Dit seizoen klopt het allemaal bij WSB Ook atletiekouders zien soms sterretjes UIT DE DEKKING Sport Klassement topscorers '98-'9| met jongens als Hendrik van Beelen en Dirk Kuyt, die nu bij Utrecht zit ten. Dieptepunt: Vorig jaar speelde ik bij Quick Boys voor het eerst bij de seniorens electie en in de voorbereiding ging het heel goed, toen scoor de ik ook een paar keer. Maar daarna raakte ik licht gebles seerd en toen ik hersteld was, had iemand anders die plaats al ingenomen. Anders had ik daar misschien nog gespeeld. Leukste tegenstander: In ja nuari speelden we tegen FC Utrecht, dat het hele eerste elf tal had opgesteld. Dan speel je tegen jongens als Michael Mols en John de Jong. Een hele bele venis. Vervelendste tegenstander: De derby Quick Boys - Katwijk vond ik nooit leuk voetballen. De sfeer en de ambiance zijn geweldig, maar door de felheid van de ploegen viel er voetbal lend geen eer te behalen. Zeker als spits krijg je veel te incasse ren. Favoriete club: Feyenoord. Zondag heb ik maar niet geke ken. Zonde van zo'n mooi sei zoen, dat ze toch weer niet van Ajax gewonnen hebben. Favoriete voetballen Edgar Davids. Misschien raar, voor een Feyenoordfan, maar de combinatie van techniek en een gigantische inzet waardeer ik enorm. Dat zie je niet vaak bij zulke goe de voetballers, die gedreven heid en werk lust. Respect voon Jongens die in dienst van het elftal spelen en kilometers afleggen, maar nooit de aandacht krij gen die je wel krijgt als je toe vallig scoort. Hekel aan: Woordjes leren. Ik heb nog steeds mijn Spaans niet gehaald. Daar moet je aan gaan zitten en stampen. Ik vind het prettiger om iets te le zen en dan te begrijpen, meer op gevoel leren, zogezegd. Politiek: Dat zegt me de laatste tijd niet zoveel. Ik kon Bolke- stein altijd wel waarderen, die wist wat hij zei en kwam ook goed over. Mooiste plekje in Voorscho ten: Is er één? Ik zou het niet weten. Ik kom veel vaker in Leiden, dat is altijd al zo ge weest. Kampioen in de tweede klas se: Kranenburg of WSB. Ik hoop WSB. Kranenburg be staat uit allemaal bij elkaar ge kochte jongens, die betere voetballers zijn dan alle ande ren in onze klasse, maar geen ploeg vormen. Dan gun ik het een écht team meer, met een groot aantal 'eigen' spelers. Degradant in de tweede klas se: VIOS - absoluut de slecht ste - en SJC zijn al gedegra deerd, maar wie de derde wordt, weet ik niet. DSO is niet zo best en DWO speelde ook VRIJDAG 7 MEI 1999 Naam: Maurice Fransen. Geboren: 5 januari 1979 te: Leidschendam. Woonplaats: Voorschoten. Clubs: Roodenburg, Quick Boys en nu voor het eerste sei zoen Blauw Zwart. Broers/zussen: Een zusje, Wendy, van 18. Opleiding: Derdejaars Com merciële Economie aan de Haagse Hogeschool. Partner: Naomi, sinds drie jaar. Lengte: 1.86. Gewicht: 90 kg. Positie: Spits. Dit seizoen heb ik er al 14 gemaakt. Het is mijn eerste jaar hier in het eerste, ik ben er best tevreden mee. Links/rechtsbenig: Rechtsbe- nig. Sterke punt: Lichaamskracht. Ik ben vrij sterk in de duels. Zwakke punt: Mijn linkerbeen moet nog een stuk beter. Daar train ik bewust op, door vaker met links te schieten. Het is al een stuk vooruitgegaan. Trainers: Eerst mijn vader, daarna Cees Montagne, Arie van Duyn en Cees Tempelaar bij Quick Boys en nu Jan de Jong. Beste trainer: Arie van Duyn. Met hem werden we bij Quick Boys met de Al kampioen in de tweede divisie. Hij was tac tisch heel sterk: wat hij be dacht, kwam meestal ook uit. Hoogtepunt: Dat kampioen schap met Quick Boys, twee jaar geleden. Op het eind had den we 14 punten voorsprong, dat was de laatste vijftien jaar niet voorgekomen. Het was ook een heel sterke lichting niet goed. Ik weet alleen niet of die nog wel kunnen degrade ren. Blauw Zwart - Kranenburg van aanstaande zondag: Het zal wel een mooie wedstrijd worden, met veel publiek. Dat motiveert een voetballer na tuurlijk. Wij winnen met 2-1, dat moet wel, als we nog een periode willen pakken. Maar «dat hangt ook af van de wed strijd tussen RKAW, dat hoog staat in de periode, en Docos, dat nu vierde staat op de rang lijst. Hoe dan ook, wij moeten sowieso winnen. Toekomst persoonlijk: Ik wil Êjraag in de hoofdklasse op za- t erdag gaan spelen, daar heb ik Ibij Quick Boys al aan geroken. Dat moet wel gaan lukken ook, t egen de tijd dat ik 24 ben. Ik h eb absoluut het gevoel dat ik h et aan kan. Hoger dan de hoofdklasse? Nee, als ik een leuke baan kan krijgen na mijn studie, biedt dat toch meer ze kerheid. Dan kan voetbal ge woon een hobby blijven. En ik ben al aan de oude kant voor zo'n avontuur, meer dan een kheine eerstedivisionist zou ik w aarschijnlijk toch niet berei ken. To ekomst club: Blauw Zwart is een leuke, gemoedelijke club. Die streeft ook niet naar het bereiken van de hoofdklasse. Af en toe eens een jaar in de eerste klasse zou kunnen, maar de toekomst ligt toch op dit ni veau. TEKST ANTON DIEDRICH FOTO TACO VAN DER EB Robèr Marijnen vindt het wel weer tijd voor een titel WSB maakt het beste seizoen sinds jaren door. De Noordwijkerhouters bereikten eergisteren de finale van de LD-Cup en zitten in de halve finale van de Amstel Cup. Die successen vallen echter in het niet bij de prijs, die de wedstrijd van overmorgen tegen ONA kan opleve ren. Bij winst op de Gouwenaars, en puntenverlies van concurrent Kranenburg, zijn de mannen van Ruud de Groot kampioen van de tweede klasse. Linkerspits Robèr Marijnen vindt het wel weer tijd worden voor een titel. „De club zit al jaren op een hoger niveau, alleen de spe lers hebben wat vertraging opgelopen." NOORDWUKERHOUT GERARD BAAS „Dit seizoen klopt het allemaal. We hebben maar twee slechte wedstrijden gespeeld, terwijl dat er in voorgaande jaren veel meer waren. Meestal kwamen we rond de winterstop in een dippie terecht." Dat WSB deze keer geen terugval heeft be leefd, komt volgens Marijnen door de invloed van Ruud de Groot. De 29-jarige Noordwij- kerhouter heeft moeite om pre cies aan te geven wat De Groot heeft veranderd. „Hij heeft de organisatie in het elftal verbe terd, wat accenten gelegd", perst Marijnen er na enige tijd uit. Na nog een denkpauze komt hij met meer op de prop pen. „Paul van der Zwaan heeft ons vijf jaar lang getraind en na zo'n lange tijd werkt het verfris send om een nieuw gezicht te zien. Zoiets besef je pas als er een nieuwe trainer is, want van mij had Paul nog wel even kun nen blijven. Ruud is erg inspire rend. Je merkt dat hij langer in het trainersvak zit dan Paul. Als Ruud bijvoorbeeld de afspraken bij corners en vrije trappen voor de tegenstander door neemt, krijgen we echt het ge voel dat er bij ons geen bal in kan." Net op dat moment komt De Groot even informeren wat er allemaal besproken wordt. On gevraagd geeft hij zijn mening over Marijnen. „Hij is de beste linkerspits van de regio. Schrijf dat maar op, want ik meen het. Het is echt doodzonde dat hij zo sukkelt met zijn knie", zegt de Leidse oefen meester, terwijl hij bezorgd kijkt naar de manier waarop Marijnen zijn ene been over de ander legt. „Joh, pas op, je kan beter andersom zitten. Zo belast je je knie." De rechterknie van Marijnen speelt hem al een jaar of zes parten. Een kijkoperatie leerde dat meer dan de helft van de kruisband was ingescheurd en dat er schade was aan twee me niscussen. „Ik ben sindsdien niet meer de oude. Mijn hele coördinatie is weg en ik kan ook niet meer op mijn hurken zit ten. Ik ben al een keer of vijf door mijn knie gegaan en iede re keer doet dat vreselijk veel pijn. Het voelt alsof mijn bo venbeen over mijn onderbeen schuift. De voetballer die ik was, ben ik dus niet meer. En dat voor iemand die nooit ge blesseerd was..." De lichamelijke problemen zijn er debet aan dat Marijnen - die vanaf de F-junioren bij de paarsgelen voetbalt - niet meer zeker is van een basisplaats in WSB 1, maar hij kan er mee le ven. „Natuurlijk is het mooier als je speelt en je moet even Robèr Marijnen: „De club zit al jaren op een hoger niveau, alleen de spelers hebben wat vertraging opgelopen." foto marklamers slikken als je ernaast staat, maar de ploeg komt op de eer ste plaats. Ik ben altijd wel een makkelijke jongen voor een trainer geweest. Ruud vindt dat ook, anders zou hij mij niet de ideale schoonzoon noemen." In Marijnens fitte jaren werd hij geregeld door hoger spelen de clubs gevraagd. Hij is af en toe wel tot twijfelen gebracht, maar toch heeft hij er geen spijt van dat het nooit tot een over gang kwam. Het gras was altijd het groenst in zijn eigen dorp, het 'mooiste dorp van de we reld'. Gevraagd naar de aan trekkingskracht van Noordwij- kerhout, valt Marijnen weer stil, want hoe verklaar je datgene wat je hele leven vanzelfspre kend is geweest. „Het is de combinatie van alles, de schap pelijkheid van de Noordwijker- houter, iedereen kent elkaar, ie dereen is ook betrokken bij WSB en we hebben dus altijd veel publiek. WSB is een heel aardige tegenhanger voor de zaterdaghoofdklassers. „We doen het trouwens altijd erg goed tegen clubs die hoger voetballen. We hebben van FC Lisse gewonnen, van UVS en ook tegen Quick Boys waren we zeker niet de mindere. Zondag is een wedstrijd van een hele andere orde. ONA moeten we kunnen verslaan, want in deze fase voelen we ons ijzersterk. Het aantal punten dat we heb ben gehaald, is in elke afdeling genoeg voor de eerste plaats, alleen staan wij tweede. Kra nenburg staat eerste en moet tegen Blauw Zwart, dat moet winnen voor de periodetitel. Wij hebben het niet in eigen hand en dat is het enige jam- mere. Stel dat we het overmor gen niet redden, dan promove ren we via de nacompetitie. Ik zei je al, we zijn met een gewel dige serie bezig en ik zie geen ploeg die ons daarin kan onder breken." De atletiekwereld van Rinus Hemelop Hé Scheids!! Is een rubriek over arbiters. In de vijftiende aflevering scheidsrechter/wed strijdleider Rinus Hemelop uit Leiderdorp, over de gemoede lijkheid van de atletiekwereld. LEIDERDORP ANTON DIEDRICH Hij is erin gerold toen zijn dochter Daphne aan wed strijden deelnam en hij is er nooit meer mee gestopt. Ook al hield dochterlief het vijftien jaar geleden voor gezien, Rinus Hemelop blijft betrokken bij de aüetiek. „Als je het niet meer leuk vindt, moet je ermee ophou den. Dat zie ik voorlopig niet gebeuren", glimlacht de inmiddels 56-jarige wedstrijdleider. Bij elke wedstrijd waar Hemelop en zijn vrouw Ria hun telg naartoe brachten, ontbrak het aan scheids rechters. Voor ze het wisten, werden ze ingeschakeld om te helpen. Vanaf daar was het een kleine stap naar een jurycursus, die beiden met goed gevolg doorlie pen. En nog steeds vergezelt Ria haar man naar de wedstrijden, die inmiddels het regionale niveau ruim ontstijgen. Via de gewestelijke atletiek is Hemelop be land op het nationale niveau. „Ik word regelmatig beoordeeld als scheidsrechter, ieder jaar moet je opnieuw toestemming krijgen om bij de grotere wedstrijden te mogen officiëren", vertelt Hemelop, die al achttien jaar bijna ieder weekeinde in actie komt, soms als scheidsrechter, soms als wed strijdleider. „Het is allebei leuk. en de afwisseling is wel goed. Als scheidsrechter bij een onderdeel sta je onder minder druk, de wedstrijdleider moet zorgen dat alles geregeld is. En dat moet gebeuren voordat de wedstrijd begint, het organiseren van de juiste speren, de juiste kogels, al het materiaal, maar ook de juryleden enzo voort. Een scheidsrechter is meer technisch bezig, die houdt in de gaten of zijn onderdeel volgens de regels verloopt." Negen jaar lang was Hemelop voetbalscheidsrechter in Rotterdam, maar na een lichte knieblessure is hij af gehaakt. „Wij verhuisden naar Leiderdorp en toen ik me weer aanmeldde, zei de bond: 'Kom maar terug als je weer kunt lopen'. Dat vond ik niet erg netjes van ze, ik heb het dan ook niet meer gedaan." Parallellen tus sen voetbal en atletiek ziet hij wel. al liggen ze niet voor de hand. „Atletiek is individueel, je moet zelf hard ge noeg lopen of ver genoeg gooien, anders kom je er niet. Je kunt een gebrek aan kwaliteit niet verbergen, terwijl je bij voetbal meer met je tegenstanders wed ijvert. Maar de grote overeenkomst is het gedrag van de ouders. Bij de atletiek-jeugdwedstrijden zitten ze langs de kant tegen de scheidsrechter te roepen: 'Ik heb een hele andere tijd', of: 'Zag je dat dan niet?'. Zoals er voetbalouders zijn, die hun zoontje op zijn negende in het Nederlands elftal willen hebben, zijn er bij atletiek ouders die vinden dat hun kind rijp is voor de Olympi sche Spelen. Helaas zijn er kinderen die daarom met de sport ophouden. Maar als ze gaan tennissen, zitten diezelfde ouders weer langs de kant..." Hemelop laat daardoor zijn plezier niet bederven. Hij kent de atletiekwereld intussen als een gezellige wereld. Atleten die hij achttien jaar geleden als klein jongetje zag langsrennen, komen nu met een kinder wagen de baan op. „Dat is ook de sfeer van de wed strijden. Als er al problemen zijn, als er - meestal onop zettelijk - bij een loopwedstrijd gehinderd wordt, dan lossen we dat in gemoedeli jkheid op. Het helpt bij zo'n wedstrijd, dat je er op de motor, zoals bij de City-Pier- City laatst, of in de auto vlaik achter zit. Ze weten dat je het ziet, dus gebeurt er niets. Verruwing in de atletiek? Daar kan haast geen sprake van zijn", legt Hemelop uit. En met een grijns: „Eeri kwade blik komt wel eens voor, maar als ze het er niet mee eens zijn, zeggen ze het wel. En dat gebeurt niet vaak." Het onderdeel van het jureren waar de Leiderdorper de laatste tijd het meeste plezier uit put, is de electro- nische tijdswaarneming. Trots tovert hij de finishfoto's op zijn computerscherm van de Ter Specke Bokaal, die vorig weekeinde is gehouden. Met de muis richt hij op de atleet in baan zes, op het scherm verschijnt diens tijd. „Handig hè? Dit installeer ik dan voor de wedstrijd en dat komt automatisch op tie harde schijf." Hemelop, die ook fervent z endamateur is, krijgt over drie maanden meer tijd voor ;zijn hobby's. „Ik zat laatst weer eens op zolder, bij de zender, en iemand verbaas de zich erover dat ik nog bt?stond", lacht Hemelop. „Mijn vrije tijd besteed ik toch voornamelijk op de atle tiekbaan." Aan de muur in de gang h angen schildjes van alle onderzeeboten waarop hij gevaren heeft. Hemelop staat even stil. „Scheidsrechte r zijn is leuk, als amateur aan een radiootje zitten is leuk" - een nostalgische glimlach trekt over zijn gelaal - „maar varen op een onderzeeër, dat is het mooiste '.vat er is." Leidsch Dagblad Doelpuntenmaker van de week: Doelp. Peter Zaalberg (VCL) 07 ij Alex Barendse (RCL) 02 27 27, 2) Peter Zaalberg (VCL) 07 33 25, 3j) Barry Dubbeldeman (V'schoten) 02 24 24j 4) Ben Kottenhagen (Meerburg) 00 27 20, 5) Michel Turk (Meerburg) 00 26 19,fc-pr dor 6) PeterZirkzee (RCL) 00 19 19, Dariel Dubos (Teylingen) 00 24 18, Mark Ens (WSB) +01 18 Sander de Wolf (ASC) 04 24 10) Marcel de Bruin (Leiden) +00 17 17,0? Jar nhR' Dariël Dubos (Teylingen) heeft de maandprijs van de topscorersc titie gewonnen. Uit handen van een medewerker van Sporthuis Bergers neemt hij een paar voetbalschoenen in ontvangst. Dubos|( scoorde in april liefst 13 doelpunten. Peter Zaalberg (VCL) en San de Wolf (ASC) kwamen tot 8 doelpunten. foto taco vatfi' iln Wout Bergers stelt voor de topscorer van de week een shirt beschikbaar. De winnaar kan deze prijs ophalen bij een van de vestigingen van Wout Bergers Sport na ontvangst van de waardebon. De topsco rer van de maand ontvangt een paar voetbalschoenen. Voor de drie topschutters van het seizoen 1998/'99 zijn aan trekkelijke prijzenpakketten beschikbaar gesteld. De coör dinatie van het topscorers klassement is in handen van Wim van Duivenbode. matie dagelijks tussen en 14.00 uur, tel. 071-535 Leidenacirs spelen om titel Roodenburg moet tegen OI het koppie erbij houden 01 Sommige atletiekouders denken dat hun kind rijp is voor de Olyfff sche Spelen, weet scheidsrechter Hemelop. foto lofk zuyd4 De champagne staat volgens Roodenburg-voorzitter Ron van Poelgeest al 'een klein beetje koud te worden' en de bloemen zijn al besteld. De Leidenaars spelen zondag in Den Haag te gen ODB om het kampioen schap in de vierde klasse. Een overwinning in het hol van de leeuw brengt de titel. Bij een gelijkspel vieren de Hagenaars feest. „Dan geven we hun onze bloemen", zegt Van Poelgeest, die niet gerust is op een goede afloop. De thuiswedstrijd tegen ODB eindigde immers in een grote vechtpartij en met de be langen die overmorgen op het spel staan, zijn de spanningen er niet op afgenomen. „Ik denk dat ik de hele wedstrijd spanning zal staan. Dal dan meer met het ren dan met het sportii burg, maken. Ik hoop maar spelers en supporters pie erbij houden." Het toptreffen wordt door een Haagse ter, maar dat zit Poelgeest wel snor: gerenommeerd iemand|yBe speciaal voor deze aangesteld. Dat heeft mjjek' rustgesteld." Roodenburg vertrekt bussen naar Den Haag. porters zijn welkom", Van Poelgeest, „we half een weg en Roodenburg een toedraagt, mag mee

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 20