Leidsch Dagblad Milosevic wijst Akkoord G8 af i wesselman Oorlog door kinderogen Miljoenenschade na explosie bij Akzo Sassenheim Mist zorgt voor veel schade en lange files Verenigd Koninkrijk lijkt voorlopig gered BLAD? Celstraffen in snelrechtprocedure relschoppers TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. DAG 7 MEI 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 jesprek van de Dag Moederdag: van oude Grieken tot commercieel succes Economie FNV verwacht claims voor RSI en burn-out LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG 2,40 Cultuur en Kunst Sport Ton Koopman bespeelt orgel in Leidse Pieterskerk Euro 2000 unaniem voor Rerkst'jat 110a. 2377 BB Oude Wetering Tel 071-3316800 Fan: 071-3316502 Showroom óók op zaterdag geopend behoud ArenA JIJ RAMEN DEUREN land onderschrijft westerse aanpak crisis Kosovo iegoslavische regering heeft niet positief gereageerd et akkoord dat de G8 gisteren heeft bereikt in Duits- De zeven belangrijkste industrielanden en Rusland len het eens over de basisprincipes voor een vredes- ling in Kosovo. In Belgrado wees de Joegoslavische ident Milosevic de komst van NAVO-militairen op- w af. Hij wil niet verder gaan dan acceptatie van VN- stroepen met 'afweergeschut'. ■MADRID GPD-Rtr-ANP festen en Moskou werden gisteren op belangrijke :n eens over een gezamen- ianpak van de Kosovo-cri- ie Russische minister van ilandse zaken Ivanov on- :hreef gisteren zeven 'prin- voor de beëindiging van lonflict. Diplomaten spra- van een belangrijke stap lit. een verklaring die na af- van de G8-bijeenkomst uitgegeven, wordt een iddellijke beëindiging van :pressie in Kosovo' geëist ;de terugtrekking van het reep door idse Uitdag cees van hoore ïidse Uitdag is ter ziele. Sa- met de culturele instelllin- in Leiden heeft de organi- jvan de Uitdag besloten het pks terugkerende evene- in de Leidse Pieterskerk af izen. :ques Schutter, de drijven- pp> jacht achter de Uitdag: is een treurige zaak, maar ion niet anders. We hebben n met de culturele instel- n, de Leidse Schouwburg, tadsgehoorzaal en ook de ;a, op het gemeentehuis de besproken. Ze hebben ons weten dat ze niet in dit el wilden doorgaan. En noet je natuurlijk wel stop- Als je toch doorgaat met Uitdag, creëer je een financieel gat.'' iutter wijt het afblazen van itdag aan de steeds heviger lende concurrentie tussen :ulturele instellingen. „Ze n de zaak in eigen hand ^en. Zelf een open huis or eren. Daar doe je natuur- liets aan. Het ligt een beetje lijn van.de landelijke ont- elingen. Ook in Amster- zijn de kraampjes met fol- es al verdwenen. Maar de amateurverenigingen iden is dit desastreus. Ik ga leren daarvoor een andere ssing te vinden. Al met al en wij dit toch wel een ■ige zaak. We hebben heel :weetdruppeltjes in de Pie- erk liggen. venhonderd 4J0 cocaïne Schiphol 'hol richard mooyman Joegoslavische leger, politie en paramilitaire eenheden: terug keer van alle vluchtelingen als mede de stationering van een internationale civiele én veilig heidsmacht onder VN-vlag'. De tekst moet de basis vor men van een Veiligheidsraad resolutie waarover Rusland en de andere vier permanente le den van de Veiligheidsraad (VS, China, Groot-Brittannië en Frankrijk) op korte termijn gaan onderhandelen." Volgens, secretaris-generaal Solana zal de NAVO het vredes plan van de G8 met geweld op leggen als de Joegoslavische president Milosevic dat plan niet accepteert. „Als Milosevic het niet aanvaardt, zal het bondgenootschap het moeten opleggen met dezelfde midde len die we tot nu toe gebruikt hebben: het opleggen van alle soorten militaire druk en poli tieke druk om de isolatie van Joegoslavië te handhaven", al dus Solana. Ivanov zei dat Rusland nu overleg gaat voeren met Belgra do over de vraag hoe de princi pes van Bonn in de praktijk kunnen worden gebracht. De Joegoslavische regering heeft ingestemd met de komst van een humanitaire delegatie van de Verenigde Naties naar Kosovo. De missie zal onder zoeken hoe de terugkeer van de etnisch-Albanese vluchtelingen na afloop van de oorlog kan worden georganiseerd. Hulpor ganisaties van de VN hebben sinds het begin van de oorlog geen toegang meer gehad tot Joegoslavië. Pagina 5: Akkoord niet echt duidelijk Hl t WOORD 15 AAN Jiddische levenswijsheid Een mens is sterker dan ijzer en zwakker dan een vlieg. avrijWel droog Tirana De negenjarige Liridona Seleiraga uit Pristina sluit haar ogen en ziet de dag weer voor zich dat Servische tanks voor kwamen rollen op het schoolplein. Liridona is een van de duizenden etnisch Albanese kinderen die de oorlog in Kosovo aan den lijve ondervonden en nu In geïmprovi seerde schooltjes in Albanese vluchtelingenkampen die ervaringen van zich aftekenen. NOS-verslaggever Margriet Brandsma, die deze week te rugkeerde naar Nederland, maakte een reportage over Liridona en haar nieuwe 'schoolklas' en kreeg de tekening van haar cadeau. Pagina 5: Vier weken op menselijke mestvaalt Kosovo. RTV/programma's11 Rijp en Groen/Strips10 Sport20,21 Geen persoonlijke ongelukken Oorzaak nog onduidelijk Het was een betrekkelijk oud gebouw, maar doordat ook veel apparatuur verloren ging, be draagt de schade volgens Akzo- woordvoerder M. Verdegaal ze ker enkele miljoenen. De mu ren en gevel van het gebouw raakten bij de explosie ontzet, kozijnen en luxaflexen werden 'gelanceerd'. Het glas lag na de explosie tot op tientallen me ters afstand. Dé omliggende ge bouwen op het Akzo-terrein lie pen flinke glasschade op. In het verwoeste gebouw werken zo'n 25 mensen. Voor hen gaat Akzo zo snel mogelijk mobiele werkplekken inrichten. Het overige personeel van de verffabriek ging vanmorgen, terwijl het nablussen nog gaan de was, gewoon aan het werk. Om het kwartier werd men via het interne omroepsysteem op de hoogte gehouden over de gevolgen van de brand. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. Pagina 15: 'Het is blijkbaar De ravage is groot na de explosie en de brand in'Gebouw 16'van verffabriek Akzo in Sassenheim. mijn tijd nog niet' foto henk bouwman sassenheim job de kruiff Bij Akzo Nobel in Sassenheim heeft vanochtend een uitslaan de brand gewoed na een explo sie in een onderzoek- en trai ningscentrum. Er hebben zich geen persoonlijke ongevallen voorgedaan en er zijn geen ge vaarlijke stoffen vrijgekomen. De schade loopt in de miljoe nen. De explosie gebeurde om kwart over vier in het applicati on research centre, een trai ningscentrum voor autospui- ters. Daar waren op dat mo ment geen mensen aanwezig. Als gevolg van de ontploffing brak een brand uit, waarbij de vlammen huizenhoog uit het gebouw sloegen. Zowel de be drijfsbrandweer als het ge meentelijke brandweerkorps en overige hulpdiensten waren .snel ter plaatse. Kort voor zes uur vanochtend kon de brand weer het sein 'brand meester' geven. Het betreffende pand ('Ge bouw 16') is totaal verwoest. Veel aanrijdingen op wegen in regio londen harm harkema correspondent Met de uitslag van de verkiezin gen in Schotland en Wales kun nen de Unionisten (de verdedi gers van het Verenigd Konink rijk dat bestaat uit Engeland, Schotland, Wales en Noord-Ier- .land) weer een poosje rustig slapen. De naar onafhankelijkheid strevende Schotse Nationale Partij haalde vannacht welis waar 37 zetels in het nieuwe Schotse parlement, maar dat is bij lange na niet de helft van de 129 te verdelen stoelen. Labour wordt de grootste partij in Schotland. Ook de verkiezingen in Wales hebben geen nationa listische winnaar opgeleverd. Labour lijkt hier zelfs op een meerderheid af te stevenen. Bij de gemeenteraadsverkie zingen in Engeland heeft La bour echter wat terrein verlo ren. De Conservatieven her wonnen de meerderheid in 38 gemeenteraden, en verloor La bour er 18. Op landelijk politiek niveau heeft New Labour vooralsnog bovendien helemaal niets van de Conservatieven te vrezen. Uit onderzoek is gebleken dat de populariteit van Tony Blair, leider van Labour, nog even groot is als twee jaar geleden toen hij premier werd. Supersnel autowassen Kia dealer Vlietwijk v. Beethovenlaan 67 Voorschoten tim brouwer de koning De mist heeft het verkeer van morgen op veel plaatsen in Lei den en omgeving lamgelegd. Op ten minste twaalf plaatsen in de regio botsten auto's op el kaar. Daarbij deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, maar de blikschade was groot en er ontstonden opstoppingen en lange files. Op de rijkswegen A4 en A44 stond het verkeer vanmorgen in alle vroegte vast vanwege diver se aanrijdingen. Om half zeven botsten ter hoogte van Roelof- arendsveen vier auto's op el kaar die in de richting van Am sterdam reden. Een file van het Ringvaartaquaduct tot Leiden was het gevolg. Ook in de buurt van Leiden en Leidschendam gebeurden diverse aanrijdingen in de mist. In de loop van de ochtend verdwenen de files, Provinciale toevoerwegen van de A4 en A44 slibden dicht als gevolg van aanrijdingen. Op de N207 tussen Alphen aan den Rijn en Leimuiden zorgde een botsing voor blikschade. Ook op de ir. R, Tjalmaweg tussen Katwijk en Leiden en op de weg tussen Aarlanderveen en Nieuwkoop zorgden aanrijdin gen voor langdurig oponthoud. Politiewoordvoerder J. Nele mans van het district Rijn en Braassem vermoedt dat de mist veel vroege automobilisten heeft verrast. Op de A12 bij Nieuwerbrug kwam vannacht een Deense vrouw om het leven. Een Britse man raakte zwaargewond. De twee zaten in een auto, die tus sen Woerden en Nieuwerbrug met pech op de vluchtstrook stond en van achteren werd aangereden door een andere auto. In de auto, een limousine, zaten zes studenten uit Rotter dam, die zich door een inge huurde chauffeur lieten rijden. Het is nog onduidelijk of de chauffeur door de mist op de vluchtstrook reed. De chauffeur en zijn passagiers raakten licht gewond. De nieuwste trends in keuken- en wastafelbladen vindt u bij Erbi. Kom zaterdag 8 mei a.s. kijken in showroom de Connection en vraag hier deskundig BladAdvies. louane op Schiphol heeft in ■Tachtzending uit Surina- jzevenhonderd kilo cocaïne me jetroffen. De straatwaarde lt geschat op maar liefst ze- ig miljoen gulden. De ;st werd afgelopen maan- .edaan met behulp van een 'ticahond. De douane stelt en met de marechaussee e FIOD een onderzoek in. drugs zaten verstopt in dozen met groente en fruit 'Uriname. De dozen waren "zien van dubbele bodems, exemplaar zaten vijf pakket- ocaine verstopt. De vracht- I ht uit Suriname werd extra £|>ntroleerd op basis van een o-analyse. Vanuit Suriname den veel verdovende mid- n naar Nederland gesmok- Politie zoekt nog naar aanstichters geweld na kampioensfeest Feyenoord Ja, ik wil een abonnement op liet (.eldsch Dagblad. ROTTERDAM ANP „Dit waren niet de aanstichters van het geweld na het kampioensfeest van Feyenoord. De meeste van deze ver dachten hebben zich gedragen als aas gieren." Zo typeerde het openbaar mi nisterie (OM) gisteren de eerste zestien verdachten, variërend in leeftijd van 16 tot 36 jaar, die in een snelrechtproce dure moesten voorkomen. Na fikse ei sen van twee maanden (voor poging tot diefstal) tot vijf maanden (voor vernie ling en 'diefstal ter gelegenheid van op roer') rolden er vier vrijspraken en cel straffen tot tien weken uit. Eén zaak werd niet ontvankelijk verklaard en één werd aangehouden voor nader onder zoek. plunderingen waren r isfeest van Feyenoord i De rellen en het kampioensf het centrum van Rotterdam op zondag 25 april. Oproer, aldus het OM en dat is bovendien een strafverzwarende om standigheid. Twee veroordeelden mogen hun cel straf vervangen door dienstverlening. Van alle tot onvoorwaardelijke celstraf fen veroordeelde verdachten kan er maar één eerder vrijkomen. Deze door een politiekogel gewonde jongeman (16) werd tot vier weken cel veroor deeld, maar van hem werd de gevan genhouding niet verlengd. Zijn raads man overweegt een schadeclaim tegen de politie. Tijdens de rellen en plunderingen werden 87 mensen aangehouden, on der wie vier door politiekogels geraakte mannen. Ruim zestig daarvan werden heengezonden met een dagvaarding. Zij zullen zich in juli moeten verant woorden. Meer dan twintig mensen bleven vastzitten omdat zij van dusda nig ernstige feiten werden verdacht dat ze in voorlopige hechtenis konden wprden genomen. Politie en justitie zijn inmiddels aan de hand van videobeelden op zoek naar de echte kopstukken. Acht hiervan zijn al opgepakt. „Zii die zich met deze geweldplegingen hebben ingelaten zul len de komende nachten erg slecht sla pen in de wetenschap dat elk moment de politie aan de deur kan staan om hen van hun bed te lichten", aldus offi cier van justite Mos. Hoofdofficier van justitie De Wit toonde zich niet ontevreden met de vonnissen. Over de vrijgesproken man nen, verdacht van diefstal in het cen trum maar pas aangehouden later in de nacht in een ander deel van de stad, zei hij dat dat om 'lastige zaken' ging. „Dat is het enige dilemma bij snelrechtpro- cedures. Er zit een zeker risico aan dat de aanhouding niet altijd even duide lijk is en dat er aanvullend onderzoek nodig is." In die zaken oordeelde de politierechter dat er beter onderzoek had moeten plaatsvinden. Het feit dat de politierechters redelijk uitvoerig de maatschappelijke onrust na de rellen en het strafverzwarende element van oproer hadden meegewo gen, vond De Wit een pluspunt Postc ode Tel: - Plaats: - 'I v m. controle bc/roKioKi 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautomaliv h (f. 96.90/ i automatisch (f. 3.3,70) öê^ceptgiro (1 '»7.90| V l Nr. bank/giro: I - Handtekening: Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. n envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-5128 030 '712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1