Uti uj Reis van paus naar Roemenië historische cloorbra *;h Kerk Samenleving UMM" 'In mijn verlorenheid openbaarde Christus zich aan mi VRIJDAG 7 MEI 1999 979 REDACTIE AAD RIETVELD. VANDAAG Omstreeks het midden van de negende eeuw na Christus leefde in Polen koning Bo- leslaus, die bekend stond om zijn grote sek- shonger. Zijn bijnaam was 'de wilde'. Bis schop Stanislaus keurde de uitspattingen van zijn koning niet goed. Toen Boleslaus de vrouw van een edelman liet schaken, dreigde de bisschop hem zelfs te excommunice ren. De koning pikte dit op zijn beurt weer niet en liet Sta nislaus onthoofden. Reden voor de rooms-katholieke au toriteiten om Stanislaus heilig te verklaren. Hij is tevens de patroonheilige van de Poolse stad Krakau. Vicaris tijdelijk bisschop Groningen Groningen Vicaris-generaal C. Grasveld is gekozen tot tijde lijk opvolger van de vorige week overleden bisschop Möller van Groningen. De 73-jarige pater franciscaan zal als dioce saan administrator het bisdom leiden tot een nieuwe bis schop zijn zetel heeft ingenomen. Grasveld was bijna dertig jaar de rechterhand van Möller. Hij werd in 1952 door de toenmalige bisschop Lemmens van Roermond tot priester gewijd. Möller benoemde Grasveld in 1969 tot zijn vicaris-ge neraal. Möller, Grasveld en vicaris L. van Ulden hadden ge hoopt tegelijk te kunnen aftreden bij de komst van een nieu we bisschop. Maar de bisschop, die al jaren met zijn gezond heid tobde, overleed vorige week maandag op 75-jarige leef tijd. Soldaten in de rij voor communie vasilikha Soldaten van een garnizoen in Vasilikha, vlak bui ten Moskou, staan in de rij om van priester Mikhail Vasilyiev de communie te ontvangen. Na 75 jaar van door de overheid opgelegd atheïsme komt er, ook in het Russische leger, lang zamerhand meer ruimte voor kerk en geloof. foto ap Bisschoppen breken lans voor ouderen utrecht De zorgsector moet meer aandacht besteden aan de vraag van zeer oude mensen naar de zin van hun leven. Dat schrijven de Nederlandse bisschoppen in hun herderlijk schrij ven 'Op zoek naar een zinvolle levensavond'. Meer aandacht voor levensbeschouwing kan de kwaliteit van de zorg verbete ren, menen de bisschoppen. Steeds meer hoogbejaarden vra gen zich af welke zin hun leven nog heeft. Die vraag mag niet zonder meer worden opgevat als het verlangen naar euthanasie, waarschuwen de bisschoppen. Discussies over de krapte in de zorg, de onbetaalbaarheid van de vergrijzing en de mogelijkhe den van euthanasie kunnen volgens de bisschoppen het idee oproepen, dat de ouderen al klaar zijn met leven, of de samen leving vooral tot last zijn. Met hun schrijven haken de bisschop pen in op het door de Verenigde Naties uitgeroepen Internatio naal Jaar van de Ouderen. De Katholieke Vereniging van Woon en Zorgcentra had om het herderlijk schrijven gevraagd. Moskeeën slepen staat voor rechter nieuwegein De Raad van Moskeeën heeft een kort geding tegen de staat aangespannen om imams uit Turkije te kunnen aan trekken. Volgens de Raad doet de overheid zo moeilijk over het aanstellen van voorgangers, dat 23 moskeeën zonder imam zit ten. Om een imam uit Turkije te kunnen aanstellen, moeten moskeeën aan dezelfde eisen voldoen als bedrijven die perso neel van buiten de Europese Unie willen aannemen. Ze moet aantonen dat ze in Europese Unie geen geschikte imams kun nen vinden. Omdat Nederland nog geen erkende imamoplei ding heeft, wil de Raad dat de overheid bij voorbaat ontheffing van die eis verleent. Volgens advocaat R. Moszkowicz uit Nieu wegein handelt de staat in strijd met de betreffende wet. BEROEPINGSWERK ira£ M. jchot vaticaanstad ap Paus Johannes Paulus II begint van daag zijn driedaags bezoek aan Roe menië. Een reis die voor de paus een bijzondere symbolische waarde heeft. Sinds het Grote Schisma van 1054, toen de oostelijke kerken zich defini tief afsplitsten van Rome, heeft geen enkele paus een orthodox-christelijk land bezocht. „Dit gaat over eeuwen", zegt de pauselijke woordvoerder Joaquin Na- varro-Valls. „Het te pas en te onpas gebruikte woord 'historisch' is hier ze ker van toepassing." Zo'n 87 procent van de 22 miljoen Roemenen is ortho dox, vijf procent is rooms-katholiek. De paus zal alleen Boekarest bezoe ken en ziet af van en ontmoeting met de grote Hongaarse minderheid in Transsylvanië, de grootste katholieke gemeenschap in Roemenië. De Roe meense autoriteiten vrezen dat een bezoek aan Transsylvanië zal leiden tot religieuze en etnische onrust. Maar honderdduizenden katholieken zullen zelf naar Boekarest gaan om de paus te begroeten. De reis naar Roemenië is onderdeel van het streven van de paus naar ver zoening tussen de verschillende chris telijke stromingen vóór het jaar 2000, als het derde millennium van het christendom begint. Bij herhaling heeft de paus gezegd dat de kerk, „moet leren weer te ademen met bei de longen, de oostelijke en de westelij ke." Het Vaticaan hoopt dat de reis naar Roemenië de weg baant voor een ontmoeting met de Russische patri arch Aleksej II en een reis naar Mos kou. De spanningen tussen katholieken en orthodoxen zijn aan de oppervlakte gekomen na de val van het communis me, vooral toen de kerken opleefden die zich aan de orthodoxe liturgie hou den maar loyaal zijn aan de katholieke paus. Deze kerken, die door de com munisten aan het orthodoxe kerkbe stuur zijn gegeven, willen terug naar de katholieke kerk. Maar de ortho doxen beschuldigen de katholieke kerk ervan dat zij 'jaagt' op bekeerlingen. In Roemenië zullen twee oecumeni sche diensten worden gehouden om de goede wil van beide partijen te on derstrepen. Zondagochtend zal de paus een dienst bijwonen die geleid wordt door de orthodoxe patriarch Te- octist. 's Middags leidt de paus in een stadspark een mis, die door de patri arch zal worden bijgewoond. Voor de paus, die op 18 mei 79 jaar wordt, is het bezoek aan Roemenië zijn 86-ste reis. Hij begint ermee aan een druk seizoen, waarin ook bezoe ken aan Polen en Armenië op het pro gramma staan en wellicht een reis naar Azië. Volgend jaar zal de paus weinig kunnen reizen vanwege de mil lenniumvieringen in Rome. linn Op het vliegveld in Boeka^]/ de paus vrijdag zal landen iP11 opschudding ontstaan. De b0Rp Dumitru Parscoveanu, is ftgzê door het ministerie van verkejt het hij toegangstarieven had ^tieo voor de pers. Parscoveanu z^m v daarmee een deel van de 50jtje te lei (bijna 70.000 gulden) wild^jd k gen, die het pauselijke b^Doi luchthaven kost. ,ren1 Maar Parscoveanu zal tot[nbei avond aanblijven. „Het bezot paus aan Roemenie is veel 1 rijk om het te laten verstoretj - surreële realiteit in ons klaarde hij. 3ret -a Begin augustus 1999 komt de 36-jarige Wim van Vlastuin, va der van drie kleine kinderen, als her vormd predikant in Katwijk aan Zee. Hij neemt de plaats in van domi nee Vroeg- indeweij, die met vervroegd emeritaat gaat. Van Vlastuin groeide op in M aarsbergen, de oudste in een gezin van elf kinderen, be horend tot de ortho doxe Oud-Gerefor meerde Gemeenten in Nederland. Van Vlastuins vader heeft een groot metaalbe drijf en verwachtte dat zijn oudste zoon de zaak zou overne men. Dan volgt een aantal gebeurtenis sen die zijn leven verande ren. Hij gaat theo logie stu deren, gaat over tot de hervormde kerk, en wordt in 1990 predikant te Wouterswoude, in Friesland. In 1995 gaat hij naar Opheus- den, waar hij tot au gustus van dit jaar zal werken. De Katwijkse wijk De Noord wordt zijn derde gemeente. door ONNO VAN T KLOOSTER Dominee Wim van Vlastuin, die van Opheusden aan Katwijk verhuist: „De gedachte God kwijt te zijn gaf al een soort heimwee in mijn 1 foto sjaakf T n het jaar dat ik mijn kandidaatsexa- I men technische natuurkunde deed in Delft ben ik overgestapt naar theo- logie. Dat is de tijd geweest dat God in mijn leven kwam. Er waren twee ge beurtenissen die dat veroorzaakten. Ten eerste stierf een goede vriend van mij aan een tumor in z'n hersenen. Ik besefte dat zoiets mij ook kon overkomen. En als dat zou gebeuren, zou ik na mijn dood niet bij God zijn. Ook dat realiseerde ik mij. Als ik zo doorleef, ga ik verloren. Tweede reden is dat mijn verkering in die periode uitging. Dat vond ik heel erg. Tegelijkertijd voelde ik dat het nog veel erger was om God kwijt te zijn. Die gedachte alleen gaf al een soort heimwee in mijn hart. Het heeft nog veel worstelingen gekost voor ik zicht kreeg op het werk van Christus. Ik zag pas later dat wij niet tot God opklimmen, maar dat God tot ons is gekomen in Zijn Zoon. Voorheen, als puber, geloofde ik wel in God, de hemel en hel. Ik liep keurig in de pas mee, en had ook wel momenten van bezinning. Maar dat ging altijd weer snel over. Soms dacht ik heel bewust: 'op mijn 45ste moet ik eens serieus gaan worden'. Want ik geloofde dus wel in een leven na de dood, en besefte dat je niet tot het eind, zoals ik in die tijd, in het leven kon blijven staan. Pas be keerd worden op je sterfbed, was toch wel een ri sico. Dan maar zo rond middelbare leeftijd, wan neer je wat bereikt hebt in het leven. Uiterlijk was ik wel een christelijke jongen, maar ik had geen persoonlijke kennis van God. Ik deed mee aan het ritueel in de kerk, maar zonder hart. Na die twee gebeurtenissen probeerde ik mijn le ven te beteren, te reformeren, vrede met God te krijgen en vergeving voor mijn zonden. Maar ik moest ervaren dat al mijn pogingen strandden. In de diepte van die verlorenheid openbaarde Christus zich aan mij als een volkomen Zaligma ker. Hij heeft alles gedaan wat ik moest doen, waardoor ik nu op zijn kosten behouden word. Dat geeft je een weergaloze vrede. Het licht in mijn ziel ging op. Ik voelde mij als nieuw geboren. Dat was op 1 september 1982 tij dens een kerkdienst in Amersfoort. Door de wijze waarop de dominee daar het evangelie verkon digde, kwam Christus in mij, met een enorme kracht. Geestelijk leven voltrekt zich binnen psy chologische kaders, maar God ervaren stijgt daar ver bovenuit. Let wel: liefde gaat niet om mijn 'ervaring' van liefde, maar om de geliefde. Zo is het met God ook. Waar je de liefde van God ge niet, is het belangrijkste de geliefde, God. Die be keringservaring heb ik gehad, maar uiteindelijk gaat het beleven van je geloof niet om dat mo ment. Net als wanneer je getrouwd bent, is het aardig je te herinneren hoe je elkaar hebt ontmoet, maar belangrijk is hoe je relatie er nu uit ziet, wat je vrouw op dit moment betekent in jouw leven en andersom. Na die ervaring was het niet meer vanzelfsprekend om in de techniek en het be drijfsleven verder te gaan. Het werk in Gods ko ninkrijk kwam daardoor steeds sterker in het vi zier. Voor mijn vader kwam het besluit om theo logie te gaan studeren - ik was 21 jaar - de lucht vallen. Hij merkte al een tijd datj daarmee bezig hield. Toch was er aanvi sprake van enige teleurstelling. Maar toe^ hoe en waarom uitlegde, had hij er vrede" Nu zitten twee broers van mij in het bedi Het bleef overigens een zware beslissing! vader heeft een groot bedrijf opgebouwtfj ken zo'n 130 mensen, in vijf bedrijven, o:r d Van Vlastuin Groep. Ik gaf dus een carritr'P Een stuk eigendom verwerven in zo'n befn e buiten de emotionele waarde, ook finanl1^ onaantrekkelijk. Dat zette ik met mijn betv f opzij. Al blijf ik altijd geïnteresseerd in hqen I drijf, ik zou er toch niet meer in kunnenven Als God je roept, geeft hij je ook de P liefde tot dit werk als predikant. D Dit heeft mijn hart. Ik moet toege- ven dat de arbeid in Gods konink- rijk niet altijd makkelijk is. Aan de pr andere kant is er ook geen mooier of rijker werk. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Vrij zonnig met alleen in het noorden en oosten soms wolken velden.Vrijwel overal droog.Maxi- ma uiteenlopend van 5 graden in het noorden tot 16 plaatselijk in het zuiden. Zweden: Droog en zonnige perioden,maar ook wolkenvelden.Middagtempe- ratuur rond 12 graden,in het noorden lager. Denemarken: Wolkenvelden en enkele buien- .Middagtemperatuur ongeveer 16 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselend bewolkt en enkele re gen- of onweersbuien.Vooral morgen ook van tijd tot tijd zon- Maxima van 13 graden in Schotland tot 18 in de omgeving van London. België en Luxemburg: Af en toe zon en vooral in de middag en avond enkele regen- of onweersbuien. Middagtempera- tuur Vandaag net boven de 20 graden,morgen enkele graden la ger. Noord- en Midden-Frankrijk: Afwisselend zon en bewolking en enkele regen- en onweersbuien- Morgen in de westelijke depar tementen meest droog.Maxima vandaag tot 25,morgen rond 18 graden: Portugal: Naar het oosten wegtrekkende regen en geleidelijk meer zon- Maxima tussen 15 en 22 gra den,morgen iets hoger. Madeira: Wolkenvelden en vandaag kleine kans op wat regen.Morgen over wegend droog en meer zon.Maxi ma daland naar ongeveer 20 gra den. Spanje: Wolkenvelden en vooral in het noorden perioden met regen,mo gelijk ook onweer.morgen op de meeste plaatsen droog en ook wat zon.Maximumtemperatuur van 18 graden in het noordwes ten tot 28 in Andalusie. Canarische Eilanden: Wolkenvelden,langs de zuidelij ke stranden ook zon.Overwegend droog. Maximumtemperatuur rond 24 graden. Marokko: Westkust:Vooral in het noorden tijdelijk meer wolken en kleine kans op een bui.Morgen overal meest droog en meer zon.Maxi ma rond 23 graden. Tunesië: Overwegend veel zon en droog- Morgen toenemende bewolking en later mogelijk een regen- of onweersbui.Maximum tempera tuur rond 26 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon, maar ook en kele regen- of onweersbuien.Vandaag in het zuidoosten meest droog,morgen in de buurt van Bordeaux kleine re kans op buien.Maxima van daag rond 24 graden,morgen da lend tot 20. Mallorca en Ibiza: Vandaag naast wolkenvelden ook zon,morgen minder zon en kans op een regen- of onweers bui.Maxima rond 25 graden. Italië: Perioden met zon en in de mid dag een enkele bui.Morgen in het noordwesten meer bewol- king.Maxima oplopend naar on geveer 24 graden. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog.Morgen van het westen uit toenemende bewolking en later kans op een regen- of onweersbui.Maximum temperatuur tussen 22 en 25 graden. Malta: Droog en tamelijk veel zon.Maxi ma rond 24 graden. Griekenland en Kreta: Flinke perioden met zon en droo- g.ln het noorden ook enkele wol kenvelden. Maximumtempera tuur rond 21 graden. Turkije en Cyprus: Flinke perioden met zon en vrij wel droog.Maxima rond 20 gra den,op Cyprus tot 24 graden. Duitsland: Vandaag wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Morgen van het westen uit dikkere be wolking en enkele regen- of on weersbuien.Maxima oplopend naar ongeveer 23 graden. Zwitserland: Wolkenvelden en enkele buien- vandaag in het zuiden mogelijk ook onweer.Maximum tempera tuur rond 19 graden. Oostenrijk: Perioden met zon en lokaal een bui.Morgen meer wolken en toe nemende kans op regen.Maxima rond 22 graden. Polen: Di oog en geregeld zon. Maxi ma van 15 graden in het noorden tot 20 in het zuiden. ZATERDAG 8 MEI 1999 Zon- en maanstanden Zon op 05.58 Zon onder 21.14 Maan op 02.57 Maan onderl2 12 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 09.09 21.44 08.42 21 17 Laag 05.05 17.34 04.46 17.15 L O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) bewolkt m. onweer V warmtefront regen mttt sneeuw V koufront opklaringen hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 directie B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden k R( TELEFAX Advertenties. 071— 5323 508 en Familieberichten 023— 5317 i? er 023-5320216 fer Redactie 071-5321 921 Per Hoofdredactie: 071- 5315 92'°e ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30t< '9' 071- 5356 230 dv RUBRIEKSADVERTENÏÏ PI Maandag t/m vrijdag van 8.30 tc fk 071-5143 545 Hc ABONNEMENTEN ave bij vooruitbetaling: pvi per maand (acceptgiro) j per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging vr het automatisch afschrijven van hel abonnements- geld, ontvangen 1,j betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (W worden verzonden geldt een toesla;1 aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSf Voor mensen die moeilijk lezen,: hebben of blind zijn (of een and< leeshandicap hebben), is een san van het regionale nieuws uit het Dagblad op geluidscassette besef informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuu" INTERNET: iv.leidschdagblad.nl redactie.Id®damiate.hdc.nl K N H U I Z 20 14 0.0 14 7 0.0 21 13 0.0 Wenen regenbui Zurich mist Bangkok half be*. Buenos Aires licht be* Casablanca zwaar bew. Johannesburg half bew. 14 9 0.1 19 7 1.0 33 26 0.0 19 12 0.0 23 17 0.0 19 10 0.0 19 13 0.0 28 22 0.1 16 13 0.0 31 17 0.0 22 15 0.0 26 13 0.2 26 13 0.0 14 8 5.0 ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08 00-17.00 u. (uitgezonden feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14