Ouderen spelenderwijs terug naar de natuur Rijp en Groen Vleermuis ontdekt 'vlag' door echo Zorg voor perkplanten 160 REDACTJE. MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA Op Moederdag Aktie: Lavendelplanten In diverse maten I2. pf IJ S Alleen op Móederdag Op Hemelvaartsdag Aktie: Buxus ik 00k m/£tcmkl£os Buitenplaats Wiersse open f CRYPTOGRAM HORIZONTAAL 1. Let op, het is voor de aardigheid! (8); 5. Torens dichten (8); 6. Sentimentele tijd (4); 8. Gerecht van een pianist zonder energie (4); 10. Vrucht van een éénjarig dier (5); 12. Aaneengeschakeld drukte maken (5). VERTICAAL: 1. Groeien van een halm bij de boom (6): 2. Intens verwarde sport (6): 3. Het is weer vers vanaf 1 januari (5): 4. De go din van verwarde Europeanen (5): 7. Geen passende naam voor de komiek (5): 9. In deze staat verliest de markies zijn mes (4); 11. Ge wicht van een jongen (3). Oplossing van gisteren Horizontaal: 1. Octopus: 7. re; 8. ai; 10. ecu; 13. Leo: 15. ui; 16. ons; 18. Po; 19. stam; 21. ibis; 23. eg; 24. as; 25. krab; 27. atol; 29. we; 30. elf; 32. do; 33. ink; 35. zee; 36. eb; 38. zo; 39. laaiend.Verticaal: 2. Cru; 3. te; 4. pa; 5. uil; 6. Zeus; 9. loos; 11. citeren; 12. in; 14. episo de; 16. om; 17. si; 20. aga; 22. bat; 25. kwik; 26. be; 27. af; 28. loet; 31. la; 34. kea; 35. zon; 37. ba; 38. ze. De 'vlag' van een in Centraal- Amerika voorkomende vlinder bloemige blijkt de echosignalen van vleermuizen opmerkelijk goed terug te kaatsen. Op deze manier geven de bloemen een versterkt signaal aan deze stuif - meelverspreiders af om haar bloemen te bezoeken. Dat con cluderen twee Duitse biologen van de Universiteit van Erlan gen uit hun onderzoek, dat in Nature is verschenen. De onderzochte vlinderbloemi ge is een klimplant met de La tijnse naam Mucuna holtonii, waarvan de bloemen een lengte van zo'n vier cm bereiken. De bloemen van deze plant bezit ten - net als bij ons de nu bloei- Het spreekwoord vertelt ons dat we onwetend niet kunnen zon digen. Daarom vandaag een stukje dat een definitiet einde moet maken aan een veel voor komende zonde, die de dood van veel perkplanten veroor zaakt. De handel in al deze mooie eenjarige planten heeft weet van ons gebrek aan vak kennis en goede zorg. Elk jaar kweekt men Twee tot drie maal het aantal perkplanten dat fei telijk nodig is en ze worden nog verkocht ook. Enerzijds omdat we vergeten rekening te houden met het weer en ons op de allereerste mooie zomerse dagen laten verleiden tot de aankoop van vorstgevoelige bloeiende ge wassen zoals afrikaantjes en be gonia's. Ze staan zo fleurig, let terlijk, als de zon schijnt. Maar een nacht met temperaturen onder nul en de hele pracht is weg. Meestal halen de jonge planten, die nog maar net in de grond staan en weinig wortels hebben, het dan niet meer. Daarom: wacht liever met aan koop tot ruim na 15 mei, de dag waarop we volgens de ijsheili- gen pas op vorstvrije nachten mogen rekenen. En is er echt en dan gebeurt het. De groene delen van de plant blijven ver dampen, zuigen het water in clusief voedingsstoffen en nog allerlei hulpstoffen die de bloei moeten bespoedigen naar bo ven. Het water verdampt, al die toegevoegde stoffen blijven in het bovenste laagje van de aar de zitten. De rest van de aarde verdroogt. Als wij eenmaal thuis zijn pro beren we de schade zo snel mo gelijk te herstellen. We geven onze nieuwe aanwinsten flink wat water boven op de kluit om tot onze verbazing te ontdek ken dat een aantal planten juist dan ineens verwelkt. Hoe kan dat nu? Heel simpel. Het water lost de voedingsstoffen in het bovenste laagje aarde op en brengt dan het te zoute water naar de arme half verdroogde wortels. Die verbranden letter lijk en kunnen geen water meer naar het blad transporteren. De oplossing is eenvoudig. Zet alle nieuwkomers enkele uren in een bak met een laag water zo dat de kluit zich helemaal vol kan zuigen. Wedden dat niet één plant slap gaat hangen. Zo eenvoudig is dat. HEINZ Het ziet eruit als een soort gan zenbord en de afmeting is niet mis: twee meter twintig bij een meter vijftig. Hoogbejaarden zullen zich er binnenkort achter scharen. Het spel is meer mid del dan doel. Want competitie telt niet. Veel belangrijker is dat de vragen herinneringen aan wakkeren, waardoor er een ge sprek op gang kan komen. Dat kost in dit geval weinig moeite, weet activiteitenbegeleidster leannette Bolck. „De vragen gaan over de natuur. Of je nu in de stad hebt gewoond of op het platteland, iedereen heeft daar iets mee." Het herbeleven van de natuur blijkt een heilzame werking te- hebben op bejaarden, ontdekte zij. De Hilversumse introdu ceerde het al jaren geleden in het verpleeghuis Gooizicht. In andere verzorgings- en ver pleeghuizen werd ook het een en ander ondernomen, maar het bleef bij individuele initia tieven. Dit zou structureel moe ten gebeuren, bedacht Jeannet- te Bolck en richtte in 1996 de stichting Natuurlijk Genieten op. Haar aanpak vatte ze samen in een cursus die ze de afgelo pen jaren door het hele land heeft gegeven aan werkers bin nen de ouderenzorg. De ko mende tijd geeft ze opnieuw workshops door het hele land. Het eerste grote project dat de stichting heeft gerealiseerd is het spel dat binnenkort op de markt komt. Over de niet gerin ge omvane zegt ze: „Het gaat bijna altijd om ouderen die in een rolstoel zitten en die slecht kunnen zien. Daarom heb je zo'n oppervlakte nodig en zijn de pionnen ook groter dan nor maal." Uit alles blijkt haar lief de voor de natuur: zelfs in de kleinste hoekjes van haar huis Jeanette Bolck, oprichtster van de stichting Natuurlijk Genieten: „Ouderen hebben vaak iets met de natuur." foto anp staan planten en bloemen. In haar werk ontdekte Jeannette Bolck dat ze deze passie met veel beiaarden deelt. „Mensen staan aicht bij de natuur, heb ik gemerkt. Ze kennen bovendien de elementen goed; iedereen heeft wel eens een storm, mist of een hittegolf meegemaakt. Dat biedt jonge begeleidsters weer raakvlakken. Want rijd je nu soms in de mist naar je werk, dat gebeurde vijfentach tig jaar geleden ook. Als je dat een beetje aantipt bij ouderen, komen er gesprekken los." Ze stapte als activiteitenbege leidster min of meer af van het geijkte programma. Jeannette Bolck keek naar de behoefte van de groepen. „De gemiddel de leeftijd is 85 jaar; het zijn mensen met wie veel is ge beurd. Ze hebben lichamelijke en geestelijke beperkingen. Een bloemstukje maken moet ook af en toe, maar voor mijn groe pen blijkt de natuurbeleving toch het belangrijkste te zijn". Ze leest geregeld gedichten voor om bij mensen beelden op te roepen. Ook gebruikt ze vaak verhalen uit het bundeltje 'De natuur en Gied Jaspars'. Jean nette Bolck merkt dan dat het iets naar boven haalt bij de ou deren. „Ik zie het in hun ogen", zegt ze. Het effect is groot, heeft ze on dervonden. Het binnenskamers tuinieren - zaaien, poten en stekken - slaat al evenzeer aan. Een mevrouw bij wie het korte geheugen weg is, kon twee da gen later haar bezoek nog pre cies vertellen wat er allemaal was gebeurd. En een wandeling in het bos is voor sommigen een weldaad. Dat bleek onlangs nog bij een groep rolstoelers. „Daar zaten demente mensen bij met ge dragsstoornissen. Een meneer die vaak onhandelbaar is, werd een totaal ander mens toen hij de bomen zag. Het was voor hem zo'n herkenning; hij ge noot". Helaas, zegt ze, wordt er maar sporadisch op uitgetrokken. Medewerkers hebben daar geen tijd voor. Hier ligt een mooie taak voor vrijwilligers, vindt Jeannette Bolck. Een onderzoek heeft uitgewezen dat zo'n 50.000 vijftigplussers graag iets willen doen op het gebied van natuur en milieu. „Maar ze we ten niet waar en hoe. Als je deze vrijwilligers koppelt aan men sen die kennis hebben van na tuur en milieu, zou je een ge weldig project kunnen starten voor de verzorgings- en ver pleeghuizen", zegt ze. „Je intro duceert daarmee een nieuwe groep in de gezondheidszorg." Jeannette Bolck heeft bij de stichting vijftien mensen om zich heen die met haar mee denken en een klankbord zijn. Daarnaast testen vijftien activi teitenbegeleidsters zaken. Zo hebben zij het spel gekeurd, dat in juni in een oplage van drie honderd verschijnt. Dankzij een subsidie komt de prijs op f 125,-. De stichting heeft plannen om een informatiecentrum op te zetten. Bovendien wil zij offici eel laten onderzoeken welke uitwerking natuurbeleving op ouderen heeft. „We denken ook aan een soort handboek. Het doel is om de natuuractiviteiten niet tot mensen te beperken die binnen de gezondheidszorg werken. Ons streven is om het uit te breiden naar familiele den. Wij maken dan het onder steunende materiaal." Ze uit op de valreep nog een hartewens over Gooizicht. „Ik zou daar graag een eigen ruim te willen hebben. Het zou een soort natuurkamer moeten zijn waarin ik met de ouderen aan de slag kan gaan. Ik weet zeker dat ze het deze mensen enorm goed zal doen". Voor meer in formatie over de stichting Na tuurlijk Genieten: 035-624.7532. Deze gevederde vrienden zitten er nog rustig bij, maar smet met parasieten pikken en krabben de vogels zich ma ende brem, klaver en lathyrus - vijf kroonblaadjes, die worden aangeduid met kiel (2), zwaard of vleugel (2) en, omhoogste kend, vlag. De drie tot acht bloemen, die tijdens de bloei elke nacht open zijn, worden vanwege de nectar bezocht door langtongvleermuizen (Glossiphaginae). De Duitse biologen ontdekten dat de 'vlag' van M. holtonii niet voor niets de vorm van een holle geluidspiegel heeft, door hen zelf omschreven als een 'akoestische nectar-geleide'. Ze hebben de functie van de vlag onderzocht door bij de helft van een groot aantal bloemen de vlag te verwijderen. Na een periode van twee uur bleek het aantal bloemen zonder dit via een microfoon, door de bio logen uitgezonden vleermuis geluiden werden door de bloem mét vlag aanzienlijk sterker weerkaatst dan zonder vlag. Bo vendien bleek het meeste ge luid terug te worden gekaatst in de richting van de geluidsbron, ongeacht of de vlag naar deze geluidsbron was gericht, dan wel ten opzichte van die rich ting dertig graden was gedraaid. Opmerkelijk is verder dat Mu- cunus-soorten die worden be zocht door vleermuizen die geen echosysteem bezitten, geen opgerichte en holle vlag bezitten, (bron: Nature van 29 april) geen geduld, houd dan kranten en cocktailprikkers bij de hand. Zodra er nachtvorst dreigt, een aantal prikkers rond de planten en daarover heen dan dubbele kranten. Dat houdt de vorst doorgaans wel tegen. Ook nop pen plastic en vliesdoek kun nen helpen. Het is gewoon een kwestie om goed op het weer bericht letten en de nodige voorzorgen nemen. Maar niet alleen de nachtvorst, ook de onkunde met de juiste manier van water geven blijkt de oorzaak te zijn van veel do de, zeg liever verdroogde plan ten. Dat geldt niet alleen voor de zogenaamde perkplanten maar meer dan eens ook voor kamerplanten. De oorzaak ligt in de manier waarop planten op moderne wijze worden ge kweekt. Was het vroeger gebrui kelijk dat planten op kweekbed den water van boven toege voegd kregen, nu gaat dat heel anders. In de meeste bedrijven krijgen de planten water en voeding via de wortels toege voegd. Dat verklaart ook het grote aantal gaatjes dat er on derin potten zit. Via deze gaat jes nemen ze de voeding op. Prima zou je zeggen, beter kan het niet. Een plant neemt vocht en voeding immers met de wor tels op en waarom zou je ze niet van onderaf bevloeien? Zo lang de plant door en door nat blijft is er geen probleem. Maar hoe gaat dat in de praktijk? De planten worden uit het vochtige milieu van kas of bak gehaald en te koop aangeboden. Soms staan ze een flinke tijd droog in het tuincentrum of op de markt De buitenplaats Wiersse - tussen Vorden en Ruurlo in d terhoek, zet de poorten weer open voor publiek. Op 23 mei staan voorjaarsplanten centraal, op 30 mei rhodon dendrons op 18 en 25 juli borserplanten en rozen en 2 ber staat in het teken van de herfstkleuren. De tuin is ge van 10.00 - 18.00 uur. Entreeprijs ƒ9,50 (kinderen tot 9 j gratis). Openbaar vervoer: mobitaxi vanaf NS-station Ri (reserveren 0800-7654321). Meer inlichtingen: VW Vori 0575-553222. Huis en tuin markt Voor het derde jaar al weer. De huis en tuin markt in As sendelft Zuid. Morgen kunt u tussen 10.00 en 18.00 uur weer terecht op het boerenerf van de familie Dekker, Dorpsstraat 141 in het lande- ir" lijke Assendelft- Zuid. dan dertig kramen me ten, potteri"en, verse k veel tuindecoraties, kii manden, veel zink, hoi tuintafels, planten, bai voor een boeren prijs. musiceerd. In deze an stallen 230 exposantei trendy en prijzige colli Ni uit, inclusief vrijetijdsl en mode van natuurlij fen. Op de groenmark senteren kwekers bloe planten en heesters. Home and Garden F« t/m 16 mei, Landgoe Beeckestijn, Velsen; 0] ningstijden 10 t/m 21 zondag 10-18 uur; tojT 30, kinderen half geld 6 jaar) gratis. Info: 020N 5491900. DU; De chique tuin en decoratie- beurs Home Garden Fair pakt dit jaar nog fleuriger uit dan anders, vanwege het tienjarig bestaan. De vijver van de vaste locatie, landgoed Beeckestijn in Velsen, wordt door de Deense arrangeur Tage Andersen overdekt en omzoomd met bloemwerk. Andere bloemkunstenaars presenteren objecten of om lijsten sculpturen. Ter verho ging van de sfeer treden er balletdansers op en in een muziekpaviljoen wordt ge- Siervogels en luizen Overdag verstoppen ze zich in naden en kieren van voli dr ooien, maar 's nachts gaan ze op pad om het bloed uit 1 )e chaam van siervogels te zuigen: de zogenoemde ectopa ge ten. Om deze lastpakken uit de weg te ruimen, is onlanj n; U-2 spray op de markt verschenen. De piepkleine lastpi itz waarvan de bloedluis en de vedermijt de belangrijkste z>L schadigen tijdens het zuigen de huid van vogels, verooi r bloedarmoede en enorme jeuk. Voortdurend pikken en ben van de vogels, kan een signaal zijn dat ze last hebbf oe de parasieten. Wordt er niet tegen opgetreden, dan kun jonge parkieten en kanaries het loodje leggen. Het vloei U-2 gif moet niet op de vogels worden gespoten, maan e in de naden en kieren van de kooi. Naast spray bestaat 1 n een fles waarvan de inhoud met een kwastje over de set plaatsen is te strijken. Een flesje U-2 spray kost ongeved gulden, een exemplaar zonder deze handige spuitdop i Hf voordeliger. Voor meer informatie: Denka Internationa^1 Barneveld, tel. 0342-455.458 bloemblad aanzienlijk minder vleermuisbezoek te hebben ge had dan complete bloemen. Bezoek van een vleermuis is te zien, omdat de meeldraden het meeste stuifmeel er dan uit hebben geslingerd. Om uit te sluiten dat met het weghalen van de vlag niet zo zeer de echofunctie, maar eer der een aanlokkelijke geur was verdwenen, stopten de Duitsers in een aantal bloemen minieme propjes watten op een zodanige manier, dat alleen de echofunc- tie van de vlag werd verstoord. Maar ook in dat geval bezoch ten aanzienlijk meer vleermui zen de 'niet-gewatteerde' bloe men. De vlag van de Centraal- Amerikaanse klimplant bleek de echosignalen van de lang tongvleermuizen frappant goed terug te"kaatsten. Kunstmatige, Speciale openingstijden Een drijvende fontein is een nieuw fenomeen In de vijver. Drijvende fonteinen Drijvende fonteinen voor vij vers zijn al enige tijd op de markt, maar dit jaar moet de grote doorbraak-plaatsheb- ben. Een fabrikant van deze producten wil hierbij graag een handje helpen en Brengt daarom twee modellen op de markt: de Aquaswim 900 voor een spuithoogte van tachtig centimeter, en de Aquaswim 2500 die een waterstraal an derhalve meter de lucht in stuurt. Het verschil met een gewone fontein die in de vij vergrond gezet moet worden, is dat de drijvende variant ge- Fair viert feest woon op het water koi liggen. Dit is vooral pr bij moerasachtige of z grond. De fonteinkop beide modellen is vrij en voor de jaarlijkse 01 houdsklus moet die k« een touw aan land wo getrokken. Voor de Aq wim 900 moet ongeve gulden worden betaal Aquaswim 2500 komt en nabij de 330 guldei meer informatie: Oase pen BV, Nijkerk, tel. 01 246.2210

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10