eiden Regio onduidelijkheid over Aalmarkt blijft in voormalig museum Aspirine kan helpen tegen darmkanker Koopappartementen De Zangeres (nog steeds) zonder Straat (4) Elfde Nacht van Juigalpa Brombeer en levensgenieter DAC 7 MEI 1999 YAM WEGMAN. 071-5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA. 071-5356430 nposium over flora Thailand In. Zeventig deskundigen uit diverse landen komen volgen- Leek in Leiden bijeen op een symposium over de flora van liland. De Leidse vestiging van het Nationaal Herbarium is 'kenniscentrum' voor de Zuidoost-Aziatische plantenwe- K de zogeheten Flora Malesiana. De landen in Zuidoost-Azië lergen een grote diversiteit aan planten. Het symposium rt van dinsdag tot en met vrijdag. nder invloed achter het stuur ^n. Een 31-jarige Leidenaar is vannacht op de Willem de jgerlaan aangehouden omdat hij onder invloed achter het jr van zijn auto zat. De man bleek dermate beschonken dat liet in staat was om normaal met de politie te kunnen pra- Hij is ter ontnuchtering in een cel opgesloten en zijn rijbe- werd ingenomen. lerstoel antropoloog Slikkeveer |N' De Leidse antropoloog L. Slikkeveer is benoemd op de ondere leerstoel 'ethnobotanische kennissystemen in ont- kelingslanden' aan de Universiteit Leiden. Hij gaat onder- i geven en onderzoek doen naar medicinale planten in met rie Indonesië. De leerstoel is ingesteld door de Martha Tilaar indation uit Jakarta, die zich inzet voor behoud van biologi- e en culturele diversiteit en duurzaam gebruik en bescher- ig van de natuur in Indonesië. De leerstoel komt in Leiden, dat de Leidse vestiging van het Nationaal Herbarium inter- jonaal bekend staat om zijn kennis van de flora in Zuidoost- i. Slikkeveer is een pionier op het gebied van ethnobotanie kennis over herkomst van planten) in Afrika en Azië. Leiden spil in omvangrijk Europees onderzoek LEIDEN ONNO HAVERMANS Aspirine is een wondermiddel. Was al bekend dat het aspirien tje helpt hartinfarcten te voor komen, er zijn sterke aanwijzin gen dat het ook de ontwikkeling van dikke darmkanker afremt. Alleen hebben de wetenschap pers nog geen idee hoe dat komt. Leiden is de spil in een omvangrijk Europees onder zoek naar de preventieve wer king van salicylzuur, de stof waaruit aspirine bestaat. Tege lijkertijd wordt het effect van zetmeel bekeken. Jaarlijks sterven vijfduizend Nederlanders aan darmkanker en komen er achtduizend nieu we gevallen bij. ,,Er is nog geen wetenschappelijk bewijs voor de hypothese dat aspirine helpt. Mensen moeten dus niet zomaar gaan slikken", waar schuwt projectleider Riccardo Fodde. „Er zijn zoveel bijwer kingen dat preventief gebruik altijd via een arts moet lopen." Het onderzoek zal zeker een jaar of vijf duren. Maar de ver wachtingen zijn hooggespan nen. Twaalfhonderd mensen uit heel Europa doen aan het on derzoek mee. Hun DNA-gege- vens worden door het team van Fodde geanalyseerd in het Syl- viuslaboratorium aan de Was- senaarseweg te Leiden. „Darm kanker heeft een erfelijke com ponent", aldus Fodde. Alleen mensen die erfelijk een grote kans maken de ziekte te krijgen, doen aan het onderzoek mee. „Zij hebben nog geen kanker, maar ze zijn drager van een be kende mutatie in de genen die aanleg bepalen. We geven hen een aantal jaren aspirine om te kijken of we de ontwikkeling van kanker kunnen remmen." Darmkanker lijkt een wel vaartsziekte. In westerse landen komt hij meer voor dan elders in de wereld. Dat kan te maken hebben met onze eetgewoon ten: veel vet en vlees, de zoge heten snelle hap en te weinig groenten maken de westerse mens bevattelijker voor veran deringen in de cellen van de dikke darm. De kanker ontstaat uit een goedaardige vergroeiing (poliep) in de darmen. „Slecht eten kan zulke mutaties veroor zaken. In Italië, waar in plaats van vet vooral olijfolie wordt gebruikt, ligt het aantal gevallen van darmkanker lager dan hier", zegt Fodde, zelf een ge boren Italiaan. Het geheim van een betere bescherming tegen darmkanker zou dus kunnen schuilen in de voeding. De Engelse hoogleraar John Burn uit Newcastle be sloot enkele jaren geleden de oplossing te gaan zoeken in sa licylzuur (aspirine) en zetmeel. Zetmeel komt voor in (gekook te) groente en fruit. Salicylzuur vormt een soort afweersysteem in planten. Het veroorzaakt cel- dood (apoptose) rondom een geïnfecteerde cel, waardoor de ze wordt afgestoten. Vermoede lijk als gevolg van pesticiden en andere bestrijdingsmiddelen zit in westerse groenten minder van dit zuur dan in groeten uit niet-geïndustrialiseerde landen. „Het is moeilijk om de wer kende kracht te isoleren", zegt Fodde. „Mogelijk veroorzaken aspirine en zetmeel apoptose en zorgen ze voor een zuivering van slechte cellen. Dat gaan we nu testen door die twaalfhon derd mensen aspirine te geven en zetmeel in poedervorm, die ze als kaas over hun maaltijd kunnen strooien." Niet iedereen krijgt overigens aspirine. Om zeker te weten dat het middel werkt, moet de helft van de patiënten een placebo, een neppil, slikken. „Je moet immers laten zien dat het effec tief is. Zonder placebo of ande re controle is geen wetenschap pelijk onderzoek mogelijk. Voor de patiënt is het waarschijnlijk moeilijk te accepteren dat-ie misschien in de placebogroep zit. Daarom is de diagnose en controle van groot belang. Wij zijn er vroeg bij als de kanker zich openbaart." Vooralsnog beperkt het on derzoek zich tot Europa. De Eu ropese Unie en aspirineprodu cent Bayer behoren tot de fi nanciers. Inmiddels zijn er con tacten gelegd met het Ameri kaanse National Cancer Institu te om het project uit te breiden naar de VS. „Niet gek voor een Engels-Nederlands onderzoek. We zijn hier best trots op", al dus Fodde. iden schuift een aantal beslissingen over essentiële delen voor zich uit ilijft nog veel onduide- iver de inrichting van gebied rond de Aal- t. Leiden schuift een :al beslissingen over ntiële delen van de narktplannen voor zich Zo is de komst van een ;eergarage aan de mmarkt allerminst ze- Ook wagen burge ster en wethouders nog niet aan een oor- over de toekomst van warenhuis van V D de studentensociëteit Minerva. ROBBERT MINKHORST uitstellen van een aantal es werd gistermiddag op jersconferentie bekend ge- ct. De wethouders T. van (ruimtelijke ordening en :er), H. Kruijt (economi- zaken en financiën) en A. itold (cultuur en monu- tenzorg) gaven een toelich- op de jongste ideeën voor ebied rond de Aalmarkt. Er Ivies ingewonnen van be ers, ondernemers en verder :r meer de Rijksdienst yoor i lonumentenzorg. Dat heeft geleid dat een aantal za- beter moet worden onder- it. B en W willen wel ge in de verkennende studie IJ projectontwikkelaar MAB g jaar maakte, samen met ip verder uitwerken, irdanks het uitstel van een 1 lal keuzes vindt wethouder [Rij dat er toch al belangrij- lappen worden genomen. B |V' spreken zich namelijk uit Hoe het Aal marktgebied er in de toekomst gaat uitzien is nog onduidelijk. Zo is het tot nu toe niet bekend wat e voor de sloop van een aantal panden achter De Waag, zodat tussen het Waaggebouw en de Breestraat een plein ontstaat. Ook moet er een steeg komen tussen de Stille Rijn en de Haar lemmerstraat en een extra brug over de Rijn. Begin 2000 moe ten alle haalbaarheidsstudies zijn afgerond. Aan het eind van het jaar erop kan het bouwen en slopen dan beginnen. Maar de komst van bijvoor beeld de megabioscoop, de dis cotheek en de Boommarktgara- ge staan nog allerminst vast. De keus voor een bioscoop en een dansgelegenheid in het Aal markt-gebied laten B en W af hangen van de ontwikkelingen in de omgeving van de Laken hal en danssalon In Casa. Ook de plek van de tweede zaal van de Stadsgehoorzaal is nog on duidelijk. Wat er met V D moet gebeuren, laten B en W over aan het warenhuis zelf. De bouw van een onder grondse parkeergarage tussen de Boommarkt en de Breestraat roept nog de meeste vragen op. Reden om de garage uit de plannen te schrappen, heeft Van Rij nog niet, zei hij. Niette min is er gegronde twijfel over het grote verkeersaanbod. B en W laten onderzoeken of het Kort Rapenburg en het Noord einde al het extra verkeer dat de garage aantrekt, wel kunnen verwerken. In dat onderzoek moet ook rekening worden ge houden met de bebouwing van het voormalige Van Gend Loosterrein. Ook dat zorgt na melijk voor meer verkeer. Geke ken wordt ook of de garage deels onder de Rijn kan worden gebouwd. Wethouder Pechtold houdt er rekening mee dat enkele monu menten en beschermwaardige huizen tegen de vlakte moeten. Niet ieder monument is heilig voor de gemeente, gaf hij aan. „Het belangrijkste is dat monu menten een functie moeten hebben en iets uitstralen." Hij ziet vooralsnog geen aanleiding om de studentensociëteit van Minerva een beschermde status te geven, wat de monumenten commissie onlangs adviseerde. Sloop van een deel van het pand maakt de steeg aantrekke lijker. Het is de bedoeling dat alle stegen tussen de Breestraat en de Rijn een aanlokkelijke wandelroute worden. Pechtold: „Het zijn nu vochtige, donkere niet-koopgootjes." B en W hebben ook besloten meer onderzoek te doen naar de inrichting van het winkelge bied. Ondernemers vrezen dat de Breestraat er op achteruit gaat. Wethouder Kniijt wil dat juist voorkomen. „Als door de ontwikkelingen rond de Aal markt de winkeliers in de Bree straat het moeilijker krijgen, dan kan dat niet. We moeten zorgen dat het een het ander versterkt. Onze analyses geven aan dat dat ook kan." i hebben er al drie keer eer- over geschreven. Over poli die doof zijn voor argu- nten en een straatnamen- nmissie die niet thuis geeft, nt er is nog steeds geen in, straat of laan naar de ïgeres zonder Naam, onze en Leidse Mary Servaes-Beij, noemd. Bij leven worden in den immers geen blijvendé inneringen in de vorm van 1 straatbord weggegeven. Het klinkt ietwat cru maar nu Mary dood is, levert die belem mering geen problemen meer op. Er gebeurt echter nog steeds niks. Mooie woorden genoeg, maar daden? Ho maar. Vorig jaar oktober is de Konin gin van het Levenslied ons op 79-jarige leeftijd ontvallen. In een witte kist bedekt met rode rozen werd zij ter aarde be steld. Passender kan het niet. De toenmalige burgemeester -_r:- --c-AS^ De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat Jigt. Is het symbolische middelpunt van de stad Ad van Kaam en Eric-Jan Berend sen Cees Goekoop sprak boven haar graf mooie woorden en menig traan werd geplengd. Politici vielen over elkaar heen met beloftes over een straat naam of een museum. Zo wordt het volk zoet gehouden. Maar de vrouw die ons onver getelijke liederen naliet als Mexico, Mag ik van u een lift mijnheer en Ach vaderlief, toe drink niet meer, is nog steeds niet blijvend geëerd in de vorm van, minimaal, een straat. Diezelfde burgemeester Cees Goekoop gaf in november, tij dens de nadagen van zijn carri ère nog wèl een hint. 'Mis schien moeten we het Aal marktproject afwachten. Je weet maar nooit wat voor ste gen daar nog komen.' Wat een schaamteloosheid van Leidse Cees. Een steeg! Een avenue of boulevard zal Goe bedoeld hebben. Met minder nemen wij geen genoegen. In onze strijd voor erkenning voor de Zangeres zonder Straat hebben we onlangs steun ge kregen uit onverwachte hoek. Niemand minder dan een jon ge uitgave van Mary Servaes siert namelijk de voorkant van de mei-uitgave van de gemeen telijke evenementenkalender. En zij staat op die foto onder een bordje met daarop de naam Mary Servaesplein! De rechten van de foto blijken Eindelijk gerechtigheid? door de Stichting Leiden Pro motie WV te zijn gekocht van de platenmaatschappij van Johnny Hoes, die de platen van Mary Servaes op de markt bracht. Er is gekozen voor een foto van Mary Beij op de kalen- FOTO PR Stichting Leiden Promotie der in het kader van het Leids Festival van het Levenslied waarvan de voorrondes op 12 en 19 mei worden gehouden. De finale moet op 18 septem ber Leiden doen daveren. Amateurzangers maar ook pro fessionals strijden om de Mary Beij-bokaal. De voorronden worden in diverse café s ge houden en de eindstrijd in de schouwburg. Het plan voor het festival werd vlak na de dood van Mary Ser vaes wereldkundig gemaakt omdat het festival een ode aan De Zangeres is. Tjeerd Scheffer, directeur van Leiden Promotie WV is één van de mensen ach ter het evenement en dus ook de evenementenkalender. Bra vo Tjeerd, jij durft je nek ten minste uit te steken. Dat politi ci en de straatnamencommis- sie maar snel zullen volgen. Geen woorden maar daden! Voorjaarsmarkt Aan de Kennedylaan 116 be vindt zich dagcentrum Zuid wester. Daar nemen mensen met een verstandelijke of meervoudige handicap deel aan een breed scala van activi teiten. Zo is er een groep die bakproducten maakt, maar zijn er ook mensen die zich bezig houden met kunstnijverheid. Vandaag, tussen 16.00 en 20.00 uur is er bij Zuidwester een voorjaarsmarkt. Er zijn kraam pjes met onder meer handge maakte houten siervoorwer pen, wenskaarten, t-shirts, ca deaudoosjes en waskaarsen. Die spulletjes zijn overigens ook te koop op werkdagen in de winkels van Zuidwester tus sen 9.00 en 12.00 en 13.00 en 16.00 uur. De mensen van het dagcentrum vinden het heel leuk als u langskomt. Op de markt én in de winkel. ERIC-JAN BERENDSEN LEIPEN ERIC-JAN BERENDSEN De gemeente heeft in eigen be heer een plan ontworpen voor het pand Garenmarkt lb. In het gemeentelijk monument en voormalige Museum voor Geo logie en Mineralogie komen 30 koopappartementen in de vrije sector, in grootte variërend van circa 60 tot 190 vierkante meter. De verbouwing heeft geen in vloed op de gezichtsbepalende voorkant van het pand. Mo menteel is in het gebouw tijde lijk het Volkshuis gevestigd. Aanstaande maandagochtend kunnen belangstellenden nader worden geïnformeerd over de verbouwplannen. Tussen 9.00 en 10.30 uur geeft de gemeente een toelichting in het Atrium van het Stadsbouwhuis aan de Langegracht. Leiden verwacht op zijn vroegst in het begin van 2000 met de verbouwing te kunnen beginnen. Dat is afhankelijk van het tempo van de opknap beurt van het Volkshuis aan de Apothekersdijk. De transforma tie van voormalig museum naar appartementencomplex duurt zo'n anderhalf jaar. Wie de ver bouwing gaat uitvoeren, is nog niet bekend. Een nachtje wandelen van Den Haag naar Leiden, een nachtje cul tuur met muziek en dans in een bijzondere omgeving, en een bij drage leveren aan de wederopbouw van Nicaragua na orkaan Mitch. Dat is in het kort de Nacht van Juigalpa, die in de nacht van 12 op 13 mei voor de elfde keer wordt georganiseerd. Deelnemers vertrekken om middernacht vanaf de Kunstpassage aan de Bezui- denhoutseweg 151, vlak bij het Centraal Station. Inschrijven kan voor vijftien gulden tot vijf voor twaalf bij het vertrekpunt. De tocht eindigt dit jaar bij De Burcht in hartje Leiden. Aad van Delft: 1939-1999 Aan het turbulente leven van een kleurrijk Leidenaar is woensdagavond om kwart over zeven abrupt een einde gekomen. In zijn woning aan de Korte Langestraat overleed Aad van Delft aan een hart stilstand. Delft? bij- "M genaamd De Grove, met een knipoog naar zijn m postuur en de plasti sche taal waarin hij zich vaak uitdrukte was een ai mabel brombeer (vanwege zijn zware stem) en levensgenieter pur sang. Tij dens zijn leven balanceerae hij af en toe op de grens van het toelaatbare. Hij was be kend in heel Leiden en ver daarbuiten. Van de aanneme- rij via de uitgaansgelegenhe den tot de muziekwereld. Hij was in de zeventiger jaren on der meer manager van bands als Catapult, The Shoes en The Internationals en kind aan huis bij toentertijd beken de Nederlanders als dj's Joost den Draaijer, Lex Harding en impressario Paul Acket. Van Delft dacht echter niet aan zijn toekomst en leefde bij de dag. Hij verloor de grip op zijn artiesten, greep meer en meer naar de fles en kwam in het wereldje van de (schimmi- f;e) aannemerij terecht. Niet ang daarna werd zijn naam in verband gebracht met de ge ruchtmakende Lemy-affaire in het begin van de jaren tachtig, de grootste koppelbazen-af faire uit de Leidse geschiede nis. Van Delft nam de wijk naar het Spaanse vakantie-ei land Mallorca, dook plotseling weer op in Leiden en werd ge arresteerd. Hij is echter nooit voor de rechter verschenen. Het openbaar ministerie is er altijd van uitgegaan dat er voor premies en belastin- grn is afgedra- 1992 werd Van Delft wèl ver oordeeld wegens bouwfrau de in een andere zaak. In de periode '89-'91 drukte hij voor zeven ton aan sociale premies achterover. Nadat hij uit de gevangenis kwam, leefde Van Delft meer teruggetrokken. Hij reed wel als vrijwilliger bejaarden naar therapie. Geheel in zijn stijl had hij daar een simpele ver klaring voor. ,Ik heb al zo veel van de maatschappij gestolen, dat het hoog tijd wordt dat ik eens iets terug doe." Vorig jaar trad hij echter weer op de voorgrond toen er in oktober in het Antonius Zalencentrum de Nacht van Aadje werd ge organiseerd. Ruim 600 voor namelijk 40-plussers kwamen daar op 'zijn' feestje georgani seerd door Simon Platted met muziek van bands waarvan hij ooit manager was. Hij genoot daar met volle teugen temid den van zijn vrienden en be kenden. Naar nu blijkt voor de laatste keer. Aad van Delft wordt dinsdag begraven op Rhijnhof. ERIC-J. «J BERENDSEN*

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13