend laag en dat is vooral op kruissnelheid heel prettig. De compacte Alfa's zijn er fijne reisauto's door ge worden, die in hoog tempo ki lometers kunnen verslinden. En dat bij een zeer gematigd brandstofverbruik, want de fa briek geeft een gemiddelde op van ongeveer I op 17. De ruimere standaarduitrusting en de uiterlijke vernieuwingen hebben geresulteerd in een kleine prijsverhoging. De Alfa 145 1.4 Twin Spark is er voort aan vanaf 31.990 gulden, de I 9 JTD staat voor 38.190 gulden in de prijslijst. De respectievelijke Mh modellen losten 1.701) gul den meer. Bij Sparta zijn sinds kort twee typen ligfietsen te koop. Gazelle en Batavus zijn echter na korte tijd gestopt met de productie van hun ligfiets. Dat werpt de vraag op of het nu werkelijk ooit wat wordt met de se rieproductie van deze opmerkelijke tweewieler. De Boomerang van Gazelle en de Relaxx van Ba tavus werden in te kleine aantallen verkocht om economisch rendabel te zijn. Sparta denkt meer klanten te trekken door keus te bieden uit twee typen. Er zijn nu in Nederland twaalf merken ligfietsen die een kleine veertig typen te koop aanbieden. In de praktijk blijkt de koper van een ligfiets erg specifieke wensen te hebben waaraan kleine fir- AUTO RIALTO Uw regio-dealer voor Leiden, Alphen a/d Rijn Weversbaan 12 Leiderdorp. Tel. 071-5.417.493 Zaagmolenweg 2-4 Alphen a/d Rijn. Tel. 0172-43.83.35 Ontspannen rijden op de transport-ligfiets (met kratje bier) van Madema City Scooter uit Oostenrijk. foto A4CS ma's gemakkelijker kunnen voldoen dan grote fabrieken. De fietsersbond ENFB heeft in een uitgebreide brochure het gehele aanbod van ligfietsen op een rij gezet en somt daarbij de voor- en nadelen op. Is een ligfiets veilig? Is hij sneller dan een gewone fiets? Kun je ermee de bergen in? Kan er bagage mee? Moet je ligfietsen leren? De lezer krijgt ant woord op dit soort knellende vragen. De ENFB blijft daarbij zo objectief mogelijk. Door de lagere luchtweerstand zijn 'comfortabel' en 'snel' kenmerken van de ligfiets, maar dat wil niet zeggen dat aanschaf onder alle omstandig heden zinvol is. In stadsverkeer is de lage ligfiets minder zichtbaar voor automobilisten en de lig- fietser zelfheeft slecht overzicht in het verkeer Optrekken bij stoplichten, heel langzaam rijden en een stoepje pikken is lastiger dan met een ge wone fiets. Ook omkijken in het verkeer is moei lijk, omdat het bovenlijf daarvoor wat naar voren moet, waardoor onbalans kan ontstaan. De typische 'zadelpijn' van gewone fietsen komt niet voor bij ligfietsen, omdat er een stoel is die zitvlak en rug steunt. Nadeel daarvan is een natte rug bij het fietsen op een dichte stoel, omdat de transpiratie niet weg kan. Klimmen kan met een ligfiets, maar de berijder moet zich realiseren dat hij niet zoals met een gewone fiets uit het zadel kan om op de pedalen te staan. Daarom is zeker in de bergen een klein verzet nodig. Door de langgerekte vorm hebben de meeste ligfietsen een bijzonder lange ketting in open constructie. Net als de ketting van een gewone fiets moet die bij nat weer worden schoongemaakt en ingesmeerd. Dat is zonder meer een flink karwei. De brochure 'Ligfietsen' is te bestellen door 13 gul den over te maken op postgiro 30255 t.n.v. Fietsers bond ENFB te Utrecht. Leden betalen 10,50 gulden. BUK IN HET VERLEDEN De echte doorbraak van het 'pientere pookje' van Van Doome (zie bovenaan deze pagina) had al veel eerder kunnen plaatsvinden. In 1965 namelijk ex perimenteerde Daf al met deze racewagen waarin een Continu Variabele Transmissie was aange bracht. Hoewel de test mislukte door motorpech, was iedereen vol lof over de traploze transmissie. Er werd toen gefilosofeerd over een revolutionaire auto, die zou ontstaan door de combinatie vario- matic en wankelmotor, een type motor dat bij NSU in ontwikkeling was, maar net als de CVT daarna in de vergetelheid raakte. Vroeg men in die dagen aan de Daf-leiding of het geëxperimenteer met de variomatic-racewagen als voorspel was bedoeld voor een zwaardere CVT In een grotere wagen, dan glimlachte men alleen maar, lezen we in het ver slag uit mei 1965. Op de foto is de motorkap van de racewagen verwijderd, zodat helemaal aan de achterkant mooi de vier CVT-poelles zijn te zien. Op de RAI van 1958 werd een nieuwe Nederlandse auto voorgesteld. Een jaar later ging deze unieke Daf 600 in productie. Het wagentje kostte 3.980 gulden, een luxe uitvoering 400 gulden meer. foto archief Automaat wordt populairder Steeds meer kopers van een nieuwe auto kiezen voor het gemak van automatisch schakelen. Was het in 1986 nog 7 procent, nu is een op de tien nieuwe auto's in Nederland voorzien van een auto matische transmissie Dat is nog altijd niets vergeleken met bij voorbeeld de Verenigde Staten of Japan, waar vrijwel iedereen een automaat rijdt Wel zitten er bij ons veel automaatrijders in duur dere auto's en bij exclusievere merken. werd echter verhinderd door de FIA, die doodgewoon een ver bod uitvaardigde op automa ten. De prestaties van de CVT waren echter niet onopgemerkt gebleven in de autowereld en Van Doorne's Transmissie werd daarop overgenomen door Bosch, één van 's werelds grootste toeleveranciers in de auto-industrie. En daarmee werd een aanzet gegeven tot de ontwikkeling van een derde ge neratie van de CVT. Die nieuwe CVT heeft een aan tal belangrijke verbeteringen ondergaan ten opzichte van zijn voorganger. Zo wordt voortaan een koppelomvormer toegepast voor het wegrijden vanuit stilstand, waardoor de auto met CVT voortaan een beetje 'kruipt'. In de bak is nu een vaanpomp ingebouwd die de oliedruk opbouwt, die nodig is om de poelies te bewegen. Maar de meest essentiële ver beteringen zijn de vernieuwde duwband en de volledig elek tronische sturing van de CVT (met dank aan Bosch). Door toepassing van plattere schakels is de duwband flexibe ler geworden en de schakels zelf zijn door een iets andere vorm nu lichter. Verder heeft Van Doome een bredere versie van de band ontwikkeld die grotere motorvermogens kan verwerken (nu tot 325 Nm trek kracht). Op het programma staat overigens nog een duw band die krachten tot 600 Nm kan hebben. Daarmee is de CVT geschikt voor nagenoeg el ke personenauto en kan er ge dacht worden aan toepassing in vrachtwagens. De volledig elektronische stu ring van de transmissie is niet minder interessant, want die maakt heel nieuwe toepassin- Stalen duwband van Van Doome ook voor grotere motoren De Continu Variabele Transmissie (CVT) van Van Doorne's Transmissie in Tilburg staat voor een defi nitieve doorbraak. De afge lopen jaren is de traploze versnellingsbak (varioma- tic) met theoretisch een oneindig aantal versnellin gen consequent dooront wikkeld. Met als speerpunt een stalen duwband, de belangrijkste component van de bak, die veel grotere vermogens aan kan en dus geschikt is voor sterkere motoren in grotere auto's. De CVT werd voor het eerst door de gebroeders Van Door- ne toegepast in de Nederlandse Daf. De opvolger van dit 'pien tere pookje' verscheen ruim tien jaar geleden voor het eerst in een personenauto op de markt. Sindsdien is er veel ge beurd met de bedenkers van deze geniale automatische ver snellingsbak. Om te beginnen groeide het aantal klanten, met name onder de Japanse autofa brikanten. Hoewel dat in Euro pa niet veel bijdroeg aan de po pulariteit van de CVT, was dat zeer gunstig voor het bedrijf. In Japan wordt immers meer dan de helft van de auto's verkocht met automaat. Maar liefst 90 procent van de totale jaarpro ductie ging vorig jaar naar Ja pan. Maar andere markten wor den nu ook opengebroken, want de CVT is niet langer een automaat voor alleen maar klei ne auto's met lichte motoren. De afgelopen jaren heeft Van Doome laten zien dat de stalen duwband nog heel veel potenti eel heeft. Met name de proeven die in 1994 werden genomen om een CVT in te bouwen in een Williams Formule 1-auto hebben in de autowereld res pect afgedwongen. De Formule 1-bolide met auto maat bleek sneller te zijn dan de handgeschakelde versie, omdat de elektronica de trans missie zo kan sturen dat de mo tor steeds zijn ideale toerental blijft draaien en er dus steeds maximale kracht beschikbaar is. De inzet van de CVT in de hoogste klasse van de autosport De werking van de Continu Variabele Transmissie is In prin cipe door de jaren heen hetzelfde gebleven. Een riem met stalen schakels, die bijeen worden gehouden door twee keer negen of twee keer twaalf stalen banden, loopt over twee V- vormige poelies met beweegbare helften. Door de helften van de ene poelie verder tegen elkaar te drukken, wordt de diameter op de plaats waar de band loopt groter. Tegelijk worden de helften van de andere poelie uit elkaar getrokken, waardoor de diameter daar kleiner wordt. Zo kan ae over brenging tussen de twee poelies traploos worden veranderd. Dat regelen gebeurt tegenwoordig volledig elektronisch. gen van de CVT mogelijk. Zo rijdt in Japan al een Nissan rond met een speciale sportieve stand op de CVT, die de be stuurder in staat stelt om via knopjes op het stuur als het wa re zes versnellingen sequentieel te Iciezen. En desgewenst zou den dat ook acht versnellingen of meer kunnen zijn, want de elektronica kan er uit het on eindige aantal in de traploze CVT zoveel halen als de autofa brikant wil. Dat handmatig schakelen van de CVT is een toepassing die het vooral in Europa goed zou kunnen doen, omdat net een auto met CVT wat meer dyna mische eigenschappen ver schaft. Dat ondervinden we als we even met een prototype van Van Doorne mogen rijden, een Ford Salaxy 2.9 VB met 174 pk. Met deze krachtige motor har monieert de CVT voortreffelijk. De acceleratie is in de automa tische stand al buitengewoon kwiek, zonder dat de bestuur der de motor op toeren hoeft te houden. Schakelen we over op handma tig schakelen, dan lijkt het alsof de auto echte versnellingen heeft. Dat merk je aan het op trekken, maar vooral ook aan het afremmen op de motor. Voor de bocht even een tipje op de min-toets op het stuurwiel en de auto remt keurig op de motor. Verder valt op dat de CVT veel stiller zijn werk doet dan voorheen, wat onder meer te danken is aan de nieuwe oliepomp. Het licht gierende geluid is helemaal verdwenen. De voordelen van de CVT ten opzichte van de gewone auto maat zijn gebleven. De trans missie is compacter en heeft minder bewegende delen. En is daardoor goedkoper te produ ceren, zeker als er grote aantal len van worden gemaakt. Daar naast is de CVT ook in het ge bruik goedkoper. Verbruiksme- tingen hebben aangetoond dat het brandstofverbruik in verge lijking met een 4-traps auto maat zo'n acht tot negen pro cent lager uitvalt, zowel in als buiten de stad. Van Doorne's Transmissie ziet de toekomst met veel vertrou wen tegemoet. De wereldmarkt voor auto's met automaat be draagt bijna 21 miljoen exem plaren per jaar. In dat licht ge zien is net Nederlandse bedrijf nog heel bescheiden met de verwachtingen. Dit jaar stijgt de productie naar iets meer dan een half miljoen exemplaren, maar over twee jaar zijn het er al een miljoen. Nog eens drie jaar later zelfs 2,5 miljoen. De 145 (en ook de 146) is opgewaardeerd in de richting van de grotere Alfa's 156 en 166. foto alfa romeo

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23