De koningin leert smakken Gaastra wil complete kledinglijn Soave uit Verona: lente in het wijnglas Smaak 3NDERDAG 6 MEI 1999 REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOEIINGA 023-5150265 i jinelies Bernard en Mieke van der Wenden vinden het een romantisch fee het boek aan de koningin te overhandigen. foto cpd/jaap rozema N DEN HOLLANDER irpen, proppen en smakken, kind weet precies hoe dat •t. De koningin niet. Die ziet ijd alleen maar mensen om ;h heen die zich netjes gedra- i. In het prentenboek van ieke van der Wenden en An- _Jlies Bernard komt daar ver- """Wering in. ^^iijn oma uit Twente zei altijd: Pj bie de K'negin wordt vroagd ij netkes k'nnen etten'. Maar wanneer gebeurt dat nou? """pt idee voor ons boek ont- )ele Pn(l. toen mijn vriend een »er echt werd uitgenodigd bij 11116 i koningin. Dan is het toch handig als je weet welke eiliefrk je moet gebruiken. Aan de iere kant heeft de koningin n idee wat slechte tafelma- en zijn, want die heeft ze nooit gezien." ieke van der Wenden uit Delft ireef samen met vriendin en es Annelies Bernard -ï: jt Rotterdam het prentenboek S koningin leert smakken'. :n kinderen Lucas en Vian ashuis en Anouk en Robin de itte spelen de hoofdrollen. De Vjarige Lucas leert hare ma- iteit boeren, slurpen en pra- met volle mond. ieke van der Wenden an- Jxeert een oude anekdote over H® Britse vorstin: „Koningin ilhelmina schijnt een keer be- ik te hebben gekregen van vorst die onze tafelmanie- niet kende. Tijdens het di- Ir begon hij uit zijn vinger tje te drinken. Vervol- is de koningin opgestaan, heeft haar eigen vingerkom ge pakt en getoost op de buiten landse gast. Alle anderen moes ten haar voorbeeld volgen, want als je dat niet doet, dan beledig je haar. Prachtig, je moet echt een koningin zijn om zoiets te bedenken." Het kinderboek, waarin de illu straties een hoofdrol spelen, is bedoeld om voor te lezen aan kinderen van drie tot zeven jaar. Vanaf acht jaar kunnen de kinderen het zelf lezen. Op elke bladzijde staat een collage van tekst, foto's, tekeningen en ge scheurd papier. Volgens de maaksters - Mieke van der Wenden is journaliste en Annelies Bernard voltooide een opleiding aan de Academie van Beeldende Kunsten in Rot terdam - is dit het 'laatste ko- ninginneboek van deze eeuw'. Daarom kost het precies f 19,99. „Iedereen krijgt een cent te rug", beloven de Delftse en de Rotterdamse. „Die hebben wij overal vandaan gehaald." De boekhandelaren hebben daar om van de auteurs losse centen gekregen om de belofte te kun nen inlossen. De maaksters denken erover om hun prentenboek ook aan de koningin aan te bieden. „Dat lijkt mij wel een romantisch idee", zegt Mieke van der Wen den. „En leuk voor onze kinde ren, om een keer bij naar Huis ten Bosch te gaan. Dat is leuker dan het zomaar op te sturen." 'De koningin leert smakken' door Mieke van der Wenden en Annelies Bernard. ISBN 90- 72206-10-X;f 19,99. )ieet bij afslankpil ioed bericht voor likke mensen: ge- iruikers van het nedicijn Xenical - 'erliezen een paar aura kilo meer dan zon- afspi der het medicijn. jbevc Xenical bestaat uit pers' Drlistat' een vet~ remmer die door 89 liet farmaceuti sche bedrijf Roche op de markt wordt gebracht om de strijd aan te bin- Pr\ den met obesitas. 'daar het is zeker jjeen wondermid- del dat de gebrui ker kilo's lichter i naakt. Het ge- bruik van dit ge- neesmiddel moet jflfeepaard gaan met ^^en dieet en vette ussendoortjes zijn :aboe bij orlistat- ?ebruik. Drlistat remt het vetsplitsende en zym lipase in het maagdarmkanaal, 'aardoor dit niet i staat is het voe- dingsvet af te bre ken. Afhankelijk van de dosering wordt hierdoor ongeveer een der de van het voe- dingsvet niet op genomen. Het passeert de darm onverteerd en wordt via de ont lasting weer uitge scheiden. Door de verminderde op name van vet uit de voeding krijgt de orlistatgebrui- ker minder calo rieën binnen. Het gevolg is dat hij of zij vermagert. Xenical is zeker niet bedoeld voor mensen die van de zomer een paar ki lootjes willen kwijtraken. Het ge neesmiddel is al leen verkrijgbaar op doktersrecept. Het wordt voorge schreven aan mensen met een ernstig overge wicht. Uit onder zoek blijkt dat een ge wich tsvermin- dering van tien procent al tot een aanzienlijke ge- zondheiaswinst leidt. Bij een ge wicht van 150 kilo hoeft men dit dus niet te halveren om gezondheids voordelen te heb ben. Zo'n geringer - gewichtsverlies is ook nog eens mak kelijker lang vast te houden. Xenical wordt al- rijd voorgesclire- ven in combinatie met een caloriebe- perkt dieet. Zon der dieetadvies is orlistat niet effec tief en kunnen er bijwerkingen zoals winderigheid, toe nemende ontlas- tingdrang en vetti ge diarree optre den. De kosten voor Xenical (ongeveer 175 per maand) moet de gebruiker zelf beta len. Een aantal particu liere verzekeraars zijn bereid om op individue le basis deze kosten op zich te nemen. Waterpoortje als handelsmerk JEANETTE STUUROP „Degelijk, no-nonsense, be trouwbaar, kwaliteit." Ado Huisman, directeur van het in Wierden gevestigde importbe- drijf X-Tend, omschrijft zijn jongste aanwinst Gaastra Wa- tergear. Daarmee echter is de nieuwe eigenaar van het inmid dels al meer dan honderd jaar oude, in Sneek geboren zeilkle- dingmerk niet uitgepraat. Gaas tra. De watersportkleding met het waterpoortje. .Altijd een parel geweest." Dat hij het merk onlangs na lang onderhandelen heeft kun nen overnemen van de Chinese eigenaren, heeft hem en zijn medewerkers ertoe geïnspi reerd het tevens nieuw leven in te blazen. Er is niet alleen een professionele nautische kle dinglijn op de markt, maar ook een casual lijn. Vrouwen wor den tot nu toe bediend met een aantal goede jacks. Voor de ko mende winter is de eerste vol waardige damescollectie ge pland. Ook de jeugd heeft een eigen lijn. En dat is precies de bedoeling. Gaastra moet in de toekomst „een compleet lifesty- leproduct" worden. Dat lifestyleconcept kon twee en een half jaar geleden bij de vakhandel in de Benelux wor den geïntroduceerd met de vraag 'Gelooft u in Gaastra?', vertelt Huisman. In dat jaar kreeg hij namelijk een licentie voor de Benelux en kon hij zelf een nieuwe kledinglijn laten ontwerpen. Het jaar daarop werd de licentie verleend voor geheel Europa en sinds kort zijn Gaastra-kleding en -schoenen geheel in handen van X-Tend. Hans Zwolsman, hoofd ontwik keling en styling, laat de houten scheepskofïer zien die toen op het jawoord van de klant in spe werd geopend. De inhoud be stond uit alleen maar tekenin gen van de collectie. „Maar het speerde eruit", beschrijft Huis man de reacties van toen. „En toen zijn we breder gegaan. Uiteraard blijft de professionele zeilkleding een van de parade- paardjes van het bedrijf. „Je kunt daarmee op het water uit Ado Huisman, eigenaar van kledingmerk Gaastra, met een van zijn pa rels om zijn schouders. "Het logo van de Waterpoort in Sneek moet duidelijk zichtbaar zijn." foto gpd/dinand buisman de voeten", oordeelt de direc teur van X-Tend. „Dergelijke kleding moet droog en wind- dicht zijn en ook ademen." Zwolsman geeft aanschouwelijk onderwijs door aan de hand van een van de monsters te wij zen op de verschillende ele menten die in zo'n kledingstuk zijn verwerkt. „Dat zijn er wel honderd", zegt hij. En al die onderdelen tezamen maken het Gaastra-jack. Wie zo'n jas aan een grondige inspectie onderwerpt, raakt on der de indruk van de praktische samenstelling van het kleding stuk. Het is voorzien van veel zakken, die met ritsen, drukkers of klittenband worden gesloten. De mouwen sluiten met behulp yan klittenband nauw om de polsen, op strategische punten is reflecterende tape opgestikt en de capuchon heeft een zo danige constructie dat hij elke beweging van het hoofd volgt, zodat het zicht altijd onbelem merd blijft. Zowel van de professionele als de vrijetijdslijn wordt jaarlijks een kleurkaart uitgebracht. Naast blijvers als navy, rood en geel zijn dat steeds weer enkele andere tinten. Voor de profes sionele lijn zal nooit worden ge kozen voor ingewikkelde prints. Het beeld dient nautisch te zijn, rust en degelijkheid uit te stra len, zo luidt het credo. De vrijetijdslijn heeft eveneens een nautische uitstraling, maar is wat rustieker uitgevoerd. In die lijn zitten onder andere ook een ademend jack met een uit- ritsbare fleecevoering en een ouderwetse, double breasted duffel. Alle collecties worden in eigen huis ontwikkeld en daar vindt ook de selectie van de materia len plaats. Vervolgens worden de prototypes vervaardigd in fa brieken in het Verre Oosten en op verschillende plaatsen in Europa. Wanneer X-Tend die heeft beoordeeld en gecorri geerd, volgt een beoordeling van de gecorrigeerde versies en pas dan worden de monsters gemaakt. Ook op de fabricage van die modellen vindt extra controle plaats. „We participe ren zelfs in de Chinese fabriek genomen om zo de kwaliteit beter in de gaten te kunnen houden." Uiteraard hangt het uiteindelijk van de klanten af welke model len in productie zullen worden genomen. Het bedrijf werkt snel. Zo lag half januari van dit jaar de zomercollectie al voor tachtig procent in de winkel. Daar wordt bewust naar ge streefd: „Dat geeft je een voor sprong". De zomercollectie voor het jaar 2000 wordt in juni op de modebeurs Pitti in Flo rence geïntroduceerd. „Weinig merken hebben een beeldmerk dat zo sprekend is", zegt Zwols man. Hij doelt op het water poortje dat op alle kledingstuk ken in de collectie is terug te vinden. Het staat op de knoop jes, is gestanst in de rubberen sleutelhanger die als versiering aan de ritssluitingen is beves tigd en is op de kleding gebor duurd of genaaid. „Zoiets moet je koesteren en dat doen we dan ook." HUBRECHT DUUKER Verona. Op het zonovergoten terras van restaurant Olivo, schuin tegenover het beroemde amfitheater, brengt de ober een salade met rauwe ham en een saus van Parmezaanse kaas. Er bij komt een jonge soave classi- co van het huis Gini. De wijn heeft een bleke kleur, geurt enigszins naar perzik plus ananas en bezit een frisse smaak die net zo lenteachtig is als de muziek van Vivaldi. De combinatie met de salade is perfect - en de soave blijft heer lijk bij een gerecht met verse pasta en gestoomde garnalen. Soave ontleent zijn naam aan een stokoud dorp even oostelijk van Verona. Het dateert uit de Romeinse tijd, maar heette toen anders. Vermoedelijk is 'Soave' afkomstig van 'Schwabisch', want in de 5e eeuw werd de plaats door Schwabische stam men bezet. Vanaf de autostrada kun je Soave duidelijk zien, want het ligt aan de voet van een middeleeuws kasteel en wordt door markante wallen omringd. Wijn produceert men hier al sinds mensenheugenis, en in Soave wordt ook Italiës oudste druivenfeest gevierd, dat van de garganega. Voor het eerst vond dit in 1929 plaats. De garganega is een typisch Italiaanse varië teit waarvan alle soave voor minstens 70 procent moet wor den gemaakt. Andere toegesta ne druivenrassen zijn chardon- nay, pinot bianco en trebbiano. Als je vanuit Verona naar Soave rijdt, voeren de wegen door vlak terrein dat overal met drui- venstokken is bedekt. Heel an ders is het landschap aan de oostkant van het dorp, want daar vind je heuvels van 100 tot 350 meter hoog, met vaak steile Het terras van Olivo in Verona. Daar drink je de echte voorjaarswijn. hellingen. De bodem verschilt met die van de vlakte en is niet klei- en zandhoudend, maar vulkanisch. Men doopte deze reliëfrijke zone soave classico: dit is het oudste, 'klassieke' ge biedsdeel. De wijngaarden in de vlakte werden pas aan het eind van de jaren '60 aan de soave-regio toegevoegd. Tussen gewone soave en een goede soave clas sico bestaat duidelijk verschil. Het eerste type - altijd goedko per - ruikt en smaakt neutraler, terwijl de classico meer karak ter, meer nuances heeft: er valt gewoon meer aan te beleven. Op de wereldmarkt, waar steeds betere witte wijnen uit bijvoorbeeld Australië, Chili en Zuid-Afrika worden aangebo den, heeft soave het de laatste jaren een beetje moeilijk. Van daar dat men in deze streek ge start is met een project ter ver dere verbetering van de gemid delde wijnkwaliteit. De eerste stappen daartoe werden in 1992 gezet. Een der resultaten is dat men alle wijngaarden syste matisch heeft verdeeld in veer tien subzones met specifieke ei genschappen. Het voorafgaande onderzoek bleef niet beperkt tot de grond- samenstelling, maar hield ook rekening met micro-klimaten. Voorts is men bezig om superi eure klonen van de garganega te ontwikkelen. Naast deze col lectieve inspanningen zijn er de individuele: een groeiende groep producenten legt zich toe op het creëren van hoogwaardi ge, geconcentreerde wijnen die soms zelfs in vaten werden ver gist en gelagerd. Dit alles heeft ertoe geleid dat er nimmer tevoren zo veel goe de soaves, vooral van het type classico, beschikbaar zijn ge weest. Verona's voorjaarswijn was nog nooit zo verrukkelijk. Iedereen kent ze. De boeken van Annie M.G. Schmidt. De le gendarische schrijfster heeft inmiddels een eigen feestdag. Ook dit jaar gaat deze dag. 20 mei, niet ongemerkt voorbij. Er komt een speciaal kookboek uit: Kaapse raasdonders. Einde lijk het recept van Fletse flenzen en I Iasselbramentaart. In het kookboek staan alle gerechten uit de boeken van Annie M.G. Schmidt bij elkaar, ook de Holletjestaart of moeders bruine bonensoep. Natuurlijk in kleur geïllustreerd door Fiep Wes tendorp. Vanaf 20 mei komen op alle verpakkingen van Baukje cakemix een waardebon van vijf gulden. Tegen inlevering van deze bon bij de boekhandel betaal je geen f29.95 maar f24.95. Maak nu samen met Baukje en uitgeverij Querido de Hassel- bramentaart van Pluk van Petteflet, aldus de actie, waarop vol gens de organisatie al vele enthousiaste reacties zijn binnen gekomen. Eten in de stoomtram Dp zaterdag 29 mei bestaat de mogelijkheid te genieten van de Dpperdoezer Ronde in de Candelight Express - de dinertrein van de Museumstoomtram Hoorn-Medemblik. Immers, Op- serdoes, het dorpje van herkomst van deze heerlijke aardap- aels, ligt aan de oude lokaalspoorlijn van Hoorn naar Medem- 3Ük. En van oudsher zijn er heel Opperdoezer Rondes per poor de wereld ingegaan. Voor die avond van 29 mei heeft de :hef-kok van de Candelight Express een viergangen-menu sa mengesteld, waarbij in alle gangen de streekeigen aardappel is verwerkt. Het gebeuren begint om 17.15 uur in stoomtramsta- :ion in Hoorn. Wie interesse heeft in het menu of wil reserve ren (145 gulden p.p.) voor dit culinaire ritje, kan bellen naar 3229-219231. Big brother in koelkast Hasselbramentaart van Pluk Telkens als de koelkastdeur wordt geopend klikt de webcam. De lorizon van een diepvrieskip. foto gpd Je hebt misschien wel dertig tv-zenders, waar doorlopend de prachtigste films en docu mentaires te zien zijn en wat doet de moderne mens? Hij gaat achter zijn computer zitten en kijkt gulzig naar stilstaande plaatjes, die hij moeizaam heeft moeten op zoeken. De webcam is een merkwaardig verschijnsel, maar wat zo'n ding voor heeft op de tv is het gluurde- rige. En daar houden we nu eenmaal van. Witgoedfabrikant Electrolux heeft de webcam - de inter- netcamera - ontdekt als bui tengewoon reclamemedium. Het bedrijf heeft sinds enige tijd op zijn site met algeme ne gegevens over nieuwe producten ook de 'Real Fridge Cam'. Dat wil zeggen een camera in een doodge wone koelkast bij een dood gewoon gezin. Omdat Elec trolux een Zweeds bedrijf is, werd het een Zweeds gezin uit Vasterhaninge even bui ten Stockholm. Elke keer als een van de ge zinsleden de koelkastdeur opent om te 'grazen', klikt de webcam. En al dat moois mogen wij als internetters aanschouwen. Met de ope ningstijden van de koelkast erbij, zien we bijvoorbeeld vader Tom - nog wat kreuke lig op een vroeg uur of juist olijk op een zondagmiddag - kijken wat er zoal ter veror bering gereed ligt. Of moe der Pirkko als zij een pak melk nodig heeft. En dan zijn er de kinderen Maria, Thomas, Marcus en Annika, die ook van tijd tot tijd hongerig naar binnen tu ren. De koelkast is anno 1999 van iedereen. Op de ope ningspagina (hltp://ww- w.electrolux.com/show.asp? id= 168) wordt gewag ge maakt van het uitgangspunt. Dat het voor het eerst in de geschiedenis is dat een live camera het geheime leven van groenten en consumen tenproducten in een koelkast vastlegt: kijk toch eens hoe die rode tomaten zich ont spannen in de groentebak. De nieuwsgierige koelkast- vriend kan vervolgens door klikken naar de meest recen te openingen of de meest bijzondere openingen. Waaruit heel precies is na te gaan hoe het dag-en-nacht schema van de familie er uit ziet. Deze drukbezette, mo derne mensen gaan vroeg naar bed en vroeg weer op. Heel gezellig. Uit de reacties van 'all over the world' blijkt dat menige internetter volop geniet van zo veel onthullends. En wie wil, e-mailt zelf naar Vaster haninge. Hoogtepunt blijven echter de openingen. En de uitdossing van de gezinsle den, want het spreekt voor zich dat niemand van de fa milie Essén zich nog in zijn blote kont in de keuken durft te vertonen. Ixieren in an dermans koelkast en keuken is hoe dan ook wat gênant. Maar ook leerzaam: dit is nu de horizon van een diep vrieskip. PUZZEL KRUISWOORDRAADSEL HORIZONTAALS. Inktvis: 7. muzieknoot: 8. tandeloos zoogdier; 10. oude Franse munt; 13. pausennaam; 15. bolgewas; 16. ge wicht; 18. rivier in Italië; 19. deel v.e. boom; 21. vogel; 23. land bouwwerktuig; 24. spil; 25. schaaldier; 27. koraaleiland; 29. per soonlijk vnw.; 30. getal; 32. muzieknoot; 33. deel v.e. fuik; 35. gro te watervlakte; 36. waterstand; 38. op deze wijze; 39. woedend. VERTICAAL:2. Ongezouten, 3. voorzetsel; 4. familielid; 5. vogel; 8. Griekse oppergod; 9. slim; 11. aanhalen; 12. binnen; 14. op zich zelf staand deel v.e. verhaal; 16. voorzetsel; 17. muzieknoot; 20. Turkse titel; 22. slaghout; 25. vloeibaar metaal; 26. dierengeluid; 27. gereed; 28. ovenkrabber; 31. muzieknoot; 34. soort papegaai; 35. hemellichaam; 37. uitroep van afkeer; 38. persoonlijk vnw. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Trapgans; 5. narcisme; 6. pink; 8. loer; 10. Adria; 12. manga.Verticaal: 1. Tengel; 2. arrive; 3. glimp; 4. nomen; 7. Ieren; 9. raam; 11. Ada. S T R P HEINZ TPVIr .j

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11