AEX-index verdwijnt Klant supermarkt grijpt vaak mis Economie Mixers, bloemen en luxe broodjes voor moeder )SM legt conflict over upersterke vezel bij M Kabelstrijd in VS beëindigd Nieuw hotel bij Schiphol Studie naar samengaan Martinair en Transavia Vier consortia in race voor bovenbouw HSL-Zuid Bollenpellers uit Friesland ÏNDERDAG 6 MEI 1999 jenzine morgen opnieuw cent duurder ;rdam« Er komt nog geen einde aan de voortdurende stij- ,g van de benzineprijs. Morgen gaan de literprijzen van de di- se soorten benzine met een cent omhoog. Afgelopen maan- ÏPTlfg was er een ver^°8in8 met twee cent- De meest getankte Hnzine, ongelode benzine met een octaangehalte van 95, kost ,af morgen 2,21 gulden. Eind februari was dit nog 2,07 gul- i. Het duurder worden van autobrandstoffen loopt parallel •t de geleidelijke stijging van de prijs van ruwe olie. Ongelode ierbenzine gaat volgens de laatste adviesprijzen van markt- ler Shell 2,27 gulden kosten. Superbenzine met loodvervan- gaat naar 2,33. Dieselolie verandert niet in prijs. Lenen' winkelwagen fors beboet IpscHENDAM Consumenten die een winkelwagentje mee naar (is nemen of zomaar buiten de winkel achterlaten, riskeren n boete van maximaal 250 gulden. Gemeenten gaan deze laatregel opnemen in de Algemene Plaatselijke Verordening, kt lenen van winkelwagens berokkent de supermarkten jaar- s een schade van acht miljoen gulden. Om de verdwijning n 20.000 boodschappenkarretjes terug te dringen hebben de ipermarktorganisatie CBL en de Vereniging van Nederlandse neenten de handen ineen geslagen met deze boetes. In Alk- jaar dat misbruik al bestraft met 250 gulden boete werkte het tfcel goed. Behalve dat er minder karretjes verdwijnen, zijn in jkmaar 800 winkelwagens opgedoken. Ook Alphen aan den jjn, Haarlemmermeer en Hellevoetsluis leggen al boetes op. lorlogsverleden achtervolgt VW i/v York Twee Amerikaanse advocaten hebben bij de recht- nk van Milwaukee een aanklacht tegen de Duitse autoprodu- nt Volkswagen ingediend wegens volkenmoord, oorlogsmis- den en misdaden tegen de menselijkheid. VW zou een scha loosstelling moeten betalen voor de dood van tussen de 350 400 kinderen, die van 1943 tot 1945 in een kindertehuis wa lt ondergebracht. De moeders van de kinderen hoorden bij de Ie duizenden vrouwen uit Oost-Europa die in de laatste jaren n de Tweede Wereldoorlog als dwangarbeidsters bij VW irkten. Ze moesten tijdens hun werk hun pasgeboren kinde- n achterlaten in een verblijf dat VW speciaal daarvoor had in richt. Bijna alle baby's overleden door ondervoeding of infec- s. Na de oorlog zijn acht VW-medewerkers aan de geallieer- n overgedragen wegens oorlogsmisdaden. De arts die verant- lordelijk was voor het kinderverblijf, werd in 1947 terechtge- ;ld. omputergigant Siemens en Fujitsu inchen Het Duitse concern Siemens wil samen met Fujitsu Japan een computerconcern vormen. De gezamenlijke pro- ictie moet in vier jaar tijd verdubbelen tot vier miljoen stuks jaar, waarmee marktleider Compaq naar de kroon wordt ge- >ken. Dit schrijft het Duitse blad Wirtschaftswoche. Een jordvoerder van Siemens wilde niet reageren. De nieuwe on- rneming zou nog deze maand moeten gaan draaien. Vorig ir wilde Siemens de productie van pc's in Duitsland verkopen n Acer uit Taiwan. Die verkoop ging niet door omdat de twee rtijen het niet eens konden worden over de financiële kant n de zaak. apans bedrijf beloont ideeën vorstelijk kyo» Het Japanse elektronicaconcern JVC gaat fikse belonin- n geven aan medewerkers met goede ideeën. Een uitvinding leidt tot een nieuw octrooi kan iemand maximaal 100 mil- rnyen (1,72 miljoen gulden) opleveren. „Door beloningen uit loven die gebaseerd zijn op de royalty's die een octrooi ople- j rt hopen wij onze technici aan te sporen harder te werken", n ^pen woordvoerder. Voorheen betaalde JVC per octrooi 138 lden aan de bedenker van een goed idee. Volgens het nieuwe steem heeft deze recht op 1 procent van de royalty's, met een aximum van 100 miljoen yen. Sinds JVC in 1976 het VHS-sys- em voor video's ontwikkelde heeft het bedrijf geen opmerke- 7 ke patenten meer in de wacht gesleept. tanklacht van fabrikant Viagrapil nden Het Amerikaanse farmacieconcern Pfizer sleept de itse overheid voor de rechter. Het ministerie van volksge- ndheid zou ten onrechte dokters het advies hebben gegeven de potentiepil Viagra niet voor te schrijven. Het ministerie •sloot hiertoe omdat een te grote vraag zou zijn naar Viagra. ?t Britse gezondheidszorgsysteem kan daardoor de kosten et dragen. Volgens Pfizer is dit tegen de afspraken die ge- waren tijdens de introductie van de potentiepil in sep- mber vorig jaar. Bovendien mag een negatief advies pas wor- in gegeven als een medicijn op een speciale lijst is gezet. Het itse ministerie kiest liever voor oude goedkopere behande- tgsmethoden van impotentie. Wel is een voorstel in behande- ig om de Viagrapil voor te schrijven voor diabetici en mensen lijden aan multiple sclerose. lus en tram in Rotterdam weer plat otterdam Het Rotterdamse openbaar vervoersbedrijf RET at volgende week maandag mogelijk opnieuw plat. Er zijn annen om te staken van 's morgens 10 tot 's middags 2 uur. aarmee ontzien de actievoerders de reizigers in de spits. De ties zijn een gevolg van het stukgelopen overleg over de CAO lor gemeenteambtenaren. De onvrede daarover leidde al eer- !r tot een 24 uurs-protest. Ook de Rotterdamse reinigings- enst Roteb komt volgende week in actie. De veegdienst heeft lor dinsdag 11 mei een staking uitgeroepen. >290 1 ide bedrijven blazen rechtszaken af len cpd r en het Amerikaanse Al- Signal hebben hun ruzie r hun supersterke Dynee en Spectra-vezels bijge- De rechtszaken die ze te- elkaar hadden aangespan- zijn afgeblazen. DSM mag 384olrtaan Dyneema verkopen in VS, maar AlliedSignal mag in 33oo opa ook zijn variant Spectra de markt brengen, izet van het conflict waren L ft. Voor verkoopadressen 0416 - 27 22 23 de octrooien over het basispro duct 'high performance' poly- etheenvezel (HPPE), dat tien keer sterker is dan staal. Er wor den bijvoorbeeld kogelwerende vesten, ultrasterke kabels en snijbestendige handschoenen van gemaakt. Sinds de jaren zeventig werk ten zowel DSM als AlliedSignal aan de ontwikkeling van de su pervezel. In de jaren tachtig sloegen ze de handen ineen. DSM verleende de Amerikanen enkele octrooien, met de af spraak dat AlliedSignal de Ame rikaanse markt zou bedienen en DSM de rest van de wereld. Voor de Japanse markt werd een speciale joint-venture op gericht. DSM reageerde met de be schuldiging dat AlliedSignal ge bruik maakte van ongeldige pa tenten. Rechtszaken volgden in Nederland en Canada, die ech ter nog niet tot rechterlijke uit spraken leidden. De twee be drijven zijn nu tot de slotsom gekomen dat de juridische pro cedures meer kostten dan ople verden. „Het is voor beide on dernemingen beter om energie en geld voor de marktgroei van onze HPPE-vezels aan te wen den". vindt Pieter Greidanus, directeur van DSM High Perfor mance Fibers. „Dat leidt tot een grotere klantenkring en tot ge zonde concurrentie." rijswijk anp Ontbijt op bed, een bos bloe men en een cadeau. Voor veel moeders begint zondag de dag op deze. wijze. Het ontbijt be staat uit luxe broodjes met een glaasje sap, de bloemen zijn bij voorkeur rozen en het cadeau is nog steeds vaak een mixer. Maar de cd, mooi glas en de draadloze telefoon rukken op. Hoeveel mensen moederdag vieren, is niet bekend. Het zijn er heel veel, is de stellige over tuiging van de detailhandel. Het zijn dan ook gouden tijden voor winkeliers. „Het klinkt oubollig maar de meeste moeders krijgen een mixer, een citruspers of iets an ders voor het huishouden", zegt directeur H. van Dorst van de brancheorganisatie van huishoudelijke artikelen. „Het zijn dezelfde cadeaus die ik vroeger zelf heb gegeven. Het blijft een traditionele dag." Jon ge tweeverdieners lijken te bre ken met de traditie. Mooi glas werk en een aanvulling op het servies, doen het bij deze groep goed. Ook de cd is in trek. Een echt moederdagcadeau, vindt M. de Wilde, bestuurslid van de ver eniging van muziekdetaillisten. Menig moeder wordt zondag verrast met de nieuwe Andrea Topdrukte op de bloemenveiling in Bemmel. De woensdag voor moederdag is traditiegetrouw de drukste dag van het jaar. Drukker dan Valen tijnsdag, omdat er nu ook grote aantallen pot- en perkplanten worden aangevoerd. foto wfa frans ypma Bocelli, Aafje Heynes en André idolen als Abba vinden gretig „Er wordt steeds meer geld M. Smorenburg van Bloemen- Rieu. Maar ook cd's van jeugd- aftrek. uitgegeven aan bloemen", zegt veiling Aalsmeer. Rozen blijven ongekend populair. Rood en oranje zijn de kleuren dit jaar. Zonnebloemen en gemengde boeketten zijn ook in trek, evenals de bloeiende planten (hortensia, orchidee) en klimop in hartvorm. Niet alle bloemen en planten die deze week worden verkocht gaan naar moeder. „Moederdag valt natuurlijk samen met de start van het tuinseizoen. Men sen zijn bezig hun terras of tuin in te richten. Het is een top drukte in de tuincentra. Je kunt wel zeggen dat verreweg de meeste snijbloemen bestemd zijn voor moederdag", weet Smorenburg. De warme bakker moet ook voor moederdag de strijd aan gaan met de supermarkten. „Een goed ontbijt bestaat uit lekkere luxe broodjes en crois- santjes", zegt J. Veenendal van het bakkerscentrum. De super markten wijzen op het gemak van de makkelijk af te bakken broodjes en de al geperste verse jus. „Dankzij deze producten die in de supermarkt te koop zijn, kunnen ook de jonge kin deren hun moeder verrassen met een feestelijk, zelfbereid ontbijt op bed", verklaart het Centraal Bureau Levensmidde len. Nieuwe Eurobeurs moet in de slag met Wall Street Over drie tot vijf jaar is er een pan-Europese beurs, waar ook alle grote Nederlandse aandelen worden verhan deld. De Amsterdamse beurs wordt aandeelhouder van het nieuwe platform dat moet concurreren met het Amerikaanse Wall Street. De acht grote effecten markten van Europa hebben daarover overeenstemming bereikt. In een toelichting bevestigde directeur G. Möller gisteren dat zijn Amsterdamse beurs alleen nog de lokale fond sen overhoudt. „Onze geliefde AEX-index zal verdwij nen." amsterdam cpd Juli vorig jaar maakten Londen en Frankfurt bekend samen een Europese beurs te vormen. Daarop ontstond een tegenre actie van Parijs en Zürich die ook een gezamenlijk platform wilden oprichten. Na maan denlange onderhandelingen hebben deze vier effectenmark- ten, aangevuld met die van Brussel, Amsterdam, Madrid en Milaan, besloten samen een markt voor topaandelen te vor- NEW YORK KRF-ANP Het Amerikaanse telecomcon- cern AT&T en het kabelbedrijf Comcast hebben onverwacht hun harde overnamestrijd be ëindigd rond het kabelbedrijf MediaOne. AT&T mag MediaO- ne inlijven, maar zal twee mil joen kabelaansluitingen afstaan aan Comcast. Dat zijn de twee giganten na drie dagen onderhandelen overeengekomen. MediaOne moet wel ruim drie miljard gul den aan Comcast betaien om dat het een fusieakkoord heeft verbroken. De twee kabelbe drijven besloten eind maart sa men te gaan, maar een lucratief bod van AT&T op MediaOne een maand later schoot de fusie aan diggelen. Aanvankelijk leek het erop dat Comcast met een nog beter bod zou komen. Het kabelbe drijf schermde met nieuwe partners, zoals de softwaregi gant Microsoft en de internet aanbieder America Online. Daar is het niet van gekomen. Comcast betaalt voor de twee miljoen aansluitingen voor 19 miljard gulden, terwijl AT&T het merendeel van MediaOne in handen krijgt.. men. Grote handelshuizen en Eu ropese multinationals drongen al langer aan op een Europese tegenhanger van Wall Street. Zij hopen hierdoor makkelijker ka pitaal aan te trekken en de be drijvigheid te vergroten. Vol gens Möller was de komst van een Europees platform onver mijdelijk. „We ondervinden al sterke concurrentie van New York. De belangrijkste Europese aandelen zijn daar al genoteerd. Na het initiatief van Frankfurt en Londen hebben we dan ook meteen duidelijk gemaakt dat we ons wilden aansluiten." Er zal vanuit alle aangesloten steden rechtstreeks gehandeld kunnen worden op de 300 tot 400 fondsen die een plaats krij gen op de Europese beurs. Ne derland zal 17 tot 20 aandelen leveren. De AEX-index moet plaatsmaken voor een Europese index. „Daar gaat het zeker naar toe", aldus Möller. „In on ze index zullen alleen nog loka le bedrijven zitten." De direc teur wil dat ook de Amsterdam se optiebeurs een Europees ka rakter krijgt, waardoor de han del wordt uitgebreid naar op ties op alle belangrijke Europe se aandelen. „Daar zullen we alles aan doen." Duidelijkheid is daar echter nog niet over. Möller erkent dat er nog uit sluitsel moet komen over veel zaken. „Maar het punt dat je er nog uit kunt stappen is gepas seerd." Onduidelijk is nog steeds hoe de eigendomsver- ruswuk anp De klant in de supermaikt grijpt geregeld mis door verkeerd voorraadbeheer. Op vrijdag en zaterdag - wanneer de helft van de omzet wordt geboekt - is gemiddeld vijf procent van de producten uitverkocht. Supermarkten lopen daardoor 200 mil joen gulden omzet mis. Dit blijkt uit een onderzoek dat ACNielsen samen met het vakblad Foodmagazine uitvoerde. De on derzoekers bekeken 550 productgroepen in 300 supermarkten. Uit een ander onderzoek van het CBL (Centraal Bureau Levensmiddelhandel) over de hele week blijkt dat 32 procent van de klanten het wel eens meemaakt dat verse producten zijn uitverkocht. Bij de kruidenierswaren loopt 23 procent wel eens tegen een leeg schap aan. Brood en banket vormen her meest uitverkochte ar tikel. Van de klanten noemt dertien pro cent deze producten. Aardappels, groente en fruit volgen met tien procent. Bij zuivel is het negen procent, vlees en vleeswaren vijf procent, fris, bier en wijn vier procent en schoonmaakmiddelen drie procent. ACNielsen vindt juist bij luiers en was middelen de meeste keren een leeg schap. Adjunct-directeur van het CBL, R. Roor- da noemt vijf procent „erg veel. Dat zou de helft minder moeten". Als oorzaak noemt hij de grilligheid van de consu menten, de slechte bereikbaarheid van veel supermarkten en de terughoudend heid om verse producten te bestellen. Bij mooi weer zijn bijvoorbeeld de barbecue pakketten niet aan te slepen. Door beperkingen van gemeenten kun nen de supermarkten niet tussendoor be voorraad worden, hoewel de spullen ir het distributiecentrum ruim voorradig zijn. „Supermarkten zouden ook wel wat meer durf mogen hebben en met name bij de versproducten wat ruimer bestel len", aldus Roorda. Hij verwacht veel van het Efficient Con sumer Response. Als de streepjescode bij de kassa gescand wordt, komen de gege vens direct bij het distributiecentrum en leverancier terecht „Zodra een pak si naasappelsap langs de scankassa's gaat, weet de fabrikant dat hij sinaasappels moet gaan persen." Grotere magazijnen bieden geen soelaas. „Dat is tien jaar te rug in de tijd." amstelveen anp houdingen van de nieuwe beurs zullen zijn. Amsterdam krijgt een veel kleiner belang dan Londen en Frankfurt, maar de verdeelsleutel is nog onder werp van onderhandeling. Evenmin is er overeenstem ming over de zetel van de nieu we beurs en de nationaliteit van de topman. Die zaken liggen politiek zeer gevoelig. Ook technisch moeten er nog veel gebeuren om de systemen op elkaar aan te sluiten. Ten slotte is het bepalen van de handelsdagen een probleem. De landen hebben allemaal na tionale feestdagen, die ze niet willen opgeven. Met het oog op deze zaken verwacht Möller dan ook niet dat de beurs er op korte termijn t&\ zijn. In eerste instantie zullen alleen de han delssystemen op elkaar worden aangesloten, waardoor een vir tuele beurs ontstaat. Dat kan volgens Möller in 2000 al gerea liseerd zijn. KLM heeft adviesbureau Boer Croon opdracht gegeven sa menwerking van dc KLM-doch ters Martinair en Transavia te onderzoeken. Rond de zomer moet de studie zijn afgerond. Boer Croon bekijkt terrei nen als marktontwikkeling, technische dienst, informatie technologie en cabineperso neel. Bovendien zijn zeven werkgroepen uit de drie maat schappijen al enige tijd bezig een nadere vervlechting te on derzoeken. Het bureau richt zich vooral, op de efficiëncy- winst die behaald kan worden op de vrije-tijdsmarkt. Met na me Transavia en Martinair zijn in dit marktsegment actief. Het onderzoek is onder meer een gevolg van de volledige in lijving van Martinair door KLM. De Europese Commissie heeft zijn bedenkingen bij de ver koop van het belang van 50 procent van Nedlloyd aan KLM, die daardoor volledig eigenaar wordt. Begin juni neemt Brus sel een besluit. De Vakbond voor Cabineper soneel is verstoord dat KLM niet met de vakbonden heeft overlegd over de onderzoeks opdracht. Dat moet volgens een bepaling in de CAO. „Boven dien is er wel echt wat aan de hand", zegt vice-voorzitter H. Popelier van de VNC. De advie zen kunnen bijvoorbeeld gevol gen hebben voor de werkgele genheid. De VNC is er geen te genstander van dat een nauwe re samenwerking tussen Trans avia en Martinair wordt onder zocht. „Het gaat nu goed met beide maatschappijen", aldus Popelier. utrecht anp Er zijn nog vier consortia in de race voor het aanleggen van de bovenbouw voor de HSL-Zuid, de hoge snelheidslijn van Am sterdam tot de Belgische grens. NBM Amstelland, Ballast Ne- dam en Volker Wessels Stevin hebben elk een consortium om zich heen verzameld. De vierde gegadigde bestaat uit buiten landse ondernemingen. De vier gegadigden moeten nog dit jaar hun plannen indie nen. Medio 2000 zal met een van de consortia een contract worden getekend. Het gaat daarbij om het verzorgen van de bovenleiding, de rails, bevei ligingssystemen en geluidswe ring. De omvang van het con tract ligt tussen 1 en 1,5 miljard gulden. Het consortium moet bovendien het onderhoud de komende 25 jaar voor zijn reke ning nemen. In drie van de vier consortia zitten Nederlandse onderne mingen. In de vierde, met uit sluitend buitenlandse onderne mingen, is het Amerikaanse projectontwikkelings- en aan nemingsconcern Bechtel de be kendste. Zo heeft bouwer NBM Amstelland zich verbonden met Siemens en Deutsche Bahk. Ballast Nedam heeft als part ners onder andere Daimler Benz en ingenieursbureau Ar- cadis aangetrokken. Het vierde consortium telt onder andere Volker Wessels Stevin, NS- dochter Strukton en ABN Amro. De aanbesteding van de on derbouw van de HSL staat hier los van. Dit onderdeel is ge splitst in zes stukken die apart worden, aanbesteed. Eind van dit jaar moet bekend zijn be kend welke consortia de diverse trajecten gaan bouwen. Het is de bedoeling dat midden juli 2005 de eerste trein gaat rijden tussen Rotterdam en Antwer pen. Een half jaar later moet het traject Amsterdam-Rotterdam klaar zijn. maastricht cpd schiphol-rukHet nieuwe vijfsterren-hotel van Radisson SAS op het bedrijvenpark Schiphol-Rijk is bijna klaar. Het hotel heeft vanaf de opening op 1 september de beschikking over 279 kamers, diverse suites, een congreszaal, 24 vergaderzalen, een fitness-centrum, restaurant en bar. Radisson SAS Hotel Amsterdam Air- port Schiphol, zoals het hotel officieel heet, mikt op zowel Nederlandse zakenlieden als internationale reizi gers. Volgens Radisson SAS is de vraag naar luxueuze kamers in de regio Schiphol groot. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER ROBIN VAN LONKHUIJSEN Sabotage GSM-netwerken gestopt soms heel dicht bij elkaar. Monteurs kunnen probleem loos bij zenders van de concur rent komen. Voor sommigen bleek de verleiding te groot. „Begin dit jaar zijn er wat in cidenten geweest", erkent Arie de Zeeuw van Libertel. Over de aard wil hij echter niets zeggen. Ook zijn collega van KPN-tele com, Michel Hubert, wil niet ingaan op details. Een woord voerder van Ben maakt melding van een 'plagerijtje'. Woord voerder Robert-Jan Knoppers van Dutchtone: „Er is ons één geval bekend, waarvan we den ken dat we slachtoffer zijn ge weest van sabotage." Moordende concurrentie tus sen de aanbieders van mobiele telefoons is begin dit jaar uit de hand gelopen. Zendmastmon teurs hebben eikaars appara tuur gesaboteerd. Dat bevesti gen woordvoerders van Liber tel, KPN Telecom en Dutchto ne. Over de incidenten heeft in middels overleg plaatsgevon den tussen de teiecombedrij- ven. Sindsdien behoren de sa- botagepraktijken tot het verle den. De zendmasten van de diver se GSM-netwerken staan door gaans op hoge gebouwen en leeuwarden gpd neke Ruygrok van Vedior/Van Eijk wordt het een probleem om voldoende scholieren voor het bollenpellen te krijgen. Zo wel in Noord-Holland als in Friesland moeten de meeste scholieren tot en met de derde week van juli naar school. Het bollcnpelseizoen begint echter al in de laatste week van juni. Ruygrok hoopt vooral examen kandidaten, voor wie de .akan- ties meestal eerder beginnen, te kunnen aantrekken Uitzendbureau Vedior/Van Eijk in het Noord-Hollandse 't Zand gaat bollenpellers werven in Friesland. Door de late zomer vakantie vreest* de bollenteelt- branche in de kop van Noord- Holland een tekort aan pellers in juli. Werknemers van het uit zendbureau houden begin juni zitting bij Dactylo in Sneek en Vedior in Leeuwarden. Volgens woordvoerder Lon-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7