Kok belooft opvang meer Kosovaren Razend door ogenblikj alstublieft' Binnenland Ingetogen bevrijdingsdag in teken van Kosovo «ver uitspraak Gehandicaptenraad: uitvoering WVG voldoet niet DNDERDAG 6 MEI 1999 •Staking dreigt in stadsvervoer Tm ^sterdam De stakingsacties van de ambtenaren voor een be- ■ere CAO worden steeds harder. Volgende week woensdag sta- Ijen tram. bus en metro in Amsterdam. Parkeerwachters sluiten ■ain ogen voor foutparkeerders in de hoofdstad. In Dordrecht Mijden dinsdag geen bussen. Formeel moeten de leden van de TTfond zich nog uitspreken over de acties in Amsterdam, maar u jestuurder Gerritsma verwacht dat zij massaal het ja-woord lillen geven. Het conflict tussen de bonden en de Vereniging pn Nederlandse Gemeenten gaat om loonsverhoging. longen bekent twintig aanrandingen fcvENTER Een 14-jarige jongen uit Deventer heeft bekend dat fij ruim twintig vrouwen heeft aangerand. In nog maar een ge- kl is aangifte gedaan. De politie arresteerde de jongen nadat hij jj-Jn 26-jarige inwoonster van Deventer had gevolgd, betast en jaar oneerbare voorstellen had gedaan. De vrouw deed hiervan uitgifte, ez seIejaarde vrouw overlijdt na beroving beli {venter Een 83-jarige vrouw uit Deventer is dinsdag vermoe- Mjk aan een hartstilstand overleden nadat ze in haar huis was De verdachte, een jonge vrouw van naar schatting 16 in (fc jaar, kwam met een smoes de woning van de vrouw binnen. mïet en'8 gewe'd wistze de portemonnee van de vrouw te be- Toen deze begon te gillen, is de dader op een da mesfiets gevlucht. Korte tijd later overleed de bejaarde vrouw, "'and vorige maand werden in de Deventer woonwijk Keizers- taiinden op vergelijkbare wijze bejaarde vrouwen beroofd. De sluit niet uit dat het om dezelfde dader gaat. dfies speeltoestel is 'stom' iiti hgenincen Kinderen willen dat hun speelplek ruim is en goed djiderhouden. Bovendien moet de plaats waar kinderen spelen, jicht bij huis en verkeersveilig zijn. Dat zijn de belangrijkste Inclusies uit het rapport 'Ooghoogte 1 meter' dat het Wage- jngse Instituut voor Bos- en Natuuronderzoek heeft uitge sperd in opdracht van het ministerie van landbouw, natuurbe- 9: (eer en visserij. De onderzoekers hebben voor de studie tachtig jk jnderen van 7 tot 11 jaar met wegwerpcamera's op pad ge tuurd om in twee woonwijken speelplaatsen te fotograferen, jaaruit bleek onder meer dat de kinderen hondenpoep een loot probleem vonden. Vieze speeltoestellen en modder op de iieelplaats beoordeelden de kinderen als 'stom'. i Ifcratis auto voor carpoolen jn haag Het carpoolen krijgt vandaag in de provincie Zuid- een extra impuls met de inzet van tien gratis auto's, groepen werknemers van bedrijven in de regio's Rotterdam en .jen Haag kunnen drie wéken lang kennis maken met carpoo- ïf m. Het Leidschendamse bedrijventerrein Forepark en bedrij- 'tn in Vlaardingen doen als eerste mee aan het project. Initia- ifhemers zijn onder meer de Stadsregio Rotterdam en het ^Tadsgewest Haaglanden. idjarkeerinformatielij n Amsterdam Wie na de zomer per auto naar de hQofdstad gaat, ®ln vanaf dit najaar een informatielijn bellen pm te horen waar erït beste te parkeren. Het is nog niet duidelijk of het een gratis wordt. Ook is nog niet bekend of de beller te horen mP? vve^e parkeergarages vol zijn. Die informatie is wel be- 'mikbaar op de elektronische borden langs de invalwegen van stad. De gemeente Amsterdam wil met de parkeerlijn de jrijd aanbinden tegen de rijen automobilisten die altijd voor drukke garages staan. ^Onverdoofde keizersnee: smartengeld pstERwoLDEAdvocaat Verkruisen uit Assen eist namens een pouwuithët Friese Oosterwolde enkele tienduizenden guldens smartengeld bij het ziekenhuis De Tjongerschans in Hee- Door een fout van een anesthesist heeft de vrouw een t!lar weken geleden bij volledig bewustzijn via een keizersnee In baby ter wereld gebracht. „Ruim een uur lang heeft zij zon- fer verdoving opengesneden op de operatietafel gelegen, 't Is ait)lstrekt middeleeuws wat hier is gebeurd", aldus de advocaat. °f is ook een klacht ingediend bij het Medisch Tuchtcollege. iXosovaren in vrachtwagen IpDEGRAVENDe politie heeft op een bedrijventerrein in Bode- 1 laven vier Kosovaren aangetroffen die zich in een vrachtwagen .Bdden verschanst. De vrachtwagenchauffeur was een dag eer- Tr uit Duitsland komen rijden. Waar de Kosovaren vandaan pmen en zijn opgestapt is niet duidelijk. Het echtpaar en hun -echter en een Engels sprekende man vertelden de Vreemde- pgenzorg van de politie dat ze op doorreis waren naar Enge- Ind. Daar zou volgens hen een familielid verblijven. kritiek Baksteen op Bijlmercommissie Rarlem Het Platform voor de Nederlandse Luchtvaart heeft Ware kritiek op de werkzaamheden van de parlementaire en- Lêtecommissie vliegramp Bijlmermeer. Voorzitter Baksteen kiemt het eindrapport 'onzorgvuldig en onjuist'. De aanpak _an de commissie zou getuigen van onvoldoende kennis van aken. Baksteen neemt het op voor de verkeersleiders die -ach- paf onjuiste- informatie over gevaarlijke lading van de neerge- jorte El Al-Jumbo achterhielden. Hij noemt het hele 'onder de onzin en bovendien bijzaak. ANP Algemeen Nederl.mds Pi Onaangekondigd bezoek aan opvangkamp Ennelo Premier Kok maakte tijdens een bezoek aan de vluchte lingenopvang in Ermelo bekend dat het kabinet gaat praten over de opvang van meer Kosovaren dan de tweeduizend die nu naar Nederland worden overge bracht. Volgens Kok zouden nog eens duizend of maxi maal tweeduizend Kosovaren extra kunnen worden op gevangen. Wim Kok, omringd door Kosovaarse vluchtelingen in het tentenkamp te Ermelo. foto wfa ruben schipper ERMELO ANP-GPD Kok bezocht de vluchtelingen opvang in Ermelo in het kader van Bevrijdingsdag. Zijn toezeg ging om in het kabinet nog eens te praten over de opvang van een grotere groep vluchtelingen deed hij in reactie op een op merking van een al langer in Nederland wonende Kosovaar die een familielid in Ermelo be zocht. De man riep Kok en zijn kabinet op meer te doen voor de vluchtelingen. Volgens Kok is er 'geen reden om de deur dicht te houden als er mogelijkheden zijn om Koso varen op te vangen'. Wel bena drukte hij weer dat opvang in de regio zijn voorkeur heeft. Volgens hem sluit dat ook beter aan bij de wens van de vluchte lingen. „Mij is het meest opge vallen dat de Kosovaren zo snel mogelijk weer terug willen. Ze willen hier helemaal niet lang blijven." De Kosovaren het hét kamp waren verbaasd en opgetogen over het bezoek van Kok. Ze staan dan ook niet met rood- witblauwe vlaggetjes bij de in gang van het tentenkamp. Koks bezoek is bewust niet aan de grote klok gehangen. „Het is Duitse capitulatie voor 53ste keer herdacht een informeel bezoekaldus de voorlichter van het COA (Centraal Orgaan opvang Asiel zoekers). Een handjevol Kosovaren, vooral kinderen, kijkt van een afstandje toe hoe de pers zich op de premier stort, die samen met zijn vrouw Rita is gekomen. „Krijgen jullie een beetje goede verzorging hier", informeert Kok bij enkele kinderen in de speeltent, „Het is hier anders dan bij jullie, hé?" Aan de wan den hangen kindertekeningen. De stoet bereikt de restau ranttent. De aanwezige Kosova ren applaudisseren als Kok bin nenkomt. De premier is ont roerd. „Het is een dubbele emotie die door me heengaat", verklaart hij later. „Aan de ene kant medeleven met die men sen die zo ver van huis zijn, en aan de andere kant hun waar dering, niet voor mijn persoon, maar voor Nederland dat hen opvangt." Bezorgdheid 00 j van Herfkens AMSTERDAM ANP Enkele duizenden mensen heb ben gisteravond, samen met koningin Beatrix en premier Kok, het slotconcert op de Am- stel bijgewoond. De traditionele afsluiting van Bevrijdingsdag was ingetogener dan gewoon lijk vanwege de crisis op de Bal kan. Het concert eindigde met het intro van het requiem van Mozart. Ook elders in het land stond de viering, die het thema 'vrijheid maak je met elkaar' had meegekregen, in het teken van Kosovo. Het klassieke concert werd voorafgegaan door de Vrij- heidsdans. De dans is geba seerd op het morseteken voor vrijheid: kort, kort, kort, lang. In alle dertien steden waar bevrij dingsfestivals waren georgani seerd, was de dans te zien. Ruim 650.000 mensen bezoch ten deze festivals. In de Wageningse Bergkerk werd in aanwezigheid van prins Bernhard de Duitse capitulatie voor de 53ste keer herdacht. In een toespraak benadrukte mi nister De Grave (defensie) nog eens het belang van de Neder landse deelname aan de NAVO- bombardementen op Joegosla vië. Ook legde de minister een verband met de ongeregeldhe den in het centrum van Rotter dam na de huldiging van voet balkampioen Feyenoord: „Vrij heid is te kostbaar om te grab bel te gooien. Of dat nu op de Coolsingel is of op de Balkan", zei hij. De herdenkingsdienst in Wa- geningen werd opnieuw door vele honderden veteranen be zocht. Na de binnenkomst van prins Bernhard en het spelen van het Wilhelmus volgden tra ditioneel de vlaggen van de bij de bevrijding betrokken leger onderdelen. Grote afwezige in Wagenin- gen was de Canadese generaal Kitching. Hij was, zoals gebrui kelijk, wel naar Nederland ge- PARAMARIBO ANP De paraplu kwam goed van pas bij het slotconcert van de 5 mei-viering op de Amstel gisteravond in Amsterdam. foto cpd ruil nijhuis komen, maar lag met griep in het Haagse Bronovo-zieken- huis. Kitching was in 1945, als chef-staf van het Eerste Cana dese Legerkorps, net als prins Bernhard bij de Duitse capitu latie in Wageningen aanwezig. De bijna 88-jarige prins ver trok na de dienst naar het voor malige hotel De Wereld om het défilé van oud-strijders af te ne men. Hij beschouwt de jaarlijk se herdenking van de capitula tie als een van de hoogtepunten in het jaar, zo heeft hij meer malen laten weten. Zo'n 2.200 mensen liepen gisteren mee, het merendeel oud-strijders en verzetsmensen. De herdenking en het défilé trekken jaarlijks zo'n 70.000 belangstellenden. Volgens het comité neemt de belangstelling de laatste jaren zelfs toe. 's Morgens had voorzitter mevrouw P. Kruseman van het Nationaal Comité 4 en 5 mei in Assen het vredesvuur ontsto ken, waarmee het bevrijdings feest officieel van start ging. De popgroep Skik opende vervol gens in de Drentse hoofdstad een serie bevrijdingsfestivals in Nederland. Daarna vloog de band per helikopter naar vier festivals, waar ze hun lied 'Als ik wil' ten gehore brachten. Het Nationaal Comité 4 en 5 mei is zeer te spreken over wat ze noemt de grote betrokken heid van jongeren bij de festi vals. „De minuut stilte die op veel festivals werd ingelast, werd overal gerespecteerd." m STEVENHAGEN aW &oyjEN Jot^oS(Al/lêo W&PP 5 M£| AAN&tepASr 6N SOSEfL QEA/ieRP... DEN HAAG GPD Waar dertig seconden wachten aan de te lefoon acceptabel is, moeten klanten van KPN Telecom soms meer dan een uur wachten om te melden dat hun telefoon kapot is. Vanwege telefoonstoring thuis, bellen mensen vaak vanuit een telefooncel of bij de buren. Daar horen ze soms een uur lang het mechanische 'een ogenblikje alstublieft' alvorens iemand aan de lijn te krijgen. Ophangen uit ongeduld of woede is zinloos, want de telefoonstoring moet worden verholpen en KPN Telecom is de enige die dit kan doen. Het eindeloze wachten in combinatie met de machteloze afhankelijkheid, maakt mensen razend. De klachten die de klantenservice moet aanhoren, zijn niet van de lucht. „Als mensen eenmaal contact hebben, moeten ze eerst even stoom afblazen. Logisch. We vinden het hartstikke vervelend voor onze klanten, maar we kampen met een ernstig personeelstekort", aldus een woordvoer ster van KPN Telecom. De lange wachttijden bij de telefonische storingsdienst spelen al maanden en KPN Telecom hoopt de problemen deze zomer te hebben opgelost. „Het is heel moeilijk geschikt personeel te vinden. Wij zoeken klantvriendelijke ménsen met minimaal mbo-niveau en een goede telefoonstem. En daarin is heel veel concurrentie op de arbeidsmarkt." Veel meer bedrijven kampen met onder bezetting op telefonische serviceafdelin gen. Het is fnuikend voor de klantenbin ding. Onderzoek van de Erasmus Univer siteit in Rotterdam wijst uit dat dertig se conden een redelijke wachttijd is. KPN Te lecom streeft naar twintig seconden. Veel langere wachttijden geven boze klanten die mogelijk weglopen naar de concur rent. Behalve de klanten van KPN Tele com, die hebben geen alternatief. Of toch? Een medewerker van de telefonische sto ringsdienst: „Belt u 's ochtends om een uur of zes, dan is het heel rustig." De regering in Paramaribo is bezorgd over de uitspraak van minister Herfkens van ontwik kelingssamenwerking dat Suri name 'volstrekt corrupt' is. Mi nister Snijders van buitenland se zaken heeft die bezorgdheid geuit tegen de Nederlandse zaakgelastigde Stokvis. De woordvoerder van de Neder landse ambassade zegt dat de Surinaamse bezorgdheid via de geëigende diplomatieke kana len kenbaar wordt gemaakt aan de regering in Den Haag. Herfkens heeft volgens Ne derlandse media zaterdag de Surinaamse regering van cor ruptie beschuldigd. Stokvis zei gisteren tegen minister Snijders dat de uitspraken 'in hun con text moeten worden bezien'. Hij heeft verder herhaald dat voor Nederlandse ontwikke lingshulp criteria als 'goed be leid en goed bestuur' gelden. Verzekeraars verklaren oorlog aan fraudeurs LEIDEN PIETER VAN SCHIE VERVOLG VOORPAGINA Zorgverzekeraars Zilveren Kruis en Zorg en Zekerheid hebben de oorlog verklaard aan frau deurs. Ze mikken vooral op grootschalige fraude door me disch specialisten en instellin gen, maar ook de gewone ver zekerden kunnen rekenen op een harde aanpak. Probleem is dat fraude vaak moeilijk is aan te tonen. Sommige verzekerden probe ren fraude te plegen door op ziektekostennota's bedragen op te schroeven door 'verschrijvin- gen'i Verder pleegt de verzeker de nogal eens fraude met bui tenlandse nota's. In het buiten land zijn gefingeerde nota's te koop en deze rekeningen wor den ingediend voor vergoeding. Een medewerker van ABN Amro Zorgverzekeringen, een ziektekostenafdeling van Zilve ren Kruis, meldt in vertrouwen dat de buitenlandse nota's veel al zonder meer worden uitbe taald omdat het natrekken van de gegevens meer tijd en geld kost. Zorg en Zekerheid - projectleider Boer wijst het klakkeloos overnemen van de declaratie, omdat de kosten niet opwegen legen de gepleegde fraude, af. „AI is het relatief weinig geld wat er aan fraude wordt gepleegd dan pak ken we het toch aan. Het ple gen van kleine fraude heeft na melijk een uitstralingseffect." Gemeenten geven vaak niet meer dan minimale zorg HAARLEM-LEIDEN PETRA DUIVENVOORDE De uitvoering van de Wet Voor zieningen Gehandicapten door gemeenten loopt niet goed. Uit een klein onderzoek van de Ge handicaptenraad blijkt dat veel mensen aanlopen tegen starre regels van gemeenten. Die wil len vaak niet meer dan de mini male zorg geven. De wet was bij invoering in 1994 bedoeld om de participatie van gehandicap ten te vergroten, maar dat lukt slecht, concludeert de Gehan dicaptenraad. De Gehandicaptenraad riep twee weken lang gehandicap ten op te vertellen tegen welke problemen zij aanlopen. Een kleine driehonderd telefoontjes kwamen binnen met klachten over woningaanpassingen, rol stoelen en niet meewerkende gemeenten. Volgens een woordvoerder van de Gehandicaptenraad probe ren gemeenten vaak de financi ële bodem van de Wet Voorzie ningen Gehandicapten te zoe ken. „Veel gemeenten kampen met geldproblemen. Daarom willen ze niet meer geven dan de minimale zorg die ze ver plicht zijn te geven." De Gehandicaptenraad hoor de tijdens het onderzoek enkele schrijnende voorbeelden. Zo zou de gemeente Delft geld wil len besparen door rolstoelen in een soort poolsysteem uit te delen. De ene gehandicapte zou de rolstoel dan op maan dag krijgen en de andere op dinsdag en zo verder. Een an dere bezuinigingsmogelijkheid die een gemeente in het zuiden van het land overwoog was een gehandicapte vrouw in de win ter geen rolstoel te geven. Ze zou toch alleen in de zomer naar buiten gaan, zo luidde de overweging van die gemeente. Daarom moet beter worden omschreven wat de zorgplicht voor gemeenten nu precies is, luidt een aanbeveling uit hel rapport dat de Gehandicapten raad na de telefoontjes schreef. L^den van de vaste Kamercom missie voor sociale zaken heb ben het rapport inmiddels ge kregen en ook het ministerie vroeg een exemplaar op. In het regeerakkoord van Paars-II was al afgesproken meer geld voor gehandicapten beschikbaar te stellen. De Ge handicaptenraad vindt dat niet genoeg, zo heeft ze aan verant woordelijk minister De Vries la ten weten. Het geld moet ook 'geoormerkt' worden, zodat het alleen maar voor gehandicap ten kan worden gelrruikt. „Nu zit het geld in één grote pot. Als <-r nicer geld bijkomt, 18 VDOI ons onduidelijk of dat wordt uitgegeven aan lantaarnpalen, luxe zwembaden of misschien wel beter individueel vervoer voor gehandicapten", aldus de woordvoerder.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3