,eiden Regio Hara moet zelfstandigheid opgeven grootste Wereldmarkt ij Hooglandse kerk nbreker blijft ontkennen Nat pak tijdens Rap-race 'Je loopt een halve marathon in je slaap' Leidse dealer maakt zich niet druk om straf D66 wil dependance van VVV in De Waag Jongetje breekt zijn been na aanrijding op Hooigracht hNDERDAG 6 ME11999 V\ WEGMAN. 071-5356414. PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA. 071-5356430 oy-riding in auto van vriend [DÈn_! Omdat de verlichting van de auto niet in orde was, werd :n 19-jarige Leidenaar gisteravond op de Boerhaavelaan door politie aangehouden. De bestuurder bleek de auto van zijn jend te hebben geleend, overigens zonder diens medeweten, •rder bleek hij niet in het bezit te zijn van een rijbewijs. Jcoholcontroles iEN Veertig automobilisten hebben vannacht een alcohol- st ondergaan bij controles op de Lammenschansweg, Witte ngel, Haagweg en Churchilllaan. Eén van hen, een 38-jarige lidenaar bleek te diep in het glaasje te hebben gekeken. Om- 1 at hij een maand geleden voor hetzelfde vergrijp was aange- juden, moest de man zijn rijbewijs inleveren. >r di eerste grote themamarkt op Hooglandse Kerkgracht lijkt teen maar de grootste in zijn rt te worden in heel Europa. meer dan vijtig kramen, tische hapjes en muziek, cussies met Europarlemen- ërs, modeshows en nog veel er wordt de Europese We- Iwinkeldag aanstaande za- dag in Leiden grootser ge- rd dan waar dan ook. Jaast kraampjes van plaatse- e organisaties als natuurvoe- gswinkel De Zaailing en ee|lticultureel restaurant Lo- Van Verre, zijn een aantal delijke instellingen op de rkt vertegenwoordigd. Zo onder andere Anmesty In- lational, Greenpeace en de irnatieve consumentenbond ivvezig. Daarnaast hebben •schillende groothandels die kelen importeren uit de ;chu <ap -rail ït d Vrouwengezondheidscentrum in financiële problemen Derde Wereld een stand inge richt. Op het podium dat aan de kant van de Oude Rijn wordt opgesteld, treden van 10.30 tot 17.00 uur onder andere een Mexicaanse dansgroep, een Zuid-Amerikaans muziekgezel schap en een Peruaanse zan ger/dichter op. Om 14.00 en 15.00 uur is het podium twee keer een half uur bestemd voor vier Europarlementariërs die met elkaar in discussie gaan over de vraag in hoeverre vrij handel nadelig uitwerkt voor de kleine producenten in de Derde Wereld. De Europese Wereld markt is de eerste themarkt van de Stichting Stadsimpuls op de Hooglandse Kerkgracht. De stichting heeft voor de komen de maanden bijna wekelijks een themamarkt in de planning staan, waarvan er na zaterdag nog vijf zullen neerstrijken op de Hooglandse Kerkgracht. De zelfstandige status van Vrouwengezondheidscen trum Hara is bijna verleden tijd. Het centrum kampt al jaren met een financieel tekort en vroeg de gemeente dit voorjaar daarom om een structurele verhoging van de subsidie. Dat gebeurde niet. Dit jaar krijgt Hara nog 50.000 gulden extra, maar daarna moet het centrum on derdak zoeken bij een andere instelling. aldus Dijkhuizen. „Nu is dat helemaal niet meer zo. Toch zien wij nog in lengte van da gen een functie voor Hara." Hara werkt namelijk aan de er kenning van 'nieuwe' proble men zoals bekkeninstabiliteit. „Twee jaar geleden werd dat nog afgedaan als aanstellerij", vertelt M. Bordewijk, stafmede werker van Hara. Hara organi seerde er destijds informatie avonden over. Inmiddels is het een erkend probleem. LEIDEN JANNEKE DE JONGE Directeur A. Dijkhuizen is daar niet gelukkig mee: „We worden door de gemeente op onze laagdrempeligheid afgerekend. Maar het kan niet anders." Bij de oprichting van het ge zondheidscentrum in 1990 was Hara nog vrij feministisch. „We zetten ons toen nog af tegen de mannelijke hulpverleners, die wel even zouden vertellen wat goed was voor ons vrouwen", Hara speelt op talloze terrei nen de pionier. „Wij zijn bezig met de ongehoorde vraag", ver woordt Dijkhuizen de taak van Hara. Vrouwen met problemen die daarmee nergens terecht kunnen, komen uiteindelijk vaak bij Hara terecht. Zo signa leert Hara de problemen in een vroeg stadium en zoekt er ver volgens een project bij. Zo'n project duurt doorgaans twee jaar. Slaat het aan, dan sluist het vrouwengezondheidscen trum het project door naar een reguliere zorginstelling. Momenteel loopt bij Hara het project 'Turkse en Marokkaan se vrouwen met psychosomati sche klachten' (lichamelijke klachten die een psychische oorzaak hebben). Inmiddels weten al heel wat vrouwen de weg naar Hara te vinden, terwijl zij eerst nauwelijks de deur uit kwamen. „Een bewijs dat deze aanpak werkt", vindt Dijkhui zen. De twee stafwerkers noemen laagdrempeligheid de belang rijkste eigenschap van Hara. „We zijn laagdrempelig omdat we de vrouwen niets kosten en omdat we uitgebreid de tijd kunnen nemen voor hen", al dus Dijkhuizen. „De gemeente rekent ons daar nu juist op af. Ze wil dat we geld over houden aan de projecten, zodat we daarvan ons personeel kunnen betalen. Maar dat lukt niet. We kunnen alles net kostendek kend maken, maar daar blijft het bij", vult Bordewijk haar aan. Niet alleen de laagdrempelig- HAAG/LEIDEN CERBERUS 18-jarige Hagenaar die er- wordt verdacht dat hij op anuari vier inbraken in Lei- pleegde, gaat als het aan de igse officier van justitie ligt )r zestien maanden de cel in. n maanden voor de inbra- en de overige zes maanden ir een veroordeling waarvan nog in zijn proeftijd zat. |<V\Pe man ontkende bij de htbank in Den Haag drie in- ken die in de Koningstraat werden. De vierde in- rjst0 ak, aan de Oude Vest, ont- ïde hij ook lange tijd, maar teren op de zitting gaf hij h toe. Volgens zijn advocaat he s het 'niet vol te houden' dat die inbraak niet had ge- egd. Zijn vingerafdrukken nden namelijk op een foto- tje in de woning aan de Ou- Vest. ns Officier van justitie le Groot is het wel degelijk te Jaas ^ïzen dat de jeug<üge ver- xhte ook de andere drie in- iken pleegde. Een speciaal intstuk van vijftig gulden dat in een van de woningen aan de Koningstraat werd buitge maakt, werd in de broekzak van de verdachte teruggevonden toen hij werd gearresteerd. „Die munt heb ik gekregen op het station," verklaarde de ver dachte daarover weinig overtui gend. De president van de rechtbank geloofde daar niets van. „Ik kom regelmatig op het station in Leiden, maar er komt nooit iemand naar mij toe die me vijftig gulden geeft." Daarop antwoordde de verdachte dat het een kennis was geweest die hem de munt had gegeven. Die kennis zou de inbraken ge pleegd hebben. Bij de vier in braken werd voor ruim tiendui zend gulden aan foto-appara tuur buit gemaakt, een pas poort en een sporttas. Volgens advocaat mr. T. Vis ser kon alleen de inbraak aan de Oude Vest bewezen worden en was de eis van tien maanden cel veel te hoog. Wat hem be treft had zijn client al lang ge noeg vast gezeten. Over twee weken doet de rechtbank uitspraak. 113 e zijn terug, bergbedwingers erry Zuurbier (39) uit Leiden i de 26-jarige Lissenaar Le- ard Onderwater. Wij bericht- :n al in november over de lannen van de werknemers in de Akzo-vestiging in Sas- ïnheim om in Argentinië de st0' D21 meter hoge top van de concaqua in het Andes-ge- ergte te voet te bereiken. De oogste piek van het westelijk 3ed alfrond op de grens met Chili, et duo had zich intensief Dorbereid op de meest extre- ïe omstandigheden. Er werd dfs een avondje in een koel- :1 gebivakkeerd om aan de zige koude te wennen. Alles at het tweetal zich van hun tocht had voorgesteld, kwam uit. En nog erger. Hun stoutste dromen werden meer dan be waarheid. Bulderende sneeuw stormen en een gevoelstempe ratuur van minus 60 graden Celsius. Het zal u niet verba zen, ze hebben de top niet ge haald. Aanvankelijk leek er in de Ar gentijnse zomer geen vuiltje aan de lucht. El Nino hield zich gedeisd. Het duo liep en klom met twee mede-avonturiers stukje bij beetje van basiskamp naar basiskamp tot een hoogte van 6000 meter. Dat was al geen pretje in de ijle lucht maar goed, daarop waren ze voorbereid. Toen sloeg het De Blauwè Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad weer echter dramatisch om. De wind Zwol aan tot 11-12 Beaufort en in de vliegende sneeuwstormen was contact met elkaar onmogelijk. Zelfs met een portofoon viel er niet meer te communiceren. Daar naast daalde de gevoelstempe ratuur tot een historisch diep tepunt van minus 60 graden Celsius. Op advies van de Rangers, de bergpolitie die toeziet op de veiligheid op de Aconcaqua keerde het tweetal terug naar een basiskamp op 4400 meter. Van daaruit werd later een tweede poging ondernomen om de top te bereiken. Ver geefs. Vlak onder de top, tot het middel in de sneeuw, moest worden opgegeven, Op die hoogte putten de twee zichzelf uit en herstelden niet meer. „Zelfs in je slaap loop je nog een halve marathon weet Zuurbier. Vooral Onder water had het volledig gehad en ging 'kapot'. „Hij was moe, werd apathisch en had zoiets van laat mij hier op de helling maar even zitten. Dat moet je natuurlijk nooit doen want je gaat daar ter plekke dood", al dus Zuurbier. Het trieste lot van zeven leden van andere expedities uit onder meer Frankrijk, Japan, de VS, Argen tinië en Zuid-Korea, die tege lijk met Zuurbier en Onderwa ter op de berg actief waren, ge ven hem gelijk. „Zij stierven door valpartijen, bevriezingen en de gevreesde hoogteziekte. Te snel stijgen in te korte tijd. Uiteindelijk overlijdt de klim mer dan aan een long- of her senoedeem." Terug in Nederland moet Zuurbier toegeven dat hij de video-opnamen die op de berg zijn gemaakt, met gekromde tenen bekijkt. Temeer omdat hun twee collega-bergwande laars de top wèl haalden. „Na tuurlijk baal je, maar uiteraard laat je je maatje niet alleen op die berg achter. Het is echter wel een goede reden om nog eens terug te gaan en het op nieuw te proberen." Dat zal niet meteen gebeuren want Zuurbier heeft de Ki limanjaro in Tanzania en een aantal vulkanen van rond de 6400 meter in Ecuador eerst nog op zijn programma staan. Onderwater is inmiddels weer geheel fit. Hij is net terug van een vakantie in Schotland. Daar heeft hij de hoogste berg de Ben Nevis bewandeld. 'Ontsuffend' Heineken, KLM, Akzo, Rabo bank en vele andere bedrijven deden het al. Talloze onderne mingen moeten het nog gaan doen, als het aan Leo Martina en Monique Struch ligt. De dansdocenten uit Leiden ge ven comrrtlinicatietrainingen gebaseerd op (^aribische dans. Volgens het tweetal is commu nicatie de basis voor goede sa menwerking (teambuilding) en dus het succes van een organi satie. Tijdens de trainingen leren deelnemers in korte tijd een Caribische dans. Thema's als leidinggeven, wederzijds res pect en effectieve communica- Perry Zuurbier ziet af op de flanken van de Aconcaqua. tie lopen als een rode draad door die training. Per slot van rekening wil iemand niet graag op andermans tenen staan, nietwaar? Volgens de dansdo centen is hun product tweele dig. De workshops zijn leer zaam maar lenen zich ook uit stekend als 'ontsuffend inter mezzo' tijdens of na een lange trainingsdag. Meer info? 071 - 5222233/5127199. ERIC-JAN BERENDSEN heid zorgt voor een gebrek aan geld. Een andere oorzaak is de stijging van de salarissen door een hogere Welzijns-CAO. „De gemeente zegt dat we ter com pensatie ons personeel maar wat efficiënter moeten inzetten, maar dat gaat bij ons als kleine organisatie niet", betoogt Dijk huizen. Bij Hara werken een handvol mensen in totaal in nog geen twee 'fulltime-eenhe den'. Verder draait Hara volle dig op vrijwilligers en stagiaires. „De enige oplossing is dat de gemeente die loonsverhoging doorberekent in de subsidies." Toch is er weinig kans dat Hara zelfstandig blijft. De ge meente is niet van plan de sub sidiekraan wijder open te zet ten. „We zijn bang dat we hier door onze autonomie verliezen. Nu kunnen we heel kritisch zijn. Je moet nog maar afwach ten hoe dat wordt als we bij een andere organisatie horen", al dus Dijkhuizen. Hara wil niet met zomaar iedere organisatie in zee. „Het moet voor beide partijen meerwaarde hebben", vindt Bordewijk. „Wij krijgen er hopelijk meer armslag door, maar zij worden door ons ver rijkt. We zijn namelijk best trots op wat Hara tot nu toe bereikt heeft." Hara is momenteel in ge sprek met de gemeente. „Hoe wel we in de knel zitten, zijn we wel te spreken over de manier waarop de gemeente ons helpt", aldus Dijkhuizen. Voor de zomer moet de toekomst van het vrouwencentrum dui delijk zijn. Vanaf het moment dat die gsm begon te rinkelen, kon ik aan het werk." Toch zat de officier er volgens de dealer helemaal naast met haar beschuldigingen. Pannen koek zou namelijk toen hij ge arresteerd werd pas vier dagen bezig zijn met drugs verkopen, in plaats van de ten laste geleg de twee maanden. Getuigenver klaringen bevestigden de lezing van de officier dat Pannenkoek al veel langer dan vier dagen actief was. Maar die getuigenis sen waren op sommige punten zeer ongeloofwaardig. Een junk verklaarde bijvoorbeeld tegen de politie dat hij begin novem ber heroine van Pannenkoek kocht, terwijl de verdachte toen nog achter de tralies zat. Over twee weken, bij de uit spraak, blijkt hoe de rechtbank over de ten laste gelegde perio de denkt. Dan beslist de rechtbank ook of de verdachte zijn oude voor waardelijke straf uit moet zit ten. Pannenkoek leek zich tij dens de zitting niet zo druk te maken om de lengte van de straf die hij krijgt opgelegd. Tij dens zijn vorige gevangenisstraf begon hij met een midden standsopleiding en gisteren zei hij over die straf: „Dat had best wat langer mogen duren, dan had ik mijn diploma gehad." DEN HAAG/LEIDEN CERBERUS Een 21-jarige dealer die gisteren voor de Haagse rechtbank ver scheen, hoorde twaalf maan den tegen zich eisen, waarvan drie voorwaardelijk. Bovendien eiste de officier van justitie, mr. M. Koelewijn, dat de man, die bij junks en andere dealers be kend staat als 'Pannenkoek' de vijf maanden voorwaardelijke celstraf van zijn vorige veroor deling alsnog gaat uitzitten. Eind november kwam hij vrij na een celstraf van vijftien maan den en volgens officier van jus titie begon hij direct weer coca- ine en heroine te dealen in Lei den. Op 25 januari zagen twee agenten de verdachte dealen. Ze hielden hem aan en vonden 19 'bolletjes' coke en 17 'bolle tjes' heroine in zijn zakken. Te vens vonden ze een mobiel te lefoontje en visitekaartjes, die de verdachte gebruikte om klanten te werven. De tekst op de kaartjes luidde: „Fiego, altijd service, 24 uur per dag," ge volgd door een 06-nummer. Tegen de rechtbank verklaar de Pannenkoek daarover giste ren: „Fiego is mijn baas. Voor hem werkte ik in ruil voor een percentage. Dat telefoontje was van hem. Ik heb eerst reclame gemaakt met die visitekaartjes. LEIDEN ROBBERT MINKHORST De VW moet een tweede kan toor openen in het hart van de Leidse binnenstad, bijvoor beeld in De Waag. Dat voorstel doet D66 in een brief aan direc teur T. Scheffer van de Stichting Leiden Promotie VW. Scheffer erkent dat bezoekers grote be hoefte hebben aan informatie, maar ziet weinig in een depen dance in de omgeving van de Aalmarkt. „Beste Tjeerd", schrijft D66- fractievoorzitter O. Welling in zijn brief aan Scheffer, „een ge dachte zou kunnen zijn om op de zaterdag en de zondagmid dag in het voorste gedeelte van De Waag een VW-dependance te openen. Op langere termijn zou een idee zijn om een derge lijke voorziening op te nemen in de Aalmarktplannen." Sinds eind februari staan de demo craten met een kraam op de za- terdagmarkt. Partijleden krijgen geregeld vragen van mensen zoals waar de Pieterskerk is, of hoe ze bij de Lakenhal komen, of waar ze kunnen overnach ten. Welling: „Op de meesje vra gen weten we wel het ant woord, maar onze ervaringen tonen aan dat er meer behoefte bestaat aan informatie over Lei den in het centrum. Het lijkt ons zinvol om na te gaan of daar niet meer mogelijkheden voor zijn. Je kunt natuurlijk ook met een kraam naast die van ons komen staan. Een andere mogelijkheid is om op verschil- Het streelt Scheffer dat D66 'zo positief meedenkt'. „Het zijn interessante ideeën die overigens wel bij ons zelf al wa ren opgekomen." Maar voor een tweede kantoor in het hart van Leiden heeft de slichting geen geld. „Ons bedrijf bestaal uit een geld genererend en een geld verslindend deel. Informa tie verschaffen is altijd verlies gevend. We zitten nu nog in een fase van opbouwen, zodat we een dependance daar niet kunnen bekostigen." Scheffer vindt het beter als er een tweede kantoor aan de oostkant van de binnenstad komt, in hei bezoekerscentrum onder de Zijlpoort. Een betere, strategischer plek, denkt de di recteur. Bureau Leiden Promo tie WV onderhandelt daarover al met de gemeente en de ande re gebruikers. Scheffer hoopt dal de dependance over een jaar open kan. „We richten ons op de passantenhaven." Een kraam op de markt is in de ogen van Scheffer wat te sim pel. „Met alle respect, maar we presenteren ons liever in een wat volwassener omgeving." Over informatiezuilen denkt de directeur ambivalent. „Ze zijn ongelooflijk duur en vanda- lisme-gcvoelig. We kunnen er wel zo breed mogelijke infor matie op kwijt. Ze zijn ook flexi bel, we kunnen 'ze makkelijk plaatsen op plekken waar we veel mensen verwachten." Een 7-jarig jongetje heeft gistermiddag zijn been gebroken toen hij op de Hooigracht door een auto werd aangereden. Het ventje stond met zijn moeder en een ander kind op het middenstuk van de weg ter hoogte van de vestiging van Albert I leijn te wachten tot een auto was gepasseerd. Op het moment dat de auto langsreed, stapte de 7-jarige plotseling de rijbaan op. De 45-jarige Leidse be stuurder van de auto kon het kind niet meer ontwijken. Met een beenbreuk moest de jongen naar het LU MC worden gebracht.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15