Horeca Alphen mag vaker herrie maken 'Dit is geen showtuin vol bloeiende azalea's' Rijn Veenstreek FC Rijnwoude en Graafschap scoren royaal voor Kosovo gebruik uw vrije tijd ittig: begin bij SieMatic GOEDHART ^0BOUWHUIS Secretaris Igor stopt er na twintig jaar mee DE BOER OP DERDAG 6 MEI 1999 neentebelang tegen convenant Uwoude De gemeenteraad van Jacobswoude is vorige I niet, zoals in deze krant was te lezen, unaniem akkoord Ln met het convenant voor de aanleg van hogesnelheids- f Witteman en R. Spaargaren van Gemeentebelang stern- legen het besluit om medewerking te verlenen aan de aan- ui de flitstrein. Zij kunnen zich niet verenigen met de it van een pergola bij Hoogmade. Door de metershoge feng van de HSL met de A4 wordt het landschap 'vernield', |en de twee. De rest van de fractie van Gemeentebelang ide net als de leden van WD, CDA en D66 in met de conve- tussen de gemeente, de provincie, rijkswaterstaat en de pkken ministers. ppel besteedt spaarpot aan jeugd Liden De 40.000 gulden die nog op de rekening van de fcting Speeltuin De Peppel staat komt ten goede aan de r De stichting is met de besteding van het batige saldo zo [als opgeheven. Het restant van het subsidiebedrag dat zij [het laatste jaar ontving, een kleine 5.000 gulden, stopt de feente in het potje voor cultuur, jeugd, sport en recreatie, ti jaren zestig werd de stichting opgericht voor het beheer He speeltuin De Peppel. De verenigingen en stichtingen die bijdrage krijgen van speeltuin De Peppel zijn het Liliane k, Stichting Vrienden van de Kleine Oase en de Stichting ptie Kinderweek. jelkraker slaagt in de herkansing in aan den rijn Een snelkraker heeft vanmorgen rond twee [uiten vernield in een parkeergarage en een winkel in de [erhof in Alphen. De politie trof na de melding geen perso- Bn het pand aan. Nadat de politie was vertrokken is bij een hak in dezelfde winkel een partij sigaretten buitgemaakt. annen beroven Alphense in aan den run* Een 21-jarige Alphense is gisteravond in de [dent Kennedylaan beroofd. Twee mannen dwongen haar fcr bedreiging van een mes geld te geven. Zij gingen er in huto vandoor. Op aanwijzing van de vrouw vond de politie Lto. De eigenaar daarvan, een 29-jarige Alphenaar, is aan- juden voor verhoor. ito in Nieuw Vennep gestolen yvennep» Van de parkeerplaats van het NS-station aan de leperweg in Nieuw Vennep is gisteren de auto van een Kat- :r gestolen. De man ontdekte de diefstal gisteravond rond i, toen hij de trein weer voor zijn auto wilde inruilen. Duel brengt 31.400 gulden op tim brouwer de koning Het eenmalige optreden van FC Rijnwoude heeft 31.400 gulden voor de vluchtelingen uit Koso vo opgeleverd. In de stromende regen probeerden de voetbal lers uit de vier kernen van de gemeente tegen eredivisionist De Graafschap uit Doetinchem ruim duizend kijklustigen te vermaken. De verrichtingen op de drijfnatte grasmat in Koude kerk (2-11) waren gisteravond echter bijzaak. Het ging om de score die organisator Arno Ooms na afloop in de stamp volle kantine onder luid ap plaus bekend maakte. Ooms had met mede-initia tiefnemer Ad Casteleijn en zo'n zeventig vrijwilligers uit Koude kerk, Hazerswoude-Rijndijk, Hazerswoude-Dorp en Benthuizen in twee weken een actie op touw gezet die in elk geval regenbestendig bleek. Graag had de Koudekerker 2500 belangstellenden rond het voet balveld geteld, maar aanvanke lijk druppelden de toeschou wers slechts binnen. „Jammer van het weer", zei Ooms om de haverklap. Om vervolgens de nadruk te leggen op pluspun ten. De belangeloze medewer king van De Graafschap, scheidsrechter John Blanken steen, de plaatselijke voetbal verenigingen Koudekerk, Ha- zerwoudse Boys, Bernardus en BSC '68, het gemeentebestuur en diverse sponsors. Door alle toezeggingen wist Ooms al in de rust van de voet balwedstrijd dat hij op een eindbedrag tussen de 30.000 en 40.000 gulden afstevende. De symbolische cheque die finan cieel manager Hugo van der Zee van het Rode Kruis na de wedstrijd in ontvangst nam, zat inderdaad tussen die twee ui tersten. Ooms verwacht daar aan nog wel enkele duizenden guldens te kunnen toevoegen, want hij had in de gauwigheid nog niet alle giften kunnen tel len. Wel had hij de verzamelde entreegelden („Vijf gulden per kaartje om de drempel laag te houden") en de opbrengst van de loterij al meegerekend. De voetballers van De Graafschap (links) en FC Rijnwoude flankeren het arbitrale trio onder leiding van scheidsrechter John Blankensteijn. Vier pupillen vertegenwoordigen de plaatselijke voetbalclubs. De gasten uit' Doetinchem kweekten in Koudekerk veel goodwill. Voetballiefhebber Ooms had De Graafschap be naderd omdat hij de 'superboe ren', zoals zij zich graag noe men, een passende sparring partner vond voor de Rijn- woudse gelegenheidsselectie. Onder aanvoering van oud-Aja- cied Sonny Silooy kweten zij zich goed van hun taak. Zij vat ten de benefietwedstrijd als een serieuze training op. En de doorweekte Silooy verliet pas als laatste van het veld, toen bleek dat de overhandiging van de cheque van buiten naar bin nen was verplaatst. Ook organisator Ooms kreeg gisteravond heel wat water over zich heen. Maar dat ongemak viel in het niet bij de saamho righeid die hij signaleerde. „Dat foto encel lameijer dit allemaal in zo korte tijd tot stand kon komen. Ik zie me nog zitten voor de televisie op een zondagochtend. Die verschrik kelijke beelden van een moeder uit Kosovo met een kapot ge zicht die haar kinderen kwijt is. Dat was voor mij de druppel." Wordt 't dagenlang winkel jn, winkel uit? Of begint u meteen waar u de meeste kans van slagen hebt. In onze SieMatic showroom. 1001 Mogelijkheden in 23 keukenseries. In elke stijl, voor elk formaat keuken en voor elk budget. Met alle voordelen en zekerheden van Individueel Design. Wanneer komt u? Het SieMatic Keukenideeênboek ligt voor kaar SlCM^C Hoorn 126a, (to. Avifauna), Alphen a/d Rijn, tel.: 0172 - 42 21 00 De Alphense horeca, sportclubs en andere recreatieve voorzieningen mogen meer evenementen organiseren waarbij geluidsoverlast ontstaat. Tot nu toe kregen zij daarvoor maximaal twaalf keer per jaar ontheffing, zoals op Koninginnedag, de jaarmarkt en de kermis. Wat zij na aftrek van deze collectieve festiviteiten overhielden, mochten ze gebruiken voor individuele rumoerige fees ten. Burgemeester en wethouders stellen nu voor om twaalf individuele feesten toe te staan, bovenop de geza menlijke activiteiten. straat, Van Mandersloostraat, Hooftstraat, Thorbeckeplein en de Van Nesstraat. jVoor'omwo- nenden van de horeca, bete kent dat meer geluidsoverlast. Om daar toch voldoende greep op te houden, blijft de ge meente vasthouden aan het systeem van vergunningen/ontheffingen. Dat betekent dat uitbaters altijd ruim tevoren een vergunning SASKIA BUITELAAR Daarvoor is het noodzakelijk om enkele artikelen over ge luidshinder in de algemene plaatselijke verordening aan te passen. B en W moeten immers vaker ontheffing kunnen verle nen. Het horecagebied omvat de Julianastraat. Pieter Doel manstraat, Rijnkade, Raadhuis voor een feest moeten aanvra gen. Dit in tegenstelling tot het systeem waarbij ze een feest al leen maar hoeven te melden. Dan bestaat de kans dat meer kroegen tegelijk of kort na el kaar overlast veroorzaken. Dat wil de gemeente voorkomen. Bestuurslid W. Roggeveen van de horecavereniging Al phen is verheugd over het voor stel. „Dit is een teken dat we het goed doen, een signaal dat de gemeente tevreden is en geen last van ons heeft." In de Julianasttaat, waar zijn kroeg zit, verwacht hij niet dat bewo ners overlast hebben van de ex tra evenementen. „Directe bu ren heb ik niet en de enige die in de buurt woont gaat verhui zen. De appartementen boven de Hoogvliet zijn goed geïso leerd. Daar woon ik ook en ik hoor nooit wat." Secretaris A. van Diggele (56) van het Intergemeentelijk Over legorgaan Rijnstreek (Igor) heeft zijn functie na ruim twintig jaar moeten neerleggen. Zijn functie is overbodig sinds het Igor begin dit jaar werd omgevormd tot Rijnstreekberaad. Binnen dit Rijnstreekberaad werken Alphen, Jacobswoude, Rijnwoude, Ter Aar, Liemeer en Nieuwkoop op een wat lossere manier met elkaar samen dan in Igorverband. Van Diggele: „Bij het Rijnstreekberaad hoort een ander hoofd van dienst, een andere functie dan ik had. Hij of zij is meer faci litair bezig, niet beleidsmatig." De vacature is nog ni^jt ingevuld. „Nee, voor mij was dit niets", zegt hij. „Ik wil meer profiteren van de ervaring die ik heb opgedaan. De functie is bovendien lager ingeschaald en het gaat maar om 23 uur per week." De zes gemeenten hebben Van Diggele niet op straat gezet. Hij is nu als bestuursadviseur voor 36 uur per week aan ze ver bonden. De voormalige secretaris voorziet het bestuur van het Rijnstreekberaad (de burgemeesters N. Schoof, W. van Beek en M. Boelen) van adviezen. Ook kunnen de gemeenten afzonder lijk een beroep op hem doen. Ze betalen hem per opdracht. Bij onvoldoende opdrachten betalen de gemeenten afhankelijk van het aantal inwoners hem zijn salaris. Van Diggele, die zijn werk plek in het gemeentehuis van Jacobswoude krijgt, heeft vrede met zijn nieuwe baan: „Het is een leuke uitdaging. Bovendien blijf ik werken voor een streek die ik ken als mijn broekzak en waar mijn hele familie vandaan komt." Het bestuur van het Rijnstreekberaad biedt Van Diggele van middag een afscheidsreceptie aan in de foyer van het Parkthea ter in Alphen aan den Rijn. Luister naar stereo in uw hele kamer! Gemeentewerf zeer in trek Het voormalige gebouw van gemeentewerken in Ja cobswoude is trek. Zeker twintig kandidaten reageer den op een advertentie waarin het pand te koop werd aangeboden. De open bare inschrijving sluit 25 mei. Gegadigden kunnen hun plannen met het perceel langs de Heimanswetering, bij de gemeente indienen. Het gemeentebestuur legt het plan, dat het kiest, nog aan de commissie ruimtelij ke ordening voor. Hoewel B en W hopen dat de oude boerderij ook van de nieuwe ontwerpen deel blijft uitma ken, stellen zij dit niet als eis. Ook de opbrengst van de verkoop en het aantal wo ningen dat op het perceel komt spelen een rol bij de keuze. Het gebouw van ge meentewerken staat leeg sinds de dienst naar Rijnsa- terwoude verhuisde. Live- Gewone Bovc Dim uitvoering luidsprekers ^Rrllesi.nn 9 Kuimtcli|khcid .ik bi| een livc-uitvocring Vol hifi geluid vooc dl van muziek Zo goed ik onzichtbaar te plaatsen luidsprekers -BtMSlF" Betier sound through research uw geautoriseerde Bose Dealer: Alphen a/d Run: de Block. Boskoop: Expert Hagoort. Hillegom: Schoonderbeek Electro Katwijk: Peursum Audio Video, Radio van der Plas, de Block. Lek>en: de Block, van Berge Henegouwen. Leimuiden: EP:Berends. Lisse: de Block. Nieuwkoop: Expert Nieuwkoop. Noordwuk: Expert de Lange, Joop Faase. Oegstgeest: G.W. Roest. Runsburg: G.W. Roest. Roel of arendsveen: LP:Berends. Voorhout. Expert Huyts Post. Zoeterwoude-Runduk: BCC. te Cafesta koffie Topkwaliteit koffie van ons huist MasterSign Roodmerk of cafein Pak 250 gram 3 2S12 HS voor 2.7 4 pakken If) hs de vaartocht legt schip- nds Gerard Stolwijk zelfs lot even stil om het ver- p te demonstreren. Speci- |or dit doel heeft hij een met zetkatoen bij zich ge il. „Gedurende de tocht pet kwekerijgebied vertel I over het enten - Bosko- loemen dat zetten - maar ègt zo weinig. Dan doe ik pet enkele takjes voor wat pten. het veredelen van pn precies inhoudt. Uit wijk moeten de mensen na locht langs onze kwekerij- èl wat hebben opgestoken, jiets laat zien, wordt het [uk llijker", Ie 63-ja- losko- h oud- Jkwe- Glastumbouw, veeteelt, akkerbouw en sierteelt kenmerken de dorpen rond Leiden en Alphen aan den Rijn. Iedere boer, iedere tuinder heeft zijn eigen verhaal te vertellen. Dat gaat vaak verder dan technische details over de De rubriek De Boer Op belicht de andere kant van bedrijven die de Rijn- en Veenstreek rijk is. In deze aflevering aandacht voor de vaartochten door het kwekerijgebied van Dkwe- ebied. ijk doet een fze- ;n en Idijk "ende ar. Zij behoren tot het vrij- erskorps dat van april tot >er actief is. „De lengte van 'izoen hangt af van wat er n is in het voorjaar en na vertelt Stolwijk, aakt een unieke tocht het boomkwekerijgebied )0 kwekerijen en 1300 ki- ler vaarten en sloten om- liefst 1,80 meter onder aterpeil van de Gouwe 1 legt de schipper bijge- 1 door brugopendraaier, fcpduwer en en brugweg- [r Bobeldijk tijdens de I maar zo'n kilometer of „We mogen niet harder varen dan stapvoets, omdat an ders de kanten van de kwekerij en wegspoelen. De grond is slap, vandaar die regel." Bobel dijk zet die opmerking kracht bij door een lat van een meter of drie moeiteloos in de grond te duwen. „Zo'n lengte kan er nog zeker bij", legt hij uit. „Dit hier is veengrond en die is zacht als boter." Volgens Stolwijk is een tochtje van zo'n vijf kwartier net mooi om de aandacht van de deelne mers vast te houden. „Anders praat je op een gegeven mo ment tegen een gezelschap dat met elkaar in gesprek is. Maar er is veel te zien en bijna iedereen is toch al snel geïmpo neerd door de schoon heid van de natuur." Vooral als we ook nog even het na tuurgebiedje - een extra- tje voor de verslaggever - aandoen. Daar komen zelfs ring slangen in voor. De vaartocht - met de sta- len bok, met ruimte voor zo'n 25 deelnemers - door het boomkwekerijgebied staat in de volksmond bekend als de aza- leatocht. Van dat begrip willen de organiserende VW en rond leider Stolwijk af. „De deelne- mers verwachten in deze tijd bloeiende azalea's, rodon- dendrons en dergelijke. „Dat valt dan tegen. Alles wat bloeit, groeit niet. Vandaar dat de kwe kers zo nodig de bloemen er uit knippen. Uiteindelijk is het ge bied geen showtuin, maar alles is gericht op een zo goed moge lijk product voor de handel. Maar ik wijs de bezoekers toch op veel kleurenzegt hij terwijl Vaartochten door het Boskoopse boomkwekerijgebied Schipper/gids Gerard Stolwijk en Eef Bobeldijk (links) loodsen de ijzeren bok door het kwekerijgebied. foto annette lameijer hij op een tuin met prachtige kleuren groen en rood wijst. „Wie dat ziet is snel over de te leurstelling heen. Al wil dat niet zeggen dat er helemaal geen •bloeiende azalea's of rodon- dendrons te zien zijn. Ook de Japanse azalea en de magnolia doen vreselijk hun best. Met een week of drie, dat hangt van het weer af, is het voorjaar het kleurrijkst". zo belooft Stolwijk toekomstige deelnemers. Tijdens de tocht geeft Stolwijk veel informatie over de manier van kweken van de planten, struiken en bomen en de vele veranderingen in het vak. zoals de komst van de potcultuur en het werk van het proefstation voor de boomkwekerij. De Bos koper schat het aantal soorten op vele duizenden „Elke boom die je kunt bedenken vind je hier. Daar staan bijvoorbeeld moerascypressen. Geruime tijd is aangenomen dat deze boom gelijk met de dinosaurus was uitgestorven. Kort na de oorlog werd hij in China weer ontdekt en in 1952 kwamen er vijf plantjes naar Boskoop. Nu komt de boom met zijn lange wortels hier veel voor." Stolwijk lardeert zijn informatie met grapjes. Zo wijst hij op de vrouwentong, zoals hij in het Nederlands wordt genoemd. „De bladeren ritselen de gehele dag, net als vrouwentongen die ook nooit stilstaan. Sommige vrouwen dreigen me dan ook overboord te zettenzegt de Boskoper lachend. Tijdens de tocht vraagt hij ook aandacht voor dieren, zoals broedende meerkoeten, eenden, reigers en purperreigers. Bobeldijk - in zijn arbeidzame leven bakker en daarna actief in de boomkwekerij - moet voort durend uit de boot om bruggen te bedienen. Sommige bruggen zijn door Stolwijk van een naam voorzien. „Dat is de Van Brienenoordbrug", als we een betonnen brug passeren, „en die noem ik de Gammabrug als Bobeldijk een gammel hou ten bruggetje omhoog duwt. „Een stukje zaterdagse huisvlijt van een kweker", lacht Stolwijk. „Eigenlijk hoeven we die brug gen niet naar beneden te doen. maar we zijn hier te gast en dan wil je alles in goede staat ach terlaten." Er op uit met de VW-Boskoop, zoals de vaartochten nu wor den genoemd, kost voor een volwassene 8 gulden en kinde ren tot en met twaalf jaar beta len 5,50 gulden. Informatie en boekingen: 0172-214644. De tochten vertrekken bij het VW- kantoor aan de Reijerskoop 54. Op die plek is ook het boom kwekerijmuseum. boskoop kees van kuilenburg

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19